Postzegel met missie populair Solexrijders op naar Biggekerke PZC Kinderzegels komen weer Middelburgs college presenteert kandidaten adviescommissie kunst Nachtmarkt in Middelburg i Bejaarde vrouw van tas beroofd Geef geld, ieder zeehondenleven telt. donderdag 15 augustus 2002 b 14 Eliene Schreijenberg pruttelt op haar Solex door Biggekerke. door Valerie Nastaly VLISSINGEN - Steeds meer kinderen zetten zich in voor de Kinderpostzegelactie van de Stichting Kinderpostzegels Ne derland. Ruim 8500 Zeeuwse leerlingen uit groep zeven en acht gaan vanaf woensdag 25 september de straat op met een bestelformulier. Belangstellenden kunnen dan kaarten en Kinderpostzegels bestellen waarvan de opbrengst ten goede komt aan kwetsbare kinderen binnen en buiten Ne derland. Vorig jaar deden iets meer dan 8200 Zeeuwse leerlin gen mee aan de Kinderpostze gelactie. De actie in Zeeland leverde vo rig jaar ruim 265.000 euro op. Landelijk was de opbrengst 8,6 miljoen euro, bijeengesprok keld door ruim 264.000 kinde ren. Het geld wordt verdeeld MIDDELBURG - Voor de laat ste keer dit seizoen wordt mor gen op de Markt in Middelburg een nachtmarkt gehouden. Op de markt staan honderd veertig kramen. Zeeuwse pro ducten zoals babbelaars, bes senwijn en bolussen zijn te koop en er zijn standwerkers. Voor de kleine kinderen staat er een draaimolen en een visvijver. Zuid-Amerikaanse muziek groepen zorgen voor de muzika le omlijsting. De nachtmarkt wordt gehouden van zeven uur 's avonds tot mid dernacht. over verschillende projecten in binnen- en buitenland. Zo wor den bijvoorbeeld projecten op gezet voor opvang en opleiding van minder valide kinderen, straatkinderen, werkende kin deren en kinderen die slachtof fer zijn van geweld. De Stichting Agogische Zorg centra Zeeland in Middelburg kreeg van de Kinderpostzegels een bedrag voor het bevorderen van integratie van kinderen met een handicap. Geheim De Kinderpostzegels 2002 zijn ontworpen door kunstenaar J an Bons, met als thema 'Kind en Kleur'. Tot eind september is het ontwerp van de nieuwe Kinder postzegels een geheim. Zegels van vorig j aar kunnen overigens nog gewoon besteld worden, via www.kinderpostzegels.nl. Dankzij de toeslag van 19 euro cent per postzegel, krijgen kin deren in Nederland en daarbui ten 'een kans om kind te zijn', stelt de organisatie. De eerste Kinderpostzegelactie in Nederland dateert uit 1924. Nederland is na Zwitserland het tweede land ter wereld dat een speciale toeslag op de postze gels heeft gebruikt om geld in te zamelen voor misdeelde kinde ren. In eerste instantie verzorg den alleen leden van het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels de verkoop. Onderwijzer G. Verheul uit Waarder kwam na de Tweede Wereldoorlog op het idee om de kinderen van zijn school met Kinderpostzegels langs de deu ren te gaan. Hij stelde voor om niet direct met de zegels en de kaarten rond te gaan, maar eerst bestellingen op te nemen met een bestelformulier. door Ron Magnée BIGGEKERKE - Biggekerke maakt zich op voor het jaarlijk se hoogtepunt: de Solexrace. Voor de vierde keer op rij is het dorp het toneel van pruttelende tweewielers en honderden So lexfanaten. Zelfs uit België we ten fans van het rijwiel het Wal- cherse dorpje te vinden. Bouwjaar 1960. Handremmen die verkeerd-om lijken te staan. Het motortje dat met een simpe le greep op het wiel te plaatsen is. Het versleten stickertje van Van der Heem, de fabrikant van de Solex. Ziedaar de karakte ristieken van de