PZC Toon in ruzie VS en EU scherper I I i-mode toestel nu vanaf €99 Lichte straf Timor-tribunaal wekt alom verontwaardiging Miljardenschade door overstromingen Ex-legerleider van Rwanda opgepakt Korea's werken aan spoorlijn over grens Wederzijdse verwijten over strijd Washington tegen strajhof Militairen België defileren met namaakpistolen Zimbabwanen zetten blanke uit boerderij Actie tegen netwerk Karadzic Verzekering sluit autoreuzenrad ETA pleegde aanslag Santa Pola Pakistanen vast in Griekenland Zes doden door legionella in Japan Nu 3 maanden gratis donderdag 15 augustus 2002 door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het Internationale Strafhof in Den Haag blijft een bron van conflicten tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. De EU is geïrriteerd door de manier waarop de VS kandidaten voor het EU-lid- maatschap onder druk zet. Een verzoek uit Brussel aan de kan didaat-landen om met Was hington geen afzonderlijke af spraken te maken, noemen de VS op hun beurt 'volstrekt on- De VS zien het Internationale Strafhof als een bedreiging van BRUSSEL - Belgische militai ren defileren niet met échte maar met speelgoedwapens. Dat beweert de Belgische leger- vakbond 'Action et Liberté'. In zijn tijdschrift schrijft de bond dat sommige Belgische militairen tijdens het nationaal défilé op 21 juli in Brussel na maakwapens droegen. Reden: ze hadden geen zin om hun echte pistolen schoon te maken. Het Belgische ministerie van Defen sie is woest en heeft een onder zoek ingesteld. In de jongste editie van het tijd schrift van Action et Liberté (Actie en Vrijheid) staat dat het Belgische leger plastic replica's heeft aangekocht van een GP 9 mm-pistool. De replica's zouden op 21 juli gedragen zijn door de medische staf van het leger. Uit gemakzucht. Het onderhoud van nepwapens is veel minder tijdrovend dan dat van de echte. De plastic wapens zouden al ja ren in zwang zijn bij de Belgi sche strijdkrachten. Hele een heden zouden hun uitrusting hebben uitgebreid met speel goedpistolen. De Franstalige socialistische minister van Defensie Flahaut heeft al laten weten disciplinai re maatregelen te zullen treffen. HARARE - Tientallen militante zwarte Zimbabwanen hebben gisteren met geweld een blanke boer uit zijn boerderij gezet in het noorden van Zimbabwe. Vo rige week liep een ultimatum af dat president Moegabe aan 2900 van de 4500 blanke boeren had gesteld. Dinsdag zouden vijf boeren in het zuidoosten van het land zijn gedwongen hun werk zaamheden te beëindigen. Moegabe gaf maandag de boe ren te verstaan dat zij hun boer derijen en landerijen zonder compensatie aan zwarte Zim babwanen moeten afstaan. „Wij, het belangrijkste volk van Zimbabwe, wijde ware eigena ren van dit land, zullen niet bui gen", riep de president uit. Volgens woordvoerster J. Wil liams van een organisatie die het voor de boeren opneemt, gaat het om de familie Hinde die is gedwongen de Condwelani- boerderij ten noorden van Ha rare te verlaten. Ruim twee jaar geleden vielen zogeheten oorlogsveteranen, Zimbabwanen die in de jaren zeventig hebben gevochten te gen het blanke minderheidsbe wind, de boerderij van Hinde ook binnen. RTR de eigen soevereiniteit, en pro beren zoveel mogelijk landen de belofte af te dwingen dat ze nooit Amerikaanse militairen aan het hof zullen uitleveren. Tot nu toe zijn alleen Roemenië en Israël bezweken voor de Amerikaanse druk. Israël is overstag gegaan omdat het de steun van Washington in de oorlog met de Palestijnen niet kan