Jungle herbergt nog veel geheimen Ook zon beïnvloedt ozonlaag Paard is niet slim maar kan wel goed onthouden 10 Nederlandse apendeskundige werkt aan natuurreservaten in Brazilië Slaapapneu Muis als opslagplaats voor sperma Pantsermateriaal vult gaatjes Vlieg moet medicijn helpen maken Onderzoek naar schizofrenie postzegels vrijdag 16 augustus 2002 door Frans Lindenkamp MANAUS - In de jungle van Brazilië woont apendeskundige Marc van Roosmalen. Hij maak te naam door zes nieuwe apen soorten toe te voegen aan het be stand waarvan de wetenschap dacht dat dat compleet was. Voor Van Roosmalen is dit het bewijs dat het Amazonegebied nog vele geheimen herbergt. De primatoloog maakt zich daar om sterk het oerwoud te be schermen door het oprichten van natuurreservaten. „Wie een nieuwe apensoort naar zich ver noemd wil hebben, moet dona teur worden." Op de weg naar de luchthaven van de Braziliaanse junglestad Manaus torent een levensgrote apenkooi uit boven de daken. Hier woont de vermaarde Ne derlandse bioloog Marc van Roosmalen (55). In zijn achter tuin houdt hij de apen die hij op zijn wetenschappelijke expedi ties door het tropisch regen woud uit de pan redt. Vangen doet hij ze niet. Dat verbiedt de wet. „Ik praat de babyaapjes bij de oerwoudbewoners los, die ze als huisdieren houden. Hun moeders zijn meestal al opge diend als maaltijd en de jonkies wachten hetzelfde lot." Eenmaal thuis bestudeert hij him gedrag. DNA-onderzoek doet Van Roosmalen aan het Nationale Onderzoeksinstituut voor het Amazonegebied (Inpa) waar hij in dienst is. Van Roos malen geniet wereldfaam. Hij ontdekte zes onbekende apen soorten in de afgelopen zes jaar. Zijn jongste ontdekking - de Callicebus bernardi - vernoem de hij naar prins Bernhard. Dit als eerbetoon voor de inzet van de prins-gemaal voor wereld wijd natuurbehoud. De ontdekkingen van Van Roos malen zijn ongekend, want tot voor kort werd er nog vanuit ge gaan dat zowat alle apen ter we reld voor de wetenschap bekend waren. Het is voor hem het on omstotelijke bewijs dat het tro pisch regenwoud nog veel geheimen herbergt en dat dit laatste ongerepte natuurgebied ter wereld voor de ondergang gered moet worden. Van Roos malen vertelt dat het einde van zijn ontdekkingen nog lang niet in zicht is. Hij verzekert nog veertien nieuwe apensoorten in het 'vizier' te hebben. Wat lokte Van Roosmalen in 1986 met zijn gezin naar het Amazonegebied? De Tilburger - van huis uit botanicus - rondde eind jaren zeventig zijn docto raal af aan cle Universiteit van Groningen. Voor zijn thesis had hij in Suriname drie jaar onder zoek gedaan naar het dieet en het verspreidingsgebied van slingerapen. Het resulteerde in de publicatie Surinaams Vruch- tenboek. Van Roosmalens vrouw Betty verzorgde de illu straties. Het Braziliaanse mi nisterie van wetenschap en technologie was onder de in druk van zijn werk en Van Roos malen kreeg daarop een vaste betrekking aangeboden van het Inpa in Manaus om een zelfde vruchtenboek over het Brazili aanse Amazonewoud te schrij ven. Hij hapte toe en ging nooit meer weg. Door de jaren heen is zijn des kundigheid over apen zoveel toegenomen, dat hij zich mag rekenen tot de mondiale elite onder de primatologen. In Bra zilië staat hij op eenzame hoog te. De honderd apensoorten die het continent telt zitten in zijn geheugen gegrift. Hij herkent een nieuwe ondersoort in één oogopslag. Het verschil zit hem met name in haarkleur, maar ook in stemgeluid. De Callice bus bernardi - de 'prins Bern hard aap' - heeft een typische oranje baard. Indianen Meestal meert Van Roosmalen aan bij 'caboclos' langs de rivier. Deze gemeenschappen van halfbloeden - dikwijls nakome lingen van indianen en negers - bestaan uit twintig tot veertig