Winkels verkopen minder Waasland Boot wedt op meer paarden Goede klusjesman Consument voelt inflatie door de euro goed aan voorkomt zorgen Snelle ontslaggolf ontwricht arbeidsmarkt 7 Omzet in prijs stijgt wel Mijnwerkers demonstreren in Moskou téMÊÊÊÊÊÊIÈ: "'i het bedrijf profijt Phoenix koopt Friese Nestlé donderdag 15 augustus 2002 MOSKOU - Mijnwerkers tikken met hun helmen tegen de stoeprand buiten het Russische ministerie van Brandstof en Energie in Moskou. Circa vijftig mijnwerkers uit de steenkoolregio's protesteerden gisteren tegen het uitblijven van de betaling van hun salarissen en de ge vaarlijke arbeidsomstandigheden in de mijnen. foto Aleksander Zemliantsjenko/AP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Nieuwe, uitgelekte ramingen van de werkloosheidsontwikkeling laten alarmbellen afgaan in politiek Den Haag, bij werkgevers en werknemers. Het Cen traal Planbureau (CPB) verwacht een explosieve toename van de werkloze be roepsbevolking die eind volgend jaar zou uitkomen op 385.000. Het leed van individuele huishoudens ten spijt, vinden economen het op zich gezond dat de arbeidsmarkt zich begint te ontspan nen. De tekorten op de arbeidsmarkt die eind jaren negentig ontstonden, hebben voor enkele nadelige effecten gezorgd, waarvoor we nu boeten. Werkgevers moes ten meer bieden om personeel vast te hou den, waardoor ze hun loonkosten fors zagen oplopen. Dat resulteerde in een ver lies aan concurrentiekracht en een te hoge inflatie. Nu het bedrijfsleven steeds slechter begint te draaien, dreigt een ontslaggolf. Daarmee gaat ons land snel in de richting van wat economen de 'evenwichtswerkloosheid' noemen. Die term slaat op een situatie waarin de arbeidsmarkt helemaal in even wicht is en er geen opwaartse of neerwaart se druk op de lonen kan ontstaan, De afgelopen jaren zat de echte werkloos heid een stuk onder de 'evenwichtswerk loosheid', wat dus grote krapte op de arbeidsmarkt gaf. In de middellange ter mij nvoorspelling van het CPB van eind vo rig jaar werd er nog van uitgegaan dat Ne derland pas in 2006 opnieuw evenwicht zou bereiken op de arbeidsmarkt. Daardoor zou het nu aangetreden kabinet bijna z'n volle dige zittingsperiode met krapte op de ar beidsmarkt worden geconfronteerd. Maar met de nu geprojecteerde werkloos heidsontwikkeling is de krapte sneller ver dwenen. „Het gaat nu heel snel naar een evenwichtssituatie", zegt het hoofd Con junctuur van het CPBVerbruggenE en ver- gelijkbare situatie deed zich voor in de jaren 1992-1994. Ook toen schoot de werkloos heid omhoog, en sloeg een gespannen ar beidsmarkt heel snel om, waarbij er een te groot aanbod van werknemers ontstond. Balans Volgens Verbruggen zou het veel beter zijn als we in ons land langzamer naar een even wicht zouden toegroeien. „Afscheid nemen van krapte op de arbeidsmarkt gaat vrij snel. Maar als je eenmaal boven de even wichtswerkloosheid zit, met een te hoge werkloosheid dus, leert de ervaring dat het veel langer duurt voordat de balans weer is gevonden." GPD Volgend jaar zet Waasland Boot de eerste polyester boot van eigen ontwerp in de markt. foto Charles Strijd Hoor Alex Bogers DEN HAAG - Winkeliers heb ben in de eerste zes maanden van het jaar minder verkocht. In geld steeg de omzet nog wel, maar in aantal artikelen daalde de omzet met 1 procent, exclu sief de verkoop van eten en drank. Dit is de eerste daling van de verkopen sinds 1994, stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De prijzen in de detailhandel zijn flink gestegen. De omzetdaling past bij de kwakkelende economie en de terughoudende consument. De klant heeft minder vertrouwen inde toekomst en houdt de hand op de knipOok bl j kt dat de de tailhandel voor een groot deel Protesten tegen aanleg gasleiding in natuurgebied HAARLEM - Natuurorganisa tie Het Noord-Hollands Land schap maakt bezwaar tegen het plan van de Gasunie voor een gasleiding tussen Callantsoog en Engeland. Volgens de organisatie vormt het plan een bedreiging voor het natuurgebied Balgzand in de Kop van Noord-Holland, waar de leiding doorheen zal lopen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gingen