Acht bouwprojecten op de korrel Nieuw conflict dreigt over verdeling radiofrequenties PZC Weer fouten op zegels TPG Post Hoogervorst ziet niets in verlagen premies voor WW en WAO Genmutatie gaf mens mogelijk taalvermogen Justitie onderzoekt duidelijke voorbeelden van fraudepatroon Groei aantal abortussen zet door Waterballet op Flevo Festival Herdenking Japanse overgave Claus weer op intensieve zorg Opvang kan werk niet aan Museum over vuurwerkramp is Aangifte tegen evangelist Groninger berooft bejaarden Stier doodt boer Van der Valk niet brandveilig vrijdag 16 augustus 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gen dat een belangrijke rol speelt in het taalvermogen van de mens, is in de afgelopen 200.000 jaar gemuteerd. Aan die verande ring heeft de mens mogelijk zijn taalvoorsprong op de die ren te danken. Dat stellen Duitse en Britse on derzoekers in de deze week verschenen editie van het we tenschappelijke tijdschrift Nature. Gorilla's en chimpansees hou den er vernuftige communica tiesystemen op na, maar alleen mensen beschikken over een echte taal. De mutatie of mutaties van het gen zouden samenvallen met het ontstaan van de moderne mens, de Homo Sapiens. De verschillen tussen de mens en gorilla en chimpansee wat betreft spraakvermogen zijn 200.000 jaar geleden ontstaan. Engelse wetenschappers had den vorig jaar al vastgesteld dat het FOXP2-gen verbonden is met het menselijk taalver mogen. Dat was duidelijk geworden uit onderzoek naar een familie waarvan bijna de helft met een ernstige spraakstoornis kampt. Een afwijking van het FOXP2-gen bleek daarvoor verantwoordelijk. Volgens de onderzoekers in Nature is er geen verschil in het FOXP2-eiwit van chimpansee, gorilla en rhesusaap. Dat van de mens verschilt in niet meer dan twee van de 715 onderdelen van dat van de apen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het team dat de bouwfraude onderzoekt, neemt in totaal acht bouwprojecten op de korrel. Verder onderzoekt de Rijksrecherche inmiddels vier gevallen van het omkopen van ambtenaren. Ook bekijkt de Rijksrecherche of er zich nog lien andere gevallen van omko ping van ambtenaren hebben voorgedaan. Dat heeft het Openbaar Minis terie gisteren laten weten. „Uit de zogeheten schaduwadmini- stratie van voormalig directeur A. Bos van Bouwbedrijf Koop Tjuchem zijn acht bouwprojec ten, die exemplarisch zijn voor het fraudepatroon, gekozen voor nader onderzoek", aldus justitie. Bij deze projecten zijn volgens het OM enkele tiental len aannemers betrokken. On der de verdachte ambtenaren zitten zeker drie medewerkers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, bleek eerder. Corruptie Het strafrechtelijk onderzoek naar de bouwfraude richt zich op oplichting, valsheid in ge schrifte, het overtreden van de (oude) Wet economische mede dinging, belastingmisdrijven, omkoping en ambtelijke cor ruptie. „Het vermoeden bestaat dat aannemers bij het aanbeste den van bouwprojecten geheim vooroverleg voeren en kunst matig de prijzen ophogen", zegt een woordvoerder van het OM. „Het verschil tussen de eigenlij ke aanneemsom en de prijs die de opdrachtgever betaalt, wordt vermoedelijk steeds door DEN HAAG - Het aantal abor tussen in Nederland blijft ge staag stijgen. In 2001 werden 34.168 zwangerschappen in een kliniek of ziekenhuis afgebro ken. Dat is 2,5 procent meer dan het jaar ervoor, rapporteerde de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) gisteren. Verreweg de meeste abortussen, meer dan twintigduizend, von den plaats in de provincies Noord- en Zuid-Holland. De minste zwangerschappen wer den beëindigd in de noordelijke provincies. In Friesland vonden 91 abortussen plaats en in Dren the 84. Ook in Flevoland en Zee land bleef het aantal onder de honderd. Ziekenhuizen en abortusklinie