Oliebrand uit 1924 smeult na PZC Naar de ring Dijk moet wijken voor nieuwe weg in industriegebied Vlissingen-Oost Provincie kiest voor Connexxion en Taxi Blaakman Lein Langebeeke wint toernooi Middelburg Het Zeeuws Museum krijgt geen geld voor afschrijving interieur 13 Bijna tachtig jaar oude vervuiling in haven kost Vlissingen geld rflf 2002 Meisje mishandeld op station Meer onderzoek zaak-Vogelwaarde Slachtoffer incest moet getuigen Auto stuk door doseerinstallatie Afscheid van George Letzer Exclusieve voorbeschouwing Haagse Etsclub Coverband in Fraggles NS claimen schade aan station bij aannemer vrijdag 16 augustus 2002 door Edith Ramakers 1 VLISSINGEN - Een oliebrand die bijna tachtig jaar geleden woedde, bezorgt Vlissingen nog altijd problemen. „Grote pro blemen", beaamt C. Dekker, be leidsmedewerkster milieu van de gemeente Vlissingen. „Want de olie komt in aanraking met oppervlaktewater. Een directe bedreiging voor de volksge zondheid is er niet. Maar we zijn wel aan het uitdokteren hoe we de vervuiling kunnen bestrij den. Het is een ontzettend dure sanering. We houden rekening met zo'n anderhalf miljoen eu- j De verontreiniging kwam deze I week ter sprake tijdens de com missievergadering grondzaken van de gemeente Vlissingen. De gemeente brengt momenteel in opdracht van de provincie de I bodemkwaliteit in kaart. De ge- gevens worden via de provincie naar het ministerie van VROM j doorgestuurd. Vrom beoordeelt vervolgens hoeveel geld er voor de bestrijding van vervuilde grond naar de diverse gemeen ten gaat. In de Vlissingse haven, vlakbij de Keersluisbrug, voltrok zich in juli 1924 een ramp. Een felle brand brak uit op het terrein j van de Nederlandse Petroleum en Asphaltmaatschappij (Ned- pam). Ongeveer anderhalf mil- j joen liter ruwe olie liep weg over I het terrein. Een van de werkne- Advertentie festivalhart Abdij Middelburg TITANIC ENSEMBLE saionmuziek thé-dansant in de openlucht zo 1 sept 15u00 gratis mers kwam om bij de brand die drie dagen woedde. Op de plaats van de Nedpam werd jaren later de Vlissingse Jachthaven van de vereniging van watertoerisme Schelde aangelegd. De huidige exploi tanten van de VW Schelde zijn er intussen aan gewend geraakt dat vooral bij lage waterstand van het kanaal een filmpje olie op het wateroppervlakte ver schijnt. De gemeente Vlissin gen heeft jaren terug drijvers neergelegd, die het laagje olie moeten tegenhouden. Het werkt redelijk goed. De olie komt niet bij de ligplaatsen van de boten. Maar soms, als de zon schijnt, dan stinkt het naar olie", zegt exploitant Bram Burgers. „On ze haven heeft een mooie en een lelijke kant", vindt Els Burgers. Aan de kant van de tweede Bin nenhaven tekent de olie vettig af op het water. „Het leven in het water heeft er trouwens niet veel van te lijden. Het krioelt van de vissen en krabbetjes en de bloemen groeien goed. Wat stoort is dat de olie een vieze uit straling heeft." Druk Als het waterpeil in het kanaal verlaagd wordt, neemt de druk van het water af en glipt de olie onder een damwand door naar het oppervlaktewater. De wa terbodem wordt daardoor ook aangetast. In 1950 is er circa drie meter zand op de vervuilde landtong gespoten. Er werden ook een paar gebouwen neerge zet en gedacht werd dat de ver vuiling wel goed genoeg ver stopt zat. „Maar in de jaren tachtig wees bodemonderzoek uit dat er iets ernstigs aan de hand was met het gebied bij de Prins Hendrikweg"merkt Dek ker op. „Daarna hebben we het laten liggen. De gemeente wil de vervuiling aanpakken. We zijn daarover onder andere in over leg met de provincie en Rijks waterstaat. Rijkswaterstaat is ook eigenaar van een gedeelte van het terrein. Vlissingen houdt momenteel rekening