Rolstoelbaan niet begaanbaar i PZC Kennis van drugs valt best tegen Onderzoek naar staat steiger Veere ZMF heeft kritiek op plan energiecentrale Café De Concurrent verhuist naar pand op Bellamypark 13 NS belooft maatregelen te nemen bij stations in Zeeland Ontevreden leden LPF weer bijeen «SS agenda Wivnf Vergunning voor minicamping Fietser randt meisje (8) aan Meisje (14) gewond na val Tijdelijk gemeentehuis verdwenen Inbrekers naar de gevangenis donderdag 15 augustus 2002 HnorMaurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft stevige kritiek op de energie centrale zoals Delta NV die wil bouwen in het Sloegebied. De restwarmte wordt onvoldoende benut, de uitstoot van stikstof oxide is te groot en er is nog te weinig gezocht naar schone brandstoffen die bijgestookt kunnen worden. De ZMF schrijft dat in een reac tie op de startnotitie voor het milieu-effectrapport. De mi lieufederatie heeft de indruk dat Delta onvoldoende gebruik maakt van de warmte die vrij komt bij de productie van stroom. Delta laat weten dat het gebruik van restwarmte wordt onderzocht, al lijkt de behoefte daaraan in het Sloegebied vol gens het bedrijf niet groot. De Sloecentrale wordt gestookt met hoogcalorisch aardgas. Delta haalt dat gas uit Enge land. De ZMF pleit ervoor te on derzoeken of ook andere gas vormige brandstoffen geschikt zijnDat is beter voor het milieu. Verbazend vindt de ZMF het dat Delta een verouderde norm hanteert voor de uitstoot van stikstofoxide. Die is namelijk hoger dan met nieuwe beschik bare technieken mogelijk is. De ZMF schat zelfs drie keer hoger dan haalbaar. Overigens vraagt de milieufe deratie zich af of het op de vrije markt is toegestaan een centrale te bouwen die 7 0 procent van de elektriciteit gaat leveren aan twee bedrijven (Pechiney en Thermphos). Volgens Delta kan dat. „Het is aan de klant om te bepalen bij wie die stroom koopt", verklaart woordvoer ster M. van Zuilen. De ZMF wijst er bovendien op dat Pechiney en Thermphos zeer veel elektriciteit verbrui ken. Samen zullen zij 560 van de 800 megaWatt van de Sloecen trale afnemen. De milieufedera tie wil weten hoeveel beide be drijven kunnen bezuinigen op hun stroomverbruik. Als dat veel is, kan de centrale ook wel kleiner worden, stelt de ZMF. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Hartstikke beu is ze het. Dikwijls als de gehan dicapte W. Kuypens uit Zoute- lande met de trein wil reizen, stuit ze op een ontoegankelijke rojstoelhelling bij het NS-sta- tión in Vlissingen. Fietsen blok keren niet alleen de toegang naar de helling, maar staan ook rijen dik gestald op de helling zelf. Het gevolg is dat Kuypens het station niet in kan. Zes keer heeft ze al een brief ge schreven naar de NS. De laatste keer, een jaar geleden, kreeg ze een brief terug waarin ze volle dig in haar gelijk werd gesteld. „En toch doen ze er niks aan", zegt ze. Woensdag is ze het hele maal zat. Behalve een rolstoel helling die vol staat met fietsen, is er dicht op de ingang van de stationshal een feesttent ge plaatst. Om op de hellingbaan te komen, moet Kuypens langs de tent manoeuvreren. „Onder de scheerlijnen kan ik niet door omdat ik niet kan bukken met mijn hoofd." En net vóór de scheerlijnen staan fietsen en scooters zo opgesteld dat rol stoelers er absoluut niet langs kunnen. Vrijheid „Ik heb mensen gevraagd of ze wat fietsen voor me opzij kun nen zetten", zegt ze. „Maar dat wil ik eigenlijk helemaal niet. Mijn rolstoel is mijn vrijheid, maar op deze manier ben ik nog steeds afhankelijk van anderen. Het is een rolstoelhelling en die moet gewoon toegankelijk GOES - De ontevreden leden van de Zeeuwse LPF komen weer bijeen. Zij roepen mensen op zich beschikbaar te stellen als toekomstig bestuurslid. De groep wil het zittende bestuur vervangen door een an der. De landelijke LPF heeft door het hele land bijeenkomsten uitgeschreven waarop een pro vinciaal bestuur wordt gekozen. In Zeeland gebeurt dat op 17 september in Hotel Goes te Goes, en dus niet in Terneuzen zoals eerder aangekondigd. Ook een ontmoetingsavond voor LPF-leden in Zeeland is ver plaatst van Terneuzen naar Goes. Die vindt plaats op dinsdag 27 augustus om 20.00 uur. De ver gadering van de ontevreden LPF'ers was aanvankelijk ge pland voor zaterdag 17 augus tus, maar is verschoven naar vrijdag 23 augustus. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in Sportpunt Zeeland. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zijn." Op de baan en net daar voor is geen parkeerverbods bord te vinden. Kuypens be twijfelt of dat enig effect heeft, maar het is wellicht een be gin. Terwijl de vrouw uit Zoutelande uitleg geeft over de problemen waarop zij telkens stuit, komt een andere dame in een rolstoel aangereden. „Ja hoor. Het is weer zover", zegt P. Dane uit Vlissingen als ze ziet dat de hel lingbaan geblokkeerd is. Dane is lid van de Werkgroep Gehan dicapten Walcheren. „Ik hoorde dat er een feesttent geplaatst werd en ik kom even kijken of ze de rolstoelbaan wel vrijhouden. Maar er is geen doorkomen aan." NS-woord voerder S. Hoen be looft het probleem uit te zoeken. Even later belt hij terug en zegt: „Er staan meestal zo'n drie, vier, vijf fietsen op de helling- baan vastgemaakt aan de arm leuning. We hebben zojuist de spoorwegpolitie de opdracht gegeven bekeuringen uit te de len aan de eigenaren van de fiet sen. Ook gaan we samen met de invalidenbond kijken of het mo gelijk is de armleuning weg te halen en in plaats daarvan een muurtje te metselen van zo'n dertig centimeter hoog. De fiet sen kunnen er dan niet meer vastgemaakt worden en men sen lopen dan toch niet het risico van de helling af te val len." De NS maakten gisteren ook be kend de assistentieverlening aan gehandicapten die per trein willen reizen, vanaf 1 september te verbeteren op 102 stations. Voortaan kunnen gehandicap ten tot drie uur voor vertrek hulp bij het in- en uitstappen aanvragen. Nu is de aanvraag- termijn nog 24 uur. De verbete ring geldt ook voor de stations in Vlissingen, Middelburg en Goes. De vragen van het Drugsbrein bleken best pittig. door Rolf Bosboom GOES - „Neem nog een biertje of een joint", zei presentator Eric Holm na af loop van een van de optredens tijdens het festival Going Clean, gisteren op de Beestenmarkt in Goes. De aanmoedi ging was niet serieus bedoeld. Integen deel, want Going Clean probeert vooral op een ongedwongen wijze jongeren op de gevaren van 'genotmiddelen' te wij zen. Het was de derde keer dat het festival werd georganiseerd. Dit jaar is het on derdeel van Genotmiddelen B/V, een Zuid-Bevelands project dat zich richt op de jeugd die op het punt staat naar de middelbare school te gaan. Tijdens het afgelopen schooljaar is er al een pro gramma met inspringtheater geweest; binnenkort volgt een nieuwe activiteit voor dezelfde groep op de middelbare school. Het festival vormde het tweede deel van het drieluik. Alle betrokken kinderen werden er, op voorwaarde dat hun ou ders daar geen bezwaar tegen hadden, persoonlijk voor uitgenodigd. Een deel van de groep kwam ook daadwerkelijk naar de Beestenmarkt, om samen met andere belangstellenden naar de optre dens van Konthaarhanekam, Odette Sorber, Smoke. UFI en, als afsluiter, Tapharheelj te kijken en voorlichting te krijgen. Leerzaam bleek vooral het materiaal van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) te zijn. Kennis van stimulerende en geestver ruimende middelen kon onder meer worden getest met behulp van het foto Willem Mieras Drugsbrein en dat bleek lang niet altijd mee te vallen. Vooral de aantallen drugsgebruikers werden vaak lager in geschat dan in werkelijkheid het geval is. „25.000 Harddrugsverslaafden in Nederland? Dat lijkt me nogal veel", zei een 13-jarige jongen. „Toch is het zo", zeiden de medewerkers van het ZCAD. Zij vertelden er meteen bij dat het aan tal mensen met een alcoholprobleem daarvan een veelvoud is. Wie zelf later op de avond de invloed van drank wilde testen, kon zich uitleven op de Bibber- spiraal. STREEKACTIVITEITEN 1 DOMBURG - Strandpaviljoen De Oase, 10.30-11.30 uur: Beachfitness; Pleintje 't Groentje, 19.00-19.30 uur: Meeleeftheater; Vakantiepark Hof Domburg, 20.30 uur: Vertrek van lampionoptocht door het dorp; MELISKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur: Taï Chi voor50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emo ties; Vrijmetselaarsloge La Compagne Dura ble. Stationsstraat 16, 11.00-17.00 uur Zomerreces, tentoonstelling met werk van leden; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie- en contactoch tend; WESTKAPELLE - Strand Joossesweg: Jeu de