Apers geeft plek VVD-lijst op PZC Speelweken hebben last van zomerse warmte Nieuwe offerte ZRD blijft duurder dan eigen afvaldienst Kokkelvissers mogen toch Waddenzee op Het Zeeuws Museum krijgt geen geld voor afschrijving interieur Rechter heft beslag op panden Business Park Terneuzen op Langeweg Oostburg niet veiliger door Duurzaam Veilig Zeldzame rouwmantel in Biervliet gesignaleerd Raadslid Axel wil na 32 jaar ruimte maken voor nieuw bloed Dansmiddag voor senioren Muziektheater agenda weekenddiensten Nachtmarkt Terneuzen vrijdag 16 augustus 2002 BIERVLIET - In een tuin aan de Boldcrweg in Biervliet is de rouwmantel gezien. Een zeer zeldzame vlinder die in 1995 voor het eerst en ook meteen voor het laatst is gezien in Zeeuws-Vlaanderen. De rouwmantel (Nymphalis antio pa) gold in ons land als uitge storven. De rouwmantel is makkelijk te herkennen. Hij is iets groter dan een dagpauwoog, is hele maal donkerbruin tot zwart en heeft een lichtgele band langs de vleugels. Vroeger was de rouwmantel een vrij algemene standvlinder, maar sinds 1960 daalde het aantal waarnemin gen drastisch. De reden daar van is niet bekend. Sindsdien worden over het hele land al leen nog zwervende vlinders gezien. Populaties zijn er niet meer. Vlinderdeskundige E. Taelman uit Hulst denkt dat de Zeeuws- Vlaamse rouwmantel afkom stig is uit Oost-Europa. De rouwmantel in Biervliet is waargenomen in de tuin van C. Riemslag, waar veel fruitbo men staan. De vlinder haalt zijn voedsel voor een groot gedeelte uit rot tend fruit. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Piet Apers, ja renlang het boegbeeld van de VVD Axel, heeft zich laten schrappen van de WD-kandi- datenlijst voor de komende raadsverkiezingen in de nieuwe gemeente Terneuzen. Apers is tot zijn besluit geko men omdat hij geen aankomen de jongere VVD-politici in de weg wil zitten. In de aanloop naar de ledenver gadering waarin de WD-kan- didatenlijst werd vastgesteld, had Apers het bestuur kenbaar gemaakt dat hij graag op een vijfde en dus verkiesbare plaats wilde staan. De selectiecommis sie zette Apers echter pas op een zevende plek op de voordracht- lijst. De ledenvergadering bracht niet het resultaat waar Apers op hoopte. Hij belandde uiteindelijk op de negende plaats op de kandidatenlijst. Apers was gisteren niet bereik baar om persoonlijk een toe lichting te geven op zijn besluit, maar machtigde wel voorzitter Piet Neven van de WD afdeling in Kanaalzone om uitleg te ge ven. „Na de ledenvergadering is hij eens gaan nadenken", zegt Ne ven. „Apers heeft vooral in zijn woonplaats Koewacht traditie getrouw heel veel stemmen. Hij denkt dat het best wel eens zou zou kunnen uitpakken dat hij met voorkeurstemmen alsnog een raadszetel behaalt. Maar dat zou betekenen dat een ander die op een verkiesbare plaats staat moet wijken. Apers heeft nadrukkelijk gezegd dat hij nie mand van zijn plaats wil druk ken. Toch zeker geen jongere. Anderzijds wil hij ook geen kie zersbedrog plegen door een met voorkeurstemmen verworven zetel niet te aanvaarden." Apers is inmiddels 73 jaar en hij zit al 32 jaar namens de WD in de Axelse gemeenteraad. Een flinke periode daarvan is hij ook wethouder geweest. „Het spijt ons wel dat hij niet meer op de een zeer ervaren politicus waar kandidatenlijst wil", zegt Ne- menig jonger raadslid wat van ven. „Hij is natuurlijk een echte kan leren. Het zou normaal ge- stemmentrekker en bovendien sproken toch wel zijn laatste raadsperiode zijn, maar het is toch jammer. We respecteren ui teraard zijn besluit." SAS VAN GENT - Dans school Cor en Lenie houdt op donderdag 22 augustus een open dansmiddag voor senioren. Het evenement wordt ge houden in het cultureel centrum de Speye in Sas van Gent. De voetjes kun nen vanaf 14.00 tot 17.00 uur van de vloer. In Hoek knutselen kinderen vliegende schotels in elkaar. foto Charles Strijd door Eugène Verstraeten HOEK - De speelweken die deze week op verschillende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen worden gehouden had den gisteren zware concurrentie van strand en zwemba den vanwege de hoge temperaturen. Door