Sparta moet weer bolwerk worden Mannen met een missie PZC Gouig •&K Dolf Roks Lionel Lord Rody Hoegee donderdag 15 augustus 2002 Voor de supporters zal het even wennen zijn. Spar ta begint de competitie mor gen niet in de Arena, het Gel- redome of de Galgenwaard, maar op Sportpark Meerdijk in Emmen. Voor het eerst sinds de invoering van het betaald voetbal in 1954 is de ploeg van technisch direc teur en trainer Dolf Roks (3 9 niet op het hoogste niveau actief. En dat doet pijn, na 1548 opeenvolgende wed strijden in de eredivisie. De afgelopen jaren ging het al bergafwaarts met de Kasteelclub en in de afgelopen maanden kreeg Sparta klap na klap te verwerken. Na twee ont snappingen via de nacompetitie ging het op 26 mei van dit jaar alsnog mis. Wonder boven won der ging de club echter niet knock-out. De financiële pro blemen waren groot, er vielen gedwongen ontslagen, de licen tie hing aan een zijden draadje, maar werd ternauwernood toch bemachtigd. En dus wordt er dezer dagen ge woon getraind op het trainings complex aan het eind van de Bok de Korverweg in de wijk Nieuw Terbregge, waar het clubembleem de poorten van de ingang siert. Zo'n twintig be langstellenden hebben deze ochtend de moeite genomen de training te bekijken en te be commentariëren. Dolf Roks be kijkt het partijtje tien tegen tien vanaf de kant en grijpt af en toe in. „Stop! Mendes, waarom speel je Denni nou niet in?" Da vid Mendes da Silva, op wie Ajax de eerste optie tot koop heeft genomen, luistert en knikt bevestigend op de aanwijzingen van de trainer uit Dreischor. Tijdens de drie partijtjes blijkt al snel dat de routiniers het voor het zeggen hebben binnen de spelergroep. Doelman Frank Kooiman schreeuwt, Elbekay Bouchiba praat veel en Regi Blinker dolt en vloekt. „Dat moet ook", zegt Roks nadat hij na de training plaats heeft geno men in de kantine. Met een kop koffie voor zich en een sigaret in de rechterhand vertelt hij ver der. „Het coachen moet van ach teruit beginnen, dus bij de kee per. En dat ziet er goed uit. We zijn op de goede weg. Dit is een gretige en gewillige groep, maar i k ben benieuwd hoe het gaat als de spanning van de competitie erop komt." Mentaliteit Dat gretige en gewillige is zo goed als een gevolg van de jeug digheid binnen zijn selectie. Kooiman (32) en Blinker (33) zijn de enige dertigers, Marilia (27), Denni Conteh (27) en Kwa- mé Cruden (26) volgen qua leef tijd op enige afstand. De overige zeventien selectiespelers zijn 25 Z' Dolf Roks: „Ik kies liever voor een mindere voetballer die met hart en ziel speelt, dan voor een kwalitatief betere speler die maar zeventig procent geeft.foto Rob Kamminga jaar of jonger. De gemiddelde leeftijd ligt op 22,9 jaar en daar mee moet Sparta de Gouden Gids Divisie in, die bekend staat om het fysieke voetbal. Dolf Roks: „Er zit veel sfeer in deze groep, maar ze hebben tot nu toe nog geen 'tikkie' gehad. Ik denk dat wij ook in de Gou den Gids Divisie van verzorgd voetbal uit moeten gaan, gekop peld aan de mentaliteit en de wil om te winnen. Iedereen moet er voor knokken, anders hebben ze een probleem bij mij. Ik kies lie ver voor een mindere voetballer die met hart en ziel speelt, dan voor een kwalitatief betere spe ler die maar zeventig procent geeft. Maar boven alles moet ons voetbal vooral herkenbaar zijn." De afgelopen maanden is bin nen de club hard gewerkt aan de onvermijdelijke sanering, maar Roks zelf kon zich toch vooral op het voetballende gedeelte richten. In de komende weken zal duidelijk worden hoeveel uren hij werkelijk kwijt is aan zijn, zoals Roks het zelf noemt, combifunctie. „Op kantoor wordt nu flink gas gegeven, want er moeten contracten wor den aangepast en er liggen nog genoeg andere zaken. Op dit moment