Watersnood in Oost-Duitsland vrijpartij yrouwen hekelen laksheid rond emancipatiezaken Nederlandse economie groeit nauwelijks nog 20 tn De La Guarda is theater voor lichaam en ziel Ruim vier miljoen mensen getroffen door overstromingen Vermeende drenkeling maakte wandeling Agenten Tilburg stelen auto's als waarschuwing £?- verkeerde plaats Schijngevecht op het strand Zimbabwe wacht voedselramp Coupplegers Venezuela vrijuit Duurzaam Veilig hindert hulp Van der Vaart in selectie Oranje .ié&t P2C Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 27° 1 17° Zonnig Veel zon bij een zwakke tot matige noord oostenwind. Maximumtemperatuur rond 27 graden. Bar- 245e jaargang no. 193 eris vrijdag 16 augustus 2002 i°£ los nummer 1,00 van onze redactie buitenland DRESDEN - De overstro mingen in Midden-Euro pa nemen steeds ernstige re vormen aan. Vooral de gevolgen van de waterlast in Oost-Duitsland zijn ca tastrofaal. In de meeste getroffen gebieden in de deelstaten Saksen en Sak- sen-Anhalt is de noodtoe stand afgekondigd. In totaal zijn zo'n 4,2 miljoen Duitsers getroffen door de wa teroverlast. Zeker negen men sen zijn om het leven gekomen. De schade loopt in de miljarden. Gisteren werd in Dresden, de hoofdstad van de deelstaat Sak sen, een waterstand van ruim acht meter gemeten. Deskundi gen gaan ervan uit dat de rivier de Elbe daar de komende dagen boven de negen meter uitkomt. I Belangrijke historische gebou wen zijn al ondergelopen. Uit j musea werden in alle haast I kunstschatten in veiligheid ge- j bracht. Patiënten Zo'n 170 patiënten van de in tensive care afdelingen van zie kenhuizen in Dresden zijn per I helikopter naar andere steden j overgebracht. Meteorologen venvachten dat het waterpeil I van de Elbe bij Dresden pas vol gende week het hoogste peil zal I hebben bereikt. j Bij de stad Pirna, aan de Elbe I tussen Dresden en de Tsjechi sche grens, brak gisteravond ZANDVOORT - Voor de kust van Zandvoort hebben zeven reddingsboten en een politiehe- likopter gisteravond voor niets naar een vermiste 15-jarige jon gen gezocht. De groep jongeren waartoe hij behoorde, had hem sinds gister- middag vier uur niet meer ge- zien en was bang dat hij in zee in nood was geraakt In de loop van de avond bleek dat hij een strandwandeling maakte. Een woordvoerder van de Kust wacht liet weten dat de vermiste jongen rond half tien uur werd gesignaleerd bij de reddings- post Noord van Zandvoort. Op dat moment was de zoekactie nog in volle gang. Volgens de woordvoerder hing de jongen een vaag verhaal op, maar was in ieder geval duide lijk dat hij niet in nood verkeer de. Dinsdag verdronk bij Callants- oog een Duitse toerist. Zijn dochter en een derde badgast raakten ook in de problemen, maar zij konden worden gered. De zwemmers kregen waar schijnlijk te maken met een on verwacht sterke stroming. ANP een belangrijke dijk door. De stad liep voor de tweede keer de ze week onder water. Pirna zelf werd al ontruimd. Ook de Mui- de, die in de Elbe uitmondt, is sterk gezwollen. Twee plaatsen aan de rivier staan al volledig onder water. Verder stroomafwaarts van de Elbe, in de deelstaat Branden burg, maakt men zich ook op voor overstromingen. Het 5000 zielen tellende Mühlberg werd in de loop van dag ontruimd. Delen van de stad Magdeburg in Saksen-Anhalt staan al onder water. Intussen bereiden ook Neder- Saksen en de stad Hamburg, in het noorden van Duitsland, zich voor op problemen. Die zullen zich daar naar verwachting vol gende week gaan voordoen. In Duitsland heerst verontrus ting over een mogelijke vervui ling van de Elbe door een over stroomde chemische fabriek in Tsjechië. Uit de Spolana fabriek in Neratovice, 15 kilometer ten noorden van Praag, ontsnapte gisteren een wolk chloor. Vol gens milieuorganisatie Green peace bestaat het gevaar dat er uit de fabriek ook dioxine en kwik in de Elbe stromen. De Duitse minister van Milieu, Trittin, toonde zich gisteren be zorgd over een mogelijke ver vuiling van de Elbe, maar liet later weten dat er geen direct gevaar is. De situatie in de Tsjechische hoofdstad Praag en in het zui den van Tsjechie verbeterde gis teren licht. Tsjechië kan aan spraak maken op 57,75 miljoen euro aan Europese steun voor de wederopbouw. Het geld komt voor een groot deel uit een pot voor milieu- en transportpro jecten