Camera hoort thuis in rechtszaal PZC PZC pr. Roemeense zigeuners scheppen hun Wassenaar in Buzescu EIHPC m pe'sowMMoxATC- Voetbal hooligans Zonder bonden is de baas oppermachtig Openbaarheid is goed voor het vertrouwen in de rechtspraak te gast 13 augustus 1952 dinsdag 13 augustus 2002 door Boris Dittrich Nu de pro forma-zitting van de strafzaak tegen Volkert van der G. rechtstreeks op de te levisie werd uitgezonden, heeft het grote publiek kunnen zien, hoe het er in een rechtszaal aan toegaat. Geen spektakel, maar koel analyseren wat er aan be wijsmateriaal voorhanden is en wat daar tegen in te brengen valt. Wat telt zijn feiten, niet ge voelens. Dat is een verademing na een periode van maanden, waarin bijna iedereen zijn me ning gaf over wat Volkert van der G. bewogen had en de ene complottheorie werd ingehaald door de andere. Ik ben het zeer eens met de be slissing van de Amsterdamse rechtbank om bepaalde delen van de zitting te laten uitzen den. Ik hoop dat die lijn wordt doorgetrokken en dat de echte zitting over ongeveer drie maanden, wanneer de zaak in houdelijk wordt behandeld, eveneens mag worden gefilmd. En dat tv-registratie niet be perkt blijft tot deze zaak, maar dat ook andere rechtbanken over de brug komen. Hoofdbeginsel in onze rechts staat is de openbaarheid van rechtspraak. Artikel 6 van het Europees Verdrag van de Rech ten van de Mens regelt dat pro cessen toegankelijk zijn voor het publiek en de media, geen enkele uitgezonderd. Dus ook de radiomicrofoon en de tv-ca- mera moeten worden toegela ten. De openbaarheid verstevigt de controlefunctie van het publiek ten opzichte van de wijze waar op de rechters hun werk doen. Rechters zijn onafhankelijk. Een zware vorm van openbaar heid en de mogelijkheid van pu blieke kritiek moet de onafhan kelijke rechter scherp houden. Onderscheid Het wekt dan ook bevreemding dat tot nu toe in Nederland bij na altijd camera's en microfoons uit de rechtszaal worden ge weerd. Hooguit mag de binnen komst van de rechters worden vastgelegd en het voorlezen van de uitspraak. Voor de rest moe ten de krantenjournalisten maar een verslag schrijven van wat er zich zoal afspeelt. Dit on derscheid tussen journalisten is gebaseerd op de macht der ge woonte en op angst voor het on bekende, maar heeft geen goede juridische grondslag. Natuurlijk zijn er uitzonderin gen mogelijk op dit beginsel van openbaarheid. De belangrijkste is dat de camera mag worden ge weerd indien de bescherming van het privéleven van de pro cespartijen dit eist. Dat bete kent niet dat er helemaal niets meer mag worden uitgezonden. De rechter kan bepalen dat een deel van de zitting weggelaten wordt of dat de verdachte of bij voorbeeld een getuige onher kenbaar wordt gefilmd. De techniek staat tegenwoordig voor niets. Een groot voordeel van een tv- registratie is dat alle proces deelnemers op de zitting aan wezig zijn en op eikaars argu menten reageren. Daardoor ontstaat een compleet beeld van de zaak. Onzin Dat is nog eens wat anders dan al die praatprogramma's op te levisie, waar sommige advoca ten ongebreideld hun kant van de zaak toelichten en nauwe lijks weerwerk krijgen. Insiders weten dat er soms grote onzin wordt uitgekraamd, maar het grote publiek wordt op het ver keerde been gezet. Ondertussen heeft het Openbaar Ministerie in de beeldvorming het nakij ken, want het is de officier van justitie niet toegestaan buiten de zitting om in te gaan op de strafzaak. Dit was voor de vice- president van de Amsterdamse rechtbank Lauwaars enkele ja ren geleden reden om voor de camera in de rechtszaal te plei ten. Hij zat de beruchte straf zaak tegen de Hakkelaar voor en was het mediaspektakel voorafgaand aan de zitting spuugzat. Door tv-registratie van de zit ting zal de aandacht van de me dia zich verleggen naar het mo ment dat het er werkelijk toe doet. Het publiek wordt van de zakelijke benadering in de