missen. Roemenië is kandidaat-lid van de EU maar ook kandidaat voor het lid maatschap van de Navo, die door de VS wordt gedomineerd. Het land is nog lang niet klaar voor de EU, maar het Navo-lid- maatschap komt wellicht in no vember al aan de orde. „Was hington heeft in bedekte termen laten weten dat de Amerikaanse steun daarbij niet vanzelfspre kend is. Er hangt een prijskaart je aan", zei gisteren een diplo maat in Brussel. Afspraken De Europese Unie beschouwt Roemenië als volwaardig kan didaat-lid, al hoort het niet bij de tien landen die wellicht al over een paar jaar lid worden. In de ogen van de Unie moet Roe menië zich aan de afspraken houden, en dat betekent ook: geen overeenkomsten sluiten die in strijd zijn met het beleid van de Unie. Eind deze maand zullen de vijf tien EU-ministers van Buiten landse Zaken in Denemarken vrijwel zeker afspreken dat ze niet op de Amerikaanse verlan gens ingaan. Tot woede van de VS heeft de EU aan alle kandi daat-landen gevraagd om op dat besluit te wachten. „Het is spijtig dat Boekarest daar niet toe bereid is", zei een woord voerder. „Dit is een slecht poli tiek signaal." Washington wei gert mee te werken aan het strafhof in Den Haag omdat het vreest dat de internationale rechtbank voor politieke doel einden misbruikt zal worden. Een poging om via de VN-Vei- ligheidsraad volledige on schendbaarheid voor Ameri kaanse militairen op vredesmissie af te dwingen, is mislukt. Daarom proberen de VS nu om via afzonderlijke af spraken met zo veel mogelijk landen him militairen te behoe den voor mogelijke internatio nale strafvervolging. Noorwe gen, Zwitserland en Canada wijzen het Amerikaanse ver zoek af. Eerder demonstreerden de VS dat ze de strijd om het Interna tionale Strafhof keihard spelen. Ut protest tegen de installatie van het hof, dat inmiddels ge steund wordt door zeventig lan den, weigerde Amerika begin juli verdere medewerking aan de VN-politiemacht in Bosnië. Daardoor werd voortzetting van de missie onmogelijk. De impasse werd doorbroken toen de EU bereid bleek om de missie razendsnel over te nemen. GPD SARAJEVO - De internationale vredesmacht SFOR in Bosnië is gisteren in het zuidoosten van het land een actie begonnen tegen het 'netwerk' rond Radovan Karadzic. Deze voormalige Bosnisch-Servische leider wordt gezocht door het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. De actie, waarbij ook helikopters werden ingezet, was onder meer bedoeld om informatie te vergaren over de verblijf plaats van Karadzic. „Het was niet de bedoeling hem op te pakken", aldus een woordvoerder van SFOR. Pogingen om dat wel te doen, liepen eerder op niets uit. SFOR denkt dat Karadzic zich momenteel ophoudt in ooste lijk Bosnië of in Montenegro. SFOR poogt nu druk uit te oefe nen op familie, lijfwachten en sympathisanten van Karadzic om zo zijn arrestatie dichterbij te brengen. RTR/AFP/ANP ANTWERPEN - Gezellig met de hele familie per auto in het reuzenrad: het is er niet bij in Antwerpen. Verzekeraars dur ven het risico voor zo'n megaproject niet aan. Het autorad van de Nederlandse kunstenaar John Körmeling op de Antwerpse Zuidkermis moet daarom dicht. Architect en kunstenaar Körmeling stelde eerder in Utrecht al zijn autorad op. In plaats van enkele tientallen kleine schuitjes hangen aan zijn reuzenrad vier grote metalen con structies, waarop een kleine garagebrug voor auto's is gemon teerd. ANP BILBAO - De Baskische terreurbeweging ETA heeft zich ver antwoordelijk verklaard voor een bomaanslag die vorige week