PZC Strandwacht mist zuurstofkoffer een akkerrandje Waddenraad roept op tot verzoening 7 Ook Maxima heeft Kunstenaar wil Honderdjarige blikt tevreden terug rotonde verfraaien Zweten op de Vlasdag Twee duikers bij Ouwerkerk behandeld voor caissonziekte j Een subsidieverzoek voor oplei ding van de leden en de aan- schaf van een zuurstofkoffer voor de Zierikzeese reddings brigade is dit jaar nog afgewe zen door de gemeenteraad. Met Drankrijder rijdt op jongeren in Renesse in Gewonden bij kettingbotsing in Middelburg Jongetje gewond door tentharing mm zeeuwse almanak Vangst waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 19 augustus 2002 dnnrFamke van Loon OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland ontbeert een zuurstofkoffer, waarmee duikers die te snel naar de oppervlakte zijn geko men van zuurstof kunnen wor den voorzien. De strandwacht is i genoodzaakt bij ongevallen te wachten op hulp van de ambu- lance of de brandweerploeg van Zierikzee. twee duikongevallen afgelopen weekend, waarbij het materiaal node gemist werd, is de maat vol. T. Meeles stelt dat een nieu we brief aan de gemeente Schouwen-Duiveland, waarin het probleem wordt aange kaart, klaar ligt. De Oosterschelde is populair onder duikers. Het heldere wa ter met veel flora en fauna onder de oppervlakte oefent een grote aantrekkingskracht uit op zo wel Nederlandse als buiten landse duikers. De Oosterschel de staat bij deze groep echter ook bekend om zijn sterke stro mingen, die de duikers onver wacht in de problemen kunnen brengen. Een aantal keren per jaar komt het voor dat zijal dan niet in paniek, te snel naar de oppervlakte komen. Met het ge vaar voor caisson- of decom- pressieziekte. Letsel Duikcentrum Waterworld heeft zodoende met enige verbazing geconstateerd dat de reddings brigade Zierikzee-Duiveland niet in het bezit is van een zoge heten zuurstofkoffer. In af wachting van de ambulance kunnen duikers, die met proble men aan wal worden gebracht, met deze uitrusting snel van zuurstof worden voorzien. En dat is belangrijk volgens Meeles van de reddingsbrigade. „De kans op letsel wordt negentig procent kleiner wanneer ie mand direct zuurstof krijgt." Waterworld heeft daarom dit jaar in samenwerking met de Duivelandse strandwacht een subsidieverzoek ingediend bij de gemeente, zodat de post op het strand bij Ouwerkerk, dat 'één van de populairste duik- stekken van Schouwen-Duive land' is, kan worden voorzien van de zuurstofkoffer. De gemeente heeft dit verzoek echter afgewezen. De gemeen teraad vindt de behandeling van de duikongevallen meer een taak van ambulance en brand weer. Ook zou het verloop van de leden bij de Duivelandse bri gade te groot zijn, zodat keer op keer opnieuw in (dure) oplei ding voor het gebruik van de zuurstofkoffer geïnvesteerd moet worden. De Zierikzeese reddingsbrigade gaat deze kwestie nu opnieuw bij het gemeentebestuur aan kaarten. Aanleiding voor deze stap vormen twee duikongeval len afgelopen weekend op het strandje bij Ouwerkerk, waar bij de zuurstofkoffer gebruikt had kunnen worden. Vrijdag ochtend maakte een duiker een te snelle terugkeer naar de op pervlakte omdat hij tijdens zijn duik constateerde dat hij te wei nig perslucht overhad. Eenmaal op het strand bij Ouwerkerk verloor de man verschillende keren zijn bewustzijn. Pas na dat de gealarmeerde hulpdien sten ter plaatse waren kon de man de benodigde zuurstof krij gen. Een dag later was het op nieuw raak toen een duikster in paniek te snel naar boven kwam. Meeles stelt dat het toedienen van zuurstof weliswaar geen dagelijks werk is voor de strandbrigade, maar dat een zuurstofkoffer wel tot