Van der Vaart terug in Oranje PZC Oostkapelle houdt lang stand Samb en Thijssen aan de leiding Nijskens wint duel van ex-ploeggenoot Arbiters moeten niet te kinderachtig zijn 20 PSV hofleverancier van selectie zonder verrassingen Vitesse levert vijf spelers Jong Oranje Silvana Bauer uitgeschakeld mmmimmmmmammmmmmammmmmmmm Cees Priem in beeld bij NAC Pasanen en Nurmela geselecteerd Brown maanden uitgeschakeld Garbrecht traint bij Schouten Ongeluk Arie Luyendijk junior Verkerk verder zonder te spelen mmmÊmÊÊÊÊmÊÊÊmammÊmmmmmmmmmm i Van Alebeek sprint naar tweede plaats Actief vrijdag 16 augustus 2002 door Jaap van Essen ZEIST - Nog drie weekjes en dan begint voor Oranje de weg naar eerherstel. Ruim een jaar na de blamage van Dublin, op 7 september aanstaande, start de kwalificatiereeks voor het EK met een wedstrijd in Eindhoven tegen Wit-Rusland. Gisteren maakte bondscoach Dick Advo caat zijn selectie bekend voor de laatste oefenwedstrijd, volgen de week in en tegen Noorwegen. Zoals inmiddels gebruikelijk telt het keurkorps van Advocaat ook nu weinig verrassingen. In de drie voorgaande wedstrijden onder de opvolger van Louis van Gaal was er plaats voor wel- geteld één debutant, Andy van der Meyde, die tegen de VS mocht spelen. Ook nu kent de selectie geen nieuwe gezichten. Wel is er een plaats ingeruimd voor Rafael van der Vaart, die onder Louis van Gaal éénmaal meedeed (tegen Andorra toen Oranje al was uitgeschakeld voor het WK), maar al vrij snel ZEIST - Vitesse is met vijf spe lers prominent vertegenwoor digd in de selectie van Jong Oranje. Bondscoach Wim Koevermans nodigde gisteren Ruud Knol, Michael Dingsdag, Nicky Hofs, Riga Mustapha en Theo Janssen uit voor een driedaags trai ningskamp, volgende week in Delden. John Heitinga (Ajax) en Glenn Loovens (Feyenoord), zij zijn geblesseerd. Talenten als Maarten Stekelenburg (Ajax), Robin van Persie (Feyenoord) en Arjen Robben (PSV) zijn wel van de partijDe stage in Delden dient als voorbereiding op de kwalificatiereeks voor het EK 2004. Het eerste duel van Jong Oranje is vrijdag 6 september tegen Wit-Rusland, in stadion De Goffert van NEC. ANP daarna geblesseerd raakte. Ne derlands grootste talent (negen tien jaar pas) speelt sinds de voorbereiding op het huidige seizoen weer in Ajax 1 en is dus pijlsnel terug in Oranje. Geen wonder, want hij maakte vooral tijdens het Amsterdam Tourna ment grote indruk. Ook in de wedstrijd om de Su percup was hij met twee doel punten weer aardig op dreef, iets wat niet bepaald kon wor den gezegd van menig PSV'er. Toch is juist de Eindhovense club hofleverancier. Waterreus, Bouma, Hofland, Van Bommel en Ooijer zitten bij de selectie van twintig man. Merkwaardig, want vooral de laatste drie lij ken tot dusverre totaal uit vorm. Ooijer was zelfs schuldig aan al le drie de doelpunten van Ajax tijdens de Supercup. Traumatisch Maar Noorwegen-Nederland is nog niet om het 'echie'. Het is een oefenduel tussen twee teams die wat goed hebben te maken. Want nog meer dan voor Nederland werd de WK-kwali- ficatie voor de Noren een trau matische ervaring. In een groep die op het oog 'te doen' was. Maar de Noren kwamen uitein delijk niet verder dan een vierde plaats, achter Polen, Oekraïne en Wit-Rusland. Wat dat betreft mag Nederland zich alvast ge waarschuwd weten voor 7 sep tember. De Noren haalden uit hun twee duels met de Witrus- sen welgeteld één schamel puntje. De