twee mensen het leven kostte. De aanslag werd gepleegd in Santa Pola in het zuidoosten van Spanje. De ETA eiste de terreuractie op in een verklaring die is door gespeeld aan de Baskische radiozender Euskadi Irratia. De beweging waarschuwde voor een verbod op de politieke tak van de ETA, BatasunaZo'n verbod zal het conflict in Basken land alleen maar verscherpenaldus de verklaring. DPA/ANP ATHENE - Twee Pakistaanse mannen zijn gisteren in Grie kenland aangeklaagd wegens het filmen van een luchtmacht basis, hebben bronnen bij justitie gemeld. De twee werden dinsdag opgepakt bij het militaire vliegveld van Elefsina, vijftien kilometer ten westen van Athene. Zij kunnen een maximale gevangenisstraf van twee jaar op gelegd krijgen. Een van de twee Pakistanen was in het bezit van een Griekse werkvergunning. AP TOKIO - Zes mensen zijn in Japan gestorven aan de vetera- nenziekte en honderden mensen zijn met de legionella-bacte- rie besmet geraakt na een bezoek te hebben gebracht aan net geopende warmwaterbronnen. Dat hebben de autoriteiten gisteren gemeld. Het centrum Sun Park Hot Springs werd op 1 juli geopend en ontving dagelijks rond de duizend bezoekers. Aan het eind van de maand juli werden de eerste gevallen van legionella- besmetting geconstateerd en moest het centrum op last van de autoriteiten zijn deuren sluiten. Tot nu toe is de veteranenziekte bij 223 bezoekers van de bronnen vastgesteld. Gisteren werden nog 32 mensen in het ziekenhuis opgenomen. AP Een vrouw en een jongetje proberen in het Duitse Passau het water weg te houden bij hun huizen. foto Michael Dalder/RTR van onze redactie buitenland van onze redactie buitenland BERLIJN - Terwijl in grote de len van Europa het water nog steeds stijgt, staat al vast dat de schade in de door overstromin gen getroffen landen in de mil jarden loopt. In Duitsland gaat het volgens schattingen van de boerenbond DBV alleen al door mislukte oogsten om 1 miljard euro. De Duitse Kamer van Koophan del in Chemnitz waagt zich nog niet aan een schatting, maar voorzitter Goedecke zei te ho pen dat er geen golf van f ailisse- menten komt. Veel bedrijven zijn stilgelegd en hebben grote schade opgelopen. Ook tal van burgers hebben een strop, door dat hun verzekeiing schade door wateroverlast niet dekt. De Duitse regering heeft voorlo pig 385 miljoen euro beschik baar gesteld voor directe hulp aan de getroffenen. Bondskan selier Schroder zei tijdens zijn bezoek aan Saksen gisteren dat ook de Europese Unie financieel te hulp zal moeten komen. De Europese Commissie heeft er echter op gewezen dat het ram penfonds van de EU niet meer bestaat en dat de nationale re geringen in eerste instantie de getroffenen moeten helpen. In Duitsland zijn sinds het begin van de overstromingen twaalf mensen om het leven gekomen. Inmiddels is ook de stad Dres den in Saksen, in het oosten van het land, overstroomd door de wassende rivier de Elbe. De Moldau, die Praag onder water zette, stroomt in de Elbe. Ook de rivier de Mulde trad buiten haar oevers, waardoor Jessnitz en Raguhn overstroomden. stromingen hebben in het land aan zeven mensen het leven ge kost. Volgens voorlopige schat tingen bedraagt de schade zeker 3 miljard euro. Wenen heeft tot nu toe 650 milj oen euro beschik baar gesteld voor snelle hulp. Achtduizend militairen en dui zenden brandweerlieden zijn gisteren begonnen de straten te ontdoen van de modder, stenen en spullen die het water met zich mee sleurde. De Europese verzekeraars hangt nog zwaar weer boven het