het mate riaal van deze post zou moeten behoren. Vorig seizoen zou de reddingsbrigade, mits in bezit van de voorziening, bij twaalf ongevallen direct hebben kun nen optreden. RENESSE - Een dronken 27-ja- rige bestuurder uit Papendrecht is zaterdag vroeg in de morgen ingereden op een groep jongelui. Op verschillende plekken in het centrum van Renesse hadden surveillerende agenten hem al geprobeerd tot stoppen te bren gen voor een alcoholcontrole. Nadat de Papendrechter iets voor half drie op de Zeeane- moonweg opnieuw een stop teken van de poltie had gene geerd, gaf hij gas en reed vervol gens in op cle groep stappers, die op de discobus stonden te wach ten. Gewonden vielen er niet omdat de bestuurder in zijn on gecontroleerde manoeuvre een busje van de politie ramde. Na deze aanrijding is de man uit zijn auto gevist en naar het bu reau gebracht voor de alcohol controle. Daar bleek dat hij te veel gedronken hacL De man is op de bon geslingerd voor het in rijden op de groep jongeren en rijden onder invloed. Tevens kreeg hij een rijverbod van vijf uur opgelegd. MIDDELBURG - Bij een ket tingbotsing op de Sandberglaan in Middelburg is gistermiddag een 23-jarige inwoner uit Oost-Souburg gewond ge raakt. Hij is met nekletsel overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De aanrijding ge beurde kort na één uur. Een 21- jarige Middelburger reed over de Sandberglaan in de richting van de Laan der Verenigde Na ties. Hij zag te laat dat zijn voor ligger, een 20-jarige man uit de gemeente Veere, afremde. Door de botsing schoot de Veerenaar tegen de auto van een 23-jarige man uit Utrecht. De gewonde Souburger zat bij de Veerenaar in de auto. Twee auto's raakten zwaar be schadigd. De auto van de Utrechter liep een kleine deuk op. De Vlasdag op de ring in Dreischor gaat gebukt onder de tropische temperaturen. door Famke van Loon DREISCHOR - Zweetdruppels parelen op de voorhoofden van de noeste vlas bewerkers. De stof, die het vlas uit blaast, doet er nog een schepje boven op. Wanneer hun toeschouwers zich in één van de terrasstoelen laten neerval len, gooien ook zij even het bijltje erbij neer. Puffend gezeten op het houtblok drinken ze een biertje; de ambachtelij ke vlasverwerkingsmachine draait maar een tandje lager. De Vlasdag in Dreischor heeft zaterdag te kampen met het warme zomerweer. Veel toeristen hebben een luie dag op of aan het Zeeuwse water verkozen boven een wandeling door de smalle straatjes en langs de kraampjes met ambachte lijke producten en demonstraties. Toch is er nog wel het nodige volk op de been en heerst er op de Ring een rustige maar gezellige sfeer. Toeristen slenteren door het dorp en Dreistenaren praten bij met oud-dorpsbewoners, die het evenement hebben aangegrepen nog even op de ou de basis terug te keren. De manier om de warme dag goed door te komen blijkt voor de bezoekers die wél gekomen zijn vooral tempo piano. De accordionist speelt een rustig deun tje terwijl zijn hond in de schaduw van zijn stoel wegkruipt. Naar mate de tijd vordert lijkt de tong van het hijgende dier allengs langer. Het publiek van zijn baasje verschanst zich op het volle ter ras en laaft zich aan het gerstennat. An deren luieren loom op het lommerrijke grasveld rond de kerk. Verkoeling Ondanks de warmte is op het één plek in het centrum van Dreischor een drukte van belang. Populair bij deze tempera turen blij kt zaterdag de attractie van de Dreister brandweerploeg. Jonge spuit gasten in spé krijgen instructie om drie foto Pieter Honhoff plastic ballen met de de brandslang in de korf te spuiten. Het frisse water, dat hierbij rijkelijk in het rond spat wordt door