personen gevormd door een paar families. „We richten ons op gezinnen die aapjes houden, vertellen dat we onderzoek doen en vragen of we de beestjes mogen fotograferen", licht Van Roosmalen toe. door Kees Buijs DEN HAAG - Paarden hebben geen zesde zintuig, maar wel een goed geheugen en een scherpe reuk. Ze reageren op signalen waarvan mensen zich niet be wust zijn. Stephen Budiansky doet een boekje open over de viervoeter die eigenlijk had moeten uitsterven. Paarden hebben relatief grote hersenen voor een dier van hun formaat. Maar het grootste deel ervan hebben ze alleen nodig om op de been te blijven. Misschien komt het daardoor dat ze niet erg snel van begrip zijn. In experimenten om uit twee voederplaatsen telkens de goe de te kiezen, leren paarden het kunstje even moeizaam als aquariumvissen, cavia's en oc topussen. Problemen oplossen zoals hindernissen omzeilen is evenmin hun sterkste kant: honden, apen en roofdieren zijn daarin van nature beter dan planteneters zoals paarden. Maar hebben paarden eenmaal iets geleerd, dan onthouden ze het uitstekend. En ze zijn bui tengewoon goed in het leggen van vei'banden wat bij zich som mige paarden wreekt in de hardnekkige gewoonte verkeer de verbanden te leggen. Ook wordt vaak gezegd dat ze ge dachten kunnen lezen of voor uitlopen op onze wensen en plannen. Een paard dat elke ochtend rus tig aan de dag begint, raakt op gewonden op de dag van de vos senjacht. Een paard gaat over in korte galop voordat zijn berij der hem daartoe aanspoort. Het wordt alert als zijn berijder al leenmaar denkt aan een hinder nis die nog niet in zicht is. En je hebt paarden die sommen op lossen door met hun hoeven op de grond te stampen of met hun hoofd te knikken. Met gedachten lezen of een wis kundeknobbel heeft het niets te maken. Ze reageren op heel klei ne, soms onbewuste aanwijzin gen van de mens, schrijft de Amerikaanse wetenschaps journalist Stephen Budiansky in De aard van het paard. Zelfs het lichtjes aanspannen van de spieren van de ruiter is een aan wijzing die paarden aanvoelen. Slimme Hans, een paard dat een eeuw geleden niet alleen som metjes kon maken maar ook vragen over politiek beant woordde, werd onbewust ge stuurd door zijn eigenaar, de voormalige Berlijnse onderwij zer Wilhelm von Osten. Als het paard begon te tellen, stond zijn eigenaar er gespannen bij. Zo dra het bij het juiste getal was aangekomen, ontspande Von Osten zich; zo wist het dier pre cies hoe laat het was. Meer spectaculaire beweringen over paarden die gedachten konden lezen, zijn regelrecht bedrog. In de jaren twintig van de vorige eeuw zei men in de Amerikaanse staat Virginia van Lady Wonder dat het helder ziend was: het paard kon vragen beantwoorden die mensen niet aan haar, maar fluisterend aan haar eigenaar hadden gesteld. De truc werd uiteindelijk door zien door een goochelaar: Lady Wonders eigenaar gaf haar sig nalen door onopvallende bewe gingen met een zweep. Het vermogen van paarden om zelfs in onbekend gebied feil loos de weg naar huis te vinden, heeft geleid tot veronderstellin gen over een zesde zintuig. Al weer onzin. Vermoedelijk laten ze zich leiden door herken ningstekens die ze zich hebben ingeprent, en door hun grote reukvermogen. Op kilometers afstand kunnen ze letterlijk de stal ruiken, mits de wind uit de goede hoek waait. Mens en paard trekken een slor dige zesduizend jaar samen op. Van de meer dan vierduizend soorten zoogdieren die de afge lopen tienduizend jaar op aarde leefden, is het paard een van de tien soorten die zich met succes door de mens lieten temmen. Vanuit de evolutie gezien is het een wonder dat het paard nog bestaat: een dier met de afme tingen van een paard is eigenlijk bij na gedoemd om uit te sterven Een