F Afvaldienst Terneuzen kansrijk Het stuurhuis heeft geen stuur 11 Vuilnismannen houden van oranje "Ik ga mijn taarten toch niet bij een spaarlampje bakken.' Imagocampagne heeft gewoon even tijd nodig zeeuwse almanak Gevoel small sail menu Colleges Sas en Axel kiezen ook goedkoopste inzamelaar VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Paard rij zadels gestolen VAKANTIE ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 15 augustus 2002 Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 16augt/m4okt Groningen-Roodeschool/Delfzijl 18 t/m 22 aug (NoordNed) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. drie gangen keuzemenu voor 17,50 donderdag 15, vrijdag 16, en zaterdag 17 augustus tussen 18:00 en 21:30 uur kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl Een Zeeuwse bakker door Maurits Sep MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland is veel te ongeduldig. Stil maar, wacht maar, het komt goed met het imago van Zee land, sust het provinciebestuur. Maar ja, dat duurt een paar jaar, en de campagne is nog geen half jaar oud. De PvZ wilde eind juni al weten of de campagne Welkom in Zee land, die maart werd gelan ceerd, het gewenste resultaat heeft. Maar zo snel werkt dat niet. Om onze doelen te bereiken is het noodzakelijk de campag ne meerdere jaren te voeren, schrijven Gedeputeerde Staten nu in hun antwoord. De eerste reacties zijn wel hoop gevend. Via internet bijvoor beeld kwamen 300 berichten binnen. Verreweg de meeste wa ren positief: leuke frisse cam pagne; goed dat jullie hiermee zijn begonnen; ik wou dat ik er al woonde en werkte, help me! Natuurlijk waren er ook nega tieve reacties. Maar die kwamen opmerkelijk genoeg voor het grootste deel uit Zeeland zelf: ik, Zeeuw, zoek al jaren werk maar ben nog steeds werkloos, geef dat geld maar aan de werk lozen; ik vind het geld wegsmij ten; Zeeland is al vol genoeg want ik kan geen woning vin den; wij vinden het campagne beeld maar truttig. Gedeputeerde Staten hebben er, gezien de overwegend goede reacties, het volste vertrouwen in dat de imagocampagne zal slagen. „Onze verwachting is dat door een meerjarige cam pagne het imago buiten Zeeland zal verbeteren." Dan zal ook het tweede doel, het aantrekken van jonge mensen van buiten de provincie naar Zeeland, wel lukken. Tot nu toe zijn via de website (www.wel- kominzeeland.nl) namelijk al 800 informatiepakketten over wonen en werken in Zeeland aangevraagd. Ook de telefoon rinkelde regelmatig; enkele honderden mensen belden voor aanvullende informatie. Wie gelijk heeft, het positieve provinciebestuur of de pessi mistische PvZ, moet blijken. „Te zijner tijd zullen we de ef fecten nader onderzoeken", be loven GS. „Die effectmeting zal uitsluitsel geven." Advertentie paprikasoep en wrap met feta (vegetarisch) of met groenten-gehakt- vulling en chipolata bavaróis voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch vanavond 19.00 uur door David Hcijgclaar en Sandra E. Roelofs- Saakasjvili op ons binnenplein: Lex Maes, Markus en Benno Vranken strips en cartoons kijk ook op de (OiiSISKKRY Onthutst heeft een aantal nieuwe medewerkers van de gemeente Goes onlangs ken nisgenomen van de inhoud van een briefje van de afde ling financiën. Daarin werd gewag gemaakt van een tijd- schrijfsysteem, waarover na de vakantieperiode nadere uitleg zal worden verstrekt. Daar wordt uiteraard reik halzend naar uitgezien. Een ambtenaar zonder inzicht in het tijdschrijfsysteem is im mers als een vis zonder kom pas. Heel mysterieus is wel de openingszin van het briefje. Er staat: „In verband met de vakantie van verschillende medewerkers van de afdeling financiën kunnen er momen teel geen nieuwe medewer kers aangemaakt worden voor