rechtszaal heel wat wijzer dan van de stoere, oncontroleerbare verhalen van advocaten in praatprogramma's op de buis. Televisieregistratie van de zit ting zal meer begrip kweken bij het publiek voor de uiteindelij ke uitspraak. Men kan zelf mee maken welke dilemma's er zijn en welk deel van het bewijs te gen de verdachte te mager is. Vertrouwen De uiteindelijk door de rechter op te leggen straf kan in een ka der worden geplaatst. Voor het vertrouwen in de rechtsstaat is dat van groot belang. Meer en meer lijkt het er op dat burgers bij sommige uitspraken van rechters hun vraagtekens plaat sen. Zij snappen niet hoe de rechter tot een bepaald oordeel heeft kunnen komen. Vaak wordt gezegd dat de rechters in Nederland licht straffen. Uit onderzoek blijkt dat dit vroeger het geval was, maar dat de Ne- derlandse rechters in Europa inmiddels een middenpositie innemen. Toch blijft het verhaal van hel milde strafklimaat de ronde doen. Opvallend is dat mensen die daadwerkelijk een strafzaak hebben bijgewoond op de publieke tribune en alle argumenten voor en tegen heb ben gehoord, vaak het oordeel van de rechter onderschrijven. In Nederland is er één rechts zaal, waar de camera constant aanwezig is en waar we de ver dachte recht in het gezicht kun nen kijken. Niemand maakte er bezwaar tegen. Het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag laat heel de wereld meekijken naar het proces tegen Milosovic. Maar het is wel hypocriet dat een paar honderd meter verder op in de Haagse rechtbank geen camera wordt toegelaten in za ken, die de Nederlandse samen leving ernstig hebben geschokt. yitë mMMe... Ik wil dat de wetgever zijn ver antwoordelijkheid neemt en het uitgangspunt van toegankelijk heid voor alle media in de wet vastlegt. Richtlijnen kunnen de uitzonderingen gedetailleerd regelen. De voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak, mr. van Delden, voerde onlangs als argument tegen tv-uitzending aan dat hij wilde dat het publiek moeite zou moeten doen om naar de rechtszaal te komen. Thuis de tv aanzetten vond hij te makkelijk. Ik hoop dat de uit zending van de pro forma-zit- ting tegen Volkert van der G. heeft geleerd dat dit soort betut teling uit de tijd is. GPD Boris O. Dittrich is Tweede-Kamer lid voor D66 en fractiewoordvoer der justitie Het voetbalseizoen moet nog beginnen, maarj eerste schermutselingen aan het front var.) hooligans hebben zich al voorgedaan. De opl dag van Feyenoord werd twee weken geleden doorn kleine groep aangegrepen om anti-joodse leuzen ter] pen. Zondag voerden PSV-supporters actie tegen de;t geheten combi-regeling, waardoor zij uitsluitend;] trein naar de Amsterdam Arena konden afreizen *3 een wedstrijd tegen Ajax geprogrammeerd stond.i woede tegen die maatregel richtte zich zelfs tegen de J gen spelers, toen de bus van de Eindhovense voetbal club lange tijd werd verhinderd te vertrekken. Telkens bij het aanbreken van een nieuw voetbals' zoen lijken alle betrokkenen volledig te wordenow vallen door het verschijnsel vandalisme. En elk seizoé weer buitelen voetbalbestuurders en politici over-j kaar heen om in het wilde weg suggesties te opperen!] oplossing van het probleem. Dit keer is doodzwijgen! beste remedie, vindt Feyenoord-voorzitter Van denfj rik. Zijn Eindhovense collega Van Raay acht de» meentelijke overheid schuldig en toonde zelfs bed voor de actie van de PSV-supporters. PvdA-Kamerj Van Heemst meent Feyenoord te moeten bestrad door de club een wedstrijd zonder publiek te latensj len. Dat is een straf waarmee niet alleen de goedwill?. de Feyenoord-fans maar ook die van de tegenpa] worden benadeeld. Dat kenmerkt de beperkte ds gang van de ideevorming rondom het onderwerp bi;i politiek. De nieuwe staatssecretaris van Sport,'de CD An Ross, breekt met de traditie en heeft gisteren een pil dooi gehouden voor een nauwe samenwerking tus» rijk, voetbalclubs, gemeenten en