Ajax maar even sprankelend Prachtig slotakkoord Feyenoord m- 13 i4W Nijskens vermoedt boze opzet in zaak van Björn Lange veld Spelersbus Amsterdammers geraken pas in slotfase voorbij FC Utrecht Keane in opspraak psv opent met zakelijke winst Duitse topper blijft zonder winnaar Stevenson gevierde man in Zierikzee maandag 19 augustus 2002 Samb verlangt naar rust Mombarg sprint naar succes Barrichello op koers voor tweede plek Hoek 5000 euro rijker na toernooizege T Tet kan snel gaan. Vorig ±1 seizoen hadden we met Heerenveen de minst gepas seerde verdediging, 27 goals tegen in 34 wedstrijdendat was een mooie score. Dan venoachtje dus niet datje in de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen tegen AZ er meteen drie om je oren krijgt. Dat was een tegenvaller. Ja, en terwijl we toch in onze nieuwe spelersbus naar Alk maarzijn gereden. Het be stuur heeft die aangeschaft in de hoop dat we in uitwed- strijden wat meer lef tonen... Nou, aan ons heeft het niet gelegen. De lef was er wel. Jammer alleen dat de stic kers van Hee renveen nog niet op de bus zaten. Mis schien had den we dan wel drie pun ten gehaald. Het is wel een prachtig ding hoor. Er zit ontzettend veel ruimte in, het is allemaal wat luxer en er zitten wat meer tafels voor de kaarters in. Verder is er een satelliet geïn stalleerd. Het schijnt dat we duizend zenders kunnen ont vangen. Op de heenweg kij ken we altijd naar een videootje. Ik zorg altijd voor de banden. Ik kies meestal een actiefilm uit. Op de te rugweg kijken we dan naar het voetbal op tv. Dat hadden we zaterdag ook gewild, al leen de decoder was kapot. Ach, het is ook maar een bus van een half miljoentje. Moet kunnen. Ik heb een dag later de schade ingehaald, lekker naar Stu dio Sport gekeken, lekker een uur bijna onafgebroken naar de samenvattingen ge keken. Ik vind het nieuwe programma, zonder al dat gezever van die analisten, een verademing. Misschien had het ook te maken met al die leuke wedstrijden in de eredivisie. Het was een mooi openingsioeekend, met veel fouten, mooie acties en voor al veel doelpunten. Daar gaat het ook om, daar komen de mensen voor. Ik moet ook zeggen dat de scheidsrech ters er in het eerste weekend goed vanaf kwamen. Ze za gen er fit en goed getraind uit. Er werden weinig fouten gemaakt. De tv-arbiter, Jaap Uilenberg, hoefde niet in beeld te komen en dat is een goed teken. Ik verwacht veel van dit sei zoen. Voor het Nederlandse voetbal is het natuurlijk goed dat de meeste toppers zijn gebleven. Bij de topdrie is nauwelijks wat veran derd. Dat maakt het al leen maar leu ker. Wat ook zo mooi is, is dat de jonge spelers nu een kans krijgen. De clubs hebben na uwelijks geld voor grote transfers en dus kiezen ze voor de jeugd. Dat is een pri ma ontivikkelingVan Persie en Van der Vaart kenden we al, maar bij RKC dook nu plots Jason Oost op. Ik had er nog nooit van gehoord, m.aar ik moet zeggen dat-ie geen verkeerde dingen deed. En moetje eens naar Vitesse kij ken. Dat zijn bijna alleen maar jonge gasten, allemaal uit de eigen jeugd. Bij ons krijgt Romano Den- neboom een kans. Hij deed het in zijn eerste wedstrijd natuurlijk niet slecht, maar ja het is nog vroeg. Denne- boom is sterk en snel. Qua techniek kan het allemaal nog wat beter, maar hij kan uitgroeien tot een heel goede spits. Gérard de Nooijer ®i Een fel gevecht om de bal bij Feyenoord-NEC. Vlnr: Dejan Govedarica, Ramon van Haaren en Pierre van Hooijdonk. foto Jasper Juinen/ANP Gelukkige stuit Totdat Van Persie - die bijna drieënhalve maand uit de rou latie was door een breukje in zijn rug - de plaats mocht inne men van Lurling. Binnen