Rusland van vele kanten bedreigd Bezoek van paus aan Polen is omringd door speculaties PZC Zeeland anders? Frontvorming Zoektocht LPF naar staatssecretaris loopt uit op nachtmerrie demografische ramp en uitbreiding van EU vormen groot probleem 15 augustus 1952 m Hoewel velen in Rusland schande spreken over de recente ver anderingen in de buitenlandse politiek, is dit niet het grootste probleem waar Rusland mee te kampen heeft. Demografische terugloop en ongelijkheid, en de EU die geografisch gezien steeds dichterbij komt, vereisen onmiddellijke aandacht. door Jevgeni Primakov Veel Russen bezien gering schattend de fundamentele •randering die heeft plaatsge- ouden in de buitenlandse poli- fiek, als antwoord op de terro- i stische aanslagen in de VS. Zij inden dat Rusland zich veel te gemakkelijk heeft aangesloten i>ij de door de VS aangevoerde nnti-terreurcoalitie. In ruil voor meer bilaterale en multilaterale financieringen, wordt Rusland nu geconfron- erd met Amerikaanse bases in het zuidelijke deel van Cen- traai-Azië en de Kaukasus, ter wijl de Navo bezig is zich uit te breiden tot aan de Russische grens. Hoe gerechtvaardigd de kritiek op het groeiende Amerikaanse .unilateralisme met betrekking ot de zogenaamde oorlog tegen het terrorisme en op andere ge bieden ook is, de grootste drei ging voor Rusland komt uit een mdere hoek. In de eerste plaats is daar het meest fundamentele goed van elke staat: de verdedi ging van zijn territoriale macht. En die wordt niet bedreigd door Ie Navo of de VS, maar door de Europese Unie. De EU-uitbrei- I ing brengt mee dat haar lidsta- ten binnenkort de Russische re gio Kaliningrad van alle kanten /uilen omringen, i Iet is de plicht van Rusland zich ervan te verzekeren dat hier door het vrije verkeer van men sen en goederen tussen Kalinin- {rad en de rest van het land niet i n gevaar komt; het is van we zenlijk belang dat deze regio Russisch blijft. Kr zullen daarom speciale door- gangspassen - EU-visa - aan de burgers van Kaliningrad toege wezen moeten worden om te ga- i anderen dat zij zonder proble men door de aangrenzende Linden kunnen reizen. Maar de EU is niet bereid de inwoners van Kaliningrad dit recht te verschaffen Er moet dus een oplossing ge vonden worden, niet in de laat ste plaats omdat de houding van de EU ten opzichte van het 'Ka- liningrad-probleem' een lak moesproef is voor haar wens tot betere verhoudingen met Rus land. Rusland heeft het pro bleem destijds verkeerd bena derd door te spreken over een 'corridor' die Kaliningrad met de rest van Rusland zou moeten verbinden. Polen associeerde dit onmiddellijk met de Gdansk-corridor uit de Tweede Wereldoorlog en beschouwde het als een exterritoriale aan tasting van de Poolse soeverei niteit. Dat is echter niet de be doeling van Rusland. Wij willen transportroutes voor mensen en goederen, niets meer en niets minder, en het gezonde ver stand zou in deze de boventoon moeten voeren. Levensverwachting De tweede dreiging is zeker niet minder beangstigend. Als ge volg van een sterk dalend ge boortecijfer en een afnemende levensverwachting - voorname lijk door slechte voeding, roken en alcolholmisbruik - neemt de Russische bevolking jaarlijks af met bijna één miljoen mensen. Er worden nauwelijks maatre gelen getroffen om deze demo grafische crisis een halt toe te roepen. En hoewel een hoger ge boortecijfer uiteraard van in vloed is, is hiermee het pro bleem nog niet opgelost. De crisis wordt verergerd door de ongelijke spreiding van de bevolking in Rusland. In het Verre Oosten en Siberië is bijna sprake van een vacuüm. Zou Rusland het kunnen redden met het toestaan van immigratie, in dien die scherp in de gaten ge houden en goed begeleid