het tijdschrijven." Ook hierover zouden de nieuwe ambtenaren gaarne spoedig iets meer willen we ten. De gedachte dat ze bin nenkort wél kunnen worden aangemaakt, geeft ze name lijk een kachel gevoel. Advertentie Dat energiebesparing niet ten koste gaat van een goed werkklimaat, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Als onderdeel van een compleet energieprogramma, waaraan we nu samen met brancheorganisaties de laatste hand leggen. DEL DELTA N V.. POSTBUS 5048, 4330 KA MIDDELBURG, TEL. on8-88 38 83, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD NL I 11'J Advertentie doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Het lijkt erop dat de nieuwe gemeente Terneu zen een eigen reinigingsdienst krijgt. Als de Zeeuwse Reini- gings Dienst (ZRD) niet snel met een veel lager tarief op de prop pen komt, kiezen de colleges van Terneuzen, Sas van Gent en waarschijnlijk ook Axel voor het in stand houden en uitbrei den van de huidige Terneuzense reinigingsdienst. Burgemeester en wethouders van Terneuzen hadden eind vo rige maand al willen besluiten niet in zee te gaan met de ZRD. De Zeeuwse Reinigings Dienst, het voormalige Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land (OLAZ) dat door Delta Mi lieudivisie is overgenomen, is een stuk duurder dan de Terneu zense ophaaldienst. Bovendien is op de kwaliteit van de ge meentelijke reinigingsdienst niets aan te merken, wist het da gelijks bestuur van Terneuzen. De fusiepartners Axel en Sas van Gent wilden de ZRD nog niet direct afserveren, omdat voor hen de cijfers nog niet dui delijk waren. Axel en Sas stel den destijds nog voor om de af- valophaalsystemen in de drie huidige gemeenten nog één of twee jaar voort te zetten. Intussen is ook het college van Sas van Gent overtuigd dat een gemeentelijk afvalinzamelbe- drijf een stuk goedkoper kan werken dan de Zeeuwse Reini gings Dienst. Het Sasse college SEROOSKERKE - Uit een schuur aan de Oude Zandweg in Serooskerke (S) zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee paardrijzadels gestolen. De za dels hebben een gezamenlijke waarde van meer dan tweedui zend euro. vindt net als dat van Axel dat het ophalen van huisvuil geen gemeentelijke kerntaak is. Wet houder R.Noët: „We hebben wel een zorgplicht, dus moeten we het afval ophalen of op laten ha len. Als zelf ophalen veel goed koper is en de kwaliteit min stens even goed is, kiezen we natuurlijk niet voor een duurde re uitvoerder. In het belang van onze burgers, daar zijn we ten slotte voor, kiezen we de goed koopste oplossing." Offerte De ZRD stuurt de Stuurgroep nog een aangepaste offerte. Het lijkt echter uitgesloten dat het tarief in de buurt komt van de kostprijs van een eigen reini gingsdienst, constateert Noët. De Terneuzense wethouder K. van der Hoofd had die conclusie al eerder getrokken. Als voor malig voorzitter van de OLAZ was hij één van de initiatiefne mers voor één grote Zeeuwse reinigingsdienst. „Maar ik ging er toen ook van uit dat een pro vinciale inzameldienst een stuk goedkoper zou zijn dan aparte gemeentelijke diensten. Nu ech ter blijkt dat de kosten inclusief nieuw personeel, een aantal nieuwe voertuigen en nieuwe huisvesting voor de nieuwe ge meente Terneuzen beduidend lager liggen dan de prijs van de ZRD ligt de keus voor de hand. Instandhouding van een gemeentelijk afvalinzamelbe- drijf." De Stuurgroep Herindeling Ter neuzen beslist dinsdag 27 au gustus of Terneuzen ook in 2003 een eigen gemeentelijk reini- gingsbedrijf houdt. De kans dat ook het college van Axel voor een eigen gemeentelijke dienst kiest wordt groter. De Axelse burgemeester J. Mulder is net terug van vakantie en kent de nieuwste cijfers niet. „Maar wij zijn niet koste wat kost voor pri vatisering. Als er goede argu menten zijn om een eigen dienst in stand te houden of in ons ge val her in te voeren, zijn we ze ker te overtuigen." Voorzitter P. Marinissen van de ondernemingsraad van de gemeente Terneuzen leest de voordelen van een gemeentelijke reinigingsdienst voor. foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - Luid toeterend reed een grote stoet voertuigen van de gemeentelijke reini gings- en plantsoenendienst gisteren langzaam van de werk plaats naar het Terneuzense stadhuis. 