Probleemjeugd krijgt eigen plek PZC PZC Kennis van drugs valt best tegen Kleedkamers Rilland bij de tijd Milieufederatie heeft kritiek op plan Delta voor energiecentrale Rolstoelbaan station Vlissingen is vaak niet toegankelijk Projectgroep zoekt oplossing om overlast in Oud-Vossemeer te beperken Kermis in Yerseke Ontevreden leden LPF weer bijeen Voor 9000 euro fotospullen weg Man gewond bij val op oesters Fietser randt meisje (8) aan Auto schiet tuin in Paardrijzadels gestolen agenda Verdachte van vandalisme gaat vrijuit b 13 donderdag 15 augustus 2002 Hnnr Jeanne de Nijs OUD-VOSSEMEER - Een spe ciale projectgroep gaat zich be zighouden met de problemen van de jeugd van Oud-Vosse- tneer en de overlast die de jonge ren in het dorp teweegbrengen. Directe aanleiding daarvoor vormen de signalen van jonge ren zelf, die zich het lot van leef tijdsgenoten met wie het is mis gegaan, behoorlijk hebben aangetrokken. Een skatebaan moet de jeugd in elk geval een eigen plekje geven. 11 Een jongere die met een auto op 1 f een boom is geknald, een ander die messteken heeft uitgedeeld. I Het zijn enkele voorbeelden die huisarts G. van de Weijer van Oud-Vossemeer aanhaalt. „Zo wel Maatschappelijk Werk als ik kregen signalen van j ongeren zelf; dat dat hen duidelijk niet I onberoerd heeft gelaten. Dat i liet bij ons de alarmbel luiden." Van de Weijer nam contact op met het Maatschappelijk Werk, Jeugd- en Jongerenwerk en de afdeling jeugdzorg van de poli tie. Met afgevaardigden van die instanties is enkele maanden geleden het Project Waarden en Normen van start gegaan. Van f de Weijer ziet het als een voor- I deel dat de verschillende in- I stanties die met jeugd te maken hebben nu samen naar oplossin - gen zoeken. Het project kreeg de titel 'Waar den en Normen'. „We moesten er een naam aan geven", zegt Van YERSEKE - Tot en met zater dag is het weer kermis in Yerse ke. Bij de Julianahaven staan in totaal zo'n 25 attracties, met als belangrijkste nieuwkomer The Master. Wethouder J. Jansen van de gemeente Reimerswaal verrichtte gistermiddag de ope ning van de kermis, die vandaag en morgen open is van 14.00 uur tot middernacht. Zaterdag, tij dens de Mosseldag, draaien de attracties al vanaf 10.00 uur. de Weijer. „En bij de wij ze waar op de jeugd zich soms gedraagt, kun je je afvragen of dat alle maal wel maatschappelijk aan vaardbaar is. Want het is ook zo, laten we wel wezen, dat hier in het dorp gedeald wordt." Of Oud-Vossemeer daarin afwijkt van andere dorpen in de ge meente is de huisarts niet be kend. Wel weet hij dat de jeugd in zijn dorp altijd al voor meer problemen heeft gezorgd dan die in andere kernen op Tholen. Waar dat aan ligt is hem niet duidelijk. „Dat is historisch. Plet is nu wat meer geëscaleerd. Dat was voor ons reden bij el kaar te gaan zitten." Jeugdhonk Omdat kort na de oprichting van de projectgroep de vakan tieperiode begon, is het aantal overlegbijeenkomsten nog be perkt gebleven. Het is de bedoe ling dat de projectgroep bekijkt wat er nodig is om de j ongeren in betere banen te leiden en de overlast binnen de perken te houden. „Daar willen we ook de jeugd zelf bij betrekken", bena drukt Van de Weijer. „Er is na tuurlijk ook weinig plaats voor jongeren. Wij willen er eigenlijk voor zorgen dat ze ergens te rechtkunnen. Eerst is er een jeugdhonk gekomen. Nu zijn we bezig met plannen voor een ska tebaan. De jeugd is vaak met skateboarden bezig bij de Plus markt op de stoep, op een plaats waar iedereen naar buiten komt." De gemeente Tholen denkt de skatevoorziening aan te leggen bij het trapveld aan de Patrij- zenweg. Het