Noodunits voor school in Yerseke Langebeeke wint tinnen schaal en bronzen beeldje Provincie kiest Connexxion en Taxi Blaakman Bergenaren willen mini-Markiezenhof in Madurodam Creatief met bloemen en pompoenen Het Zeeuws Museum krijgt geen geld voor afschrijving interieur Ook plek kinderopvang Theologencafé over kerkelijk antisemitisme Geen Deense mosselschepen in loods Vlake NS claimen schade aan station bij aannemer agenda Exclusieve voorbeschouwing Haagse Etsclub Concert door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal stelt ruim negentig duizend euro beschikbaar voor een aantal noodlokalen bij de Prinses Beatrixschool in Yerse ke. Daarin worden ook de kin deropvang en de buitenschoolse opvang gehuisvest. De Prinses Beatrixschool (openbaar) is de laatste jaren flink gegroeid en heeft daarom recht op een achtste lokaal. De gemeente slaat twee vliegen in één klap door de uitbreiding te combineren met een onderko men voor Stichting Kinderop vang de Bevelanden. Die start binnenkort met kinderopvang en buitenschoolse opvang in Yerseke. De uitbreiding vindt plaats op GOES - De werkgroep Kerk en Israël Zeeland houdt dinsdag 24 september een theologencafé in Goes. Het thema waarover spre ker René Süss uitweidt, heet: kerkelijk antisemitisme? De discussie vindt plaats in boekhandel De Koperen Tuin aan het Keizersdijkje van half acht tot half tien 's avonds. De entree bedraagt vijf euro. René Süss heeft in een eerdere bijeenkomst van de organisatie in Middelburg gesproken. Van wege het grote succes dat hij daarmee bereikte, is er bij wijze van vervolg de avond in Goes georganiseerd. het grasveld tussen de Prinses Beatrixschool en het naastgele gen kleuteroord. Het gaat om een gebouw van ongeveer twee honderd vierkante meter. Zo'n vijftig daarvan zijn bestemd voor de basisschool; de rest is voor Kinderopvang de Bevelan den. Die begint met één groep kinderopvang van twaalf kin deren en een halve groep buiten schoolse opvang van tien kinde ren. Overigens kunnen meer mensen terecht dan deze aan tallen doen vermoeden, want tenslotte bezoekt niet ieder kind de opvang vijf dagen per week. Brede school Omdat zowel de Prinses Bea trixschool als de kinderopvang op termijn naar de nieuwe brede school aan de Hogeweg verhui zen, is gekozen voor noodhuis- vesting in de vorm van unit- bouw. De gemeente heeft ook gezocht naar geschikte leeg staande ruimten in Yerseke, maar die bleken er niet te zijn. Als de planning voor het project Yerseke West stand houdt, zal het noodgebouw zo'n vier jaar gebruikt moeten worden. De brede school zou in 2006 immers een feit moeten zijn. De kosten van het noodgebouw bedragen ruim 186.000 euro. De gemeente telt iets meer dan 90.000 euro neer; de rest wordt gefinancierd uit stimulerings gelden van de rijksoverheid. Hoewel de gemeenteraad nog akkoord moet gaan met de plan nen, wil het college - om de vaart erin te houden - alvast een voor lopige opdracht verstrekken. De levertijd van het gebouw be draagt zo'n twaalf weken, waarna het in nog eens drie we ken kan worden gebouwd. De uitbreiding moet aan het eind van dit jaar gereed zijn. door Jan van de Kasteele BERGEN OP ZOOM - Een actie onder de bevolking van de ge meente Bergen op Zoom. Elke inwoner, jong of oud, betaalt een paar euro. En dan kan het ambitieuze plan van A. Buckens en B. Daeter om een maquette van Het Markiezenhof in Madu rodam te krijgen, werkelijkheid worden. Welke acties er gaan komen, is nog niet bekend. Dat ze gaan komen, is zeker, zegt Daeter. Hij heeft deze week samen met Buckens een gesprek gehad met wethouder P. van den Kieboom over hun initiatief. Die staat er positief tegenover, maar liet wel weten dat de twee zelf aan de slag moeten. Met andere woor den: de gemeente heeft geen zak met euro's klaar staan. Maar dat hadden Daeter en Buckens ook niet verwacht. „We zien het als een particulier initi atief. We gaan zelf aan de slag. En in plaats van eerst naar be drijven te stappen, gaan