groot voordeel is dat ze kunnen leven op een dieet waar op herkauwers met eenzelfde formaat zich gewoon niet in le ven kunnen houden. Budiansky's boek is een ode aan het paard. Maar de lezer moet niet terugdeinzen voor een flin ke portie evolutietheorie en bio logie. GPD Stephen BudianskyDe aard van het paard. Een onderzoek naar de evolutie, de intelligentie en het ge drag van paarden - Uitgeverij Het Spectrum, gebonden, 320 pag., 29,50. Waar het om gaat is dat we hun vertrouwen winnen, want dik wijls denken ze dat we van de milieupolitie zijn. Zijn ze een maal gerust gesteld, dan vragen we of ze ons meenemen over de bospaden. Daar waar de vruch ten uit de boom zijn gevallen, bevinden zich de apen." Verlo pen de contacten gesmeerd, dan durft Van Roosmalen het aan het gezinshoofd te smeken een babyaapje af te staan. Hij heeft dan al lang door dat het een nieuwe (onder)soort betreft. Thuis is de geijkte plaats om het beestje te bestuderen. Niet al leen op gedrag, maar bovenal ook op kleurverandering van de vacht. Van Roosmalen legt uit dat het extreem moeilijk is om de wezentjes in gevangenschap in leven te houden. „Apen zijn erg gevoelig voor de virussen van mensen. Daarom kan studie alleen in de achtertuin plaats vinden en niet in diergaarden waar het wemelt van het perso neel." Zijn kennis wil Van Roosmalen omzetten in blijvend natuurbe houd. Daartoe biedt de Brazili aanse natuurwet sinds 1996 de mogelijkheid via een wetgeving die voorziet in de creatie van particuliere natuurreservaten, zogeheten RPPN's. Privé-per- sonen mogen lappen oerwoud opkopen en bestemmen voor permanent natuurbehoud.Van Roosmalen prijst de door de Braziliaanse overheid be schermde status van deze gebie den als een van de meest rigide ter wereld. „In Nederland ken nen we al honderd jaar het ver schijnsel natuurreservaten. Maar hier kunnen die pas sinds kort gecreëerd worden. Veel tro pisch regenwoud is in bezit van particulieren. Meestal zijn dat de nazaten van de rubberbaron nen. De Braziliaanse staat heeft destijds veel oerwoud verkocht met het oog op de rubberpro ductie. Maar met het smokkelen uit Brazilië van het zaadje van de rubberboom door de Engel sen is dit gedeelte nooit econo misch geëxploiteerd Van Roosmalen wil deze grond daarom opkopen en onderbren gen in een stichting. De prijzen per hectare schommelen rond de tien euro. RPPN's ter grootte van een kwart van Nederland zijn volgens hem goed haalbaar. Donaties hiervoor hoopt hij on der meer binnen te halen met de 'verkoop' van de naam van door hem ontdekte en nog weten schappelijk te benoemen soor ten. Roosmalen: „Wie een nieu we soort naar zich vernoemd wil hebben, kan zijn naam op die manier vereeuwigen." Intussen staat de eerste RPPN eraan te komen op vierhonderd kilometer buiten Manaus in een gebied tussen de rivieren Purus en Solimoes. Het geld voor dit reservaat, met een oppervlakte ter grootte van de provincie Utrecht, is verstrekt door een Nederlandse zakenman die zich niet bekend wil maken. Het is volgens Van Roosmalen met vijftien soorten het gebied met de hoogste diversiteit aan apen ter wereld. Hij bespeurt dat zijn contacten met de lokale bewoners na al die jaren een mentaliteitsomslag teweeg hebben gebracht. „Je ziet dat de oerwoudbewoners een groenere kijk op de wereld beginnen te ontwikkelen. Vroe ger hadden ze geen flauw benul dat zij leven van het laatste on gerepte regenwoud op aarde. Ze gaan er nu zorgvuldiger meer om ."GPD Marc van Roosmalen ontdekt nog steeds nieuwe apensoorten. foto Frans Lindenkamp/GPD AFULA - Slaapapneu, het steeds stokken van de ademha ling tijdens de slaap, leidt bij mannen tot een verminderde aanmaak van testosteron. Dat verklaart waarom mannen met slaapapneu vaak klagen over