drie minuten leverde hij vanaf de achterlijn de voorzet af waarop Bonaventure Kalou al die tijd wachtte. Het schot verdween met een gelukkige stuit over doelman Dennis Gentenaar: 1-0. Feyenoord speelde NEC in de slotfase kapot, omdat de iets eerder ingevallen Leonardo ook ontketend was en afwisse lend met Van Persie als een ra zende door de Nijmeegse de fensie snelde. Brett Emerton, die negentig minuten in z'n eentje de rech terkant bestreek - over die flank maakt Van Marwijk zich weinig zorgen - maakte er ver volgens nog 2-0 van. Voor Lurling is het vervelend dat zijn overgang naar Feye noord niet meteen het succes brengt waarop hij zal hebben gehoopt. Van Marwijk denkt dat de massaliteit van een top club de nodige spanning met zich meebrengt en dat Lurling net als veel voorgangers tijd no dig heeft om aan de omstandig heden te wennen. „Er zit een wereld van verschil tussen de Lurling op de trai ning en de Lurling in de wed strijd", zei de coach. Bovendien moet de speler zich instellen op het feit dat elke tegenstander van Feyenoord in de Kuip col lectief verdedigt. „Bij Heeren veen had hij dat niet, daar wilde de tegenstander ook lekker aanvallen." Toch was het ook allemaal niet zo slecht als misschien werd ge dacht. Lurling laat bij vlagen wel degelijk zien dat hij meer in zijn mars heeft en past met zijn agressiviteit en mentaliteit in de duels aardig in de categorie Bosvelt, Paauwe, Emerton Het lag er ook dik bovenop dat Van Persie en Leonardo in de slotfa se profiteerden van het feit dat de NEC-verdediging al aardig stuk zat. Hun ongekende gre tigheid om de show te stelen en Feyenoord aan de winst te hel pen werd de ploeg van Nees- kens daardoor te veel. „Vanaf het moment dat Leo nardo erin kwam, ging het bij ons mis", beaamde de Nijmeeg se trainer. „Hij heeft die pure snelheid op de vleugel, hij haalt de achterlijn en hij heeft een voorzet. Wisgerhof wist het niet meer, die kon hem niet verdedi gen." Hetzelfde gold voor Robin van Persie, die als zwervende scha duwspits net zo makkelijk de linkerflank opzocht. Neeskens: „De kwaliteit van die twee jon gens maakte het verschil in de wedstrijd. Feyenoord - NEC 2-0 (0-0). 78. Ka lou 1-0, 82. Emerton 2-0. Scheids rechter: Haverkort. Gele kaart: Bosvelt FeyenoordZonneveld (NEC). Aantal toeschouioers: 40.000. GPD Hnor André Hoogeboom AMSTERDAM - In een kokend hete Arena heeft Ajax geen fout gemaakt bij de opening van het nieuwe seizoen. De 3-1-zege op Utrecht was zowel verwacht als j verdiend, maar lag minder voor de hand dan de cijfers doen ver- moeden. Ajax speelde hooguit 25 minuten naar behoren, waar van de eerste tien voor en na rust j zelfs uitstekend. Daarna kwa men veel gebreken aan het licht, die wellicht te verklaren waren I door de beklemmende warmte. Utrecht was niet mans genoeg om ervan te profiteren. Van Ajax wordt veel verwacht dit seizoen. De goede voorberei ding, met zeges op grote Euro pese ploegen, was veelbelovend. Tegen FC Utrecht sprankelden vooral de beginfases van de 1 twee helften. Na een bliksem- start had Ajax afstand kunnen - nemen. Het bleef echter bij 1-0 door een treffer van Tomas Ga- lasek. Daarna trad een terugval in, die duurde tot de rust. Trai ner Ronald Koeman had geen verklaring anders dan dat het baltempo te laag was. Misschien ging het ook wel te makkelijk in die beginfase, waarin Ajax zich prettig voelde in het vertrouwde systeem met de drie spitsenAlleen op de lin kerflank was er een structurele wijziging. Geen Wamberto meer, maar de nieuwe aanwinst Victor Sikora, die voor het eerst de volledige negentig minuten volmaakte. De vleugelspits worstelde zich, met