Stevenson pijlsnel in Zierikzee PZC N'Diaga Samb wint op z'n tandvlees Zeeuwse zwemmers figureren in Bussloo Rabo Topcompetitie weer een prooi voor Laurens van Lieren Australiër wint wielerkoers dankzij scherpe eindsprint Van der Graaff goifkampioen Rinus van de Ven zesde in Gaildorf Van Raay wint in rolstoeltennis Karin Bastian snel in Stratenloop Jöel en Mirjam Dieleman verrassen Tholel winnaar van open groep maandag 19 augustus 2002 AMBT-DELDEN - Golfster Marjet van der Graaff is pp de baan van de Twentsche Golfclub Nederlands kampioene ge worden in de spelsoort matchplay. De Thoolse versloeg in de finale international NataschaDuvalois met 1 hole verschil. In de halve finale had de voor Golfclub de Wouwse Plantage uit komende golfster al gewonnen van Varin Schilperoord. Hnnr Koen de Vries ZIERIKZEE - Volgende week gaat hij weer naar huis en het kan niet anders of Cody Ste venson moet aan Nederland zoete herinneringen overhou den. Zaterdag, tijdens de eerste en enige vier uren die hij in ons land doorbracht, won de 22-ja- rige Australiër de prestigieuze wielerronde van Zierikzee en werd hij van alle kanten beju beld. Stevenson versloeg dank zij een onnavolgbare versnel ling in de laatste meters zijn medevluchters Mare Blok uit Heinkenszand en Ruud Zijl mans uit Roosendaal. De Australiër was een van de 22 renners uit de wielerstal van Staf Boone uit Gent, die de wed strijd in Zierikzee jaarlijks ex tra cachet geeft. Elke zomer strijken wielrenners uit vele windstreken neer in het studen tenhuis van de Belg, om een paar maanden wielrenvakantie te houden in het Mekka van de tweewielers. Altijd zit er wel een klasbak bij, zoals dit jaar Cody Stevenson. Hij sloop in de beginfase van de wedstrijd over tachtig kilome ter ongemerkt mee in een kop groep van acht, die verder be stond uit Arthur Farenhout (Hekelingen), Johan van Ooijen (Giessenburg), Mare Blok, Wil- co Jonker (Burgh), Francois Franse (Kwadendamme), Clay ton Smith (Nieuw-Zeeland) en Jaco JanEkema (Veendam). Vleugels Opvallende naam in die kop groep was die van Marco Jonker uit Burgh. De 19-jarige renner reed knap mee met de leiders en gaf de koers daarom iets extras. De aanmoedigingen van vele honderden eilandgenoten ga ven hem vleugels, waardoor hij tot de laatste meters met de lei ders meekon. Hij finishte uit eindelijk als negende. Ekema viel al snel weg uit de kopgroep terwijl Ruud Zijlmans (Roosendaal) en Lex Nederlof (Oostvoome) ernaar toe reden. Het goed samenwerkende ne gental 1 iet zich niet meer achter halen. Sterker, koersdirecteur Wim Evertse moest nog even op de motor klimmen om de leiders ervan te weerhouden het pelo ton te achterhalen. Pas toen hij meldde dat ze daardoor hun al leenrecht op de premies zouden verspelen en weer de strijd met de renners uit het peloton moes ten aangaan, werd het beentem po wat teruggeschroefd. Want die premies maken de koers in Zierikzee zo geliefd. Op het parkoers dat geplaveid is met allerlei hindelijk botsende steensoorten en dat ook nog eens enkele stukken gemeen valsplat kent, valt jaarlijks zón achtduizend euro te verdelen. Vettere kluiven komen ama teurrenners in Zuid-Nederland en omgeving zelden tegen. Vijf ronden oftewel tien kilome ter voor het eind ondernam Fran?ois Franse als eerste een poging de kopgroep te ont vluchten. Zijn demarrage had geen resultaat, die van de ver rassend sterk rijdende Mare Blok twee ronden later wel. Al leen Stevenson - afkomstig uit de Blue Mountains bij Sydney - en Ruud Zijlmans konden nog aansluiten. Met de finish in aan tocht stonden Blok en Zijlmans voor een dilemma. Konden ze de volslagen onbekende Australiër meenemen naar de finish? Staf Boone wist op die vraag op voorhand wel een antwoord. ,,Als ze straks met zijn drieën moeten sprinten staat er maar één man op de foto. En dat is Stevenson. Hij is pataterap." Dat bleek achteraf iets te veel gezegd, maar de Australiër won wel. Met een enorme versnelling in de laatste vijftig meter ach terhaalde hij Ruud