Aannemers getipt over locaties Gehandicaptenzorg uitgehold Vijfde Small Sail Festival Vlissingen van start m Kamer botst met Kamp over chaos rond huursubsidie Zo groot is Zeeland toch niet? Topambtenaren zouden Vinex-bouwplaatsen hebben gelekt Dijkstal verlaat Kamer CDA wil straf voor seksueel chatten met minderjarigen JAGUAR Zin ?r» zon uitzicht op zee? fv basretVks vlieden naar Majorca v.a. 139.* Dus je wilt weieens voor jezelf beginnen...? Cubanen rappen tegen bewind Kans op universiteit Zeeland groeit Industriële zwervers in Zeeland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 30° HL [20° Z0 3 Zon en warmte Zonnig, droog en warm tot zeer warm Matige zuidoostenwind, kracht 4 bij maximaal 30 graden. 245e jaargang no. 194 zaterdag 17 augustus 2002 los nummer 1,50 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! I DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com door Paul Koopman HAARLEM - Topambte naren van het ministerie van Vrom hebben geheime informatie over nieuwe woningbouwlocaties ge lekt naar aannemersbe drijven. Deze kochten daarop op grote schaal grond aan die kort daarna sterk in waarde steeg. Dat zei de vroegere vice-voor- zitter Terlingen van het AVBB, de organisatie van bouwonder nemers, gisteravond in het tv- programma Zembla. Het lekken van de informatie gebeurde tijdens intieme eten tjes in een molen op de grens van Den Haag en Voorburg. Daar bevindt zich een restaurant dat eigendom was van de bouw werkgevers en waar ambtena ren gratis konden eten. De ambtenaren hebben volgens Terlingen op die plaats verklapt waar de zogeheten Vinex-loca- ties zouden komen. „Menig wethouder is stapeldol geworden toen hij constateerde dat op de Vinex-locaties de aan nemers hem voor waren ge weest", aldus Terlingen. Hij stelt dat het om alle Vinex-loca ties gaat. Bovendien waren de bouwers niet alleen happig op deze stedelijke nieuwbouwwij ken, maar op alle locaties waar aannemers bij betrokken kun nen worden. De grondaankopen hebben op de bouw van de nieuwe woon wijken een prijsverhogend ef- DEN HAAG - Volwassenen die minderjarigen via internet met seksueel getinte mededelingen benaderen, moeten veroordeeld kunnen worden tot één a twee jaar celstraf. Ook moeten de mi nisteries van Binnenlandse Za ken en van Justitie onderzoeken hoe vaakhet in Nederland voor komt dat kinderen die op inter net surfen worden lastig geval len met 'vieze praatjes'. Dat stelde het CDA bij monde van Tweede-Kamerlid Rietkerk in het tv-programma Netwerk. Volgens onderzoek van de be langenorganisatie Kindercon sument onder 1300 kinderen wordt er op populaire chatsites, zoals die van muziekzender TMF en kinderkanaal Fox Kids, veel gescholden. Ook maken kinderen met enige regelmaat melding van seksueel getinte opmerkingen van andere deel nemers aan dergelijke babbel boxen op internet. Een meisje meldde bijvoorbeeld dat op de chatsite van Foxkids 'best wel vieze mensen' zitten. Uitnodigingen De Kinderconsument wijst ook op onderzoek in onder meer de Verenigde Staten en Engeland, waaruit zou blijken dat in die landen één op de vijf chattende kinderen last heeft van 'seksuele uitnodigingen'. Net als CDA'er Rietkerk pleit de Kinderconsu ment voor meer voorlichting aan ouders, om ze bewust te ma ken van de risico's van internet. „We willen niet dat alle kinde ren stoppen met internetten. De straat oversteken is ook gevaar lijk, Alleen, ouders en kinderen moeten zich wel bewust zijn van de mogelijke risico's", aldus al gemeen directeur Delver van de Kinderconsument. GPD fect gehad. De Vinex-gemeen- ten werden gedwongen in zee te gaan met de aannemers die de grond in bezit hadden. Volgens Terlingen lekken top ambtenaren van Vrom ook nu nog naar het bedrijfsleven. ,,Nog steeds zijn er aannemers die via deze voorbesprekingen anticiperen op besluiten over ruimtelijke ordening die veel la ter pas openbaar worden. In de Zembla-uitzending wer den ook notulen getoond van gesprekken tussen twee aanne mers en ambtenaren van Rijks waterstaat Noord-Holland in Haarlem. Daaruit blijkt dat de ambtena ren in overleg met de aannemers onderzochten hoe regels voor Europese aanbesteding konden worden omzeild. Zo werd de aannemers de aanleg van de verlengde IJ-boulevard in Am sterdam onderhands gegund. De ambtenaren van Rijkswater staat die in de notulen worden genoemd, blijken bekenden van klokkenluider Ad Bos. Gunsten Ze stonden erom bekend dat ze gunsten van het bedrijfsleven aannamen. Inmiddels zijn twee ambtenaren van Rijkswater staat Noord-Holland wegens vermeende corruptie op non- actief gesteld. Minister Kamp (WD) van Volkshuisvesting