PZC Verbod Tamil-Tijgers opgeheven Weer priester Boston in opspraak Aanklacht tegen reeks financiers Al Qaeda Rellen in Venezuela na vrijspraak militaire leiders coup Zoon van Saddam gewond bij aanslag Bush straft Egypte voor veroordeling van democraat Fox annuleert bezoek Texas uit protest tegen executie van Mexicaan Ex-politiechef Oost-Timor vrijgesproken van misdaden Satire op emir komt Jordaniërs duur te staan Regering Sri Lanka en rebellen beginnen in september vredesoverleg Proces Rwandese militair ongewis Fahd met gevolg naar Marbella Langharige Chinees wil vermelding Leger Maleisië op tijgerjacht Tommy Soeharto naar eiland vrijdag 16 augustus 2002 »an onze redactie buitenland JAKARTA - Het speciale men- senrechtentribunaal in Jakarta heeft de vroegere politiechef van Oost-Timor, brigade-gene raal Timbul Silaen, gisteren vrijgesproken van misdaden te gen de menselijkheid. Tegen hem was tien jaar en zes maan den geëist. Silaen zou niets hebben gedaan om te voorkomen dat op 6 april 1999 katholieke kerken in Li- quica en Suai in brand werden gestoken. Daardoor kwamen zeker veertig mensen die daar hun toevlucht hadden gezocht om het leven. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij aan slagen op gebouwen op 5 sep tember 1999, kort na het referendum waarin de Oost-Ti- morezen zich voor onafhanke lijkheid uitspraken. Ook vier militairen en een vroe gere politie-officier, die even eens wegens misdaden tegen de menselijkheid waren aange klaagd, werden gisteren vrijge sproken. Elf politiefunctiona rissen en militairen wachten nog op een uitspraak. Woensdag werd oud-gouver neur Abilio Soares van Oost-Ti mor veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan misda den tegen de menselijkheid bij de gewelddadigheden in 1999. RTR/ANP De aangeklaagde voormalige politie-officier (midden) en de vier militairen zitten tegenover de rechters van het tribunaal. foto EPA AMMAN - De Jordaanse uitge ver Sakhr Abu Anaza en journa list Mamoun Rousan zijn gearr- resteerd, omdat ze in een satirisch tv-programma emir sjeik Hamad bin Khalifa Al- Thani van Qatar als een buik danser hebben geportretteerd. Dat maakten de Jordaanse au toriteiten gisteren bekend. De twee worden aangeklaagd wegens het beledigen van een Arabisch staatshoofd en het pu bliceren van materiaal dat van negatieve invloed kan zijn op de relatie tussen Jordanië en Qatar. Het programma was te zien op de Arabische nieuwszender Al- Jazeera. RTR van onze redactie buitenland COLOMBO - De regering van Sri Lanka heeft gisteren be kendgemaakt het verbod op de rebellenbeweging Tamil-Tij- gers op te heffen. Dat besluit komt een dag nadat de regering en de Tijgers overeenkwamen om volgende maand vredesbe sprekingen te houden in Thai land. „We zullen het verbod opheffen aangezien we nu een datum hebben vastgesteld om met de besprekingen te beginnen", zei een regeringswoordvoerder op een persconferentie. Een van de voorwaarden die de Tijgers stel den voor de vredesbesprekin gen, was een eind aan het ver bod op de rebellenbeweging. De woordvoerder van de rege ring benadrukte echter dat een onafhankelijke staat voor de ruim drie miljoen Tamils op Sri Lanka geen discussiepunt is. „We willen over alle kwesties praten behalve over de soeve reiniteit en de eenheid van Sri Lanka", aldus de woordvoerder. De Bevri j dingstijgers van Tami- leelam (LTT) strijden sinds 1983 voor een eigen staat. De rege- WASHINGTON - Meer dan vijf honderd nabestaanden van de slachtoffers van de aanslagen van 11 september hebben giste ren een aanklacht ingediend te gen Soedan, zeven internatio nale banken, drie Saoedische prinsen en acht islamitische liefdadigheidsorganisaties. Zij worden alle beschuldigd van fi nanciële steun aan het terroris tennetwerk Al Qaeda van Osa ma bin Laden. Al Qaeda wordt verantwoorde lijk gehouden voor de aanslagen op het World Trade Center in New York en het ministerie van Defensie in Washington, die 11 september aan ongeveer drie duizend mensen het leven kost ten. De zaak die de Verenigde Fami lies voor het Bankroet van Ter rorisme aanspant, is ook gericht tegen Osama bin Laden zelf en de strijders van de Taliban die hem en zijn netwerk in Afgha nistan onderdak hebben gebo den. Sponsors Met hun miljardenclaim willen de klagers 'de sponsors van ter reur