de zomerse warmte kozen heel wat kinderen voor een verfrissende duik in een zwembad, of voor een dagje naar het strand. De organisatoren van de jeugdvakan- tieweken hadden hier en daar ingespeeld op de tempe raturen door waterspelen te organiseren. In Hoek had men gisteren in allerijl een zwembad opgesteld en daar van werd druk gebruikgemaakt. Ook de speelweek in Hoek had last van de warmte. Be gin deze week kwamen er nog zo'n 150 kinderen op de activiteiten af. Gisteren waren er dat vanwege de warmte aanzienlijk minder. In Hoek is het thema deze week de ruimte. In dat kader knutselden de kinderen al robotten, raketten en ruimtehelmen in elkaar. Gisteren maakten ze vliegende schotels. Vandaag wordt de Hoekse speelweek afgesloten met een spelletjescir cuit. Op andere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen werden de speelweken gisteren al afgesloten. In Zuiddorpe bij voorbeeld, waar de speelweek in het teken stond van het circus, was er gisteravond een circusvoorstelling. In Oostburg sloot de vakantieweek af met een feestavond. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De nieuwe of ferte van de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD) geeft de colleges van Terneuzen en Sas van Gent geen aanleiding de gemeentelij ke reinigingsdienst op te heffen. De prijs van de ZRD blijft veel hoger dan dat een uitgebreid af- valinzamelbedrijf het nieuwe Terneuzen kost. Volgens de Terneuzense loco burgemeester E. Kerckhaert is de ZRD er in geslaagd een scher pere prijs neer te zetten dan bij een eerdere offerte. Voor het col lege was het opdoeken van de ei gen gemeentelijke reinigings dienst alleen bespreekbaar als een particulier bedrijf aanmer kelijk goedkoper was geweest. „Maar er blijft een behoorlijk gat met de kosten van een ge meentelijke reinigingsdienst. Dus mag duidelijk zijn dat wij op 27 augustus in de vergade ring van de Stuurgroep Herin deling adviseren een eigen rei nigingsdienst in stand te hou den", meldde Kerckhaert. De Sasse wethouder R. Noët sloot zich bij die woorden aan. Hij voegde er nog aan toe dat hij bi] een goedkopere prijs van de Zeeuwse Reinigings Dienst niet direct een ander standpunt had ingenomen. Noët: „Je mag aan nemen dat een bedrijf bij het in dienen van een offerte al de laagste, acceptabele prijs in vult. Ik zet er dan ook grote vraagtekens bij als later blijkt dat het een stuk efficiënter en goedkoper kan. Ik had daar dan ook nog wel eens een pittige dis cussie over willen voeren als de prijs wel lager was geweest dan de kostprijs van een eigen dienst." Burgemeester J Mulder van Axel wil de cijfers eerst nog eens bestuderen. Het Axelse college blijft bij het standpunt dat ze te overtuigen is door goede argu menten. Maar als de colleges van Terneuzen en Sas van Gent bij hun mening blijven, besluit de Stuurgroep eind deze maand dat de nieuwe gemeente Ter neuzen een eigen reinigingsbe- drijf houdt dan wel, in het geval van Axel en Sas, krijgt. GROEDE - De muziekgroep Xantippe houdt op donderdag 22 augustus een muziektheater in de Lutherse kerk in Groede. Tijdens het concert treden drie zangeressen en één pianist voor het voetlicht. De uitvoering van het ensemble begint om 20.00 uur. van onze regioredactie DEN HAAG - De kokkelvissers kunnen toch vanaf volgende week maandag in de Waddenzee op schelpdieren gaan vissen. De Raad van State heeft gisteren tijdelijk het verbod op het me chanisch vissen op kokkels op geheven. Door de uitspraak kunnen de merendeels Zeeuwse vissersbo ten tot 20 december zo'n 9000 ton kokkelvlees uit de Wadden zee opvissen. Daar had de Co- operatieve Producentenorgani satie van de Nederlandse Kok kelvisserij vorige week tijdens een spoedprocedure om ge vraagd. Het verbod was eerder door de Waddenvereniging afgedwon gen. Zij spande een rechtszaak aan tegen het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer, waarna de vergunning automatisch werd geblokkeerd. De milieuorganisatie vreest dat de kokkelvisserij het voedsel van de trek- en standvogels in het waddengebied wegvist. Vooral de scholekster en de ei- dereend zouden zwaar