politie. Er moet a einde komen aan het afschuiven van verantwoordelij heden, aldus de staatssecretaris. Duidelijker kanzijij niet stellen. Tot dusver acht geen der betrokkenenzj daadwerkelijk verantwoordelijk voor het wangeth van de hooligans, die het in getal zwaar moeten aflï gen tegen de ware liefhebbers. De clubbesturen vinei dat het voetbalvandalisme uitsluitend een maatschL- pelijk verschijnsel is dat door justitie en politie li worden afgehandeld. Gemeentelijke overheden men dat de clubs zelf maar orde op zaken moeten stellen.) politie neigt ertoe de handen van het probleem a!| trekken. In Groot-Brittannië is aangetoond dat met een goa samenwerking tussen overheid, politie en clubs,];! behulp van meldingsplicht voor bestraf ten goede red taten kunnen worden geboekt. Ross wil alle partijl volgende maand om de tafel hebben om nu eens aanè finitieve oplossingen te gaan werken. Uit haar wooréj blijkt ambitie. Zij dient er echter wel van doordrong te zijn dat zij de enige is die de betrokkenen aan detail gekluisterd kan houden. Werkgeversvoorzitter Jacques Schraven wil niet meer met vakbonden on derhandelen over CAO's omdat die te weinig leden hebben. Het alternatief is om iverkgevers samen met ondernemingsraden de arbeidsvoorwaarden te laten bepalen. Werkne mers lopen dan het risico opgezadeld te worden met een CAO die volledig naar wens is van de directie. door Sylvia Marmelstein Hij is zich kapot geschrokken van de uitlatingen van de VNO-NCYV-voorzitter. Rob Brand, ruim tien jaar lid van de ondernemingsraad van Exxon Mobil vindt het een 'ontiegelijk slecht idee' van Schraven om ondernemingsraden samen met de baas de arbeidsvoorwaarden te laten regelen. „Bij ons bedrijf gebeurt het al en het heeft voor de werknemers veel nadelen." De ondernemingsraad (OR) waar Brand in zit regelt met de directie de arbeidsvoorwaarden van de 1700 werknemers van Esso Nederland en Exxon Mobil Chemical Holland bv en Exxon Chemical Holland LLC in Rot terdam en Breda. Als kaderlid van FNV Bondgenoten kijkt hij jaloers naar bedrijven waar vakbondsonderhandelaars dat werk doen. „Voor de CAO-onderhandelin- gen beginnen mogen alle leden doorgeven welke punten ze het belangrijkst vinden. Bijvoor beeld loon, kinderopvang of vrije tijd. Dan worden daar ei sen uit geformuleerd. Die eisen gaan weer terug naar de leden, die ze moeten goedkeuren of bij schaven. Dan gaan de bonden de onderhandelingen in met de werkgevers. Tijdens de onder handelingen worden de leden steeds weer ingelicht, vooral vóórdat belangrijke beslissin gen worden genomen. Dan kun nen ze nog ingrijpen." Ondemocratisch Dat mist Brand in de onderhan delingen met de OR. „Als onze directie een eindbod op tafel legt, moeten de OR-leden daar meteen over beslissen. Ze mo gen niet eerst peilen wat de werknemers ervan vinden Het is dus een ondemocratisch pro ces. De baas bepaalt wat wel en niet mag." Bovendien kan de baas misbruik maken van zijn machtspositie. Brand is wel eens onder druk gezet door de directie om uit de OR te stappen. „Ze vonden me lastig." OR-leden zijn afhankelijk. Ze worden als werknemers betaald door de man die tegenover hen zit bij de onderhandelingen. „Zeker als ze prestatiebeloning krijgen, duiven ze geen tegen gas te geven. Komt de baas met een voorstel dat slecht is, dan wordt het muisstil. Terwijl on afhankelijk onderhandelaars onmiddellijk zouden zeggen: „Dat gebeurt niet, anders gaan we staken.Dat de OR geen sta kingskas heeft, maakt de baas oppermachtig, stelt Brand. „Je kunt als werknemer toch niks doen als je het niet eens bent met zijn voorstellen." Een ander nadeel is volgens Brand dat OR-leden zelden over goede onafhankelijke informa tie beschikken. „Ze zijn het hele jaar gewoon bezig met hun werk. Maar vlak voordat de on derhandelingen over arbeids voorwaarden beginnen, moeten ze zich plots verdiepen in wat de normale (loon)eisen zijn in ver gelijkbare