vallen en opstaan, door de wedstrijd, maar was zelf tevreden over zijn optreden. Hij gaf de voorzet waaruit Hossam 2-1 inkopte, maar leed ook het balverlies waaruit Utrecht gelijk kon ma ken. Sikora miste een oplegde kans in de beginfase. Vooral Van der Vaart en Van der Meyde, de Ajax-internationals, toonden zich gretig. Jean Paul de Jong had het zeker in het be gin heel moeilijk met Van der Vaart, weer de man van de wed strijd. De Utrechter werd in agressiviteit enkele malen afge troefd en uit zo'n verloren duel viel ook de eerste goal. Van der Vaart veroverde de bal op het middenveld, speelde Hossam aan, die op zijn beurt Galósek in scoringspositie bracht. De Tsjech schoot beheerst in: 1-0. Even daarna was Van der Vaart weer scherper dan De Jong. Nu kon Van der Meyde de aanval voortzetten en Sikora in stelling brengen. De nieuweling miste en daarna stokte het ritme van de Amsterdamse ploeg. Brutaler Utrecht werd scherper en bru taler. Twee keer kreeg Dirk Kuyt kansen. Twee keer miste de Utrechtse spits, al moest Bergdolmo (later vanwege een lichte blessure gewisseld voor Pasanen) één keer op de lijn red ding brengen. De 1-1, een eigen doelpunt van Chivu, was het ge volg van de toegenomen druk op het Amsterdamse doel van de soms nog weifelachtige sluit post Maarten Stekelenburg. Hij is een groot talent, maar mist vooralsnog overtuiging in de communicatie. Zo blesseerde hij zich bijna na een knullige botsing met Chivu. Ajax liep zich in de eerste helft steeds vaster. Van der Vaart won zijn duels niet meer zo makke lijk. Van der Meyde werd slordi ger, Sikora liet te veel ballen van zijn voet springen, Hossam speelde bleek, net als Maxwell, Trabelsi (de uitblinker in de voorbereiding) en Chivu. Het enthousiasme keerde na rust echter in alle hevigheid terug. Ajax kreeg weer kleur en kreeg De Utrecht-spelers Stijn Vreven (links) en Karim Touzani (rechts) proberen het Ajacied Hossam lastig te maken. foto Olaf Kraak/ANP weer kansen via Hossam, Van der Vaart en Sikora. Utrecht hield stand, maar be zweek toen Koeman van stijl veranderde. Hij zette Ibrahimo- vic in, naast Hossam. Utrecht zette Robert Roest in als de be waker van de Egyptenaar, Tou zani schoof door op Van der Vaart. De Heemskerker had zijn eerste bewaker, De Jong, hele maal leeg gespeeld. De omzet ting wex-kte, met dank aan in valler Roest die Hossam een zee aan ruimte gunde bij de voorzet van Sikora. De Ajax-spits miste bij zo'n kans eerder, maar dit keer was het raak: 2-1. „Daar om", verklaarde Koeman, „heb ik hem laten staan. Hossam speelde niet goed, maar ik weet dat hij zijn momenten heeft." Ajax liep vervolgens zelfs uit naar 3-1, door een doelpunt van invaller Steven Pienaar. Ronald Koeman was complimenteus over zijn ploeg. Niet alleen om dat het fysiek goed zat, maar ook omdat er voldoende voet balintelligentie is om in één wedstrijd twee systemen be hoorlijk uit te voeren. „Wat dat betreft hebben we een grote sprong voorwaarts gemaakt." Ajax - FC Utrecht 3-1 (1-1). 5. Gala- sek 1-0, 31. Chivu eigen doelpunt) 1-1, 80. Hossam 2-1, 85 Pienaar 3-1. Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: Sikora (Ajax), De Jong (FC Ut recht). Aantal toeschouwers: 34.434. GPD LONDEN - De Noorse voetbal ler Alf Inge Haaland dreigt met gerechtelijke stappen tegen Roy Keane van Manchester United. Keane verklaart in zijn autobio grafie dat hij de verdediger van Manchester City vorig jaar april met opzet zwaar geblesseerd heeft. Keane was uit op revanche geeft hij toe in de autobiografie, die nog niet officieel is verschenen. Een krant publiceerde al een ge deelte eruit. In 1997 had de Noor de