onder het weghalen van de kokkels lij den. Bovendien beschadigen de vissers volgens de Waddenver eniging met hun sleepnetten de zeebodem, waardoor de flora en fauna ernstige klappen oplopen waarvan ze nauwelijks herstel len. Opheffing Desondanks heeft 's lands hoog ste bestuursrechtscollege beslo ten het verbod op te heffen. Vol gens de Raad van State gaat de kokkelvisserij teloor als er tus sen nu en december niet gevist mag worden. Het rechtscollege wil eerst de evaluatie van de schelpvisserij op de Waddenzee afwachten alvorens een eind oordeel te geven. Die wordt vol gend jaar gepubliceerd. In de tussentijd mogen de kokkelvissers 9000 tot kokkels opvissen, omdat de Waddenver- eniging de gevreesde milieu schade niet onomstotelijk heeft aangetoond. Zo zou het met de schade voor de scholeksters wel meevallen. En over de grote sterfte onder eidereenden in de afgelopen drie jaar merkt de RvS op dat nog niet duidelijk is waar die door wordt veroor zaakt. Volgend jaar wordt defi nitief duidelijk of er nog toe komst in de kokkel visserij zit. De Waddenvereniging probeert elk jaar te voorkomen dat de kokkelvissers de Waddenzee opgaan. Tot nu toe heeft de RvS steeds de schorsende werking van de bezwaarschriften opge heven. Dit jaar was de uitkomst van de procedure extra span nend, omdat in het kader van de bodemprocedures rond de ver gunningen over voorgaande ja- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 Kaarten en biljarten: De Halle, 13 30 uur: Creatief14.00 uur Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo 16.00 uur: Zitgymnastiek; Trefpunt, 9.30 uur: koersbal; 13.00 Kaarten en biljarten; CLINGE - Café de Landbouw, 20.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren, KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; RETRANCHEMENT - Vanaf 21.30 uur wandelen door verlicht Retranchement, SINT JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Schuttersterrein de Tragel, 19.00 uur: Schieting op de staande wip; TERNEUZEN - Markt, 20.00 uur: Helden aan de Schelde met optredens; Centrum, 18.00 uur: Nachtmarkt zaterdag 17 en zondag 18 augustus 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Klooster- zande. Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma 08 00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost De Honte, Wielin genlaan 2, Terneuzen in ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000. West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel 0117 455565 (ook voor dringende huis bezoeken) Tandartsen: West-Zeeuws-Vlaanderen: D. Balk, Koninginnestraat 10, IJzendijke, tel.(0117)301760. Spreekuur zat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: F. A. J. Hamann, Leeuwenlaan 58, Ter- neuzen, tel. (0115) 612320. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18-18.30, zon. 12-12.30 uur. Apotheken: Kanaalzone (Sas van Gent, Philippine, Hoek, Sluiskil, Terneuzen, Axel en Zaamslag): Dienstapotheek Kanaalzone, Oostelijk Bolwerk 12a, Terneuzen, tel 0115 615690. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12 00 17,00 uur. Oostburg en Zuidzande: Apotheek Oost burg, Burchstraat 16, tel (0117) 452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30- 12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Dierenartsen: Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: J. J. L. M. Kop, Axel, tel. (0115) 561488. Spreekuur, zat. 11-12 uur, Bastionstraat 2, Axel. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117) 348424. Spreekuurzat. 13enzon. 