volledige selectie, doel: Edwin van der Sar (Fulham), Ronald Wa terreus (PSV); verdediging: Frank de Boer, Michael Reiziger (beiden Barcelona), Wilfred Bouma, Kevin Hofland en André Ooijer (PSV), Fer nando Ricksen (Glasgow Rangers); middenveld: Phillip Cocu (Barcelo na), Mark van Bommel (PSV), Paul Bosvelt (Feyenoord), Edgar Davids (Juventus), Rafael van der Vaart (Ajax), aanval: Andy van der Meyde (Ajax), Jerrel Hasselbamk, Boude- wijn Zenden (beiden Chelsea), Roy Makaay (Deportivo la Coruna), Ruud van Nistelrooy (Manchester United), Patrick Kluivert (Barcelo na), Pierre van Hooijdonk (Feye noord). door Rudy Boogert VLISSINGEN - Hun laatste ontmoeting op het veld dateerde van één dag voor de verjaardag van Sinterklaas in 1999. Als ploeggenoten van Hoek stonden ze in hun nadagen als actieve voetballer tegenover Benne- kom. Het was geen gepast af scheid. Angelo Nijskens viel al na tien minuten uit met een blessure, Dimitri Mbuyu werd vlak voor tijd gewisseld en Hoek verloor met 2-3. Nijskens zou nooit meer samen spelen met Mbuyu. De Belg, met een Congolese vader, maakte korte tijd later namelijk zijn vertrek bij Hoek bekend, omdat hij manager werd bij de Belgi sche club Verbroedering Geel. Gisteravond, ruim tweeënhalf jaar later, kruisten hun paden pas weer. Nu als trainers van Hoek (Nijskens) en Terneuzen (Mbuyu). Nijskens hield in Vlissingen de beste herinneringen over aan de hernieuwde kennismaking in de Delta Zeeland Cup, want zijn ploeg won na een zwaarbevoch ten 3-3-gelijkspel na zestien strafschoppen. Hoek speelt nu morgen om het officieuze Zeeuwse kampioenschap tegen Kloetinge, dat eerder op de avond te sterk was voor eerste klasser Oostkapelle. De eerste helft was een waar foutenfestival, waarvan Ter- neuzen profiteerde met twee doelpunten. Knullig uitverde digen van Hoek - werd de bui tenspel nu gebruikt of niet? - werd door Terneuzen optimaal afgestraft. Eerst kreeg Jordy Bakker alle ruimte, waarna diens voorzetdoor Mike But verzilverd werd (1-0). Vlak voor rust werd de aanval gespiegeld en gaf Geert Bosschaart aan de linkerkant de pass waaruit But zijn tweede treffer kon maken (2-1). De Terneuzense defensie (met drie ex-Hoekenezen), met de blonde uitblinker Nico van der Meer daar voor, oogde meer so- EDE - Silvana Bauer is in de tweede ronde van de Neder landse kampioenschappen ten nis voor senioren uitgeschakeld De Kruiningse (16) verloor in de tweede ronde van de als derde geplaatste Jolanda Mens met 6- 3 3-6 6-1. lide. De gevaarlijkste momen ten van Hoek kwamen daardoor uit twee corners. De eerste werd door Human ingekopt, maar op de lijn gekeerd door doelman Frans van der Veen; de tweede hoekschop werd rondgespeeld naar de andere kant, waarna Barry van der Hooft de lage voorzet van Thomas Ragut kon binnenlopen (1-1). In de tweede helft leek Hoek echter ontketend. Het beukte met een spervuur van aanvallen op het doel van Terneuzen, maar inzetten van Human, invaller Van Oost en Poppe werden alle maal gekeerd. Nijskens ver hoogde na een ruim uur de druk door een verdediger (Ragut) voor een aanvaller (Van den Ou den) te vervangen, maar als een sluipmoordenaar maakte Ro nald van Sliedregt uit een coun ter 3-1. Ademnood Vanaf de aftrap maakte Musa Kanu echter met een van rich ting veranderd schot de 3-2. Niet veel later gevolgd door een kopbal op de lat van Van den Ouden en een schot van Human op de paal. Terneuzen raakte