Paling Kanaal Terneuzen giftig PZC Besneeuwde toppen in vlak land Belgen eindelijk en masse naar apotheek voor jodiumpil Einde aan acties IC-personeel De Honte Terneuzen Voetbalvelden naar clubs HVV en Steen Bob-campagne sluit af met feest Boottocht voor gehandicapten Meer onderzoek zaak-Vogelwaarde Ooievaars op bezoek in Goes Belgisch onderzoek wijst uit dat vis ongeschikt is voor consumptie Afscheid van George Letzer Bluesbands moeten breed publiek lokken naar Rondje Markt TITANIC ENSEMBLE Zflf 2002 BRESKENS - Als afsluiting van de Bob-vakantietoer houdt Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen zater dagavond 7 september een groot Bob-feest in sporthal Schel- deveste in Breskens. Als hoofacts staan Wipneus en Pim op het programma en stevige folkmuziek van The Old Firm. Daarnaast verzorgt dj P. een show. Evenals in België is de al coholvrije bestuurder Bob in Nederland inmiddels bekend. De Bob-vakantietoer deed in ruim een maand zeventien cam pings en diverse feesten in West-Zeeuws-Vlaanderen aan om vakantievierders en recreanten ervan te overtuigen niet te gaan rijden als ze alcohol hebben gedronken. Eergisteren werd de laatste camping bezocht. Coördinatrice M. He- melsoet spreekt van een succesvolle campagne, „Uit de mees te reacties blijkt dat Bob bij het grote publiek leeft en dat be kend is met welk doel hij in het leven is geroepen. Heel posi tief, want vergToting van de naamsbekendheid was een van de belangrijkste doelstellingen van de toer." TERNEUZEN - Zo'n 180 verstandelijk gehandicapte bewo ners van de stichting Tragel schepen morgen in Terneuzen in voor een boottocht over het Kanaal van Gent naar Temeuzen. Het is voor de 21ste keer dat de watersportvereniging Neusen deze Tragel tocht, voorheen Sterretocht, organiseert. In totaal varen er 52 boten mee. Het vertrek is om 13.30 uur bij binnen- jachthaven van de W.V. Neusen. Alle schippers gaan hun mee varende gasten persoonlijk bij de bussen ophalen. De tocht gaat bijna tot Zandstraat, vanwaar teruggevaren wordt naar de plaats van vertrek. De muziekboot New Peter met aan boord de Karrestuukers vaart door de vloot schepen. MIDDELBURG - Een nader onderzoek in de strafzaak tegen een dertigjarige man uit Gerolstein (Duitsland) moet meer duidelijkheid verschaffen over het familiedrama in Vogel waarde, waarbij een 37-jarige Irakees in zijn woning door messteken om het leven kwam. De rechtbank in Middelburg besloot gisteren de zaak aan te houden voor het horen van ge tuigen en vraagt de rechter-commissaris meer opsporings handelingen te verrichten. Verder moeten de psycholoog en de psychiater een nader rapport uitbrengen. De rechtbank wil beter geïnformeerd worden over de mate van toerekenings vatbaarheid van de man. Eerder hadden gedragsdeskundigen tbs met dwangverpleging geadviseerd. Raadsman E. Smit wees erop dat plaatsing van buitenlanders in een psychiatri sche kliniek taal- en cultuurproblemen oplevert. De verdach te is een neef van de vrouw van het slachtoffer. Aan de steek partij in de woning aan de Acaciastraat, op 5 mei dit jaar, ging een ruzie vooraf. De rechtbank streeft er naar de zaak 7 no vember opnieuw te behandelen. GOES - Een groep van ongeveer vijftien ooievaars is woens dagavond neergestreken op het dak van de Erasmusflat, een wooncentrum voor ouderen in Goes. Het onverwachte bezoek trok veel bekijks, met name ook van vogelaars, gewapend met indrukwekkende foto-apparatuur-. Eerder die dag was een vergelijkbare groep waargenomen bij Vrouwenpolder; moge lijk ging het om dezelfde dieren. De ooievaars gebruikten het dak als rustplaats. Het betreft vogels die op verschillende plaatsen in Nederland broedden (totaal gaat het om ongeveer 400 paar) en nu met hun jongen op doortrek zijn naar de war me overwinteringsgebieden in Afrika. Tijdens hun reis kiezen ze in de loop van de avond steeds een plek om te overnachten. vrijdag 16 augustus 2002 Hoor Wout Bareman ZELZATE - De paling in het Kanaal van Gent naar Terneu zen is ongeschikt voor con sumptie. Dat heeft de Vlaamse minister V. Dua van Leefmilieu het gemeentebestuur van Zei- zate laten weten. Uit