PROVINCIAL EEUWSE OOURAN Wanorde Zimbabwe neemt toe Vermiste Britse meisjes dood in bos gevonden Bl0f geeft toch besloten concert in duinen Renesse Technische Bedrijfskunde studeren? Twee doden op Zeeuwse wegen Sail zucht onder hitte 13 en 14 Brinkman: top bouw wist van prijsafspraken Hoop blanke boeren vervliegt met arrestatiegolf Ontspannen prins en prinses Alleen water biedt verkoeling Extra bezuiniging van 1,5 miljard Fusie in boerenland Topclubs starten met winst ■hhhhhii Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- AMSTERDAM - De bestuur ders binnen de bouwsector moeten op de hoogte zijn ge weest van de illegale prijsaf spraken die werden gemaakt. Dat zegt voorzitter E. Brinkman van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) zaterdag in de Volkskrant. „Gezien de systematiek moet ik ervan uitgaan dat men binnen de sector wist dat er prij saf spra ken werden gemaakt en er voor vergaderingen werden belegd. Ook de manier waarop die af spraken werden verrekend, was bekend", aldus Brinkman. Hij zegt verder dat er geen sprake is van een incident. „Wij hebben indicaties dat de regels structu reel zijn overtreden. We gaan het hiermee dan ook knap lastig krijgen." ANP pagina 3: tipje van sluier Advertentie Nu ook met havo- of vwo-profiel Economie Management inschrijven: 26 augustus van 16.00-20.00 uur Tilburg, Prof. Cobbenhagenlaan 13. Kijk op: www.silvy.nl (Advertentie) TROTS op onze VERNIEUWDE WEBSITE www.verslulsenwiHeboer.nl SCHARENDIJKE - Bij ver keersongelukken op de Zeeuw se wegen zijn het afgelopen weekeinde twee doden geval len. Op de Brouwersdam veron gelukte een motorrijder en in Lewedorp liep een bromfietser fatale verwondingen op. De motorrijder, een 49-jarige man uit Barendrechtbotste gis teren frontaal op een personen auto. Het ongeluk gebeurde om tien voor half twaalf op de N57 ter hoogte van Scharendijke. De man reed op zijn motor vanaf de invoegstrook de weg op richting Rotterdam. Gelijk na het invoe gen besloot hij het voorliggende verkeer in te halen. Daarbij zag hij de tegemoet komende auto van een 59-jarige man uit Den Haag over het hoofd. De motor rijder overleed ter plaatse. Een 18-jarige man uit de ge meente Goes is afgelopen week einde overleden aan de gevolgen van een brommerongeluk op vrijdagavond in Lewedorp. Zijn 17-jarige medepassagier, ook uit Goes, kwam er met een zwa re hersenschudding vanaf. Het ongeluk gebeurde even voor elf uur toen de jongens over de Toldijk reden en op het kruis punt met de Postweg geen voorrang verleenden aan een 32-jarige automobilist uit Oost- Souburg. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6 zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18 Nog warm Vanochtend zon en wolken, vanmiddag een onweersbui. Zwakke tot matige zuidenwind bij maximaal 28 graden. internet: www.pzc.nl 245e jaargang no. 195 maandag 19 augustus 2002 los nummer 1,00 ^^0^^^/g/fg/gtSÉÊEiUÊÊBÊIÊItBRÈS2BSk THOLEN - De drukkende warmte dreef het afgelopen weekeinde de mensen naar naar het water waar verkoeling kon worden gezocht. Bij de Bergse Diepsluis onder Tholen was, net als op veel andere plaatsen langs de Zeeuwse wateren, nauwelijks een vrij parkeerplekje meer te vinden. foto Wi I lem Mieras door Famke van Loon SCHARENDIJKE - In de dui nen achter Renesse heeft Bief gisteravond alsnog een besloten concert gegeven voor duizend fans. Terwijl de zon de zee in zakte, speelde de Zeeuwse band de sterren aan de hemel op deze zwoele zomeravond. Tegelijker tijd klaagden omwonenden bij de gemeente over geluidsover last. Vijfhonderd mensen hadden via de prijsvraag van Sky Radio ie der twee toegangskaartjes ge wonnen voor het besloten strandconcert van Blof aan de Zeeuwse kust. De entourage rond het concert maakte het toch al bijzondere optreden ex tra mysterieus. Gisteren, aan het eind van de middag, drup pelden Blof-fans in kleine groepjes binnen op de afgespro ken verzamelplaats op Neeltje Jans. Daar ontvingen zij de rou tebeschrijving naar de locatie en de felbegeerde polsbandjes, die toegang gaven tot het beslo ten feest. Het concert begon om half negen. Even voor tienen moest de band er vanwege het onweer mee stoppen. Afgelast Vrijdag deelden het manage ment van Bief en Sky Radio nog mee dat het concert was afge last. Na publicatie in de PZC van de stek waar het 'intieme' strandconcert zou plaatsvin den, konden de organisatoren de veiligheid van bandleden, prijswinnaars en andere bezoe kers niet meer garanderen, zo luidde de verklaring. PZC en gemeente - die in het ar tikel bij monde van de burge meester J. Asselbergs informa tie gaf over de (voor het concert) getroffen