I Ophef over misdaadcijfers Ouders van Andrea Luten nemen het op voor politie PZC Eis vijf jaar voor doden dochter Staatssecretaris Ross is afschuifbeleid rond voetbalgeweld beu Aanpak criminaliteit berust mogelijk op oude informatie Surinamers herdenken op eigen wijze bij Slavernijmonument le" Biljet van vijf euro sslijt snel SFOR-gebied Nederland verdubbelt Bakfiets is goedkoper Gezondheid Claus blijft broos Mogelijke uitlevering familie Best Stroom aangiften na dood katten Goedkoper telefonisch reisadvies Minder varkens naar destructor dinsdag 13 augustus 2002 geval, raden, i de voorj tste- is er zon blijft Zelfdoding is doodsoorzaak nummer één bij dertigers DEN HAAG - Zelfdoding is doodsoorzaak nummer één onder dertigers. Bij de twintigers komt zelfdo ding op de tweede plaats, na verkeersongevallen. Het aantal mannen dat zich van het leven berooft is twee keer zo hoog als onder vrouwen. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het jaar 2000. Het aantal zelfdodingen is in 2000 overigens con stant gebleven: 1500. Van de ruim 140.000 personen die dat jaar in Nederland stierven, is dat ruim één procent. Het aantal perso nen dat zichzelf van het leven berooft, is groter dan het aantal verkeers slachtoffers. Het aantal zelfdodingen onder twintigers en derti gers vormt met 15 procent een belangrijk deel van het sterftecijfer in die leeftijdsgroepen. Dit rela tief hoge aantal wijt het CBS aan het lage sterfte cijfer door ziekten in deze leeftijdsgroep. Voor beide seksen is ver hanging de meest ge bruikte methode, bij de mannen betreft het zelfs de helft van het aantal zelfdodingen. Andere veel voorkomende methoden zijn het innemen van me dicijnen en/of alcohol, voor de trein springen en zelfverdrinking. Vrouwen nemen twee keer zo vaak een fatale portie medicijnen in als mannen. Ruim de helft van het aan tal zelfdodingen gebeurt m de woonomgeving. Bij deze categorie kiest bijna 60 procent voor verhan ging en bijna 20 procent voor alcohol en/of medi cijnen. Tien procent van de zelfdodingen heeft plaats op de spoorbaan. In acht procent van alle ge vallen vindt zelfmoord plaats in zee, rivier of plas. GPD door Rudi Buis DEN HAAG - De aanpak van de criminaliteit is mogelijk geba seerd op oude, verkeerde cijfers. Justitie en politie gaan ervan uit dat zestig procent van de mis daad door 'veelplegers' wordt gepleegd. Maar justitie beschikt al enige tijd over gegevens die erop wijzen dat dit cijfer lager ligt. De betreffende gegevens staan in de Landelijke Criminaliteits kaart 1999, een overzicht dat de politie heeft gemaakt van aan giften en verdachten. Het on derzoek werd in februari van dit jaar afgerond, maar is gisteren pas naar buiten gekomen. Uit de cijfers blijkt dat niet de veelple gers, maar juist de vele nieuw komers het grootste aandeel (39 procent) in de misdaad hebben. Veelplegers zijn verantwoorde lijk voor 'slechts' twintig pro cent van de totale misdaad. Cij fers van een jaar eerder gingen uit van ruim zestig procent. De nieuwkomers, mensen die nog niet eerder door de politie zijn opgepakt, waren volgens dat oudere onderzoek verant woordelijk voor negen procent van de misdaad. Dat blijkt nu bijna veertig procent. Het beleid van de vorige minis ter van Justitie, Korthals, is ge baseerd op de eerste Landelijke Criminaliteitskaart. In de nota Criminaliteitsbeheersing van medio vorig jaar staan alle idee- en die justitie tot en met 2005 wil uitvoeren om de misdaad te gen te gaan. Een deel van de nota is gericht op het aanpakken van de veel plegers. omdat zij een belang rijk aandeel zouden hebben in de totale omvang van de crimi naliteit. Op basis daarvan heeft de regering miljoenen euro's be schikbaar gesteld om de veel plegers aan te pakken. Hele loopbaan Dat de cijfers uit het eerste on derzoek onduidelijk zijn wordt