wij na drukkelijk de bevolking van de gemeente Bergen op Zoom be naderen." Voor het zover is, gaan Buckens en Daeter eerst een stichting op richten, een bestuur vormen en een comité van aanbeveling in het leven roepen. Adviseur van het bestuur wordt W. Michiel- sen, de pr-man van het laatgo tisch stadspaleis Markiezenhof. Doel van dat alles: 250.000 euro bijeen brengen om in 2004 in Madurodam een maquette van het Markiezenhof te laten plaatsen. Het idee komt van Buckens die als hoofduitvoerder van aanne mersbedrijf HBG betrokken was bij de modernisering van Madurodam, halverwege de ja ren negentig. Hij is sinds kort met pensioen, liep met het plan rond, kwam Daeter tegen, en de twee besloten de handen ineen te slaan. Aanloopkosten Madurodam ziet de maquette graag komen, want in 2004 wordt de middeleeuwse wijk van het attractiepark onder handen genomen. Op dat mo- I ment is er een plekje voor het I Markiezenhof. Madurodam maakt de maquette, maar de initiatiefnemers moeten zelf het geld bij elkaar brengen. Halver- wegevolgendjaarwillenDaeter en Buckens de financiën bij el- kaar hebben. Lukt dat niet dan krijgt iedereen die wat heeft ge- j geven gewoon zijn centen weer terug. De gemeente betaalt de aanloopkosten, zoals de oprich ting van de stichting en het aan maken van briefpapier. VLAKE - Volgens het college van Reimerswaal liggen er geen Deense mosselschelpen in een loods aan de Kanaalweg in Vla ke. Raadslid M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) had dit ruim een maand geleden gesug gereerd. Volgens hem gaat het om mos- selschelpen die ongecontroleerd j ons land binnen komen. Hij is bang voor verspreiding van het zeehondenvirus dat in wateren rond Denemarken is gesigna leerd. Volgens burgemeester en I wethouders gaat het echter om mosselschelpen uit Duitsland. Normaal gaan deze naar Frank- rijk, maar vanwege de grote l vraag naar mosselschelpen ten behoeve van de mosselcultures in de Oosterschelde, is een be perkte hoeveelheid tijdelijk in Vlake opgeslagen. Gevaar voor het overbrengen van het zeehondenvirus is er volgens de gemeente al hele- i maal niet. Het gaat om gekookte mosselen. Gedurende het kook- 1 proces worden alle virussen ge- dood. De Duitse overheid zou hier streng op toezien. Overigens laat het college weten dat de provincie de milieuver gunning voor de loods heeft af gegeven en dat de gemeente geen enkele taak of bevoegd heid heeft om ter plaatse con- trole uit te oefenen. vrijdag 16 augustus 2002 Erik en Angela Elshout helpen vaak klanten bij de bloemenkraam. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle BRUINISSE - Een bloemenkraampje aan de weg en een veld vol pompoenen ernaast. Daarachter een akker met bijna ondefi nieerbare flora. Het zijn niet de bekende an jer- en gladiolenvelden die rijkelijk op het eiland aanwezig zijn. Op dit stuk land in Bruinisse groeien aronskelken, zonnebloe men, wilgentakken, artisjokken en pom poenen in alle soorten en maten. Voor een deel gaat de oogst naar de veiling. Met het andere deel gaat Lenie Elshout aan de slag. Samen met haar man Kant runt ze de kwe kerij Elshout aan de Langeweg. Hij oogst en zij maakt opvallende decoraties met alles wat er op het land groeit. Deze maand be gint ze weer met het geven van workshops en wordt er wekelijks een pompoenenmarkt gehouden op cle kwekerij. De workshops zijn 'anders dan normaal'. „Ik werk niet met mos en gaas, maar vooral met wilgentak ken. Ik vind het niet leuk om te doen wat ie dereen al doet", zegt Lenie Elshout. Bijna anderhalf jaar runt het echtpaar Els hout de kwekerij in Bruinisse. Zoon Erik (11) en dochter Angela (10) worden zo nu en dan ingezet om klanten te helpen bij de bloemenkraam. In hun vorige woonplaats Almkerk in Brabant hadden de twee een boerderij met koeien. Toevalligerwijs kwa men ze in aanraking met snijbloemen, pom poenen en sierfruit. Zonder koeien en alleen met flora begonnen ze vorig jaar april op 7 hectare land in