College Hulst zet raad voor blok PZC PZC Kinderen vinden kreeft in Breskens Unieke prestatie voor Chakwena Milieufederatie heeft kritiek op plan Delta voor energiecentrale Opnieuw bezwaar tegen pompstation aan Axelse Zaaidijk Pas vrijdag gesprek IC-actievoerders en directie De Honte 13 B en W voorzien problemen als BAM-plan niet goedgekeurd wordt Geld voor herwaardering huizen Experiment lijntaxi Othene gestopt Man gewond bij val op oesters Fietser randt meisje (8) aan Inbrekers naar de gevangenis agenda Ontevreden leden LPF weer bijeen donderdag 15 augustus 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeenteraad van Hulst moet direct akkoord gaan met uitvoering van het hele BAM-plan. Als zij dat niet doet, zal dat voor Hulst de nodige fi nanciële consequenties hebben. Dat is de strekking van de brief die het college van B en W naar de raad heeft gestuurd. Het college ziet uitvoering van het hele BAM-plan als enige op tie om uit de impasse te komen die nu al een jaar over de invul ling van de noordelijke binnen stad hangt. Het was nota bene een voorstel van B en W van Hulst om het BAM-plan in twee stukken te knippen. De deelge bieden Dubbele Poort, de kop van de Bierkaaistraat, de Kel dermanspoort en de omgeving van het postkantoor zouden worden uitgevoerd, maar de herinrichting van het 's Graven hofplein bleef voorlopig in de ijskast. De Hulster gemeente raad ging hier in september vo rig jaar mee akkoord. Projectontwikkelaar BAM NBM Vastgoed had echter geen zin om zich aan dit democra tisch genomen besluit te hou den. Voor het bouwen van slechts enkele winkels en ap partemententorens, haalden zij hun neus op. Er gebeurde niets en de animo voor het ambitieuze project daalde bij velen in Hulst tot onder het nulpunt. Niet vreemd, want het al jaren suk kelende plan liet weinig tot geen vooruitgang zien. Toch zegt het college dat er nu enkele vorderingen zijn geboekt die een gunstige invloed hebben door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft kritiek op de energiecentrale zoals Delta NV die wil bouwen in het Sloegebied. De restwarm te wordt onvoldoende benut, de uitstoot van stikstofoxide is te groot en er is nog te weinig ge zocht naar schone brandstoffen. De ZMF schrijft dat in een reac tie op de startnotitie voor het milieu-effectrapport, die bij de provincie ter inzage ligt. De mi lieufederatie heeft de indruk dat Delta onvoldoende gebruik maakt van de warmte die vrij komt bij de productie van stroom. Delta meldt dat het ge bruik van restwarmte nog nader wordt onderzocht. De Sloecentrale wordt gestookt met hoogcalorisch aardgas uit Engeland. De ZMF pleit ervoor te onderzoeken of ook andere, op de voortgang van het project. Er is overeenstemming bereikt met de huidige eigenaar over de aankoop van de panden Dubbe le Poort 4 en 6. De eigenaren van het pand Bierkaaistraat 30 en TPG Real Estate als eigenaar van het postkantoor dringen aan op een spoedige overdracht van hun eigendommen. Er is echter ook tegenslag. BAM NBM Vastgoed heeft nog geen exploitant gevonden die bereid is om te investeren in een in de Keldermanspoort te realiseren horecagelegenheid. Aan de eis van de gemeenteraad van Hulst om in augustus duide lijkheid te geven over de toe komst van het BAM-plan is niet voldaan. 'Mede gelet op de va kantieperiode bleek het niet meer mogelijk om u nog in de raad van augustus hieromtrent te informeren', schrijft het col lege aan de raad. Aan BAM is gevraagd om volgende maand de uitvoering van het plan te presenteren. Het is dan aan de raad om een besluit te nemen of zij omgaat en toch kiest voor een parkeergarage. milieuvriendelijkere brand stoffen geschikt zijn. Verbazend vindt de ZMF het dat Delta een verouderde norm hanteert voor de uitstoot van stikstofoxide. Overigens vraagt de milieufe deratie zich af of het op de vrije markt is toegestaan een centrale te bouwen die zeventig procent van de elektriciteit levert aan twee bedrijven (Pechiney en Thermphos). Volgens Delta kan dat. „Het is aan de klant om te bepalen bij wie hij stroom koopt en tegen welke voorwaarden", verklaart woordvoerster M. van Zuilen. Samen zullen Pechiney en Thermphos 560 van de 800 me ga Watt van de Sloecentrale af nemen. De milieufederatie wil weten hoeveel beide bedrijven kunnen