ken moeten iedere zwanger schapsbeëindiging melden bij de inspectie. Met deze cijfers is het mogelijk een vergelijking met voorgaande jaren te maken. De laatste jaren is er sprake van een stijgende trend. Van de ruim 34.000 vrouwen die hun zwangerschap lieten beëin digen kwamen er zo'n 28.000 uit Nederland. De buitenlandse vrouwen waren vooral afkom stig uit Duitsland en Luxem burg. Allochtonen De toename kan voor een be- langrijk deel worden toege schreven aan het snel groeiende aantal allochtone vrouwen dat een abortusbehandeling onder gaat Ook zijn er meer jonge au tochtone Nederlandse vrouwen die de ingreep ondergaan. Dit bleek vorig j aar al uit een onder zoek van de Stichting Samen werkende Abortusklinieken Nederland (Stisan). Zestig procent van de in 2001 behandelde vrouwen heeft een allochtone afkomst. Veel al lochtone vrouwen gebruiken de anticonceptiepil niet of incon sequent Daarnaast staat het gebruik van condooms onder al lochtonen ook niet hoog aange schreven. Vooral de allochtone mannen zijn er negatief over. Het zou hun mannelijkheid aantasten. De Stisan is verontrust over de voortdurende stijging en met name over het aantal jonge meisjes dat ongewild zwanger raakt. „Het pil- en condoomge bruik loopt in Nederland dra matisch achteruit", aldus een woordvoerster. „We zien nog al- hjd liever zwangerschapspre ventie dan een abortus." GPD de bouwbedrijven onderling verdeeld." Het onderzoek naar de bouw fraude leidde op 19 maart tot 57 doorzoekingen bij bouwbedrij ven, woningen en op werkplek ken van ambtenaren. Het rechercheteam nam acht vrachtwagenladingen aan ad ministratie in beslag, in totaal duizend strekkende meter. Na deze actie hebben de recher cheurs zich volgens justitie vooral gericht op het zoeken naar schaduwadministraties van verdachte bedrijven, en naar valse facturen, die de prijs afspraken uit de schaduwboek houding konden bevestigen. Ook zijn verscheidene verdach ten aangehouden en/of ver hoord, onder wie de auteur van de schaduwboekhouding. Het strafrechtelijk onderzoek gaat nog geruime tijd duren, zegt het OM. Dat komt omdat het zeer omvangrijk en inge wikkeld is. Eerdere onderzoeken naar bouwfraude stuitten op proble men, omdat officiële boekhou dingen van verdachte bedrijven geen informatie bevatten over de vermeende praktijken van het onderling verrekenen. Me dewerkers van de betrokken bedrijven willen vaak niet mee werken door belastende verkla ringen af te leggen. En dat is een probleem, conclu deert justitie. Want het resul taat van dit soort fraudeonder zoeken is in belangrijke mate afhankelijk van spijtoptanten. „Er is heel veel informatie naar buiten gekomen", erkende de zegsman van het OM. „Maar om dit soort fraude allemaal straf rechtelijk te bewijzen, is een heel ander verhaal." ANP LIEMPDE - Bezoekers van het 25ste Flevo Festival van Youth for Christ vermaken zich met water op het campingterrein. Op landgoed Velder is er vier dagen lang een keur aan artiesten, films en discussies over actuele zaken. fotoToussaint Kluiters/ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Opnieuw dreigt een patstelling tussen het kabi net en de Tweede Kamer over de verdeling van de FM-frequen- ties voor commerciële radiosta tions. Minister Heinsbroek van Economische Zaken is van plan deze te veilen onder de hoogst biedenden, zoals de rechter deze zomer bepaalde. Een Kamer meerderheid van CDA, LPF en PvdA is hier echter pertinent op tegen en wil dat de ether wordt verdeeld op basis van een 'ver gelijkende toets'. In de toets moet rekening wor den gehouden met diversiteit (bijvoorbeeld niet alleen soft- popzenders) en de belangen van de huidige radiostations. Volgens CDA-woordvoerder Atsma wacht het kabinet een botsing met de Kamer als het vandaag tijdens de minister raad instemt