houd ik me voorname lijk bezig met de trainingen en oefenwedstrijden, maar straks komt daar onder andere de spe- lersraad weer bijIk zal het in ie der geval drukker gaan krij gen", weet Roks. Door de financiële malaise nam Sparta aan het eind van vorig seizoen afscheid van maar liefst tien spelers, onder wie de routi niers Aron Winter, Steve Goos- sen, Michel Langerak en Bram Marbus. De Rotterdammers kregen er slechts zes, veelal jon- ge voetballers voor terug. Enke le weken terug werd het aantal vertrekkers zelfs een volledig elftal. Aanvaller Nourdin Boukhari werd, net voor de hoorzitting over de licentie, voor 1,5 miljoen euro verkocht aan Ajax en dat betekende de redding voor Sparta. Roks: „Die transfer was belangrijk voor de financiën en wat dat betreft een geschenk uit de hemel. Voor de ploeg was het natuurlijk jam mer, want Nourdin kon iets ex tra's brengen. Maar voor de club was het goed." Het financiële gat werd gedicht, maar nieuw geld kwam niet vrij En dus zijn er voor Sparta (nog) geen mogelijkheden de selectie te versterken. „We oriënteren ons wel op spelers die bij ons kunnen passen", vertelt Dolf Roks. „Maar er is gewoonweg geen geld voor versterkingen. Bij Sparta is geld het sleutel woord geworden en ondanks het bemachtigen van de proflicen tie zou de club door de KNVB onder curatele zijn geplaatst. „Dat is niet helemaal waar", zegt Dolf Roks. „De KNVB en de gemeente Rotterdam willen ge woon weten wat er met het geld gebeurt. Het is toch prima als er iemand over je schouder mee kijkt. Als je dan iets doet, weetje dat het in de gaten wordt gehou den." De Zeeuwse oefenmeester, die al vanaf 1989 op de loonlijst van Sparta staat, is nu voor de vier de keer hoofdtrainer van Spar ta. Eerder nam hij het over van Joop Brand (1996), Hans van der Zee (1998) en Jan Everse (1999). In 2000 moest Roks ver volgens zelf plaatsmaken voor Willem van Hanegem en nu is hij de opvolger van Frank Rijk aard. Over die laatste twee is Roks vol lof. „Willem is een we reldgozer en onze relatie zal al tijd blijven bestaan. Ik hoop dat hij nog eens naar een training komt en misschien doet hij dan wel mee." De namen van Rijkaard en Sparta werden vorige week plotseling weer met elkaar in verband gebracht. Sparta zou een schadevergoeding willen vragen indien Rijkaard een nieuwe werkgever zou vinden. „Het verhaal is een beetje over trokken", vindt Roks. „Als Frank en Sparta een keer aan tafel gaan zitten, is het denk ik opgelost. Ik heb in ieder geval een uitstekende relatie met hem. Als de voorbereiding klaar is, gaan we nog eens samen eten." Maar wat vindt Dolf Roks ei genlijk van Rijkaards vertrek. „Hij kon het niet opbrengen om zelf te blijven, terwijl veel ande re mensen door Sparta ontsla gen werden. En daar kan ik me wel iets bij voorstellen." Roks staat nu aan het roer van een roerige club, maar hij blijft uiterst kalm onder de omstan digheden. Het gevoel dat hij zich opnieuw moet bewijzen heeft hij niet. „Intern weten ze wat ze aan me hebben"zegt hij „Maar ik wil natuurlijk wel be wijzen dat we met deze ploeg iets kunnen bereiken. We moe ten naar de toekomst kijken en de structuur van Sparta moet weer gestalte krijgen. De ko mende weken wordt daarover meer duidelijk. De adviesraad heeft een rapport opgesteld en het is nu aan de Raad van Com missarissen wanneer dat naar buiten wordt gebracht." Nacompetitie De druk om in één jaar weer te rug te keren op het hoogste plan, is Roks niet opgelegd. „Vanwege de televisiegelden en de spon sors zou het natuurlijk ideaal zijn als we in één jaar terugke ren. Maar we moeten ook reëel zijn, want afgelopen seizoen konden we in de nacompetitie niet van Excelsior en ADO Den Haag winnen. De doelstelling is minimaal de nacompetitie te