een verminderde zin in vrijen, schrijft R. Luboshitz- ky (Haemek Medisch Center, Afula) in het vakblad Journal of Clinical Endocrinology Meta bolism op grond van testos- teronmetingen bij vijftien per sonen. GPD door Martijn Hover AMSTERDAM - Chloorfluor koolwaterstoffen, of CFK's, zijn verantwoordelijk voor de afbraak van de ozonlaag rond de aarde. Hoewel CFK's al ge ruime tijd verboden zijn, zijn ze in de atmosfeer nog lang niet uitgewerkt, ontdekten Nederlandse onderzoekers die de geschiedenis van de ozon laag boven Antarctica hebben bestudeerd. Ze ontdekten dat ook de zon een rol speelt in de 'ozonhuishouding' van de stratosfeer. Op een eilandje voor de kust van Antarctica staat een klein zonnebankje. Het is daar neer gezet door bioloog Jelte Roze- ma van de Amsterdamse Vrije Universiteit. Het bankje is be doeld voor stuifmeelkorrels. Dat zijn namelijk uitstekende 'indicatoren' voor de hoeveel heid UV-straling die in het Antarctische gebied door de alsmaar dunnere ozonlaag heen weet te dringen. In hun zonnebankje bestoken de ge leerden stuifmeelkorrels van de schaarse planten die in de slechts twee maanden durende Zuidpoolzomer tot bloei ko men, met uiteenlopende doses UV-straling. De korrels pro duceren namelijk een soort na tuurlijke zonnebrandcrème tegen een overmaat aan UV. IJkpunten „Wij kunnen heel precies me ten hoezeer de korrels veran deren onder invloed van ver schillende doses", legt Rozema uit. „Dat geeft ons een aantal 'ijkpunten' voor stuifmeelkor rels die we in de natuur aan treffen. Door ook te kijken naar fossiele stuifmeelkorrels en naar stuifmeel in vaak eeu wen oude herbaria, kunnen we vaststellen hoeveel UV-stra- ÓP /f A/" -kr"~ i -jir ÏËllPÉfcr De zonnebank op Antarctica: niet om te zonnebaden maar voor pollenonderzoek. foto GPD ling op een gegeven moment in het verleden tot op het aardop pervlak is doorgedrongen. En daaruit kunnen we weer aflei den hoe dik de ozonlaag op dat ogenblik was." Het onderzoek toont aan dat behalve de mens bok de zon een rol speelt in de ozonlaag. „Het vooi'naamste resultaat was dat er tijdens perioden van verhoogde zonne-activi- teit, als de zon méér ultravio lette straling van het UVc-ty- pe uitzendt, ook meer ozon wordt gevormd. Het ozon blokkeert vervolgens de zoge naamde UVb-straling, de meest schadelijke vorm van UV-straling." Het stuifmeelonderzoek van Rozema bevestigt de vermoe dens van andere onderzoekers met betrekking tot de relatie tussen zonne-activiteit en de dikte van de ozonlaag. Hoe ac tiever de zon is, zo luidt de con clusie, hoe dikker de ozonlaag. Rozema erkent dat dit soox-t onderzoek, waarbij aan ver anderingen in atmosferische en klimatologische omstan digheden een niet-menselijke oorsprong wordt toegeschre ven, tegenstanders van kli- maatmaati'egelen zoals het Kyoto-protocol in de kaart kan spelen. „Maar dat zou toch een erg kortzichtige reactie zijn", voegt hij daai'aan toe. „De na tuurlijke schommelingen die wij meten in de dikte van de ozonlaag liggen namelijk tus sen 4 en hooguit 12 procent. Bij het door CFK's (en mogelijk ook andere stoffen zoals stik stofoxiden) veroorzaakte 'gat' in de ozonlaag gaat het om een vermindei'ing van de hoeveel heid stratosfeiüsche ozon met wel 60 pi'ocent. De menselijke invloed is dus veel groter dan de natuurlijke schommelin gen." Rozema ziet de aanhoudende aantasting van de ozonlaag als een groot probleem. „Er speelt namelijk nog een andere fac tor mee. Door het versterkte broeikaseffect dat mede het gevolg is van de enorme hoe veelheden CO, die de mens heid de ondei'ste lagen van de dampkring inpompt, daalt na melijk de tempei'atuur van de sti-atosfeer, de bovenste laag van onze atmosfeer De 'warm- tehuishouding' van de damp kring als geheel