vedette van Manchester Uni ted een geweldige schop gege ven. „Ik heb lang genoeg ge wacht, ik raakte hem hard. De bal was in de buurt, denk ik. Haaland moet nooit meer over me heen gebogen staan om te zeggen dat ik een blessure ver zin", zegt Keane over het inci dent in 2001De Ier kreeg er des tijds direct een rode kaart voor. Haaland heeft sinds de trap van zijn tegenstander nooit meer een volledige wedstrijd ge speeld. Hij kampt nog altijd met knieproblemen. Manchester Ci ty heeft de hulp ingeroepen van een jurist. Die bekijkt of een schadeclaim zin heeft. Ook de Engelse voetbalbond heeft zich al over de uitspraken van Keane gebogen. FA-baas Crozier zei dat de bond indien nodig actie zal ondernemen. RTR/SID Brons De Nooijer op WK duatlon VLISSINGEN - Willy de Nooij er is op het WK run-bike-run in het Oostenrijkse Weijer op de derde plaats geëindigd in de ca tegorie 45+. De Serooskerkse legde de 14 kilometer lopen, 78 kilometer fietsen en 7 kilometer lopen af in 4 uur en 35 minuten. De Amerikanen Schmidt en Tripp legden beslag op goud en zilver. Hoewel De Nooijer in Weijer haar vorig jaar in Venray ver overde wereldtitel kwijtraakte, was ze tevreden met haar derde plaats. „Er zat echt niet meer in en dan moet je tevreden zijn", vond ze. De start van de duatlon was zonovergoten met een tem peratuur van dertig graden. Tij dens de wedstrijd begon het te onweren, waarbij de regen steeds heviger werd. Het afslui tende looponderdeel eindigde in gebagger door de modder. Bij de mannen-senioren won Huub Maas de gouden medaille. De 31-jarige atleet uit Etten- Leur finishte na 3 uur 11 minu ten en bleef de Zwitser Stephan Riesen ruim anderhalve minuut voor. De Belg Jürgen Dereere werd derde, door Jan Dagevos VLISSINGEN - Trainer Angelo Nijskens vermoedt dat er in de zaak van Björn Langeveld boze opzet in het spel is. De oefen- meester van Hoek denkt dat Kloetinge de speler om de tuin heeft geleid. „Het riekt naar een vies spelletje", stelt Nijskens. Björn Langeveld liep vorig sei zoen als speler van Kloetinge in de voorlaatste wedstrijd van de competitie tegen zijn vijfde gele kaart aan. Daarop werd hij voor twee duels geschorst. Eén daar van had hij normaliter een week later, in de laatste competitie wedstrijd tegen SDV Barneveld moeten uitzitten, maar doordat het bericht volgens Kloetinge te laat bij de secretaris binnen kwam, speelde hij in dat duel nog gewoon mee. Op het moment dat Langeveld Kloetinge voor Hoek verruilde, zat hij dus nog met een straf, die hij bij de eerste de beste officiële wedstrijd uit moest zitten. Zo wel Hoek als Langeveld be weerde echter niet op de hoogte te zijn van die schorsing. Zo kon het gebeuren dat Langeveld vo rig week zaterdag in de derby Kloetinge-Hoek (voorronde Amstel Cup) gewoon zijn op wachting maakte. Twee dagen later, toen duidelijk was dat Langeveld inderdaad geschorst was, besloot Hoek de speler als nog buiten het elftal te laten voor het duel met Baronie. „Ik heb de zaken met Björn op een rij t j e gezet en ben tot de con clusie gekomen, dat er iets niet klopt", zegt Nijskens. De trai ner beweert dat Kloetinge Lan geveld heeft voorgehouden dat zijn gele kaart in het voorlaatste duel met SDV Barneveld geen kwalijke gevolgen zou hebben. „Björn heeft er nog naar ge vraagd, maar het ging volgens het bestuur van Kloetinge om een halfje (vakjargon voor een niet al te zware straf). Björn was zich dus van geen kwaad be wust. Voor hetzelfde geld was hij in die wedstrijd nóg tegen een kaart aangelopen. Voor Kloetinge was dat allemaal niet zo erg meer, het was toch al be kend dat hij naar Hoek zou gaan, maar voor ons