deze week in principe akkoord met de aanleg van de pijpleiding. De Gasunie heeft een contract om vanaf 2005 over een periode van tien jaar 80 miljard kubieke meter aardgas te leveren aan het Britse bedrijf Centrica. ANP Vollebregt aan roer bij Stork-concern UTRECHT - Met de be noeming van Sjoerd Vol lebregt (47) als de nieuwe topman haalt het Naar- dense technologieconcern Stork een man binnen die zijn sporen al heeft ver diend. De leiding van het Stork- concern moet voor Volle bregt vooral een nieuwe uitdaging zijn. Voor het geld lijkt Vollebregt het allang niet meer te hoeven doen. In zijn betrekkelijk korte, maar snelle carrière moet hij al genoeg geld hebben verdiend om bin nen te zijn. Vollebregt komt uit een zeilersgeslacht. Samen met zijn tweelingbroer Erik veroverde hij al op 18-jarige leeftijd het we reldkampioenschap zei len in de snelle 470-klasse In de Flying Dutchman- klasse zeilde de tweeling mee op de Olympische Spelen van 1976 en 1980. Vollebregt studeerde aan vankelijk elektrotechniek in Delft. Maar economie in Rotterdam bleek beter te combineren met het ve le zeilen en reizen. Na ne gen jaar studie begon het echte werkbij distributie bedrijf Van Ommeren. Hij doorliep daar diverse functies om in 1991 alge meen directeur te worden van Van Ommeren-doch ter Intexo Holding, een bedrijf in logistiek en luchtvrachtvervoer. In 1995 werd Intexo van Van Ommeren afgesplitst via een management buy-out waarbij Vollebregt een belangrijk deel van de aandelen verwierf. Overname In korte tijd maakt hij van het verliesgevende bedrijf een florerende, winstge vende onderneming, waarbij het werknemers bestand verviervoudigde van 600 naar 2500. Begin 1998 liet Intexo zich over nemen door het Britse beursgenoteerde Ocean, waarbij Vollebregt deel ging uitmaken van het be stuur van de groep. Na de integratie van In texo in Ocean, begon Vol lebregt voor zichzelf, als investeerder en adviseur. GPD verantwoordelijk is voor de ho ge inflatie in Nederland. De prijzen stegen gemiddeld 4,3 procent. De grootste volumedaling deed zich voor bij de winkels die meubelen, woningtextiel, lam pen en vloerbedekking verko pen. Deze winkels verkochten 4,7 procent minder. De geldom- zet bleef bij de woonwinkels na genoeg onveranderd. Meer dan gemiddeld is de geldomzet het eerste halfjaar gegroeid bij de drogisterijen, de doe-het-zelf- branche en vooral bij de textiel supermarkten. De geldomzet bij laatstgenoemde branche nam toe met bijna 8 procent. De win kels in huishoudelijke artikelen kennen een omzetstijging van 1,2 procent. Bij de winkels die voeding en drank verkopen, is de omzet in het eerste halfjaar van 2002 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar gestegen met 0,9 procent. De geldomzet is geste gen met 5,7 procent, terwijl de prijzen 4,7 procent hoger zijn uitgekomen. Bij de supermark ten, de grootste groep in de voe dingsmiddelensector, is de om zet gestegen met 6,3 procent. Bij de speciaalzaken, zoals groen tewinkels, slagers en slijters, ging de omzet 2,3 procent om hoog. Op een hoop Als alle winkels in de detailhan del (food en non-food) bij elkaar op een hoop worden gegooid, is er sprake van een daling van de omzet met 0,4 procent. De geldomzet in de detailhandel is in de eerste zes maanden, ver geleken met het eerste halfjaar van 2001, met 3,8 procent geste gen. GPD door René Hoonhorst Hij is nog geen vijf jaar bezig. Maar Mario van der Veeken kijkt al vooruit. Waasland Boot BV werd opgericht als scheeps bouwbedrijf voor de bouw van jachten van acht tot achttien meter, maar Van der Veeken wedt niet op één paard. Na twee jaar begon hij een winkel in wa tersportartikelen in een hoek van de bouwloods. Hij werd dealer van Yamaha en verkoopt naast rubber-, roei- en vissers bootjes bekende motor- en speedboten uit Engeland en Ita lië. De uitbreiding met een winkel waar de watersporter alles van zijn gading kan vinden - van fender (stootkussen) tot che misch toilet en van ruitenwis- serbladen tot navigatieappara- tuur - biedt zijn bedrijf nog niet genoeg zekerheid, vindt de 28-jarige Van der Veeken. Daarom werd