met nieuwbouw op een deel van het terrein en misschien kan dat bij de sanering worden betrokken Terwijl J. Houmes de piketpalen in de grond slaat, is A. Harthoorn op de achtergrond met zijn shovel actief. foto Ruben Oreel door Ron Magnée VLISSINGEN - In hoog tempo wordt in Vlissingen-Oost een nieuwe weg om het nog te bou wen complex van Cobelfret Fer ries ingericht. Voor de nieuwe ontsluitingsweg in Vlissingen- Oost is zelfs een complete wa terkering omgelegd. Ondanks de verzengende hitte werd ook gisteren hard gewerkt tussen de Ritthemsestraat en de rotonde Europaweg-Noord/ Engelandweg in Vlissingen- Oost. Tussen deze twee punten komt een nieuwe autoweg. Met de nieuwe ontsluiting wordt er plaats gemaakt voor het scheep vaart- en transportbedrijf Co belfret Ferries uit Antwerpen. Begin 2003 zal het bedrijf zich in Vlissingen-Oost vestigen. In maart dit jaar heeft Cobelfret het stuk grond van in totaal 56 hectares grond gekocht van het havenschap Zeeland Seaports. Het bedrijf krijg een grote roll- on roll-off terminal aan kant van de Sloehaven. Aan de land zijde komen tal van accommo daties van de onderneming. Voor het verkeer dat van de kant van Ritthem naar de Europa- weg-Noord rijdt, komt er een nieuwe weg. Waarschijnlijk zal de eerste auto over enkele maanden over het wegdek kun nen rijden. Het stuk Ritthemse straat tussen de Koninklijke Schelde Groep en Pfauth zal worden weggehaald. Voor de nieuwe weg moest een dijk en kele honderden meters verhui zen. Pas nadat de nieuwe water kering klaar was, mocht de oude dijk worden weggehaald. GOES - Een veertienjarig meisje uit Arnemuiden is gister nacht op het NS-station in Goes door een onbekend gebleven man mishandeld. Het meisje liep even na middernacht door de voetgangerstunnel naar het perron, toen ze zonder aanlei ding werd beetgepakt door de man. Die sloeg haar op haar li chaam en hoofd, deels met een scherp voorwerp. Het meisje liep daardoor snijwondjes aan haar arm op. De dader rende vervolgens weg. MIDDELBURG - Een nader onderzoek in de strafzaak tegen een dertigjarige man uit Gerolstein (Duitsland) moet meer duidelijkheid verschaffen over het familiedrama in Vogel waarde, waarbij een 37-jarige Irakees in zijn woning door messteken om het leven kwam. De rechtbank in Middelburg besloot gisteren de zaak aan te houden voor het horen van ge tuigen en vraagt de rechter-commissaris meer opsporings handelingen te verrichten. Verder moeten de psycholoog en de psychiater een nader rapport uitbrengenDe rechtbank wil beter geïnformeerd worden over de mate van toerekenings vatbaarheid van de man. Eerder hadden gedragsdeskundigen tbs met dwangverpleging geadviseerd. Raadsman E. Smit wees erop dat plaatsing van buitenlanders in een psychiatri sche kliniek taal- en cultuurproblemen oplevert. Daarmee hebben de gedragsdeskundigen geen rekening gehouden. De verdachte is een neef van de vrouw van het slachtoffer. Aan de steekpartij in de woning aan de Acaciastraat, op 5 mei dit jaar, ging een ruzie vooraf. De rechtbank streeft er naar de zaak 7 november opnieuw te behandelen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg wil een slacht offer van incest als getuige horen in de strafzaak tegen een 58-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal. De man gaf gisteren toe zij n dochter tussen haar elfde en zeventiende jaar seksueel te hebben misbruikt. Alleen over het aantal keren lo pen de meningen uiteen. GOES - Een 46-jarige automobilist uit het Belgische Zonho ven heeft gisterochtend zijn wagen beschadigd op de doseer installatie op de Verbartelweg in Goes. De man reed bij de bewegende wegblokkade door toen hij zag dat auto's uit te genovergestelde richting ook