de jonge toeschouwers benut om voor enige verkoeling te zor gen. Goede zaken doen ook de horeca-on- dernemers aan de Ring. En de ijsjesver koper. Likkend aan een kleurig water ijsje wordt het zweet-leed van menig jonge bezoeker verlicht. Voor één jochie is een uurtje op de Vlasdag meer dan genoeg. Jengelend sloft hij achter zijn vader aan: „Pap, ik heb het warm. Wanneer gaan we nou naar het strand?" door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Rotondes als ar tistieke markeringspunten. Dat ziet kunstenaar Eric Odinot uit Zierikzee voor zijn geestesoog. Odinot pleit al meer dan een jaar voor verfraaiing van roton des op Schouwen-Duiveland, maar krijgt - tot zijn grote er gernis - noch bij de gemeente noch bij Rijkswaterstaat een poot aan de grond. Odinot weet wel het VW Schouwen-Duiveland en het Zierikzees Ondernemers Col lectief aan zijn zijde. Die gooi den ruim een jaar geleden al een balletje op met de suggestie de entree van Schouwen-Duive land een beetje aan te kleden. Koren op de molen van Odinot, die meteen al verschillende mo gelijkheden voor zich zag op doemen. Nu de gemeente bezig is met de aanleg van een rotonde op het kruispunt Laan van Saint Hilaire Haringvlietstraat, en Rijkswaterstaat komend voor jaar van de kruising N59-Laan van Saint Hilaire een rotonde maakt, is volgens hem de tijd rijp daadwerkelijk iets te doen met die ideeën. Odinot denkt aan in keramiek uitgevoerde golven in de binnencirkel van de rotondes. Maar het kunnen bijvoorbeeld ook de ribbels zijn die op het strand in het zand zichtbaar zijn. Het gaat er hem om dat de versierde rotonde niet schreeu werig wordt. Dat vindt hij in strijd zijn met het karakter van het eiland; hij wil het imago van rust en ruimte juist benadruk ken. „Als je bijvoorbeeld bij de Nobelpoort wat begroeiing zou weghalen, zodat dat monument beter zichtbaar wordt, dan kun je in één oogopslag een monu ment en het nieuwe gemeente huis zien. Groene long Odinot wil door middel van de kunstwerken verschillende ro tondes met elkaar verbinden. „En daarbij ook laten zien dat stad en land één geheel vormen. Zeeland wordt de groene long van zuid-west Nederland. Dat moet je uitbuiten." Met die ge- dachtengang sluit Odinot aan bij het credo van de gemeente Schouwen-Duiveland. Die spreekt van het uitnutten van de 'ligging in de luwte'. Het ver fraaien van rotondes noemt hij meer dan alleen een artistieke uitspatting. „Het heeft ook te maken met gastheerschap. Van een rotonde kun je een belang rijk ontmoetingspunt met het eiland maken." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Hij mag dan hon derd jaar geworden zijn; met zijn geheugen is weinig mis. Voor A. Bil is burgemeester J. Asselbergs, die hem persoonlijk namens de gemeente komt feli citeren, een oude bekende. Want met Bils zestig- en vijfenzestig jarig huwelijksfeest is Assel bergs ook al eens op bezoek geweest. Het begint al haast gewoon te worden." Bil laat er zaterdag weinig twij fel over bestaan wie jarig is en wie dus het middelpunt van de belangstelling hoort te zijn. Het vroege bezoek is amper binnen of de foto van boerderij d'Oude Poppe bij Kerkwerve wordt te voorschijn gehaald. „Daar ben ik geboren", verklaart hij. Graag vertelt hij over zijn ge schiedenis, die inmiddels een eeuw beslaat. Hoe hij als boer is begonnen met één koetje en het bedrijf uitbouwde om zijn gezin van zes kinderen te onderhou den. Dat dat niet altijd eenvoudig was, legt hij ook uit. Door om standigheden heeft Bil twee keer opnieuw moeten beginnen. Eén keer na terugkomst van de evacuatie in de oorlogsjaren en een tweede maal na de waters noodramp. In het huis, dat