Computeronderwijs is voorbeeld Nieuw eindstation voor museumtram PZC Zestig jaar zijn voorbijgevlogen Milieuvriendelijker onkruid bestrijden aanzienlijk duurder Jongeren voorgelicht over gevaren drugs Milieufederatie heeft kritiek op plan Delta voor energiecentrale Avondmarkt trekt veel koopjesjagers Tijdelijk gemeentehuis verdwenen Auto schiet tuin in Autokrakers actief op Schouwen Tuinen Westhoek leeggeroofd Paard rij zadels gestolen Fietser randt meisje (8) aan Ervaring van samenwerking Schouwen-Duiveland bruikbaar in heel Zeeland Man gewond bij val op oesters agenda ZIERIKZEE - Het tijdelijk gemeentehuis van Schouwen- Duiveland is weg. Op dit moment is de nieuwe eigenaar, Jan Snel BV uit Montfoort, bezig de laatste rommel aan het Hat- fieldpark op te ruimen. Daarmee zijn de units twee weken la ter verdwenen dan de deadline van 1 augustus. Het college be sloot daarom vorige week de nieuwe eigenaar een boete van vijftigduizend euro op te leggen. Snel hoeft deze boete nu niet te betalen: de gemeente is na aanschrijving gehouden aan een zogeheten gestandsperiode. Zouden de units op 19 augustus niet verdwenen zijn. dan had de gemeente de boete mogen in nen. Wethouder G. van de Velde-de Wilde is het om het even: „Opgeruimd staat netjes." Het terrein wordt voorlopig ge bruikt als parkeerterrein. NIEUWERKERK - Een 50-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland is dinsdagmiddag met de auto van haar dochter in de tuin bij een huis aan de Deltastraat in Nieu- werkerk beland. De auto stond op het parkeerterrein tegen over de Deltastraat. Toen de vrouw probeerde weg te rijden ging de auto niet voor-, maar achteruit Ze schoot door de bos jes, over het fietspad en kwam uiteindelijk tot stilstand in de tuin. De achterzijde van de auto raakte beschadigd, het tuin hek vernield en de tuin omgewoeld. SCHARENDIJKE - Dinsdag werd uit een aan de Rampweg geparkeerde auto een portemonnee met daarin enkele tien tallen euro's, een identiteitskaart en een rijbewijs gestolen. Twee portemonnees verdwenen uit een auto aan de Langeweg bij Dreischor. De twee beurzen bevatten enkele tientallen eu ro's, 50 Engelse ponden en een paspoort. Aan de Stations straat in Nieuwerkerk werd in drie auto's ingebroken. De die ven gingen er vandoor met autoradio's en cd-spelers. RENESSE - Uit een tuin aan de Hogezoom bij Renesse zijn dinsdag twee loodzware bloembakken gestolen. De waarde bedraagt enkele honderden euro's. In Nieuw-Haamstede werden uit een tuin aan de Torenweg een bloembak, een Griekse zuil en een stenen beeld gestolen De schade wordt ge schat op enkele honderden euro's. SEROOSKERKE - Uit een schuur aan de Oude Zandweg in Serooskerke (S) zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee paardrijzadels gestolen. De zadels hebben een gezamen lijke waarde van meer dan tweeduizend euro. OOSTKAPELLE - De recherche is op zoek naar een man, die maandag een achtjarig meisje uit de gemeente Veere heeft aangerand in Oostkapelle. De jongeman, die op een sportfiets reed, benaderde rond kwart over één 's middags het meisje in de Oude Domburgseweg te Oostkapelle. Hij deed, aldus de politie, 'pogingen om seksuele getinte handelingen te verrich ten'. De recherche in Vlissingen heeft de zaak in onderzoek en is op zoek naar getuigen die het voorval maandagmiddag op de Oude Domburgseweg hebben gezien. Het telefoonnummer van de politie is 0900-8844. donderdag 15 augustus 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Gedeputeerde Staten willen andere regio's in Zeeland laten profiteren van het computeronderwijs op de basis scholen op Schouwen-Duive land. Het project, De Schouwse Duif, wordt