conceptplan wordt 27 augustus vanaf 19.30 uur ge presenteerd in dorpshuis De Vossenkuil. Het is volgens de ge meente de bedoeling in overleg met de aanwezigen een plan te ontwikkelen waar de meerder heid zich in kan vinden. Naast gemeentebestuurders, de com missie Jeugdbegeleiding en de Stichting Jong Vosmaer zijn ook de jongeren zelf en omwonen den van de Patrijzenweg voor de bijeenkomst uitgenodigd. In een later stadium komt een meer uitgewerkt plan ter inzage. door Rolf Bosboom GOES - „Neem nog een biertje of een joint", zei presentator Eric Holm na afloop van een van de optredens tijdens het festival Going Clean, gisteren op de Beestenmarkt in Goes. De aan moediging was niet serieus be doeld. Integendeel, want Going Clean probeert vooral op een ongedwongen wijze jongeren op de gevaren van 'genotmiddelen' te wijzen. Het was de derde keer dat het festival werd georganiseerd. Dit jaar is het onderdeel van Genot middelen B/V, een Zuid-Beve- lands project datzichricht op de jeugd die op het punt staat naai de middelbare school te gaan. Tijdens het afgelopen school jaar is er al een programma met inspringtheater geweest; bin nenkort volgt een nieuwe acti viteit voor dezelfde groep op de middelbare school. Het festival vormde het tweede deel van het drieluik. Alle be trokken kinderen werden er, op voorwaarde dat hun ouders daar geen bezwaar tegen had den, persoonlijk voor uitgeno digd. Een deel van de groep kwam ook daadwerkelijk naar de Beestenmarkt, om samen met andere belangstellenden naar de optredens van Konthaarha- nekam, Odette Sorber, Smoke, UFI en, als afsluiter, Taphar- heelj te kijken en voorlichting te krijgen. Leerzaam bleek vooral het ma teriaal van het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) te zijn. Kennis van stimulerende en geestver ruimende middelen kon onder meer worden getest met behulp van het Drugsbrein en dat bleek lang niet altijd mee te vallen. Vooral de aantallen drugsge bruikers werden vaak lager in geschat dan in werkelijkheid het geval is. „25.000 Hard- drugsverslaafden in Neder land? Dat lijkt me nogal veel", zei een 13-jarige jongen. „Toch is het zo", zeiden de medewer kers van het ZCAD. Zij vertelden er meteen bij dat het aantal mensen met een alco holprobleem daarvan een veel voud is. Wie zelf later op de avond de invloed van drank wil de testen, kon zich uitleven op de Bibberspiraal. GOES - De ontevreden leden van de Zeeuwse LPF komen weer bijeen. Zij roepen mensen op zich beschikbaar te stellen als toekomstig bestuurslid. De groep wil het zittende bestuur vervangen door een ander. De landelijke LPF heeft door het hele land bijeenkomsten uitgeschreven waarop een provinci aal bestuur wordt gekozen. In Zeeland gebeurt dat op 17 sep tember in Hotel Goes te Goes, en dus niet in Terneuzen zoals eerder aangekondigd. Ook een ontmoetingsavond voor LPF- leden in Zeeland is verplaatst van Terneuzen naar Goes. Die vindt plaats op 27 augustus om 20.00 uur. De vergadering van de ontevreden LPF'ers was aanvankelijk gepland voor 17 au gustus, maar is verschoven naar 23 augustus. