Moegabe zaait verdeeldheid Corrupte Elf-topman Sirven nam het er zelf ook goed van PZC 5 Colombiaanse president roept noodtoestand uit Noodweer blijft Midden-Europa teisteren Eilandbewoners doen deur op slot na moord Bom gevonden op Spaans strand Zeven doden bij gevechten in Atjeh Bosbranden in Frankrijk Armeense enclave kiest Goekasian Extremisten opgepakt in Kosovo Oude Fransman gaat officieel twee keer dood President doet boeren ook handreiking Piraten eisen miljoen voor olietanker Korea's zonnig het overleg in dinsdag 13 augustus 2002 SANTA POLA - De politie heeft gisteren op het strand van de Spaanse badplaats Santa Pola een bom gevonden. Het explo sief zat in een rugzak en lag op enkele meters afstand van een discotheek. De rugzak lag in het zand begraven op een meter diepte, aldus burgemeester Francisco Conejero. Er zat een bom in van vijf kilo. Die is ontmanteld. De politie was al sinds vrijdag op zoek, na een anoniem telefoontje van iemand die zei namens de Baskische terreurgroep ETA te spreken. Zondag volgde nog zo'n telefoontje. Het strand werd afgezet en appartemen ten in de buurt ontruimd. AFP JAKARTA - Bij gevechten in Atjeh zijn dit weekeinde zes ver moedelijke rebellen en een politieagent om het leven geko men. Dat heeft het Indonesische leger gisteren gemeld. Zondag werden drie rebellen doodgeschoten bij een gevecht in het oosten van Atjeh. De politie maakte daar jacht op op standelingen die een politieagent hadden doodgeschoten. De overige drie rebellen kwamen bij gevechten op verschillende plaatsen in Atjeh om het leven. AP PERPIGNAN - Door bosbranden in het zuiden van Frankrijk hebben zo'n vijfhonderd kampeerders een andere camping moeten opzoeken. De branden woedden zondagavond en gisteren in een den nenbos bij Perpignan en rond een camping in de buurt van Montpellier. Een snelweg bij Perpignan werd vanwege de rookontwikkeling bijna een uur lang afgesloten. In de regio's Bouches-du-Rhone en Var zijn gebieden tot ver boden terrein verklaard omdat het gevaar voor bosbranden te hoog is. Ongeveer 500 brandweerlieden zijn ingezet om bran den te bestrijden. AP JEREVAN - De zittende president van de omstreden Armeen se enclave Nagorno-Karabach in Azerbeidzjan, Arkadi Goekasian, heeft de zondag gehouden verkiezingen gewon nen, zo heeft de kiescommissie gisteren bekendgemaakt. De internationale gemeenschap keerde zich tegen de verkie zingen, omdat die een oplossing voor het conflict tussen Ar menië en Azerbeidzjan over de enclave in de weg zouden staan. Azerbeidzjan heeft fel geprotesteerd tegen de stembus gang en deze veroordeeld als een 'grove schending van het in ternationaal recht'. Goekasian, die 88,4 procent van de stemmen kreeg en de ko mende vijf jaar regeert, nam het op tegen drie andere kandi daten. De opkomst onder de 87.000 stemgerechtigden lag op bijna 75 procent. AP PRISTINA - De Navo-vredesmacht KFOR heeft in Kosovo drie gewapende extremisten opgepakt. Dat is gisteren meege deeld. Donderdag werden negentien mensen gearresteerd. KFOR maakt jacht op gewapende extremisten om hun activi teiten langs de grens lam te leggen. De arrestaties houden geen verband met de aanhouding zon dag van Rustem Mustafa, een voormalig leider van het Koso vo Bevrijdingsleger U£K. Er is niets meegedeeld over de afkomst van de gearresteerden. In Kosovo wonen vooral etni sche Albanezen. RTR van onze redactie buitenland BOGOTA - De nieuwe president van Colombia, Alvaro Uribe, heeft gisteren de noodtoestand uitgeroepen. Aanleiding is de golf van geweld na Uribes be ëdiging woensdag. Zeker 115 mensen zijn sindsdien omgeko men. De regering spreekt van een 'golf van terreur'. Het besluit kwam nadat Uribe zijn regering in spoedzitting bij een had laten komen. Volgens de