Goes bezorgd om lot asielzoekers De natuur in een ladenkastje 11 Noodhulp nog trager bij uitgebreide versie van Duurzaam Veilig Intiem strandconcert Bl0f op Brouwersdam Visite van de ooievaar Gemeente maakt via brief bezwaar tegen aangescherpt uitzettingsbeleid Hennepkwekerij ontmanteld zeeuwse almanak Onmogelijk 0800 - 0231 231 (GRATIS) Rake klap om parkeerplaats VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE PZC BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 16 augustus 2002 door Jacques Cats MIDDELBURG - Dc aanrijtij- den voor brandweerkorpsen en ambulancediensten dreigen in Zeeland op zorgwekkende wijze te worden overschreden als het project Duurzaam Veilig in de meest uitgebreide variant wordt doorgevoerd. Dat blijkt uit een in opdracht van de provincie Zeeland ge maakt rapport. In de huidige situatie bereiken brandweer wagens en ambulances de onheilsplek al later dan wette lijk is voorgeschreven. Daar komt bij uitgebreide nieuwe maatregelen in het kader van Duurzaam Veilig nog een forse overschrijding bovenop. In de rapportage wordt - uit gaande van de huidige situatie - een toename van de overschrij ding van de norm verwacht met 37 procent. Bij de ambulance diensten zal die stijging 14 pro cent zijn. „Ik was al een beetje bevreesd voor de uitkomsten, maar dit doet me echt schrik ken", zegt commandant van de regionale brandweer, W. van Leersum, tevens leider van de Centrale Post Ambulancever voer Zeeland, in een eerste reac tie. Overleg Hij heeft het rapport nog niet onder ogen gehad. Van Leersum wil na kennisneming van de rapportage zo snel mogelijk overleg over het geschetste toe komstbeeld. „Het moet wijs be leid zijn om aan de ene kant ef fectief te willen zijn en aan de andere kant doorgaande wegen toch zo goed mogelijk berijd baar te houden. Op dit moment zit de ambulancedienst in Zee land over het totaal van het spoed- en ongevallenvervoer ongeveer zeven procent boven de norm van binnen een kwar tier na de melding op locatie aanwezig zijn. De gemidddelde overschrijding van de tijd die voor de brandweer geldt om ter plekke te zijn, wordt geschat op tien procent. Drempels, bloem bakken, een kantelweg, roton des en wegversmallingen zijn bedoeld om het verkeer tot ma tiging van de snelheid te manen. Als die remmers er niet waren, zouden er meer ongelukken ge beuren. In wezen zijn ze bedoeld om ervoor te zorgen dat ambu lancediensten minder werk hebben, Maar nu ze er zijn, vor men ze voor de noodhulpverle ning ernstige obstakels. Ze wer ken vertragend en kunnen in het ambulancevervoer overlast be tekenen voor zwaargewonde of doodzieke passagiers. Voor brandweereenheden vormen belemmeringen in de wegen structuur in die zin hinder dat het zware materieel weer extra tijd nodig heeft om op te trek ken. Problematischer Van Leersum is niet alleen be zorgd over de toenemende over schrijding van de aanrijtijden. Het wordt bij de brandweer ook steeds problematischer om door de week overdag voldoende menskracht op de been te bren gen. Ter beperking van vertra gingen die mede ontstaan door de aanwezigheid van verkeers remmers, hebben ambulance diensten al eerder besloten om her en der in de provincie aparte posten in te richten waar een wagen stand-by staat. SINT-ANNALAND - Bij een ontruiming van een woning aan de Tienhoven te Sint-Annaland werd is donderdag een hennep kwekerijtje aangetroffen. Rond 13.00 uur viel de politie binnen in het pand, waar veertig plan ten en twee groeilampen werden aangetroffen. De marihuana planten en lampen zijn in beslag genomen. Tegen de bewoonster werd proces-verbaal opge maakt, door Maurits Sep SCHARENDIJKE - Bief geeft zondagavond een intiem strandconcert bij ondergaande zon op de Brouwersdam. Slechts een beperkte groep ge lukkigen kan het optreden bij wonen. Via de site van Bief en via het muziekstation Sky Ra dio hebben duizend mensen een toegangskaart gewonnen. Het concert werd al enige tijd aangekondigd op de site van de Zeeuwse band, maar de locatie bleef onvermeld: Stel je voor, je zit met een selecte groep fans rond een kampvuur op een ver laten stuk strand. Op de achter grond zie je de ondergaande zon in de zee zakken en jouw favo riete bandje