Waddenraad hoopt op verzoening Goes Kinderstad schot in de roos 7 Strandwacht mist zuurstofkoffer Belgen kampioen bij boogschieten Afstand deert ware mosselliefhebbers niet Vissers verwachten weinig van overleg met natuurbeschermers Jongetje gewond door tentharing Bronzen legpenning voor L. de Jonge Combine vliegt in brand Man rijdt met kart op straat Dronkaard doet dutje op vluchtstrook zeeuwse almanak Vangst BEVELANDEN/THOLEN maandag 19 augustus 2002 HnnrRob Paardekam YEBSEKE - Natuurbescher mingsorganisaties en mossel vissers zouden beter moeten sa menwerken in plaats van ruzie maken. Die boodschap bracht voorzitter S. de Jong van de waddenadviesraad gisteren tij dens het officiële gedeelte van de Yersekse mosseldag. Even daarvoor sprak A. Ver- schuure echter weinig verzoe nende woorden. Verschuure was jarenlang voorzitter van de Vis sersvereniging en bekleed die zelfde functie nog steeds bij het Comité Zeeland Presenteert. „Van de milieubeweging hoeven we niets te verwachten", stelde hij. „Hun standpunt wordt al leen maar harder. Ze proberen de mosselsector de nek om te draaien. Met overheidssubsi dies nog wel." Verschuure zei zich bijzonder gestoord te hebben aan een ad vertentie in het waddenbulletin waarin wordt doorverwezen naar een site die wadvogels ter adoptie aanbiedt. „Wij adopte ren ze al veertig jaar", aldus de Yersekenaar, die doelt op het feit dat het kweken goed is voor deeidereendenstand. Dat is een standpunt dat milieubewegin gen overigens niet delen. Zij zien mossel visserij juist als de grootste oorzaak van de eider- eendensterfte. Volgens Ver schuure heeft onderzoek echter uitgewezen dat de sterfte wordt veroorzaakt door parasieten in de maag van de dieren. KWADENDAMME - Een 6-ja- rige jongetje uit de gemeente Borsele is zaterdagavond ge wond geraakt toen hij op het sportveld in Kwadendamme met zijn buik in een metalen pin viel. Hij is naar het ziekenhuis in Goes gebracht en kon de volgen de dag weer naar huis. HEINKENSZAND - Burge meester Gelok van de gemeente Borsele heeft zaterdag een bronzen legpenning met oor konde uitgereikt aan de heer L. de Jonge uit Kwadendamme. De uitreiking vond plaats tij dens een receptie ter gelegen heid van het zestigjarig jubile um van voetbalvereniging Kwadendamme. De Jonge ont vangt de bronzen legpenning omdat hij 25 jaar bestuurslid en 30 jaar lid is van de jeugdcom missie. Ook is hij al 40 jaar spelend lid. De Jonge is de drij vende kracht achter tal van ac tiviteiten op het gebied van jeugdvoetbal. Hij organiseert jeugdtoernooien, voetbalkam pen en uitstapjes naar het zwembad. KAMPERLAND - Op een akker aan de Sint Felixweg bij Kam perland is zaterdagavond een combine in brand gevlogen. De brandweer had het vuur snel ge blust, maar desondanks is de schade aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. KRABBENDIJKE - Een 30-ja- rige man uit de gemeente Rei- merswaal is zaterdagavond aangehouden, omdat hij met een kart op de openbare weg reed. Dat gebeurde in de Dorps straat in Krabbendijke. Uit een ademanalyse bleek dat hij ook nog eens te veel gedronken had. De man kreeg een proces-ver- baal en een rijverbod opgelegd. KRUININGEN - De poli tie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de vluchtstrook van de A58 bij Kruiningen een dron ken man aangetroffen. De 34-jarige man uit Heinkenszand lag te sla pen in zijn auto, terwijl de motor nog draaide en de verlichting ontstoken was. Hij kreeg een rijver bod en werd door de agen ten thuis afgezet. Al met al lijken de mosselvissers en de natuurbeweging verder uit elkaar te staan dan ooit. Vol gens voorzitter De Jong van de Waddenadviesraad zou het ver standig zijn als beide partijen voor ieder aanvaardbare af spraken konden maken. Dat zou ten alle tijden beter zijn dat op gelegde regelgeving. „We moe ten de politiek behoeden voor het nemen van besluiten op ba sis van tegengestelde berich ten", aldus De Jong. „In de huidige polariserende situatie komen we er echt niet uit." Vol gens haar zouden de betrokken partijen moeten beginnen met het accepteren van eikaars be langen. „Je kunt niet met elkaar omgaan als je elkaar niet be