Zijlmans en versloeg hem met een banddikte verschil. Dit alles tot verbazing van Mare Blok, die de lachers op zijn had kreeg toen hij de laatste jump van Stevenson vergeleek met die van een kangoeroe. Ruud Zijlmans had even gedacht dat hij na zijn zege van vrijdag in Philippine ook in Zierikzee zou winnen. „Toen ik de laatste bocht uit kwam dacht ik 'dat is kat in 't bakkie'. Maar die jongen kwam G AILD ORF - Motorcrosser Rinus van de Ven is in het bij pro gramma van de Grand Prix in het Duitse Gaildorf zesde ge worden. De 13-jarige Vlissinger streed tot in de laatste ronde voor de derde plaats maar verloor twee plaatsen door een val partij. Na een door materiaalpech matig verlopen training vertrok Van de Ven van de zesde startplek. Hij nam de leiding en hield die drie ronden vast. Het vastslaan van de koppeling was er de oorzaak van dat coureur drie plaatsen verloor. Hij probeerde in de laatste ronde zich nog op het podium te knok ken, maar forceerde zich, en viel. Komend weekeinde komt de crosser in actie in het Oostenrijkse Möggers. Daar strijdt hij om de wereldtitel in de 85cc-klasse. VLISINGEN - Yolanda van Raay heeft het Antwerpen Open Internationale Rolstoeltennistoernooi gewonnen. De Goese versloeg in de halve finale de plaatselijke favoriet Louisa van de Walle met 6-1 5-7 6-3. In de finale was ze te sterk voor de nummer één van de plaatsinglijst Annick Severans: 1-6 6-4 6- 3. In het vrouwendubbel werd het koppel Van Raay/Van de Walle pas in de finale gestuit door Severans/Diboa (Spanje). Door deze prestaties zette Van Raay weer een stap in de rich ting van de Nederlandse top 10 en de top 50 van de wereld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Karin Bastian van de Walcherse atletiekvereniging Dynamica heeft zaterdag in de verzengen de hitte de tweede plaats behaald in de Stratenloop van Al phen aan den Rijn. Het grootste deel van de race kreeg Bastian steun van clubgenoot Martin Pi-uyssers. Conny van de Ouwel and (Loopgroep Ad de Bruin) was de sterkste en liep óver de tien kilometer een tijd van 36 minuten en 29 seconden. Basti an finishte in 37.54, vier seconden achter haar persoonlijke haas Pruyssers. Petra Slots (Spark) was de derde vrouiv met een achterstand van twee minuten op Bastian. Dank zij de ve le drinkposten en de omwonenden die tuinsproeiers hadden aangezet was het ondanks de 32 graden Celsius nog enigszins te doen voor de atletenWi lly Verbist (Dynamica) 1 i ep een ti j d van 42 minuten en 26 seconden. VLISSINGEN - Broer en zus Joël en Mirjam Dieleman heb ben in de Vlaamse Ardennen beiden beslag gelegd op ere plaatsen in de driedaagse Low Country Mountainbike Tour. Vooral Joël Dieleman maakte indruk. Hij kon lange tijd in het spoor van toppers als Bas van Dooren, de Belg Björn Ronde- les, Erwin Bakker en Micha de Vries blijven. Joël Dieleman fi nishte in de eerste etappe als negende. De tweede, die van Kortrijk via Kluisbergen, Kwaremont en de Patersberg naar de Koppenberg leidde, finishte hij weer in de voorste gelede ren en klom hij in het algemeen klassement naar de 7e plaats overall en de eerste plaats bij de espoirs. Op de slotdag boekte hij zijn eerste overwinning als espoir en eindigde hij als acht ste overall. Bas van Dooren legde beslag op de eindzege. van onze sportredactie VLISSINGEN - Op de hoofd nummer van de in het natuurge bied Bussloo tussen Apeldoorn en Deventer gehouden interna tionale openwaterzwemwed- strijd, de 2000 meter vrije slag, zijn Daisy de Ridder van Koe wacht en de Vlissinger Jeroen Dellebeke als eerste Zeeuw ge ëindigd. Jeroen Dellebeke was tevreden. In een sterk veld van 91 mannen tikte hij als 21e aan, 66 seconden achter winnaar Robin van Ag- gelen. Daisy de Ridder hand haafde zich met haar tiende plaats in een veld van 60 vrou wen prima. De Zeeuwse school slagzwemmers stelden teleur. Linda Vink tikte als vijfde aan en Ruud Pieterse werd slechts twaalfde. De Zeeuwen hadden het meeste succes bij de junioren en de jeugd in de leeftijd van 16 