Voetbalgrenzen gaan dicht Waar zijn de Zeeuwse middenvelders? Seizoen 2002/2003 22 donderdag 15 augustus 2002 Het Nederlandse voetbalkli maat verandert. Wat van ver re komt, smaakt niet langer lek kerder. De Nederlandse clubs hebben de verrekijker aan de haak gehangen en zoeken de spelers weer binnen de eigen landsgren zen. De eredivisie vernederlandst. De reden: geld! Het lichtend voorbeeld in deze kli maatverandering is Feyenoord. Toen de andere clubs uit alle uithoe ken van de wereld hun spelers recru- teerden, bleef de Rotterdamse club dichter bij huis. Het haalde weliswaar ook spelers uit het buitenland, maar had geen oogkleppen op voor de va derlandse subtop. Daardoor konden spelers als Paul Bosvelt, Patrick Paauwe en Kees van Wonderen uitgroeien tot de ruggen graat van de Kuip-bewoners. Boven dien gooide Feyenoord zijn jeugdop leiding niet te grabbel, waardoor ook uit die zijstroom geput kon worden. Het succes in de Uefa Cup onder streepte de juistheid van het gevolgde pad en lijkt de andere clubs de ogen geopend te hebben. PSV wijzigde zijn koers onder de in middels ontslagen trainer Erik Ge- rets. De club combineerde de pijlers van de Rotterdamse formule en haal de jeugdige, Nederlandse spelers: Kevin Hofland, Mark van Bommel, Theo Lucius, John de Jong, Arnold Bruggink, Jan Vennegoor of Hesse- link. Deze zomer bleef PSV zijn filosofie trouw en haalde Arjan Robben, Jelle ten Rouwelaar, Michael Lamey, Gui- do Budziak en Remco van der Schaaf. Bovendien zijn de jongelingen Arvid Smit (De Graafschap) en Jordi Hoog- strate (FC Groningen) elders gestald om eredivisie-ervaring op te doen. Het kwartje lijkt ook bij de andere clubs gevallen. Waarom al die vlieg uren naar verre oorden maken, als op 'auto-afstand' ook zeer bruikbaar materiaal voor handen is. En nog be taalbaar ook. Bijna de helft van de Nederlandse clubs heeft voor dit sei zoen geen enkele buitenlandse speler aangetrokken. Grootgrutter over de grens is nota bene RKC Waalwijk, dat vijf spelers uit de failliete inboedel van Eendracht Aalst overnam. Schrale oogst De traditionele topdrie haalde elk één speler van buiten de landsgrenzen: Ajax de Belg Jelle van Damme, Feye noord de Chileen Pardo en PSV de Au straliër Lindsay Wilson. Een schrale oogst in vergelijking met enkele jaren geleden, toen hele buitenlandse elf tallen werden geïmporteerd. Maar het systeem is opgeschoond: de topclubs halen hun spelers bij subtoppers, de subtoppers 'shoppen' in de eerste divi sie en de eerste-divisieclubs struinen de amateurclubs af. Net zoals een de cennium en langer geleden. Deze teruggang in de tijd heeft een voudige oorzaak: het geld is gewoon weg op om dure spelers van veraf te halen. De tegenvallende opbrengsten van de tv-gelden (Sport 7) en de nega tieve effecten van het Bosman-arrest (begin jaren negentig) komen aan de oppervlakte. Spelers konden door Kan Feyenoord dit seizoen het succes uit de Uefa Cup een passend vervolg geven? foto Jasper Juinen/ANP langlopende contracten aan een club gebonden worden, maar daaraan hing een riant prijskaartje. De spaarpotten raken nu leeg. Niet voor niets zijn mo menteel honderd voetballers in de ww terechtgekomen. Zelfs PSV dreigt voor het eerst onder voorzitter Harry van Raaij op een verlies af te stevenen. Door de hoge salariskosten werkte menige club zich diep in de schulden en omdat de KNVB nu strenger naar de begrotingen van de clubs is gaan kijken, kwamen de licenties op de tocht te staan. Dat is niet louter een Nederlandse trend. In België viel het doek al voor RWDM en Eendracht Aalst, terwijl verschillende andere ploegen het vege lijf trachten te red den door te fuseren; in Italië hield Fio- rentina op te bestaan en de Romeinse clubs (AS en Lazio) zijn evenmin zor genvrij in Engeland leven tientallen clubs in onzekerheid door het faillise- ment van betaalzender TV Digital en de stap terug van Sky TV; en in Duits land zorgt de teloorgang van mediaty- coon Leo Kirch bij de clubs voor de nodige financiële hoofdbrekens. Pensioenfonds Het binnenhalen van een licentie was voor Nederlandse clubs als Sparta, Fortuna Sittard, Top Oss, NAC en FC Den Bosch een race tegen de klok. De beurse plek in hun begroting was de achterstand in betaling aan het pensi oenfonds voor voetballers (CFK), maar alle clubs hebben hun financiële huishouding op een of andere manier op orde gekregen. Daarmee is het probleem echter nog niet uit de we reld. Dit keer hebben de clubs het ge red, maar hoe zit dat een volgende keer. Edwin Lugt, directeur van de Coöpe ratieve Vereniging Eerste Divisie, leg de de vinger begin juli bij de presenta tie van het competitieschema op de zere plek. ,,Het verlies van clubs wordt geleden in een seizoen waarin ze strijden om promotie of tegen de gradatie. Dat leidt tot onverantwoord beleid bij sommige clubs, tot oneerlij ke concurrentie en beroep op gemeen