boefjes lachen zich soms slap Zimbabwe is tikkende tijdbom Duitsland houdt alles bij het oude pI' Fransen jagen hoeren, bedelaars en zwervers weg uit stadscentra C jdinrichtingen hebben last van nieuwe wetgeving 16 augustus 1952 vrijdag 16 augustus 2002 Opvoeden. Daar draait het om in de jeugdinrichting en niet om opsluiten. Maar een onlangs ingevoerde wet maakt het de groepsleiding vooral moeilijk. „Onze jongens lachen zich soms slap", zegt Madeleine van Toorenburg, directeur van de Leij in Vught. door Stephan Jongerius Etenstijd bij een van de groe pen van justitiële jeugdin richting de Leij in Vught. De pot schaft doperwtjes, aardappels en een stukje vlees. Een van de twaalf jongens begint inet erw tjes te schieten. Het dreigt direct uit de hand te lopen. De groepsleiding stuurt in zo'n geval de boosdoener even naar zijn kamer, zou je denken. Maar zo simpel ligt dat niet in een jeugdinrichting. Alleen als er een echte noodsituatie is en als de veiligheid in het geding is, - Nederland telt zeventien justitiële jeugdinrichtin genmet 1900 plaatsen. Er worden jaarlijks circa 4500 jeugdigen opgevan gen en behandeld. Den Hey-Acker in Breda telt 124 plaatsen, de Leij (op het terrein van Nieuw Vos- seveld in Vught) 96. - De Beginselenwet justi tiële jeugdinrichtingen is per 1 september 2001 van kracht geworden. Ze ver vangt oude verbrokkelde wetgeving. - Jeugdigen kan volgens de wet geen andere beper kingen van hun grond rechten worden opgelegd dan voor het doel van de vrijheidsbeneming nood zakelijk is. - Jonge gedetineerden kunnen klagen over hun behandeling. De directie moet zich voor de beklag- commissie van de inrich ting verantwoorden, waarna beroep mogelijk is bij raad voor strafrecht toepassing en jeugdbe scherming. De procedure kan maanden duren. kan de groepsleiding eigen machtig een jongen naar zijn kamer sturen. In andere geval len beslist de directeur over or demaatregelen. Straffen mag de groepsleiding al helemaal niet, dat is voorbehouden aan de di rectie. Zo staat het in de Beginselenwet justitiële jeugdinrichtingen die noggeen jaar van kracht is. „Die wet geeft ons dagelijks proble men", zeggen Madeleine van Toorenburg, directeur van de Leij, de Vughtse dependance van jeugdinrichting Den Hey- Acker in Breda en Veronica Smits, juriste van Den Hey-Ac ker. In de inrichtingen zitten jeugdi gen van twaalf tot achttien jaar die een misdrijf hebben begaan (of daarvan worden verdacht), maar soms ook kinderen die door de rechter onder toezicht zijn gesteld. Van Toorenburg: „Bij ons draait het in eerste in stantie om opvoeden, niet om beheersen en beveiligen zoals in een volwasseninrichting. Wij bootsen zoveel mogelijk een ge zinssituatie na. Met twaalf van deze jongens is dat al lastig. Maar de wet maakt het ons on nodig moeilijk. Die ondermijnt de opvoedende rol van onze groepsleiders." Formulieren De directrice van de Leij spreekt van het 'wacht-maar-tot-papa- thuiskomt-effect'. In het geval van de erwtjes moet zij als direc trice formeel beslissen over een straf. „Maar ik wil dat mijn groepsleiders gewoon zelf kun nen ingrijpen. Nu zijn ze veel te vaak bezig allerlei formulieren in te vullen voor een door mij te bepalen straf. Ondertussen la chen die jongens zich slap." Smits en Van Toorenburg heb ben beiden zitting in de 'com missie implementatie en evalu atie beginselenwet'. „De dienst justitiële inrichtingen richtte die zelf op, omdat we zo tegen de regels aanlopen. In de loop van volgend jaar hopen we met een voorstel te komen." Tal van voorbeelden maken dui delijk hoezeer de wet knelt. „Als thuis je kind de videorecorder vernielt, houd je een tijdje zijn zakgeld in. De directeur kan hier hoogstens een geldboete van een week zakgeld opleggen die nog niet eens zonder toe stemming van die jongen van zijn rekening ingehouden mag worden." De wet schrijft voor dat iedere jeugdige twaalf uur per dag