door konden rijden. Op dat mo ment kwam de blokkade echter omhoog. De onderzijde en de motor van de auto raakten zwaar beschadigd. Sinds de ingebruikname in april zijn er diverse ongelukken gebeurd bij de doseerinstallatie, vooral doordat mensen niet in de gaten hebben dat slechts één auto per keer kan passeren. Vorige maand was de installatie tijdelijk buiten gebruik na dat onbekenden er twee kogels op hadden afgevuurd. ANTWERPEN - De sleep- en bergingswereld neemt vandaag afscheid van oud-directeur George Letzer van de Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) in Antwerpen. Letzer over leed op vrijdag 8 augustus op 69-jarige leeftijd in Edegem. Decennia lang leidde hij het sleep- en bergingsbedrijf dat met meer dan veertig sleepboten de Westerschelde tussen Zee- brugge en Antwerpen én het Kanaal Gent-Terneuzen domi neerde. Na Antwerpen was en is Terneuzen de belangrijkste thuishaven van de Union-slepers. doorValeska Nastaly MIDDELBURG - Kleine meis jes die vol trots, maar toch wel een beetje angstig, enorme paarden vasthouden. Stoere dames met lans te paard. En cowboy-achtige kreten als het doel bereikt is: de ring steken. Dat was gisteren te zien tijdens de Folkloristische Dag op het Molenwater in Middelburg, waar ringrijders in zes pistes streden om de hoogste eer: een koninklijke beker. Eén paard lijkt het voor elkaar te hebben. Het staat los in een apart stukje grasveld als on derdeel van een prijsvraag: schat het gewicht van dit dier. Terwijl zijn soortgenoten zwe tend kilo's verliezen, vermeer dert het prijsvraagpaard rus tig etend zijn gewicht. Drie Zeeuwse trekpaarden stellen zich op voor de baan. De gebroeders De Visser ga lopperen één voor één met hun paard de baan op. Ze steken al le drie raak. In een andere baan staat Kees Minderhoud met zijn 25-jarige merrie Tef- ka. Hij maakt zich een beetje zorgen over zijn trouwe vier voeter. „Ze loopt een beetje ge voelig als ze op de stenen komt." Hij verzekert dat ze er op het zandgedeelte van de baan geen last van heeft. Plotseling hoort hij het geluid van scheppen. „O jee, ik dacht datik de baan moest scheppen. Ik ga gauw helpen." Onmid dellijk schiet hij zijn maten te hulp. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Connexxion blijft het busvervoer in Midden- Zeeland verzorgen. Het dage lijks provinciebestuur heeft bij de aanbesteding van het open baar vervoer op Walcheren en de Bevelanden voor dit bedrijf ge kozen. Het collectief vraagaf hankelijk vervoer op Walcheren komt in handen van Taxi Blaak man in Vlissingen. Connexxion kwam als beste uit de bus voor het openbaar ver- j voer. Dat bedrijf is nu al verant- woordelijk voor het busvervoer 1 in bijna heel Zeeland. Alleen op Tholen rijden bussen van de Brabantse vervoerder BBA. Die zal overigens vanaf volgend jaar maart ook het fiets-voetveer Vlissingen-Breskens exploite ren. Gedeputeerde Staten maakten dat eerder deze week bekend. BBA had ook zijn zin nen gezet op het busvervoer in Midden-Zeeland, maar is afge- redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vallen. De vierde inschrijving was van vervoersbedrijf Arriva in Heerenveen en Taxicentrale Renesse. Zij wilden samen het totale pakket van busvervoer en cw hebben. Het collectief vraagafhankelijk vervoer op Walcheren wordt door de provincie uitbesteed aan Taxi Blaakman. Dat bedrijf had ook alleen voor dit cw-deel ingeschreven. Blaakman heeft ervaring in het gespecialiseerd vervoer van onder anderen ge handicapten voor Stichting Ar duin. Connexxion en Blaakman hebben de opdracht nog niet de finitief in handen. De provincie moet nog met hen onderhande len over de laatste details. Ver wacht wordt dat de contracten begin oktober