in ademnood. De tijd drong. Maar toen werd Langeveld een halve minuut voor tijd onderuit ge haald in het strafschopgebied: penalty. Poppe hield het hoofd koel en maakte de bevrijdende 3-3, tevens eindstand. In de strafschoppenserie wer den vijftien opeenvolgen destrafschoppen verzilverd, maar toen miste Randy Lauret namens Terneuzen als eerste. Voor de tweede keer in acht da gen treffen Hoek en Kloetinge elkaar daardoor morgen. Nu in de finale van de Delta Zeeland Cup. Terneuzen-Hoek 3-3 (2-1). Hoek wns(8-7). 13. Mike Bul 1-0, 26. Bar ry van der Hooft 1-140. Mike But 2- 1, 67 Ronald van Sliedregt 3-1, 70 Musa Kanu 3-2, 90. Bart Poppe 3-3 (strafschop). Scheidsrechter: Al- winDon (Oostkapelle).Aantal toe schouwers: 300 Terneuzen: Frans van der Veen; Geert Bosschaart, Danny Magito, Roel Alberti, Hubert van den Hemel; Remco van Leeuwen (64. Jacky Lambert), Dennis de Kraker, Nico van der Meer, Jordy Bakker (78 Randy Lauret), Benoit Moukoko Williams (46. Ronald van Sliedregt), Mike But. Hoek: Jurgen Belpaire; Thomas Ra gut (64. Leon van den Ouden), Gunther de Meyer, Johan Mucher, Franky Standaert; Bart Poppe, Björn Langeveld, Musa Kanu, Mare Minnaert (78. Wesley de Smet); Ar jan Human, Barry van der Hooft (46. Rieno van Oost). Dick Jol hing gisteren de grapjas uit tijdens de jaarlijkse coopertest voor alle scheidsrechters in het betaalde voetbal. foto Roland de Bruin/GPD van onze sportredactie ZEIST - Fouten van voetbalscheidsrech ters zijn en blijven onvermijdbaar, maar de acceptatie bij spelers en publiek kan sterk worden vergroot. In dat kader zullen de scheidsrechters zich vanaf komend weekeinde veel opener gaan opstellen. De technisch coördinator van de scheidsrechters, oud-topman Jaap Uilenberg, zal daarnaast op televisie - als 'tv-scheidsrechter' - regelmatig met ach tergronden en nadere inlichtingen komen. Het plan van meer openheid werd gisteren in de praktijk gebracht toen de pers, in clusief de vertoning van een film met een serie interessante en controversiële mo menten van het WK in Korea en Japan, werd uitgelegd waarop de scheidsrechters in het nieuwe seizoen de nadruk gaan leg gen. Opdracht éénfluit niet te kinderach tig, want voetbal is een contactsport. Persoonlijkheid Volgens Jaap Uilenberg moet de wedstrij d lopen zo vaak en lang het kan. ,,Je moet alert zijn op de echte overtredingen, maar scheidsrechters moeten de wedstrijd niet stilleggen als het niet perse hoeft. Je moet daarbij aanvaardbare risico's nemen. Als de scheidsrechter zich lekker voelt, moet hij zo veel als mogelijk met zijn persoon lijkheid proberen op te lossen in plaats van met het dood leggen van de wed strijd." Voor een ware schwalbe moet wel worden gefloten: vrije schop en geel. Uilenberg: ,,Maar er is pas sprake van een schwalbe als er totaal geen lichaamscontact is en een speler toch valt." De definitie is eni germate onbevredigend, geeft Uilenberg toe, omdat er zo gevoelsmatig veel vaker sprake is van een schwalbe dan volgens de officiële regels. GPD Kloetinge-spits Erik de Groene (zwart shirt, rechterknie op de grond) vecht een verbeten duel uit met Edwin Meerman van Oostkapelle. foto Lex de Meester door Jan Dagevos VLISSINGEN - Er zijn van die dagen in de oefencampagne dat de benen zwaar zijn en de geest vermoeid is. Kloetinge overkwam het gisteravond tijdens het openingsduel van de Delta Zeeland Cup. Het bleef echter zonder gevolgen. Opponent