onderzoek door het Instituut voor Bos bouw en Wildbeheer (IBW) blijkt dat de roofvis te veel gevaarlijke stoffen als poly- chloorbiphylen (PCB's), pestici den en zware metalen bevat. ANTWERPEN - De sleep- en bergingswereld neemt vandaag afscheid van oud-directeur George Letzer van de Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) in Antwerpen. Letzer overleed op vrijdag 8 augustus op 69-jarige leeftijd in Edegem. Decennia lang leidde hij het sleep- en bergingsbedrijf dat met meer dan veertig sleepbo ten de Westerschelde tussen Zeebrugge en Antwerpen én het Kanaal Gent-Terneuzen domi neerde. Na Antwerpen was en is Terneuzen de belangrijkste thuishaven van de Union-sle- pers. De Union ontstond in de jaren twintig van de vorige eeuw uit een samensmelting van de Ant werpse sleepdienst Gerling en de oorspronkelijk uit Zierikzee afkomstige sleepdienst van de familie Letzer. Niet lang daarna begon een eeuwig durende con currentiestrijd op de Wester schelde tussen de Antwerpse sleper en berger en Willem Mul ler Nederland bv, dat jaren gele den werd ingelijfd door de Union. Letzer trad enkele jaren geleden, na een ingrijpende re organisatie en aandelenoverna- me, terug. Hij bleef wel erevoor zitter. George Letzer, doctor in de rechten en componist, wordt vanochtend ter aarde besteld in het familiegraf in Heide- Kalmthout. Het onderzoeksinstituut be monsterde de afgelopen jaren nagenoeg alle kanalen, stil staand water (vijvers) en pol derwaterlopen in Vlaanderen. Op 250 plaatsen werden regel matig monsters genomen. De uitkomst was schokkend: in on geveer 81 procent van de geval len bevatte de paling te veel PCB's. Dat was onder meer het geval op het Kanaal Gent-Ter neuzen en in de beruchte ge meentelijke visvijver in het hartje van Zelzate. Voor die vijver geldt al sinds juli '98 een consumptieverbod op alle gevangen vis. Dat verbod kwam er nadat was gebleken dat de vis de PAK's normen (kankerverwekkende polycy clische aromatische koolwater stoffen) ruimschoots over schreed. Destijds werd de vervuiling di rect in verband gebracht met het naburige teerverwerkende bedrijf VFT (in de volksmond 'het teerkot). Zelzatenaren kre gen in die dagen ook het advies groente uit eigen tuin niet te consumeren. Eerder deze week nog werd de vijver opnieuw verontreinigd door een een stoomwolk vol teer, die vrij kwam na een tech nisch defect. Gevoelig Paling is extra gevoelig voor kwalijke stoffen als PCB's en pesticiden (sterk vetoplosbare stoffen) door zijn hoog vetge halte. Al in 1999 waarschuwde het ministerie voor consumptie van paling uit de gevarenzones. Toen werd besloten op strategi sche plaatsen langs de kanalen en andere waterlopen waar schuwingsborden te plaatsen. De maatregelen gelden tot 2005. Ook in het Zeeuws-Vlaamse deel van het Kanaal Gent-Ter neuzen is de kwaliteit van de pa ling en trouwens ook andere vis soorten nog altijd beneden peil. Dat was eerder dit jaar voor de stuurgroep ROM-project Ka naalzone (Gebiedsgerichte Be nadering wonen en werken) aanleiding voorlopig af te zien van de aanleg van een zoge noemde natuurkruising, een Wesley Wiemes heeft een paling uit het Kanaal Gent-Terneuzen gevangen. verbinding voor landdieren tus sen de kreekgebieden van Oost en West-Zeeuws-Vlaanderen via het Kanaal Gent-Terneuzen. De stuurgroep verwacht dat het zeker nog tien jaar zal vergen om de waterkwaliteit van het kanaal op een aanvaardbaar peil te brengen. Lukt dat, dan wordt de voorziening alsnog verwezenlijkt. Ook de Zeeuwse Milieufederatie en de Vlaamse foto Camile Schelstraete Bond Beter Leefmilieu drongen de afgelopen jaren bij herhaling aan maatregelen tegen de wa- terverontre in iging door René Hoonhorst TERNEUZEN - Drie blues bands en een opwarmertje op vrijdagavond moeten nog meer mensen op de been bren gen voor het achtste Rondje Markt. Dat hoopt de Stichting Back to the Dixies. Het Rondje Markt staat voor zaterdag 17 en zondag 18 augustus op het programma. De Terneuzense jazzband The Flying Dixies heeft aangebo den morgenavond al een 'op warmertje' te verzorgen op de Markt. ,,Het is dan tegelijker tijd nachtmarkt in Terneuzen, dus moet er in elk geval een hoop potentieel publiek op de been zijn", denkt E. Bardoul. De stichtingswoordvoerder vernacht een nieuw, jonger publiek aan te kunnen boren met de programmering van bluesbands op zaterdagavond: Shit Happens (dat optreedt in Ter Nose) en Herman Broek Jr The Eurocasters (Porgy Bess). 