getekend kunnen worden. Het openbaar vervoer en het cw wordt gegund voor een periode van zes jaar en gaat in op 1 janauri 2003. MIDDELBURG - Leden van de Zeeuwse Volksuniversiteit kun nen een voorproefje nemen van de overzichtstentoonstelling van de Haagse Etsclub die in september naar Galerie T in Middelburg komt. Die tentoon stelling wordt op vijf plaatsen in Nederland gehouden. De voor beschouwing is op 29 en 30 au gustus van twee tot vier uur en op vrijdag ook nog van half acht tot half tien 's avonds. Ter gelegenheid van de over zichtstentoonstelling is een boek uitgegeven, waarin extra aandacht uitgaat naar één van de oprichters van de Haagse Etsclub. Dat was Dirk van Gel der (1907-1999), die lange tijd in Veere heeft gewoond. Wie van de voorbeschouwing gebruik wil maken, kan zich vóór 17 augustus opgeven bij de ZVU aan de Spanjaardstraat in Middelburg. De kosten bedra gen zeven euro. Tijdens de voor beschouwing wordt er naast de rondleiding langs de expositie, een lezing gehouden over het boek Haagse Etsclub door Han van Haagen. Daarna vindt er een etsdemonstratie plaats. De bijeenkomst wordt geopend en afgesloten met een drankje. door Sandra van de Vreugde GAPINGE - Lein Langebeeke uit Gapinge presteerde tijdens de tweede folkloristische dag in Middelburg, iets waar de meeste ringrijders alleen maar van kunnen dromen. Hij won naast de tinnen Simon Lous Schaal voor de eerste plaats in het dag klassement, in het bekerklasse ment ook nog het bronzen beeldje, geschonken door ko ningin Beatrix. Er waren maar liefst vijftien deelnemers die alle dertig rin gen hadden gestoken. Toen kon de afvalrace beginnen. Simon de Pagter, Johan van de Broeke en Piet Meijer waren de eerste slachtoffers, gevolgd door Roald Leendertse, Arno Franc- ke, Diana Wisse, Boy Vader en Sjaak Janse. Nu werd de 20 mm. ring in de bus gehangen en ook Krijn Coppoolse, Jos Gideonse en Ingmar Alewijnse moesten verstek laten gaan. Een viertal rijders bleef over voor drie ereprijzen. Verrassing Alex Krijger uit Meliskerke was de enige die een Gapings onder onsje kon voorkomen, maar het lukte hem niet. Dennis Wille- boordse, Bennie Paauwe en Lein Langebeeke waren verze kerd van eremetaal door het ste ken van de 14 mm. ring. Het was uiteindelijk Lein Langebeeke die de hoofdprijs won. Bennie Paauwe werd tweede en Dennis Willeboordse derde. In het bekerklassement moest een 20 mm. ring gestoken wor den om voor een beker in aan merking te komen en vrijwel ie dere uiteindelijke bekerwin naar moest daarvoor de 14 of 10 mm. ring meenemen. Na een lange mooie kamp waarin de zestien bekers één voor één wer den verdeeld, bleven uiteinde lijk vier rijders over voor drie koninklijke bekers en één beker die geschonken was door de provincie. Lein Langebeekenam als enige de 10 mm. ring mee. Coen Min derhoud won de beker van prinses Juliana en Robert-Jan Provoost de beker van wijlen prinses Wilhelmina. Ook werden er weer prijzen ge geven voor het versieren van de paarden. Van de 195 deelnemers waren er maar liefst 105 mensen met een trekpaard gekomen. Daarvan kwam Diana Wisse met haar zwartschimmel trek paardmerrie Vanessa als beste uit de bus. Karei Geldof won met kleine achterstand de 2e prij s en de 3e pnj s was voor Wim Geldof. Bij de overige paarden eindigde Simon Lous op een le plaats en dochter Rianne Franc- ke op een tweede plaats. Anita Jasperse werd derde. Agenda Z.R.V. Zaterdag 17 augustus ringrijden in Biggekerke, Kerkplein van 8.00 tot 17.30 uur, Ritthem in de Dorpstraat van 8.00 tot 17.30 uur, Nieuw en St. Joosland tijdens dorpsfeest Achter de Kerk van 8.00 tot 17 00 uur, Oost- kapelle J. de Pourckstraat van 8.00 tot 17.30 uur, Westkapelle op de Markt van 