hij naast direc teur, scheepsbouwer en verko per ook nog ontwerper. Als je geen importeur van een gewild merk bent, red je het op de lan gere duur alleen door zelf met nieuwe boten op de proppen te komen, leerde Van der Veeken van zijn vele bezoeken aan beurzen en shows. Dus ver schijnt volgend jaar de eerste ei gen polyester boot van bijna ne gen meter lang. Het ontwerp ligt nog op de te kentafel en er wordt nog druk aan geschaafd. De ontwerper wil de technische gegevens nog niet kwijt, maar wil wel een tip je van de sluier oplichten. De boot zal een gebruiksvriende lijk vaartuig zijn met een motor achterin, zodat de vaarlui geen last hebben van een vervelende, stinkende struikelbak mid scheeps. Een makkelijk te han teren 'hardtop' maakt van de boot in een mum van tijd een sportieve cabriolet en biedt wa terrecreanten de bescherming van een kajuit bij slecht weer. Van der Veeken koestert grote verwachtingen van de nieuwe boot. De naam van het ontwerp geeft hij nog niet prijs, maar de Oost-Zeeuws-Vlaamse afkomst zal niet worden verloochend. De jonge ondernemer is geboren en getogen in Clinge en is gebak ken aan zijn geboortegrond. Hij had zijn bedrijfje het liefst aan de waterkant gevestigd, maar geschikte, betaalbare bedrijfs ruimte was niet voorhanden. Bij nader inzien is Van der Vee ken zeer tevreden over Zaamslagveer. „Ik heb hier een prachtige loods waar schepen Naam: Waasland Boot BV (waaslandboot.com) Plaats: Zaamslagveer Opgericht: 1997 Aantal werknemers: 1 Omzet: 400.000 euro tot een meter of twintig in ge bouwd kunnen worden. Boven dien was er inpandig nog ruimte voor de inrichting van een win kel, een kantine en een kantoor. Het water mag al eeuwen gele den zijn verdwenen bij het Veer van Zaamslag, de ligging pal aan de rijksweg is uitermate handig. Binnen een half uurtje kunnen schepen in het water van de Axelse Sassing liggen als ze het bedrijf verlaten. Mario is van jongsaf vertrouwd met schepen Toen hij zes was, bouwde vader Walter - een voormalig marineman, die op het vliegdekschip Karei Door man diende - zijn eerste schip achterin de tuin. Na dat eerste bootje bleef Van der Veeken se nior actief als scheepsbouwer- voor-de-lol. Mario werd niet di rect door het virus aangestoken. Hij volgde een opleiding tot elektricien en heeft daar nooit spijt van gehad toen hij alsnog besloot scheepsbouwer te wor den. „Als je verstand hebt van elektriciteit, kun je ook andere zaken leren. De kennis van mijn opleiding heb ik uitstekend kunnen gebruiken. Het bestaan als eenmansbedrijf kent zijn beperkingen. Van der Veeken zal binnenkort moeten kiezen hoe hij verder gaat. Het is wel eens moeilijk het werk als scheepsbouwer en de verkoop in de winkel te combineren. „Tot nu toe loopt het nog goed, vooral omdat mijn vader regelmatig bijspringt. Senior helpt af en toe zowel bij de bouw als in de win kel. De administratie en het ont werpen doe ik vooral 's avonds. De drempel om als ondernemer personeel in dienst te nemen, ligt behoorlijk hoog. Maar mocht het nog drukker worden, dan zal ik op een gegeven mo ment enkele mensen in dienst moeten nemen." Vakman Het staat voor Van der Veeken nog niet vast dat hij in de eerste plaats winkelpersoneel aan trekt als de zaken hem en zijn vader boven het hoofd groeien. „Het is misschien makkelijker om een goede vakman te vinden, die casco's van jachten kan bou wen. Het bouwen van een schip kun je namelijk zien als het vak kundig in elkaar zetten van een groot bouwpakket. Een verko pervan watersportartikelen moet echter van veel markten thuis zijn. Ik leer zelf nog elke dag bij in de winkel. Daarnaast vind ik het ook leuk om direct in contact te staan met klanten. Het is een uitdaging om mensen die zelf nauwelijks weten wat ze nodig hebben voor hun schip aan goed materiaal te helpen en advies te geven." Van der Veeken heeft bij de naamgeving van zijn bedrijf al rekening gehouden met het zo groot mogelijk maken van zijn klantenkring. „Veel Zeeuws- Vlaamse ondernemers moeten het natuurlijk voor een groot deel van Belgen hebben. Een brood of een broek koop je ech ter makkelijker in het buiten land dan