grondwet mag de president in grijpen als de veiligheid en sta biliteit van het land worden be dreigd. Alle ministers moeten de beslis sing ondertekenen. Minister Fernando Londono van Bin nenlandse Zaken en Justitie wilde niet aangeven welke maatregelen er nu volgen, maar zei wel dat er niet wordt getornd aan de zekerheden die zijn vast gelegd in de grondwet. De noodtoestand duurt officieel negentig dagen, maar het staatshoofd mag die periode nog twee keer verlengen. Uribe stelde ook een 'noodbelasting' in van 1,2 procent, te incasseren bij de hogere inkomens en grote bedrijven. De regering wil zo 780 miljoen dollar inzamelen voor het versterken van het le ger met twee nieuwe mobiele elite-eenheden van 3000 man, en 10.000 nieuwe agenten. De burgeroorlog in het Zuid- Amerikaanse land, tussen link se rebellen, paramilitaire strij ders en het leger, heeft sinds 1964 al zeker 200.000 levens ge kost. Jaarlijks worden zo'n 3000 mensen ontvoerd. Uribe beloofde bij zijn aanstel ling hogere defensie-uitgaven om illegale gewapende groepen aan te pakken en weer rust en orde in het land te brengen. Ook de vroegere presidenten Cesar Gaviria en Ernesto Samper rie pen ooit de noodtoestand uit om iets te doen aan het geweld en de drugshandel. AFP/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - Op de grens van le ven en dood - die uitdrukking heeft in het Franse dorp Far- gues-Saint-Hilaire sinds kort een lugubere bijklank. In het mortuarium van het plaatselijke bejaardentehuis bleek vijf uur lang een 68-ja- rige man in een koelcel te hebben gelegen terwijl hij nog in leven was. Een medewerker van de be grafenisonderneming kreeg afgelopen vrijdag de schrik van zijn leven toen hij de kist opende om het lichaam van de overleden bejaarde gereed te maken voor de begrafenis. ,,Ik sprong van schrik in de lucht toen ik zag dat hij nog ademde", verklaarde hij gis teren. In allerijl werd de ten onrechte dood verklaarde man naar het universiteits ziekenhuis van Bordeaux overgebracht waar hij op de intensive care-afdeling werd opgenomen. Alle goede zor gen ten spijt overleed hij twee dagen later. Er zal een officieel onderzoek komen naar de doodsoor zaak en naar de gang van za ken in het bejaardentehuis. De dode leed aan longkanker en verkeerde volgens de me dische staf van het tehuis in een terminale fase. De aan het tehuis verbonden arts had de dood geconstateerd nadat een verpleegster de man roerloos in bed had aan getroffen. Oplossing Bovendien zal er een admini stratieve oplossing moeten worden bedacht voor het be staan van twee overlijdens verklaringen voor een en de zelfde persoon. De 68-jarige blies zijn laatste adem uit op het moment dat hij al officieel was dood ver klaard. GPD van onze redactie buitenland NORFOLK ISLAND - In de hoop de eerste moord in 150 jaar op Norfolk Island op te los sen, begon de Australische politie gisteren met het nemen van de vingerafdrukken van alle volwassenen van dit eilandje in de Stille Oce aan. De 29-jarige Janelle Patton, een hotel employ ee, werd 31 maart doodgestoken en in plastic gewikkeld aangetroffen bij een waterval. De politie zegt verdachten op het oog te hebben, maar pas na vingerafdrukken voldoende be wijs te hebben om iemand te kunnen arreste ren. Bewoners van het eiland, een vakantiepa radijs met witte stranden, woeste natuur en een interessante geschiedenis op zo'n 1600 ki lometer ten oosten van Sydney, zijn geschokt door de moord. Mensen doen nu 's avonds hun deuren op slot en alleenstaanden trekken in bij bekenden. „Norfolk leek op Australië tien tot vijftien jaar terug, je doet je huis en je auto niet op slot en vrouwen voelen zich een stuk zekerder hier", zei Brian Purss, die met andere eilanders in de rij stond om zijn vingerafdruk