verzorgt een bijzon der akoestisch optreden. Kaar ten voor het strandconcert zijn niet te koop. Dat waren ze ook nooit. Wie het optreden wil bij wonen, had zich via internet moeten aanmelden. Volgens burgemeester J. Asselbergs van de gemeente Schouwen-Duive- land zijn 'de gebruikelijke' maatregelen genomen om de openbare orde en veiligheid te garanderen. Blof staat boven dien niet bekend als 'een gezel schap waar speciale maatrege len voor nodig zijn', merkt Asselbergs op. Ook bij het par keren verwacht Asselbergs geen problemen. „Daar is plenty ruimte voor. Dat weten we uit de ervaringen met Beach Pop. En omdat er wel vaker grote evene menten langs de Brouwersdam plaatsvinden. Daar komt bij dat Sky Radio een enorme eigen vei ligheidsorganisatie heeft en dat er een positief advies van de po litie ligt Anders hadden we na tuurlijk ook niet meegewerkt." Voor het concert wordt een stukje strand langs de Brou wersdam afgesloten. Assel bergs: „Natuurlijk mag dat. Dat gebeurt toch wel vaker." Die jeugdige Middelburger was ervan overtuigd dat het niet kon: jongeren die een heel krat bier achterover slaan. „Vierentwintig flesjes is wel erg veel hoor", hield hij zijn collega's voor, die hem vanwege zijn leeftijd als ex pert inschatten. Volgens mij is het merendeel van de ver halen verzonnen door gasten die stoer willen doen", voeg de hij er stellig aan toe. Afge lopen weekend zeeg hij neer op een Zeeuws terras. Stra lend weer, goed gezelschap, lekker bier. Het ging erin als limonade. Voor hij het in de gaten had was het twaalf uur later. Maar nee, geen pro bleem, alles onder controle. Dacht hij. Tot hij opstond. Opeens wist hij het niet meer zo zeker, van die vierentwin tig flesjes. Hoeveel glazen zou dat zijn? Twee per flesje, vier glazen per uur? Te bene veld om de rekensom te ma ken, nam hij zich voor het een volgende keer eens bij te hou den Maar eenmaal thuis, tollend in bed, produceerde zijn hoofd nog maar één heldere gedachte: ik hoef nooit meer te weten of het kan. Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen privéterrein] geen toegang n 1 Hnnr Rolf Bosboom GOES - Het gemeentebestuur van Goes maakt zich grote zor gen over het lot van uitgeproce deerde asielzoekers. In een brief aan de nieuwe minister voor ■r Vreemdelingenbeleid en Inte- 'fc gratie, H. Nawijn, maakt het 'U college van burgemeester en wethouders zijn 'verontrusting' kenbaar. Het kabinet wil de ongeveer I vijfduizend uitgeprocedeerde asielzoekers die al geruime tijd in de opvang zitten, versneld uitzetten. Het ministerie heeft de gemeenten inmiddels schrif telijk geïnformeerd over de nieuwe 'werkwijze', waarmee zij vanaf volgende maand te I maken krijgen. Goes is daar uitermate verbol gen over en onderschrijft het standpunt dat ook de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en Vluchtelingenwerk inne men. De nieuwe werkwijze betekent volgens het gemeente bestuur dat het 'geconfronteerd zal blijven met uitgeprocedeer de asielzoekers die zonder inko men en huisvesting binnen de gemeentegrenzen rondzwer f Het aangescherpte vreemdelin- WISSENKERKE - Een 43-jari- ge man uit de gemeente Noord- Beveland is woensdagavond aai. de Langeviele in Wissen- kerke geslagen door een onbe kende man. De twee hadden ru zie over een parkeerplaats. De Noord-Bevelander raakte door de klap tegen zijn oog uit balans en viel met zijn hoofd op straat. Hij was enkele minuten bewus- teloos. Toen hij bijkwam is hij i naar het ziekenhuis gegaan. Daar bleek hij een blauw oog, bult op zijn achterhoofd en een I gebroken pink te hebben. genbeleid is, aldus het college B en W, niet efficiënt en niet hu maan. Het ministerie zou er bij voorbeeld ten onrechte van uit gaan dat elke vluchteling die wil terugkeren naar zijn vaderland, dat ook daadwerkelijk kan. In de praktijk blijkt dat juist 'zeer moeilijk' te zijn, vanwege de moeilijkheden bij het verkrij gen van de vereiste documen ten. „De stelling dat iedere vreem deling verantwoordelijk is voor zijn of haar terugkeer heeft tot gevolg dat velen van hen in de il legaliteit zullen verdwijnen, omdat zij niet bereid zijn of in staat zijn om Nederland te ver laten", schrijft het Goese ge meentebestuur. „Bovendien