Oostkapelle hield weliswaar lang stand, in de slotfase moest de Walcherse zaterdag-eersteklasser toch buigen: 3-0. Voor Kloetinge is het de zwaarste week uit de voorbereiding. De Bevelandse hoofd klasser werkt in een tijdsbestek van tien da gen vijf wedstrijden tegen gerenommeerde tegenstanders af. Gisteren stond het derde duel op het programma, tegen Oostkapelle. Op papier was dat misschien de minste te genstander, maar de argeloze toeschouwer moet het gisteravond in eerste instantie niet waargenomen hebben. „Volgens mij had Kloetinge de wedstrijd van dinsdag tegen RBC nog in de benen", zei Oostkapelle-trainer Karl Vergouwen „Toen zijn we heel diep gegaan", beaamde collega Diederik Hiensch. „En dat zag je vandaag in de eerste fase terug. Het was slap en het inspelen was slordig. Daardoor werd het een heel lastige partij De lankmoedigheid leidde in de zesde mi nuut tot een grote kans voor Oostkapelle. De Walcherse ploeg profiteerde van balver lies op het middenveld, waarna Wilfred Schipper in de diepte werd gelanceerd. Hoewel hij licht werd aangetikt wist de aan valler Dennis van de Welle op links te berei ken. De linksbuiten schoot in, maar zag de bal op de paal belanden. Kloetinge herstelde zich hierna wel enigs zins, kreeg ook enkele kansen via John Bentschap Knook en Erik de Groene (hij schoot een keer op de lat), maar overtuigend was het allemaal niet. Het tempo lag te laag en de opbouw was zwak. Aan de andere kant had het ook met het spel van Oostka pelle te maken. De equipe van oefenmeester Karl Vergouwen, die in het verleden Kloe tinge 2 trainde, pakte de zaken vooral in tactisch opzicht goed aan. De ploeg gaf wei nig ruimte weg en schermde de aanvallers van Kloetinge goed af. „We hebben heel ge disciplineerd gespeeld", vond Vergouwen. „Daarvoor verdienen de jongens een com pliment." Ruim een uur lang bleef de 0-0 op het score bord. Toen werd echter het verzet gebroken. Na een doorkopbal van Erik de Groene dook Pieter de Graaff in de 68e minuut plots op voor Oostkapelle-doelman Mohamed El Bekkaoui. De nieuweling van Kloetinge, die dit keer op de plaats van de licht geblesseer de Ronald Zuijdwegt speelde, bleef be heerst en schoof de bal in het doel: 1-0. Erik de Groene (uit een strafschop) en Emiel Dorst bepaalden de eindstand op 3-0 tegen het dappere Oostkapelle, dat in de slotfase ook nog eens met tien man verder moest. Verdediger Ruben Coppoolse kreeg met kramp te maken en kon niet meer verder. Het was op een moment dat Oostkapelle al vier keer had gewisseld. Arbiter Harold van de Ketterij dacht dat dat het maximum was en stond dus geen nieuwe wissel meer toe. „Zo was het me voor de wedstrijd uitge legd", vertelde de scheidsrechter. In werke lijkheid mochten er vijf spelers worden ge wisseld. Kloetinge-Oostkapelle 3-0 (0-0). 68. Pieter de Graaff 1-0, 76. Erik de Groene 2-0 (strafschop), 83. Emiel Dorst 3-0 Scheidsrechter Harold van de Ketterij (Vlissingen). Aantal toeschouwers: 100 voorrust, 300na rust. Kloetinge: Jaap Pijnenburg; Ronnie Cremer (17. Jeffrey Frijters), MichaLekawael (65. Niels Lode- wijk), Erwin van der Woerdt, Arno Melaard; Jan Baaijens, John Bentschap Knoop (46 Johan de Goederen). Emiel Dorst; Wilco de Valk,Erik de Groene, Pieter de Graaff. Oostkapelle: Mohamed El Bekkaoui; Joel Patte- nier, Edwin Meerman, Ruben Coppoolse (75 -), Rick Pattenier; Matthijs Lugtenburg (52. Turgut Kizilarslan), Arjen