'Wij houden van Oranje' was te lezen op één van de zes meerijdende vuilniswa gens. Geen steunbetuiging aan het nationale voetbalelftal of een ander sportteam, maar een verwijzing naar de kleur van de Terneuzense reinigingsdienst. Enkele tientallen vuilnisman nen en stedelijk groenverzor- gers demonstreerden gisteren hun trouw aan de gemeente. Zij willen ook na de herindeling volgend jaar deel uitmaken van een gemeentelijke reinigings dienst. Ze protesteren daarom tegen het opheffen van de ge meentelijke dienst vanwege pri vatisering van het reinigingsbe- drijf. Het instandhouden van de gemeentelijke dienst is niet al leen prettig voor de vuilnisman nen en plantsoenverzorgers, maar komt ook de burger ten goede. De demonstranten deel den actiefolders uit, waarmee het publiek aan de colleges van Terneuzen, Sas en Axel kan la ten weten vóór het behoud van een eigen vuilnisdienst te zijn. Voorzitter P. Marinissen van de ondernemingsraad van de ge meente Terneuzen las de op het actiepamflet opgesomde voor delen nog maar eens voor. De ei gen gemeentelijke dienst is goedkoper dan de ZRDde kwa liteit van de dienstverlening is hoog (zo worden de gft-bakken in de zomer gewassen), de ge meente heeft een zorgplicht voor het inzamelen van afval en houdt via een eigen dienst maxi male zeggenschap. Bovendien is de schaalgrootte van de nieuwe gemeente Terneuzen ideaal voor efficiencyverbeteringen, onder meer door investeringen in nieuwe technieken, betoogde Marinissen. Loco-burgemeester E. Kerck- haert hoefde al niet meer over tuigd te worden. Het Terneu zense college is tot de conclusie gekomen dat de eigen reini gingsdienst stukken goedkoper is dan de Zeeuwse dienst van Delta Nutsbedrijven. Het Ter neuzense college hoopt en ver wacht de collega's van Axel en Sas van Gent op 27 augustus te overtuigen van de voordelen van een gemeentelijke dienst. door Maurits Sep Ongemerkt schuift de Koningin Beatrix de fuik binnen. Terwijl ka pitein Sjaak Paardekooper druk pra tend vertelt over die keer dat hij een kijkje mocht nemen in de cockpit van een vliegtuig, manoeuvreert hij de veerboot naar de aanlegsteiger in Vlis- singen. Zijn stuurhuis is verboden voor onbevoegden, maar een bezoekje wordt soms best op prijs gesteld: dat breekt de dag. Elke jongen voelt in een trein, vliegtuig of op een schip de drang het walhalla te betreden, het heilige der heiligen: de cabine, de cockpit, het stuurhuis. Die behoefte is slechts bedwingbaar door verlegenheid. Bram Stroo dorst het vroeger ook nooit te vragen.Nuis hij de stuurman van de Koningin Beatrix en mag hij het stuurhuis tot zijn domein rekenen. Althans, hij moet het delen met de ech te baas van de Koningin Beatrix, kapi tein Paardekooper. Het is aan de kapi tein om te bepalen of iemand hier binnen mag komen. In de meeste geval len mag het wel hoor, glimlacht hij. Het zijn trouwens lang niet alleen klei ne jongens die aan de hand van vader naar boven komen. Ook moeders en dochters zijn nieuwsgierig naar hoe het daar toe gaat, weet Paardekooper. Soms melden zich zelfs schoolklassen aan bij de Provinciale Stoombootdien sten (PSD). De kapitein krijgt dan vooraf een seintje uit het hoofdkantoor aan de wal. Onaangekondigde bezoek