5AM richt zich meer op rhytm and blues en zal daar in stadscafé 't Gerecht ook een eigen publiek voor vinden. Op het podium op de Markt en in de andere cafés rondom de Markt zal de ouderwetse dixielandjazz ruimschoots te horen zijn, zodat het ver trouwde publiek zich niet ver jaagd hoeft te voelen. Ook in de Graanbeurs aan de Nieuw- straat en in De Vriendschap aan de Noordstraat kunnen liefhebbers oude-stijljazz be luisteren. Bardoul betreurt het dat de ke- ramiekmarkt dit jaar geen doorgang vindt. Galeriehou der F. Jansen van Contrast& heeft te weinig tijd gehad om de organisatie rond te breien. „Dat is jammer, want we heb ben vorig jaar toch veel posi tieve reacties gehad op het feit dat mensen aan De Blokken een kijkje konden nemen op een alternatieve kunstmarkt. Hopelijk komt er volgend jaar alsnog een vervolg." Ondanks de kleine tegenvaller heeft Bardoul vertrouwen in het succes van het 'achtste rondje'. „Alle voortekenen zijn gunstig. We zijn een week eind eerder gaan zitten, zodat we de concurrentie van de Mossel- en Gildefeesten mis sen. Bovendien zijn de weers voorspellingen uitstekend." door Wout Bareman DOEL - De Belgen zijn eindelijk gewonnen voor de jodiumpil. De grootscheepse campagne van de federale overheid, die de mensen aanspoorde jodiumta- bletten in huis te halen, blijkt een succes. De apothekers deel den sinds eind april meer dan 1,1 miljoen gratis doosjes uit. Jarenlang weigerden omwo nenden van de kerncentrales in Vlaanderen en Wallonië de pil len af te halen; ze zagen het nut er niet van in. Eind april kregen twee miljoen Belgen, die in de buurt van kerncentrales of onderzoeks centra wonen, een 'persoonlij ke' brief in de bus van minister A. Duquesne van Binnenlandse Zaken. Het was een ultieme po ging om de buren van de centra les in Doel en Tihange en de kernparken in Mol, Dessel en Fleurus er van te overtuigen dat de pillen van levensbelang zijn bij een eventuele calamiteit in één van de centrales. Drie jaar eerder leverde een ver gelijkbare campagne nauwe lijks reacties op. Nademisluk- kig, pakte het ministerie het dit voorjaar grootser aan. De geva renzone werd uitgebreid van tien naar twintig kilometer rond de centrales. Het betekende dat twee miljoen mensen een brief kregen. Daarbij werd met het oog op een mogelijke grensover schrijdende calamiteit ook ge keken naar de ligging van Belgi sche gemeenten ten opzichte van de kerncentrales in Borssele en Chozz (Frankrijk). De nieuwe campagne maakte vooral in Vlaanderen indruk. De helft van de aangeschrevenen in België ging de pillen halen, maar in Vlaanderen werd het hoogste percentage bereikt: acht op de tien omwonenden van het kerncentralepark in Doel en het onderzoekscentrum in Mol haalden een doosje in huis. In 2007-2008 wordt depil- lenvoorraad vervangen. Dat gaat, zo is nu al besloten, op nieuw gepaard met een groot scheepse campagne. In Zeeland en West-Brabant worden de jo diumpillen centraal bewaard. Wie ze desondanks wil ophalen, kan terecht op de gemeentehui zen. Van die mogelijkheid is de afgelopen jaren slechts mond jesmaat gebruik gemaakt. Doet zich een calamiteit voor, dan worden de jodiumpillen in de gevarenzones verspreid door de brandweer. De houdbaarheids datum van de Nederlandse pil len verliep in '98, maar steek proeven wezen sindsdien uit dat de 'uiterste verkoopdatum' daarmee nog lang niet bereikt is. Advertentie festivalhart Abdij Middelburg salonmuziek thé-dansant in de I openlucht zo 1 sept 15u00 gratis REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail; redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl TERNEUZEN - Sneeuwwitte bergen onder bijna tropische temperaturen. Dit surrealistische landschap is te aanschouwen op het terrein van overslagbedrijf Ovet aan de Massagoedhaven in Terneuzen. Bij nader inzien blijkt het