veiligheidsmaatrege len op de Brouwersdam - moes ten het op internet ontgelden. Maar op dat moment hadden de prijswinnaars al een e-mail van de organisatoren ontvangen dat zij zondagmiddag gewoon naar de afgesproken verzamelplaats konden komen. In allerijl werd een nieuwe plek voor het concert gezocht. Via de routebeschrijving werden de fans met een omweg naar de duinen achter Renesse geleid. Voor niet-genodigden was het haast onmogelijk een glimp van het feest, dat later in de avond plaatsvond op het parkeerter rein bij Hotel De Zeeuwse Stro men, op te vangen. Halverwege de middag werd de Jan van Re- nesseweg, die de enige toegang biedt tot het Duinwekken, afge sloten. Alleen de winnaars van de prijsvraag en bewoners van het achtergelegen gebied kre gen toegang achter het hek. Tot groot ongenoegen van be woners en P. Verspeek van de Tennis- en Midgetgolfbaan in Renesse. Vooraf waren de om wonenden van de Jan van Re- nesseweg niet ingelicht: noch over de afsluiting noch over het concert. De ondernemer, die op een reguliere zomeravond vol geboekte tennis- en golfbanen heeft, ontvangt door de afslui ting amper klanten en voelt zich gedupeerd. „Dit is zeer onbe hoorlijk. Er liggen een fax en een schadenota klaar." Bewoner L. Fonkert ergerde zich later op de avond vooral aan de geluids overlast. ,De hele buurt, staat op zijn kop Ze spelen zo hard. Wij weten van niks. Dat is de recrea- tie-mafia van Renesse." Burge meester Asselbergs reageerde gepikeerd: „Natuurlijk heeft de gemeente een vergunning afge geven. Wij zijn dolgelukkig met dit concert en blij dat er zo snel een alternatief gevonden is." j HoorEelco van der Linden BULAWAYO - De situatie rond de blanke boeren in Zimbabwe is dit weekein de geëscaleerd. De politie arresteerde meer dan tweehonderd boeren die op hun land waren geble ven ondanks een nu elf da- gen oud ontruimingsbe vel. Tachtig van hen zitten nog steeds vast. Boerenleiders spre ken van'een totale chaos'en'het definitieve einde'. I De aanvankelijke rust waarvan sprake was na het verstrijken van het ultimatum voor het ver laten van de boerderijen, is voorbij. Volledige willekeur is daarvoor in de plaats gekomen, f Boeren die helemaal niet op de 'onteigeningslij st 'staan zij n op gepakt, sommigen die hun be drijf al lang hadden verlaten, zoals Tony Smith, zijn in hun huis in de stad door 'oorlogsve- 1 teranen' in elkaar geslagen en afgevoerd. Advertentie In Chegutu, 65 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Harare, zit sinds vrijdag de 72- jarige Jean Baldwin in de ge vangenis, die haar zestig jaar oude bedrijf al lang geleden overgenomen zag worden door aanhangers van president Moe- gabe. Ze wilde in haar huis nog haar oude dag doorbrengen, maar werd gearresteerd, zonder duidelijke reden. Later in het weekeinde werden in Chegutu nog eens veertien boeren opge pakt. „Dit is het einde", zegt vanuit Bulawayo Terence Nicolle, lid van één van Zimbabwe's be langrijkste boerenfamilie's. Hij was voor de dialoog en het voor komen van confrontaties, en hoopte nog altijd op een vreed zame oplossing. Nu niet meer. „Ik ben dit weekeinde door het land gereden en heb gezien dat de waanzin het heeft gewon nen", zegt Nicolle. In het vruchtbare Mashonaland bij Harare, ooit de graanschuur van zuidelijk Afrika, zijn boe ren opgepakt die onlangs nog door de autoriteiten werden ge smeekt op hun land te blijven en te oogsten. Honger NicoHe: „Dat was vanwege de honger. In Selous, bij Harare, staat nog voor negen miljoen Amerikaanse dollar aan maïs, tarwe, tabak en het cruciale maïszaad op het land. Je kunt het nu weggooien. De boeren zijn gearresteerd, terwijl ze een keiharde overeenkomst hadden met het hoofd van het district." Boerenleiders noemen de laat ste ontwikkelingen desastreus voor de voedselsituatie in Zim babwe, mede omdat nog eens 600.000 landarbeiders op straat komen te staan. Vanwege hun band met de blanke boeren en vermeende sympathie voor de oppositiepartij MDC kunnen ze geen kant op en komen ze zeker niet in aanmerking voor een stuk land in het kader van de nu aan de gang zijnde herverde ling. „De boeren hebben meestal nog wel ergens wat geld, maar voor deze jongens is het rampzalig", zegt Nicolle. Hij verwacht 'ein delijk actie' van de buitenwe reld. Hulp „Je kunt niet massaal voedsel hulp geven voor de zes miljoen mensen die nu honger leiden en tegelijk tolereren dat de autori teiten de landbouwsector ver nietigen en zo nog meer honger veroorzaken." GPD Afgelopen weekeinde hebben prinses Maxima en kroonprins Willem- Alexander kennis ge maakt met de Boven windse