dwingen tevoorschijn te komen en hen onderwerpen aan de regels van de wet', zo staat in de aanklacht. De zaak brengt nabestaanden van slachtoffers bijeen uit Argentinië, Canada, Frankrijk, Paraguay. Zuid- Afnka en de VS. AFP Advertentie Rolf Benz, Ligne Rose», TopForm, Molinari, Jori, Auping nu met fikse zomerkortingen: I uit voorraad leverbaar! de Jonge Hoek van Dijke H e i n k e n s z a n d ring liet eerder doorschemeren dat een autonome Tamil-pro- vincie binnen Sri Lanka wel tot de mogelijkheden behoort. Door het conflict zijn minstens 64.500 mensen om het leven ge komen. De kans op vrede is aan zienlijk toegenomen sinds de strijdende partijen na bemidde ling door Noorwegen in februari met elkaar in gesprek gingen. Ook het aantreden van de wat gematigder premier Wickre- mesinghe lijkt een doorbraak mogelijk te maken. Waarnemers waarschuwen evenwel al enige tijd voor al te hooggespannen verwachtingen. President Kumaratunga, die een hardere lijn tegenover de LTTE voorstaat, en Wickre- mesinghe zijn in machtsstrijd gewikkeld. De Tamil-Tijgers worden er bovendien steeds van beschuldigd zich niet te houden aan de eerder gemaakte afspra ken voor een wapenstilstand. Vertegenwoordigers van de LTTE en de Srilankaanse rege ring waren woensdag in Oslo om de jongste problemen op te los sen. Behalve over een datum, spraken de partijen ook over de grote schare kindsoldaten die voor de Tamil Tijgers vecht. De LTTE zou hebben toegezegd te proberen alle strijders onder de achttien jaar te laten terugke ren naar hun ouders of verzor gers. AP/ANP/RTR/DPA Leden van de Venezolaanse Nationale Garde schieten traangasgranaten en rubberkogels af tijdens de rellen in Caracas. foto Kimberly White/RTR van onze redactie buitenland CARACAS - De hoogste rechtbank in Venezuela heeft vier hoge militairen die in april betrokken waren bij een staats greep ontslagen van rechtsvervolging. Direct na de uitspraak braken in de hoofdstad Caracas rellen uit, waarbij aanhangers van president Chavez en de politie met elkaar slaags raakten. Ook de Nationale Garde werd ingezet. Volgens de advocaat van de aange klaagden stemden elf van de twintig rechters van het hooggerechtshof tegen het berechten van het viertal. Acht wa ren voor, terwijl één van de rechters zich onthield van stemming. De staatsgreep werd gepleegd op 12 april, een dag nadat bij betogingen in Caracas zeker zeventien doden waren gevallen toen de politie hard optrad te gen demonstranten die Chavez' aftre den eisten. Nadat de president onder kennelijk zeergrote dwang was afgetreden en op gesloten, schoven de militairen Pedro Carmona naar voren als leider van een regering van burgers en militairen. Op 14 april keerde Chavez terug als presi dent, nadat hem trouw gebleven mili tairen Carmona onder druk hadden gezet om zich terug te trekken als staatshoofd. Traangas De uitspraak van woensdag had be trekking op twee generaals en twee ad miraals die bij de mislukte staatsgreep waren betrokken. Nadat het oordeel van het hooggerechtshof bekend was geworden, ontstonden in de hoofdstad ongeregeldheden. Betogers wierpen stenen en flessen naar agenten, die traangas gebruikte om hen uiteen te ja gen. Een groep demonstranten probeerde het gerechtsgebouw te bestormen. Vol gens de Venezolaanse media zijn zeker vijf mensen gewondgeraakt. In de rijkere delen van Caracas gingen tegenstanders van Chavez de straat op om de rechterlijke uitspraak te vieren. In de nacht was het in de hoofdstad weer rustig, al bleef de situatie gespan nen. AFP/DPA van onze redactie buitenland BOSTON - In het aartsbisdom Boston in de Verenigde Staten is opnieuw een priester aange klaagd wegens seksueel mis bruik van kinderen. Het is de vijfde geestelijke in de regio Boston die zich in de afgelopen decennia aan minderjarigen zou hebben vergrepen. De franciscaan Fidelis DeBe- rardinis, die in een parochie in Oost-Boston werkte, wordt be schuldigd van verkrachting van een kind, een poging tot ver krachting en aanranding van vier misdienaars in de periode 1968 tot 1973 Ongeveer tweehonderd mensen die zeggen dat ze door een pries ter zijn misbruikt, hebben tot dusver een claim ingediend te gen het aartsbisdom. Zo'n twee honderd anderen bereiden rechtszaken voor, aldus advo caten. De jongste beschuldiging is een nieuwe klap voor