wordt? Bezorgde Zeeuwen roepen onder de naam Zeelanc Anders op, beter na te denken over de toekoms- van de provincie. Ze maken daarbij duidelijk dat de uitkomst van die reflectie wat hen betreft al vast staat: de Westerschelde Container Terminal moet er niet komen. Bovendien verwijt de groep de (politieke] bestuurders gebrek aan durf en visie. Met deze stelling, name vooraf verliest het overigens sympathieke initia tief nodeloos veel krediet. De discussie over de vraag hoe het verder moet met Zee land, loopt al. Het imago van de provincie, de benutting van de ruimte, de gewenste sociale en economische! schaal, het is allemaal voortdurend aan de orde en zal ook voortdurend aan de orde blijven. Daarom grijpt Zeeland Anders te hoog met uitstel van een beslissing over de WCT tot na de Statenverkiezingen. Het duurde even voor Zeeland de geweldige impact onderkende van veel meer zwaar vervoer door de Bevelanden. El niet iedereen sprong meteen in de bres voor de Kaloot Maar sinds de presentatie van de plannen is er ruim voi- doende tijd geweest om een goede afweging te maken Een verkiezingsstrijd die in het teken staat van geno men besluiten in plaats van beloften, kan geen kwaad De denktank van de werkgeversvereniging AWVN heeft iets nieuws bedacht in de strijd te- gen de vakbonden. Een stemronde per bedrijf c: bedrijfstak over het CAO-onderhandelingsresultaat Voor alle werknemers, ook niet-georganiseerde. D; werkgevers hebben het er moeilijk mee, dat door af kal-, vende steun voor de vakbonden steeds kleinere groep] jes bondsleden mogen beslissen over een arbeidsvoor^ waardenpakket dat voor alle werknemers geldt. Wat is zo 'n stemronde waard zonder de steun en - als he' erop aankomt - de stakingskas van een nationale vak organisatie? De werkgevers zwijgen over de negatieve gevolgen. Vorige week opperden zij dat onderhandelin gen over de arbeidsvoorwaarden voortaan ook we rechtstreeks tussen werkgevers en ondernemingsrader kunnen worden gedaan. Toen bleef het ontbreken vai onderhandelingsvaardigheden op bedrijfsniveau on derbelicht. Op deze wijze laden de werkgevers de ver denking op zich, dat zij koste wat kost van de bondenai willen. Nu in het kabinet-Balkenende een breed draag vlak ontstaat voor loonmatiging, is het onverstandig van de werkgevers met het signaal te komen, dat zij lie ver elk hun eigen oorlogje met het werknemersfron: voeren (tenminste, als dat verdeeld is). Hoewel de vak beweging slinkt, blijft zij de best beschikbare partner om te praten over loonmatiging. Daarom doen de werk gevers er goed aan, juist toenadering te zoeken. donderdag 15 augustus 2002 Ondanks het nog altijd fiere vlaggenvertoon zoals hier in Moskou, wordt Rusland volgens oud-premier Primakov van verschillende kanten bedreigd. foto Joeri Kadobnov/EPA Per slot van rekening krijgen de VS er jaarlijks één miljoen nieu we burgers bij uit Latijns Ame rika - voornamelijk Mexico - en ook de Italiaanse bevolking neemt jaarlijks toe met 90.000 Afrikanen. Het verschil zit 'm in de papie ren, onderwijspapieren. Wanneer een goed opgeleide buitenlander met voldoende werkervaring naar de VS wil emigreren, kan hij verwachten binnen afzienbare tijd staats burger te worden. Buitenlan ders die zonder deze voordelen Amerika binnenkomen, moeten echter jarenlang keihard werken om een permanente ver blijfsvergunning te bemachti gen Rusland heeft niet zo'n sys teem en zal dus samen met de buurlanden wettelijke regelin gen moeten treffen met betrek king tot immigratie. Momenteel komen degenen die zich in Rusland willen vestigen voornamelijk uit de voormalige sovjetrepublieken, en de mees ten daarvan komen terecht in het Europese deel van Rusland. Tenzij de omstandigheden