jaar en jonger. Niek de Ridder had de race stevig in handen en klopte zijn directe tegenstander Karei Bol met speels gemak. De meis jes in deze categorie trokken echter de meeste aandacht. Car men de Ridder van Koewacht en de Stormvogelmeisjes Marinka Bil en Tamarah Loppies konden de Haarlemse Viki Boviatsis, die nog geen wedstrijd in deze leef tijdsgroep had verloren, niet de baas. Op de streep bleef ze Ma rinka Bil minder dan een secon de voor. De Ridder werd derde op twee seconden en Loppies moest zes seconden achterstand incasseren. Doorkomst van de kopgroep in de Ronde van Zierikzee. Tweede van rechts de latere winnaar Cody Stevenson. foto Pi eter Honhoff er toch nog langs. Hij was wel erg rap." Erg lang treurden Zijl mans en Blok niet om de zege van Stevenson. ,,Ik mag tevre den zijn", vond Blok. Zijlmans specificeerde die gedachte „Het was wel kassa vandaag." Ste venson kreeg na afloop nog even woorden met Staf Boone omdat hij zich niet snel genoeg om kleedde naar de zin van de Belg. De winnaar kon echter niet an ders, want hij werd belaagd. Handtekeningen, petjes, een fo to en een interview; er werd kortom veel van het gevraagd. Bij leven en welzijn komt hij volgend jaar terug, beloofde hij Of hij moet ergens een profcon tract getekend hebben. sportredactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484454 Fax:(0118)470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coordinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Björn Goorden Roeland van Vliet Eldridge Pentury centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl GOES - Francis Tholel is win naar geworden van de open groep van het SNS Zeeland Open. De 44-jarige dammer uit Sliedrecht, die twee jaar gele den nog in één van de twee hoofdgroepen meespeelde, slaagde er zaterdag als enige speler uit de kopgroep van vijf in zijn partij te winnen. De Zuid-Hollander had zijn me dekoploper Sallie de Jong al vroeg remise aangeboden, maar De Jong sloeg dat af. Vanuit een lastige positie won Tholel uit eindelijk door een verrassende damcombinatie. Van de overige drie koplopers speelden Jan van de Weteringh uit Stavenisse en de Fries Erwin Heslinga remise. Voor Van de Weteringh was dit resultaat - na berekening van de weerstands- punten - voldoende voor de tweede plaats, terwijl Heslinga voor zijn provinciegenoot Jo han Lemstra derde werd. De Limburger Brion Koullen ver gooide zijn kansen in de slotron- ■de door een kloknederlaag te gen de Drent Bé Eggens. De overige veertien Zeeuwse .deelnemers moesten met be scheiden klasseringen genoegen nemen. Veteraan Ko Louwerse uit Yerseke werd dertiende plaats (negen punten), Rianka Rentmeester uit 's-Gravenpol- der veertiende (negen punten). Vermoeide Senegalees verslaat in barrage uitgeputte Thijssen door Björn Goorden GOES - „Of ik commentaar op mijn toer nooizege wil geven? Ik wil liever niet te lang praten, want ik ben moe, veel te moe." N'Diaga Samb glimlachte nog eens vriendelijk naar de journalist, nam vervolgens de 700 welverdiende euro's in ontvangst van organisator Aart Walra ven en stapte compleet afgepeigerd een twee maanden durende rustperiode te gemoet. De Senegalees sloot zaterdag in Goes een lange reeks toernooien af met zijn eerste eindzege in het SNS Zeeland Open. Een energie vretende periode waarin de Afri kaanse prof dammer zijn bescheiden in komsten voor een aanzienlijk deel dien de bijeen te spelen, kwam daarmee tot zijn eind. Tot grote opluchting van Samb zelf. „Pff, ik was vandaag voorafgaand aan de finale al helemaal kapot. Maar ik heb gelukkig toch kunnen winnen. Ik heb hier in Zeeland nu voor de derde keer meegedaan en na twee derde plaatsen is het me eindelijk gelukt. En nu heb ik rust. Eindelijk. Over twee maanden hoef ik pas weer aan de bak (het Bijlmertoemooi dat hij al eens op zijn naam schreef)." Voor de andere finalist, de 27-jarige Kees Thijssen, stond de toernooizege van Samb zaterdag voor de eindstrijd eigen lijk al voor een groot deel vast. De speler