Schouwen-Duiveland, om dat de grond hier beter is. Al snel begon Le nie met een opleiding tot bloemist en ge bruikt die kennis nu in haar workshops. „Mensen denken vaak dat ze twee linker handen hebben, maar dat is niet zo. Je moet ze alleen laten zien hoe je iets leuks kan ma ken." Gezelligheid Voor de workshops is een apart stuk van de schuur ingericht en kan Elshout per avond zeven mensen begeleiden. „Sommige ko men echt om te leren en anderen komen voor de gezelligheid. Eén mevrouw komt iedere week. Zij maakt dan vaak wat anders dan de rest, omdat ze al heel veel heeft geleerd." De workshops worden vanaf eind augustus ie dere woensdag en donderdag gegeven en zijn altijd seizoensgebonden. Zo zijn er thema's als maïs, seizoensbloemen, pom poenen en winterschikking. In de laatste maand van het jaar kan zelfs praktisch ie dere dag worden geknutseld. Vaak gebruikt Elshout de opdrachten die ze op haar opleiding krijgt als uitgangspunt voor een workshop. Toch moet ze dan vaak over het land lopen om op ideeën te komen. „Dan zie ik een bloem en denk er dan een soort vaas bijVaak schiet me ook iets te bin nen in als ik op bed lig. Dan ga ik de volgen de ochtend direct aan de slag", vertelt ze. De meeste voldoening haalt Elshout uit de te vreden gezichten aan het eind van de work shops. „Ze zeggen vaak dat ze niks kunnen en hun bloemen altijd op de markt laten binden. Toch zie je op het eind dat ze ver baasd zijn van hun eigen kunnen", lacht ze. Vanaf morgen wordt wekelijks van 10.00 uur tot 16.30 uur pompoenenmarkt gehou den op de kwekerij. Zaterdag 24 augustus is er naast de presentatie van velerlei pompoe nen en kalebassen ook open dag. Dan zijn er voorbeelden aanwezig die tijdens de work shops worden gemaakt en kan men zich in schrijven. door Maurits Sep MIDDELBURG - Connexxion blijft het busvervoer in Midden- Zeeland verzorgen. Het dage lijks provinciebestuur heeft bij de aanbesteding van het open baar vervoer op Walcheren en de Bevelanden voor dit bedrijf ge kozen. Het collectief vraagaf hankelijk vervoer op Walcheren komt in handen van Taxi Blaak man in Vlissingen. Een selectiecommissie van pro- vincieambtenai'en en externe vervoersdeskundigen heeft de inschrijvingen van vier bedrij- MIDDELBURG - De Neder landse Spoorwegen hebben een claim neergelegd bij de aanne mers van het Middelburgse sta tionsgebied. Door werkzaam heden op het terrein heeft het NS-station in juni een scheur van anderhalve meter opgelo pen. Het gebouw is aan twee kanten gestut. Volgens een woordvoer der van de NS is er geen enkel gevaar voor de reizigers. Ook het treinverkeer kan ongehin derd doorrijden. De scheur is vermoedelijk door het slaan van een damwand ontstaan. De aan nemer heeft bij het inrichten van een goederenlift de wand gedrild. Daarbij is het gebouw beschadigd. De NS heeft een claim bij Railinfrabeheer ge legd. Dit bedrijf heeft bij HBG, de uitvoerende aannemer, de scha declaim ingediend. Het exacte bedrag is volgens de NS-woord- voerder niet bekend. Eind sep tember verwacht hij uitsluitsel over de zaak. Wethouder R Bruinooge van Middelburg toont zich verrast. „Ik hoor het net van mijn secretaresse." Toch schrikt hij niet: „Het gebouw moet binnenkoil toch worden gerenoveerd." ven onderzocht op de dienstver lening en de kosten. Connex xion kwam als beste uit de bus voor het openbaar vervoer. Dat bedrijf is nu al verantwoorde lijk voor het busvervoer in bijna heel Zeeland. Alleen op Tholen rijden bussen van de Brabantse vervoerder BBA. Die zal overigens vanaf volgend jaar maart ook het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- kens exploiteren. Gedeputeerde Staten maakten dat eerder deze week bekend. BBA had ook zijn zinnen gezet op het busvervoer in Midden-Zeeland, maar is af gevallen. De vierde inschrijving was van vervoersbedrijf Arriva in Heerenveen en Taxicentrale Renesse. Zij wilden samen het totale pakket van busvervoer en cw hebben. Het collectief vraagafhankelijk vervoer op Walcheren wordt door de provincie uitbesteed aan Taxi Blaakman. Dat bedrijf had ook alleen voor dit cw-deel ingeschreven. Blaakman heeft ervaring in het gespecialiseerd vervoer van onder anderen ge handicapten voor Stichting Ar duin. Connexxion en Blaakman heb ben de opdracht nog niet defini tief in handen. De provincie moet nog met hen onderhande len over de laatste details. Ver wacht wordt dat de contracten begin oktober getekend kunnen worden. Het openbaar vervoer en het cw wordt gegund voor een periode van zes jaar en gaat in op 1 janauri 2003. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning: 's-HEER ARENDSKERKE - Rabo-Wieler- weekend; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; NISSE - Informatiecentrum bij de Kamer- se Kooi, Nieuwkamersedijk, 22.00 uur: Vertrek Vleermuizenexcursie door het heggengebied tussen Heinkenszand en Nisse; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00- 13.00 uur: Weekmarkt; Bij Julianahaven, 14.00-23.30 uur: Ker- door Sandra van de Vreugde GAPINGE - Lein Langebeeke uit Gapinge presteerde tijdens de tweede folkloristische dag in Middelburg, iets waar de meeste ringrijders alleen maar van kunnen dromen. Hij won naast de tinnen Simon Lous Schaal voor de eerste plaats in het dagklassement, in het be kerklassement ook nog het bronzen beeldje, geschonken door koningin Beatrix. Er waren maar liefst vijftien deelnemers die alle dertig rin gen hadden gestoken. Toen kon de afvalrace beginnen. Si mon de Pagter, Johan van de Broeke en Piet Meijer waren de eerste slachtoffers, gevolgd door Roald Leendertse, Arno Francke, Diana Wisse, Boy Va der en Sjaak Janse. Nu werd de 20 mm. ring in de bus gehan gen en ook Krijn Coppoolse, Jos Gideonse en Ingmar Ale- wijnse moesten verstek laten gaan. Onderonsje Een viertal rijders bleef over voor drie ereprijzen. Verras sing Alex Krijger uit Melisker- ke was de enige die een Gapings onderonsje kon voor komen, maar het lukte hem niet. Dennis Willeboordse, Bennie Paauwe en Lein Lan gebeeke waren verzekerd van eremetaal door het steken van de 14 mm. ring. Het was uitein delijk Lein Langebeeke die de hoofdprijs won. Bennie Paau we werd tweede en Dennis Willeboordse derde. In het bekerklassement, waar bij de laatste tien beurten van de dag doorslaggevend zijn, kwamen 33 deelnemers in aanmerking voor de kamp op zestien bekers. Plet winnen van een beker in Middelburg wordt toch gezien als een ab soluut hoogtepunt in een ringrijcarrière. En dat het ni veau hoog was, bleek ook nu weer. Na een lange mooie kamp waarin de zestien bekers één voor één werden verdeeld, bleven uiteindelijk vier rijders over voor drie koninklijke be kers en één beker die geschon ken was door de provincie. Lein Langebeekenam als eni ge de 10 mm. ring mee. Coen Minderhoud won de beker van De ringrijders deden hun best, want het winnen van een beker in Middelburg wordt als een hoogte punt beschouwd. foto Ruben Oreel prinses Juliana en Robert-Jan Provoost de beker van wijlen prinses Wilhelmina. Versieren Ook werden er weer prijzen gegeven voor het versieren van de paarden. Van de 195 deelne mers waren er maar liefst 105 mensen met een trekpaard ge komen. Daarvan vond de des kundige jury dat Diana Wisse met haar zwartschimmel trek paardmerrie Vanessa als beste uit de bus kwam. Karei Geldof won met kleine achterstand de tweede prijs en de derde prijs was voor Wim Geldof. Bij de overige paarden kwamen de stallen Lous weer goed uit de verf. Simon Lous eindigde op een eerste plaats en dochter Rianne Francke op een tweede plaats. Anita Jasperse werd derde. Tot slot werden de win naars gejonast door de andere deelnemers en om een fantas tische dag feestelijke af te slui ten, werd ook burgemeester Schouwenaar door de ringrij ders drie maal in de lucht ge worpen. Agenda Z.R.V. Zaterdag 17 augustus ringrij- den in Biggekerke, Kerkplein van 8.00 tot 17.30 uur, Ritthem in de Dorpstraat van 8.00 tot 17.30 uur, Nieuw en St. Joos- land