in het hele land in evenwicht wor den gebracht, zal de regionale ongelijkheid in bevolkingsaan tal alleen maar toenemen. Dit brengt met zich mee dat we niet alleen ex-sovjetburgers zullen moeten toelaten, maar ook im migranten vanuit China en Ko rea. De derde uitdaging waarmee Rusland geconfronteerd wordt, is de noodzaak investeringen te spreiden om een evenwichtiger economische ontwikkeling te bewerkstelligen, zowel geogra fisch als per sector. De winst van de afgelopen jaren uit de grond- stoffensector zou geïnvesteerd moeten worden in de infrastruc tuur en de verwerkende indu strie. Momenteel profiteren al leen de olie-industrie en -export van het beschikbare kapitaal, terwijl veel geld eenvoudigweg het land uit gesluisd wordt. President Poetin heeft recente lijk laten doorschemeren dat tegoeden op buitenlandse reke ningen wel eens bevroren zou den kunnen worden. Bij verdachte rekeningen wordt na gegaan of hiermee terreurgroe pen gefinancierd worden. Hoe wel Rusland zelf de rekeningen niet zal bevriezen, was de be doeling van Poetin overduide lijk: het is voor alle partijen be ter als het geld weer in Rusland terecht komt en geïnvesteerd wordt in de nationale economie. Om dit te bereiken moet Rus land een veilig en aantrekkelijk investeringsklimaat creëren. Het is van het allergrootste be lang de kapitaalvlucht een halt toe te roepen. Om het buiten landse kapitaal terug te krijgen, zal de overheid de individuele spaarders ervan moeten over tuigen dat zij hun geld gerust bij een Russische bank kunnen on derbrengen en het kunnen op nemen wanneer zij maar wen sen. Jevgeni Primakov is voormalig minister-president en minister van Buitenlandse Zaken van Rusland. Momenteel is hij voor zitter van de Russische Kamer van Koophandel en Industrie. Vertaling: Ellen Arts, door Erwin Tuil Het vinden van een staatsse cretaris voor emancipatie en gezinszaken begint voor de LPF uit te draaien op een zich zelf repeterende nachtmerrie. I >p zijn minst kan gesteld wor den dat de partij, of beweging zoals de LPF zich liever noemt, een ongelukkige hand heeft in iet kiezen van kandidaten. Nadat eerst op 22 juli Philome- na Bijlhout in recordtijd be ëdigd werd en weer aftrad, was het dinsdag Fiona de Vilder die nog voor de beëdiging bedankte voor de eer. De druk van de me el ia was haar te veel, zo ver klaarde vice-fractievoorzitter i 'erry Hoogendijk gisteren. In elk geval is de druk op de l .PF-fractie nu wel fors toege nomen. De eind deze maand af- I redende fractievoorzitter Mat I lerben probeerde nog luchtig te doen toen Bijlhout op een leu gen werd betrapt over haar ver leden bij de Volksmilitie van de Surinaamse legerleider Bouter- se. Het kwam er op neer dat Bijl hout volgens Herben te goeder i rouw gelogen had en dus mocht blijven als Kamerlid. Even leek het erop dat Herben ermee weg kwam, maar die opmerkingen droegen bij tot zijn eigen val vo rige week. Pissig Hoogendijk zei gisteren 'pissig' te zijn op De Vilder. Want waar om had ze het niet wat eerder verteld. Zijn 'buurvrouw' had hem lelijk in zijn hemd gezet, terwijl Hoogendijks buurman I Ierman Heinsbroek het juist zo aardig doet als minister van Economische Zaken. I Ierben heeft sinds de dans om de posten en de poppetjes ge schermd met blikken 'uitste kende kandidaten'. Voor ieder ministerie of staatssecretariaat zei hij een luxeprobleem te heb ben vanwege de ongekende kwaliteit van de bereidwilligen. Die kwaliteit werd nog wel eens betwijfeld, maar het waren wel verrassingen waar Herben mee kwam. Maar de laatste keren dat de LPF zwaait met lijstjes van 'uit stekende kandidaten' bleek het tegen te vallen. Volstrekt onbe kenden die ongetwijfeld kwali teiten hebben, maar niet op het