probeert namelijk een evenwicht te bewai'en, met als gevolg dat als het beneden warmer wordt, het boven kouder wordt. En hoe kouder het is, hoe snel ler CFK's in staat zijn om het ozon in de stratosfeer af te bre ken." GPD DEN HAAG - Muizen kunnen in de toekomst dienst doen als een i-eservoir voor zaadcellen. Wetenschappers zijn erin ge slaagd bij muizen sperma van varkens en geiten te produce ren, door kleine stukjes zaadbal onder de huid van de muizen te transplanteren. De methode kan in de toekomst mannen helpen om vader te worden, zelfs als de eigen teelballen zijn verwijderd. Amerikaanse celbiologen brachten van pasgeboren geiten en varkens kleine stukjes zaadbal - ter grootte van een flinke korrel suiker - aan onder de huid op de rug van een muis. De transplantaten groeiden in koxde tijd uit tot gezonde teelbal len. Het is voor het eerst dat onderzoekers muizen sperma la ten producex-en van andere zoogdieren. Tot nu toe woi'dt voorafgaande aan een zware kankerbehan deling of veiwijdering van cle teelballen zaad ingevroren, zo als bij wielx-enner Lance Armstrong. Probleem is dat het inge vroren zaad vaak van slechte kwaliteit blijkt. De nieuwe methode werkt ook bij jongens die vóór de puberteit hun teel ballen verliezen. Zij kunnen dankzij de resex-veteelbal als vol wassene toch vader worden. GPD SINGAPORE - Het materiaal is uitgevonden om legervoer tuigen mee te pantseren, maar een Singaporaanse uitvinder heeft een nieuwe bestemming gevonden: gaatjes vullen. Het polymeer bestaat uit glas- en koolstofvezels en is geschikter dan wat tandartsen nu gebruiken, omdat het tegelijkertijd licht, sterk en flexibel is, aldus de 38-jaiige SeeramRama- krishna, docent aan de universiteit van Singapore. Ramakrishna kwam op het idee tijdens een toevallige ont moeting met een collega van de faculteit tandheelkunde. Hij heeft in Singapore en in de Verenigde Staten patent aange vraagd op het tandheelkundige gebruik van het materiaal. Kogels tegenhouden doen tanden die met het materiaal zijn behandeld niet, maar wel 'absorberen ze de energie, net zoals een kogelvrij vest'. AP ROTTERDAM - Een bedrijf dat verbonden is aan deErasmus Universiteit Rotterdam wil een vliegenboerderij opzetten voor het maken van medicijnen. Genetisch gemodificeerde vliegen moeten daar goedkoop eiwit gaan produceren. Die ei witten vormen de basis voor de aanmaak van bijvoorbeeld groeihormonen en bloedproducten. Volgens prof. dr, F. Gi'osveld, moleculair bioloog en mede-op richter van het bedrijf Minos Biosystems, zijn vliegen een goed alternatief voor de genetisch gemodificeerde dieren als konijnen en hamstei's die de laatste jaren voor het maken van medicijnen zijn gekweekt. „In de vliegenfarm kan sneller eiwit woi"den geproduceerd", zegt Gx-osveld. „Wel heb je er miljarden voor nodig. Kijk maar hoe snel die larven zich vermenigvuldigen." Grosveld denkt dat de eerste boei'derij er binnen twee jaar staat. Hij werkt sa men met wetenschappers van de Univei'siteit van Kreta. ANP KIEL - Schizofi'enie is mogelijk het gevolg van een verstoorde ontwikkeling van de gliacellen, hei'sencellen die de zenuw cellen in het brein ondersteunen. Dat oppert H. Moises (uni versiteit Kiel) in het vakblad BMC Psychi atry op grond van de bevinding dat schizofrenie vaak gepaai'd gaat met een ver stoorde aanmaak van groeifactoren voor gliacellen. De 'slech te' gliacellen zouden een correcte verwei'king van signalen in de hersenen verhindei'en. GPD Albanië was er vijf jaar gele den razendsnel bij. Acht dagen na het overlijden van Moeder Teresa (25 augustus 1910 - 5 september 1997, win naar van de Nobelprijs voor de vrede in 1979) verscheen al een 100 1.