Reddingsunit kost paar ton Midgetgolfbaan in Renesse op zoek naar nieuwe baas Aanleg rotonde Zierikzee begonnen PZC Het Zeeuws Museum krijgt geen geld voor afschrijving interieur Kokkelvissers mogen toch Waddenzee op van Raad van State Slachtoffer incest moet getuigen Auto stuk door doseerinstallatie Afscheid van George Letzer Meisje mishandeld op station Auto opengebroken Nieuw station strandbrigade in 2003 Rommelmarkt TITANIC ENSEMBLE Zilt 2002 MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg wil een slacht offer van incest als getuige horen in de strafzaak tegen een 58-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal. De man gaf gisteren toe zijn dochter tussen haar elfde en zeventiende jaar seksueel te hebben misbruikt. Alleen over het aantal keren lo pen de meningen uiteen. De man zegt vijf keer, terwijl zijn dochter tegen de politie heeft verklaard dat ze in de eerste drie jaar een tot twee keer per week de seksuele handelingen moest ondergaan. De rechtbank ziet hierin aanleiding om het slachtoffer op de iitting te horen. De strafzaak is voor onbe paalde tijd aangehouden. GOES - Een 46-jarige automobilist uit het Belgische Zonho ven heeft gisterochtend zijn wagen beschadigd op de doseer installatie op de Verbartelweg in Goes. De man reed bij"dë bewegende wegblokkade door toen hij zag dat auto's uit te genovergestelde richting ook door konden rijden. Op dat mo ment kwam de blokkade echter omhoog. De onderzijde en de motor van de auto raakten zwaar beschadigd. Sinds de ingebruikname in april zijn er diverse ongelukken gebeurd bij de doseerinstallatie, vooral doordat mensen niet in de gaten hebben dat slechts één auto per keer kan passeren Vorige maand was de installatie tijdelijk buiten gebruik na dat onbekenden er twee kogels op hadden afgevuurd. ANTWERPEN - De sleep- en bergingswereld neemt vandaag afscheid van oud-directeur George Letzer van de Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) in Antwerpen. Letzer over leed op vrijdag 8 augustus op 69-jarige leeftijd in Edegem. Decennia lang leidde hij het sleep- en bergingsbedrij f dat met meer dan veertig sleepboten de Westerschelde tussen Zee- brugge en Antwerpen én het Kanaal Gent-Terneuzen domi neerde. Na Antwerpen was en is Terneuzen de belangrijkste thuishaven van de Union-slepers. De Union ontstond in de ja ren twintig van de vorige eeuw uit een samensmelting van de Antwerpse sleepdienst Gerling en de oorspronkelijk uit Zie- rikzee afkomstige sleepdienst van de familie Letzer. Niet lang daarna begon de concurrentiestrijd op de Westerschelde tus sen de Antwerpse sleper en berger en Willem Muller Neder land bv, dat jaren geleden werd ingelijfd door de Union. Letzer trad enkele j aren geleden, na een ingrijpende reorgani satie en aandelenovername, terug. George Letzer wordt van ochtend ter aarde besteld in Heide-Kalmthout. GOES - Een veertienjarig meisje uit Arnemuiden is gister nacht op het NS-station in Goes door een onbekend gebleven man mishandeld. Het meisje liep even na middernacht door de voetgangerstunnel naar het perron, toen ze zonder aanlei ding werd beetgepakt door de man. Die sloeg haar op haar li chaam en hoofd, deels met een scherp voorwerp. Het meisje liep daardoor snijwondjes aan haar arm op. De dader rende vervolgens weg. STAVENISSE - In een auto die geparkeerd stond aan de Ha ven Stavenisse in Stavenisse is gisterochtend ingebroken. Uit de auto werden kleding, een autoradio en een mobiele tele foon met een totale waarde van enkele honderden euro's weg genomen. vrijdag 16 augustus 2002 HnorFamke van Loon