in Oost-Europa. Het dodental door de overstro mingen in Tsjechië staat op ze ker elf. Een man kwam gisteren nog om, nadat hij was geraakt door een stuk van een binnen vaartschip dat met dynamiet werd opgeblazen, omdat het los was geraakt en schade dreigde aan te richten. ANP/DPA/RTR Inwoners van Dresden bouwen inet zandzakken een dam tegen het water van de Elbe. TILBURG - Twee agenten van de Tilburgse politie zijn er gis termiddag tot drie keer toe van door gegaan met een auto van iemand anders. De agenten zijn niet aangehouden en ze worden ook niet ontslagen, j Ze wilden de eigenaren van de 1 auto's alleen duidelijk maken dat hun voertuig zó weg kan zijn als deze onbewaakt met draai- ende motor langs de weg staat. 1 Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren laten weten. Tijdens hun surveillance zagen de agenten drie keer een auto I niet draaiende motor staan. Het waren wagens van mensen die even moesten pinnen of snel een I boodschap deden. Tot grote hi- I lariteit van omstanders reden de agenten weg in de auto's om ver volgens een geschrokken eige- naar achter zich aan te krijgen Ook als je maar even weg bent, riskeer je de diefstal van je auto, dat blijkt maar weer", aldus de Tilburgse politie. ANP TERNEUZEN - Een vrijend paartje dat in plaats van het bed de nachtelijke koelte van een Terneuzens terras opzocht, is gisteren door de politie op de bon geslingerd. Onder het oog van vijf andere terrasbezoekers gaven zij zich over aan de liefde. Het voorval speelde zich giste ren rond één uur 's nachts af op een terras bij een horecazaak in de Nieuwstraat. De 28-jarige mart en de 37-jarige wouw, bei den uit Terneuzen, kregen een proces-verbaal wegens het ple gen van seksuele handelingen in het openbaar. Volgens een poli- tievoorlichtster zaten er nog vij f andere mensen op het terras. „Die stoorden zich eraan. We kregen een telefoontje en gingen kijken. Of ze 'het' echt gedaan hebben op het terras? Dat weet ik niet, maar de bewegingen wa ren er wel naar." door Gitte Brugman DEN HAAG - De vrouwenbe weging heeft scherpe kritiek op de nog steeds bestaande vacatu re voor een staatssecretaris van emancipatie- en gezinszaken. De Vrouwen Alliantie vindt het schandalig dat er zo gesold wordt met de post. En Cisca Dresselhuys, hoofdre dacteur van Opzij, vindt het 'van een idiotie' dat elk beleids terrein bezet is, behalve dit. Het geeft volgens de vrouwen aan dat emancipatiezaken voor dit kabinet niet hoog op de priori teitenlijst staan. Na Philomena Bijlhout (slechts acht uur in functie) en Fiona de Vilder (drie weken kandidaat, bedankte na eerste kennismaking) hebben zich nog geen kandidaten ge meld. De optimistische woor den - 'we hebben veel uitsteken de kandidaten' - van LPF-leider Herben zijn verstomd. Vice- fractievoorzitter Hoogendijk heeft na de aftocht van De Vil der aangekondigd rustig de tijd te nemen om iemand te zoeken. Bij het Clara Wichmann insti tuut (expertisecentrum voor vrouw en recht) verbazen de me dewerkers zich over het gebrek aan kandidaten. Ook de Vrou wen Alliantie begrijpt het pro bleem niet. Het platform van 45 (wouwen)organisaties heeft eerder een lijst met suggesties aan premier Balkenende ge stuurd. Achtertuin Patricia Collette, voorzitter van de alliantie. „Misschien moet ik bij het tuinhek van Ferry Hoo gendijk gaan staan en hem een aantal bruikbare suggesties doen. Want hij kijkt geloof ik niet veel verder dan zijn achter tuin." Marieke Schilp, hoofdredac- VLISSINGEN - Het ging er gister avond op het strand nabij tennispark Zwanenburg in Vlissingen hard aan toe. Zo'n twintig leden van de vecht kunstvereniging Hwa Rang Do Neder land uit Vlissingen trainden voor het laatst deze zomer op het strand. Bij mooi weer waren de leden in de maan den juli en augustus daar iedere dins dag- en donderdagavond te vinden. Vanaf volgende week zitten ze weer in de 'dojang'. Hwa Rang Do betekent 'de weg van kind naar volwassenheid' en is een eeu wenoude Koreaanse vecht- en genees kunst. De vechtkunst is een combinatie van harde, rechtlijnige en zacht vloei ende bewegingen. Het bestaat uit stoot- en traptechnieken, gewrichts- en drukpuntmanipulaties, wapentechnie ken, meditatie, ademhalingstechnie ken en geneeskunst. foto Mechteld Jansen Praktisch de hele productie in Zimbabwe ligt stilAlle