een buitenboordmotor of een jacht. De naam Waasland Boot moet veel Vlamingen van vlak over de grens vertrouwd in de oren klinken, dacht ik." Het is waarschijnlijk psychologie van de koude grond, geeft Van der Veeken toe. „Maar het heeft in elk geval gewerkt. Meer dan de helft van de klandizie komt van over de grens." De jachtbouwer richt zich ook op de nieuwe media. Hij heeft zijn bedrijf al omgedoopt tot www.waaslandboot.com. „De naam is nog niet officieel inge schreven bij de Kamer van Koophandel, maar ik presen teer me al wel zo. Je moet ten slotte met de tijd en de ontwik kelingen meegaan." Mario van der Veeken heeft nog niet voor ogen hoe groot zijn bedrijf moet groeien. „Te groot wil ik niet worden. Een man of vijf perso neel lijkt me mooi. Ik zal in elk geval altijd zelf op de werkvloer te vinden blijven." door Chris Paulussen EINDHOVEN - Gerrit Zalm kon als minister van Financiën zelfs zijn echtgenote er niet van overtuigen dat de prijzen niet of nauwelijks waren gestegen door de euro. Geen wonder, zo blijkt inmiddels. In weerwil van de of ficiële cijfers wordt steeds dui delijker dat door de invoering van de euro de prijzen wel dege lijk zijn opgedreven. De erva ringsdeskundigen, de klagende consumenten dus, krijgen gaan deweg gelijk. Dat de prijzen in Nederland veel harder stijgen dan het in Europa nagestreefde maximum van twee procent staat wel vast. De inflatie in ons land was in juli 3,5 procent op jaarbasis. Vol gens Europese maatstaven was dat zelfs 3,8 procent. Het ver schil geeft al aan dat de officiële statistieken niet eenduidig zijn als het gaat om de gemiddelde prijsstijging, die wordt bere kend op basis van duizenden prijzen en tarieven. Parkeertarieven De consument trekt zich daar weinig van aan. Die kijkt ge woon om zich heen wat alles kost, ziet de euro's uit zijn of haar portemonnee vliegen en houdt aan het einde van de maand minder over of komt zelfs tekort. Bovendien heeft de consument geen boodschap aan de gemiddelde inflatie. Wie zel den in het café komt en nooit buitenshuis eet, heeft weinig last van de fors gestegen prijzen in de horeca. Wie nooit met de auto naar de stad gaat, merkt niets van de hoge parkeertarie ven. Wie geen tuin heeft en zijn zolder dit jaar nog niet heeft op geruimd, heeft waarschijnlijk nog niet in de gaten dat afval storten in veel gemeenten duur der is geworden. Dat doet niets af aan het feit dat al die zaken wel in prijs omhoog zijn gegaan. Zo zijn ook de kapper, het zwembad, de fitness, het zwem bad, de markt en veel winkels duurder geworden. Het verbouwen van een eigen huis kost veel geld. Dxis is het be langrijk dat de klus wordt ge daan door een goede en betrouwbare ondernemer. Wo ningbezitters kunnen zelf een speurtocht beginnen naar de juiste uitvoerder, of dat tijdro vende werk laten doen door een bemiddelingsbedrijf. door Sylvia Marmelstein Te duur, te slordig, met ver keerde materialen uitge voerd. Bij de Vereniging Eigen Huis (VEH) klagen woningbe zitters regelmatig over de ma nier waarop klusjes en soms zelfs hele verbouwingen zijn uitgevoerd. Om te voorkomen dat het peperdure behang van de muur komt omdat die met verkeerde lijm is geplakt en de nieuwe droomkeuken na een jaar gebreken gaat vertonen, adviseert de VEH een aannemer zorgvuldig te kiezen. Wie de tijd neemt om in het tele foonboek of de Gouden Gids drie of vier bedrijven te vinden die thuis langskomen om een of ferte te maken, ontdekt al snel dat tussen offertes tientallen of soms zelfs honderden euro's ver schil zit. Bovendien is het be- langrij k een aannemer te vinden met wie het persoonlijk klikt Hij moet immers goed aanvoe len hoe u wilt dat het huis er uit eindelijk uit komt te zien. Zorgvuldig betekent niet dat een groot bedrijf met landelijke bekendheid de raamkozijnen beter kan vervangen dan de kleine uitvoerder van vlak om de hoek. „Een aannemer uit de buurt heeft veel voordelen om dat hij de plaatselijke omstan digheden en voorschriften beter kent", vindt de VEH. De vereniging heeft een paar tips die woningbezitters helpen de juiste uitvoerder te kiezen. „Vraag referentieprojecten van de