te laten nemen. Meer dan 1600 van de 2100 bewoners en zo'n 680 toeristen die ten tijde van de moord op het eiland waren, zijn opgeroepen. Het eiland van zo'n twintig vierkante kilome ter werd in 1774 door de Britse kapitein James Cook ontdekt. Tot 1855 was het een Austra lisch gevangeniseiland. Daarna werd Norfolk Island het domein van de nabestaanden van de muiters van het Britse oorlogsschip Bounty en hun Polynesische vrouwen. Tegenwoordig stamt nog zo'n 35 procent van de eilanders af van de nazaten van de muiters, die op het eiland ook een eigen dialect introdu ceerden: een mengeling van achttiende-eeuws Engels en Polynesisch. Sluiting Sinds de sluiting van de gevangenis is er op het eiland geen moord meer gepleegd. De politie hoefde alleen uit te rukken om dronken chauf feurs aan te houden of af en toe een joyrider op te pakken. De moord deed de stroom Australische en Nieuw-Zeelandse toeristen naar het eiland af nemen. Ondernemers klagen er steen en been. „De mensen willen niet meer komen omdat ze zich niet veilig voelen", aldus hoteleigenaar Wayne Mitchell. „Maar in Australië en Nieuw- Zeeland komen elke dag moorden voor." AP door Eelco van der Linden MACHEKE - President Moega be van Zimbabwe heeft gisteren geen einde gemaakt aan de on zekerheid rond het lot van de drieduizend blanke boeren die vorige week vrijdag hun land hadden moeten verlaten. Zijn jaarlijkse speech ter nagedach tenis van zijn overwinning als guerrillaleider op het blanke minderheidsregime in 1980, be vatte zowel dreigementen als handreikingen in de richting van de blanke boeren. Moegabe herhaalde dat deze maand de herverdeling van bouwland moet zijn afgerond en dat niemand moet proberen het proces te stoppen. „Wie op nieuw oorlog wil, moet daar nog eens goed over nadenken", al dus de 78-jarige. Voor 'inhalige boeren', die grote of meerdere bedrijven willen bezitten, is vol gens hem geen plaats in Zim babwe. De handlangers van de 'gangster Tony Blair' kregen het advies naar Groot-Brittannië te vertrekken. Maar voor 'oprechte en eerlijke witte boeren die willen werken als loyale burgers van dit land', is er geen probleem. Moegabe zei zelfs dat geen boer zonder land hoeft te blijven. Vertaald betekent dat: wie mij steunt en niet de oppositiepartij MDC helpt mag blijven. „Moegabe is een specialist in verdeel en heers", zegt Ben Fun- nekotter, een Nederlandse boer in Zimbabwe. „Hij is erin ge slaagd de blanke boeren te ver delen door sommigen met rust te laten en anderen keihard aan te pakken. De boeren vormen geen blok meer, zijn onzeker en ge desoriënteerd - ideaal om hen nu een worst voor te houden." Opvallend Dat Moegabe gisteren het prin cipe van 'één bedrijf voor één boer' en het verkleinen van MOGADISHU - Piraten hebben voor de kust van Somalië een olietanker gekaapt. De Somali sche overvallers eisen voor het schip 1 miljoen dollar (ruim 1 miljoen euro) losgeld. Dat heb ben stamoudsten en medewer kers van humanitaire organisa ties gisteren bekendgemaakt. Volgens het Internationaal Ma ritiem Bureau (1MB) gaat het om een Noord-Koreaans schip, de Jenlil, dat leeg van Griekenland op weg is naar India. Het schip heeft een bemanning van zes koppen, allen Georgiërs. Ze be vinden zich allemaal nog aan boord, aldus het 1MB. Het schip is negen dagen gele den al gekaapt. Het is voor an ker gegaan voor de kust van Puntland, een regio die zich in 1998 van Somalië heeft afge scheiden. De ongeveer dertig kapers zouden behoren tot de stam van de Sibaq Roon, een 'sub-stam' van de belangrijke Majerteen-clan die heerst in Puntland. De wateren voor Somalië zijn volgens het 1MB zeer gevaarlijk. Een kapitein die voor de kust voor anker gaat, is er praktisch zeker van dat hij bezoek van pi raten krijgt. Somalische