een deel van de kolen- en cokes- voorraad te zijn, die is voorzien van korst op cellulosebasis. Het goedje wordt net als bij de overi ge kolenterminals in Neder land, gebruikt als bestrijder van stofoverlast. „De korstvormers spuiten we op voorraden die na het lossen langere tijd op het terrein blijven liggen. Het mid del hecht zich aan het produkt en zorgt ervoor dat de verwaai ing wordt beperkt", vertelt M. van der Ende, hoofd kwaliteit, arbo en milieu van Ovet. Dat er sprake is van een effectieve me thode blijkt volgens hem vooral uit het feit dat er bij wind nog nauwelijks stofvorming op treedt. De kolen en de cokes worden overigens alleen na toe stemming van de klant met de korstvormer bespoten. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - De acties van het intensive care-personeel van Sreekziekenhuis De Honte in Terneuzen zijn gisteren be ëindigd. Directie, het IC-perso neel en de maatschap cardiolo gie zijn het eens geworden dat patiënten niet onder de acties mogen lijden. De IC is nu weer normaal beschikbaar voor 24- uurs opvang van cardiologische patiënten. Directeur patiëntenzorg van De Honte, J. van der Heide, ontkent dat het beëindigen van de acties te maken heeft met druk van buitenaf zoals het ongenoegen dat de Terneuzense politiek en de cliëntenraad van ZorgSaam uitgesproken hebben over de acties. Ook de toezegging dat vandaag een gesprek volgt over het sala ris en de functieomschrijving- van de IC-medewerkers, heeft er volgens Van der Heide niks mee te maken. „De IC-medewerkers kennen hun verantwoordelijkheid en pak ken daarom hun taken weer op. En daar ben ik zeer verguld mee." Het IC-personeel, zo'n twintig personen, is ontevreden over het salaris. Zij moeten meer werkzaamheden uitvoe ren dan in hun functieomschrij ving staat vermeld en waarvoor zij niet worden betaald. Wat precies de insteek is van het ge sprek van vandaag, waarbij de verpleegkundigen worden bij gestaan door hun advocaat, wil Van der Heide niet zeggen, „Ik wil onze meningsverschillen in tern houden. Daar via de media mee naar buiten komen, draagt niet bij aan de onderlinge sfeer. Advocaat R. Nobus van het IC- personeel zegt dat er tussen di rectie en personeel een verschil van uitleg is over de taakom schrijving. „Meer wil ik niet kwijt, dat is afgesproken met de directie." De Cliëntenraad van Stichting ZorgSaam, het fusieverband tussen het ziekenhuis en de stichting Thuiszorg, is blij dat de acties van de baan zijn. De stichting noemde het onverant woord dat cardiologische pati ënten in het weekeinde en na vij f uur 's avonds werden verwezen naar het Gentse ziekenhuis Ma ria Middelares. door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst draagt het beheer en onderhoud van de sportvelden van de voet balverenigingen HVV'24 en VV Steen per 1 januari over aan bei de clubs. De verenigingen krijgen van de gemeente Hulst een jaarlijks subsidiebedrag toegestopt. HW'24 kan jaarlijks een be drag van 56.162.50 euro tege moet zien, W Steen 33.697,50 euro. De subsidies worden tel kens verhoogd met het zoge naamde Consumenten Prijs In dex Cijfer. Privatisering was als speerpunt opgenomen in het collegepro gramma 1998-2002. De sport complexen van VV Graauw, W Clinge, W Hulsterloo, alle ten- niscomplexen, het hockeycom- plex en het zwembad zijn de af gelopen jaren geprivatiseerd. De privatisering van de atle tiekbaan in Hulst komt de ko mende maanden aan de orde. HW'24 krijgt van de gemeente een renteloze lening van 34.000 euro. Dit bedrag wordt gebruikt om een nieuwe tribune te bou wen. Hiernaast verstrekt de ge meente een eenmalige bijdrage van 45.000 euro voor de renova tie van de kleedlokalen. W Steen heeft in een aantal ge sprekken met de gemeente aan gegeven dat de kleedaccommo daties gerenoveerd en vernieuwd moeten worden. Aangezien de vereniging dit niet zelf kan betalen, wil de ge meente W Steen financieel on dersteunen met een renteloze le ning van 34.000 euro en een eenmalige bijdrage van 45.000 euro. De gemeenteraad krijgt in de raadsvergadering van 29 au gustus het laatste woord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41