de komende maan den na ruim twee jaar voorbe reiding in de praktijk gebracht. Aan het initiatief doen 23 van de 28 eilandelijke basisscholen mee. De Schouwse Duif is een samen werkingsverband van scholen in het openbaar, rooms-katho- liek en protestants-christelijk basisonderwijs op het gebied van informatie- en communica tietechnologie (ICT). De stich ting heeft als doel het computer gebruik door kinderen op school te stimuleren. Ook worden de leerkrachten bijgeschoold in de nieuwe onderwijsmethode. De gemeente Schouwen-Duive land besloot voor de zomerva kantie 385.000 euro voor dit doel uit te trekken. Het leeu wendeel van dat bedrag is ge bruikt voor de aanschaf van computers, de bijhorende pro gramma's en de nodige techni sche faciliteiten. Het systeem wordt aangesloten op het zoge heten Kennisnet. Langs deze weg hebben de kinderen ook toegang tot het internet. Doel is in korte tijd een kwalitatief BERGEN OP ZOOM - Een 64- jarige man uit Bergen op Zoom is gisteren gewond geraakt toen hij achter zeewier bleef hangen en op oesterschelpen viel. De man wandelde rond 14.30 uur op de slikken bij de Oester- dam, toen het gebeurde. Hij liep een flink aantal diepe snij won den op. Hij kon nog wel naar de wal teruglopen. Daarvandaan werd hij per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom, om zijn won den te laten hechten. hoogstaand iet-onderwijs op het eiland tot stand te brengen. Gedeputeerde Staten zien de opzet wel zitten en hebben be sloten het initiatief voor de pe riode 2002/2003 met 45.000 eu ro te steunen. Als voorwaarde geldt wel dat de opgedane ken nis en ervaring overdraagbaar moet zijn naar andere regio's, zo stelt het college in een brief aan de gemeente. Het samenwer kingsverband had die mogelijk heid op voorhand ook al aange boden aan de provincie. Geavanceerd Een beleidsmedewerkster van de gemeentelijke afdeling on derwijs gaat er vanuit dat de computers de komende maan den op alle deelnemende scho len worden geïnstalleerd, waar na het onderling met elkaar verbonden systeem in gebruik kan worden genomen. Volgens haar gaat het om gevanceerde apparatuur, die voor het onder wijs veel meer mogelijkheden biedt dan de reeds bestaande computers op de scholen. Een ander belangrijk voordeel van het samenwerkingsproject is dat de spullen zo voor een aan merkelijk lagere prijs konden worden gekocht dan in indivi duele gevallen. Het project is opgestart met steun van het betreffende minis terie. De bijdrage uit Den Haag bestond uit de bekostiging een studiedag en advisering door experts. Het afgelopen seizoen is het personeel van de scholen ondeiwezen in de gebruikelijke besturingssystemen van de computer en het internet. Het project wordt in de praktijk be geleid door het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland. STREEKACTIVITEITEN HAAMSTEDE - Centrum, 10.00 uur-17.00 uur: Ringpromotiedag; RENESSE - Inloophuis achter Jacobus- kerk, 10.15 uur: Start Excursie Slot Moer- mond; WESTENSCHOUWEN - Restaurant Zee- lust, 20.00 uur: ZoeZaa Gezelschapsspel; Het huidige eindpunt vlakbij het bezoekerscentrum enhet restaurant verdwijnt. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans OUDDORP - De trambaan bij De Punt in Ouddorp wordt ver legd en uitgebreid. Het huidige eindpunt van de museumtram wordt vervangen door een lus in combinatie met een nieuw aan te leggen perron. Wanneer de verlegging en uitbreiding van het spoor er komen, is nog niet bekend, maar het moet nog wel dit jaar gebeuren. Het bestaande eindpunt van de trambaan is vlakbij het bezoe kerscentrum en het Maritiem Duin Restaurant. Dat geeft ge- luids- en rookoverlast voor de bezoekers van het bezoekers centrum en de klanten van het restaurant. Bovendien is het perron voor trampassagiers erg klein. Verlegging van het eind punt en een groter perron ston den dan ook al jaren op het ver langlijstje van de Museum Stichting RTM Ouddorp. Na vijf jaar voorbereiding zijn nu de vergunningen binnen. In de nieuwe situatie komt het huidige eindpunt te vervallen. Daarvoor in de plaats komt een 'lus' met daarin een lang recht gedeelte. Langs dat rechte stuk komt een 'eilandperron' van ruim 100 meter lengte. Dat maakt volgens de bedenkers van het plan het in- en uitstap pen voor ouderen en minderva- liden een stuk makkelijker dan op het huidige, in een boog lig gende, perron. Ook wordt gewerkt aan plannen voor verplaatsing van de halte bij Port Zélande met zo'n 300 meter. Ook op het verlanglijstje staat het doortrekken van het tramspoor naar Scharendijke en/of Renesse. Voorlopig zijn daar volgens PR-medewerker H. Reints van de museumstich ting nog geen mogelijkheden voor. Bushalte In de 'Tramkoerier' - het perio diek van de museumstichting - worden nog meer succesjes ge meld. De door busmaatschappij Connexxion opgeheven halte bij de RTM-remise is weer terug. Connexxion besloot na veel ge harrewar, bezwaarschriften, hoorzittingen, misverstanden en constructief overleg de bus weer over de secundaire weg te laten rijden. De museumstich ting voegt er wel een waarschu wing aan toe: niet alle bus chauffeurs zouden op de hoogte zijn van de routewijziging. Binnenkort wordt door Rail- press de videoband 'RTM, een levend museumuitgebracht. De video duurt een uur en geeft een beeld van het museum en de restauratiewerkzaamheden aan trams en rijtuigen die daar verricht worden. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Milieuvriendelij ke bestrijding van het onkruid in de plantsoenen en op de we gen van Schouwen-Duiveland gaat de komende jaren flink meer geld kosten. In plaats van de 40.000 euro voor dit jaar is in 2005 naar verwachting 165.000 euro nodig om het werk op een duurzamer manier uit te voeren. Schouwen-Duiveland is vorig jaar in het Convenant Duur zaam Beheer van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten ge stapt. Het doel van dit conve nant is het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen in de openbare ruimte zoveel moge lijk terug te dringen. Met ingang van 2005 moet de gemeente - uitzonderingen als tennisbanen of voetbalvelden daargelaten - het onkruid tussen de stoepte gels en de beplanting bestrijden REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl op een milieuvriendelijker ma nier. Stapsgewijs werkt de gemeente nu toe naar die deadline. Er wordt geëxperimenteerd met het borstelen van de straten, branden en nieuwe ontwikke lingen op het gebied van groen- techniek - als het gebruik van bijna kokend water - worden op de voet gevolgd. Volgens wet houder G. van de Velde-de Wil de moet dat ook wel. Stelt Schouwen-Duiveland maatre gelen om het duurzaam beheer in de praktijk te brengen uit tot het allerlaatste moment, dan 'wacht de gemeente straks een gigantische ingreep, die je niet meer kunt behappen'. Om deze stap naar milieuvrien delijker beheer in goede banen te leiden is een plan van aanpak gemaakt. De komende tijd moet onder meer bepaald worden welke nieuwe eisen bij de aanleg van een weg, voetpad of speel terrein gesteld zullen worden. De eerste ervaringen leren nu al dat bij sierbestrating als kin derkopjes en obstakels als paal tjes het woekerende onkruid lastig is in te dammen. Op ver schillende plekken op het eiland moet waarschijnlijk de beplan ting worden aangepast: de ene struik is eenvoudiger in het toe