hoofd. De Duitse maatschappij Allianz, de op één na grootste in Europa, heeft becijferd alleen al voor de waterschade in Oosten rijk zo'n 20 miljoen euro te moe ten uitkeren. DPA/ANP/AP Advertentie Praag In Tsjechië heeft het water in middels ruim 200.000 mensen uit hun huizen verjaagd. Ook hoger gelegen delen van Praag zijn geëvacueerd. Voor het his torische centrum van de stad is het gevaar nog niet geweken al steeg het water in de Moldau gisteren niet meer. In het land zijn inmiddels tien mensen door overstromingen om gekomen. Oostenrijk lijkt het ergste te hebben gehad. In veel rivieren daalt het waterpeil. De over- Advertentie de Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand door Theo Haerkens JAKARTA - Organisaties voor mensenrechten hebben veront waardigd gereageerd op de ver oordeling tot drie jaar cel van de voormalige Indonesische gou verneur van Oost-Timor, Abilio Soares. Zij vinden de straf te licht. Het Oost-Tiinor-tribu- naal in Jakarta vond dat Soares te weinig had gedaan om schen ding van de mensenrechten te voorkomen. Er was tieneneen- half jaar geëist. Soares deed niet genoeg om moordpartijen te voorkomen vóór en na de volksraadpleging over onafhankelijkheid van de regio, eind augustus 1999. De slachtpartijen werden uitge voerd door milities die nauw sa menwerkten met het Indonesi sche leger. Soares zei zich een zondebok te voelen en wil in be roep gaan. De uitspraak is de eerste van het ad hoc-tribunaal dat Indonesië na grote buitenlandse druk op zette om de terreur in Oost-Ti- mor te bestraffen. De uitspraak verraste omdat het Openbaar Ministerie 10,5 jaar had geëist, een half jaar meer dan de mini male straf. Ook dat vonden di plomaten en mensenrechtenor ganisaties al onder de maat. Zij vrezen nu dat deze straf be palend zal zijn voor de volgende zaken. De achttien aangeklaag den zijn allen voormalige be stuurders of militairen uit het middenkader. Wiranto, minister van Defensie en opperbevelhebber ten tijde van de volksraadpleging, blijft buiten schot. Hij werd door pre sident Wahid eerder ontslagen wegens de kwestie. De procu reur-generaal uit die tijd, Da- rusman, zei onlangs dat er af spraken zijn om Wiranto niet te vervolgen. Wel is de beruchte leider Eurico Guterres van de Aitarrak-militie alsnog aan de lijst van verdachten toege voegd. Verzoeningsgezind Opmerkelijk is dat president Gusmao van Timor Lorosa'e, zoals de regio sinds zijn onaf hankelijkheid heet, onlangs voor Soares pleitte. In een brief aan het tribunaal stelde hij dat die voldoende had gedaan om geweld tegen te gaan. Gusmao is zeer verzoeningsgezind ten op zichte van Indonesië. Hij wil hoe dan ook goede relaties met het land dat een kwart eeuw de baas speelde in Oost-Timor. Het tribunaal richt zich op de militie-aanvallen op het huis van voormalig gouverneur Ma rio Carescalao in Dili en de ker ken in Suai en Liquisa waarbij tientallen doden vielen. Enige tijd leek het erop dat ook de moord op de Nederlandse jour nalist Sander Thoenes door het tribunaal zou worden behan deld. Inmiddels is duidelijk dat de In donesiërs geen trek hebben die kwestie aan te pakken. De Thoenes-zaak geldt als de best gedocumenteerde van de dra ma's in Oost-Timor. Dinsdag heeft de Nederlandse ambassa deur voor Indonesië en Timor Lorosa'e, baron Van Heemstra, in Dili een herdenkingssteen ge plaatst voor de vermoorde jour nalist. Gusmao stelde bij die gelegen heid dat de Thoenes-zaak in Dili voor de rechter gebracht moet worden. GPD Bestel via 0800-0105 of kijk