bezuinigen op hun stroomverbruik. Als dat veel is, kan de centrale ook wel kleiner worden, stelt de ZMF. door Wilma Valk BRESKENS - Bij de vele restau rants in Breskens kan uitste kend kreeft gegeten worden. Sinds woensdag is ook bekend waar de koks hun schaaldieren halen - gewoon van hun eigen le strange! Bij het afgaan van het water vonden Demy Bergwerf en Tom Vinke in een plas een exemplaar van meer dan een kilo. „Ik ben er niet bang van en durf hem wel vast te houden," aldus een trotse Demy. De vele bezoekers van het bij de Bressiaanders zo ge liefde le strange vonden deze vondst uniek, niemand wist van enige andere kreeftenvangst in Breskens. Gezien het uiterlijk en de vele pokken, was het vol gens de deskundigen een prima exemplaar met veel vlees. Tom's vader is zelf restauranthouder en misschien dat deze Wester- schelde kreeft daar in de pan be landt. foto Peter Nicolai HULST - Burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst willen 475.000 euro uittrekken voor een hei-waardering van de taxatiewaarde van woningen. Voor de waardebepaling in het kader van de Wet Onroerende Zaken (WOZ) zijn drie taxatiebureaus gevraagd een offerte uit te brengen. De keus is gevallen op taxatiebureau Smolders en de Kind uit Terneu- zen. Doorslaggevend waren de gunstige prijs (Smolders en de Kind vroeg zo'n 100.000 euro minder dan de twee andere bu reau's) en de positieve ervaringen met het Terneuzense bedrij f in het verleden. De commissie Financiën brengt donderdag 22 augustus advies uit. Aangezien het hier gaat over de nieuwe gemeente Hulst, moet ook de commissie Middelen van de ge meente Hontenisse zich erover buigen. Dit gebeurt op maan dag 26 augustus. TERNEUZEN - Tegenvallende reizigersaantallen zijn voor openbaar vervoerbedrijf Connexxion de aanleiding om de lijntaxi tussen de wijk Nieuw-Othene en het centrum van Ter- neuzen en het ziekenhuis op te doeken. Gemiddeld maakte de lijntaxi maar een rit per dag en daarom is Connexxion per 1 april dit jaar met het experiment gestopt. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, die meebetaalden aan de proef, hebben gisteren ingestemd met het besluit van het openbaar ver voersbedrijf. Ook de gemeente Terneuzen is het eens met de beslissing. De gemeente is van plan bewoners in de wij k Othe ne te wijzen op de mogelijkheid om gebruik te maken van het collectief vervoer. BERGEN OP ZOOM - Een 64-jarige man uit Bergen op Zoom is gisteren gewond geraakt toen hij achter zeewier bleef han gen en op oesterschelpen viel. De man wandelde rond 14.40 uur op de slikken bij de Oesterdam, toen het gebeurde. Hij liep een flink aantal diepe snijwonden op. Hij kon nog wel zelf naar de wal teruglopen Daarvandaan werd hij per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom, om zijn wonden te laten hechten. OOSTKAPELLE - De recherche is op zoek naar een man, die maandag een achtjarig meisje uit de gemeente Veere heeft aangerand in Oostkapelle. De jongeman, die op een sportfiets reed, benaderde rond kwart over één 's middags het meisje in de Oude Domburgseweg te Oostkapelle. Hij deed, aldus de politie, 'pogingen om seksuele getinte handelingen te verrich ten'. De recherche in Vlissingen heeft de zaak in onderzoek en is op zoek naar getuigen die het voorval maandagmiddag op de Oude Domburgseweg hebben gezien. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 24-jarige man zonder vaste woon-of verblijfplaats voor woninginbraken in Zeeland en Brabant veroordeeld tot twee ënhalf jaar gevangenisstraf. Zijn 20-jarige broer en een27-ja- rige man, eveneens zonder verblijfplaats, kregen wegens hun aandeel in vier woninginbraken in Kloetinge en Tholen, 4 mei dit jaar, beiden een jaar cel opgelegd. De daders zijn afkom stig uit voormalig Joegoslavië en verblijven illegaal in Neder land. De 24-jarige kreeg de zwaarste straf, omdat hij naast de Zeeuwse inbraken ook verantwoordelijk was voor inbraken in Stampersgat, Bosschenhoofd en Castricum. door Eugène Verstraeten AXEL - Bureau Rechtshulp Dordrecht heeft namens zo'n zestig omwonenden opnieuw bezwaar ingediend tegen het plan voor de bouw van een pompstation voor Dow Chemi cal aan de Plattedijk bij Axel. Eerder kwam er al een pak be zwaren tegen het planologisch mogelijk maken van de bouw. Nu gaat