in 1954 gebouwd werd aan de Zandweg, woont hij nu nog A. Bil in gesprek met burgemeester Asselbergs. steeds met thuiswonende zoon en dochter. Nuchter en vrolijk neemt hij nu het leven zoals het komt. Be zorgde blikken, wanneer hij zijn koffie ter hand neemt, wuift Bil monter weg. „Beven doen mijn handen nog niet. Ik kan nog zo iemand opereren", grapt hij. Wat nog kan, onderneemt hij. Een overvliegende gans deed hem op 7 5 - j arige leef tij d in 19 7 7 hardop denken: „Dat wil ik ook wel eens: vliegen." Met zoon Jan en neef Addie reis de hij af naar het Vliegveld Mid- door Famke van Loon ZONNEMAIRE - De nieuwe impuls die de Stichting Zonne straal dit voorjaar aan het ak kerrandenproject gaf, heeft zijn vruchten afgeworpen. Meer be woners en bedrijven hebben zich aangemeld als hoeder van een stukje nieuwe natuur. Dit seizoen is op Schouwen-Duive land twee hectare - of een lengte van drie kilometer - fleurige ak kerrand toegevoegd aan het areaal. Onder de nieuwe adoptanten bevindt zich zelfs een lid van het koninklijk huis. De familie Vossen uit Wieringerwerf heeft een stukje Schouwse akkerrand cadeau gedaan aan prinses Maxima. „Willem-Alexander het land, Maxima een rand. We zullen haar een brief schrijven dat ze adoptant is en dat ze bloe men mag komen plukken", al dus P. de Koeijer, destijds één van de initiatiefnemers van Zonnestraal. Enkele jaren geleden is op Schouwen-Duiveland het pro ject Zonnestraal van start ge gaan. Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) wist hiervoor de steun te verwerven van zowel de boeren als natuurorganisa ties als de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. De bedoeling is langs de akkers fleurige en bloemrij ke randjes van ongeveer zes meter breed aan te leggen, door ze in te zaaien met wilde bloemen en planten. Onbemest en onbespo ten zijn deze akkerranden een bron van voedsel voor insecten en vogels. Na een enthousiaste start dreig de het succes van het project te stagneren. Ook de opening van een website om via die weg bewoners en bedrijven te inte resseren voor adoptie van een stukje akkerrand bood weinig soelaas. Zonnestraal begon dit voorjaar daarom in samenwer king met onder meer Rabobank Schouwen-Duiveland, het Landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor en het tijd schrift Seasons een nieuw of fensief. Klanten en leden zijp per brief actief benaderd in hét project te stappen. En met succes, zo blijkt nu. I)it seizoen is twee hectare nieuwe akkerrand ingezaaid, hetgeen in de praktijk zo'n drie kilome ter lengte is. Veel nieuwe adop tanten hebben zich aangemeld voor de (minimale) oppervlakte van 65 vierkante meter in een zogeheten groepsrand. De be stuursleden van Zonnestraal zijn zeer tevreden met dit resul taat. „We kunnen nu wel zegr gen: het begin is er", stelt J. Ver- seput tijdens de adoptantendag zaterdagmiddag. Recreatie De Stichting hoopt deze op.- waartse trend volgend jaar door te zetten. Het doel is uiteindelijk van Bruinisse naar de Westhoek een lint van fleurige akkerran den te realiseren. Wanneer deze langs wegen en dijken te zien zijn, profiteert ook de recreatie hiervan. Zonnestraal probeert zodoende steeds nieuwe bron nen adoptanten aan te boren, vaak met hulp van de bestaande leden. Zo bedacht één van de adoptanten het plan een stukje akkerrand aan prinses Maxima te geven. Verseput: „Je blijft zoeken en experimenteren. Stapje voor stapje komen de plannen gaandeweg. Graag zouden we zien dat het zo om- vangrij k wordt dat mensen kun nen zeggen waar en wat ze wil len. Een stukje akkerrand waar reetjes zich goed voelen terwijl een ander voor hommels kiest. Maar dat zijn