in de nieuwe Criminaliteits kaart ruiterlijk toegegeven. De onderzoekers hebben de eerste keer niet alleen de processen- verbaal van het te bestuderen jaar (1998) opgeteld, maar alle criminele activiteiten 'uit de loopbaan' van de veelplegers. Dus ook criminele acties van soms al tientallen jaren geleden. En dat zegt weer weinig over het huidige aandeel van de veelple gers, valt in de nieuwe Crimina liteitskaart te lezen. Overigens stellen de onderzoekers ook dat de kaart van 1998 nog maar een 'tussenproduct' is. Justitie snapt de ophef niet. De veelplegers hebben nog altijd een onevenredig aandeel in de misdaadcijfers, stelt woord voerder W. Stevens. „We hebben in de nota de oude cijfers ge bruikt, maar daarbij ook keurig aangegeven dat het de cijfers betreft over de hele criminele carrière van de veelplegers." Justitie zegt dat het geld voor de misdaadbestrijding 'absoluut niet' naar de verkeerde post is gegaan. De Raad van Hoofdcommissa rissen en het College van procu reurs-generaal, de top van het OM, houden eveneens overeind dat veelplegers verantwoorde lijk zijn voor meer dan de helft van de misdaad.Het verschil in cijfers is wetenschappelijk ge zien misschien juist, maar de praktijk ligt volgens ons an ders", zegt C. den Bakker, woordvoerder van de Raad. „Stel dat wij een junk in een jaar tijd vijf keer oppakken, dan komt hij vijf maal voor in de Landelijke Criminaliteitskaart. Maar tegelijkertijd weten wij dat hij waarschijnlijk meer mis drijven heeft begaan om zijn da gelijkse portie te scoren." GPD 19' AMSTERDAM - Het biljet van ^vijf euro slijt sneller dan het ou- 12ode tienguldenbiljet. De overige 122eurobiljetten lijken vooralsnog 205 wat schoner en slijtvaster te zijn 11t"dan de Nederlandse guldenbil jetten van weleer. j^Van alle biljetten die De Neder- 1gjlandsche Bank (DNB) in juli ter 165jcontrole kreeg aangeboden, pjwerd 3,6 procent afgekeurd en 095 uit de roulatie genomen. „Dat is I2ieen laag percentage, maar we 12* zijn ook nog bezig met een rede- 20l"lijk schone voorraad", zegt een 1 ^woordvoerder van DNB. Naar (verwachting worden aan het Ijeinde van het j aar 55 a 6 procent 'van alle biljetten afgekeurd. 141 Het afgelopen weekeinde werd bekend dat eurobiljetten veel sneller slijten dan de oude Duit se marken, De levensduur is 40 procent korter, omdat de euro's 'sneller scheuren, verkreukelen en vervuilen. 'Bij DNB worden dagelijks zes a zeven miljoen biljetten door grote machines gecontroleerd. In het afgelopen decennium keurde de centrale bank jaar lijks 7,5 procent van het Neder landse papiergeld af. GPD Enkele honderden Surinamers hebben een stille tocht gehouden naar het Slavernijmonument in in Amsterdam. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Enkele hon derden Surinamers hebben gis teren een stille tocht gehouden naar het Slavernijmonument in het Oosterpark in Amsterdam. Ter plaatse zongen vrouwen, ge kleed in zwarte en witte rouw kleding liederen en strooiden bloemen op het monument. Met gebeden herdachten de aanwe zigen hun voorouders, omgeko men tijdens de slavernij. De onthulling van het monu ment op 1 juli zorgde voor veel onvrede onder de Amsterdamse Surinamers. De onthulling was alleen toegankelijk voor geno digden. De vele belangstellen den werden toen op afstand ge houden. Sommigen van hen probeerden door de hekken heen te breken. Beveiligingsme dewerkers en politie hadden grote moeite de orde te handha ven. Van de ceremonie was niets te zien. De hekken waren met zwart plastic afgeplakt. De Su rinaamse organisatie Soso Lobi besloot een stille tocht te hou den naar het monument om zo een waardige afsluiting te vor men na het rumoer dat bij de onthulling ontstond. Dominee C. Lindner van de Evangelische broedergemeen schap uit Amsterdam Zuidoost stond stil bij driehonderd jaar slavernij