bedrijven. Die infor matie krijgen ze dan vaak van de directie. Of het klopt is dan natuurlijk de vraag." Het idee van Schraven betekent dat werknemers erg afhankelijk worden van hun collega's in de OR. „Als je geluk hebt. zijn dat capabele mensenAnders zijn ze het verlengstukken van de baas." Zo maakte Brand het mee dat er bij OR-verkiezingen te weinig kandidaten waren. De directie regelde toen zelf men sen die zij wel zag zitten." Machtsmisbruik Ook heeft Brand meegemaakt dat de directie haar machtsposi tie misbruikte. „De OR werd on der druk gezet om akkoord te gaan met het uitvoeren van al cohol en drugstesten op werk nemers. Iets wat volgens de Ne derlandse wet verboden is. De arbeidsinspectie moest er aan te pas komen om de directie tot be daren te brengen." Brand hoopt dat VNO-NCW met de bonden blijft onderhan delen. „Werknemers moeten gewoon het werk kunnen doen waar voor ze zijn aangenomen bij het bedrijf. Daarvoor zijn ze opge leid en daarin zijn ze deskundig. Voor onderhandelen over ar beidsvoorwaarden hebben we andere experts." GPD Sommigen trekken in een traditie van eeuwen her nog rond in huifkarren, anderen hebben een de plorabel krot gevonden. Maar een kleine minder heid van de 530.000 zigeu ners in Roemenië woont dezer dagen in paleizen. Hun hoofdstad is Buzes cu, honderd kilometer buiten Boekarest. etnische groep die elders voor namelijk bedelend en verkom merend worden aangetroffen. Zij zijn zigeuners, die hun for tuin hebben gemaakt als zaken lui in metaal. Om aanschouwelijk te maken wat zijn geliefdste metaal is, hoeft Stancu slechts zijn mond te openen. Hij heeft meer dan tanden van goud. Achteloos haalt hij een gouden dollarmunt uit het jaar 1873 uit zijn zak en declameert „Deze is 24 karaats, 35 gram. U kunt hem hebben voor 800 dollar. Ik heb een hoop van deze munten geërfd van mijn opa." Niet iedereen gelooft dat de pa leisbewoners hun welvaart aan spaarzame opa's te danken heb ben. Patramescu Marin, de door Cees van Zweeden Als Bureatza Stancu uit zijn raam kijkt dwalen zijn ge dachten af naar vroeger. Een paard trekt een boerenkar over de zandweg, bij elke voetstap een wolkje stof opwerpend. Op de wagen ligt het ontzielde li chaam van een oude vrouw- op gebaard, omringd door rouw- klagende nabestaanden. De processie herinnert Stancu, een 47-jarige zigeuner, aan ver vlogen tijden. Nog niet zo lang geleden was hij even arm als de paupers die langs zijn raam hun dode op een boerenkar naar haar laatste rustplaats tronen. Zelf had hij zich een gemotori seerde begrafeniswagen kun nen veroorloven, zoals hij zich onlangs voor de bruiloft van zijn dochter ook een band van vijfduizend euro veroor loofde. Armoede is voor Stancu een ab stract begrip geworden. „Onder het communisme was het onmo gelijk iets dergelijks te bezit ten", zegt hij met een hoofdknik naar zijn paleisje met 45 ka mers. „Je moest altijd uitleggen waar het geld vandaan kwam. Nu worden geen vragen meer gesteld." Filmset Stancu is niet de enige in Buzes cu, honderd kilometer buiten Boekarest, die ruim is behuisd. Wie voor het eerst door het dorp rijdt, waant zich op een filmset. Aan weerszijden van de hoofd straat rijzen kitscherige palei zen op, opgesmukt met torentjes waarop de naam van de eige naar prijkt. Mercedessen glin steren achter gietijzeren poor ten in de zon. Buzescu, dat amper vierduizend inwoners telt, is echter geen filmset. De paleizen zijn echt, en hun bewoners zijn leden van een Bureatza Stancu voor zijn paleisje, foto Cees van Zweeden/GPD/ voormalige burgemeester van Buzescu, lacht als hem ge vraagd wordt waar de zigeuners hun geld vandaan hebben. „Er is hier veel gestolen na de val van het communisme", zegt hij eenvoudig. Irrigatiebuizen Niet ver van Buzescu ligt Seaca, een ander dorp. Seacg betekent in het Roemeens 'zonder water', wat een ironische naam is. Tien jaar geleden werd het complete stelsel van