grijpt." Anderzijds stelde De Jong zich realistisch op door op te merken dat er wellicht al te veel kapot is om nog nader tot elkaar te komen. Verschuure zei zich verder zor gen te maken over de onrust die is ontstaan over het tekort aan mosselen en de daarmee ge paard gaande prijsstijgingen. In België werd al gesproken over de mossel-maffia. „Blijkbaar moeten we de mensen beter uit leggen waarom we een tekort aan mosselen hebben", aldus Verschuure, die meteen de daad bij het woord voegde. „Het blijft een natuurproduct en boven dien is door het beleid van de af gelopen jaren onnodig veel mos selzaad verloren gegaan." Staatssecretaris De ex-voorzitter van de Vissers vereniging heeft goede hoop dat met de komst van een nieuwe staatssecretaris, de wind weer wat gunstiger gaat waaien. Hij zei te hopen dat het dynamisch bestandsbeheer eindelijk eens serieus wordt genomen m Den Haag. Dat dynamisch beheer houdt in dat het mosselzaad wordt uitgestrooid op kweek- percelen. Daar zouden zowel vogels als kwekers bij gebaat zijn. Nu gaat elk jaar kostbaar mosselzaad verloren dat op droogvallende platen ligt. door Rob Paardekam YERSEKE - Al sinds het eind van de jaren tachtig bezoekt hij de mosseldag: de 44-jarige Johan Dekker uit Noord- Scharwoude. Elk jaar opnieuw staat hij als eerste in de rij voor zijn portie mosselen. Dat hij er deze keer voor moet betalen, deert hem niet. „Wat is nou een Dekker was zaterdagmorgen al ruim voor zes uur uit zijn bed gekomen. Noord-Scharwoude ligt in de Kop van Noord-Hol land en dus had hij een behoor lijke treinreis voor de boeg. „Ik heb er vier uur over gedaan", vertelt de mosselliefhebber en thousiast. Hij heeft het er voor over, want de mosseldag vindt hij geweldig. Hij past zijn va kantie er zelfs op aan. Slechts één keer is dat niet gelukt. „In 1987 heb ik de mosseldag moe ten missen", weet Dekker nog precies. „Toen zat ik in Honga rije." Ruim een uur voor het uitdelen van de mosselen be gon, stond Dekker al in de rij. Hoewel, van een rij was niet echt sprake, want hij stond er alleen. Pas later schoven meer mensen aan. Als één van de eersten had Dekker even na twaalf uur zijn portie te pak ken. Dat moest ook wel, want halverwege de middag wilde de Noord-Hollander weer ver trekken. 's Avonds werd er bij hem thuis immers wat lekkers geserveerd en dat wilde hij niet missen. Wat heeft het menu dan te bieden? „Mosselen na tuurlijk!" Ook Marten en Jetske Swart (beiden 81 jaar oud) zijn vaste klanten op de mosseldag. Ieder jaar komen ze met de trein van uit Papen drecht naar Yerseke. Toen ze rond elf uur bij de Juli- anahaven aankwamen, bleek meteen dat het om bekende ge zichten gaat. Ze werden harte lijk begroet door enkele mede werkers van de mosseldag en meteen werd er voor stoelen en een drankje gezorgd. Gezellig „Het is hier altijd zo gezellig", vertelt Jetske. „En er heerst een geweldige sfeer", vult haar man aan. Het feit dat zij slecht ter been is, laat het echtpaar niet van een bezoek aan de mosseldag weerhouden. „Zo lang het nog maar enigszins gaat, zullen we blijven ko men", aldus Jetske. „De men sen die hier helpen zijn zo aar dig. Ze zeggen altijd dat ik maar moet blijven zitten en mijn mosselen worden dan ge bracht. Een uur in de rij staan, kan ik niet meer. Eric en Martine Thys uit het Belgische Sint-Gillis-Waas staan wel in de rij. „Niet erg hoor", zegt Eric. „Voor zo'n za lig bakske mosselen heb ik dat wel over." Het echtpaar be zoekt de mosseldag niet zo trouw als Johan Dekker en Marten en Jetske Swart. „Maar de laatste tien jaar zijn we hier toch zeker vier keer ge weest", schat Martine. „In de eerste plaats omdat we mosse len overheerlijk vinden, maar ook voor de gezelligheid. Ze ker met dit stralende weer is het hier goed toeven." Dat voor een bakje mosselen dit jaar een euro moet worden neergeteld, is ook voor onze zuiderburen geen probleem. „Het zullen die gierige Hollanders wel zijn, die daar problemen mee hebben", lacht Eric. Toch lijkt dat niet zo te zijn. Er werden weliswaar minder mosselen gegeten, maar vol gens Johan van Velzen, secre taris van het organiserende co mité, komt dat omdat er ook minder bezoekers