PZC Vriendenclub voor Nieuwe Kerk PZC De natuur in een ladenkastje 11 Noodhulp nog trager bij uitgebreide versie van Duurzaam Veilig Intiem strandconcert Bl0f op Brouwersdam 1 Visite van de ooievaar Stichting zet zich in voor behoud monumentaal pand Zierikzee Wietkwekerij ontmanteld in Sint-Annaland zeeuwse almanak Onmogelijk 0800 - 0231 231 (GRATIS) Rijles voor scootmobiel VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEIM-DUIVELAND vrijdag 16 augustus 2002 door Jacques Cats MIDDELBURG - De aanrijtij- den voor brandweerkorpsen en ambulancediensten dreigen in Zeeland op zorgwekkende wijze te worden overschreden als het project Duurzaam Veilig in de meest uitgebreide variant wordt doorgevoerd. Dat blijkt uit een in opdracht van de provincie Zeeland ge maakt rapport. In de huidige situatie bereiken brandweer wagens en ambulances de onheilsplek al later dan wette lijk is voorgeschreven. Daar komt bij uitgebreide nieu we maatregelen in het kader van Duurzaam Veilig nog een forse overschrijding bovenop. In de rapportage wordt - uit gaande van de huidige situatie - een toename van de overschrij ding van de norm verwacht met 37 procent. Bij de ambulance diensten zal die stijging 14 pro cent zijn. ,Ik was al een beetje bevreesd voor de uitkomsten, maar dit doet me echt schrik ken", zegt commandant van de regionale brandweer, W. van Leersum, tevens leider van de Centrale Post Ambulancever voer Zeeland, in een eerste reac tie. Hij heeft het rapport nog niet onder ogen gehad. Van Leersum wil na kennisneming van de rapportage zo snel mogelijk overleg over het geschetste toe komstbeeld. „Het moet wijs beleid zijn om aan de ene kant effectief te wil len zijn en aan de andere kant doorgaande wegen toch zo goed mogelijk berijdbaar te houden. Op dit moment zit de ambulan cedienst in Zeeland over het to taal van het spoed- en ongeval- lenvervoer ongeveer zeven procent boven de norm van bin nen een kwartier na de melding op locatie aanwezig zijn. De ge- midddelde overschrijding van de tijd die voor de brandweer geldt om ter plekke te zijn, wordt geschat op tien procent. Drempels, bloembakken, een kantel weg, rotondes en wegver smallingen zijn bedoeld om het verkeer tot matiging van de snelheid te manen. Als die rem mers er niet waren, zouden er meer ongelukken gebeuren. In wezen zijn ze bedoeld om ervoor te zorgen dat ambulancedien sten minder werk hebben. Maar nu ze er zijn, vormen ze voor de noodhulpverlening ernstige ob stakels. Ze werken vertragend en kunnen in het ambulance vervoer overlast betekenen voor zwaargewonde of doodzieke passagiers. Voor brandweer eenheden vormen belemmerin gen in de wegenstructuur in die zin hinder dat het zware materi eel weer extra tijd nodig heeft om op te trekken." Problematischer Van Leersum is niet alleen be zorgd over de toenemende over schrijding van de aanrijtijden. Het wordt bij de brandweer ook steeds problematischer om door de week overdag voldoende menskracht op de been te bren gen. Ter beperking van vertragingen die mede ontstaan door de aan wezigheid van verkeersrem mers, hebben ambulancedien sten al eerder besloten om her en der in de provincie aparte pos ten in te richten waar een wagen stand-by staat. SINT-ANNALAND - Bij een ontruiming van een woning aan de Tienhoven te Sint-Annaland werd is donderdag een hennep kwekerijtje aangetroffen. Rond 13.00 uur viel de politie binnen in het pand, waar veertig plan ten en twee groeilampen werden aangetroffen. De marihuana planten en lampen zij n in beslag genomen. Tegen de bewoonster werd proces-verbaal opge maakt. door Maurits Sep SCHARENDIJKE - Bief geeft zondagavond een intiem strandconcert bij ondergaande zon op de Brouwersdam. Slechts een beperkte groep ge lukkigen kan het optreden bij wonen. Via de site van Bief en via het muziekstation Sky Ra dio hebben duizend mensen een toegangskaart gewonnen. Het concert werd al enige tijd aangekondigd op de site van de Zeeuwse band, maar de locatie bleef onvermeld: Stel je voor, je zit met een selecte groep fans rond een kampvuur op een ver laten stuk strand. Op de achter grond zie je de ondergaande zon in de zee zakken en jouw favo riete. bandje verzorgt een bijzon der