jes vindt hij nooit prettig. Oppassen Want hij mag dan al 33 jaar bij de PSD werken en over een grote dosis vak manschap en routine beschikken, het blijft oppassen op de Westerschelde, benadrukt de kapitein. Hij kijkt over zijn schouder om te zien of er geen klei ne jachtjes uit de Vlissingse sluis in zijn vaarwater komen. Eenmaal op de Wes terschelde kruist hij vrachtschepen, nog meer jachten, vissersboten. Hij wijst om zich heen. De drukstbevaren rivier van Noordwest-Europa. En denk maar niet dat hij voorrang heeft. Zelfs niet omdat hij in een strak tijdschema zit. Reizigers moeten immers de bus ha len, of de trein. Maar dat geeft de veer boot geen privileges. Ook het weer en het getij vragen voort durend om aandacht. Daarom is het stuurhuis bij zwaar weer - potdichte mist, windkracht 9 of 10 - absoluut ver boden terrein. Maar anders wordt een beleefd verzoek niet afgewezen. De ka pitein en de stuurman vinden het zelfs wel leuk eens gasten te ontvangen. Dat geeft afleiding. En op het dek weten ze dat. Onlangs stuurden ze twee bloed mooie meiden naar boven, grijnst Paardekooper. Nou en of die afleiding op prijs werd gesteld. (Geen zorgen, als het even niet schikt, maakt de kapitein resoluut een einde aan de conversatie, of aan het bezoek. Veiligheid boven al les.) Een enkeling schuifelt, eenmaal toege laten, stilletjes naar het raam en geniet uitsluitend van het uitzicht. Paarde kooper laat dat dan maar zo. Hij wil geen stommetje spelen, maar als ie mand geen behoefte heeft aan het ge sprek, zal hij zich ook niet opdringen. De meeste gasten hebben echter vragen genoeg. Al die knopjes en de radar schermen vereisen ook wel enige toe lichting. De grootste verrassing is het ontbreken van een stuurwiel. Vanuit zijn stoel in het midden van de hut be dient de kapitein twee leaverseen soort joysticks. Openbaring De zomer is de drukste periode voor de PSD, met de tienduizenden toeristen die meevaren. Dat is te merken in het stuurhuis. Sterker nog, hij weet zeker dat het merendeel van de Zeeuwen nog nooit bij hem is komen kijken. Voor hen die dat wel eens hebben gedaan, was het echt een openbaring, herinnert hij zich. Zij kregen ook prompt veel meer waar dering voor de PSD'ers. Wat een prach tige job, verzuchtten ze dan. En dat is het natuurlijk, glundert Paardekooper. Al is de glans er met het einde van de Deze week in de vakantierubriek: Ondanks de campagne Welkom in Zeeland van de provincie, zijn er nog heel wat gebie den in Zeeland waar niet iedereen welkom is. Vandaag: de stuurhut van de Koningin Beatrix. veerdienst in zicht wel een beetje van af. Over zeven maanden is het gedaan, dan rijdt iedereen door de Westerschel- detunnel. Collega's gaan nu al weg, on ervaren uitzendkrachten moeten hun plaatsen opvullen en de motivatie bij het achterblijvende personeel wordt er niet beter op, stelt hij somber vast. Maar goed, dat is een ander verhaal. Tuurlijk, er zijn genoeg mensen die daar over beginnen. Toch grijpen de meesten meteen naar de verrekijker, die altijd naast hem staat. Zo heel af en toe treft hij dan iemand die denkt dat hij op de Oosterschelde vaart. Of iemand die meent van Vlissin- gen op weg te zijn naar België. En heel soms iemand die ervan overtuigd is dat met 'de overkant' Engeland wordt be doeld. Nee, dan lacht Paardekooper niet. dan legt hij geduldig uit hoe het wél zit. Net zoals hij ook eens in ernst het verhaal ontzenuwde dat de veer boot aan een kabel vastzit en naar de overkant wordt getrokken Kapitein Sjaak Paardekooper (rechts) en stuurman Bram Stroo in de stuurhut van de Koningin Beatrix: geen stuur, wel een heleboel knoppen en schermen. foto Mechteld Jansen DELTA: Energie voor ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35