en de daaropvolgende 139 jaar vrijheid. Op 1 juli 1863 schafte de Nederlandse rege ring de slavernij af. „Al die jaren vechten wij voor gelijkheid en erkenning. Slavernij is iets on grijpbaar, alsof het er nooit was. foto Juan Vrijdag/ANP En toch zijn de kinderen van de kinderen er door gevormd", zei hij tijdens de plechtigheid bij Let monument. ANP van onze redactie binnenland nieuw verdeeld. „Met minder mensen hou je het zelfde grondgebied in de gaten. De aanwezige landen krijgen elk een groter deel van koek", al dus een defensiewoord voerder. Nederland blijft vertegenwoordigd met een eenheid van batal jonsgrootte: zo'n 1150 mensen. De internationale vredesmacht kan verder in krimpen omdat de naleving van het vredesak koord goed verloopt. SFOR begon in 1996 met 42.000 militairen. Behalve voorkomen dat de be volkingsgroepen de onderlinge vijandelijkheden weer hei-vatten, verleent SFOR onder meer steun aan vluchtelingen en ontheemden. GPD DEN HAAG - Het gebied in zuidwest-Bosnië waar Nederlandse SFOR-militairen toezien op handhaving van de vrede, wordt bijna twee keer zo groot. Nederland krijgt vanaf donderdag ook een groot deel onder zijn hoede van de Canadese sector. Nu beslaat het 'Nederlandse SFOR-deel' nog 214 vierkante kilometer. De reden voor de commando-overdracht is de ver minden ng van de totale vredesmacht SFOR (sta bilisation force) in Bosnië van 18.000 naar 12.000 militairen. Daarom wordt het gehele gebied op- van onze redactie binnenland ASSEN - Op de derde dag van de rechtszaak tegen de verdach te van de moord op de 15-jarige Andrea Luten zijn onder andere de ouders van het slachtoffer als getuige gehoord. Zij namen het daarbij op voor de recherche. Drie van de elf opgeroepen ge tuigen kwamen gisteren niet op dagen, onder wie een vrijdag ge trouwde man die verklaarde dat hij wel wat anders te doen had. jVoor de rechtbank in Assen worden sinds vorige week nïnaandag tal van getuigen on dervraagd, die zijn opgeroepen door zowel officier van justitie m Wolters als advocaat A. Moszkowicz. jDe ouders van Andrea, die op 10 mei 1993 in de bossen bij Gijs- selte werd vermoord, werden in tegenstelling tot de andere ge tuigen achter gesloten deuren gehoord. Na afloop liet de moe der weten dat ze door Moszko wicz vooral werden onder vraagd over de relatie tussen de familie en de politie. De moeder vermoedt dat de advocaat het onderzoek naar de moord on deruit wil halen, maar volgens haar is daar geen reden toe. Zo wel het eerste rechercheteam als het in 1999 geformeerde cold case team' heeft volgens haar goed werk geleverd, ondanks 'enkele kleine foutjes die ieder een wel eens maakt'. Behalve de ouders van Andrea werden gisteren de kroongetui ge en zijn vader opnieuw opge roepen. Van de drie overige ge tuigen die gisteren verschenen, liet een man uit Hoogeveen we ten dat hij in de loop der jaren is gaan twijfelen of de jongen die hij op de dag van de moord zag, wel een bril had gedragen. Ook het haar stond hem nu anders voor de geest. Kort na de moord werkte de man mee aan de com positietekening van een jongen met een bril en stekelhaar. Psychiater De 27-jarige verdachte kwam zelf gisteren ook even aan het woord. Officier van justitie Wol ters diende een verzoek in om de man naar het Pieter Baan Cen trum (PBC te sturen, omdat een psycholoog en een psychiater verschillende adviezen hadden gegeven overeen mogelijke per soonlijkheidsstoornis. Daarop nam de verdachte zelf het woord: „We zitten hier alle maal omdat een meisje is ver moord, maar ik heb daar niets mee te maken. Ik heb mijn ei genaardigheden, maar als er stukken worden uitgehaald, kan iedereen wel naar het PBC De verdachte noemde een PBC-onderzoek stigmatise rend en kondigde aan er n iet aan mee te zullen werken. Het ver zoek werd overigens afgewezen, maar het is mogelijk