waar nemers zijn het erover eens dat de bom nog dit jaar barst. Dat gebeurt als de magere oogst is opgegeten <5 en het lange wachten begint op de nieuwe aanplant. De Venezolaanse admiraals Ramirez Perez (m) en Comisso Urdaneta (1), luchtmachtgeneraal Pereira (r) en een tweede generaal die in april betrokken waren bij een staatsgreep, zijn ontslagen van rechtsvervolging Direct na de uitspraak bra ken in de hoofdstad Caracas rellen uit, waarbij aan hangers van president Chavez en de politie met el kaar slaags raakten. Als het verkeersproject Duurzaam Veilig in de uitgebreidste variant wordt uitgevoerd, komen de aanrijtijden van brandweer en ambulances in gevaar. Ook nu al wor- rtj jj den voorgeschreven tijden vaak niet gehaald. Rafael van der Vaart, Wil fred Bouma en Kevin Hof land maken voor het eerst deel uit van de Neder landse selectie. Bonds coach Dick Advocaat heeft de drie opgeroepen voor de vriendschappelij ke wedstrijd woensdag tegen QA N oorwegen varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; wetenschap: 10; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 18,19 en 20; kunst cultuur: 21,22,23 en 25 foto Fabrizio Bensch/RTR teur van Avanta, het manage mentblad voor vrouwen, klinkt cynisch. „Ik kan me voorstellen dat de LPF niet zo in de geëman cipeerde hoek zit, gezien de an dere bewindslieden die ze gele verd hebben." De LPF heeft niet onder de juiste vrouwen ge zocht, oordelen de vrouwen. Dresselhuys: „De Vilder is een gescheiden vrouw met drie kin deren, düs deskundig, oordeel de de LPF. Dat is niet logisch ge redeneerd." Schilp: „Uit niets bleek dat De Vilder een sterke betrokkenheid of kennis van za ken had." Dresselhuys draagt verzachten de omstandigheden aan voor de nieuweling LPF. „De LPF heeft geen vrouwenafdeling en geen oud-Kamerleden, waar een an dere partij naar zou hebben ge keken Het zal de LPF niet meevallen iemand te vinden, vermoedt zij. „Een vrouw die moeite heeft gedaan voor een mooie functie in bijvoorbeeld het bedrijfsleven, zal die niet zo snel op het spel zetten. Je weet niet hoe lang dit kabinet blijft zitten." Moeders De vrouwen zijn niet te spreken over de combinatie van emanci patie en gezinszaken. Schilp: „Als je emancipatie bij gezins zaken trekt, dan gaat het alleen over moeders. Dit nieuwe staatssecretariaat lijkt erop te wijzen dat het kabinet terug wil naar vroeger. Dat moeders niet hoeven te werken als ze niet wil len. Dat heeft weinig te maken met emancipatie." Ook Dressel huys ziet er weinig heil in. „Het gaat om soms conflicterende be langen. Het belang van vrouwen kan anders zijn dan belangen van man of kind." GPD van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) is gisteren voor het vierde kwar taal op rij met slechte economi sche groeicijfers gekomen. In het tweede kwartaal nam de economie toe met 0,1 procent vergeleken met dezelfde perio de vorig jaar. Ook ten opzichte van de eerste drie maanden van dit jaar was er nauwelijks enig vooruitgang. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft naar aanleiding van de te genvallende cijfers 'in gedach ten' haar groeiraming over het hele jaar naar beneden bijge steld In de boeken van DNB staat nog een officiële prognose van 0,7 procent, 'maar de kans dat te halen is klein', zei een woordvoerster Het Centraal Planbureau (CPB) zei in een re actie dat de vooruitzichten over de economische groei in Neder land lager kunnen uitvallen. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat in het tweede kwartaal min der is geïnvesteerd en minder geëxporteerd dan een jaar eer der. Bedrijven hebben vooral in geteerd op hun voorraden. Alleen consumenten geven de economie nog een beetje een im puls. Ze waren weliswaar zuinig met de bestedingen, maar ze zorgden wel voor de zeer lichte groei. Het CBS is wel wat posi tiever over de export. De terug gang zwakt namelijk af. Daar staat tegenover dat de investe ringen harder dalen dan sinds jaren is gemeten. ANP (Advertentie) '"ViVllnfr+mKn - MM straat postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000002 c noteert u mij vopr een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) L. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). ^n .per kwartaal met automatische incasso 52,-). Kr per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1