Opnamestop Goes probleemloos Gemeente uit zorgen over lot asielzoekers Naar de ring Tweebaansweg voor fietsers onderaan duinen bij Dishoek Provincie kiest voor Connexxion en Taxi Blaakman Goes wil grondig onderzoek naar brand cyberbunker Creatief met bloemen en pompoenen Zestien kinderen doorverwezen naar ziekenhuizen in regio Zware eisen VOOr weekenddiensten Stel opgepakt voor rijden in andermans auto vrijdag 16 augustus 2002 door Rob Paardekam GOES - De gedeeltelijke slui ting van de afdeling kinderge neeskunde van het Oosterschel- deziekenhuis in Goes heeft volgens de Raad van Bestuur geen problemen opgeleverd. Zestien kinderen zijn de afgelo pen weken doorverwezen naar andere ziekenhuizen in de re gio. De kinderafdeling van het Goe- se ziekenhuis kampt al enige tijd met personeelsproblemen. Er is een formatie van twaalf mensen, maar er zijn drie open staande vacatures. Daarnaast is er een langdurig zieke, In 'nor male' tijden kan het huidige personeel de zaak goed behap pen, maar nu de vakantietij d aanbrak, kon het ziekenhuis naar eigen zeggen niets anders doen dan het invoeren van een gedeeltelijke opnamestop. De eerste opvang van pasgebo ren en zieke kinderen bleef het ziekenhuis zelf doen, net als operaties. Voor het overige wer den patiënten doorverwezen naar elders. De meesten van hen, dertien kinderen, werden naar Vlissingen gebracht. Twee anderen gingen naar Bergen op Zoom en één kind werd naar Roosendaal doorverwezen. Vol gens secretaris C. de Jong van de Raad van Bestuur is dat alle maal zonder problemen verlo pen. Al met al heeft de gedeelte lijke opnamestop drie weken geduurd. Een poging om deze periode te verkorten, door het aantrekken van uitzendkrach ten, liep op niets uit. Vanaf vandaag is de kinderaf deling weer volledig open voor opnamen. Maandag zal worden bekeken welke kinderen, die de afgelopen weken naar ande re ziekenhuizen werden ge stuurd, terug kunnen keren naar Goes. Onkosten Patiëntenorganisatie Het Kla verblad, die enige kritiek uitte over de gedeeltelijke sluiting, heeft slechts één telefoontje over de kwestie ontvangen. Een man wiens kind naar Bergen op Zoom werd doorverwezen, vroeg zich af of hij de extra on kosten vergoed kon krijgen. Het Klaverblad staat op het stand punt dat de extra reiskosten vergoed dienen te worden, maar meer dan een adviserende rol kan de organisatie niet vervul len. ,,We hebben de man aange raden zijn zorgverzekeraar of het ziekenhuis te benaderen", aldus woordvoerster M. Ver meer. Contact tussen het zie kenhuis en de patiëntenorgani satie is er niet geweest. Volgens Vermeer is dat pas aan de orde als er problemen ontstaan of mensen massaal klagen over een bepaalde situatie. Daarvan is geen sprake geweest. Bestuursvoorzitter J. Broertjes van het Oosterscheldezieken- huis gaf enkele weken geleden aan dat de ontstane situatie de noodzaak voor het samenvoe gen van de kinderafdelingen van Goes en Vlissingen bewijst. Volgens hem kan deze fusie bin nen er termijn van anderhalf of twee jaar gerealiseerd worden. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo tilt zwaar aan de handel in xtc-pillen. Dat ondervond gisteren een 34-jari- ge inwoner van Rotterdam, die bij de Middelburgse rechtbank vijfjaar cel tegen zich hoorde ei sen voor zijn betrokkenheid bij de productie van amfetamine. Tegen een 36-jarige inwoner van Spijkenisse werd achttien maanden gevangenisstraf plus negen maanden voorwaardelijk geëist. De Spijkenissenaar werd 4 maart dit jaar in Ouddorp aan gehouden met 18.000 xtc-pillen in zijn auto. De officier sprak van een professionele werkwij ze. ,,Er is op grote schaal gepro duceerd. Het gaat hier om 500.000 pillen." De