RENESSE - Een nieuw onder- komen voor de strandreddings- I brigade van Schouwen-Duive- land zal een fikse investering I wagen. Dat stelt wethouder G. I van de Velde-de Wilde. Welk be- drag precies met de vernieu- I wjng is gemoeid, kan de wet- houder nogniet aangeven, maar dat het om 'enkele tonnen' zal gaan, staat als een paal boven I water. j Nog dit jaar moet de gemeente raad de knoop doorhakken. „Ik ga er vanuit dat de nieuwe on- derkomens van de reddingsbri- i gade bij de begroting in beeld moeten komen", aldus Van de Velde. I De strandreddingsbrigade, die in de zomermaanden het reilen en zeilen op de Schou wse kust in de gaten houdt, is dringend toe I aan nieuwe huisvesting. Het huidige onderkomen is verou- derden voldoet niet meer aan de j Arbo-eisen. De gemeente Schouwen-Duiveland wil daar- om binnen afzienbare tijd de drie stations van de reddings- j brigade vervangen door één centrale, moderne post. Temeer omdat de arbeidsinspectie steeds strengere controles uit- voert en de gemeente over dit bekende probleem niet op de vingers getikt wil worden Eisen I Inmiddels heeft de gemeente in samenspraak met de vrijwillige j leden van de reddingsbrigade ZIERIKZEE - Stichting Woord en Daad houdt zaterdag 24 au- gustus een rommelmarkt in De Beuze in Zierikzee. Naast twee dehands spullen en boeken ver- i koopt de stichting ook artikelen j uit eigen assortiment. De op brengst is bedoeld voor de Zeeuwse actie van Woord en Daad voor gezondheidszorg voor moeder en kind op Haïti. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 14.00 uur. een programma van eisen voor de nieuwe post opgesteld. Wat betreft de arbeidseisen zal in het toekomstige onderkomen een scheiding van sanitaire voorzie ningen voor mannen en vrou wen moeten bestaan. De geza- melijke ruimte moet groter worden dan nu het geval is. Daarnaast ligt nog altijd de kwestie op tafel dat de gemeente de vrijwilligers als 'krent in de pap' de mogelijkheid wil geven op het strand te overnachten. „Dat betekent dat er zeker één unit bijkomt. Het zullen straks tenminste drie units moeten zijn en het zal een groter op pervlak innemen", weet wet houder Van de Velde (strandza- ken). Gouden randje Hoe de nieuwe Schouwse red- dingspost eruit gaat zien, moet later blijken. Bij een rondgang langs de Nederlandse kust plaatsen is duidelijk geworden dat onderkomens voor red dingsploegen in allerlei soorten en maten bestaan: van luxueuze optrekjes 'met een gouden rand je' tot sobere strandstulpjes. Sa men met de vrijwilligers wil Schouwen-Duiveland op korte termijn een keuze voor één van de uitvoeringen maken. Dat de gemeente voor welke keuze dan ook flink haar porte monnee moet trekken, staat vol gens de wethouder op voorhand vast. En dat, terwijl de gemeen teraad vorig jaar nog instemde met het plan de kosten op het strand terug te dringen. „Het is best even een spanningsveld, maar dat het een dure investe ring zal worden, is helder." Van de Velde verwacht dat het een afweging van 'plussen en min nen' zal worden. Enerzijds staat de gemeente voor een investe ring van 'enkele tonnen'. Anderzijds kan Schouwen- Duiveland structureel kosten besparen, omdat een nieuwe post in één dag op te bouwen is. Gezien de verouderde staat van de huidige units streeft de wet houder ernaar het nieuwe on derkomen van de reddingsbri gade volgend seizoen op het strand te hebben. Het laatste stukje van de Haringvlietstraat is afgesloten voor alle verkeer. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De aanleg van de rotonde die het kruispunt van de Haringvlietstraat met de Laan van Saint Hilaire in Zie rikzee gaat vervangen is begon nen. Het karwei wordt naar verwachting begin december afgerond. Het verkeer wordt omgeleid. Het verkeer op de Laan van Saint Hilaire heeft de komende weken volgens civieltechnisch ontwerper van de gemeente M. van Zetten nog geen last van de werkzaamheden. Verkeer vanuit Poortambacht wordt vanwege de afsluiting van de Haringvlietstraat omgeleid via de Grevelingenstraat en de Scheldestraat. Opdrachtgever Schouwen- Duiveland probeert alles zo uit te kienen dat de overlast voor het autoverkeer tot een mini mum beperkt blijft. Op de plaats waar in de toekomst het nieuwe fietspad - dat naar de andere kant van de Laan van Saint Hilaire verhuist - komt, wordt een noodrijbaan aange legd voor het autoverkeer. Fietsers worden uit veiligheids overwegingen omgeleid via de Boerenweg. Naast de Laan van Saint Hilaire en de Haringvlietstraat krijgt ook de Zuidwelllestraat een aantakking op de nieuwe roton de. Om dat mogelijk te maken, wordt het laatste stukje van de Haringvlietstraat verlegd. Eni ge tijd geleden zijn de bomen langs de straat al verhuisd en de voorbereidingen getroffen voor het verplaatsen van de nutslei- dingen. In het voorjaar van 2003 gaat het kruispunt van de Laan van Saint Hilaire met de N59/Nieu- we Kooiweg op de schop. De verkeerslichteninstallatie ver dwijnt ten gunste van een roton de. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het ligt voor de hand dat het Zeeuws Muse um, dat binnenkort voor ten minste 3,6 miljoen euro wordt verbouwd en heringericht, bin nen zeven jaar bij de provincie op de stoep staat met de vraag om een extra bijdrage van meer dan één miljoen euro. De pro vincie weigert namelijk een structurele subsidie beschik baar te stellen voor het af schrijven van nieuwe inrich ting. Dat blijkt uit de notitie 'Het Zeeuws Museum in ontwikke ling', die gisteren is gepresen teerd door directeur Valentijn Byvanck. Hij ontvouwt daarin zijn toekomstplannen en voor ziet die van een meerjarenbe groting. Uitgangspunt is de be groting die het adviesbureau Twynstra Gudde vorig jaar op nam in het beleids- en bedrijfs plan 'Nieuw Zeeuws Museum'. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLiSSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Byvanck heeft aangegeven op welke punten zijn begroting daarvan afwijkt. De post afschrijving en rente blijkt in de begroting van By vanck 278.000 euro lager dan die van Twynstra Gudde. Dat komt omdat, anders dan Twyn stra Gudde voor ogen had, Pro vinciale Staten hebben bepaald dat voor afschrijving van de vaste tentoonstellingsopstel ling geen structurele middelen ter beschikking worden gesteld. Byvanck kan het benodigde be drag ook niet bij elkaar sparen door elders op zijn begroting te bezuinigen, omdat het Zeeuws Museum geen vermogen mag opbouwen. Versleten Twynstra en Gudde gaan uit van een afschrijftermijn van ze ven jaar. Een simpele rekensom leert dat aan het eind van die pe riode het Zeeuws Museum ruim 1,4 miljoen euro nodig heeft voor vernieuwing van de inrich ting, of tussentijds zal aanklop pen als apparatuur of meubilair is versleten. Desgevraagd geeft Byvanck aan dat dergelijke ver zoeken slecht zijn voor de repu tatie van het museum, maar verder kan hij er niets over zeg gen. Volgens gedeputeerde G. de Kok (cultuur) gaat het om provincie- beleid waarmee alle gelieerde instellingen, bijvoorbeeld ook Scoop, te maken hebben. „Wij willen niet te veel structureel geld vastleggen, zodat we er geen invloed meer op hebben. Dat zou ons belemmeren in an dere investeringen. Als blijkt dat