kan het zonder inkomen en huisvesting zitten van gezinnen leiden tot schrijnende situaties en dat is in strijd met artikel 25 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens." Ultimatum Goes heeft de afgelopen tijd herhaalde malen aandacht ge vraagd voor het lot van vluchte lingen in Nederland. Zo heeft de gemeente van Nawijns voor gangster, staatssecretaris Kals- beek, geëist dat de procedures van asielzoekers uit onveilige landen die al langer dan drie jaar in Nederland zijn, op korte termijn worden afgerond. Er is zelfs een 'ultimatum' gesteld, dat volgend jaar februari af loopt. Als procedures dan nog steeds lopen, dan zou er wat Goes betreft een generaal par don voor die groep moeten ko men. De gemeente heeft sinds begin 2000 een aanvullende opvang van asielzoekers in complex De Schans aan de Beukenstraat in Goes. Aanvankelijk zou dat slechts voor een half jaar zijn, maar die termijn is keer op keer verlengd. Dat is ook mogelijk omdat de nieuwbouwplannen voor die locatie langer duren dan verwacht. Onlangs ging het college akkoord met verlenging tot september 2003. Zo'n vijftien ooievaars zochten een rustplek op een flat in Goes. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse GOES - Ooievaars brengen ba by's - zo luidt al eeuwenlang het hardnekkige fabeltje. De groep van ongeveer vijftien ooievaars die woensdagavond neerstreek op het dak van de Erasmusflat, wooncentrum voor ouderen in de Goese Polder, was kennelijk even de kluts kwijtgeraakt. Hoe het ook zijhun onverwach te bezoek trok veel bekijks, met name ook van vogelaars, gewa pend met indrukwekkende fo- to-apparatuur. Eerder die dag was een vergelijkbare groep waargenomen bij Vrouwenpol der; mogelijk ging het om de zelfde dieren. De ooievaars gebruikten het dak als rust plaats. Het betreft vogels die op ver schillende plaatsen in Neder land broedden (totaal gaat het om ongeveer 400 paar) en nu met hun jongen op doortrek zijn naar de warme overwinterings- gebieden in Afrika. Tijdens hun reis kiezen ze in de loop van de avond steeds een plek om te overnachten. Om veiligheidsre denen is dat bij voorkeur een hooggelegen plaats en daaraan voldoet de Erasmusflat prima. Door hun lichaamsbouw kun nen ze lange tijd op één poot balanceren en zo staande sla pen. De Elbe vormt de scheiding tus sen de westelijke en oostelijke populatie ooievaars. Ze volgen verschillende trekroutes. Die van de westelijke populatie (waaronder die in Nederland) gaan in de loop van augustus richting West-Afrika. De weste lijke populatie wordt geschat op 33.000 broedparen, waarvan er 28.000 in Europa broeden. In Zeeland zijn geen broedge- vallen bekend van ooievaars. Wel komen ze op de grens met Vlaanderen, in natuurreservaat het Zwin, tot broeden. Deze week in de vakantierubriek: Ondanks de campagne Welkom in Zeeland van de provincie, zijn er nog heel wat gebie den in Zeeland waar niet iedereen welkom is. Vandaag: de mens heeft de natuur etiket ten opgeplakt op: 'Welkom bij Staatsbosbeheer'. Dat is verzonnen door de leukste thuis. Di rect achter het welkomstwoord staat namelijk een afrastering van prikkel draad waardoor de toegang tot het Ho ge Duin en de Kamperlandse Duintjes wordt bemoeilijkt. Engerd Hier kwamen mijn levensgezellin en ik vaak; vele jaren geleden. Natuur en mi lieu maakten toen al opgang en ook toen was het duin al verboden gebied. Wij deden echter net of we vogels wa ren van een merk en type dat niet kon lezen en we waren niet de enigen. Her in der in het struweel hoorden we onder drukt gelach van mensen die op feeste lijke wijze de lokroep van de eigen na tuur volgden. Dat bracht ons wel eens op een idee. Toen we op een keer de maakbaarheid van de liefde wilden be proeven, verscheen een man in groene kledij die ons sommeerde het duinge bied te ontruimen. Een engerd was het, die niet op gepaste wijze afstand wist te houden. Het castingbureau, op zoek naar een bezetting voor een film over de Hof van Eden, had voor de rol van de slang niet verder hoeven zoeken. Lange tijd na onze verdrijving uit het paradijs keren we terug. De natuurver vormers met hun gigantische rollen prikkeldraad hebben niet stilgezeten. We mijmeren over hun drijfveren