met het voorstel van Heinsbroek. De LPF vindt dat Heinsbroek zich niets van de rechterlijke uitspraak moet aantrekken en gewoon de zen ders moet verdelen via een ver gelijkende toets, zoals in het re geerakkoord is afgesproken Van de regeringspartijen is al leen de WD voor een veiling, omdat dat volgens de liberalen de eerlijkste manier is om de ether te verdelen. De kwestie over de radiofre quenties sleept al meer dan een jaar. Het vorige kabinet had be sloten de ether voor commercië le stations te verdelen middels een veiling. Dit omdat Neder land door Europese regels ge dwongen was nieuwkomers toe te laten. De bestaande radiosta tions vreesden toen hun plekje kwijt te raken en riepen hun luisteraars op te protesteren. Ze beriepen zich op de investeringen die zij hadden ge daan in hun station. De Tweede Kamer ging toen overstag en blokkeerde het regeringsbe sluit. Daarop werd besloten de beslissing over te laten aan het nieuwe kabinet. Neerleggen In het nieuwe regeerakkoord werd afgesproken dat de ether verdeeld zou worden op basis van een vergelijkende toets. In de tussentijd hadden enkele nieuwkomers (zoals Veronica) die een plek willen veroveren in de ether, een beroepsprocedure aangespannen. Deze zomer be sliste de bestuursrechter dat de overheid inderdaad moet over gaan tot een veiling, zoals de nieuwkomers willen. Omdat er tegen de beslissing van een be stuursrechter geen hoger be roep kan worden aangetekend, wil Heinsbroek zich bij de uit spraak neerleggen. Het CDA vindt echter dat het kabinet niet te snel van haar oorspronkelijke plannen moet afwijken. „De rechter heeft dit besloten omdat het in zijn ogen te lang duurde voor er duidelijkheid was hoe de ether moest worden verdeeld. Daar heeft hij gelijk inMaar in de tussen tij d is er een regeerakkoord geschreven waarin die duidelijkheid wordt verschaft. Had de rechter dat meegenomen in zijn afweging, dan had hij wellicht anders be slist." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De capitulatie van Japan op 15 augustus 1945, en daarmee het einde van de Tweede Wereldoorlog in het Konink rijk der Nederlanden, is gisteren traditiegetrouw in Den Haag herdacht. De herdenking begon in het Nederlands Congres Centrum, waar oud-minister Sorgdrager het gezelschap toesprak. Daarna gin gen de deelnemers, de meesten van Indische afkomst, naar het Nationaal Indisch Monument. De Stichting Herdenking 15 Au gustus 1945 had zanger Boudewijn de Groot uitgenodigd om daar een voordracht te houden Ruim tweeduizend belangstel lenden luisterden naar het lied dat hij schreef voor zijn moeder, die hij niet heeft gekend. Onder de aanwezigen waren premier Balkenende en staatssecretaris Ross (VWS), die een krans leg den. De 17-jarige Gilius Gruttennk verzorgde dit jaar de bijdrage van het Vrijzinnig Christelijk Lyceum in Den Haag, dat het mo nument heeft geadopteerd. Hij las aangrijpende passages voor uit het dagboek van zijn opa, die door de Japanners aan de Birm- aspoorlijn te werk was gesteld. Voorzitter A. Folmer van de Stichting ziet sinds 1995 de belangstelling groeien voor wat be vrijdingsdag is voor Indische Nederlanders. Dat komt volgens haar doordat steeds meer Indische Nederlanders van de tweede en derde generatie interesse krijgen in hun geschiedenis. ANP Een voormalig Indië-strijder krijgt het even te kwaad tijdens de herdenking bij het Indië-monument in Den Haag. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - Prins Claus is om praktische redenen enkele da gen geleden overgebracht naar de afdeling intensieve zorg van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. In zijn gezondheidstoestand is na de goed verlopen implantatie van een pacemaker, vorige week vrijdag, geen verandering opge treden. Dat meldde de Rijks voorlichtingsdienst gisteren. Patiënten die langere tijd moe ten liggen, kunnen last krijgen van vastzittend slijm. Voor de ondersteuning van het verwij deren van het slijm is appara tuur beschikbaar op de afdeling intensive care van het AMC. Tij dens deze procedure heeft de patiënt er ook baat bij als de ademhaling tijdelijk wordt on dersteund. Ook deze appara tuur is op de intensieve zorg voorhanden. Om te voorkomen dat de prins voortdurend heen en weer moet worden gebracht, is besloten hem op deze afdeling te houden, aldus de RVD. ANP UTRECHT - De Federatie Op vang kan het werk niet meer aan. De cliënten waarmee de koepelorganisatie voor de maatschappelijke opvang en vrouwenopvang te maken krijgt, worden moeilijker. Bed, bad en brood zijn niet meer voldoende. Vooral in de dak- en thuislozenzorg valt de grote toe name van mensen met psycho sociale, psychiatrische en ver slavingsproblemen op. Dat blijkt uit het gisteren ver schenen jaarverslag van de Fe deratie, die de signalen veront rustend noemt. In de algemene crisisopvang steeg het aantal aangemelde mensen met 13 pro cent van 28.542 in 2000 tot 34.452 in 2001. Het aantal oude ren (boven leeftijd van vijftig) steeg met 19 procent. Vorig jaar sloot tweederde de fi nanciële boekhouding af met een negatief resultaat. ANP ENSCHEDE - De gemeente Enschede gaat een museum inia- richten ter herdenking van de vuurwerkramp op 13 mei 200(De Het museum komt in een historische boerderij die naast Rijksmuseum Twenthe staat. In dit zogeheten 'Los Hoes', waar vroeger boeren en dieren onder één dak leefden, komt ook een documentatiecentrum Een speciale werkgroep, met onder meer vertegenwoordigers van de Belangenvereniging Slachtoffers Vuurwerkramp En schede (BSVE), is druk bezig met de inrichting. In september wordt het Los Hoes officieel geopend. ANP ENSCHEDE - Tegen de evangelist R. van Diermen is aangifte gedaan wegens discriminatie. Radioverslaggever B. Hof stapte naar de politie in Enschede naar aanleiding van de uit spraak van de evangelist dat homoseksualiteit de oorzaak van de ziekte aids is. Van Diermen, oprichter van de Evangeliegemeente De Deur in Zwolle, werd kortgeleden door zijn achterban in Neder land afgezet als leider. De 45 voorgangers van plaatselijke ge meenten in Nederland hadden het vertrouwen in hem opge zegd, omdat hij 'te radicaal' en soms 'onnodig provocerend' was. Van Diermen is teruggekeerd naar Zuid-Afrika, waar hij sinds vijf jaar met zijn gezin woont. ANP GRONINGEN - Een 18-jarige Groninger wordt verdacht van vier brute overvallen op hoogbejaarden in zijn woonplaats. Hij zou een man van 80 jaar een mes op de keel hebben gezet, grof geweld hebben gepleegd jegens een 71-jarig slachtoffer dat op de grond lag en een invalide bejaarde twee keer met ge weld van zijn auto hebben beroofd. Gezien de ernst van het delict zit de verdachte nog vast, ver moedelijk tot aan de rechtszitting, aldus de politie gisteren. De buit is verdwenen. De auto werd teruggevonden. ANP SCHULENBERG - Een stier heeft gisteren in de Oost-Duitse deelstaat Mecklenburg-Vorpommern een Nederlandse boer gedood. De 52-jarige man vestigde zich twee jaar geleden in het gebied en werd daar bedrijfsleider van de agrarische on derneming Schulenberg bij Rostock. Volgens de politie viel de stier aan toen de kudde uit de stal werd gedreven. Het duizend kilo zware dier drukte de man te gen een betonnen wand. De Nederlander stierf ter plaatse. Een jager heeft het dier doodgeschoten. DPA GRONINGEN - De brandveiligheid van het Van der Valk motel in Zuidbroek (Groningen) voldoet niet aan de wettelijk eisen. Dat blijkt uit onderzoek van de regionale inspectie van het ministerie van VROM. De grote evenementenhal in het complex mag op last van de gemeente voorlopig niet worden gebruikt. Het ministerie van VROM stelde na het