een groepsprogramma aangeboden moet krijgen. Maar voor drukke jongens, er zitten veel hyperac tieve jongeren in de inrichtin gen, is dat veel te rigide. „Voor hen is het vaak alleen maar fijn om een extra uurtje op hun eigen kamer te zijn." Bendesjaaltje Ook de bezoekregeling levert problemen op. Soms komen er leden van jeugdbendes aan en die houdt de directie liever bui ten de deur. „Dan gaat zo'n jon gen met zijn rode bendesjaaltje naar zijn bezoek, terwijl we hem juist even uit die sfeer willen houden. Maar de wet schrijft voor dat we alleen van bepaalde personen bezoek mogen weige ren. Praktisch is dat ondoen lijk." Het is beslist niet alleen een the oretisch probleem, verzekeren Smits en Van Toorenburg. „Al les wat de groepsleiding zegt en beslistkan ter discussie worden gesteld en dat gebeurt ook." Op elke cel ligt een dertig pagina's tellend geschrift met de huisre gels, de rechten en plichten. In Vught en Breda worden weke lijks zeker tien klachten inge diend. „We proberen natuurlijk zo praktisch mogelijk met dit probleem om te gaan en de wet soms de wet te laten. Wij boffen dat onze beklagcommissie oog voor het probleem heeft. Maar dat is niet bij iedere jeugdin richting het geval en de hogere beroepsinstantie hanteert sim pelweg de wet." Dat heeft de Leij in de praktijk al ondervonden. Als er ouders op bezoek komen, gaat de groepsleiding bij voorkeur met de jongen mee. „Vanuit opvoe dingkundig oogpunt willen we ook met die ouders contact heb ben. Daardoor moeten we soms jongens zonder bezoek even op hun kamer zetten. Een klacht leidde ertoe dat we hun schade vergoeding hebben moeten be talen. Dat is toch de wereld op zijn kop?" GPD Gestimuleerd door het aantreden van een nieuwe rechtse regering heeft een relatief groot aantal ste den in Frankrijk besloten de plaatselijke politiever ordening aan te scherpen. Daardoor wordt het mo gelijk harder op te treden tegen bedelaars, zwerf jongeren en prostituees. Zelfs katten zijn hun leven niet meer zeker. door Henk Glimmerveen De ene na de andere gemeen te in Frankrijk verandert zijn politieverordening. Het aantreden van een nieuwe re gering heeft ook op plaatse lijk niveau de weg vrijge maakt voor een repressiever optreden van de wetshandha- vers. Het zijn niet de allerkleinste ge meenten die het voortouw heb ben genomen voor een nieuw beleid: Metz, Bordeaux, Gren oble, Mulhouse, Castres, Angoulême, Straatsburg, Troy- es, Quimper, Colmar en Orléans zijn flinke steden die alle - vol gens de burgemeesters - met 'echt grote stadsp roblemen' kampen. Zoals het agressieve bedelen en de stormachtige groei van het aantal prostituees. Beide activiteiten, in hoofdzaak uitgeoefend door Oost-Europe anen, hebben het stadsbeeld en de sfeer in veel gemeenten dras tisch veranderd en het gevoel van onveiligheid bij veel bur gers vergroot. De winst van Jean-Marie Le Pen bij de recen te presidentsverkiezingen wordt voor een belangrijk deel toegeschreven aan deze onlust gevoelens. Rust De socialistische burgemeester van Mulhouse, Jean-Marie Boc- kel, zegt onomwonden dat de nieuwe maatregelen vooral be doeld zijn om 'de bewoners een zekere rust te garanderen'. Be delen in zijn gemeente mag voortaan niet meer tussen zeven uur 's ochtends en elf uur 's avonds in voetgangersgebie- den, bij terrassen en in parken, 's Nachts kunnen de bedelaars ge woon hun gang gaan. Zijn gaullistische collega van het nabijgelegen Metz, Jean- Marie Rausch, zegt klip en klaar dat de zege van rechts bij de ver kiezingen de opvattingen in het gemeentehuis hebben veran derd en dat maatregelen 'onont koombaar' waren. Veel gemeentebestuurders heb ben het evenwel moeilijk om de nieuwe politieverordeningen i van correcte teksten te voor zien. Zo kan het gebeuren dat in 1 Grenoble zwerfjongeren als groep niet worden aangepakt. Zwerfjongeren die een hond bi] zich hebben, zijn daarentegen de pineut. Ln