Pattenier (73. Giacomo Wat- tel), Roel Latuheru; Ricardo Schipper (54. Ferry Alfons), Wilfred Schipperen Dennis van de Welle (60. Anton Kruit) VLISSINGEN - Cees Priem is een van de kandidaten om alge meen directeur bij de Bredase voetbalvereniging NAC te wor den. De voormalig wielrenner en ploegleider uit Wemeldinge werd dinsdag benaderd nadat Roeland Oltmans zijn ontslag had ingediend. Priem erkende gisteren in onderhandeling te zijn met NAC. „Daarom kan ik er op dit moment helemaal niets over zeggen." HELSINKI - De Finnen Petri Pasanen van Ajax en Mika Nur mela van Heerenveen zijn opgeroepen voor de oefeninterland tegen Ierland, volgende week woensdag in Helsinki. Ook AZ- verdediger Juha Reini maakt deel uit van de selectie. Bonds coach Antti Muurinen kan verder beschikken over voormalig Ajacied Jari Litmanen en oud-Willem Il-speler Sami Hyypia, nu beiden in dienst van Liverpool. ANP MANCHESTER - Engels international Wes Brown van Man chester United is minimaal drie maanden uitgeschakeld we gens een gebroken enkel. De 22-jarige verdediger raakte woensdagavond in de Champions-Leaguekwalificatiewed- strijd tegen het Hongaarse Zalaegerszeg al na zes minuten ge blesseerd. Gisteren in het ziekenhuis bleek zijn enkel gebro ken. Manchester verloor in Hongarije met 1-0. RTR BERLIJN - De Duitse schaatsster Monique Garbrecht-En- feldt gaat zich bij de Nederlandse coach Bart Schouten voor bereiden op het nieuwe seizoen. De winnares van zilver bij de Olympische Winterspelen zal de komende maanden bij hem in Salt Lake City trainen. Schouten is per 1 juni begonnen met een eigen trainingspro gramma op de olympische schaatsbaan van Salt Lake. Het programma staat open voor schaatsers uit de hele wereld. SID/ANP ST. LOUIS - Arie Luyendij k j unior heeft bij een test op de Ga teway International Raceway in St. Louis een ongeluk gehad. De twintigjarige zoon van de tweevoudig winnaar van de In- dy 500 probeerde zijn wagen uit voor de race in de Infinity Pro Series op 25 augustus. In de tweede bocht raakte hij de muur van de oval. Luyendijk liep verwondingen op aan zijn linker schouder en rechterhiel en werd behandeld in het universi teitsziekenhuis van St. Louis. Acteur Jason Priestley ramde zondag in dezelfde raceklasse al zijn auto tegen een muur op de Kentucky Speedway. De 32- i jarige Canadees, beter bekend als Brandon Walsh uit de tv-se- rie 'Beverly Hills, 90210', liep een hersenschudding, een zere rug en gebroken voeten op. ANP INDIANAPOLIS - Martin Verkerk heeft zonder te spelen de I kwartfinales bereikt van het tennistoernooi in Indianapolis, i Zijn Britse tegenstander Tim Henman meldde zich vlak voor het duel af met een schouderblessure. De als vijfde geplaatste Henman liep de kwetsuur op in zijn partij tegen de Chileen Massu. Verkerk versloeg de Duitser Alexander Popp met 6-4 7-5 .ANP warm met een goede partij tegen Souleymane Keita, waarin het na een spannend eindspel remi se werd. In de middagronde moest hij het opnemen tegen Vi- talia Doumesh. De Alkmaarse, die 's ochtends al verloren had van Middelburger Daaf Kasse, kreeg geen vat op het sterke om singel ingsspel van de Zeeuwse jeugdkampioen en ging kans loos ten onder. Dankzij deze uit stekende resultaten deelt Pro voost nu de derde plaats met Wim van der Kooij. Daaf Kasse, die in de middagronde in een saaie partij remise speelde tegen Arie van de Weteringh, staat sa men met Keita vijfde. In