12uurin de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuurzat. van 12.30- 14.00 uur Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos, Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: 'Dierenartsencentrum West', G.A.M, de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr 0117 454484. Oostburg: J. P. J. v d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent: E.O.M. David, Westdam 54, tel. (0115) - 453800, spreekuurzat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o.: A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Kapel- lebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161, Thuiszorg: Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0117) 456500, Ka naalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Tele foonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zee land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaande ren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0115)674555. Pastorale dienst: Oost-Zeeuws-Vlaanderen, zon. 12 - ma 24 uur: Bereikbaar via mobielnummer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen, 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur: Bereikbaar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereikbaar via mobiel nummer 06 53997850. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het ligt voor de hand dat het Zeeuws Muse um, dat binnenkort voor ten minste 3,6 miljoen euro wordt verbouwd en heringericht, bin nen zeven jaar bij de provincie op de stoep staat met de vraag om een extra bijdrage van meer dan één miljoen euro. De pro vincie weigert namelijk een structurele subsidie beschik baar te stellen voor het afschrij ven van nieuwe inrichting. Dat blijkt uit de notitie 'Het Zeeuws Museum in ontwikke ling', die gisteren is gepresen teerd door directeur Valentijn Byvanck. Hij ontvouwt daarin zijn toekomstplannen en voor ziet die van een meerjarenbe groting. Uitgangspunt is de be groting die het adviesbureau Twynstra Gudde vorig jaar op nam in het beleids- en bedrijfs plan 'Nieuw Zeeuws Museum'. Byvanck heeft aangegeven op welke punten zijn begroting daarvan afwijkt. De post afschrijving en rente blijkt in de begroting van By vanck 278.000 euro lager dan die van Twynstra Gudde. Dat komt omdat, anders dan Twyn stra Gudde voor ogen had, Pro vinciale Staten hebben bepaald dat voor afschrijving van de vaste tentoonstellingsopstel ling geen structurele middelen ter beschikking worden gesteld. Byvanck kan het benodigde be drag ook niet bij elkaar sparen door elders op zijn begroting te bezuinigen, omdat het Zeeuws Museum geen vermogen mag opbouwen. Twynstra en Gudde gaan uit van een afschrijftermijn van ze ven jaar. Een simpele rekensom leert dat aan het eind van die pe riode het Zeeuws Museum ruim 1,4 miljoen euro nodig heeft voor vernieuwing van de inrich ting, of tussentijds zal aanklop pen als apparatuur of meubilair is versleten. Desgevraagd geeft Byvanck aan dat dergelijke ver zoeken slecht zijn voor de repu tatievan het museum, maar ver der kan hij er niets over zeggen. Volgens gedeputeerde G. de Kok (cultuur) gaat het om provincie- beleid waarmee alle gebeerde instellingen, bijvoorbeeld ook Scoop, te maken hebben. „Wij willen niet te veel structureel geld vastleggen, zodat we er geen invloed meer op hebben. Dat zou ons belemmeren in an dere investeringen. Als blijkt dat zaken uit de inventaris tech nisch zijn afgeschreven, bij voorbeeld een apparaat doet het niet meer of is niet meer functio neel, dan kan het Zeeuws Muse um een verzoek indienen voor vervangingsinvestering. Per keer kunnen we dat dan afwe gen." De Kok wil niet speculeren over de stelling dat hij op die manier binnen vijf tot zeven jaar een verzoek van het museum kan verwachten in de orde van één miljoen euro extra. „Ik weet niet of Twynstra Gudde dat op deze manier bedoelen. Daar zou een boekhouder naar moeten kij ken." pagina 15: Kieckens ontwerpt inrichting TERNEUZEN-In delér- neuzense Nieuwstraat en omgeving wordt vandaag voor de achttiende keer de City Nachtmarkt gehou den. De markt begint om 17.00 uur en duurt tot middernacht. In grote lijnen zijn de in grediënten hetzelfde ge bleven als de voorgaande edities: een reeks van marktkramen en omlijs- tende muziek. Op de markt verkopen de han delaren een breed assoti- ment en voor een natje en droogje kunen de bezoe kers terecht bij allerlei eetkramen en de horeca bedrijven. Volgens de or ganisatie is ,ër een toena me van niet-regionale marktkooplui. ren de RvS in maart zogeheten prejudiciële vragen heeft ge steld aan het Europese Hof van Justitie, een procedure die on geveer twee jaar in beslag neemt. De Waddenvereniging vond dat zolang de antwoorden niet binnen zijn, de