en ik kom niet op mooie gedachten. Mijn reisgenote op het pad des levens wel. Ze is de mildheid zelf en oppert dat de luit jes die de natuur in laatjes opbergen het misschien niet kunnen helpen. Zij acht het lang niet uitgesloten dat de dwin gelanden van bos en duin zelf uit een heel fout broedgebied komen, waar fundamentalistische ouders of verzor gers hun jeugd verzuurden. En dat ze die omstandigheid later zijn gaan ver halen op stern en medemens. Als het zo in elkaar steekt, dan zijn ze helemaal niet dom of kwaadaardig, maar zielig. Toch nog een opbeurende gedachte. boden gebied verklaard. Aan de west zijde van het pad ligt een stuk strand dat speciaal bedoeld is voor sterns. Om te broeden. Per tien meter staat een blauw bordje waaruit blijkt dat de mens hier moet wijken voor de vogel. De jongens en meisjes natuurmanipu- lanten hebben een afrastering ge plaatst. Omdat de sterns elders steeds minder plaats krijgen om te broeden en toch ergens nageslacht moeten voort brengen. Helemaal gelukt is het project nog niet. In het eerste j aar waaide het te hard en was het te nat. In het tweede jaar kwamen, vanaf de rijk beboste Schotsman aan gene zijde van de Veer- se Dam, kraaiachtigen de eieren en de jongen opvreten. Sindsdien aarzelen de van huis uit goedgelovige sterns of de natuurbeweging bestaat uit een ver zameling steenezels dan wel gluiperds. De wandelaar die het pad blijft volgen, wordt al vlug een volgende verrassing bereid. Alweer een bord en daar staat foto Mechteld Jansen se duintjes'. De natuur is opgeborgen in een ladenkastje. Op etiketten is te lezen wat daar in zit. Aan de Noord-Bevelandse kant van de Veerse Dam staat een tent met vettig voedsel. Fishburgers en hamburgers verkopen ze er en nog zo het een en ander aan smakelijke vaatvernauwers. Bij de tent is een parkeerterrein waar meeuwen zich vadsig laten zakken bo ven de overgeschoten etenswaren. Van af dat terrein loopt een trap en wie die bestijgt, ziet het padDat voert naar de Roompot, een stukje Noordzee aan de buitenkant van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Bij het begin van het pad wordt de be zoeker op de hoogte gesteld van wat hier allemaal niet mag en, het moet ge zegd, de autoriteiten hebben zich van hun ijverigste kant laten zien. Tussen 1 mei en 30 september moeten de honden hier aan de lijn, althans van acht uur in de ochtend tot zes uur 's avonds. Paar den zijn het klokje rond niet welkom. Het is voor mensen verboden zich in hun natuurlijke staat te verpozen, er mogen geen kampvuren worden aan gelegd, stuntvliegers zijn niet welkom, de jetski is verbannen, overnachten mag niet en het duin betreden al even min. Er is ook nog een bord waarop staat dat de waterkwaliteit en de vei ligheid periodiek worden gecontro leerd en dat zwemmen op eigen risico is. Die laatste waarschuwing is bedoeld voor domoren die toch altijd weer pro beren op risico van de overheid te zwemmen. Mocht het met die klunzen fout lopen dan moeten ze maar lijden wat ze overkomt. Sterns Aan de oostkant van het pad staan groene bordjes waarop wordt meege deeld dat zich hier een slufter bevindt en wie weet gaat het daar ooit ook op lijken. Het is in ieder geval vast tot ver- Prikkeldraad verdeelt het duinlandschap netjes in overzichtelijke partjes, stuk voor stuk voorzien van een etiketje. door A.J. Snel Van de toegang naar het strand is een corridor gemaakt. Een pad met aan beide zijden prikkeldraad voert naar het water in de verte. Wie de weidsheid op de scheiding van zee en land wil aan schouwen, moet eerst beklemming er- - varen. Als hier een filosofie achter schuilging, zou bewondering op haar I plaats zijn. Naar echter valt te vrezen, hebben de verwaten natuurvervalsers die hier aan de slag zijn geweest zo diep niet nagedacht. Ze hebben de ruigheid van dit territoir grondig naar de knoppen geholpen. De uitkomst van hun inspanningen levert rr een beeld op van Hollandse truttigheid in het kwadraat. Achter de Veerse Dam J hggen afgepaalde tuintj es; alleen om '4 naar de kijken. Ze hebben namen. Een- tjeis er 'broedgebied' genoemd, een an- I - der 'slufter' en een derde 'Kamperland-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27