het aartsbisdom, dat in het middel punt staat van een omvangrijk schandaal over seksueel mis bruik van kinderen door pries ters. Het schandaal begon met een proces tegen een priester in Bos ton en verspreidde zich vervol gens door de VS en de rest van de wereld. Vier Amerikaanse bis schoppen en zo'n 250 priesters zijn gedwongen op te stappen of zijn geschorst. Law De aartsbisschop van Boston, kardinaal Law, heeft verklaard dat hij priesters die van seksueel misbruik werden beschuldigd of dit zelfs hadden toegegeven, toestond terug te keren naar pa rochies zonder dat hij de paro chianen informeerde over de aanklachten of bekentenissen. Hij gaf toe dat dit l'out was. Een videoband met zijn getui genis werd dinsdag openbaar gemaakt, zo meldde de New York Times. De kardinaal is een gedaagde in een proces dat is aangespannen door vier jonge mannen die zeggen dat ze zijn verkracht door de priester Paul Shanley in de periode 1979 tot 1989. De priester was daarvoor al beschuldigd van verkrach ting van een kind. Law heeft Shanley bij herhaling overge plaatst naar andere parochies, zonder mededelingen te doen over diens pedofiele activitei ten. RTR/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Een zoon van de Iraakse president Saddam Hoessein, Kusai (35), is twee weken geleden bij een aanslag gewond geraakt. De aanslag, waarbij Kusai in een arm werd geschoten, was het werk van te genstanders van Saddam, zo maakte gisteren het Iraaks Na tionaal Congres, een vanuit Londen opererende oppositie groep, bekend. De aanslag werd gepleegd door een groep die deel uitmaakt van de 'patriottische Iraakse oppo sitie', aldus een woordvoerder van het Iraaks Nationaal Con gres. De Kusai werd beschoten toen hij in een konvooi door Bagdad reed. De twee daders werden later bij een controle post in Bagdad aangehouden en door militairen doodgeschoten, aldus de woordvoerder. Kusai staat aan het hoofd van de Republikeinse Garde en de Spe- ARUSHA - Aanklaagster Carla del Ponte van het Rwanda- Tribunaal is tegen vervolging van Leonidas Rusatira. De Rwandese ex-militair werd 15 mei in Brussel aangehouden. Del Ponte had de Hutu aangeklaagd voor volkerenmoord, medeplichtigheid en misdrijven tegen de menselijkheid. Maar verscheidene getuigen meldden dat de vroegere com mandant van de Rwandese militaire academie zich tegen de volkerenmoord had verzet die in 1994 honderdduizenden Tutsi's en gematigde Hutu's het leven kostte. Hij zou de IJutu's herhaaldelijk hebben opgeroepen de moordpartijen te staken. Del Ponte heeft het verzoek om af te zien van vervolging neergelegd bij de voorzitter van het tribu naal, de Zuid-Afrikaanse rechter Navanethem Pillay. AFP MARBELLA - De middenstand van Marbella kan zich de ko mende dagen verheugen op een topomzet nu de Saoedische koning Fahd weer is neergestreken in de Spaanse badplaats. De laatste keer dat hij er was gaf hij 70 miljoen dollar uit Met twaalf Boeings zijn de koning en diens hofhouding woensdag overgevlogen. Op de luchthaven van Malaga ston den twintig limousines klaar om het gezelschap te vervoeren Voor de bagage waren zeven vrachtwagens nodig. Fahd bracht de afgelopen maanden door in Zwitserland, waar hij een medische behandeling onderging. DPA PEKING - Een Chinees met bijna drie meter lange haren wil een vermelding in het Guiness Book of Records. Dat meldde gisteren het Japanse persbureau Kyodo. Huobushayi (62) denkt dat er niemand een langer kapsel heeft. Hij woont in de provincie Sichuan in midden-China en maakt deel uit van de Yi-minderheid. Onder de Yi is extreem lang haar traditie, omdat dit geluk zou brengen. De man moet voortdurend iemand in de buurt hebben, die zijn haren draagt. Ook bij het wassen heeft hij hulp nodig. Hij schakelt daarvoor meestal een van zijn drie kinderen in. ANP KUALA LUMPUR - De regering van de Maleisische deelstaat Kelantan heeft het leger opgedragen tijgers te doden. Het We reld Natuur Fonds heeft de oproep fel veroordeeld. Drie dorpelingen zijn dit jaar door tijgers gedood. Volgens po litiek leider Nik Abdul Aziz Nik Mat zijn er voldoende tijgers in Maleisië omdat ze ook in andere deelstaten voorkomen. Nu de leefomgeving van de dieren door toedoen van de mens krimpt, zitten de tijgers en de mens elkaar steeds meer in de weg. Volgens Nik Aziz kan het niet