Opnamestop Goes probleemloos l°acnhSd vlnn S PZC Crimineel hoort 18 maanden eisen Visite van de ooievaar Kritiek op werkwijze explosievendienst op tjokvol strand Creatief met bloemen en pompoenen Roemeense scouts sluiten vriendschap Bedrijf in problemen door gebrek aan ambtenaren Veere Zestien kinderen doorverwezen naar ziekenhuizen in regio Kokkelvissers mogen agenda weekenddiensten vrijdag 16 augustus 2002 Zo'n vijftien ooievaars zochten een rustplek op een flat in Goes. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - De gedeeltelijke slui ting van de afdeling kinderge neeskunde van het Oosterschel- deziekenhuis in Goes heeft volgens de Raad van Bestuur geen problemen opgeleverd. Zestien kinderen zijn de afgelopen weken doorverwezen naar andere ziekenhuizen in de regio. De kinderafdeling van het Goe- se ziekenhuis kampt al enige tijd met personeelsproblemen. Er is een formatie van twaalf mensen, maar er zijn drie open staande vacatures. Daarnaast is er een langdurig zieke. In 'nor male' tijden kan het huidige personeel de zaak goed behappen, maar nu de vakan- tietijd aanbrak, kon het zieken huis naar eigen zeggen niets anders doen dan het invoeren van een gedeeltelijke opname stop. De eerste opvang van pasgebo ren en zieke kinderen bleef het ziekenhuis zelf doen, net als operaties. Voor het overige wer den patiënten doorverwezen STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; DOMBURG - Vakantiepark Hof Dom burg, 20.30 - 22.00 uur. Verklede lam pionoptocht; Pleintje 't Groentje, 19.00-19.30 uur: Meeleeftheater; Café Tramzicht, vanaf 18 uur: Skeeler tourtocht 'Skating by the sea'; MIDDELBURG - Vrijmetselaarsloge La Compagne Durable, Stationsstraat 16, 13.30-17.00 uur: Zomerreces, tentoon stelling van leden; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; WESTKAPELLE - LunchcaféTraoljewerk, 19.30 uur: WinterBBQ met winters tintje; Markt, 21.30 uur: Lampionoptocht onder begeleiding van OKK, Kreek, 22.30 uur: Vuurwerk; ZOUTELANDE - Muziektent, 19.00 uur: Kindertheater, 19.30 uur: Ballonnenspel- letjes en clown. naar elders. De meesten van hen, dertien kinderen, werden naar Vlissingen gebracht. Twee anderen gingen naar Bergen op Zoom en één kind werd naar Roosendaal doorverwezen. Vol gens secretaris C. de Jong van de Raad van Bestuur is dat alle maal zonder problemen verlo pen. Al met al heeft de gedeelte lijke opnamestop drie weken geduurd. Een poging om deze periode te verkorten, door het aantrekken van uitzendkrach ten, liep op niets uit. Vanaf vandaag is de kinderaf deling weer volledig open voor opnamen. Maandag zal worden bekeken welke kinderen, die de afgelopen weken naar andere ziekenhuizen werden gestuurd, terug kunnen keren naar Goes. Onkosten Patiëntenorganisatie Het Kla verblad, die enige kritiek uitte over de gedeeltelijke sluiting, heeft slechts één telefoontje over de kwestie ontvangen. Een man wiens kind naar Bergen op Zoom werd doorverwezen, vroeg zich af of hij de extra on kosten vergoed kon krijgen. Het Klaverblad staat op het stand punt dat de extra reiskosten vergoed dienen te worden, maar meer dan een adviserende rol kan de organisatie niet vervul len. „We hebben de man aange raden zijn zorgverzekeraar of het ziekenhuis te benaderen", aldus woordvoerster M. Ver meer. Contact tussen het zie kenhuis en de patiëntenorgani satie is er niet geweest. Volgens Vermeer is dat pas aan de orde als er problemen ontstaan of mensen massaal klagen overeen bepaalde situatie. Daarvan is geen sprake geweest. Noodzaak Bestuursvoorzitter J. Broertjes van het Oosterscheldezieken- huis gaf enkele weken geleden aan dat de ontstane situatie de noodzaak voor het samenvoe gen van de kinderafdelingen van Goes en Vlissingen bewijst. Volgens hem kan deze fusie binnen er termijn van anderhalf of twee jaar gerealiseerd wor den. door Rinus Antonisse GOES - Ooievaars brengen ba by's - zo luidt al eeuwenlang het hardnekkige fabeltje. De groep van ongeveer vijftien ooievaars die woensdagavond neerstreek