schapsgelden." Elk seizoen komen clubs in de situatie dat ze koste wat kost punten moeten pakken. En welke andere optie dan fi nanciële ingrepen (nieuwe spelers cf trainer) hebben ze dan. Accepteren dat ze niet goed genoeg zijn? De supporters zal het allemaal worst zijn. Hun club speelt weer gewoon mee en ze kunnen op de tribunes weer lekker gaan klagen, zingen en juichen voor hun club en idolen. De populari teit van het voetbal heeft niet te lijden onder de financiële rompslomp. De seizoenkaarten zijn niet aan te slepen en de toeschouwersaantallen zijn sta biel hoog. Als de bal eenmaal rolt, zijn alle sores vergeten. Doelpunten willen ze zien. En dan zitten ze in de Nederlandse stadions goed. In de eredivisie waren vorig seizoen gemiddeld meer doel punten te zien dan in de hoger aange schreven Italiaanse, Spaanse en En gelse competitie. En over spanning had het publiek ook niet te klagen. De Grote Drie hielden bijna tot de laatste wedstrijd gelijke tred. Verwachtingen Mede daardoor zijn de verwachtingen voor komend seizoen weer hoogge spannen. Is Ronald Koeman inder daad op weg van Ajax weer een groot macht te maken? Kan Guus Hiddink zijn oude liefde PSV net zo hartstoch telijk maken als de Zuid-Koreanen? Kan Feyenoord de Europese triomf tocht een vervolg geven? En hoe zit het met Heerenveen, dat al enkele jaren tegen de schenen van de topdrie schopt, maar ze nog niet heeft kunnen vloeren? Over 271 dagen en 306 wedstrijden zijn alle beslissingen gevallen. Repu taties geknakt, verwachtingen waar gemaakt en Ajax, Feyenoord of PSV weer kampioen. Net zoals de afgelo pen 37 jaar. Of krijgt het AZ van 1981 een opvolger? De enige club die de he gemonie in die periode kon breken. Maar dat konden ze alleen met het geld van de broers Molenaar. Rudy Boogert lands. De overige Zeeuwse spe lers die nog actief zijn in het Ne derlandse betaalde voetbal vol gen op ruime afstand van dit kwartet: Jamal Dibi (Go Ahead Eagles) 41Roy Hendriksen (Helmond Sport) 27, Jean-Phi- lip Becht (NAC) 6, Jörg van de Nieuwenhuijzen (Excelsior) 4, Lionel Lord (Cambuur) 1, Rody Hoegee (Cambuur) 0. Verschil lende van deze spelers, zoals Van Aerde (totaal 287), Hen driksen (309) en Dibi (103), heb ben nog wel een groot aantal wedstrijden in de eerste divisie in hun bagage Opvallend in deze opsommmg is dat de Zeeuwse inbreng op het middenveld gering is. Van Aer de en Hendriksen worden welis waar soms als 'scharnierspeler' gebruikt, maar speelden hun meeste wedstrijden als verdedi ger. Zeeland levert daardoor twee keepers (Hoegee, Van de Nieuwenhuijzen), vier verdedi gers (Gérard de Nooijer, Van Aerde, Hendriksen en Becht) en vier aanvallers (Dennis de Nooijer, Peter van Vossen, Jamal Dibi en Lionel Lord) aan het profvoetbal. Een hypothe tisch Zeeuws profelftal zou dus zonder hart komen te spelen. Rudy Boogert Dermis de Nooijer gaat zijn vijftiende seizoen als profvoetballer in. Daar mee is de Souburger in dienst van NEC de langst dienende Zeeuwse prof in het betaald voetbal. De Nooijer maakte zijn debuut twee dagen voor zijn negentiende verjaardag op 2 april 1988 in de thuis wedstrijd van Sparta tegen AZ (0-1). In de laatste wedstrijd van vo rig seizoen (thuis tegen Ajax: 0-2) beleefde de oudste van de De Nooijer-tweeling een jubile um. Hij speelde zijn driehon derdste wedstrijd in de eredivi sie. In die massa wedstrijden schoot hij 78 doelpunten bij el kaar. Hoewel Dennis de Nooijer de langste profcarrière heeft van de nog actieve Zeeuwen, heeft hij niet de meeste wed strijden achter zijn naam staan. Die eer is voor zijn broer Gérard, die bijna een jaar na Dennis zijn debuut in de eredivisie maakte (19 maart 1989, Roda JC-Sparta 4-0). De verdediger van Heeren veen heeft inmiddels 338 streep jes verdiend. Het verschil in wedstrijden is met name eind jaren negentig onstaan, toen Dennis anderhalf jaar uit de roulatie was vanwege een knie blessure en na zijn herstel zijn basisplaats kwijt was bij Hee renveen. Gérard miste overi gens het hele seizoen 1992/1993, Gérard de Nooijer Dennis de Nooijer foto Rick Nederstigt/ANP foto Marcel Hemelrijk/ANP eveneens door een knieblessure. Romeo van Aerde is de nummer drie op de lijst van meeste wed strijden in de eredivisie. De hui dige speler van Dordrecht'90 kwam tussen 1992 en 1999 na mens RKC 169 keer uit in een eredivisiewedstrijd. Peter van Vossen is momenteel bij De Graafschap aan een inhaalslag bezig. Hij speelde jarenlang in het buitenland, maar staat in- Vossen foto Marcel Hemelrijk/ANP middels op 141 wedstrijden in Nederland. In totaal speelde hij her en der 291 wedstrijden be taald voetbal. Plus 31 inter- Dolf Roks start Op avontuur Rafael Van der Vaart Anthony Lurling is Het begint nu pas Alle ploegen van vanaf nulpunt bij Cambuur is hartstikke fit in de zevende hemel voor Arjen Robben de eredivisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21