komstige regime te onderhou den dan de ander. Daarnaast moeten proefprojecten opgezet worden om met de methoden ter vervanging van het chemisch beheer te experimenteren. Investering Hoewel het duurzaam beheer praktisch gezien nog volop in het leerproces zit, is wel duide lijk dat milieuvriendelijker on derhoud fiks meer geld gaat kosten. In 2005 zal dat volgens de berekening 165.000 euro kos ten, tegen 40.000 euro nu. Bin nen het huidige budget openba re werken is dat geld er echter niet. Wanneer de gemeente de komende jaren hiervoor vast 41.000 euro extra reserveert, kan Schouwen-Duiveland die hogere kosten over drieënhalf jaar toch verteren. Bij de ko mende begrotingsvergadering in november zal moeten blijken of de gemeenteraad deze extra investering over heeft voor het duurzaam beheer. „Het gaat om structureel geld. Dat betekent dat je iets anders niet kunt doen." door Rolf Bosboom GOES - „Neem nog een biertje of een joint", zei presentator Eric Holm na afloop van een van de optredens tijdens het festival Going Clean, gisteren op de Beestenmarkt in Goes. De aan moediging was niet serieus be doeld. Integendeel, want Going Clean probeert vooral op een ongedwongen wijze jongeren op de gevaren van 'genotmiddelen' te wijzen. Het was de derde keer dat het festival werd georganiseerd. Dit jaar is het onderdeel van Genot middelen B/V, een Zuid-Beve- lands project dat zich richt op de jeugd die op het punt staat naar de middelbare school te gaan. Tijdens het afgelopen school jaar is er al een programma met inspringtheater geweest; bin nenkort volgt een nieuwe acti viteit voor dezelfde groep op de middelbare school. Het festival vormde het tweede deel van het drieluik. Alle betrokken kinde ren werden er, op voorwaarde dat hun ouders geen bezwaar hadden, persoonlijk voor uitge nodigd. Leerzaam bleek vooral het materiaal van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) te zijn. Kennis van stimulerende en geestverruimende middelen kon onder meer worden getest met behulp van het Drugsbrein en dat bleek niet mee te vallen. Vooral de aantallen drugsge bruikers werden vaak lager in geschat dan in werkelijkheid het geval is. „25.000 harddrugs- verslaafden in Nederland? Dat lijkt me nogal veel", zei een 13- jarige jongen. „Toch is het zo", zeiden de medewerkers van het ZCAD. Zij vertelden er meteen bij dat het aantal mensen met een alcoholprobleem daarvan een veelvoud is. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft stevige kritiek op de energie centrale zoals Delta NV die wil bouwen in het Sloegebied. De restwarmte wordt onvoldoende benut, de uitstoot van stikstof oxide is te groot en er is nog te weinig gezocht naar schone brandstoffen die bijgestookt kunnen worden. De ZMF schrijft dat in een reac tie op de startnotitie voor het milieu-effectrapport, die bij de provincie ter inzage ligt. De mi lieufederatie heeft de indruk dat Delta onvoldoende gebruik maakt van de warmte die vrij komt bij de productie van stroom. Delta laat weten dat het gebruik van restwarmte nog na der wordt onderzocht, al lijkt de behoefte daaraan in het Sloege bied volgens het bedrijf niet groot. De Sloecentrale wordt gestookt met hoogcalorisch aardgas. Delta haalt dat gas uit Enge land. De ZMF pleit ervoor te on derzoeken of ook andere gas vormige brandstoffen geschikt zijn. Dat is beter voor het milieu Verbazend vindt de ZMF het dat Delta een verouderde norm hanteert voor de uitstoot van stikstofoxide. Die is namelijk hoger dan met nieuwe beschik bare technieken mogelijk is. De ZMF schat zelfs drie keer hoger dan haalbaar. Overigens vraagt de milieufe deratie zich af of het op de vrije markt