op het dak van de Erasmusflat, wooncentrum voor ouderen in de Goese Polder, was kennelijk even de kluts kwijtgeraakt. Hoe het ook zijhun onverwach te bezoek trok veel bekijks, met name ook van vogelaars, gewa pend met indrukwekkende fo- to-apparatuur. Eerder die dag was een vergelijkbare groep waargenomen bij Vrouwenpol der; mogelijk ging het om de zelfde dieren. De ooievaars ge bruikten het dak als rustplaats. Het betreft vogels die op ver schillende plaatsen in Neder land broedden (totaal gaat het om ongeveer 400 paar) en nu met hun jongen op doortrek zijn naar de warme overwinterings- gebieden in Afrika. Tijdens hun reis kiezen ze in de loop van de avond steeds een plek om te overnachten. Om veiligheidsre denen is dat bij voorkeur een hooggelegen plaats en daaraan voldoet de Erasmusflat prima. Door hun lichaamsbouw kun nen ze lange tijd op één poot ba lanceren en zo staande slapen. De Elbe vormt de scheiding tus sen de westelijke en oostelijke populatie ooievaars. Ze volgen verschillende trekroutes. Die van de westelijke populatie (waaronder die in Nederland) gaan in de loop van augustus richting West-Afrika. De weste lijke populatie wordt geschat op 33.000 broedparen, waarvan er 28.000 in Europa broeden. In de loop van februari verlaten de ooievaars hun winterkwartie ren en beginnen ze aan de lange trek naar onder meer Neder land. Eind maart leggen ze de eerste eieren. In Zeeland zijn geen broedge- vallen bekend van ooievaars. Wel komen ze op de grens met Vlaanderen, in natuurreservaat het Zwin, tot broeden. Dit jaar werden daar negentien paren geteld, die twaalf jongen zagen uitvliegen. Het broedsucces leek aanvankelijk hoger, maar door forse regenval in juli - waardoor nesten vol water kwamen te staan - stierven acht laat geboren jongen voortijdig. van onze regioredactie DEN HAAG - De kokkelvissers kunnen toch vanaf volgende week maandag in de Waddenzee op schelpdieren gaan vissen. De Raad van State heeft gisteren tijdelijk het verbod op het me chanisch vissen op kokkels op geheven. Door de uitspraak kunnen de merendeels Zeeuwse vissersbo ten tot 20 december zo'n 9000 ton kokkelvlees uit de Wadden zee opvissen. Daar had de Coöperatieve Producentenor ganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij vorige week tij dens een spoedprocedure om ge vraagd. Het verbod was eerder door de Waddenvereniging afgedwon gen. Zij spande een rechtszaak aan tegen het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer, waarna de vergunning automatisch werd geblokkeerd. De milieuorganisatie vreest dat de kokkelvisserij het voedsel van de trek- en standvogels in het waddengebied wegvist. Vooral de scholekster en de ei- dereend zouden zwaar onder het weghalen van de kokkels lij den. Bovendien beschadigen de vis sers volgens de Waddenvereni ging met hun sleepnetten de zeebodem, waardoor de flora en fauna ernstige klappen oplopen waarvan ze nauwelijks herstel len. Desondanks heeft 's lands hoog ste bestuursrechtscollege beslo ten het verbod op te heffen. Vol gens de Raad van State gaat de kokkelvisserij teloor als er tus sen nu en december niet gevist mag worden. Evaluatie Het rechtscollege wil eerst de evaluatie van de schelpvisserij op de Waddenzee afwachten al vorens een eindoordeel te geven. Die wordt volgend jaar gepubli ceerd. In de tussentijd mogen de kokkel vissers 9000 tot kokkels opvissen, omdat de Wadden ver eniging de gevreesde milieu schade niet onomstotelijk heeft aangetoond. Zo zou het met de schade voor de scholeksters wel j meevallen. En over de grote sterfte onder eidereenden in de afgelopen drie jaar merkt de Raad van State op dat nog niet duidelijk is waar die door wordt veroorzaakt. Volgend jaar wordt definitief duidelijk of er nog toekomst in de kokkelvisse rij zit. De Waddenvereniging probeert elk jaar te voorkomen dat de kokkelvissers de Waddenzee i opgaan. Tot nu toe heeft de Raad van State steeds de schorsende wer king van de bezwaarschriften opgeheven. Dit jaar was de uitkomst