crimi nelen hebben het afgelopen jaar verscheidene schepen geënterd en de reders forse bedragen af geperst. In juli zijn 23 opvaren den van een Griekse tanker na twee weken vrijgelaten tegen een losgeld van 400.000 dollar. AFP/ANP boerderijen heeft genoemd, is hoe dan ook opvallend. Veel boeren zijn murw en accepteren maar al te graag dit al eerder ge lanceerde compromis. Vooral als het hen in staat stelt door te gaan met boeren. Funnekotter doet er niet dramatisch over: „Ik zeg tegen mijn collega's: op 400 hectare kun je ook nog hele mooie dingen doen." Maar anderen, zoals de Neder landse boer Piet Weller, zijn te gen. „Je kimt teruggaan van 1000 hectare naar 400, maar je moet maar afwachten welke 400 hectare je krijgt. Van mijn 1000 hectare is maar 400 geschikt voor landbouw." Weller ziet afstaan of verkleinen als 'zand in de ogen strooien', en wil maar één ding: financiële compensatie. Hoewel beide Ne derlanders actief zijn in een po ging de Zimbabwaanse staat voor een internationaal ge rechtshof te slepen, geeft hun verschil van inzicht aan dat Moegabe's strategie werkt. Regie De vraag is verder wat de zoge naamde oorlogsveteranen doen als 'van boven af' een oplossing wordt opgelegd. Degenen die al land hebben gekregen, zullen niet snel weer opstappen. Som migen houden het erop dat loka le potentaten kunnen doen wat ze willen, maar anderen menen dat er wel degelijk een strakke regie is. GPD Brandweerlieden in duikpakken lopen naar hun boot bij een overstroomd kruispunt in het Oostenrijkse Steyr. foto Leonhard Föger/RTR van onze redactie buitenland SALZBURG - Zware regenval veroorzaakte gisteren opnieuw grote problemen in Midden-Eu ropa en eiste levens in Oosten rijk, Duitsland en Tsjechië. In Opper- en Neder-Oostenrijk haalden helikopters mensen van de daken van hun over stroomde huizen. De scheepvaart op de Donau werd wegens de zeer hoge wa terstand in heel Oostenrijk ver boden. In Salzburg verdeelden hulpverleners' zandzakken on der de bevolking om te helpen voorkomen dat de huizen vol water stroomden. De stad is tot rampgebied verklaard. Alle bruggen in de stad zijn gesloten. In de stad Hallein, ten zuiden van Salzburg werd in een volge lopen kelder het lijk van een man gevonden. In Mariapfarr in het zuiden van het land kwam een brandweerman om het le ven. Hij viel in een snelstromen- de beek en werd door het water meegesleurd. Ook in Duitsland eiste het aan houdende noodweer gisteren twee levens. Een 30-jarige poli tieagente kwam in Mecklen- burg-Voor-Pommern om toen haar auto bij hevige regenval over de kop sloeg. Door een au to-ongeluk op de A4 kwam een man om en raakten negen men sen gewond. Op tal van plaatsen, zoals in het Duitse district Traunstein (Bei eren), is de noodtoestand afge kondigd. De rivier Traun is op veel plaatsen buiten de oevers getreden. Talloze huizen zijn ondergelopen. De snelweg A8 tussen Neukirchen en Bad Rei- chenhall was afgesloten wegens overstromingen. Ook in de deelstaten Slees wijk- Holstein, Bremen en Saksen on dervond het verkeer veel hinder van ondergelopen wegen. De Saksische brandweer had han denvol werk met het leegpom pen van kelders en ondergrond se garages. In Leipzig moest de brandweer binnen drie uur 350 keer uitrukken. In het zuidwes ten van Saksen regende het on afgebroken. Vooral in het oosten van Duitsland wordt de komen de dagen nog veel meer regen verwacht. Evacuatie In Tsjechië verdronk een man in Midden-Bohemen in een rivier. De overlast is het grootst in de steden Ceske Budejovice, Cesky Krumlov en Prachatice. Het le ger helpt er met het evacueren van bewoners. Het water in de Moldau en de Elbe steeg gisteren nog steeds. Bruggen zijn ingestort en trei nen kunnen niet rijden. De hoofdstad Praag (1,2 