RvS geen nieuwe beslissingen kan nemen. Het rechtscollege zelf blijkt het daarmee oneens te zijn, Secretaris J. Holstein van de Producentenorganisatie zegt het oordeel van de Raad van State wel verwacht te hebben. „Het zijn dezelfde argumenten van de Waddenvereniging die telkens worden gewogen en te licht bevonden.Dat het rechts college ondanks de procedure bij het Europese Hof een uit spraak doet, vindt hij 'een goede zaak'. „Anders was voor ons een groot probleem ontstaan om de toekomst in te gaan." Overigens gaan de vissers maandag nog niet de Waddenzee op. „De groei van de kokkels is ten opzichte van vorig jaar wat laat begon nen", verklaart Holstein. Daarom hebben we besloten te wachten." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Middel burgse voorzieningenrechter H. Witsiers heeft het beslag op kantoren en gebouwen op het Business Park Terneuzen opge heven. De vorige eigenaars van het voormalige Philipsterrein, drie particuliere vastgoedon dernemers, hebben onvoldoen de aannemelijk kunnen maken dat ze alsnog aansprakelijk kunnen worden gesteld voor fi nanciële schulden van het Busi ness Park. De vroegere terreinbezitters, waaronder het Amsterdamse bedrijf Pluis Participaties BV, hadden beslag op gebouwen la ten leggen omdat ze vreesden voor onaangename verrassin gen te komen staan door een on deugdelijke notariële akte en onvolledige bankverklaringen. Business Park Terneuzen BV bestreed dat, omdat de finan cierende bank al schriftelijk had laten weten dat de voorma lige eigenaars geen vorderingen meer hoeven te verwachten. De voorzieningenrechter consta teerde wel dat de bankverkla ring 'uit juridisch oogpunt nog niet sluitend is, maar voors hands is voldoende aannemelijk dat de Rabobank niet de inten tie heeft om Pluis c.s. aan te spreken'. Business Park Terneuzen had het kort geding aangespannen, omdat potentiële kandidaten voor vestiging op het terrein zich zouden kunnen laten af- 1 schrikken door dreigende be slagleggingen. Makelaar P. van Alten, woordvoerder en één van de aandeelhouders van het Bu siness Park, is blij dat de rechter het beslag heeft opgeheven. Er blijven nog wel enige hiaten in de financiële afwikkeling van de overdracht van het terrein i over, maar advocaat R. Lensen van Business Park verwacht niet dat die onenigheid opnieuw tot rechtszaken leidt. „In hei licht van de totale transactie gaat het om peanuts. Er zullen nog wel wat onderhandelingen nodig zijn, maar de partijen moeten er toch op redelijk korte termijn uit kunnen komen. gen. Zij wijzen er verder op dat de in te zetten maatregel afhan kelijk is van de actuele proble matiek. Dit is volgens het CDA een goed uitgangspunt dat bij de Langeweg echter totaal ver- keerd is ingeschat. De partij vindt dan ook dat het college dit moet toegeven en stappen moei ondernemen om de verkeerssi tuatie ter plaatse alsnog opti maal veilig te maken. Verder wordt aangenomen dat bij aan vang van het project Duurzaam Veilig niet alleen een nota en een getekend convenant waren op gesteld, maar ook een plan van aanpak en een implementatie traject. In de brief vraagt de CD A-fractie Oostburg het col lege van B en W zo snel mogelijk de Langeweg alsnog verkeers veiliger te maken. Ook wensen j ze zo snel mogelijk een rappor- tage waarin staat hoe het colle ge dit denkt te gaan doen. door René van Stee OOSTBURG - Het CDA in Oost burg vindt dat het verkeersvei liger maken van de Langeweg in het kader van het verkeerspro- ject Duurzaam Veilig totaal is mislukt. De partij stelt dat er to taal geen draagvlak is onder de bevolking voor de genomen maatregelen. In een brief aan het college van B en W wordt de ze kritiek terecht genoemd, om dat door de geplaatste palen in onder meer de bocht Langeweg - /Sportlaan bijna elke dag ver keersongevallen gebeuren. „Wat moet er gebeuren om u te overtuigen dat deze oplossingen knudde met een rietje zijn", vra gen de verontruste christen-de mocraten zich af. Ook vinden ze dat er onvoldoende communi catie met bewoners is geweest over de doorgevoerde oplossin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42