Eilanden Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius. Maxima weet hier, meer nog dan bij het Nederlandse deel van de kennismakingstoer, met een lach of grap de span ning van het 'ho ge bezoek' uit de lucht te halen. Het kabinet bezuinigt volgend jaar 1,4 tot 1,5 miljard euro ex tra om het financieringstekort omlaag te krijgen. Het bezui- nigingsbedrag kan nog oplopen als het kabinet be sluit tot een lastenverlichting. Daarvoor moet dan via ombuigingen geld worden vrijgemaakt. De gewestelijke organisaties van boeren kunnen niet ontko men aan schaalvergroting, zegt agrarisch bestuurder Jo Kod de uit Arnemuiden. Hij pleit voor een snelle krachtenbundeling: één landelijke land- en tuin- bouworganisatie met provinciale steunpunten. De topclubs Ajax, PSV en Feyenoord zijn stuk voor stuk met een overwinning aan het nieuwe seizoen begonnen. De Amster dammers klopten gisteren FC Utrecht met 3-1, de Rotterdammers versloe gen NEC met 2-0. PSV was zaterdag te sterk voor Excelsior: 2-0. door Harm Harkema LONDEN - De Engelse politie heeft za terdag in een bos bij het Oost-Engelse Lakenheath twee lijken gevonden. Het staat vrijwel vast dat het gaat om de stoffelijke resten van de vermiste tien jarige meisjes Holly Wells en Jessica Chapman. De definitieve identificatie wordt pas over enkele dagen vernacht, maar een politiewoordvoerder zei gisteravond er ^zekervan te zijn'. Zaterdag werden tien kilometer ver derop in Soham, de woonplaats van de twee meisjes, een 28-jarige conciërge van een school voor voortgezet onder wijs en diens 25-jarige vriendin gear resteerd op verdenking van ontvoering van en moord op de twee kinderen. De vrouw was afgelopen schooljaar als onderwijshulp tijdelijk verbonden aan de lagere school van Jessica en Holly en kende hen zodoende goed. Ze liet jour nalisten afgelopen week nog een briefje zien dat ze vlak voor de vakantie van Holly had gekregen. Het brief je bevatte troostende woorden, omdat de vrouw toen net te horen had gekregen dat haar sollicitatie naar een vaste betrekking op de school was afgewezen. De conciërge had alom verteld dat hij één van de laatsten moet zijn geweest die de twee meisjes nog had gezien. Ze zouden zondag 4 augustus aan het be gin van de avond kort met hem hebben gesproken toen hij voor zijn huis zijn hond waste. Woning De twee verdachten werden opgepakt, nadat ze vrijdag afzonderlijk urenlang als getuigen warengehoord. De woning van het tweetal en de school waar de man werkt zijn door de politie afgeslo ten en worden grondig doorzocht. Vol gens een politiewoordvoerder zijn daar al zaken ontdekt 'die van groot belang zijn voor het onderzoek'. Ook het huis van de vader van de concërge is door zocht. De twee verdachten zijn afkomstig uit het zo'n honderd kilometer noordelij ker gelegen Grimsby en woonden pas sinds een jaar in Soham, toen de man nelijke verdachte werd aangenomen als conciërge. Een politieonderzoekje naar zijn verle den - sinds kort gebruikelijk bij benoe mingen van mensen die met of bij kinderen werken - bracht geen onre gelmatigheden aan het licht. Ook kran ten die het verleden van de verdachten uitspitten hebben niets opzienbarends gevonden. De arrestatie van het tweetal vond plaats nadat de politie donderdag al had gesuggereerd dat de daders in So- naam u noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v weken voor 15, straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvanq ik de e-mail krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- 0 per maancj met nummer: j automatische incasso 19,25). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 52.-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r - vens. In de colofon treft nadere informafc aan j Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice "71 991 zl"nnnnn9" Antwoordnummer 123 nozit UUUUUZ 4380 VB Vlissingen d: wo do vr za (postzegel niet nodig) ham zelf gezocht moesten worden. De bevolking werd toen opgeroepen goed op hun buren te letten. De twee stoffe lijke overschotten werden zaterdag ge vonden door drie wandelaars die hun hond uitlieten in een bos aan de rand van de militaire vliegbasis Laken heath, op tien kilometer van Soham. De schok in Soham, een dorp met enke le duizenden inwoners, was groot toen bekend werd dat de meisjes vrijwel ze ker dood zijn. Verscheidene inwoners barstten op straat in tranen uit. Giste ren werd in de plaatselijke kerk een door honderden dorpelingen bezochte speciale dienst gehouden. GPD Een meisje steekt in de kerk van Soham een kaarsje aan bij de foto's van Jessica Chapman en Holly Wells. foto Dan Chung/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1