halen. En alles daarboven is al leen maar meegenomen." Met een gedegen beleid en meer financiële armslag moet Sparta in de toekomst weer het bolwerk van weleer worden. Roks: „Dat hoop ik tenminste wel, maar daar hebben we ook weer finan ciële steun voor nodig. Mis schien kunnen we een paar spe lers goed verkopen of misschien wel aandelen. Het belangrijkste is echter dat Sparta weer ge zond wordt." En mocht het Dolf Roks alle maal even te veel worden, dan verzet hij zijn zinnen in Dreischor. „Zeeland is mijn thuisland en als ik er tot mijn 65e of langer kan wonen, dan vind ik het prima. Het is een kleine zeventig kilometer van Rotterdam dus lekker aan te rij den. En in de auto pleeg ik de no dige telefoontjes, zodat dat ding thuis lekker uit kan. Barry van der Hooft De één woont met zijn vriendin in Giekerk, Gytsjerk voor Friezen. De ander verblijft in een Leeuwarder hotel en wacht nog op een appartement. Rody Hoegee (25) en Lionel Lord (21) zijn bij eerstedivisieclub Cambuur Leeuwarden aan een nieuw avontuur begonnen. Beide Zeeuwen hebben een plek veroverd in het basisteam van de nieuwe trainer Rob McDonald. Zo ongrijpbaar als hij op het veld soms is, zo moeilijk is Lionel Lord deze dagen ook te bereiken via zijn telefoon. Het ene nummer werkt niet meer. Het andere geeft voortdurend een door de provider ingespro ken voicemail te horen. Speur werk levert een derde telefoon nummer op. En wie belt, krijgt zowaar de stem van Lionel Lord te horen. Voor even dan. Want het is weer een antwoordappa raat. Leave your name, leave your number. Later! De gewezen voetballer van VC Vlissingen, Middelburg, RCS en Veere belt zelf terug en legt later uit dat een kapotte telefoon en een lege accu hem parten speel den. In een broodjeszaak in Leeuwarden komen Lionel Lord en Rody Hoegee (ex-Kloe- tinge, Sparta, Willem II, Spor ting Flevoland en Dordrecht'9 0) bijeen. Samen kijken ze naar het verleden, heden en de toekomst. Vorige club Hoegee: „Ik heb bij Dor- drecht'90 mijn echte debuut ge maakt in het betaalde voetbal en had het daar prima naar mijn zin. De spelersgroep was hecht, ik leerde veel van jongens als Marco Boogers, Marcel van der Net en Romeo van Aerde. Ik heb er goed over na moeten denken of ik Dordrecht zou verlaten, ook al omdat mijn vriendin daar een goede baan had. Ik ben ver trokken omdat het contract dat Cambuur me bood financieel aantrekkelijk was. En laten we eerlijk zijn: Cambuur spreekt als club iets meer aan dan Dor drecht." Lord: „Na mijn overgang van Veere naar Heerenveen heb ik voornamelijk bij de beloftes ge voetbald. Mijn eerste seizoens helft verliep goed, ik scoorde veel. Ik trainde mee met het eer ste, maakte mijn bekerdebuut tegen Veendam en maakte nog een doelpunt ook. Tegen Sparta maakte ik mijn debuut in de ere divisie. Daarna ging het minder, mocht ik niet meer meetrainen met het eerste en kreeg ik geen kansen meer." „Ik heb heel lang getwijfeld of ik weg moest gaan bij Heeren veen. Ik hoefde helemaal niet te vertrekken en mocht nog een jaar blijven, als speler van de eerste selectie. Maar ik wilde dat alleen als ik de tweede links buiten in de eerste selectie zou worden. Dus achter Romano Denneboom, die Anthony Lur- ling zou vervangen. Cambuur toonde intussen interesse. Toen ik hoorde dat Heerenveen als nog een nieuwe linksbuiten (Radoslav Samardzic) zou halen, besloot ik te vertrekken. Het is beter voor mijn ontwik - Lionel Lord: „Als mijn contract afloopt, wil ik terugkeren naar de eredivisie." foto Jeroen Horsthuis Rody Hoegee: „Cambuur zie ik niet als mijn eindpunt." foto Jeroen Hoi keling dat ik in een eerste elftal speel dan nog een jaar bij de be loftes." Cambuur Hoegee: „In de Randstad be staan in een klein gebied meer dere