eventueel wel." Nijskens heeft ook geen goed woord over voor de actie van elftalleider en bestuurslid Paul Dekker van Kloetinge. Hij wees Hoek vorige week een uur voor de wedstrijd op de schorsing van Langeveld. „Ineens haalde hij een brief van de KNVB uit zijn zak. Een brief, die Björn nooit heeft ontvangen." De zaak ligt na een officieel pro test van Kloetinge inmiddels bij de tuchtcommissie van het ama teurvoetbal. De Bevelandse club heeft de KNVB verzocht de uitslag van het Amstel Cup duel van vorige week (2-1-zege voor Hoek) ongeldig te Verkla ren. Nijskens: „Kloetinge heeft er onnodig veel heisa van ge maakt, terwijl het voor alle par tijen een ongelukkige samen loop van omstandigheden is. Niemand heeft bewust een fout gemaakt." De tuchtcommissie van de KNVB heeft Hoek en Lange veld, maar ook Kloetinge on dertussen officieel in staat van beschuldiging gesteld. Evenals Hoek wordt Kloetinge verweten dat het tijdens een officiële wed strijd een ongerechtigde speler heeft opgesteld. De partijen hebben zes dagen de tijd om een verweerschrift op te stellen. Nijskens: „Stel nu eens-dat die wedstrijd ongeldig wordt ver klaard of dat Björn nog éen ex tra schorsing krijgt, daji is de toon voor de volgende wedstrij d gezet." Trainer Diederik Hiensch had weinig trek om te reageren op de beschuldigingen „Ik zit al heel wat jaartjes bi] Kloetinge en ik weet dat het bestuur van Kloe tinge bestaat uit integere men sen. Bestuursleden die Hoek vorige week netjes voor.de wed strijd op de schorsing van Lan geveld hebben gewezen. Meer wil ik er niet over zeggeni" Mirjam Dieleman naar WK ATB VLISSINGEN - Mirjam Diele man uit Vlissingen is geselec teerd voor het WK mountain bike in Kaprun op 1 september. Bondscoach Leo van Zeeland hoopt dat Dieleman (21) op het titeltoernooi punten kan ver dienen die Nederland ten goede komen bij het inschrijven van deelneemsters aan de Olympi sche Spelen van 2004 in Athene. Van Zeeland ziet Dieleman nog niet als kanshebber voor Athe ne. Hij denkt dat het Vlissingse talent wel mogelijkheden heeft om zich te kwalificeren voor de Spelen van 2008. door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Anthony Lur ling kostte een paar centen en voor dat geld wisten ze bij Fey enoord zeker dat er een natio nale topper voor de basis bij kwam. De Brabantse aanvaller kreeg het shirt met nummer 10 en mocht van Bert van Marwijk ook in de eerste grote wedstrij den van start gaan. Tegen Tot tenham, tegen Fenerbahce en ook in het eerste competitie duelmet NEC (2-0). De komst van Lurling heeft, zo mag je na de start van het sei zoen 2002-2003 stellen, inder daad voor een positief effect ge zorgd, al zullen ze daarvan bij Feyenoord een iets andere voorstelling hebben gehad. Niet Lurling speelt de pannen van het dak, maar juist zijn concurrenten Robin van Persie en Leonardo doen dat. Het gevecht om de positie van linkerspits is in alle hevigheid losgebarsten. Indirect is dat ook het geval bij de invulling van de leemte die Jon Dahl To- masson heeft achtergelaten. Lurling pendelt tenslotte nog een beetje op en neer tussen de linkerflank en de ruimte om Pierre van Hooijdonk heen. Trainer Bert van Marwijk is er nog niet helemaal uit waar de aanvaller het beste rendeert. Het enige dat tegen NEC duide lijk is geworden, is dat de Van Persie en Leonardo de strijd aangaan en onder druk willen excelleren. Voor het oog van zo'n 40.000 toeschouwers leverde dat een prachtig slotakkoord óp van Feyenoord-NEC. Bijna 75 mi nuten liep de Uefa Cup-win naar zich stuk op de goed geor ganiseerde ploeg van Johan Neeskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13