van de procedure extra spannend, om dat in het kader van de bodem procedures rond de vergunnin gen over voorgaande jaren de Raad van State in maart zoge heten prejudiciële vragen heeft gesteld aan het Europese Hof van Justitie, een procedure die ongeveer twee jaar in beslag neemt. De Waddenvereniging was van mening dat zolang de antwoor- den op die vragen niet binnen I zijn, de Raad van State geen: nieuwe beslissingen kan nemen Het rechtscollege zelf blijkt het daarmee oneens te zijn. Argumenten Secretaris J. Holstein van de Producentenorganisatie zegt het oordeel van de Raad van State wel verwacht te hebben „Het zijn dezelfde argumenten van de Waddenvereniging die telkens worden gewogen en te licht bevonden." Dat het rechts college ondanks de procedure bij het Europese Hof een uit spraak doet, vindt hij 'een goede zaak'. „Anders was voor ons een j groot probleem ontstaan om de toekomst in te gaan." Overigens gaan de vissers i maandag nog niet de Wadden zee op. „De groei van de kokkels is ten opzichte van vorig jaar wat laat begonnen", verklaart Holstein. „Daarom hebben we besloten even te wachten. De situatie wordt nu van dag tot dag beke ken." door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Eige naar H. Wattel van het strand paviljoen Breezand in Vrou wenpolder is ontevreden over de manier waarop dinsdag is om gesprongen met een gevonden granaatkop. De granaat die dinsdag gevonden werd op het Oosterstrand in Domburg, is op Breezand in Vrouwenpolder diezelfde dag omstreeks zes uur tot ontploffing gebracht. „Het is niet gebruikelijk dat een projectiel tot ontploffing wordt gebracht op dit strand", zegt Wattel. „Bovendien gebeurde het met veel bombarie. Politie agenten met megafoons ver zochten iedereen die op het strand lag, hun boeltje te pak ken en het strand vrij te maken. Het was best druk, want het was mooi strandweer. Niemand wist wat er aan de hand was." Nadat de granaatkop gevonden werd, zijn de burgemeester van Veere, de Stichting Strandex- ploitatie Walcheren, de politie en het Explosieven Opruimings Commando ingelicht. Volgens woordvoerder J. van Mourick van de politie Zeeland is beslo ten de granaatkop niet in Dom burg te laten ontploffen omdat het hoog water was en omdat er veel badgasten waren. In Vrou wenpolder was het ook eb, maar dat strand is breder. Dikwijls worden explosieven in Vrouwenpolder tot ontploffing gebracht op het rustigere strand De Zandput. „Waarschijnlijk is uit veiligheidsoverweging be sloten dat de granaatkop zo snel mogelijk tot ontploffing moest worden gebracht. Er zal daarom voor het dichtstbijzijnde strand zijn gekozen", zegt W. Fiers van hetEOC. Voor het gebrek aan uitleg aan de medewerkers van het strand paviljoen, verwijzen de politie, de SSW en het EOC naar elkaar. Woordvoerster L. van den Heu vel van de gemeente Veere was niet van de onvrede van Wattel op de hoogte, maar zegt het 'niet netjes' te vinden als hij inder daad niet op de hoogte is ge steld. „Vandaag is de gang van zaken rond de granaatkop ge- evalueerd, maar dit is niet ter sprake gekomen. In een volgen de evaluatie moeten we dat ze ker meenemen." Volgens de EOC komt het regel matig voor dat er een granaat of een granaatkop gevonden wordt. „We krijgen daarvan 2500 meldingen per jaar. Dat is zeventig procent van het totaal aantal meldingen dat wij krij gen." stald, vertelde hij over de vriendschappelijke banden met die steden. „Als ik nu iets uit Roemenië krijg, dan komt dat ook in deze zaal te staan", zegt de burgemeester. Direct daarop toverde de leider van de Roe meense scouts een schaal te voorschijn met een Roemeens wapen. De scouts zijn inmiddels een week in Zeeland. Ze gaan zondag, na een verblijf van twee weken, weer terug naar Roeme nië. Irma Visser, lid van de Zeeuwse scouts, benadrukt het nut van de uitwisseling. „We proberen ze een positievere in stelling te geven en we laten zien dat je met samenwerking een heel eind kan komen. We hopen dat ze een betere toekomst voor ogen