dat de rechtbank in een later stadium alsnog zo'n onderzoek gelast. Inmiddels hebben drie vrouwen aangifte gedaan tegen de ver dachte. Nadat twee ex-vrien- dinnen van de man de politie hadden gemeld dat hij hen naar de keel had gegrepen, meldde een derde vrouw dat zij door hem zou zijn bedreigd. Donderdagen eventueel vrijdag worden zeven getuigen gehoord en worden de feiten met de ver dachte doorgenomen. Maandag wordt ingeruimd voor het re quisitoir en het pleidooi van de advocaat. ANP LEEUWARDEN - De taxi werd te duur, dus worden de kinde ren van drie scholen in Leeuwarden voortaan met de bakfiets naar de buitenschoolse opvang Kabaalstraat gebracht. De gele bakfiets is gistermiddag na schooltijd officieel in gebruik genomen. Er kunnen op de beide bankjes vier kinderen plaatsnemen. Bij slecht weer kan er een huifje omhoog, zodat ze droog zitten. Het vervoermiddel is in principe geschikt voor kinderen tot en met een jaar of acht. Oudere kinderen kunnen op de bakfiets leren fietsen. De bakfiets is voorzien van versnellingen en is uiterst wendbaar. Als de twee maan den durende proef slaagt, dan willen de Stichting Kinderop vang Leeuwarden en Stichting VervoersBalans Noord-Ne derland de bakfietsen van Deense makelij op grotere schaal inzetten. foto Jacob van Essen/ANP DEN HAAG - De gezondheidssituatie van prins Claus blijft 'broos en kwetsbaar', aldus de Rijksvoorlichtingsdienst gis teren, „De prins heeft de operatie van afgelopen vrijdag goed doorstaanmaar er is in zijn situatie geen wezenlijke verande ring opgetreden." Prins Claus kreeg eind vorige week in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam een pacemaker geïmplanteerd om een einde te maken aan hartritmestoornissen. ANP BEST - Minister Donner van Justitie beslist binnen enkele weken over de uitlevering van zeven inwoners van het Bra bantse Best aan de Verenigde Staten. De autoriteiten daar verzochten om uitlevering omdat de groep, allen familiele den, in de VS een grote serie winkeldiefstallen zou hebben ge pleegd. Dat heeft een woordvoerder van justitie in Den Bosch gister middag bevestigd. Opa, oma, vier kinderen en een stiefzoon zouden tot een bende behoren. De familie woont sinds twee jaar in Best. ANP GOUDA - Het doodbijten van drie katten door twee honden afgelopen zondag in de Goudse wijk Goverwelle heeft bij de politie en dierenambulance al geleid tot veertig aangiften van vermissing en mishandeling van huisdieren. De politie en de hulpdienst sluiten meer aangiften niet uit, zo maakten ze gis teren duidelijk. Getuigen zagen zondag twee honden, een Jack Russell en een bouvier, drie katten achterna zitten en grijpen. De drie katten werden even later doodgebeten aangetroffen op straatDe po litie nam de honden in beslag. De eigenaar, een 40-jarige Gou wenaar, krijgt een proces-verbaal omdat ze niet aangelijnd waren. Als blijkt dat de dieren meer op hun geweten hebben, dan zullen ze mogelijk worden afgemaakt. ANP DEN HAAG - Reizigers met het openbaar vervoer kunnen sinds gisteren een goedkoper reisadvies van treinstation naar treinstation krijgen via het nieuwe telefoonnummer 0900- 1475. Dit nummer kost vijfendertig eurocent per minuut. Dat is vijftien eurocent goedkoper dan het deur-tot-deur-reisad- vies via 0900-9292. Het nieuwe nummer verstrekt ook informatie over grote stremmingen bij bus, trein, tram, metro en veerboot. De servi ce is vooral bestemd voor reizigers die al onderweg zijn en met hun mobieltje een snel overzicht willen hebben. GPD ZOETERMEER - Het Productschap Vee en Vlees (PVE) zal hooguit zo'n 20.000 varkens opkopen die zwaar vervuild MPA-voer hebben gegeten. Van de 29 bedrijven die zich aan vankelijk hadden aangemeld zijn er vijftien afgevallen. Dat blijkt uit een overzicht van het PVE. Van de veertien bedrijven die nog in de molen