op www.kpn.com Vraag naar d« voorwaarden. BelCompany n NTT DoCoMo, ARUSHA - De oud-legerleider van Rwanda, generaal Bizi- mungu, is begin deze week in Angola gearresteerd. Dit heeft het VN-tribunaal voor Rwanda gisteren bevestigd. Bizimungu werd gevonden tussen gedemo biliseerde strijders van de An golese verzetsbeweging Unita. Een woordvoerder van het Rwanda-tribunaal sprak van 'een zeer belangrijke aanhou ding'. Hij zal zo snel mogelijk worden overgebracht naar Arusha in Tanzania waar het tribunaal zitting heeft. Tribunaal-woordvoerder Mog- halu zei dat Bizimungu 'een van de drie meest gezochte' mensen is. Hij wordt beschuldigd van genocide en misdaden tegen de menselijkheid. De generaal werd kort na de moord op president Habiyara- mana op 6 april 1994 benoemd tot chefstaf van de Rwandese strijdkrachten. De moord was het sein voor massamoord op de Tutsi-minderheid in Rwanda. In drie maanden werden tussen de 50000 0 en een milj oen Tutsi's en gematigde Hutu's op gruwe lijke manier afgeslacht. Volgens de aanklacht hadden Bizimungu en anderen tussen 1990 en 1994 de plannen voor het bloedbad gemaakt. „In zijn hoedanigheid van chefstaf van het Rwandese leger had Augus- tin Bizimungu het bevel over het gehele Rwandese leger", aldus de aanklacht. Pas nadat Tutsi-opstandelingen van het Rwandees Patriotische Front onder leiding van de hui dige president Kagame in juli 1994 de hoofdstad Kigali inna men, kwam er een einde aan de slachting. De huidige regering van Rwanda zegt dat Bizimun gu achter de voortdurende aan vallen op Rwanda zit die sinds die tijd vanuit Congo worden uitgevoerd. Sinds de oprichting van het Rwanda-Tribunaal zijn nog maar acht mensen van de vroe gere, door de Hutu's gedomi neerde regering berecht. AFP van onze redactie buitenland SEOUL - Noord- en Zuid-Ko- rea hebben gisteren een ak koord bereikt over het beginnen van militaire besprekingen. Het overleg staat in het teken van het gezamenlijke plan een grensoverschrijdende spoorlijn aan te leggen. Dat hebben de beide landen gis teren laten weten in een officiële verklaring aan het einde van een driedaags overleg. De histori sche besprekingen op minis tersniveau begonnen maandag. Woordvoerder Rhee Bong-jo van de Zuid-Koreaanse delega tie zei dat er geen datum voor de militaire besprekingen is vast gelegd. Voor de aanleg van de grensoverschrijdende spoorlijn is het militair overleg van cruci aal belang, omdat het project moet worden uitgevoerd in een grensgebied dat zwaar wordt bewaakt door troepen uit beide landen. De situatie in die grens regio is gespannen. De delegaties zijn het verder eens geworden over nieuwe reü nies van familieleden die sinds de deling van de Korea's na de oorlog begin jaren vijftig van el kaar gescheiden leven. De bij eenkomsten staan voor 21 sep tember op de agenda en worden gehouden in het Noord-Kore- aanse vakantieoord Mount Kumgang. In oktober wordt in de Noord- Koreaanse hoofdstad Pyongy ang een nieuwe serie ministerië le gesprekken gehouden. Gevlucht Twee Noord-Koreanen zijn dinsdagmiddag de ambassade van Albanië in Peking binnen gevlucht. Zij hopen toestem ming te krijgen naar Zuid-Ko- rea te gaan waar zij politiek asiel willen aanvragen. Dat heeft een Albanese diplomaat in de Chinese hoofdstad gisteren gezegd. China heeft extra veiligheids maatregelen rond ambassades genomen sinds zeker 67 Noord- Koreanen de laatste maanden diplomatieke vertegenwoordi gingen in Peking zijn binnenge vlucht. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5