wil een onder zoek instellen naar aanleiding van de aantijgingen. Zijn woordvoerder tekent wel aan dat de locatie van grote nieuw bouwwijken voor vrijwel nie mand een verrassing kan zijn geweest. „Hoe gevoelig was die informatie die zou zijn gelekt? De besluitvorming over die Vi nex-locaties gebeurde erg in de openbaarheid. Er is jarenlang publiek over gediscussieerd. Dat was precies het probleem, daardoor werd die grond steeds duurder". Kamerleden wilden nog niet inhoudelijk reageren op het verhaal, omdat het parle ment bezig is met een enquête naar bouwfraude. GPD De Koh-i-noor en de Scaldis (r) op de rede van de Vlissingen. doorValeska Nastaly VLISSINGEN - In volle glorie varen zeilschepen recht op het Vlissingse badstrand af. Een helikopter komt overvliegen, parachutisten springen eruit, een spoor van rook achter zich trekkend. Na een beheerste landing overhandigen ze de Small Sail-vlag aan loco-burgemeester C. de Keijzer. Daar mee is het vijfde. Small Sail Festival ge opend. De helikopter komt weer terug om te beginnen aan een reddingsdemonstra tie: Rescue Vlissingen 2002. Het spek takel is een onderdeel van het driedaag se evenement Small Sail, dat tot en met morgen in Vlissingen plaatsvindt. Verderop in Vlissingen, aan de Piet Heinkade, krijgt het festival een ver volg. Daar ligt onder meer het VOC- schip De Duyfken afgemeerd bij een tribune, waar vanavond de toeschou wers kijken naar de theatershow De Vliegende Hollander. De kade staat vol met kraampjes. En de Koninklijke Ma rine heeft naast een informatietent een klimmuur geplaatst. Achter de Cornelis Lampsinsstraat staan de tenten en auto's van Keep them Rolling opgesteld. Het oorlogsmaten- eel is tijdens Small Sail tentoongesteld voor het publiek. Aan de Piet Heinkade liggen tal van schepen afgemeerd. Een aantal daarvan is vandaag en morgen te bezichtigen en er zijn mogelijkheden voor een rondvaart. VOC-expositie In de Vlissingse binnenstad wordt het festival grotendeels overdekt gevierd. Zo is er in het maritiem museum een foto Ruben Oreel VOC-expositie en in het Arsenaal is de geschiedenis van de Provinciale Stoomboot Diensten uitgebeeld. Zee manskoren zingen op het Dijktheater, het Stationsplein en aan de Piet Hein kade. De Mars Deltaband trekt van middag om vijf uur door de stad. Het hoogtepunt van het Small Sail Fes tival is de vlootschouw van morgen. Dan komt het thema van dit jaar, 'Van VOC tot PSD', tot leven. Een veerboot van de PSD vaart langs de Walcherse kust, gevolgd door een stoet moderne en historische schepen. door Gitte Brugman DEN HAAG - Werknemers in de gehandicaptenzorg vinden dat de grens van verantwoorde zorg voor verstandelijk gehandicap ten is bereikt. De kwaliteit van de zorg gaat hard achteruit, door hoge werkdruk is er onvol doende aandacht voor (zieke) bewoners van instellingen. Begeleiders van gehandicapten moeten soms te vroeg hun toe vlucht nemen tot vrijheidsbe perkende maatregelen zoals isolatie of vastbinden. Dat blijkt uit een enquête van het comité 'Zorg voor iedereen', die door 339 medewerkers is inge vuld. Van degenen die een vragenlijst hebben ingevuld vindt 84 pro cent dat de grens van verant woorde zorg is bereikt. Meer dan de helft van de ondervraag den constateert dat het geweld in de groepen toeneemt en dat gehandicapten zichzelf meer verwonden. Eén van de onder vraagden schrijft: „Zoals onze cliënten moeten wonen en le ven, zou iemand met normale verstandelijke vermogens nooit accepteren." Groepen Bijna driekwart van de onder vraagden werkt in groepen die groter zijn dan de norm van zes mensen. Eenderde werkt in groepen groter dan tien. Bijna de helft van de ondervraagden oordeelt dat de groepen te groot zijn en onvoldoende afgestemd op de complexe problemen van de gehandicapten. Vooral in de nachtelijke uren is de bezetting onder de maat, vinden velen. Om de werkdruk op te vangen, worden soms stagiaires ingezet. Nog vaker moeten mensen met gesubsidieerd werk, dat aan vullend bedoeld is, bijspringen. De omstandigheden in instel lingen zijn voor de bewoners niet ideaal, oordelen de onder vraagden. Een kwart van de ge handicapten woont niet in een eigen kamer. De helft van de personeelsleden vindt dat de bewoners onvoldoende privacy hebben op toilet of in de badka mer. Er is onvoldoende tijd om met de gehandicapten te wer ken aan hun ontwikkeling. Andere baan De hoge werkdruk, slechte be taling en de schrijnende om standigheden zijn voor zeventig procent van de ondervraagden reden te denken aan een andere baan. Veertig procent van hen overweegt helemaal uit de zorg te stappen. Het comité 