het om het voornemen van B en W van Axel om een mi lieuvergunning af te geven. De bezwaarmakers, die destijds ook luidkeels protesteerden te gen een locatie aan de Zaaidijk, noemen de bouw van het pomp station een 'ernstige en ontoe laatbare' aantasting van het landschap. De Visscherspolder, waarin het pompstation ge pland is, wordt namelijk geken merkt door een weids, open ka rakter, waar de horizon enkel onderbroken wordt door een paar boerderijen en een waar- redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberqhe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl devol landschapselement als de Zaaidijk. Verder wijzen de bezwaarma kers er op dat in de directe om geving beschermde diersoorten voorkomen, zoals de kamsala- mander en de roodborsttapuit. Ook beschermde planten als de kaardenbol en de gewone agri- monie komen er voor en de be zwaarmakers vrezen dat het pompstation de nodige schade aan de vegetatie zal aanrichten. Het station, dat ethyleen rich ting Antwerpse havengebied moet pompen, zou verder te veel geluidhinder in de nabije omge ving veroorzaken. Ook hebben de bezwaarmakers twijfels over de veiligheid, vrezen ze dat een eventuele lekkage schade zal toebrengen aan de landbouwge wassen in de omgeving en voor spellen ze dat het affakkelen onrust zal veroorzaken bij paar den en veel in de naburige wei landen. De omwonenden blijven het Axelse college verder verwijten dat ze niet alle aangedragen al ternatieven hebben willen on derzoeken. Zo blijft het volgens de bezwaarmakers onduidelijk of het niet mogelijk is het pomp station een plaatsje te geven op het naburige bedrijventerrein Vaartwijk. Liever nog willen ze het pompstation aan de Doorn- dijk, waar al leidingen boven de grond komen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur- Zangkoor; CADZAND-BAD - Bezoekerscentrum 't Zwin, 10.00 uur: Excursie; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; alpertuus, 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden, HOEK - Buurthuis Molenplein, 10.00 en 13.00 uur: Jeugdvakantieweek; KOEWACHT - De Vlaschaard. 13.00 uur: Biljarten; Kerklaan, 14.00 uur: Jeugdva kantieweek; SLUISKIL - Meulengsat, 9.00 en 13.00 uur- Jeugdvakantieweek; ST. JANSTEEN Schutterslokatie de Tra gel, 20.00 uur: Oefenschïeting op de staande wip; De Warande, 13.30 uur: KBO biljarten, VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur; Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; ZUIDDORPE - Speelterrein, 19.00 uur: Circusvoorstelling jeugdvakantieweek. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - De directie en het actievoerend personeel van de intensive care-afdeling van Streekziekenhuis De Honte in Terneuzen komen vrijdag bijeen voor een gesprek. Tot die tijd duurt de actie voort, waarbij na vijf uur 's avonds en in de week einden geen hartpatiënten in Terneuzen worden opgenomen. Dit tot woede van de zieken huisdirectie en de Terneuzense politiek. Het IC-personeel, zo'n twintig personen, is ontevreden over hun salaris. Zij krijgen meer werkzaamheden op hun bord geschoven dan waarvoor ze worden betaald en dat zint ze niet. Daarom weigeren zij sinds een aantal dagen cardiologische patiënten, die een hartaanval krijgen of accuut aan een andere hartkwaal lijden, op te nemen op de IC-afdeling. Ze houden zich voorlopig alleen bezig met verpleegkundige taken. Patiën ten worden daarom doorge stuurd naar het Maria Middela res ziekenhuis in Gent. Dit kan levensbedreigende situaties op leveren. Een 83-jarige man uit Clinge die maandagavond een hartaanval kreeg, moest hals over kop naar Gent gebracht worden. Wanneer de toestand van de patiënten stabiel is, wor den zij weer terug overgebracht naar Terneuzen. Het IC-personeel heeft inmid dels de Terneuzense advocaat R. Nobus in de arm genomen. Hij zal namens hen vrijdag in ge sprek gaan met de directie van De Honte. „De verpleegkundi gen wensen geen commentaar te geven op de situatie. Wel willen we de situatie niet verder op de spits drijven en hopen vrijdag tot een oplossing te komen." Leden Nu'91, de 'bond' voor verpleeg kundig personeel is niet op de hoogte gebracht van de acties. „Dat komt waarschijnlijk om dat er onder de actievoerders geen leden van ons zitten. An ders waren wij al ingeroepen om advies te