aa nnemer op en informeer bij de bewoners hiervan of de ver bouwing en oplevering goed zijn gegaan. Ook is het verstan dig bij de dienst Bouw- en Wo ningtoezicht naar de aannemer te informeren." Bij grotere verbouwingen is het belangrijk een overeenkomst op te stellen waarin staat hoe lang de bouw gaat duren en welke af spraken er zijn gemaakt. De VEH heeft op haar website www.veh.nl onder het kopje 'downloads' een standaard ver- De gevoelde inflatie - zoiets als de gevoelstemperatuur die ook zelden overeenkomt met de fei telijke temperatuur - is volgens de officiële rekenmeesters veel hoger dan de echte inflatie. Het officiële cijfer is het saldo van duizenden prijsstijgingen èn dalingen. Welk stukje prijsstij ging het gevolg is van de euro, valt moeilijk vast te stellen. De kosten van de euro zijn doorbe rekend en natuurlijk zijn ook europrijzen afgerond op 'mooie' bedragen. Maar pi-ijzen stijgen ook door oplopende inkoopkos- ten, hogere accijnzen, duurdere grondstoffen, hogere lonen en - zeker begin dit jaar nog - een ho ge dollarkoers, die de invoer duurder maakt. Of door bijzon dere omstandigheden zoals slecht weer in Spanje waardoor de oogsten tegenvallen en de prijzen van groente en fruit stij gen. De consumenten die het onder ling zo roerend eens zijn over het prijsopdrijvende effect van de euro houden met al die factoren geen rekening. Toch worden zij gaandeweg steeds meer in het gelijkgesteld. Zo moest ook pre sident Wellink van De Neder- landsche Bank toegeven dat de 'euroflatie' wel degelijk is on derschat. GPD SCHARSTERBRUG - Phoenix uit Ermelo neemt de Friese ves tiging van Nestlé in Scharster- brug over. De directies van bei de ondernemingen hebben dat gisteren bekendgemaakt. In april kondigde Nestlé aan de fabriek eind dit jaar te sluiten, waardoor 75 werknemers hun baan zouden verliezen. Phoenix heeft aangegeven dat een aantal medewerkers bij het nieuwe bedrij f in dienst kan tre den.Phoenix gaat, net als nunog Nestlé doet, onder meer melk poeders produceren in de Friese fabriek.ANP bouwingsovereenkomst staan. Voor wie voor een groot deel van dit voorwerk geen tijd (of zin) heeft, bestaat een handig alter natief. Het Vlaardingse bedrijf KlusGids helpt mensen in het hele land aan een uitvoerder. KlusGids heeft een databank opgebouwd van ruim 150 uit voerders verspreid over het hele land. Elke dag groeit het be stand. Klanten kunnen via een telefoontje of e-mail doorgeven wat ze precies in hun woning of bedrijfspand willen verande ren. KlusGids stuurt dan een aantal uitvoerders op hen af. „De klant hoeft daar niet voor te betalen", zegt oprichter Rob de Nie. „Als de opdrachtgever in zee gaat met een bepaalde on dernemer, dan betaalt de uit voerder een klein bedrag aan KlusGids voor de opdracht." KlusGids, een initiatief van de twee jonge uitvoerders Rob de Nie en Menno Hulst, werkt voornamelijk met zzp'ers, ofwel de zelfstandigen zonder perso neel. „Het voordeel daarvan is dat ze zeer scherpe prijzen reke nen Ze hebben namelijk zelf minder kosten omdat ze bij voorbeeld geen dure bedrijfs panden hebben. Rekent een on dernemer te veel, dan gaat een concurrent er met de opdracht vandoor." Controle De Nie werkt alleen met uit voerders waarvan hij weet dat ze goed zijn. „Ik bezoek regel matig de plekken waar ze aan het werk zijn en vraag de klan ten of ze tevreden zijn. Een uit voerder die een klus verziekt, krijgt nooit meer een opdracht Voor de leek die geen verstand heeft van offertes voert Klus Gids een controle uit. „Zijn de facturen duidelijk, redelijk en staat bijvoorbeeld aangegeven welke materialen worden ge bruikt?", zegt Irene Akkerhuis, die de uitvoerders en opdracht gevers aan elkaar koppelt. KlusGids garandeert de klanten dat het werk goed wordt ge daan. De Nie: „We krijgen zel den klachten, maar als het voor komt, onderzoeken we of de klant terecht klaagt. Is dat het geval, dan maken we afspraken met de uitvoerder om de klus alsnog in orde te maken. Des noods ga ik zelf aan de slag." GPD http://www.vch.nl http://www.klusgids.nl KlusGids: 010-4343880

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7