Orléans, een van de repres siefste steden van Frankrijk, heeft de burgemeester de open bare ruimte 's avonds verboden gebied verklaard voor zowel prostituees als voor jongeren onder de dertien jaar. Dat alles gaat evenwel de be stuurders van de gemeente Sens in het departement Yonne nog j niet ver genoeg. Er is al een: avondklok ingesteld voor jon-1 geren onder de dertien; dege-l nen die geluidshinder veroor zaken, kunnen een hoge boe te tegemoet zien en bedeler, is al helemaal uit den boze in Sens. Zwerfkatten Nu zijn de zwerfkatten aan de beurt. Er lopen er ongeveer! tweehonderd rond in Sens en dat is veel te veel„Iedere zwerf kat die de veiligheid, de rust of j de volksgezondheid in gevaar brengt kan in een kooi worden opgesloten", luidt artikel één) van een nieuwe gemeentelijke! verordening. Hoe dat moet gebeuren, is niet duidelijk. De dierenbescher-1 ming in Sens zegt geen ruimte te hebben. Maar een kat is een kat en geen mens, zegt burge meester Marie-Louise Fort ferm. Een uitspraak die voor het J voortbestaan van de zwerfkat ten in Sens niet veel goeds voor spelt. GPD door Wierd Puk Het is een open deur, maar aan de vooravond van de Bondsdagverkiezingen mag hij wel weer eens worden ingetrapt: Duitsers zijn een conservatief volk. Ze reageren openlijk af wijzend op zelfs maar sugges ties van verandering. Dat erin Duitsland zeker in eco nomisch opzicht iets móet ver anderen, is wel duidelijk. De crisis, die het land verlamt, heeft zichtbare vormen aange nomen. In vergelijking met Ne derland oogt in Duitsland alles tegenwoordig wat ouderwetser en smoezeliger. Het land lijkt een fikse opknapbeurt nodig te hebben. Maar niet alleen ont breekt hiervoor het geld, ook de politieke wil is maar mondjes maat aanwezig. De meeste Duitsers zullen bij de parlementsverkiezingen op 22 september stemmen op Gerhard Schroder (SPD) of Edmund Stoiber (CDU/CSU). Beiden spreken zich uit tégen radicale hervormingen, bijvoorbeeld waar het gaat om de flexibilise ring van de arbeidsmarkt, het snijden in het ruimhartige stel sel van sociale voorzieningen of het rendabeler maken van de gezondheidszorg. Beiden profi leren zich als mannen van het veilige midden ('Kanselier van het midden', staat nadrukkelijk op een verkiezingsaffiche van de SPD), als politieke leiders die de vrijgevige verzorgingsstaat in beginsel willen handhaven. Beiden uiten daarom regel matig hun afkeer van wat zij 'Amerikaanse toestanden' noe men. Daardoor zitten de kiezers met de handen in het haar: 46 pro cent bekent niet te weten op wie te stemmen. Maar dat het weer één van de twee grote volkspar tijen (SPD of CDU/CSU) zal worden, staat wel vast. De con servatieve Duitsers houden nu eenmaal van voorspelbaarheid en regelmaat. Verschil Wat een verschil met de recente verkiezingen in Nederland, waaraan Pim Fortuyn met zijn risicovolle en uitdagende popu lisme een geheel nieuwe dimen sie wist toe te voegen. De roe rige Duitse geschiedenis ver hindert in deze tijd de op komst van dergelijke, radicale politici. Niet alleen zijn de Duitsers in de vorige eeuw door periodes van groteske inflatie gegaan, waar door miljoenen mensen aan de bedelstaf raakten, politiek avonturisme stortte het volk bo vendien in bloedige oorlogen. Met in het achterhoofd de beel den van Hitier en een verwoest land, werden begrippen als sta biliteit en continuïteit de be langrijkste criteria voor de ge middelde Duitse kiezer. Dus was het even schrikken toen Gerhard Schroder zich on langs, controversieel, uitsprak voor amnestie voor belasting ontduikers. Als een deel van de honderden miljarden, die Duit sers in het buitenland hebben gestald, terugkeert en wordt ge ïnvesteerd in de ernstig hape rende Oostduitse economie, dan was Schroder bereid af te zien van strafmaatregelen. In de oos telijke deelstaten, waarover het communistische verleden zo'n zwarte schaduw werpt, ligt de werkloosheid rond de 20 pro cent, het landelijke gemiddelde is 9,7 procent. 