geven en gesprekken met de directie te voeren", zegt Nu'91-woordvoerder E. Baars, Wel noemt hij de actie vreemd omdat deze over de rug van de patiënten wordt gevoerd. De Terneuzense WD-lijsttrek- ker P. Broekhuysen vindt de ac tie van verpleegkundigen on verantwoord. „Dit kunnen ze niet maken. Ze hebben een ver antwoordelijk beroep, het gaat over mensenlevens, niet over kantklossen! Ze weten gewoon dat ze door deze actie toch niet ontslagen worden omdat er te weinig verpleegkundigen zijn. Als politiek heb je helaas niet veel te vertellen over hoe het er aan toe gaat in een ziekenhuis, maar je kunt er wel je ongenoe gen over uitspreken." Broek huysen meent dat patiënten nooit de dupe mogen zijn van acties van verpleegkundig per soneel. „En wij maar mensen naar Zeeuws-Vlaanderen pro beren halen omdat het hier zo mooi wonen is. Je mag alleen na vijf uur geen hartaanval krij gen.... Belachelijk." GOES - De ontevreden le den van de Zeeuwse LPF komen weer bijeen. Zij roepen mensen op zich be schikbaar te stellen als toekomstig bestuurslid. De groep wil het zittende bestuur vervangen door een ander. De landelijke LPF heeft door het hele land bijeen komsten uitgeschreven waarop een provinciaal bestuur wordt gekozen. In Zeeland gebeurt dat op 17 september in Hotel Goes te Goes, en dus niet in Ter neuzen zoals eerder aan gekondigd. Ook een ont moetingsavond voor LPF-leden in Zeeland is verplaatst van Terneuzen naar Goes. Die vindt plaats op 27 augustus om' 20.00 uur. De vergadering van de ontevreden LPF'ers was aanvankelijk gepland voor zaterdag 17 augustus, maar is ver schoven naar vrijdag 23 augustus. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in Sportpunt Zeeland door Eugène Verstraeten KOEWACHT - De zevenjarige border collie Sealight Chak wena van Louise Mieras uit Koewacht is de eerste buiten landse hond in de geschiedenis die zich heeft geplaatst voor de gehoormzaamheidswedstrijd Crufts in het Engelse Birming ham. 'Tsjek', zoals zijn roep naam luidt, heeft daarmee een unieke prestatie geleverd. Crufts is het neusje van de zalm voor iedere Engelse hon denliefhebber en zich kwalifi ceren voor deze wedstrijd is de droom van iedereen die zich in Engeland met gehoorzaam heidswedstrijden bezig houdt. En dat zijn er nogal wat, want 'obedience' is in Engeland een grote sport. „Weekend na weekend gaan duizenden mensen op pad om door het he le land wedstrijden te lopen", weet Louise Mieras, eigena resse van de gelijknamige hon- dentrainingsschool aan de Matthijsstraat in Koewacht. Titel In Nederland behaalde Chak wena op de jeugdige leeftijd van zeventien maanden al de nationale titel, maar daar heb ben de Engelsen maling aan. „Wij moesten gewoon starten in de laagste klasse, de pre-be- ginners en dan door voortdu rend te winnen, doorstomen naar de C-klasse", zegt Louise Mieras. „Die moet je een aan tal keren winnen voordat je mag meedoen aan de ticket klasse." Een hond die die klas se op zijn naam schrijft, mag zich kampioen noemen. Maar om mee te mogen doen aan de Crufts is eenmaal een ticket wedstrijd winnen genoeg. Chakwena deed het als eerste buitenlandse hond en ver stoorde daarmee een jarenlan ge Engelse traditie. Commando's Een gehoorzaamheidswed strijd bestaat uit verschillende onderdelen, zoals volgen, vooruitsturen, opvolgen van commando's op afstand en het sorteren van doekjes met geu ren. „Eigenlijk heeft Chakwena het bijzonder goed gedaan", aldus Louise Mieras. „We kon den een hele tijd Engeland niet in vanwege de MKZ-crisis. Hij heeft het eigenlijk in een jaar tijd gehaald en dat is een ge weldige prestatie." De ver richtingen van Chakwena zijn Louise Mieras met haar kampi ook niet ongemerkt voorbij ge gaan aan de Engelse pers. Trots bewaart Louise Mieras een krantenknipsel, waarin melding wordt gemaakt van de prestaties van de Koe- nshond Chakwena. wachtse border collie. De Crufts-wedstrijd is overigens pas volgend jaar maart. In de tussentijd doet Chakwena nog aan wedstrijden in Engeland mee. Het Nederlands kampi- foto Camile Schelstraete oenschap is 14 en 15 september in Heinkenszand. Chakwena is dan in Engeland en doet niet mee. Hij is wel in actie te zien op 2 november bij de honden- trainingsschool in Koewacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37