tweewieler van één van de jongste deelnemers van het veld, Eliene Schreijen berg (18) uit Biggekerke. Slechts eenmaal per jaar haalt haar familie het zwarte monster uit de garage, om er de Solexra ce mee te rijden. Was het vorig jaar nog haar broer die deze So lex bereed, dit jaar gaat Eliene een gooi doen naar de aller hoogste eer. Maar ook de andere Schreijenbergen laten weer van zich spreken. Vader heeft zijn eigen Solex; Elienes broer rijdt dit jaar op een gehuurd exem plaar. Daarnaast rijden ook nog Elienes buurvrouw, oom, twee tantes en de vriend van haar zus mee aan de jaarlijkse wedstrijd. Men kan dus gerust spreken van een familiekwaal. Debuut Eliene debuteert zaterdag in de categorieën vrouwen en ludiek. Bij de laatste categorie is het de bedoeling om zo origineel mo gelijk verkleed te gaan. Ook in deze tak van sport heeft de fami lie Schreijenberg een naam hoog te houden. „Mijn vader reed twee jaar geleden rond in een badpak. Hij vloog echter ter hoogte van café Juliana uit de bocht en is meteen daar naar binnen gegaan", herinnert Elie ne zich. Zijn slippartij werd uit eindelijk bekroond met de pech- prijs. Een echte tactiek heeft Eliene nog niet ontwikkeld. „Ik ben van plan achteraan te starten, want ik ga niet zo hard. Ik moet ook nog flink oefenen, want het parcours heeft veel bochten." Na de start in de Dorpsstraat voert het parcours links de Oostweg in. Dan weer links de Schuitvlotstraat in. Vol gas richting het Kerkplein om daar, na twee venijnige bochten, weer in de Dorpstraat uit te komen. De ritten duren dertien minuten en één ronde. Geestelijk vader van de Bigge- kerkse Solexrace is Erik Melse, eveneens afkomstig uit Bigge kerke. Vier jaar geleden intro duceerde hij met een groep vrienden de wedstrijd. „Ik was lid van het wielercomité, maar daar was steeds minder interes se voor", aldus Melse. De club veranderde zijn naam in Solex comité en is sindsdien verant woordelijk voor de race. Organisatie Terwijl het evenement vier jaar geleden nog 25 deelnemers trok, kwamen er vorig jaar al 65 deel nemers aan de meet. Melse ver wacht het aantal dit jaar te overtreffen. De wedstrijd vergt inmiddels dan ook een indruk wekkende organisatie: „We hebben portofoons, 150 drang hekken en 130 strobalen be- foto Ruben Oreel steld." Dat laatste is overigens geen overbodige luxe. Waar de teller van de authentieke So lexen bij dertig kilometer per uur blijft steken, halen de opge voerde versies ruim zestig kilo meter per uur. Overigens laat Miss Biggekerke het dit jaar af weten bij de prijsuitreiking. Daarom krijgen de gelukkigen de prijzen uit handen van Mister Biggekerke, oftewel voorzitter Melse zelf. De Solexrace begint zaterdag om 16.00 uur in de Dorpstraat in Biggekerke. door Ab van derSluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg hebben kandidaten gevonden voor de adviescom missie beeldende kunst. Behal ve R. Wolfson, directeur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM), draagt het college Ben Sleeuwenhoek, Tanja Elstgeest en Menno de Nooijer voor aan de gemeente raad. Begin dit jaar ontstond beroe ring over de nieuw in te stellen adviescommissie voor kunst op straat. Wolfson wilde de leden zelf uitnodigen. De gemeente raad ging daar tegenin. Zij be sloot tot een open sollicitatie procedure. De adviescommissie moet de ge meente adviseren hoeveel geld uit het potje 'Kunst in de open bare ruimte' besteed mag wor den voor kunstprojecten en op drachten. Ook adviseert de commissie over