'Een duidelijker signaal dat Schroder echt wanhopig is, is nauwelijks voor te stellen', rea geerde een commentator ijzig. Het regende verontwaardigde reacties in de ingezonden brie venrubrieken. „Dit is een cy nisch gebaar en een oorvijg voor de eerlijke belastingbetaler", sputterde een fiscaal expert. Het voorstel, onderdeel van het plan van de commissie Hartz, die de werkloosheid in drie jaar met de helft wil terugbrengen tot twee miljoen, sneuvelde bin nen de kortste keren. Hoongelach Over de uitgelekte verdere plan nen van de commissie heeft Schroder niets dan lof. Het pro gramma bevat allerlei frisse ideeën, waaronder nadruk op deeltijdwerk en het strenger aanpakken van fraude met werkloosheidsuitkeringen. Schroder kondigde aan de plan nen zo snel mogelijk te willen omzetten in beleid. Maar die be lofte werd ontvangen met hoon gelach ('Een konijn uit de hoed, na vier jaar nietsdoen') en afge daan als een verkiezingsstunt. Oppositionele politici schuiven de Hartz-voorstellen van tafel met de kritiek dat uitvoering er van veel te veel geld gaat kosten Zij vertrouwen op een ijzeren wet: de Duitse kiezer houdt niet van veranderingen. Al helemaal niet als ervoor moet worden be- taald. GPD HITTEGOLF - Zuid- en mid den-Europa wordt geteisterd door een hittegolf. In Wenen, waar het al een paar dagen 37 graden Celsius is, moeten in woners zuinig aan doen met water. Cafébezoekers mogen maar een halve liter bier per persoon bestellen. De con sumptie van wijn en limona de is erg gestegen. HAGELBUI - Slagregens, rukwinden en hagel teister den gistermiddag een deel van Zeeland. Voor enkele fruittelers in de Zak van Zuid-Beveland was de vierde hagelbui van het seizoen de nekslag. Hun oogst is mis lukt. De bui was zo hevig dat de scheepvaart op delen van de Westerschelde stilgelegd moest worden wegens be perkt zicht. Een uur nadat de bui was uitgewoed, lagen her en der nog grote, puntige ha gelstenen op straat. KABINET - Formateur Don ker heeft een extra-parle mentair kabinet gevormd. Daarin komen ministers van PvdA, KVP, ARP en CHU. De fracties van deze partijen zijn buiten de laatste onder handelingen gehouden. Naar verwachting wordt het nieu we kabinet over enkele da gen gepresenteerd. Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vhssingen E-mail.web@pzc.nl Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vhssingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-maiï redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10-30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De aan ons verstrekte gegevens hebber, wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt noorow (abonnementen )adnvnislratie en om u te (talen) informeren over voor u relevante d'en^eneric- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gespeet»* derden Als u op deze intormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC.atoe lezersservice, Poslbus 18,4380 AA Vlissingen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstilden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van J.-) per maand: 19.25 per kwartaal: 52,- per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt j een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor jj het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW j Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeveni PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Behoort tot Wegener Grierson zegt dat de regering de prijzen van maïsmeel in de win kel op minder dan een derde van de kostprijs houdt, terwijl het geld voor subsidies ontbreekt. „Hoe dat kan? Door geld te drukken en zelf actief te zijn op de zwarte markt. Zie hier de perfecte doodlopende weg. De inflatie beloopt 150 procent en de lonen zijn zonder megaver- hogingen waardeloos, maar voor verhogingen is geen geld." Ook Grierson weet niet wie de