profclubs. Dordrecht, Spart aExcelsior en Feyenoord liggen dicht bij elkaar. In Fries land heb je twee clubs: Cam buur en Heerenveen. Mensen zijn voor de ene club of voor de andere. Dat merk je aan de fana tieke supporters. Je moet hier niet gek doen. Als je normaal doet, accepteren ze je. Kijk maar naar Ruud Berger. Hij móest spelen, want dat stond in zijn contract. Nou, hij heeft het geweten..." „Friesland bevalt me goed. De mentaliteit komt volgens mij nogal overeen met de Zeeuwse. Zeeuwen zijn ook nuchter. Het enige nadeel aan Friesland is dat ik niet meer even naar mijn vrienden kan in Rotterdam. Dat ligt nu te ver weg." Lord: „Bij Cambuur gaat het er allemaal wat vrijer aan toe dan bij Heerenveen. Het is hier wat gezelliger. Dat vrije bevalt me wel. Toen de oefenwedstrijd te gen Vitesse in de voorbereiding na acht minuten wegens onweer werd gestaakt zaten sommige spelers van Cambuur aan de bar een biertje te drinken. Ik wist echt niet wat ik zag. Zoiets moet je bij Foppe (de Haan) echt niet flikken." Hoegee: „Bij Dordrecht mocht je bij het betreden van het ter rein absoluut niet meer telefo neren. Deed je dat wel, dan kreeg je een boete. Bij Cambuur gebeurt dat niet." Rob McDonald Hoegee: „De trainer analyseert de wedstrijd voor elke speler apart. Dat doet-ie goed. Hij is open en eerlijk tegen de spelers. In de partijspelen laat hij mij als keeper vaak meevoetballen. Dat was ik niet gewend. Omdat ik beter wil worden, vind ik het juist heel goed dat de trainer daarmee bezig is. Wat ik alleen jammer vind, is dat er voor mij geen keeperstrainer is. Die mis ik op dit moment heel erg." Lord: „McDonald is inderdaad heel direct. Hij kan goed duide lijk maken wat hij van je wil. Zijn oefenstof was met name in het begin nogal fysiek gericht. In de voorbereiding heb ik heel wat loopjes moeten doen. Pfff... Onder Foppe kregen we veel spelsituaties. Dat heb ik bij Mc Donald nog niet veel gezien, al moet ik zeggen dat het er nu aan begint te komen." Prognose Hoegee: „De buitenwacht ver wacht veel van Cambuur. Velen rekenen op een plaats in de top vijf. Maar als ik eerlijk ben, moet ik het nog zien. We hebben tien nieuwe, vooral jonge spe lers die nauwelijks eerstedivi- sie-ervaring hebben. Voetballen kunnen ze allemaal, maar het is de vraag hoe sterk die jongens mentaal zijn. Wat gebeurt erbij, eventuele tegenslagen? In de j voorbereiding verliep het rede-, lijk, maar het is de vraag hoe hei gaat als er om het 'eggie' gevoet- g bald moet worden." k Lord: „Ik heb natuurlijk nog 2 nooit in de eerste divisie ge- n speeld, maar als ik kijk naar welke spelers er vertrokken n zijn, en wie er zijn aangetrok- li ken, heb ik er vertrouwen in. 0 Cambuur is vorig seizoen ze vende geworden en pakte een periodetitel. Volgens mij moet dat best wel weer lukken." De missie Hoegee: „Ik heb een contract "r voor twee jaar getekend, maar kijk helemaal niet zover voor- uit. Ik zie wel hoe het loopt. Dor- l drecht zag ik als opstap. Destaf! d naar Cambuur was er een om- a, hoog. Op die manier wil ik mijn i) carrière voortzetten. Cambuur ti zie ik in elk geval niet als mijnB eindpunt." I ei Lord: „Ik moet leren om het d speelse uit mijn spel te halen.F ir actie-om-de-actie komt nog te vi vaak voor. In elke wedstrijd ver- n- schijn ik voor de keeper. Dan oi moet ik ook scoren. We speleni' n een seizoen dertig competitie- h duels. Normaal gesproken mof vi ik dan vijftien goals kunnenm* zi ken." i D „Dekomendetweejaarzieika-, tc investering. Als mijn contract H afloopt, wil ik terugkeren naar ei de eredivisie. Het speelse moet ti er echt uit, dat heeft de trainer Vi ook gezegd. Als ik daarvoor L zorg, komt het allemaal goed. re d Eldridge Pentur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22