7.30 tot 18.00 uur, Kou- dekerke tijdens de boerenkoopdag aan de Groeneweg van 9.30 tot 18.30 uur en tot slot Sjezenrijden in Se- rooskerke Torenstraat van 11.00 tot 17.30 uur door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het ligt voor de hand dat het Zeeuws Muse um, dat binnenkort voor ten minste 3,6 miljoen euro wordt verbouwd en heringericht, bin nen zeven jaar bij de provincie op de stoep staat met de vraag om een extra bijdrage van meer dan één miljoen euro. De pro vincie weigert namelijk een structurele subsidie beschik baar te stellen voor het afschrij ven van nieuwe inrichting. Dat blijkt uit de notitie 'Het Zeeuws Museum in ontwikke ling', die gisteren is gepresen teerd door directeur Valentijn Byvanck. Hij ontvouwt daarin zijn toekomstplannen en voor ziet die van een meerjarenbe groting. Uitgangspunt is de begroting die het adviesbureau Twynstra Gudde vorig jaar opnam in het beleids- en bedrijfsplan 'Nieuw Zeeuws Museum'. Byvanck heeft aangegeven op welke pun ten zijn begroting daarvan af wijkt. De post afschrijving en rente blijkt in de begroting van By vanck 278.000 euro lager dan die van Twynstra Gudde. Dat komt omdat, anders dan Twyn stra Gudde voor ogen had, Pro vinciale Staten hebben bepaald dat voor afschrijving van de vaste tentoonstellingsopstel ling geen structurele middelen ter beschikking worden gesteld. Byvanck kan het benodigde be drag ook niet bij elkaar sparen door elders op zijn begroting te bezuinigen, omdat het Zeeuws Museum geen vermogen mag opbouwen. Twynstra en Gudde gaan uit van een afschrijftermijn van ze ven jaar. Een simpele rekensom leert dat aan het eind van die pe riode het Zeeuws Museum ruim 1,4 miljoen euro nodig heeft voor vernieuwing van de inrich- VLISSINGEN - De coverband Moondance speelt morgen in het Vlissingse café Fraggles. De band zal tussen 22.00 en 4.00 uur enkele sets spelen. De groep die volledig uit studenten be staat, speelt zowel oude als nieuwe covers. ting, of tussentijds zal aanklop pen als apparatuur of meubilair is versleten. Desgevraagd geeft Byvanck aan dat dergelijke ver zoeken slecht zijn voor de repu tatie van het museum, maar ver der kan hij er niets over zeggen. Volgens gedeputeerde G. de Kok (cultuur) gaat het om provincie- beleid waarmee alle gelieerde instellingen, bijvoorbeeld ook Scoop, te maken hebben. „Wij willen niet te veel structureel geld vastleggen, zodat we er geen invloed meer op hebben." De Kok wil niet speculeren over de stelling dat hij op die manier binnen vijf tot zeven jaar een verzoek van het museum kan verwachten in de orde van één miljoen euro extra. pagina 15: Kieckens ontwerpt inrichting MIDDELBURG - De Neder landse Spoorwegen hebben een claim neergelegd bij de aanne mers van het Middelburgse sta tionsgebied. Door werkzaam heden op het terrein heeft het NS-station in juni een scheur van anderhalve meter opgelo pen. Het gebouw is aan twee kanten gestut. Volgens een woordvoer der van de NS is er geen enkel gevaar voor de reizigers. Ook het treinverkeer kan ongehin derd doorrijden. De scheur is vermoedelijk door het slaan van een damwand ontstaan. De aan nemer heeft bij het inrichten van een goederenlift de wand gedrild. Daarbij is het gebouw beschadigd. De NS heeft een claim bij Railinfrabeheer ge legd. Dit bedrijf heeft bij HBG, de uitvoerende aannemer, de scha declaim ingediend. Het exacte bedrag is volgens de NS-woord- voerder niet bekend. Eind sep tember verwacht hij uitsluitsel over de zaak. Wethouder R Bruinooge van Middelburg toont zich verrast. „Ik hoor het net van mijn secretaresse." Toch schrikt hij niet: „Het gebouw moet binnenkort toch worden gerenoveerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13