instorten van het par keerdek bij het Van der Valk motel in Tiel, in februari een on derzoek in naar de bouwvergunningen van alle Van der Valk hotels in Nederland. De resultaten daarvan worden eind sep tember bekendgemaakt. Omdat in Zuidbroek op korte ter mijn ingrijpende maatregelen nodig bleken, bracht de ge meente Menterwolde de conclusies over deze vestiging nu al naar buiten. ANP blijkt een fout te staan. Op één van de zes sluitzegels is Süker- bole verkeerd geschreven. Op bóle ontbreekt de accent circon flexe (het dakje). Enkele dagen voordat de Over ijsselse provinciepostzegel werd uitgegeven, werd ontdekt dat de Sallandse Heuvelrug met een 't' was geschreven in plaats van met een 'd'. Onmiddellijk werd de oplage teruggehaald en vernietigd. Het herdrukte velle tje komt nu waarschijnlijk 27 augustus uit, drie dagen voor dat in de Amsterdamse RAI de wereldpostzegeltentoonstelling Amphilex 2002 wordt geopend. Alleen in Zeeland zat de fout echt in de postzegel. In de tekst van het Zeeuwse volkslied staat: 'ik word moedig en ont- zwem', in plaats van: 'ik worstel moedig en ontzwem'. TPG Post verontschuldigde zich in de PZC voor die fout in een pagina grote advertentie met strafre gels, waarin het volkslied wel goed wordt geciteerd. GPD van onze redactie binnenland LELYSTAD - Het blijft misgaan met de serie provinciepostze gels die TPG Post dit jaar uit brengt. Nadat eerder op de ze gels van Zeeland en Overijssel missers waren ontdekt, blijken nu ook de uitgaven van Flevo land en Friesland niet zonder schoonheidsfout. Op de zes sluitzegels staan iko- nen die uniek zijn voor de desbe treffende provincie. Op een Fle volandse zegel is een lepelaar afgedrukt. Deze vogel komt weliswaar het meest voor in die provincie, maar zit ook in ande re delen van het land, onder meer in Zeeland, Noord-Hol land, Friesland en op alle Wad deneilanden. De provinciepostzegels van Fle voland zijn deze week uitgege ven. Maar ook op de Friese zegel, waarmee op 12 maart de rij van dertien velletjes werd geopend, door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Hooger vorst van Financiën ziet niets in het plan om de WW- en WAO- premies volgend jaar te verla gen. De verlaging is volgens minister Heinsbroek van Economische Zaken mogelijk omdat de fond sen grote overschotten hebben. Minister De Geus van Sociale Zaken steunt hem hierin. Lage re premies betekenen lagere lasten voor de werkgevers en werknemers. Die moeten in ruil daarvoor dan de lonen matigen. Hoogervorst wijst erop dat ver laging van de premies vervelen de gevolgen heeft voor de schat kist. „Het financieringstekort stijgt erdoor. Ook de staats schuld stijgt, want het geld in de fondsen mag worden afgetrok ken van die schuld", aldus een woordvoerder van Financiën. Volgens Financiën is verder nog onduidelijk hoeveel de fondsen volgend jaar over hebben. Voor dit jaar is het totale overschot berekend op 6,5 miljard euro, voor volgend jaar op 5 miljard euro. „De laatste berekeningen laten zien dat het WAO- en het WW-fonds ook volgend jaar nog flinke overschotten hebben. Het AWBZ-fonds, waaruit langdu rige zorg wordt betaald, heeft echter een miljardentekort. We weten nog met welke invloed de lagere economische groei zal hebben op de overschotten m het WW- en WAO-fonds", aldus de woordvoerder. Knip Hoogervorst houdt liever de hand op de knip. Als de werk loosheid flink oploopt, dan zal het overschot in het WW-fonds snel minder worden en dan moet de premie weer verhoogd wor den, redeneert de WD'er. Heinsbroek (LPF) en De Geus (CDA) hebben echter een andere redenering. Loonmatiging is nodig om de hoge loonkosten te bestrijden. De sociale partners kan alleen om zo'n offer ge vraagd worden als daar iets te genover staat. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3