gebied waarvoor ze regerings verantwoordelijkheid gaan dragen. Ook nu klinkt het dat er alweer twee 'uitstekende kandidaten' zijn om De Vilder op te volgen als kandidaat. Omdat zij niet op een eerder moment naar voren zijn geschoven of zijn ontdekt door de LPF, kan de vraag wor den gesteld of dan nu de echte uitstekende kandidaat wordt gevonden. In elk geval staat de LPF-fractie voor een bijna on mogelijke opgave. Want over 34 dagen is het Prinsjesdag en het zou een blamage voor de LPF zijn als er dan geen staatssecre taris is of als deze fris en onbe dorven door het opstellen van een begroting in het regerings vak K in de Kamer zit. Daarnaast is het aan het Bin nenhof regel dat de kwaliteit van een bewindspersoon niet beter wordt, als hij of zij als nummer zoveel is gevraagd. Dat gevaar dreigt nu. Want als De Vilder de beste kan didaat was geweest die Herben eind juli kon bieden, zoals hij zelf zei, wie is er dan nog over om de arena te worden inge stuurd? GPD Vice-fractievoorzitter van de LPF Ferry Hoogendijk. foto Ed Oudenaarden/ANP door Runa Hellinga Op iedere gewone dag is Kra kau al een stad die religie ademt. Op iedere straathoek vind je een kerk en iedere kerk zit vol met stedelingen en met toeristen. De toeristische stalle tjes doen goede zaken met ro zenkransen en heiligenbeeldjes. Maar dezer dagen heeft een reli gieuze koorts de stad bevangen. Morgenavond arriveert 's we relds bekendste Krakauer, Paus Johannes Paulus de Tweede, in de stad waar hij weliswaar niet geboren is, maar er voor zijn be noeming in Rome wel het groot ste deel van zijn leven heeft ge woond. Krakau is de stad waar hij gedu rende de oorlog in het geheim zijn theologische studie afrond de, waar hij na de oorlog werd gewijd en waar hij kardinaal was. De stad herbergt een muse um in het gebouw waar hij woonde, met zijn kamer in de zelfde staat waarin hij hem ach terliet en een grote collectie pauselijke aandenkens. Voor de paus zelf heeft het bezoek ook een zeker privaat karakter. Hij zal onder meer het graf van zijn ouders in zijn geboortedorp Ra- kowice bezoeken. Het is het belang van Krakau in het leven van Johannes Paulus, dat heeft geleid tot de talrijke speculaties dat juist deze reis voor de paus zijn laatste zal zijn, dat hij in Krakau, misschien ten overstaan van de één miljoen pelgrims die er worden ver wacht, zijn aftreden bekend maakt en zich terugtrekt in een villa in de Tatra of in de stilte van een Pools klooster. Het Duitse boulevardblad Bild am Sonntag bracht dat gegeven als een feit, met een beroep op een aantal kardinalen wier naam niet werd genoemd. Maar in Rome wordt het gerucht, en iedere andere bewering dat de paus zou willen aftreden, met klem ontkend. Gezondheid Het is duidelijk dat zijn gezond heid slecht is. Hij lijdt aan Par kinson, artritis en de gevolgen van een heuptransplantatie. Maar geestelijk is hij helder en volgens zijn eigen woorden kon Jezus niet van zijn kruis afstap pen en hij dus ook niet, tenzij God het wil. Posters van de paus en ondergoedreclame hangen dezer dagen gebroederlijk naast elkaar in Krakau. foto Mladen Antonov/EPA Voor Krakau betekenen al dit soort speculaties vooral dat het pausbezoek meer pers zal trek ken dan normaal. De pelgrims die worden verwacht, komen niet om die reden. Die komen, omdat de Polen een zeer katho liek volk zijn en bovendien bui tengewoon trots op hun paus. In het Bloniepark, een enorme groenstrook niet ver van het centrum die aan bebouwing is ontsnapt omdat een aantal fa milies van oudsher weiderech- ten hebben op de grond, wordt koortsachtig gewerkt aan de voorbereiding van de open luchtmis die de paus daar op zondag zal houden. Poolse ar chitecten ontwierpen het wit