irrigatiebuizen ge stolen in het dorp, dat nu in een gebied ligt dat snel aan het ver woestijnen is. Na de val van het communisme verdwenen in de hele streek benoorden de Donau irrigatiebuizen, telegraafdra den en elektriciteitskabels. Specialiteit van de zigeuners is altijd metaalbewerking ge weest, maar alleen de rijke zi geuners van Buzescu slaagden erin dat op industriële schaal te doen,Zi j weten niet eens hoe ze de hamer moeten hanteren", schampert Victor Petrache. „Zij hebben arbeiders die het werk voor hen doen." Petrache is een van de arme zi geuners in Buzescu, die zijn weggemoffeld achter de facades van kitschpaleizen. Het kost hem twaalf uur om een koperen distilleertank te maken, die hij voor 250 euro kan verkopen. „Maar er zijn weken waarin ik niets verkoop", zegt hij. „En ik heb vijf kinderen." Beledigd De etnische Roemenen, een driekwart meerderheid in Bu zescu, zien de transformatie van hun traditionele dorp in een pa- leiswijk met gemengde gevoe lens aan. Patramescu Marin, de voormalige burgemeester, voelt zich 'beledigd' door de ostenta tieve rijkdom. Maar andere dor pelingen halen er hun schouders over op, wellicht omdat zij een graantje meepikken van de wel vaart. Na enkele glazen bier vliegen de verdachtmakingen gezwind over de tafel in het café bij de in gang van het dorp. „De zigeu ners stalen zelfs metalen voor werpen uit de kerken", zo weet een boer. „Maar wij hebben nooit ordeproblemen met ze ge had, en ze betalen goed. Roe meense gezinnen krijgen 80.000 euro betaald voor hun huis, als de zigeuners de grond nodig hebben." GPD MOORDZAAK - De Hoge Raad buigt zich over de 'moordzaak van Nieuw- en Sint. Joosland'. Een garage houder is door de Middel burgse rechtbank veroor deeld tot zes jaar cel, omdat hij had geprobeerd zijn vrouw te doden. De man leid de gas van een draaiende benzinemotor via een gat in het plafond van zijn garage naar de slaapkamer, waar de vrouw lag te slapen. De Nieuwlandse overleefde de aanval. Poging tot doodslag werd niet bewezen ATOOMENERGIE - In Zuid- Ohio gaan de V S een grote fa briek bouwen voor atoom energie. De drie miljard dol lar kostende fabriek moe', zorgen voor een strategische voorraad U-235. Dit maten-- aal is nodig voor atoombom men en atoomfabrieken. WATERPEIL - Waterscha; 'De Breede Watering bewes ten Yerseke' wil het water peil rond Schore verhogen Daartoe worden stuwdam men geplaatst in enkele wa tergangen. Door de water stand in hoge gebieden hoor te houden en in lage gebieder laag, moet het aantal over stromingen worden terugge drongen. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (ad)unct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail. redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tol 10.30 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoer.1 zondag van 16.00 tot 18 00 uur i Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,--) per maand 19.25 per kwartaal: 52,-- perjaar 198 - - Voor toezending per post geldt 1 een toeslag. E-mail. abo@pzc.nl Beèindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor j het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.- zaterdag €1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% 87V> Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantoorure11 worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel (0118)484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes' Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 in onderdeel van hel Wegener-concern OeiWj is verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voc c-- (abonnementen)adrnimstratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten ent' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselede?' derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. atdef lezersservice Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot UJGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4