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in Sportpunt Zeeland. WISSENKERKE - In een onbewaakt ogenblik is gisteren een tas met daarin fotoapparatuur weggenomen op het strand in Wissenkerke. Dat gebeurde ter hoogte van de Keihoogteweg te Wissenkerke, tussen 12.00 uur en 16.00 uur. De eigenaar van de tas is een 43-jarige fotograaf uit het Brabantse Ooster hout. In de tas zaten een camera, lens en een filter. De foto graaf lijdt een verlies van ruim 9000 euro. BERGEN OP ZOOM - Een 64-jarige man uit Bergen op Zoom is gisteren gewond geraakt toen hij achter zeewier bleef han gen en op oesterschelpen viel. De man wandelde rond 14.40 uur op de slikken bij de Oesterdam, toen het gebeurde. Hij liep een flink aantal diepe snijwonden op. Hij kon nog wel zelf naar de wal teruglopen. Daarvandaan werd hij per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. OOSTKAPELLE - De recherche is op zoek naar een man, die maandag een achtjarig meisje uit de gemeente Veere heeft aangerand in Oostkapelle. De jongeman, die op een sportfiets reed, benaderde rond kwart over één 's middags het meisje in de Oude Domburgseweg te Oostkapelle. Hij deed, aldus de politie, 'pogingen om seksuele getinte handelingen te verrich ten'. De recherche in Vlissingen heeft de zaak in onderzoek en is op zoek naar getuigen die het voorval maandagmiddag op de Oude Domburgseweg hebben gezien. Het telefoonnummer van de politie is 0900-8844. NIEUWERKERK - Een 50-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland is dinsdagmiddag met de auto van haar dochter in de tuin bij een huis aan de Deltastraat in Nieu- werkerk beland. De auto stond geparkeerd op het parkeerter rein tegenover de Deltastraat. Toen de vrouw probeerde weg te rijden ging de auto niet voor-, maar achteruit. Ze schoot door de bosjes, over het fietspad en kwam uiteindelijk tot stil stand in de tuin. De achterzijde van de auto raakte bescha digd, het tuinhek vernield en de tuin omgewoeld. SEROOSKERKE - Uit een schuur aan de Oude Zandweg in Serooskerke (S) zijn in de nacht van dinsdag op woens dagtwee paardrijzadels gestolen. De zadels hebben een geza menlijke waarde van meer dan tweeduizend euro. doorMaurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft stevige kritiek op de energie centrale zoals Delta NV die wil bouwen in het Sloegebied. De restwarmte wordt onvoldoende benut, de uitstoot van stikstof oxide is te groot en er is nog te weinig gezocht naar schone brandstoffen die bijgestookt kunnen worden. De ZMF schrijft dat in een reac tie op de startnotitie voor het milieu-effectrapport, die bij de provincie ter inzage ligt. De mi lieufederatie heeft de indruk dat Delta onvoldoende gebruik maakt van de warmte die vrij komt bij de productie van stroom. Delta laat weten dat het gebruik van restwarmte nog na der wordt onderzocht, al lijkt de behoefte daaraan in het Sloege bied volgens het bedrijf niet groot. De Sloecentrale wordt gestookt redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met hoogcalorisch aardgas. Delta haalt dat gas uit Enge land. De ZMF pleit ervoor te on derzoeken of ook andere gas vormige brandstoffen geschikt zijn.Datisbetervoorhetmilieu. Verbazend vindt de ZMF het dat Delta een verouderde norm hanteert voor de uitstoot van stikstofoxide. Die is namelijk hoger dan met nieuwe beschik bare technieken mogelijk is. De ZMF schat zelfs drie keer hoger dan haalbaar. Voorwaarden Overigens vraagt de milieufe deratie zich af of het op de vrije markt is toegestaan een centrale te bouwen die 70 procent van de elektriciteit gaat leveren aan twee bedrijven (Pechiney en Thermphos). Volgens Delta kan dat. „Het is aan de klant om te bepalen bij wie die stroom koopt en tegen welke voorwaar den", verklaart woordvoerster M. van Zuilen. De ZMF wijst er bovendien op dat Pechiney en Thermphos zeer veel elektriciteit verbrui ken. Samen zullen zij 560 van de 800 megaWatt van de Sloecen trale afnemen. De milieufedera tie wil weten hoeveel beide be drijven kunnen bezuinigen op hun stroomverbruik. Als dat veel is, kan de centrale ook wel kleiner worden, stelt de ZMF. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16,30 uur: Bezichtiging monu menten; COC-Café, 20.30 uur Openstelling en kennismaking met het COC; GOES Oosterscheldeziekenhuis, 10.00-12.00 uur: Inloopochtend voor whiplashpatiënten; Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Li ne Dance door Country Club The Sou thern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Parkeer plaats Nieuwe Rijksweg, 13.30 uur: Ver trek groepsfïetstocht voor senioren, ca. 25 kilometer naar Kattendijke en Wemel- dinge. Vooraf aanmelden niet nodig; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; WOLPHAARTSDIJK - Meuleweie, 14,00 uur: Seniorensoos 55-plus; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Bij Julianahaven, 14.00-23.30 uur: Ker mis. Secretaris Jan Moerland (links) en terreinmeester Gerrit Schouten zijn trots op de nieuwe kleedaccommodatie van hun voetbalclub. foto Willem Mieras door Rob Paardekam RILLAND - Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar na vele jaren heeft Rillandia eindelijk een nieuwe en mo derne kleedaccommodatie. Daarmee houdt het niet op, want de ambitieuze voetbal club heeft plannen voor de bouw van een tweehon derd plaatsen tellende tribu- Het is inmiddels bijna zes jaar geleden dat de KNVB de oude kleedruimten van de Rillandse voetbalclub afkeurde. Al snel kwamen er plannen voor een nieuwe accommodatie met daarboven een tribune. Ook een nieuwe bestuurskamer en vervanging van de dug outs stonden op het verlanglijstje. Van dat alles is jaren later maar één ding terecht geko men: de kleedaccommodatie. Dat neemt niet weg dat Jan Moerland (secretaris) en Ger rit Schouten (terreinmeester) hartstikke tevreden zijn over het gebouw. „Het voldoet aan alle eisen van deze tijd", ver telt Schouten. „Met lichten die automatisch aan en uit gaan en douches die bestand zijn te gen besmetting door legionel- Ta." Volgens secretaris Moerland kan Rillandia zich met het nieuwe onderkomen weer vol trots presenteren. „We spelen in de tweede klasse en in de toekomst misschien zelfs ho ger. Dan kun je eigenlijk niet aankomen met een kleedac commodatie zoals de vorige." Het nieuwe gebouw heeft vier kleedkamers, een ruimte voor de scheidsrechter en een hok waar gemasseerd kan worden. Dat is een hele verbetering ten opzichte van vroeger. „Voor heen werd de massagetafel vaak in de bestuurskamer ge zet", zegt Moerland lachend. De oude kleedaccommodatie, naast de kantine, gaat binnen kort tegen de vlakte. Geldgebrek Dat een geen tribune is geko men, heeft te maken met geld gebrek. De architect die des tijds het ontwerp maakte, noemde een bedrag dat voor de voetbalvereniging zeer accep tabel was. Maar toen een wer kelijke offerte werd gevraagd bij de aannemer, bleek het twee keer zo duur uit te pak ken. Het plan werd afgebla zen, maar nu de nieuwe kleed accommodatie een feit is, richt Rillandia zich opnieuw op de komst van een tribune. Deze moet plaats bieden aan tweehonderd toeschouwers. De tribune komt aan de lange zijde van het hoofdveld te staan, aan de kant van de kan tine. De club laat er geen gras over groeien, want volgens Moerland moet de tribune nog dit seizoen worden gereali seerd. Het geld zal Rillandia deze keer zelf bijelkaar moe ten brengen. De nieuwe kleed accommodatie werd nog door de gemeente betaald Aan staande zaterdag om 13.00 uur wordt hij feestelijk geopend. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Hartstikke beu is ze het. Dikwijls als de gehan dicapte W. Kuypens uit Zoute- lande met de trein wil reizen, stuit ze op een ontoegankelijke rolstoelhelling bij het NS-sta- tion in Vlissingen. Fietsen blok keren niet alleen de toegang naar de helling, maar staan ook rijen dik op de helling zelf. Het gevolg is dat Kuypens het station niet in kan. Zes keer heeft ze al een brief ge schreven naar de NS. De laatste keer, een jaar geleden, kreeg ze een brief terug waarin ze volle dig in haar gelijk werd gesteld. „En toch doen ze er niks aan", zegt ze, Woensdag is ze het hele maal zat. Behalve een rolstoel helling die vol staat met fietsen, is er dicht op de ingang van de stationshal een feesttent ge plaatst. Omopdehellingbaante komen, moet Kuypens langs de tent manoeuvreren. „Onder de scheerlijnen kan ik niet door omdat ik niet kan bukken met mijn hoofd." En net vóór de scheerlijnen staan fietsen en scooters zo opgesteld dat rol stoelers er absoluut niet langs kunnen. Vrijheid „Ik heb mensen gevraagd of ze wat fietsen voor me opzij kun nen zetten", zegt ze. „Maar dat wil ik eigenlijk helemaal niet. Mijn rolstoel is mijn vrijheid, maar op deze manier ben ik nog steeds afhankelijk van anderen. Het is een rolstoelhelling en die moet gewoon toegankelijk zijn." Op de baan en net daar voor is geen parkeerverbods bord te vinden. Kuypens be twijfelt of dat effect heeft, maar het is wellicht een begin. Terwij 1 de vrouw uit Zoutelande uitleg geeft over de problemen waarop zij telkens stuit, komt een andere dame in een rolstoel aangereden. „Ja hoor. Het is weer zover", zegt P Dane uit Vlissingen als ze ziet dat de hel- lingbaan geblokkeerd is. Dane is lid van de Werkgroep Gehan dicapten Walcheren. „Ik hoorde dat er een feesttent geplaatst werd en ik kom even kijken of ze de rolstoelbaan wel vrijhouden. Maar er is geen doorkomen aan." NS-woordvoerder S. Hoen be looft het probleem uit te zoeken. Even later belt hij terug en zegt: „Er staan meestal zo'n drie, vier, vijf fietsen op de helling- baan vastgemaakt aan de arm leuning. We hebben zojuist de spoorwegpolitie de opdracht gegeven bekeuringen uit te de len aan de eigenaren van de fiet sen. Ook gaan we samen met de invalidenbond kijken of het mo gelijk is de armleuning weg te halen en in plaats daarvan een muurtje te metselen van zo'n dertig centimeter hoog. De fiet sen kunnen dan niet meer vast gemaakt worden en mensen lo pen dan toch niet het risico van de helling af te vallen." De NS maakten gisteren bekend de assistentieverlening aan ge handicapten die per trein willen reizen, vanaf 1 september te verbeteren op 102 stations. Voortaan kunnen gehandicap ten tot drie uur voor vertrek hulp bij het in- en uitstappen aanvragen. Nu is de aanvraag- termijn nog 24 uur. De verbete ring geldt ook voor in Vlissin gen, Middelburg en Goes. DEN HAAG - Het Haagse ge rechtshof heeft een 22-jarige Goesenaar vrijgesproken van het aanrichten van vernielingen bij shoarmazaak Tel Aviv in de Magdalenastraat te Goes. De Goesenaar werd eerder sa men met een broer door de poli tierechter in Middelburg veroordeeld tot veertig uur werkstraf en betaling van de schade. Zijn broer had hem als mededader aangewezen. Sa men zouden zij de ruiten van de Goese shoarmazaak hebben in gegooid. Volgens de Goesenaar - die beweerde de hele nacht in bed te hebben gelegen - was die beschuldiging een wraakactie van zijn broer De laatste was namelijk vorig jaar veroordeeld wegens mishandeling van zijn 22-jarige broer, de verdachte dus. Anders dan hofaanklaagster mr. A. Kaptein, die een werk straf van twintig uur had geëist, meende het hof dat in deze zaak teveel twijfels waren om tot een veroordeling te komen. Daarom werd de Goesenaar vrijgespro ken. foto Willem Mieras De vragen van het Drugsbrein bleken best pittig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27