zaken uit de inventaris tech nisch zijn afgeschreven, bij voorbeeld een apparaat doet het niet meer of is niet meer functio neel, dan kan het Zeeuws Muse um een verzoek indienen voor vervangingsinvestering. Per keer kunnen we dat dan afwe gen." Speculeren De Kok wil niet speculeren over de stelling dat hij op die manier binnen vijf tot zeven jaar een verzoek van het museum kan verwachten in de orde van één miljoen euro extra. „Ik weet niet of Twynstra Gudde dat op deze manier bedoelen. Daar zou een boekhouder naar moeten kij ken." pagina 15: Kieckens ontwerpt inrichting van onze regioredactie DEN HAAG - De kokkelvissers kunnen toch vanaf volgende week maandag in de Waddenzee op schelpdieren gaan vissen. De Raad van State heeft gisteren tijdelijk het verbod op het me chanisch vissen op kokkels op geheven. Door de uitspraak kunnen de merendeels Zeeuwse vissersbo ten tot 20 december zo'n 9000 ton kokkelvlees uit de Wadden zee opvissen. Daar had de Coöperatieve Producentenor ganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij vorige week tij dens een spoedprocedure om ge vraagd. Het verbod was eerder door de Waddenvereniging afgedwon gen. Zij spande een rechtszaak aan tegen het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer, waarna de vergunning automatisch werd geblokkeerd. De milieuorganisatie vreest dat de kokkelvisserij het voedsel van de trek- en standvogels in het waddengebied wegvist. Vooral de scholekster en de ei- dereend zouden zwaar onder het weghalen van de kokkels lij den. Bovendien beschadigen de vissers volgens de Waddenver eniging met hun sleepnetten de zeebodem, waardoor de flora en fauna ernstige klappen oplopen waarvan ze nauwelijks herstel len. Desondanks heeft 's lands hoog ste bestuursrechtscollege beslo ten het verbod op te heffen. Vol gens de Raad van State gaat de kokkelvisserij teloor als er tus sen nu en december niet gevist mag worden. Het rechtscollege wil eerst de evaluatie van de schelpvisserij op de Waddenzee afwachten alvorens een eind oordeel te geven. Die wordt vol gend jaar gepubliceerd. In de tussentijd mogen de kokkel vissers 9000 tot kokkels opvissen, omdat de Waddenver eniging de gevreesde milieu schade niet onomstotelijk heeft aangetoond. Zo zou het met de schade voor de scholeksters wel meevallen. En over de grote sterfte onder eidereenden in de afgelopen drie jaar merkt de Raad van State op dat nog niet duidelijk is waar die door wordt veroorzaakt. Volgend jaar wordt definitief duidelijk of er nog toekomst in de kokkelvisse rij zit. De Waddenvereniging probeert elk jaar te voorkomen dat de kokkelvissers de Waddenzee opgaan. Tot nu toe heeft de Raad van State steeds de schorsende werking van de bezwaarschrif ten opgeheven. Dit jaar was de uitkomst van de procedure ex tra spannend, omdat in het ka der van de bodemprocedures rond de vergunningen over voorgaande jaren de Raad van State in maart zogeheten preju diciële vragen heeft gesteld aan het Europese Hof van Justitie, een procedure die ongeveer twee jaar in beslag neemt. De Waddenvereniging was van me ning dat zolang de antwoorden op die vragen niet binnen zijn, de Raad van State geen nieuwe beslissingen kan nemen. Het rechtscollege zelf blijkt het daarmee oneens te zijn. Goede zaak Secretaris J. Holstein van de Producentenorganisatie zegt het oordeel van de Raad van State wel verwacht te hebben, „Het zijn dezelfde argumenten van de Waddenvereniging die telkens worden gewogen en te licht bevondenDat het rechts college ondanks de procedure bij het Europese Hof een uit spraak doet, vindt hij 'een goede zaak'Anders was voor ons een groot probleem ontstaan om de toekomst in te gaan." Overigens gaan de vissers maandag nog niet de Wadden zee op. „De groei van de kokkels is ten opzichte van vorig jaar wat laat begonnen", verklaart Holstein. „Daarom hebben we besloten even te wachten. De si tuatie wordt nu van dag tot dag bekeken." Advertentie festivalhart Abdij Middelburg salonmuziek thé-dansant in de openlucht zo 1 sept/15u00 gratis Paul en Marga Verspeek slaan een balletje in hun Tennis- en Golfcentrum. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff RENESSE - Op de schopstoel zit het echtpaar Verspeek niet, maar hun Tennis- en Golfcen trum Paul Verspeek in Renesse staat wel te koop. Na 25 sei zoenen hard werken, met veel plezier, mag nu een ander de zaak overnemen. Marga Ver speek: „Het leukste is toch wel dat de mensen altijd vrolijk zijn, ze hebben immers vakan tie." Het midgetgolfterrein ligt er op deze ochtend mooi bij. Het korte gras oogt fris groen en de vele planten en bloemen bloei en volop. „Toen wij dit 25 jaar geleden overnamen, lagen de banen er goed bij, maar er was geen bankje of plantje te zien" herinnert eigenaar en tennis- leraar Paul Verspeek zich. Het was een beetje een sprong in het diepe voor de groothande laar in drank en bijzonder fruit uit Zierikzee. De toenma lige eigenaar van het tennis- en golfcentrum was een goede klant van hem en toen deze zijn zaak wilde verkopen, dacht Verspeek mee over een nieuwe eigenaar. „Ik wilde het centrum namelijk graag als klant houden." Racket Uiteindelijk besloot hij zijn groothandel aan de kant te zetten en het centrum zelf over te nemen. Daar heeft hij 'nooit een centje spijt' van gehad, al moest hij met zijn 39 jaar wel tennisleraar worden. „Ik had nog nooit een racket in mijn handen gehad en stond daar tussen al die bedreven jonge ren die ook leraar wilden wor den." Marga Verspeek ver diepte zich in het tuinieren en legde de tuin aan. Niet zonder trots vertelt ze regelmatig complimenten te krijgen over het golfcentrum: „Mensen vinden het 't mooiste van Ne derland. Een positief effect is dat de bezoekers al hun pa piertjes netjes in de prullen bak gooien en weinig kapot maken." Het echtpaar heeft inmiddels goede vrienden overgehouden aan de vele vas te bezoekers. Marga: „De men sen komen rustig een dagje uit Rotterdam voor een of twee partijtjes." Tennis- en golftoernooien, barbecues, feesten en partijen; het tennis- en golfcentrum heeft meer te bieden dan een partijtje op het gravel of de groene baan. „Het is wat je er zelf van maakt", vinden bei den. Dat zou nog meer kunnen zijn, maar daar hebben ze de energie niet meer voor. Marga: „Het is leuk geweest, maar ik zou nu wel wat meer tijd voor mezelf willen hebben. Half maart gaan we open, tot eind oktober. Schoonmaken, op ruimen, de tuin bijhouden, het onderhoud van de ge bouwtjes: het winterseizoen is altijd zo weer voorbij. En de leeftijd gaat nu ook meetel len." Reacties Er is geen opvolger onder de drie kinderen en daarom be sloten ze het centrum in de verkoop te doen. Paul: „We hebben veel serieuze reacties gekregen maar de banken zijn erg moeilijk geworden. De mensen moeten aardig wat ei gen geld meebrengen om de bank mee te krijgen en dat hebben er niet zoveel. Vooral starters komen zo niet verder." Als het centrum dit jaar niet verkocht wordt, staat het echtpaar er volgend jaar ge woon weer. De vaste klanten hopen er stilletjes op. zeeland nazomer festival 27 aug t/rrt 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerlestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35