die voor de Amsterdamse landskampi oen Hiltex uitkomt: „Ik heb een slechte nacht gehad, amper geslapen. Ik voelde me daarom slap toen we aan de finale- partij begonnen. Tot mijn eigen verras sing heb ik er met zwart toch nog een barrage weten uit te slepen. Toen we daaraan begonnen, voelde ik echter dat ik totaal op was." Vogeltje Thijssen, die zich vrijdag na een dubbele barrage tegen voormalig wereldkampi oen Wadim Wirny voor de eindstrijd plaatste, was een vogeltje voor de kat. Samb, een begenadigd sneldammer, kreeg al snel een hand ter overgave aan geboden. De Senegalese nummer twaalf van de wereldranglijst was er uiterst ge lukkig mee gezien de brede grijns. En Kees Thijssen was niet eens zo teleurge steld dat de toernooiwinst uit zijn han den was geglipt. „Ik ben al blij dat ik op een toernooi als dit, met zo'n bezetting, de finale heb weten te bereiken." Thijssen heeft echter weinig tijd om van dat succesje te kunnen genieten. Het NK begint vandaag in Velp. Gezien de ver moeidheid past deelname aan het evene ment in Goes wellicht niet in juiste voor bereiding op de nationale titelstrijd. „Ach, dat valt wel mee hoor. Als ik één nachtje lekker kan slapen, ben ik er weer helemaal klaar voor" Aan zijn gezichtsuitdrukking te zien speelde ook Bosschenaar Wim van der Kooij op de slotdag op het tandvlees. Hij kreeg het echter nog zwaar voor zijn kie zen. Tegenstandster in de strijd om de Verliezend finalist Kees Thijssen (links) en beste Zeeuw in Goes Bennie Provoost bespraken de partijen van de dag in de analyse ruimte. foto Willem Mieras vijfde plaats met bijbehorende geldprijs was oud-wereldkampioene bij de vrou wen Zoja Golubjeva. Na de reguliere partij, volgde noodgedwongen de barra ge van twintig minuten en uiteindelijk ook de extra barrage 'a la Walraven'. De organisator uit Zoutelande heeft een experiment bedacht waarbij de speler met zwart vier minuten speeltijd krijgt en de speler met wit zes. Wit dient echter wel te zegevieren, want bij remise wint zwart. „Het komt bij dammen nog te vaak voor dat er bij loting een winnaar wordt aangewezen", legde Aart Walra ven uit, „Ik vind dat niet bij sport passen. Omdat we in dit toernooi niet aan de wet ten van de titelstrijden hoeven vast te houden, heb ik dit experimentje uitge probeerd. En ik kan zeggen dat mensen van de dambond en ook wereldtopper Harm Wiersma me hebben verteld dat ze het met grote interesse zouden volgen." De spelers zeiden zaterdag echter hun bedenkingen te hebben over de revolu tionaire barrage. Kees Thijssen, die zich na de barrage a la Walraven met wit voor de eindstrijd plaatste: „Ik vind het maar een raar systeem. Wirny heeft dan wel van mij verloren met wit, maar dat had niet gehoeven, 't Is namelijk stukken ge makkelijker om een remise te verdedigen dat een overwinning te forceren." Souleymane Keita verwoordde zijn ge voelens over het experiment bij het begin van de extra barrage tussen Van der Kooij en Golubjeva als volgt: „Golubje va, je moet gewoon al je schijven uitwis selen. Dan krijg je vanzelf remise. Want daar doe je als speler met wit niets te gen." Van der Kooij verloor uiteindelijk de partij, waardoor de Letse het toernooi als beste vrouw afsloot achter Samb, Thijssen, Wirny (derde) en Mark Podo- lski. Beste Zeeuw Aan de strijd om plaats zeven moest er evenals op de eerste drie borden een bar rage te pas komen. Bennie Provoost, op zijn zestiende al beste Zeeuw op het SNS Zeeland Open, gaf zich namelijk niet één-twee-drie gewonnen tegen de veel sterker geachte Anton van Berkel. „Ik ging zonder verwachtingen de strijd aan, Maar dat lijkt me ook niet zo vreemd zei Provoost. „Van Berkel werd bij zijn de buut op het NK voor senioren al meteen tweede. Dan ben je echt heel goed. En wat heb ik nou gepresteerd? In vergelij king met die grote dammers nog hele maal niets." Uiteindelijk ging de jongeling uit Aagte- kerke onderuit. „Ach, veel maakt me dat niet uit, hoor. Voor deze aehtstcplaats had ik vooraf zo getekend. Dat ik