tijdens dorpsfeest Achter de Kerk van 8.00 tot 17.00 uur, Oostkapelle J. de Pourckstraat van 80 0 tot 173 0 uur, Westka- pelle op de Markt van 7.30 tot 18.00 uur, Koudekerke tijdens de boerenkoopdag aan de Groeneweg van 9.30 tot 18.30 uur en Sjezenrijden in Seroos- kerke vanaf 110 0 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het ligt voor de hand dat het Zeeuws Muse um, dat binnenkort voor ten minste 3,6 miljoen euro wordt verbouwd en heringericht, bin nen zeven jaar bij de provincie op de stoep staat met de vraag om een extra bijdrage van meer dan één miljoen euro. De pro vincie weigert namelijk een structurele subsidie beschik baar te stellen voor het afschrij ven van nieuwe inrichting. Dat blijkt uit de notitie 'Het Zeeuws Museum in ontwikke ling', die gisteren is gepresen teerd door directeur Valentijn Byvanck. Hij ontvouwt daarin zijn toekomstplannen en voor ziet die van een meerjarenbe groting. Uitgangspunt is de be groting die het adviesbureau Twynstra Gudde vorig jaar op nam in het beleids- en bedrijfs plan 'Nieuw Zeeuws Museum'. Byvanck heeft aangegeven op welke punten zijn begroting daarvan afwijkt. De post afschrijving en rente blijkt in de begroting van By vanck 278.000 euro lager dan die van Twynstra Gudde. Dat komt omdat, anders dan Twyn stra Gudde voor ogen had, Pro vinciale Staten hebben bepaald dat voor afschrijving van de vaste tentoonstellingsopstel ling geen structurele middelen ter beschikking worden gesteld. Byvanck kan het benodigde be drag ook niet bij elkaar sparen door elders op zijn begroting te bezuinigen, omdat het Zeeuws Museum geen vermogen mag opbouwen. Reputatie Twynstra en Gudde gaan uit van een af schrijf termijn van ze ven jaar. Een simpele rekensom leert dat aan het eind van die pe riode het Zeeuws Museum ruim 1,4 miljoen euro nodig heeft voor vernieuwing van de inrich ting, of tussentijds zal aanklop pen als apparatuur of meubilair is versleten. Desgevraagd geeft Byvanck aan dat dergelijke ver zoeken slecht zijn voor de repu tatie van het museum, maar ver der kan hij er niets over zeggen. Volgens gedeputeerde G. de Kok (cultuur) gaat het om provincie- beleid waarmee alle gelieerde instellingen, bijvoorbeeld ook Scoop, te maken hebben. „Wij willen niet te veel structureel. geld vastleggen, zodat we er geen invloed meer op hebben. j Dat zou ons belemmeren in an- dere investeringen. Als blijkt dat zaken uit de inventaris tech nisch zijn afgeschreven, bij- voorbeeld een apparaat doet het niet meer of is niet meer functio- neel, dan kan het Zeeuws Muse um een verzoek indienen voor vervangingsinvestering. Per keer kunnen we dat dan afwe gen." De Kok wil niet speculeren over de stelling dat hij op die manier binnen vijf tot zeven jaar een verzoek van het museum kan J verwachten in de orde van één i miljoen euro extra. „Ik weetniet i of Twynstra Gudde dat op deze j manier bedoelen. Daar zou een boekhouder naar moeten kij ken." pagina 15: Kieckens ontwerpt inrichting MIDDELBURG - Leden van de Zeeuwse Volksuniversiteit kun- nen een voorproefje nemen van de overzichtstentoonstelling van de Haagse Etsclub die in september naar Galerie T in Middelburg komt. Die tentoonstelling wordt op vijf plaatsen in Nederland ge houden. De voorbeschouwing is op 29 en 30 augustus van twee tot vier uur en op vrijdag ook nog van half acht tot half tien 's avonds. Ter gelegenheid van de overzichtstentoonstelling is een i boek uitgegeven, waarin extra aandacht uitgaat naar één van j de oprichters van de Haagse Etsclub. Dat was Dirk van Gel- der (1907-1990), die lange tijd in Veere heeft gewoond. Wie van de voorbeschouwing gebruik wil maken, kan zich vóór 17 augustus opgeven bij de ZVU aan de Spanjaardstraat in Middelburg. THOLEN - Liselotte Rokyta (panfluit) en Peter Wildeman (orgel) geven op woensdag 21 augustus een concert in de Ne derlands Hervormde Oude kerk in Tholen-stad. De avond begint j om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30