geel-paarse podium met altaar, dat met zijn kleuren de hemel, het pausdom en het hart van Christus symboliseert. Pelgrims zullen alleen tot het terrein worden toegelaten op vertoon van een entreebewijs. De toegangskaarten waren vrij verkrijgbaar bij alle parochies, maar er waren meer belangstel lenden dan entreebewijzen. Sommigen proberen daar goed geld aan te verdienen door hun kaarten te koop aan te bieden, een praktijk die door de kerk streng wordt veroordeeld. De gelovigen zijn opgeroepen om per trein naar Krakau te ko men, omdat de stad de enorme stroom mensen en auto's anders niet kan verwerken Er ging zelfs het gerucht dat Krakau tij dens het pausbezoek alleen toe gankelijk zou zijn voor mensen met een toegangsbewijs, maar dat is door de gemeente met klem ontkend. Ook gewone toe risten zijn welkom, al is het twijfelachtig of ze ergens een onderkomen zullen vinden. Veel pelgrims zullen, ook wegens plaatsgebrek elders, waar schijnlijk overnachten in het Bloniepark, op de plaats waar ze de mis bijwonen. De Poolse katholieke kerk heeft priesters en acolieten uit het hele land op geroepen om te komen helpen bij de organisatie en vooral de verdeling van de hosties bij de open luchtmis, een probleem waar Johannes Paulus zich per soonlijk zeer bezorgd om maakt. Minstens 1500 priesters zullen helpen om de gelovigen van het boetemaal voorzien. Zij moeten daartoe hun eigen hos tieschaal en 300 hosties meene men. De grootste zorg is bij de open luchtmis is overigens de veilig heid van de paus, zeker nadat iemand in een Poolse chatbox op het internet een lang bericht vol moorddreigingen heeft ach-, tergelaten. De politie is inmid dels een onderzoek naar de herkomst van dat bericht be gonnen, maar is er nog niet in geslaagd de afzender op te spo ren. GPD WINKELSLUITING - De winkels in Middelburg moe ten op dinsdagmiddag dicht, uitgezonderd kappers en sla gers, die moeten op maan dagmiddag sluiten. Enkele kledingzaken voelden meer voor vaste sluiting op maan dagmorgen, maar daar ver zetten personeelsorganisa ties zich tegen. REUMA - Op initiatief van dokter Zoeteman heeft het dorp Stavenisse een bestra lingsapparaat aangeschaft voor de bestrijding van reu ma. Elk gezin was gevraagd een rijksdaalder opzij te leg gen. Vrijwel iedereen deed mee, waardoor er 1100 gul den te besteden was. SCHEEPSBOUW - Het per soneel van Britse scheeps werven weigert komende winter op zaterdag te wer ken, Dat deden ze vorig jaar wel vrijwillig, om de produc tie op te voeren. APPELPRIJS - Na de peren en de pru imen ga an nu ook de appels tegen veel te lage prij zen weg op de veiling. Het aanbod is te groot. De beste appels leveren slechts twin tig cent per kilo op. Zeeuwse telers hopen op een goede op brengst van het herfstfruit. Internet: w ,v pzc nl Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/mvri|dag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden I Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De dooi aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)admimslratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en jxfr I ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geseieciee'ce derden Als u op deze intormatie geen prlis stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling i lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorut' zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal 52.- - per jaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: /,- zaterdag 1.50 j Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder- toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118) 484321 Fax (0118)484370 Behoort tot UJGQGnGr zvzny pielcrzvmkaOJcAwnï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4