akoestisch optreden. Kaar ten voor het strandconcert zijn niet te koop. Dat waren ze ook nooit. Wie het optreden wil bij wonen, had zich via internet moeten aanmelden. Volgens burgemeester J. Asselbergs van de gemeente Schouwen-Duive- land zijn 'de gebruikelijke' maatregelen genomen om de openbare orde en veiligheid te garanderen. Blof staat boven dien niet bekend als 'een gezel schap waar speciale maatrege len voor nodig zijn', merkt Asselbergs op. Ook bij het par keren verwacht Asselbergs geen problemen. „Daar is plenty ruimte voor. Dat weten we uit de ervaringen met Beach Pop. En omdat er wel vaker grote evene menten langs de Brouwersdam plaatsvinden. Daar komt bij dat Sky Radio een enorme eigen vei ligheidsorganisatie heeft en dat er een positief advies van de po litie ligt. Anders hadden we na tuurlijk ook niet meegewerkt." Voor het concert wordt een stukje strand langs de Brou wersdam afgesloten. Assel bergs: „Natuurlijk mag dat. Dat gebeurt toch wel vaker." Die jeugdige Middelburger was ervan overtuigd dat het niet kon: jongeren die een heel krat bier achterover slaan. „Vierentwintig flesjes is wel erg veel hoor", hield hij zijn collega's voor, die hem vanwege zijn leeftijd als ex pert inschatten. „Volgensmij is het merendeel van de ver halen verzonnen door gasten die stoer willen doen", voeg de hij er stellig aan toe. Afge lopen weekend zeeg hij neer op een Zeeuws terras. Stra lend weer, goed gezelschap, lekker bier. Het ging erin als limonade. Voor hij het in de gaten had was het twaalf uur later. Maar nee, geen pro bleem, alles onder controle. Dacht hij. Tot hij opstond. Opeens wist hij het niet meer zo zeker, van die vierentwin tig flesjes. Hoeveel glazen zou dat zijn? Twee per flesje, vier glazen per uur? Te bene veld om de rekensom te ma ken, nam hij zich voor het een volgende keer eens bij te hou den. Maar eenmaal thuis, tollend in bed, produceerde zijn hoofd nog maar één heldere gedachte: ik hoef nooit meer te weten of het kan. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen PRIVÉTERREIM geen toegang HnnrPietKleemans ZIERIKZEE -Stichting Vrien- denNieuwe Kerk Zierikzee. Dat wordt de officiële naam van een nieuwe stichting die het behoud van de karakteristieke monu- mentale kerk tot doel heeft. Eind september presenteert de l slichting zich. Tijdens dieinfor- i matieavond wordt het startsein gegeven voor een grootscheepse J wervingsactie voor donateurs. Met de oprichting van de nieu we stichting wordt voortgebor duurd op het werk van de Initia tiefgroep Nieuwe Kerk. Die is voortgekomen uit een groep ac tievoerders die tegen het plan van de gemeente Schouwen- Duiveland is om in het kerkge bouw een theater te realiseren. De gemeente heeft dat idee in middels onder druk van de pu blieke opinie laten varen. Dat was voor de initiatiefgroep geen reden op de lauweren te gaan rusten. Zij ontwikkelde samen met de eigenaar van het gebouw, de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, plannen voor kunstprojecten, lezingen, con- BRUINTSSE - Gebruikers van elektrische rolstoelen en scoot- mobielen kunnen in oktober j gratis een rijvaardigheidstrai- ning volgen in Bruinisse. Op het terrein bij het Dorpshuis van Bruinisse zijn dan enkele I hindernissen opgesteld, er staan I geparkeerde auto's en er zijn stoepen. Ook wordt geoefend I met het in- en uitrijden van de l Teletaxi. De training wordt gegeven op donderdagochtenden 3,10 en 17 oktober van 9.30 uur tot 11.30 uur. Aanmelden voor de cursus I kan bij Stichting Welzijn Oude- I ren of Stichting Gehandicapten Beleid. certen en discussieavonden. Al lemaal met het doel een goede - bz-ede - basis te leggen voor be heer en exploitatie van het voor malig godshuis. Secretaris H. Uil zegt dat de Stichting "Vrien den Nieuwe Kerk Zierikzee zich wil beperken tot het vergaren van financiële steun, onder meer door donateurs te weiven. De Nieuwe Kerk is eigendom van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Die is verantwoorde lijk voor onderhoud, beheer en exploitatie. De financiële speel ruimte van die stichting is vol gens Uil echter beperkt. Terwijl er wel noodzakelijke investe ringen voor de deur staan. „De verwarming bijvoorbeeld zou