lont in het kruidvat steekt. „De werknemers van het elektrici teitsbedrijf vragen opslag. Als zij staken, kan er opstand uit breken. Maar ook alle ingredi ënten voor een hongeroproer zijn aanwezig. Als er een flink oproer ontstaat hebben de auto riteiten geen enkele kans." Grierson voorspelt dat de 'ge wone' soldaten en politieagen ten dan de zijde kiezen van de opstandelingen. „Zij hebben dezelfde problemen en zullen niet op hun eigen volk schieten. Straatgevechten Hoe staat het volk op tegen zijn onderdrukker? Morgan Tsvan- girai, oprichter en leider van de Beweging voor Democratische Verandering (MDC), lijkt de juiste man om die vraag te be antwoorden. „Moegabe wil ons verleiden tot straatgevechten, wat hem het excuus zou geven om alle politieke activiteit stil te leggen", zegt de man die in maart met geweld en fraude weggehouden werd van het pre sidentschap. De MDC blijft doorgaan op de oude weg. Dat betekent naar de rechter stap pen om gelijk te halen. Tsvangirai heeft zojuist verno men dat op 11 november het proces tegen hem begint wegens vermeende organisatie van een staatsgreep en het voorbereiden van een aanslag op Moegabe. Hij wordt de hele dag gecontro leerd en zijn pas is ingenomen. Toch zegt hij blij te zijn met het proces: „Elke basis voor de be schuldiging ontbreekt, en ze weten dat." Naar verwachting wordt ook rond november de voedselcrisis nijpend, Tsvan girai. „Wij kunnen richting ge ven als het volk rebelleert. Maar eerst moeten de mensen bewij zen, dat ze voor de zaak willen vechten en sterven." Maar er is een paradoxaal pro bleem: de internationale voed selhulp H ij mag het niet zeggen maar in zijn hart deelt hij de conclusie van Norman Grier son. Die zei: „De hulp houdt de omtwenteling tegen en houdt Moegabe in het zadel." GPD Het leger herstelde januari 1998 de orde in Highfiles, een voorstad van de hoofdstad Harare, waar de bevolking in opstand kwain tegen de sterk gestegen voedselprijzen. foto EPA een broodmagere vrouw de graankorrels die van een vrachtwagen zijn afgevallen. Alle waarnemers zijn het erover eens dat de bom nog dit jaar barst. Dat gebeurt als de magere oogst is opgegeten en het lange wachten begint op de nieuwe aanplant. „We zijn goed in over leven. Dat hebben we geleerd toen Rhodesië werd geboycot", zegt Norman Grierson, boer in de tijd van Ian Smith en nu een erkend landbouwconsultant voor donors en ambassades. „De situatie is heel, heel erg slecht", zegt Grierson in zijn kantoor in Harare. „De eerste slachtoffers van de honger val len. Dat gebeurt op het platte land, waar altijd wel iets te eten was en - pikant - Robert Moega be zijn machtsbasis heeft. Pro bleem is dat de doden er niet op vallen. De reactie moet uit de steden komen, waar het politie ke bewustzijn groot is en de op positie sterk." Cruciaal Dat die reactie komt, staat voor Grierson als een paal boven wa ter, en ook dat voedsel een cru ciale rol kan spelen. Hij pakt zijn rekenmachine. „Neem maïs, ons belangrijkste voedsel product. Door de landbezettin gen is de productie 550.000 ton, eenderde van het zo desastreuze vorig jaar. Om te overleven heeft Zimbabwe 130.000 ton per maand nodig, maar de regering lukt het met kunst en vliegwerk 80.000 ton binnen te halen." door Eelco van der Linden Praktisch de hele productie in Zimbabwe ligt stil. Alleen de makers van de befaamde beeldjes werken door. Hun voorraden groeien, want de toe risten blijven weg. Wie randen of dollars bij zich heeft, krijgt de waar hijkans cadeau. „Koop alsjeblieft wat, want ik moet eten. Maïsmeel. Ik ga het zelf halen in Zuid-Afrika", zegt Shingirai, die langs een uitvals weg net buiten Harare zijn beel den maakt. Dat hij nog leeft dankt hij aan de vele landgeno ten, die aan aids sterven. „Ge lukkig heb ik mijn grafstenen", zegt de beeldhouwer. Aan de overkant van de weg. verzamelt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4