zo zijn dat het welzijn van de tijger boven dat van de mens wordt gesteld. Maleisië telt vijfhonderd tot zeshonderd tijgers. DPA/RTR JAKARTA - De Indonesische autoriteiten hebben de vorige maand veroordeelde Tommy Soeharto overgeplaatst. Vanuit Jakarta is hij overgebracht naar een gevangeniseiland. Een rechtbank in Jakarta veroordeelde de jongste zoon van oud-president Soeharto in juli tot vijftien jaar cel. Hij werd schuldig bevonden aan het beramen van de moord op een rechter die hem eerder veroordeelde wegens corruptie. Tommy zat in een cel in Jakarta, onder meer voorzien van ta pijt en een televisie. Hij is nu overgeplaatst naar de gevange nis Nusakambangan. RTR/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De regering- Bush zal zich verzetten tegen extra financiële steun voor Egypte uit ongenoegen over de veroordeling van de voorvech tervoor de democratie Saad Ed- din Ibrahim tot zeven jaar cel. Dat meldde gisteren de Ameri kaanse krant The Washington Post op gezag van bronnen bin nen het Witte Huis. ,,De zaak Ibrahim maakt het onmogelijk voor de regering- Bush om extra geld voor Egypte vrij te maken", aldus een mede werker van het Witte Huis tegen de Washington Post. De functionaris zei dat Bush zich grote zorgen zorgen maakt over de wijze waarop de Egypti sche regering pro-democrati sche bewegingen behandelt. ,,Bush zal de Egyptische presi dent Moebarak binnenkort van zijn besluit op de hoogte stel len", aldus de functionaris. Egypte geldt als een belangrijke bondgenoot van Washington in het Midden-Oosten. Tot nu toe hebben Amerikaanse rege ringsfunctionarissen afgezien van openlijke kritiek op de pre sident Moebarak. Het hooggerechtshof voor staatsveiligheid in Egypte ver oordeelde Ibrahim eind juli tot zeven jaar cel en dwangarbeid wegens 'aantasting van het ima go van zijn land'. Hij zou hulp gelden van de Europese Unie hebben verduisterd. Kort na de veroordeling zei Eu ropees Commissaris Patten (Buitenlandse Zaken) dat hij geen enkele aanleiding had te denken dat Ibrahim geld ach terover heeft gedrukt. Hij wees erop dat de Egyptische profes sor een 'bekende en internatio naal gerespecteerde pleitbezor gervoor democratie is'. ANP ciale Veiligheidsorganisatie, een legereenheid die is belast met de bescherming van de pre sident. Vorig jaar werd hij in de top van de regerende Baathpartij geko zen. De kans dat hij zijn vader zal opvolgen is daarmee ver groot. Voorheen werd Saddams oudere zoon Odai gezien als de waarschijnlijke opvolger van zijn vader. Odai raakte eind 1996 zwaar gewond bij een moordaanslag. AP van onze redactie buitenland HUNTSVILLE - De Mexicaan se president Fox heeft een be zoek aan Texas afgezegd uit protest tegen de executie van een Mexicaan in deze Ameri kaanse staat. De 33-jarige ge vangene is gisteren terechtge steld, ondanks internationale protesten. De man was ter dood veroor deeld wegens de moord op een politieagent, veertien jaar gele den. De Mexicaanse regering probeerde vergeefs de Ameri kaanse autoriteiten ertoe te be wegen de executie van Javier Suarez Medina uit stellen. Pre sident Fox bemoeide zich ook met de zaak. Woensdag belde hij met zijn Amerikaanse ambtge noot Bush. Fox zou eind deze maand een bezoek brengen aan Texas, maar hij ziet daar nu vanaf om zo blijk te geven van zijn onge noegen over de executie, aldus een woordvoerder. De president zou diverse steden bezoeken. Het Witte Huis zegt de beslis singvan Fox te respecteren. Mexico kreeg in deze zaak steun van dertien andere landen, vooral in Latijns-Amerika. Zij vinden dat de doodstraf moet worden afgeschaft. Daarnaast wezen zij erop dat er al veertien keer een datum voor de executie van de Mexicaan was vastge steld. De terechtstelling ging door al lerlei juridisch getouwtrek tel kens niet door. Ook de Hoge Commissaris voor de Mensen rechten van de Verenigde Na ties, Mary Robinson, drong er bij de VS op aan de zaak nog eens tegen het licht te houden. Injectie Woensdagavond verwierp het Amerikaanse hooggerechtshof het hoger beroep dat Medina te gen zijn straf had aangespan nen. Kort na de uitspraak is het vonnis met een dodelijke injec tie voltrokken. De veroordeelde werd geboren in Mexico, maar woonde sinds zijn derde jaar in de Verenigde Staten. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5