verdachte werkte samen met anderen aan het vervaardigen van de hard drugs. De 'pillenmachines' wer den, na speurwerk van de Zeeuwse politie, aangetroffen I in klimcentrum De Fabriek in Schiedam en in twee vakantie- I woningen in Ouddorp, De Zeeuwse politie volgde een in- j woner van Sluis-Aardenburg, die zich zou bezig houden met 1 de uitvoer van de synthetische harddrugs. Uit observaties i bleek dat hij contacten onder hield met de verdachten. De Rotterdammer ontkende iets te maken te hebben gehad met het vervaardigen van de pillen. „Ik wist daar niets van." Zijn rol bij de activiteiten in de vakan tiewoningen in Ouddorp zouden beperkt zijn tot het be waken van een van de pillen- makers. „Ik fungeerde als een bodyguard voor hem." Raadsman D. Harff vroeg vrij spraak voor zijn Rotterdamse cliënt. D e productielij nen van de pillen j werden op 5 maart dit jaar in Schiedam en Ouddorp ontman teld. De rechtbank doet 28 au- I gustus uitspraak. door Miriam van den Broek DISHOEK - Tussen hotel West duin en de bebouwing in Dis hoek wordt onder aan de duinen een zogenoemde f ietsweg gerea liseerd. Dat is een tweebaans weg met een lichte bult in het midden. Fietsers zijn daarop de belangrijkste verkeersdeelne mers en hebben voorrang. Auto mobilisten worden gedwongen langzaam te rijden. De weg in Dishoek wordt de tweede fietsweg in Zeeland. In april 2000 is de eerste fietsweg van Nederland geopend bij Heinkenszand. Inmiddels is het geen nieuw fenomeen meer, zegt C. Slabbekoorn van het water schap Zeeuwse Eilanden. „In meerdere steden in het land is er ervaring mee opgedaan. In som mige gevallen is het project mis lukt, zoals in Utrecht. Daar lag de fietsweg op de route van de busdienst en werden fietsers alsnog de berm in gedwongen. Op andere plaatsen is het wel een succes, waaronder Hein kenszand. Voorheen kregen we regelmatig klachten van ouders van kinderen die via die weg naar het zwembad reden. Sinds die weg er is, hebben we geen enkele klacht meer ontvangen. Ook zijn er sindsdien geen onge lukken gebeurd." De nieuwe weg zorgde wel voor onduidelijke situaties bij de eer ste fietsers en automobilisten. „Het was de eerste keer dat er zo'n weg was", zegt Slabbe koorn. „We konden in tegenstel ling tot nu, geen folder maken over hoe mensen zich op deze weg moesten gedragen. Daar voor was eerst ervaring nodig. Die hebben we inmiddels. Wel is gebleken dat mensen heel snel van een nieuwe verkeerssituatie op de hoogte zijn." Automobilisten kunnen de fiet sers op de fietsweg inhalen door met één wiel op de bult te rijden of door nog verder uit te wijken. Om de snelheid op de weg terug te brengen en de situatie te ver duidelijken wordt ook nog een aantal verkeersdrempels aan gelegd. Voor gebruikers is een folder in het Nederlands en het Duits beschikbaar. Die wordt onder meer uitgedeeld op cam pings en bij hotel Westduin. MIDDELBURG - Kleine meisjes die vol trots, maar toch wel een beetje angstig, enorme paarden vasthouden. Stoere dames met lans te paard. En cowboy-achtige kreten als het doel bereikt is: de ring steken. Dat was gisteren te zien tijdens de Folkloristische Dag op het Molenwater in Middelburg, waar ring- rijders in zes pistes streden om de hoogste eer: een koninklijke beker. Eén paard lijkt het voor elkaar te hebben. Het staat los in een apart stukje grasveld als onderdeel van een prijsvraag: schat het gewicht van dit dier. Terwijl zijn soortgenoten zwetend kilo's verlie zen, vermeerdert hij rustig etend zijn gewicht. Drie Zeeuwse trekpaarden stellen zich op voor de baan. De gebroeders De Visser galopperen één voor één met hun paard de baan op. Ze steken alle drie raak. In een andere baan staat Kees Minder- houd met zijn 25-jarige merrie Tefka. Hij maakt zich een beetje zorgen over zijn trouwe viervoeter. „Ze loopt een beetje gevoelig als ze op de stenen komt." Hij verzekert dat ze er op het zandgedeelte van de baan geen last van heeft. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Connexxion blijft het busvervoer in Midden- Zeeland verzorgen. Het dage lijks provinciebestuur heeft bij de aanbesteding van het open baar vervoer op Walcheren en de Bevelanden voor dit bedrijf ge kozen. Het collectief vraagaf hankelijk vervoer op Walcheren komt in handen van Taxi Blaak man in Vlissingen. Een selectiecommissie van ambtenaren en vervoersdes- kundigen heeft de inschrijvin gen van vier bedrijven onder zocht op de dienstverlening en de kosten. Connexxion kwam als beste uit de bus voor het openbaar vervoer. Dat bedrijf is nu al verantwoordelijk voor het I busvervoer in bijna heel Zee- j land. Alleen op Tholen rijden bussen van de Brabantse ver- voerder BBA. Die had ook zijn zinnen gezet op het busvervoer I in Midden-Zeeland, maar is af gevallen. De vierde inschrijving was van vervoersbedrijf Arriva in Hee- renveen en Taxicentrale Renes- i se. Zij wilden samen het totale pakket van busvervoer en cw hebben. Het collectief vraagafhankelijk vervoer op Walcheren wordt door de provincie uitbesteed aan Taxi Blaakman. Blaakman 1 heeft ervaring in het gespeciali seerd vervoer van onder ande- j ren gehandicapten voor Stich- ting Arduin. door Rolf Bosboom GOES - Het gemeentebestuur van Goes heeft een 'diepgaand onderzoek' gelast naar de ach tergronden van de brand eind juli in de bunker aan de Zomer - weg in Kloetinge. Bij het onder zoek zijn behalve de brandweer ook de afdelingen milieu en bouw- en woningtoezicht be trokken. Burgemeester D. van der Zaag zei dat gisteravond in de ge meenteraad in antwoord op vragen van D66-raadslid S. Huissoon. Zij vroeg opheldering over de brand van zaterdag 27 juli, waarbij drie mensen die er aan het werk waren lichtge wond raakten. Later bleek de brand te zijn ontstaan in een xtc-laboratorium dat in de zo geheten 'cyberbunker' was ge vestigd, terwijl de veronderstel ling was dat in het bouwwerk alleen internetbedrijvén waren gehuisvest. De politie hield vier verdachten aan. Pas achteraf werd duidelijk dat de brandweer, door de aanwe zigheid van chemicaliën, een groot risico heeft gelopen. Raadslid Huissoon zei gisteren dat de D66-fractie 'het hele ge beuren rondom de cyberbunker als vaag ervaart' en vroeg daar om opheldering. Volgens haar is de eigenaar van de bunker 'zeer onzorgvuldig' te werk gegaan. „Of hij was niet op de hoogte van de veiligheids schriften die voor het gebruik van bunkers gelden of hij heeft ze gewoon genegeerd. Voor zo ver wij weten is het namelijk ten stengste verboden om in een bunker te roken en brandbare stoffen en chemicaliën op te slaan, laat staan met deze mid delen in een bunker te werken." De eigenaar zelf heeft eerder te genover de PZC laten weten dat hij niet wist dat er een xtc-labo ratorium was gevestigd. Het ge deelte van het bouwwerk had hij naar eigen zeggen pas recent verhuurd. Huissoon zei te willen weten of bij de gemeente bekend was wat er allemaal in de bunker is ge vestigd, hoeveel mensen daar werkzaam zijn, of de bedrijfjes alle vereiste vergunningen heb ben, of die ook zijn gecontro leerd, of wel eens is nagegaan of de veiligheidsvoorschriften worden nageleefd en of er een rampenbestrijdingsplan voor de bunker is opgesteld. Burgemeester Van der Zaag liet weten dat het om een ingewik kelde kwestie gaat. „Het zijn za ken die complex ineengrijpen." Daarom wil het college de ach tergronden van het voorval tot de bodem uitgezocht hebben. Hij verzocht Huissoon het on derzoek af te wachten. zaterdag 17 en zondag 18 augustus 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniels, Kievitstraat 2, Zierikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00 zat. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111 461280. zat. 08.00-zon. 08.00 uur: M. Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 zon. 08.00-ma 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. v.d. Valk, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: G. W. G. den Broeder, Oude Haven 51, Zierikzee, tel.(0111)413388. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui- veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. door Rolf Bosboom GOES - Het gemeentebestuur van Goes maakt zich grote zor gen over het lot van uitgeproce deerde asielzoekers. In een brief aan de nieuwe minister voor Vreemdelingenbeleid en Inte gratie, H. Nawijn, maakt het college van burgemeester en wethouders zijn 'verontrusting' kenbaar. Het kabinet wil de ongeveer vijfduizend uitgeprocedeerde asielzoekers die al geruime tijd in de opvang zitten, versneld uitzetten. Het ministerie heeft de gemeenten inmiddels schrif telijk geïnformeerd over de nieuwe 'werkwijze', waarmee zij vanaf volgende maand te maken krijgen. Goes is daar uitermate verbol gen over en onderschrijft het standpunt dat ook de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en Vluchtelingenwerk inne men. De nieuwe werkwijze betekent volgens het gemeente bestuur dat het 'geconfronteerd zal blijven met uitgeprocedeer de asielzoekers die zonder inko men en huisvesting binnen de gemeentegrenzen rondzwer ven'. Het aangescherpte vreemdelin genbeleid is, aldus het college B en W, niet efficiënt en niet hu maan. Het ministerie zou er bij voorbeeld ten onrechte van uit gaan dat elke vluchteling die wil terugkeren naar zijn vaderland, dat ook daadwerkelijk kan. In de praktijk blijkt dat juist 'zeer moeilijk' te zijn, vanwege de moeilijkheden bij het verkrij gen van de vereiste documen ten. Illegaliteit „De stelling dat iedere vreem deling verantwoordelijk is voor zijn of haar terugkeer heeft tot gevolg dat velen van hen in de il legaliteit zullen verdwijnen, omdat zij niet bereid zijn of in staat zijn om Nederland te ver laten", schrijft het Goese ge meentebestuur. „Bovendien kan het zonder inkomen en huisvesting zitten van gezinnen leiden tot schrijnende situaties en dat is in strijd met artikel 25 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens." Goes heeft de afgelopen tijd herhaalde malen aandacht ge vraagd voor het lot van vluchte lingen in Nederland. Zo heeft de gemeente van Nawijns voor- j gangster, staatssecretaris Kals- beek, geëist dat de procedures van asielzoekers uit onveilige landen die al langer dan drie jaar in Nederland zijn, op korte termijn worden afgerond. Er is zelfs een 'ultimatum' gesteld, i dat volgend jaar februari af loopt. Als procedures dan nog steeds lopen, dan zou er wat Goes betreft een generaal par don voor die groep moeten ko men. Verlenging De gemeente heeft sinds begin 2000 een aanvullende opvang van asielzoekers in complex De Schans aan de Beukenstraat in Goes. Aanvankelijk zou dat slechts voor een half jaar zijn, j maar die termijn is keer op keer j verlengd. Dat is ook mogelijk omdat de nieuwbouwplannen voor die locatie langer duren dan verwacht. Onlangs ging het college akkoord met opnieuw een verlenging van de asielop-i vang, deze keer tot september 2003. Omwonenden van De Schans worden daarover tijdens een bijeenkomst op maandag 2 september geïnfor meerd. BROUWERSHAVEN - Op dr Markt in Brouwershaven zijn gisterochtend rond vijf uur een 28-jarige vrouw uit Bergen op Zoom en een 31-jarige man ult Halsteren aangehouden omdat ze in een auto reden die niet van hen was. Het contactslot was vernield en er lagen inbrekers werktuigen in de auto. De bestuurster reed bovendien zonder geldig rijbe- i wijs. .1 Uit onderzoek moet blijken ot het voertuig gestolen is. Er was geen aangifte van diefstal van i de auto gedaan. Erik en Angela Elshout helpen vaak klanten bij de bloemenkraam. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle BRUINISSE - Een bloemen- kraampje aan de weg en een veld vol pompoenen ernaast. Daarachter een akker met bij na ondefinieerbare flora. Het zijn niet de bekende anjer- en gladiolenvelden die rijkelijk op het eiland aanwezig zijn. Op dit stuk land in Bruinisse groeien aronskelken, zonne bloemen, wilgentakken, arti sjokken en pompoenen in alle soorten en maten. Voor een deel gaat de oogst naar de veiling. Met het andere deel gaat Lenie Elshout aan de slag. Samen met haar man Kant runt ze de kwekerij Elshout aan de Langeweg. Hij oogst en zij maakt opvallende decora ties met alles wat er op het land groeit. Deze maand begint ze weer met het geven van work shops en wordt er wekelijks een pompoenenmarkt gehou den op de kwekerij. De work shops zijn 'anders dan nor maal'. „Ik werk niet met mos en gaas, maar vooral met wil gentakken. Ik vind het niet leuk om te doen wat iedereen al doet", zegt Lenie Elshout. Bijna anderhalf jaar runt het echtpaar Elshout de kwekerij in Bruinisse. Zoon Erik (11) en dochter Angela (10) worden zo nu en dan ingezet om klanten te helpen bij de bloemenk raam. In hun vorige woon plaats Almkerk in Brabant hadden de twee een boerderij met koeien. Toevalligerwijs kwamen ze in aanraking met snijbloemen, pompoenen en sierfruit. Zonder koeien en al leen met flora begonnen ze vo rig jaar april op 7 hectare land in Schouwen-Duiveland, om dat de grond hier beter is. Al snel begon Lenie met een op leiding tot bloemist en ge bruikt die kennis nu in haar workshops. „Mensen denken vaak dat ze twee linkerhanden hebben, maar dat is niet zo. Je moet ze alleen laten zien hoe je iets leuks kan maken." Gezelligheid Voor de workshops is een apart stuk van de schuur ingericht en kan Elshout per avond ze ven mensen begeleiden. „Sommige komen echt om te leren en anderen komen voor de gezelligheid. Eén mevrouw komt iedere week. Zij maakt dan vaak wat anders dan de rest, omdat ze al heel veel heeft geleerd." De workshops wor den vanaf eind augustus iede re woensdag en donderdag gegeven en zijn altijd sei zoensgebonden. Zo zijn er thema's als maïs, seizoens- bloemen, pompoenen en win- terschikking. In de laatste maand van het jaar kan zelfs praktisch iedere dag worden geknutseld. Vaak gebruikt Elshout de op drachten die ze op haar oplei ding krijgt als uitgangspunt voor een workshop. Toch moet ze dan vaak over het land lo pen om op ideeën te komen. „Dan zie ik een bloem en denk er dan een soort vaas bij. Vaak schiet me ook iets te binnen in als ik op bed lig. Dan ga ik de volgende ochtend direct aan de slag", vertelt ze. De meeste voldoening haalt Elshout uit de tevreden gezichten aan het eind van de workshops. „Ze zeggen vaak dat ze niks kun nen en hun bloemen altijd op de markt laten binden. Toch zie je op het eind dat ze ver baasd zijn van hun eigen kun nen", lacht ze. Vanaf morgen wordt wekelijks van 10.00 uur tot 16.30 uur pompoenenmarkt gehouden op de kwekerij. Zaterdag 24 augustus is er naast de presen tatie van velerlei pompoenen en kalebassen ook open dag. Dan zijn er voorbeelden aan wezig die tijdens de work shops worden gemaakt en kan men zich inschrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36