de zogeheten percentageregeling. Die rege ling houdt in dat een percentage van investeringen bij nieuw bouw en verbouw van gemeen telijke eigendommen terecht komt in een aankooppotje voor kunst. De gemeenteraad besloot in ja nuari ook dat de adviescommis sie moet bestaan uit: de SBKM- directeur, een lokale kunste naar, een deskundige op het ge bied van beeldende kunst bui ten Zeeland en een gemeentelijk stedenbouwkundige. De com missie wordt verder aangevuld met tijdelijke leden, zoals een multimediaspecialist en een ar chitect. De benoeming van de gemeentelijk stedenbouwkun dige moet nog gebeuren. Om deskundigen te werven is een advertentie geplaatst. Daarop kwamen twintig reacties. Ervaring Sleeuwenhoek (1951) is sinds 1973 werkzaam als beeldend kunstenaar in Middelburg. Hij heeft ervaringen met opdrach ten in de openbare ruimte, maar hij is op dat gebied niet zelf meer werkzaam. Elstgeest (1973) is werkzaam als tentoonstellings maker bij Witte de With, cen trum voor hedendaagse beel dende kunst in Rotterdam. Het college zegt dat zij haar artistie ke talent heeft bewezen door een aantal internationaal sa mengestelde tentoonstelling over de relatie kunst en openba re ruimte. De Nooijer (1967) werkt sinds 1989 full time met film, video, fotografie, perfor mance, dans, installatie en ruimtelijk werk. Werken van hem zijn in bezit bij musea in onder meer New York, Parijs. Amsterdam, Groningen en Mel bourne. Het college heeft de gemeente raad geschreven dat met de voorgestelde kandidaten Mid delburg de beschikking krijgt over een adviescommissie 'van zeer hoog niveau'. „Van alledrie de kandidaten is bekend dat zij ook goed in staat zijn de inhou delijke achtergronden en be doelingen van kunstwerken helder toe te lichten." De gemeenteraad neemt maan dag 26 augustus een besluit over de samenstelling van de advies commissie. VLISSINGEN - In een voorportaal van een ap partementencomplex aan de Emmastraat te Vlissin- gen is gisteren omstreeks 13.30 uur een bejaarde vrouw door twee jongens van haar tas beroofd. De vrouw stond net in de hal toen er twee jongens op het raam klopte. De ou de vrouw wilde behulp zaam zijn en liet de jon gens binnen. Eén van hen greep haar tas uit de rolla- tor, waarop de twee er vandoor gingen in de rich ting van de Gravestraat. Hun buit bestond uit een bijbel, een boek, een klap per en een kaart. De vrouw had geen geld in haar tas. Uitgeteld..? Een uiterst besmettelijk virus heeft ons waddengebied bereikt. Het veroorzaakt onder zeehonden een levensbedreigende ziekte. De Zeehondencrèche Pieterburen verwacht de komende maanden dan ook vele zieke en (helaas) nog veel meer dode zeehonden. Uitgeteld? Nee, de Zeehondencrèche is als klinisch opvangcentrum op het meest dramatische scenario voorbereid. Er zijn - in betere tijden - medicijnen ontwikkeld waarmee nog niet besmette en besmette dieren kunnen worden behandeld, om ze straks weer gezond uit te zetten. Met vrijwilligers alleen redden we het niet. We hebben uw financiële bijdrage j hard nodig. Geef alstublieft eenmalig iets extra's, ook als u al donateur bent. j Naam- Adres -- Postcode- Woonplaats Stuur mij een acceptgiro voor een eenmalige (extra) bijdrage aan de Zeehonden- crèche Pieterburen. U kunt ook direct een bijdrage leveren door een bedrag over J te maken op het speciale actierekeningnummer Giro 8028. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959, 9950 WL Pieterburen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28