-zegel. Sindsdien zijn er nogal wat zegels aan haar ge wijd. Samen met Mahatma Gandhi (1869-1948, wiens vijftigste sterfdag in 1998 werd hei- dacht), Albert Einstein (1879- 1955, die tal van keren werd af gebeeld ter gelegenheid van honderd jaar Nobelprijzen) en Elvis Presley (1935-1977, die het komende najaar 25 geleden is overleden en clan net als in 1997 weer veelvuldig zal wor- den hei'dacht) staat Moeder Te resa bovenin de top-10 van de in de afgelopen jaren het meest op zegels afgebeelde personen. Na- tuuiiijk wordt hierbij het Britse koningshuis (met prinses Dia na) buiten beschouwing gela ten. Cyprus geeft naar aanleiding van de vijfde sterfdag van Ag nes Gonxha Bejaxhiu, ofwel Moeder Tei'esa van Calcutta, op 12 september een 40c-zegel uit. En ongetwijfeld zal deze zegel door andere worden gevolgd. In de afgelopen vijf jaar kwa men de volgende landen met Moedei-Tei'esazegels: Centraal Afrikaanse Republiek (21/2 1997), dertig zegels gewijd aan wereldoi'ganisaties met op één zegel Moeder Teresa; Sao 'Tomé en Principe (20/10 1997), één ze gel in velletje, Moeder Teresa sa men met prinses Diana; Como- ren (15/12 1997), één zegel; Palestina (17/12 1997), twee ze gels; Argentinië (27/12 1997), één zegel; Bhutan (1998), één ze gel; Mozambique (1998), één ze gel; Italië (5/1 1998), twee ze gels; Oeganda (9/1 1998), diie zegels o.a. met pi'inses Diana; Gabon (30/1 1998), negen zegels en twee velletjes; Burkino Faso (24/2 1998), één zegel in een vel letje; Palau-Eilanden (12/3 1998), strip van vier zegels; Bhutan (25/3 1998), negen ze gels en twee velletjes; Dsjibouti (25/3 1998), één zegel; Papoea Nieuw-Guinea (29/4 1998), twee zegels (paar, doorloper); Zaïre (6/8 1998), twee zegels waarvan er één in een velletje; Italië/Albanië (5/9 1998), twee zegels, gemeenschappelijke uit gifte; Peru (5/9 1998), één zegel; Brazilië (25/10 1998), blok van vier met op één zegel Moeder Te resa; Ethiopië (9/3 1999), vier zegels; Ierland (31/9 1999), één van de zes zegels uit het eerste velletje 'eeuwwisseling' samen met Grace Kelly, Jesse Owens, Kennedy, de Ierse zanger John McCoi'mack en Mandela; Sene gal (9/10 1999), Nobelprijswin naars, vier zegels met op alle Moeder Teresa; Micronesië (18/12000), twaalf zegels ter ge legenheid van de eeuwwisseling met o.a. Moeder Teresa; Barba dos (5/10 2001), zes zegels met, winnaars van de Nobelprijs i voor de vrede, op één daarvan Moeder Teresa. I be: he MOOïK TWiSA 290[ SVERICE Zweden gaf op 25 november 1986 een serie uit met daarop portretten van winnaars van de vredesprijs in 1979; op één van de zegels Moeder Teresa. Voor de Bxbtten is hij de grootste componist aller tijden. Groter dan Mozart, Bach, Beethoven oi wie dan ook. Paul McCaitney Samen met John Lennon (1940- 1980) componeerde hij songsdie miljoenen mensen nog altijd neuriën. De ex-Beatle, Sir Paul (60), is echter niet alleencompo- nist en musicus, maar ook schil der en tekenaar. En sinds 1 juli verkopen de posterijen van het Eiland Man zes zegels met bloe men getekend door Paul Mc Cartney, alsmede zijn handte kening. Titel: 'Happy Memories of the Isle of Man'; waarden' 22p, 26p, 29p, 52p, 63p en 77p. Duitsland heeft op 8 augustus vier bijzondere zegels uitgege ven. Drie daarvan zijn een uit breiding van een serie. In die van 'Bilder aus deutschen Stad- ten' verscheen een 56-eui'ocent- zegel met daarop het Museum- eiland Berlijn (sinds 1999 op^' Wereldei'fgoedlijst van de, UNESCO); in de serie 'Dienst am Nachsten' een 56c-zegelge-i wijd aan de vx-ijwillige brand weer en in de serie 'Aufrechte Demokraten' een portretzege., (56c) waarmee de sociaal-de mocraat Josef Felder (1900-j 2000) wordt herdacht. De vierde zegel (153c) toont het Commu-| nicatiemuseum in Berlijn. Hero Wit ipr-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10