zitten, hebben vijf een contra-expertise laten doen. Het is niet bekend wan neer daar uitslag van komt. Aanvankelijk leek het er op dat zo'n 50.000 varkens gedood en naar de destructor zouden moeten. Dat zijn er nu flink wat minder, omdat de eigenaars van twaalf bedrijven hun aanvraag introkken. Op drie andere bedrijven bleken de varkens bij nader inzien niet besmet te zijn. AJVP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Ross van Sport wil dat voetbal clubs, gemeentebesturen en po litie nauwer samenwerken bij het tegengaan van voetbalvan dalisme. Er moet een einde ko men aan het afschuiven van ver antwoordelijkheden. Ross reageerde met haar opmer kingen op de eerste ongeregeld heden in het nieuwe voetbalsei zoen, onder meer afgelopen zondag tijdens de wedstrijd Ajax-PSV. De CDA-bewinds- vrouwe wil begin september met alle betrokken partijen om de tafel gaan zitten. Een van de zaken die zij uitgezocht wil zien is of het zinvol is de wet zo te wijzigen dat een meldingsplicht op het politiebureau te koppe len is aan een stadionverbod. Supporters van PSV verhinder den zondag dat de bus met de spelers en het bestuur van de Eindhovense club op tijd kon afreizen naar Amsterdam voor het duel om de Johan Cruyff Schaal tegen Ajax. De wedstrijd begon vij f kwartier later dan ge pland. Volgens Ross kan het niet zo zijn dat een kleine groep het maar voortdurend blijft verpesten voor het grote voetbalminnende publiek. In het Verenigd Ko ninkrijk is volgens haar al veel bereikt Dan moet het ook in Ne derland kunnen. Dat vergt een gezamenlijke in spanning van de clubs, de ge meenten en de rijksoverheid, al dus de staatssecretaris. Tijdens de bijeenkomst van volgende maand wil zij een inventarisatie van de bestaande regels en wil zij nagaan in hoeverre deze re gels ook worden gehandhaafd. De indruk bestaat dat partijen de verantwoordelijkheid voor de handhaving van zich af schuiven en steeds naar de an der wijzen, aldus de woordvoer der van Ross gisteren. Verder wil zij met de betrokke nen, waaronder ook de ministe ries van Justitie en Binnenland se Zaken, praten over andere mogelijkheden om het voetbal vandalisme op korte termijn aan te pakken. Meldingsplicht is een optie, maar vergt een wetswijziging en kost daarom tijd. ANP pagina 4: commentaar door Rennie Rijpma AMSTERDAM - Voor de recht bank in Amsterdam is gisteren vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 43-jarige vrouw uit de hoofdstad. Zij doodde op 21 fe bruari tijdens een ruzie met haar man haar 17-jarige doch ter. die tussenbeide kwam. Het was nooit haar bedoeling geweest haar dochter dood te steken, ze had haar niet eens ge zien, verklaarde de verdachte. Ze zou haar ogen hebben geslo ten en haar gezicht afgewend toen ze met een vleesmes in de richting van de handen van haar man stak, die haar belaagde met de voet van een lamp. Ze raakte echter haar dochter en stak haar in het hart. Het meisje overleed kort daarna. Ook de 60-jarige echtgenoot van de verdachte werd geraakt, in ieder geval in zijn bovenbeen en mogelijk in zijn buik en nek, maar dit laatste ontkent de vrouw. De officier van justitie zag er poging tot doodslag in Het doden van haar dochter noemt de officier doodslag. Hoewel ook de officier ervan uitgaat dat de vrouw haar doch ter nooit heeft willen doden, heeft zij volgens haar het risico aanvaard dat dit zou gebeuren. De man met ze in februari ruzie maakte was haar derde echtge noot Haar eerdere echtgenoten had ze niet zelf mogen uitkie zen. Haar familie drong de man nen aan haar op en de huwelij ken bleken geen succes. Voor haar derde man koos ze zelf. Niet uit liefde, maar omdat hij voor haar en haar twee dochters zorgde. Dit ging overigens vaak met harde hand. De rechtbank doet 26 augustus uitspraak. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3