'Zorg voor iedereen' is in 1997 op initiatief van de So cialistische Partij (SP) opge richt door mensen uit alle secto ren van de zorg. Eerder deed het comité onderzoek onder ouders en verwanten van bewoners van instellingen voor verstandelijk Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Mon Pluisir 100, ETTEN-LEUR Tel.: 076 - 5263800 w w wbogiiers-jagu or.nl Advertentie J Reizen en Recreatie GA OP VAKANVE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT Hogeschool Hrnb.inl HEAO BreJ.i Hogeschoollaan i 4818 cb Breda tel. (076)5250693 internet: hup:// Advertentie) De deeltijd-HEAO Breda: uw business card! Last minute OPEN AVOND Dinsdag 20 augustus, start programma 19.00 uur Voorlichtingsbijeenkomst voor tweejarige deeltijdcursussen en vierjarige deeltijdopleidingen: Accountancy, Bedrijfs economie, Commerciële Economie, Management, Economie Recht en Small Business Retail Management. Informatie: tel. (076) 5250693/ fax: (076) 5250135. Advertentie) Dat is dan jouw zaak. Een eigen zaak; wie droomt er niet van? Met Olympia kan je die droom vervullen. Informeer naar onze franchisemogelijkheden en wellicht start jij binnenkort je eigen uitzendbureau. www.jouwzaak.nl Voormalig WD-fractie- leider Dijkstal (59) ver laat de Tweede Kamer. Dat besluit, zegt hij zelf, heeft hij enkele weken ge leden al genomen. „Maar ik maak het nu bekend omdat het moment mij zuiver lijkt: vlak vóór het begin van het nieuwe parle- dfl mentaire jaar." X Cubaanse rappers hebben op een festival bij Havana uitgehaald naar het com munistische regime. De rappers spraken zich uit tegen het bewind van Fidel Castro in bewoor dingen die ooit tot een verblijf in de ge vangenis zouden r~ hebben geleid. O Met de huisvesting van de studenten zal het wel in orde komen en er is belangstelling van scholieren in zowel Nederland als België. De Roosevelt Academy in Middelburg, een klein college waar een brede bachelor-opleiding kan n worden gevolgd, lijkt kans van slagen te hebben. Buitenlandse contractors: Op zoek naar werk trekken ze in Nederland van stad naar stad. Het zijn veelal Britten en Schotten die de werkloosheid in eigen land ontvluchten en tijdelijk gaan werken op het vasteland. Ook in Zeeland be staat een groep contractors. Ze zijn werkzaam in de bouw, offshore of petrochemische industriewonen meestal in verlopen hotelletjes en zoeken 's avonds hun heil in de kroeg. Een onzeker, maar avontuurlijk bestaan. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23, 25,27 en 28; reizen: W1, W3 en W5; mobiel: W7; trends: W11 en W13; wonen: W15 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Kamp van Volkshuisvesting moet ook een voorschot op de huursubsi die geven aan huishoudens die nog niet hebben gereageerd op een herinneringsbrief van het ministerie. Doet hij dit niet, dan moet de Tweede Kamer van re ces terugkomen, vindt een Ka mermeerderheid. Het gaat om ruim 42.000 huis houdens van wie nog niet alle juiste gegevens binnen zijn bij het ministerie. Zij hebben de aanvraagformulieren niet juist ingevuld of hun gegevens klop pen niet met die van de Belas tingdienst en het bevolkingsre gister. Kamp wilde gisteren niet met een de voorschotten toezeggen. Hij wil eerst laten onderzoeken of dit wel nodig is en of hij dat wel mag. Een meerderheid on der leiding van Kamerlid Dui- vesteijn wil daar niet op wach ten en de Kamer terugroepen van reces om erover te stemmen Het ministerie, dat beoordeling en uitbetaling van de huursub sidies naar zich heeft toegetrok ken, kampt met problemen bij de verwerking van alle aanvra gen. Eerder stelde Kamp voor schotten beschikbaar voor huurders van wie de aanvragen buiten hun schuld te laat bij het ministerie binnenkwamen, en aan nieuwe huurders. Van deze laatste groep kwamen veel meer aanvragen binnen dan het mi nisterie had verwacht waardoor vertraging optrad. Kamp wil begin volgende week uitsluitsel geven. ANP (Advertentie) gehandicapten. Naar aanlei ding van het rapport heeft SP- Kamerlid Kant aan staatssecre taris Ross gevraagd een reactie te geven en maatregelen te tref fen voor verbetering. GPD Advertentie voorletters: m/v c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder - postcode:staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e,maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- L per maand met nummer: automatische incasso 19,25). handtekening: M per kwa?aal met automatische incasso 52.-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- Per jaar met vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. fE automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1