is toegestaan een centrale te bouwen die 7 0 procent van de elektriciteit gaat leveren aan twee bedrijven (Pechiney en Thermphos). Volgens Delta kan dat. „Het is aan de klant om te bepalen bij wie die stroom koopt en tegen welke voorwaar den", verklaart woordvoerster M. van Zuilen. Bezuinigen De ZMF wijst er bovendien op dat Pechiney en Thermphos zeer veel elektriciteit verbrui ken. Samen zullen zij 560 van de 800 megaWatt van de Sloecen trale afnemen. De milieufedera tie wil weten hoeveel beide be drijven kunnen bezuinigen op hun stroomverbruik. Als dat veel is, kan de centrale ook wel kleiner worden, stelt de ZMF. door Andrea Bolle OOSTERLAND - Koopjesja gers kwamen gisteren goed aan hun trekken tijdens de zomer- avondmarkt in Oosterland. Rondom de hervormde kerk stonden de kraampjes met aller lei prullaria opgesteld. „Van theelepeltjes tot computers. Er ligt hier echt van alles", lacht kerkeraadslid en medewerkster Riet Bije. De avondmarkt is een jaarlijks terugkerend evenement van de hervormde kerk en trekt altijd veel kijkers en kopers. Maar het is moeilijk om dingen te laten liggen die zo voordelig zijn. „Hoeveel kost uw goedkoopste tv en welke is dat?", vraagt een jongetje. De medewerker van het desbetreffende kraampje wijst een kleurentelevisie aan en zegt dat die voor vi j f euro mee mag. Met uitpuilende ogen van verbazing rent het jongetje naar zijn zus voor overleg. De medewerkers van de markt hebben een duidelijke 'alles moet weg'-instelling, net als bij de vier kramen tellende boeken verkoop. Bijna allemaal kosten ze vijftig eurocent. Rijen dik Ook oud gereedschap, meubels en spullen uit grootmoeders tijd waren te koop op de markt, die om klokslag drie uur werd ge opend. „Dat had je moeten zien. Toen we de hekken wegzetten, kwamen ze rijen dik de markt op", zegt Bije. De opbrengst van de avond markt (rond de achtduizend eu ro: de sigarenkistjes waren nog niet allemaal geleegd) wordt gebruikt om het dak van de con sistorie mee op te knappen. Bo vendien heeft die nieuwe vloer bedekking, een schilderbeurt en een nieuw plafond nodig. door Andrea Bolle BURGH-HAAMSTEDE - Ze leerden el kaar kennen op de ijsbaan, toen nog bij de Schelphoek in Serooskerke. „Ze was net zo'n goede schaatser als ik. Zo is het een beetje begonnen", lacht A. de Rijke (83). Zestig jaar geleden trad hij in het huwelijk met de één jaar jongere D. Da lebout. In hun woonplaats Burgh-Haam- stede vierden ze gisteren hun jubile um. Trouwen in de oorlog viel nog niet mee, vertelt A. de Rijke. „Het was erg somber, maar we trouwden wel in koetsjes. Daar konden we via kennissen aankomen." Twee jaar heeft het echtpaar in Seroos kerke gewoond, maar omdat de Duitsers in 1944 het dorp onder water lieten lopen, moesten ze evacueren naar Rijswijk. Daar is ook hun (enige) zoon geboren. „Het waren moeilijke tijden, want er waren regelmatig razzia's en ik ben een jaar ondergedoken geweest", vertelt De Rij ke. Na nog een aantal jaar in Renesse te heb ben gewoond, kreeg het echtpaar een baan in Soesterberg. Ze werkten er als conciërge en hulp-conciërge bij de Neder lands Hervormde Stichting voor zenuw en geesteszieken. „Ze vroegen om een conciërge-echtpaar, dus dat kwam mooi uit", zegt De Rijke. Uiteindelijk hebben ze dat werk twintig jaar lang gedaan tot aan hun pensioen. „Dat was een mooie tijd, want het was een ontzettend gezellige werkplek." Het geheim van zestig jaar huwelijk kan het echtpaar niet verklaren. „Achteraf gezien is het ontzettend snel gegaan", vindt De Rijke. foto Marijke Folkertsma Echtpaar De Rijke vierde gisteren zijn 60-jarig huwelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31