nog visioenen." KWADENDAMME - Een 6-ja- rige jongetje uit de gemeente Borsele is zaterdagavond ge wond geraakt toen hij op het sportveld in Kwadendamme met zijn buik in een metalen pin viel. Hij is naar het ziekenhuis in Goes gebracht en kon de volgen de dag weer naar huis. door Rob Paardekam YERSEKE - Natuurbescher mingsorganisaties en mossel vissers zouden beter moeten sa menwerken in plaats van ruzie maken. Die boodschap bracht voorzitter S. de Jong van de waddenadviesraad gisteren tij dens het officiële gedeelte van de Yersekse mosseldag. Even daarvoor sprak A. Ver- schuure echter weinig verzoe nende woorden. Verschuure was jarenlang voorzitter van de Vis sersvereniging en bekleed die zelfde functie nog steeds bij het Comité Zeeland Presenteert. Van de milieubeweging hoeven we niets te verwachten", stelde hij. „Hun standpunt wordt al leen maar harder. Ze proberen de mosselsector de nek om te draaien. Met overheidssubsi dies nog wel." Verschuure zei zich bijzonder gestoord te hebben aan een ad vertentie in het waddenbulletin waarin wordt doorverwezen naar een site die wadvogels ter adoptie aanbiedt. „Wij adopte ren ze al veertig jaar", aldus de Yersekenaar, die doelt op het feit dat het kweken goed is voor de eidereendenstand. Dat is een standpunt dat milieubewegin gen overigens niet delen. Zij zien mosselvisserij juist als de grootste oorzaak van de eidereendensterfte. Volgens Verschuure heeft onderzoek echter uitgewezen dat de sterf te wordt veroorzaakt door pa rasieten in de maag van de die ren. Afspraken Al met al lijken de mossel vissers en de natuurbeweging verder uit elkaar te staan dan ooit. Vol gens voorzitter De Jong van de Waddenadviesraad zou het ver standig zijn als beide partijen voor ieder aanvaardbare af spraken konden maken. Dat zou ten alle tijden beter zijn dat op gelegde regelgeving. „We moe ten de politiek behoeden voor het nemen van besluiten op ba sis van tegengestelde berich ten", aldus De Jong. „In de huidige polariserende situatie komen we er echt niet uit." Vol gens haar zouden de betrokken partijen moeten beginnen met het accepteren van eikaars be langen. Anderzijds stelde De Jong zich realistisch op door op te merken dat er wellicht al te veel kapot is om nog nader tot elkaar te komen. foto Pieter Honhoff den-Zeeland om een vlucht over Schouwen-Duiveland en zijn eigen bedrijf heen te maken. Tevreden kijkt hij dan ook terug op de honderd jaren die achter hem liggen. De jarige Bil: „Ik heb een prachtige tijd meege maakt." De hele dag waren de kinder tjes met hun schepnetjes in de weer geweest in het Veerse Meer. Terwijl hun ouders zich verpoosden in de tuin van hun vakantiewoning, die di rect aan het meer grensde, haalden de kinderen onder het slaken van enthousiaste kreetjes menig krabbetje en garnaaltje boven water. Dit waren vissers-in-de-dop! Een van de kleintjes, de vijf jarige Guïllaume, was zijn schepnetje op een gegeven moment beu en ging de wo ning binnen om tv te kijken. Toen hij een goed uur later weer naar buiten kioam, za ten zijn ouders aan de borrel. Op de tuintafel stonden gla zen, zoutjes en een volle schaal met krukéls, die die zelfde middag nog waren aangeschaft bij de viswinkel in de buurt. „Wat eten jullie?", vroeg Guillaume nieuwsgierig, wijzend op de schaal. „Krukels", antwoordde zijn moeder. „Dat zijn zeeslakjes en die zijn heel erg lekker. Het ventje keek nog eens naar de schelpen en daarna bewonderend naar zijn leef tijdgenootjes die nog altijd met hun schepnetjes bezig waren. Hij wierp een vragen de blik op zijn moeder en zei: „Wie heeft die gevangen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23