waren. „Ik kan me niet voorstellen dat het komt, omdat we nu één euro voor een bakje mosselen vra gen." De mosseldag trok dit jaar zo'n dertigduizend bezoekers. Nor maal komen er zo'n tiendui zend mensen meer. Volgens Van Velzen was het zeer warme weer de oorzaak van deze te rugval. door Rosalie Buizer GOES - Vrolijke muziek van K3, kleurige ballonnen van de clown en lachende ge zichtjes. Zaterdag werd de binnenstad van Goes ingenomen door honderden kinderen. In het kader van Goes Kinder stad werden er tal van activiteiten geor ganiseerd. Op de Grote Markt werd een groot ver- keersveiligheidsspel uitgezet, waar kinderen hun vaardigheden konden be proeven. Op de Vlasmarkt konden de kinderen mozaïektegels maken en op een springkussen springen. Verder liepen er overal door de stad clowns, steltlopers en muziekgezelschappen. Ook de politie, brandweer en ambulance waren van de partij. Velen vonden het prachtig om in een echte brandweerauto te mogen zitten. Met grote ogen werd er gekeken, toen een politieagente de sire nes aanzette. „Wat een lawaai, zeg", zei een jongetje met zijn handen op z'n oren. D e Stenen Brug was gereserveerd voor de kinderboerderij en het Goede Doelen straatje. Organisaties als Unicef, War Child en Clinic Clowns stonden daar symbool voor alle kinderen die er zater dag niet bij konden zijn. Er waren niet alleen vooraf georgani seerde activiteiten. Middenstanders de den spontaan mee aan het evenement. Er werden grabbeltonnen buiten gezet en er konden spelletjes worden gespeeld. Vol gens Roos Spelier van Stichting Goes Promotie, die Goes Kinderstad organi seerde, is het een groot succes geworden. „Ik was eerst nog een beetje bang dat ie dereen weg zou blijven vanwege het war- De kinderen wanen zich even brandweerman. me weer, maar ik heb moeders gesproken van wie de kinderen niet meer weg wil len. Ja, ik ben er ontzettend blij mee dat het zo goed loopt." Het is de eerste keer dat de stichting het evenement organi seert. „Dan is het maar afwachten wat het wordt, maar we zijn nu al enthousiast voor volgend jaar. Dan zal het nog groter worden aangepakt, want steeds meer on dernemers lopen er warm voor", zegt Spelier. Kinderstad werkte samen met de ver schillende kindervakantieweekgroepen. Sprint Foto Goes sponsorde de kinderen Jan Rentmeester van de Ovezandse handboogvereniging aan schot. foto Willem Mierès door Rob Paardekam OVEZANDE - De Nederlandse ploeg is er niet in geslaagd Euro pees Kampioen handboogschie- ten staande wip te worden. Op het grasveld aan de Landweg in Ovezande ging het 24 koppen tellende team van België met de winst aan de haal. Het Europees Kampioenschap trok de afgelopen dagen veel be kijks. Het is dan ook een tame lijk unieke gebeurtenis voor Ovezande. Bijna veertig jaar ge leden waren de gezamenlijke schuttersverenigingen uit het dorp voor het laatst gastheer van het evenement. Vooral gis teren was het druk, want toen stond de belangrijkste wed strijd op het programma: het Europees kampioenschap voor teams bij de senioren. Bij de staande wip mag elk team in maximaal tien ronden 240 schoten lossen op de 25 meter hoge wip. Daarop staan 36 klei ne vogels, twee kallen, twee zij- vogels en één hoge vogel. Het team dan de minste schoten no dig heeft om de wip leeg te schieten, wint. Geen van de ploegen wist gisteren alle vogels weg te schieten. In dat geval wordt gekeken wie de meestê punten heeft gescoord. On danks dat er maar 41 vogels zijn, is het maximum te behalen pun ten vijftig. Dat komt omdat de hoge vogel, de kallen en de zij- vogels meer punten waard zijn. België behaalde met 48 punten de winst. Frankrijk werd twee de met 47 punten en Nederland volgde met 45 punten op een derde en laatste plaats. Meer deelnemende landen waren er niet, omdat handboogschieten op de staande wip alleen nog in deze drie landen wordt ge speeld. In Nederland zelfs al leen nog maar in Zeeland. Daar om bestond het Nederlandse team enkel uit Zeeuwen. Team leider Rinus Verdonk was niet teleurgesteld over de derde plaats. „De mannen hebben pri ma geschoten, maar de andere waren gewoon net iets beter." Bij de jeugd deed Nederland het zaterdag