hebben bij terugkomst in Roemenië." doorValeska Nastaly MIDDELBURG - De burge meester van de Roemeense stad Ramnicu Valcea heeft zijn Mid delburgse collega K. Schouwe- naar uitgenodigd voor een bezoek. Zestien Roemeense scoutleiders overhandigden Schouwenaar gisteren die uit nodiging in het stadhuis. De scouts, in Zeeland op uitno diging van de Stichting Zeeuw se Scouts voor Roemenië, willen via de ontmoeting met Schou wenaar de banden met Roeme nië versterken. De Middelburg se burgemeester leidde de groep als een echte gids door het ge meentehuis. In een ontvangst zaal, waar veel geschenken uit buitenlandse steden zijn uitge- door Andrea Bolle BRUINISSE - Een bloemen- kraampje aan de weg en een veld vol pompoenen ernaast. Daarachter een akker met aronskelken, zonnebloemen, wilgentakken, artisjokken en pompoenen in alle soorten en maten. Voor een deel gaat de oogst naar de veiling. Met het andere deel gaat Lenie Elshout aan de slag. Samen met haar man Kant runt ze de kwekerij Elshout aan de Langeweg in Bruinisse. Hij oogst en zij maakt opvallende decoraties met alles wat er op het land groeit. Deze maand be gint ze weer met het geven van workshops en wordt er weke lijks een pompoenenmarkt ge houden op de kwekerij. Nu bijna anderhalf jaar runt het echtpaar Elshout de kwekerij in Bruinisse. Zoon Erik (11) en dochter Angela (10) helpen soms mee bij de bloemenkraam. In hun vorige woonplaats Alm- kerk in Brabant hadden de twee een boerderij met koeien. Toe valligerwijs kwamen ze in aan raking met snijbloemen, pom poenen en sierfruit. Zonder koeien en alleen met flora be gonnen ze vorig jaar april op 7 hectare land in Schouwen-Dui- veland, omdat de grond hier be ter is. Lenie heeft bij de work shops veel profijt van de oplei ding tot bloemist die zij volgde. Voor de workshops is een apart stuk van de schuur ingericht. Daar kan Elshout per avond ze ven mensen begeleiden. De workshops worden vanaf eind augustus iedere woensdag en donderdag gegeven en zijn al tijd seizoensgebonden. Zo zijn Erik en Angela Elshout helpen vaak klanten bij de bloemenkraam. er thema's als maïs, seizoens- bloemen, pompoenen en win- terschikking. In de laatste maand van het jaar kan zelfs praktisch iedere dag worden ge knutseld. Vaak gebruikt Elshout de op drachten die ze op haar oplei ding krijgt als uitgangspunt voor een workshop. Toch moet ze dan vaak over het land lopen om op ideeën te komen. „Dan zie ik een bloem en denk er dan een soort vaas bij. Vaak schiet me ook iets te binnen in als ik op bed lig. Dan ga ik de volgende och tend direct aan de slag", vertelt ze. Vanaf morgen wordt weke- foto Marijke Folkertsma lijks van 10.00 uur tot 16.30 uur pompoenenmarkt gehouden op de kwekerij. Zaterdag 24 au gustus is er naast de presentatie van velerlei pompoenen en ka lebassen ook open dag, Dan zijn er voorbeelden aanwezig en kan men zich inschrijven voor de workshops. zaterdag 17 en zondag 18 augustus 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: A.M.M Termeeren F A. van den Berg, Rosenburglaan 1, tel. (0118) 465253. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. zon. 0.00-24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81,tel. (0118) 412233. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg, vrij. 17 00-zat. 23.00 uur: W.v.d. Peppel, Oosterscheldestraat 12, tel. (0118) 639933 zat. 23.00-zon 23.00 uur: R. R. Lankhorst, Seisweg 29, tel. (0118) 639933 Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuw land, tel. (0118) 627664. zon, 0.00-24.00 uur: J. F. M. Bergen, Kanaalstraat 89, Oost- Souburg, tel.(0118)461500. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle. Se- rooskerke. Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234 Biggekerke, Meliskerke, Koudekerke en Zoutelande Vrij. 18.00-zon. 24 00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. (0118) 561282. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim) Vrij. 18 00-ma. 08.00 uur: A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Melis kerke, tel. (0118) 561760. Tandartsen: Walcheren: D. Posthumus, Westerbaan 18, W-Sou burg, tel. (0118) 460104. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20.00- zat. 20 00 uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140. zat. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.J. Diender, Dr Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Stichting Dierenambulance Walcheren: alarmnummer 06-23268462. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel.(0118)612134. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen. tel.(0118)412730. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. door Maarten Bakker DEN HAAG - Het personeelsge brek bij de gemeente Veere is zo nijpend dat de vergunningver lening aan de burgers ernstige problemen oplevert. Dat bleek gisteren tijdens een zitting bij de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. De gemeente Veere moest er voor de derde keer binnen een jaar komen uitleggen waarom ze de firma Van Lieshout-Cys- ouw uit Koudekerk nog steeds geen nieuwe milieuvergunning voor haar hotel annex manege heeft verstrekt. „Dit is niet echt netjes", zei RvS-rechter Berg. De woordvoerster van de ge meente Veere legde uit dat het lokaal bestuur grote moeite heeft om geschikte juristen aan te trekken om de vergunning verlening in goede banen te lei den. De zegsvrouw zei, dat zij zelf door de gemeente voor dei zitting was ingehuurd. De gemeente Veere kreeg enkele maanden geleden al de aanma-1 ning van de Raad van State om; de vergunningaanvraag snel te behandelen. Zo niet, dan zou zij een boete van vijfduizend euro moeten betalen. In plaats van de vergunning te verstrekken, koos de gemeente ervoor de boete te betalen. Deze handelswijze1 bracht Staatsraad Berg ertoe i om de gemeente Veere een nog' veel grotere boete in het voor uitzicht te stellen, als ze medio september nog steeds geen ver gunning heeft verstrekt aan de firma Van Lieshout-Cysouw. Het bedrijf had tot voor enkele jaren geleden vijftien paarder, in zijn manege annex hotel; staan. De woordvoerder zei na de zitting gisteren dat de firma door de trage besluitvorming van de gemeente totaal in hel slop is geraakt. De paarden zijn weg en het hotel is gesloten. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 22-jarige man uit Vlissingen wegens diefstal len, inbraken, oplichting en dealen in harddrugs achttien maanden gevangenisstraf geëist. De Vlissinger zat nog in zijn proeftijd toen hij september en oktober vorig jaar de strafbare feiten pleegde. De officier had verdachte in eerste instantie de kans geboden om zich te laten behandelen voor zijn drugsver slaving, maar de poging om af te kicken mislukte. Den Hartog schetste het beeld van een jon geman die al vroeg voor de kin derrechter stond en tot jeugdde tenties werd veroordeeld. „Het strafblad is fors. Hij blijft maar doorgaan. Deze man staat erom bekend dominant, dwingend en gewelddadig te zijn. Hij is zwaar verslaafd en heeft zijn kansen verprutst. Afspraken met de reclassering is hij niet nagekomen. Dus moet er afge rekend worden", stelde de offi cier. De verdachte gaf toe eind sep-, tember bij een computerwinkel in Vlissingen een kassa met geld te hebben weggenomen, drie weken later een gsm-toestel te hebben gestolen en een man te hebben opgelicht door een; playstation van hem te lenen om vervolgens niet meer terug te geven. In die periode stal hij ook i nog een camera, telefoon en ring. Verder had hij vorig jaar bemiddeld bij de verkoop van heroïne en cocaïne. De verdach te zei, bereid te zijn de schade van 819 euro aan de gedupeer den te vergoeden. Raadsman E. Smit realiseerde, zich dat zijn cliënt een gevange-j nisstraf niet kon ontlopen, maari hij hoopte dat de rechtbank re kening zou houden met de ver slavingsproblematiek. Uit het rapport van het ZCAD kwam naar voren dat de Vlissinger alleen gebaat is bi] een langdurige klinische behan deling. Uitspraak 28 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14