als bes te Zeeuw en voor Nederlands junioren kampioen Michiel Kloosterziel ben ge ëindigd, zegt me ook heel wat. Ik heb weer een heleboel opgestoken." Cees Rijk eindigde na een nederlaag te gen Adrie van de Weteringh op de twaalf de stek. Arjo Kousemaker won het Zeeuws onderonsje om plaats dertien en veertien met Middelburger Daaf Kasse, vorig jaar nog kampioen van Zeeland. door Lucien Roelandt 's-HEER ABTSKERKE - Laurens van Lieren heeft voor de vierde maal de Rabo Top Dressuurcompetitie op zijn naam geschreven. In de eerste uitgave stuurde de 21- jarige ruiter uit Schore Hexagon's Rubiquil naar de eindzege. Daarna was hij tweemaal met Hexagon's Louisville de sterkste en za terdag in 's-Heer Abtskerke stuurde de jeugdinternatio- nal Veersedam's Maybe naar de eindzege. Doordat klassementsleidster en titelverdedigster Francis Kloet als laatste aan de start diende te verschijnen, stond een spannende finale bij voorbaat vast. Van Lieren voerde die spanning nog eens extra op. Hij liet namelijk duidelijk blijken dat hij ver plichtingen elders had afge zegd om aan de finale te kun nen deelnemen. Als een van de eerste starters in de klasse Z1 stuurde hij de ritmisch perfect bewegende Veersedam's Maybe naar het goede totaal van rui m 66 pro cent. Dat bleek uiteindelijk goed voor de zege in de klasse Z1 en de hoogste dagscore. Even leek de zege door stal- genote en eveneens tot natio nale youngrider-selectie be horende Thamar Zweistra in gevaar te worden gebracht. Ze stuurde de getalenteerde Oakley profesioneel rond. Het geheel bleek in de ogen van de jury echter te weinig bevestigd en de teller bleef op bijna 65 procent stilstaan. Die score was goed voor de tweede plaats in het dagklas sement. Zonder gevolgen In tegenstelling tot Laurens van Lieren bleek het voor Francis Kloet heel wat moei lijker om onder spanning te presteren. Vorig jaar schreef de amazone uit Burgh- Haamstede met Joiner in Vlissingen de competitie op haar naam. In de laatste wedstrijd in Vlissingen bleek het paard al niet meer te rijden, maar ge zien haar grote voorsprong bleef dat toen zonder gevol gen. Het gemis van Joiher bleek voor Kloet echter geen probleem. Met Goruto, waarmee ze vorig jaar als derde in de competitie' éin- digde, heeft de SchouwSè al weer een nieuwe troef in han den. In de aanloop naar de finale stuurde Kloet de Do- ruto-afstammeling in de klasse Z2 tot twee maal toe naar de zege. Deze suceesse- rie werd in 's-Heer Abtskerke ruw onderbroken. Geen mo ment slaagde de combinatie erin om zijn normale peil te bereiken, waardoor de score onder de zestig procent (59.50) bleef. Het leverde de Schouwes combinatie slechts de zevende plaats in het dagklassement op. Kloet zag door deze misser niet alleen het goud aan haar neus voorbij gaan, ze greep ook naast het zilver. Die me daille werd een prooi van de pas dertienjarige Stephanie de Frel met Fernando. Door de onderwaardering van de jury een week geleden in Vlissingen kon de Koe- wachtse amazone op Voor hand de eindzege vergeten. In 's-Heer Abtkerke nam ze revanche. De Frel liet met de Zuidpool-zoon een harmoni sche proef zien, die door de jury werd beloond met 62 procent. Daarmee eindigde ze als tweede in het dagklas sement. Achter Jescica Nijp- jes met Justice, die in 'het eindklassement met haar vierde plaats juist naast de medailles greep. Ook Jessica Nijpjes' twee lingzus Chantal greep, in 's-Heer Abtskerke naast het eremetaal. Met een gedeelde derde plaats bij de start van de finale behoorde de Mid delburgse tot de kanshebbers op een medaille. Die kans liet ze echter liggen. Justice, die ze met haarizus moet delen, toonde zich wat mat. Met een score van 58.83 procent presteerde de hoofd stedelijke combinatie tegen vallend en moest ze genoegen nemen met een teleurstellen de achtste plaats in het dag klassement en een vijfde stek in de eindrangschikking. Die vijfde plaats moest ze bo vendien delen met Chanthal de Rooy uit Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15