de open groep neemt de span ning toe. Gisteren begonnen ze ven koplopers aan de zesde ron de en toen de partijen klaar wa ren bleef er slechts één over: Jan van de Weteringh uit Stavenisse won van Wim van Schie en zag alle concurrenten gelijk spelen, 's Middags kwam de koploper tegen de Brabander Martin de Wolf niet verder dan een gelijk spel, waardoor hij op de koppo sitie gezelschap kreeg van de Limburger Brion Koullen en Francis Tholel uit Sliedrecht. van onze sportredactie GOES - De Senegalees N'Diaga Samb en Kees Thijssen uit Die- men gaan met nog één ronde te spelen aan de leiding in de twee hoofdgroepen van het SNS Zee land Open damtoernooi. Vooral Samb maakt deze week in hoofdgroep A een ijzersterke indruk. Gisteren versloeg hij in de ochtendronde oud-wereld kampioene Zoja Golubjeva. Voldoende voor een ongedeelde eerste plaats was dat toen nog niet, omdat de Duitser Mark Po- dolski in een mooie partij van Arjo Kousemaker won. 's Mid dags liet Podolski echter een steekje vallen. Tegen de Tilbur- ger Anton van Berkel slaagde hij er niet in concreet voordeel te bereiken en moest uiteindelijk genoegen nemen met een gelijk spel. Ook in de partij tussen Samb en Fred Ivens leek een ge lijkspel lange tijd de meest logi sche uitslag, maar Samb had een mooi valletje in de stand ge vlochten waar Ivens tot zijn ei gen verbijstering slachtoffer van werd Samb heeft nu in zes partijen al vijf keer gewonnen. In de groep waar de Senegalees en Podolski de dienst uitmaken won Zeeuws kampioen Cees Rijk voor het eerst in dit toer nooi een partij. In de middag ronde profiteerde hij van een ernstige fout van Zoja Golubje va. Ook in de ochtendronde deed de Lewedorper goede za ken met een gelijkspel tegen An ton van Berkel. De Goesenaar Arjo Kousemaker beleefde een off-day want behalve van Podo lski verloor hij ook van Michiel Kloosterziel, de nationale jeugdkampioen uit Katwijk. Mazzel Kees Thijssen en Wadim Wirny gaan vandaag uitmaken wie zich vanuit hoofdgroep B plaatst voor de finale van het toernooi. Gisterochtend won Thijssen met de nodige mazzel van Arie van de Weteringh en bleek Wadim Wirny net een maatje te groot voor Wim van der Kooij. In de middagronde moesten de twee favorieten het tegen elkaar opnemen. Wie een spannende partij had verwacht kwam bedrogen uit, want al na 23 zetten tekenden de spelers de vrede. Thijssen gaat de slotron- de in met twee punten voor sprong op Wirny. Bennie Provoost uit Aagtekerke kwam gisteren sterk voor de dag in groep B. 's Ochtends liep hij CIVAUX - Sissy van Alebeek is als tweede geëindigd in de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen. De renster van Farm Frites-Hartol moest na een rit over 77 kilome ter tussen Bellac en Civaux, de Russische Olga Slioessareva voor zich dulden in de massa- j sprint. De Russische Zinaida Sta- hourskaia behoudt de leiding in het algemeen klassement. Met nog twee ritten in lijn en de af sluitende tijdrit van zondag voor de boeg hoopt Baukje Doedee er nog steeds op een keer in een goede ontsnapping mee te zitten. Die kans zag ze gisteren in rook opgaan. Nadat een hele dag hard was gekoerst, ging Chantal Beltman in de slotfase aan de haalNadat Beltman was achterhaald reed een compact peloton naar de streep. Baukje Doedee vermeed het duw- en trekwerk van de massasprint en bolde rustig uit in een grote groep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20