eigenlijk vervangen moeten worden, maar dat is een vrij kostbare operatie. Daarom wil len wij als Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee werken als een soort steunfonds." Natura De stichting wil niet alleen fi nanciële steun verlenen. Ook wordt met de gedachte aan steun in natura gespeeld. Uil: „Dan zou je kunnen denken aan het verzorgen van publicaties over de Nieuwe Kerk, bijvoor beeld in de vorm van een boekje dat dan weer verkocht kan wor den." Ook is het de bedoeling dat voor de donateurs één keer per jaar een speciale avond in de Nieuwe Kerk op poten wordt gezet. Onder die hulp in natura valt ook de inzet van vrijwilligers. Ook dat hoort, zegt Uil, bij de middelen die de stichting aan wil wenden in de strijd om het behoud van de Nieuwe Kerk. Het bestuur van de nieuwe stichting telt straks zeven men sen. Beoogd voorzitter is musi cus en pleitbezorger voor de Nieuwe Kerk, M. van der Veer. Het bestuur wordt verder ge vormd door H. Uil (secretaris), H. Erbrink (vice-voorzitter), A. Koster (penningmeester), B. Matthijssen (bestuurslid), C. van Eek (bestuurslid) en W. Hil- lebrand (bestuurslid). Zo'n vijftien ooievaars zochten een rustplek op een flat in Goes. foto Wi llem Mieras door Rinus Antonisse GOES - Ooievaars brengen baby's - zo luidt al eeuwenlang het hardnekkige fabeltje. De groep van ongeveer vijftien ooievaars die woensdagavond neerstreek op het dak van de Erasmusflat, wooncentrum voor oude ren in de Goese Polder, was kennelijk even de kluts kwijtgeraakt. Hoe het ook zij, hun onverwachte bezoek trok veel bekijks, met name ook van voge laars, gewapend met indrukwekkende foto apparatuur. Eerder die dag was een verge lijkbare groep waargenomen bij Vrouwen polder; mogelijk ging het om dezelfde die ren. De ooievaars gebruikten het dak als rustplaats. Het betreft vogels die op verschillende plaatsen in Nederland broedden (totaal gaat het om ongeveer 400 paar) en nu met hun jongen op doortrek zijn naar de warme overwinteringsgebieden in Afrika. Tijdens hun reis kiezen ze in de loop van de avond steeds een plek om te overnachten. Om vei ligheidsredenen is dat bij voorkeur een hooggelegen plaats en daaraan voldoet de Erasmusflat prima. Door hun lichaams bouw kunnen ze lange tijd op één poot ba lanceren en zo staande slapen. De Elbe vormt de scheiding tussen de weste- lijke en oostelijke populatie ooievaars. Ze volgen verschillende trekroutes. Die van de westelijke populatie (waaronder die in Ne derland) gaan in de loop van augustus rich ting West-Afrika. De westelijke populatie wordt geschat op 33.000 broedparen, waar van er 28.000 in Europa broeden. In Zeeland zijn geen broedgevallen bekend van ooievaars. Wel komen ze op de grens met Vlaanderen, in natuurreservaat het Zwin, tot broeden. door A.J. Snel Van de toegang naar het strand is een corridor gemaakt. Een pad met aan beide zijden prikkeldraad voert naar het water in de verte. Wie de weidsheid op de scheiding van zee en land wil aan schouwen, moet eerst beklemming er varen. Als hier een filosofie achter schuilging, zou bewondering op haar plaats zijn. Naar echter valt te vrezen, hebben de verwaten natuurvervalsers die hier aan de slag zijn geweest zo diep niet nagedacht. Ze hebben de ruigheid van dit territoir grondig naar de knoppen geholpen. De uitkomst van hun inspanningen levert een beeld op van Hollandse truttigheid in het kwadraat. Achter de Veerse Dam liggen afgepaalde tuintjes; alleen om naar de kijken. Ze hebben namen. Een tje is er 'broedgebied' genoemd, een an der 'slufter' en een derde 'Kamperland- se duintjes'De natuur is opgeborgen in een ladenkastje. Op etiketten is te lezen wat daar in zit. Aan de Noord-Bevelandse kant van de Veerse Dam staat een tent met vettig voedsel. Fishburgers en hamburgers verkopen ze er en nog zo het een en ander aan smakelijke vaatvernauwers. Bij de tent is een parkeerterrein waar meeuwen zich vadsig laten zakken bo ven de overgeschoten etenswaren. Van af dat terrein loopt een trap en wie die bestijgt, ziet het pad. Dat voert naar de Roompot, een stukje Noordzee aan de buitenkant van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Bij het begin van het pad wordt de be zoeker op