iets beter met een tweede plaats en 41 punten. Ook hier gingen de Belgen met de winst aan de haal (45 punten). Frankrijk moest het doen met veertig punten en eindigde op een derde plaats. Bij de indivi duele wedstrijd ging Terneuze- naar René Elve (33) met de Eu ropese titel aan de haal. door Famke van Loon OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland ontbeert een zuurstofkoffer, waarmee duikers die te snel naar de oppervlakte zijn geko men van zuurstof kunnen wor den voorzien. De strandwacht moet bij ongevallen te wachten op hulp van de ambulance of de brandweerploeg van Zierikzee. Een subsidieverzoek voor oplei ding van de leden en de aan schaf van een zuurstofkoffer voor de Zierikzeese reddings brigade is dit jaar nog afgewe zen door de gemeenteraad. Met twee duikongevallen afgelopen weekend, waarbij het materiaal node gemist werd, is de maat vol. T. Meeles stelt dat een nieu we brief aan de gemeente Schouwen-Duiveland, waarin het probleem wordt aange kaart, klaar ligt. De Oosterschelde is populair onder duikers. Het heldere wa ter met veel flora en fauna onder de oppervlakte oefent een grote aantrekkingskracht uit op zo wel Nederlandse als buiten landse duikers. De Oosterschel de staat bij deze groep echter ook bekend om zijn sterke stro mingen, die de duikers in de problemen kunnen brengen. Een aantal keren per jaar komt het voor dat zijal dan niet in pa niek, te snel naar de oppervlakte komen. Met het gevaar voor caisson- of decompressie ziekte. Duikcentrum Waterworld heeft zodoende met enige verbazing geconstateerd dat de reddings- brigade Zierikzee-Duiveland niet in het bezit is van een zoge heten zuurstofkoffer. In af wachting van de ambulance kunnen duikers, die met proble men aan wal worden gebracht, met deze uitrusting snel van zuurstof worden voorzien. En dat is belangrijk volgens Meeles van de reddingsbrigade. „De kans op letsel wordt negentig procent kleiner wanneer ie mand direct zuurstof krijgt." Subsidie Waterworld heeft daarom dit jaar in samenwerking met de Duivelandse strandwacht een subsidieverzoek ingediend bij de gemeente, zodat de post op het strand bij Ouwerkerk, dat 'één van de populairste duik- stekken van Schouwen-Duive land' is, kan worden voorzien van de zuurstofkoffer. De gemeente wees dit verzoek echter af. De gemeenteraad vindt de behandeling van de duikongevallen meer een taak van ambulance en brandweer. De Zierikzeese reddingsbrigade gaat deze kwestie nu opnieuw bij de gemeente aankaarten. Aanleiding vormen twee onge vallen afgelopen weekend op het strandje bij Ouwerkerk, waarbij de zuurstofkoffer ge bruikt had kunnen worden. foto Willem Mieras met een fotocamera waarmee zij foto's mochten nemen tijdens de kindervakan tieweken. Tijdens Kinderstad werden deze foto's beoordeeld door Foto Groep Goes. Winnaars werden de kinderen van kindervakantieweek Wilhelminadorp Zij kregen allen een fotocamera De hele dag waren de kinder tjes met hun schepnetjes in de weer geweest in het Veerse Meer. Terwijl hun ouders zich verpoosden in de tuin van hun vakantiewoning, die direct aan het meer grensde, haalden de kinderen onder het slaken van enthousiaste kreetjes menig krabbetje en garnaaltje boven water. Dit waren vissers-in-de-dopl Een van de kleintjes, de vijf jarige Guillaume, was zijn schepnetje op een gegeven moment beu en ging de wo ning binnen om tv te kijken. Toen hij een goed uur later weer naar buiten kwam, za ten zijn ouders aan de borrel. Op de tuintafel stonden gla zen, zoutjes en een volle schaal met krukels, die die zelfde middag nog waren aangeschaft bij de viswinkel in de buurt. „Wat eten jullie?", vroeg Guillaume nieuwsgierig, wijzend op de schaal. „Krukels", antwoordde zijn moeder. „Dat zijn zeeslakjes en die zijn heel erg lekker. Het ventje keek nog eens naar de schelpen en daarna bewonderend naar zijn leef tijdgenootjes die nog altijd met hun schepnetjes bezig waren. Hij wierp een vragen de blik op zijn moeder en zei: „Wie heeft die gevangen foto Willem Mieras Johan Dekker (44) uit Noord-Scharwoude weet als eerste een portie mosselen te bemachtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19