Boulestoernooi; Radarpost, 18.30 uur: Zwemtocht naar Zoutelande; ZOUTELANDE - Strand West, 13.00- 16.00 uur: Strandspelen; Duinweg, 18.30 uur: Recratievolleybal; Langstraat, 19.00 uur: Klimpiramide en schminken; Nederlands hervormde kerk, 20.30 uur: Kerkconcert. door Miriam van den Broek VEERE - De steiger voor de Campveerse Toren in Veere moet worden aangepast. De steiger wordt verhuurd aan re derij Dijkhuizen uit Vlissingen die daar rondvaartboten af meert. De rederij wil de 'Stad Veere' vervangen door een nieuw, groter schip. De huidige steiger voldoet dan niet meer. Voordat het zover is, laat de ge meente een onderzoek instellen naar de staat van de steiger. De 'Stad Veere' dient niet alleen als rondvaartboot. De boot vormt ook het voet/fietsveer tussen Veere en Kamperland. Door de eisen die de scheep vaartinspectie stelt, maar waar schijnlijk ook door de wensen van de rederijwordt het nieuwe schip hoger. Daardoor wordt het bijna onmogelijk om fietsen van de steiger op het schip te krij gen. De rederij heeft een plan la ten maken hoe de steiger zo kan worden aangepast dat dit geen probleem meer vormt. De kos ten worden globaal geraamd op 13.000 euro. In 1985 is de steiger gerestau- GRIJPSKERKE - Het gemeentebestuur van Veere wil een mi lieuvergunning verlenen aan maatschap Poppe-Dekker voor de exploitatie van minicamping De Kreekrug in Grijpskerke Het besluit ligt tot 21 september ter inzage. De gemeente had eerder al deze vergunning verleend, maar daartegen is beroep aangetekend door een omwonende. De Raad van State heeft in mei van dit jaar het collegebesluit over de vergunning ver nietigd. Daarom moesten B en W een nieuw besluit nemen. De Raad van State vernietigde het eerste besluit omdat de ge meente de geluidsnormen onvoldoende in de vergunning had omschreven. OOSTKAPELLE - De recherche is op zoek naar een man, die maandag een achtjarig meisje uit de gemeente Veere heeft aangerand in Oostkapelle. De jongeman, die op een sportfiets reed, benaderde rond kwart over één 's middags het meisje in de Oude Domburgse- weg te Oostkapelle. Hij deed, aldus de politie, 'pogingen om seksueel getinte handelingen te verrichten'. De recherche in Vlissingen heeft de zaak in onderzoek en is op zoek naar getui gen die het voorval op de Oude Domburgseweg hebben ge zien. Het telefoonnummer van de politie is 0900-8844. OOSTKAPELLE - Een 14-jarig meisje uit de gemeente Veere is gisterochtend licht gewond geraakt na een aanrijding met een wielrenner. Zij liep een dik oog en een bloeduitstorting op. De wielrenner verleende geen voorrang aan een man die sa men met zijn dochter over de Dorpsstraat in Oostkapelle fietste. Het meisje viel. De wielrenner ging ervan door. ZIERIKZEE - Het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee is weg. Op dit moment is de nieuwe eigenaar, Jan Snel BV uit Mont- foort, bezig de laatste rondslingerende rommel aan het Hat- fieldpark op te ruimen. Daarmee zijn de units twee weken la ter verdwenen dan de ultieme deadline van 1 augustus. Het college besloot daarom vorige week de nieuwe eigenaar een boete van vijftigduizend euro op te leggen. Snel hoeft deze boete nu niet te betalen: de gemeente is na aanschrijving gehouden aan een zogeheten gestandsperiode. Zouden de units op 19 augustus niet verdwenen zijn, dan had Schouwen-Duiveland de boete mogen innen. Wethouder G. van de Velde-de Wilde is het om het even: „Opgeruimd staat netjes." Nadat de gemeente de fundering heeft opgeruimd zal het terrein voorlopig gebruikt worden als extra parkeerter rein. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 24-jarige man zonder vaste woon-of verblijfplaats voor woninginbraken in Zeeland en Brabant veroordeeld tot twee ënhalf jaar gevangenisstraf. Zijn 20-jarige broer en een 27-ja- rige man, eveneens zonder verblijfplaats, kregen wegens hun aandeel in vier woninginbraken in Kloetinge en Tholen, 4 mei dit jaar, beiden een jaar cel opgelegd. De daders zijn afkomstig uit voormalig Joegoslavië en ver blijven illegaal in Nederland. De 24-jarige kreeg de zwaarste straf, omdat hij naast de Zeeuwse inbraken ook nog verant woordelijk was voor inbraken in Stampersgat, Bosschen- hoofd en Castricum. De Lady Madeleine aan de aanlegsteiger. Voor het nieuwe schip Stad Veere zou de steiger te laag zijn. foto Lex de Meester reerd. De laatste jaren is er nau welijks onderhoud aan ge pleegd. Om inzicht te krijgen in de staat van de steiger en in de onderhoudskosten voor de ko mende jaren, wil de gemeente nader onderzoek laten uitvoe ren door ingenieursbureau Wit te veen en Bos. Hiervoor trekt Veere 4300 euro uit. Een eerste inspectie heeft aangetoond dat de steiger slecht is Sommige meerpalen zijn afgebroken en hangen los aan de gordingen. En veel deklatten zijn rot. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De vlag ging deze week in top van het nieuwe pand van café De Concurrent aan het Vlissingse Bellamypark. Frans en José Meijer hadden hun 'langverwachte vergun ning' van de gemeente Vlissin gen ontvangen. Daarmee kun nen ze het monumentale pand verbouwen en hun café in het uitgaanscentrum voortzetten. De huisbaas en huurster van het aangrenzende pand had den hun bezwaar tegen de be stemmingswijziging ingetrok ken. „Daarmee was voor ons de weg vrij. We waren al bang dat we hotel Britannia in het klein na gingen doen", zegt Meijer. De cember 2002 hoopt hij zijn nieu we café te openen Bij de buren, galerie El deSEO, overheerst somberheid. Huur ster Barbara Voit heeft welis waar haar bezwaar ingetrokken en 'een schadeloosstelling van de gemeente Vlissingen gekre gen', maar ze is ontevreden. „Ik kan hier in Vlissingen mijn zaak niet voortzetten Ik heb naar an dere plekken gekeken, de ge meente heeft locaties in de Walstraat-Zuid en Sint Jacobs- passage laten zien. Maar dit is de beste plek voor mijn galerie. Vlissingen is voorbij. Ik vertiek naar Antwerpen." Herrie De goudsmid die sieraden maakt, verwacht dat De Con current haar nering geen goed doet. „Ik moet het hebben van mensen die naar een restaurant zijn geweest, die vervolgens een wandelingetje over het Bella mypark maken en die mijn spul len in de etalage zien liggen. Die mensen lopen straks mijn etala ge voorbij als hier allemaal jon geren van het café voor de deur zitten, die herrie maken." Frans Meijer wijst op de horeca- beleidsnota van de gemeente Vlissingen, die vorig jaar werd goedgekeurd door de gemeente raad. Daarin is een horecacon- centratiegebied aangegeven, met de zonzijde van het Bella mypark en de Nieuwendijk als dragers. „De gemeente wilde dat enkele cafés naar een andere locatie gingen uitzien. De Con current hoorde daarbijHet idee om van het Groenewoud te ver trekken naar het aangegeven horecaconcentratiegebied kreeg toen vorm. Niet lang daarna hebben we dit pand aan het Bellamypark aangekocht. We dachten voor de bouwvak vakantie al open te kunnen gaan." Maar Meijer kwam er achter dat een 'nota alleen niet zaligma kend is'. „De gemeente wilde dat we verhuisden en vond het ook een uitstekend plan dat we naar het Bellamypark zouden gaan. Maar dat is niet genoeg We moeten alle procedures doorlopen en die kunnen veel tijd in beslag nemen." Angstig De laatste maanden beleefde Meij er angstige momenten „Vanaf het begin heb ik gezegd dat de horecabeleidsnota goed is, maar dat een financiële pagi na ontbreekt." Volgens hem had de verhuizing van De Concur rent door de inspraakmogelijk heid nog jaren kunnen duren. „En dat had ik financieel nooit kunnen volhouden. Zodra be kend wordt dat een verhuizing aanstaande is, wordt de toe loop naar het oude café min der." Voit is schadeloos gesteld door de gemeente. Voit: „Ik had nog heel lang door kunnen gaan met procederen, maar ik werd er ziek van. Het is niet mijn hobby om bezwaarschriften te schrij ven. Vlissingen raakt volgens mij een bijzondere sieradenga lerie kwijt. De horecanota moest toeristen aanspreken. Dat deed ik ook met mijn win kel. Ik vind het een slecht idee om cafés te concentre ren." Meijer is met de andere be zwaarmaker, de huisbaas van Voit, overeengekomen dat hij de nieuwe huurder wordt, zodra El deSeo de deuren sluit. „Daar mee trok ook de huisbaas zijn bezwaar in." De gemeente heeft intussen zijn oude pand aan het Groenewoud aangekocht. „Dat heeft de gemeente nodig voor de opknapbeurt van de Walstraat- Zuid De gemeente had inder daad een dubbelbelang bij onze verhuizing. De verkoop van ons oude café betekende voor ons een extra druk. We moesten er 1 oktober uit. Vandaar dat we nu heel blij zijn. Mijn vrouw heeft de hele middag ge huild."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13