miljoen in woners) kampte met de ergste overstromingen in honderd jaar In het gebied van de Zwarte Zee in Rusland worden nog twintig mensen vermist. In die regio zijn sinds donderdag 58 mensen om gekomen door overstromingen ANP/DPA/AFP Het onderzoek van de Franse magistraat legt een duizeling wekkend ingewikkeld netwerk bloot van financiële malversa ties. Alle denkbare varianten lijken te zijn gebruikt om het eventuele onderzoekers zo moeilijk mogelijk te maken de herkomst te achterhalen van bankrekeningen in de erkende belastingparadijzen. Een aanzienlijk deel van de Elf fondsen heeft Sirven volgens Van Ruymbeke besteed aan 'po litieke corruptie', zowel in Frankrijk als elders. In totaal zou Sirven daaraan 49,5 miljoen euro hebben uitgegeven. Het geld was bestemd voor politieke partijen en individuele politici. Om eventuele sporen op voor hand uit te wissen, werd het geld voor het grootste deel in contan ten uitgekeerd. Bijna evenveel geld, 52 miljoen euro volgens de onderzoeks rechter, besteedde Sirven aan 'klassieke omkoping': bedrijven en buitenlandse regeringen kre gen geld in ruil voor gunstige condities voor het olieconcern. Dat gebeurde in Duitsland, Spanje, Venezuela en vooral in een reeks Afrikaanse staten. Kasteel Sirven dacht ook aan zichzelf; 17,6 miljoen besteedde hij privé in de tijd dat hij bij Elf werkte. Een kasteel in Touraine met de bijbehorende drie hectare bos en een rosarium, een villa op Ibi- za. schilderijen, een complete bibliotheek en juwelen voor zijn echtgenote - ook voor de leve rancier zelf kon het niet op. Na zijn vertrek bij Elf stortte Sirven nog eens 53 miljoen euro uit de kas van de onderneming op eigen rekeningen bij banken in Liechtenstein, Monaco en Lausanne. Hi] schafte er onder meer onroerend goed mee aan in het Verre Oosten, waarheen hij was gevlucht vanwege een in ternationaal arrestatiebevel. Sirven werd in februari vorig jaar in Manilla gearresteerd en zit nu vast in de Parijse Santé- gevangenis. Dumas Tot dusver is slechts één onder deel van de Elf-affaire voor de rechter gebracht: de omkoping van oud-minister van Buiten landse Zaken Roland Dumas. Diens vriendin, Chistine De- viers-Joncour, stond op de loon lijst van Elf en moest de minister gunstig stemmen voor de ver koop van fregatten aan Taiwan. De komende herfst dient deze zaak in hoger beroep en Sirven zal daarbij als getuige worden opgeroepen. Het proces tegen Sirven zelf begint niet eerder dan voorjaar 2003. GPD door Henk Glimmerveen PARIJS - De van omkoping ver dachte topman van het vroegere Franse (staats-)olieconcern Elf, Alfred Sirven, heeft ruim 172 miljoen euro uitgegeven om po litieke partijen te financieren, corrupte buitenlandse potenta ten om te kopen en zichzelf te verrijken. Dat staat volgens het doorgaans goed geïnformeerde weekblad l'Express in het eindrapport van onderzoeksrechter Renaud van Ruymbeke. In het jongste num mer van het weekblad zijn de belangrijkste delen van het rap port gepubliceerd. Het docu ment zou dit voorjaar al door Van Ruymbeke aan de advoca ten van Sirven zijn verstrekt. SEOUL - Leden van de Zuid- Koreaanse delegatie (r) schud den de hand van hun collega's uit het Noorden (I) aan het begin van het overleg in in de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoul. Na enkele uren werd gisteren het overleg over verbeteren van de wederzijdse betrekkingen op geschort. Vandaag wordt verder gepraat. Over de inhoud van het overleg is niets meegedeeld. Beide buurlanden hebben be loofd om concrete oplossingen te zoeken. De leider van de Noord-Koreaanse delegatie, Kim Ryung-sung vertelde ver slaggevers dat er 'iets positiefs' uit de besprekingen zal voort komen. foto Kim Jae-Hwan/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5