de hoogte gesteld van wat hier allemaal niet mag en, het moet ge zegd, de autoriteiten hebben zich van hun ijverigste kant laten zien. Tussen 1 mei en 30 september moeten de honden hier aan de lijn, althans van acht uur in de ochtend tot zes uur 's avonds. Paar den zijn het klokje rond niet welkom. Het is voor mensen verboden zich in hun natuurlijke staat te verpozen, er mogen geen kampvuren worden aan gelegd, stuntvliegers zijn niet welkom, de jetski is verbannen, overnachten mag niet en het duin betreden al even min. Er is ook nog een bord waarop staat dat de waterkwaliteit en de vei ligheid periodiek worden gecontro leerd en dat zwemmen op eigen risico is. Die laatste waarschuwing is bedoeld voor domoren die toch altijd weer pro beren op risico van de overheid te zwemmen. Mocht het met die klunzen fout lopen dan moeten ze maar lijden wat ze overkomt. Sterns Aan de oostkant van het pad staan groene bordjes waarop wordt meege deeld dat zich hier een slufter bevindt en wie weet gaat het daar ooit ook op lijken. Het is in ieder geval vast tot ver boden gebied verklaard. Aan de west zijde van het pad ligt een stuk strand dat speciaal bedoeld is voor sterns. Om te broeden. Per tien meter staat een blauw bordje waaruit blijkt dat de mens hier moet wijken voor de vogel. De jongens en meisjes natuurmanipu- lanten hebben een afrastering ge plaatst. Omdat de sterns elders steeds minder plaats krijgen om te broeden en toch ergens nageslacht moeten voort brengen. Helemaal gelukt is het project nog niet. In het eerste jaar waaide het te hard en was het te nat. In het tweede jaar kwamen, vanaf de rijk beboste Schotsman aan gene zijde van de Veer se Dam, kraaiachtigen de eieren en de jongen opvreten. Sindsdien aarzelen de van huis uit goedgelovige sterns of de natuurbeweging bestaat uit een ver zameling steenezels dan wel gluiperds. De wandelaar die het pad blijft volgen, wox'dt al vlug een volgende verrassing bereid. Alweer een bord en daar staat Deze week in de vakantierubriek: Ondanks de campagne Welkom in Zeeland van de provincie, zijn er nog heel wat gebie den in Zeeland waar niet iedereen welkom is. Vandaag: de mens heeft de natuur etiket ten opgeplakt op: 'Welkom bij Staatsbosbeheer'. Dat is verzonnen door de leukste thuis. Di rect achter het welkomstwoord staat namelijk een afrastering van prikkel draad waardoor de toegang tot het Ho ge Duin en de Kamperlandse Duintjes wordt bemoeilijkt. Engerd Hier kwamen mijn levensgezellin en ik vaak; vele jaren geleden. Natuur en mi lieu maakten toen al opgang en ook toen was het duin al verboden gebied. Wij deden echter net of we vogels wa ren van een merk en type dat niet kon lezen en we waren niet de enigenHer in der in het struweel hoorden we onder drukt gelach van mensen die op feeste lijke wijze de lokroep van de eigen na tuur volgden. Dat bracht ons wel eens op een idee. Toen we op een keer de maakbaarheid van de liefde wilden be proeven, verscheen een man in groene kledij die ons sommeerde het duinge bied te ontruimen. Een engerd was het, die niet op gepaste wijze afstand wist te houden. Het castingbureau, op zoek naar een bezetting voor een film over de Hof van Eden, had voor de rol van de slang niet verder hoeven zoeken. Lange tijd na onze verdrijving uit het paradijs keren we terug. De natuurver vormers met hun gigantische rollen prikkeldraad hebben niet stilgezeten. We mijmeren over hun drijfveren en ik kom niet op mooie gedachten. Mijn reisgenote op het pad des levens wel. Ze is de mildheid zelf en oppert dat de luit jes die de natuur in laatjes opbergen het misschien niet kunnen helpen. Zij acht het lang niet uitgesloten dat de dwin gelanden van bos en duin zelf uit een heel fout broedgebied komen, waar fundamentalistische ouders of verzor gers hun jeugd verzuurden. En dat ze die omstandigheid later zijn gaan ver halen op stern en medemens. Als het zo in elkaar steekt, dan zijn ze helemaal niet dom of kwaadaardig, maar zielig. Toch nog een opbeurende gedachte. -• -.-T-V- w,*fï Prikkeldraad verdeelt het duinlandschap netjes in overzichtelijke partjes, stuk voor stuk voorzien van een netjes etiketje. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33