PZC Advocaat wil stallen snel van slot Geen vreemd volk op tunnelterrein Leerlingen wonen week in Cow City Politie blundert met beelden pinpasdief in Opsporing Verzocht pp I Q no fiCvldllu Oostburgse hormoonvarkens moeten na contra-expertise weer in de handel In de rij voor plaatsbewijs rommelmarkt Philippine maakt zich op voor Mosselfeesten Twijfel over staken strijd tegen Waterfront cömfbrtD -r*. C-J HOEKMAN"*"" wMui zeeuwse almanak Gezond VAKANTIE VAKANTIE s VAKANTIE ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 13 augustus 2002 l Hoor Sheila van Doorsselaer j OOSTBURG - De ondertoe zichtstelling door het ministerie j van Landbouw van drie Oost burgse varkensstallen moet zo I snel mogelijk worden opgehe ven wanneer blijkt dat de dieren negatief getest worden op het verboden hormoonpreparaat MPA. Dit zegt A. van Beek, ad vocaat van Oostburg Varkens BV, bestaande uit de 27 eigena- ren van de dieren. Haalt het Mi- nisterie de stallen niet van slot, [dan stapt Van Beek naar de rechter. Deze week wordt een tweede proefslachting uitgevoerd on der een aantal Oostburgse var kens die eerder positief getest waren op het hormoonprepa raat. Als het hormoon bij deze contra-expertise niet wordt aangetroffen, moeten volgens l Van Beek de varkens weer nor- HULST - In de hal van het I stadskantoor in Hulst begint zaterdagochtend om negen uur de verkoop van plaatsbewijzen I voor de rommelmarkt tijdens de Reynaertfeesten. Die feesten vinden het weekein- i de erna (24 en 25 augustus) j plaats. Op de rommelmarkt mo gen enkel tweedehands spullen I vei kocht worden. Jaarlijks staan tientallen be- I langstellenden uren voordat de I deuren van het stadskantoor open gaan al in de rij. Zij willen zo verzekerd zijn van een plaatsje op het 's Gravenhof- plein. Vooral voor de zaterdag- markt is de belangstelling groot. I Alleen inwoners van de ge- meente Hulst kunnen een deel- namebewijs bemachtigen. maal verhandeld kunnen wor den. In de betreffende drie stal len in Oostburg (aan de Coxy- de-, Maria- en Maagdenberg weg) zijn in totaal zo'n 21.000 varkens gehuisvest. Begin juli werd een aantal van de varkens positief getest op de aanwezig heid van MPA. Zij hadden met het hormoon vervuild veevoe der te eten gekregen. Het minis terie van Landbouw deed ver volgens de stallen 'op slot'; de dieren mogen tot op heden niet meer verhandeld worden. De varkenshouders zijn hierdoor gedupeerd en lopen inkomsten mis. Zij stapten naar hun advo caat en eisten bij het ministerie een contra-expertise in de we tenschap dat deze test negatief zal uitvallen. Het hormoon wordt immers binnen twee we ken afgebroken en het varkens vlees is dan zeker geschikt voor consumptie. Monsters Het ministerie mag een dergelij ke contra-expertise niet weige ren, de boeren moeten dan wel zelf de tweede test betalen. Van Beek kondigt aan dat in de loop van deze week een aantal var kens geslacht zal worden voor nieuwe monsters. Het ministe rie bood nog aan dezelfde mon sters van de eerste slachting nogmaals te onderzoeken, maar dat zag Van Beek niet zitten. „Dan hoef ik de uitslag niet te weten, want die is natuurlijk positief! Daarbij kan er in de tussenliggende periode theore tisch van alles met die monsters zijn gebeurd. Dus vertrouw ik ze niet. Wat nog wel zou kunnen, is nieuwe monsters nemen van hetzelfde varken, maar die monsters zijn er niet. Daarom moeten er opnieuw varkens ge slacht worden." De Veterinaire Universiteit van Gent zal binnenkort uitspraak doen over het verantwoord af nemen van monsters van ver dachte dieren. Volgens Van Beek is over de huidige wijze van het afnemen van monsters nog wel het een en ander te zeggen. In Koewacht is de speelweek begonnen, met als thema het wilde westen. foto Charles Strijd door Eugène Verstraeten KOEWACHT - Voor alle basis schoolkinderen heet Koe wacht deze week Cow City. De speelweek die de grote vakan tie afsluit, staat in Koewacht dit keer helemaal in het teken van het wilde westen. De speelweek ging gistermid dag officieel van start met een optocht vanaf het Kerkplein naar Cow City-terrein bij de basisschool de Eikelaar. Enke le tientallen cowboys en india nen liepen broederlijk naast elkaar in de kinderoptocht, waarin ook een huifkar zijn opwachting maakte. De jeugd kon gistermiddag meteen de handen uit de mouwen steken, want er moesten hutten in el kaar worden getimmerd om het wild-west dorp gestalte te geven. De bouwwerken wor den donderdagavond weer af gebroken en opgestookt tij dens een groot kampvuur, dat de speelweek af sluit. Ook elders in de gemeente Axel begon gisteren de jaar lijkse speelweek. In Zuiddorpe staan de activiteiten in het te ken van het thema circus. In Axel beperken de activiteiten zich niet tot de basisschool kinderen, maar wordt er ook wat georganiseerd voor de jeugd van 12 tot 18 jaar. Softbal Zo werd er gisteren softbal ge speeld en kon er een grafitti banner gemaakt worden. Op het programma voor vandaag staat een avond- en nachtspel en donderdag is er in het jeugdcentrum aan de Wal- straat een Beachparty Disco. In de gemeente Terneuzen hoeven de kinderen zich deze laatste week van de vakantie ook niet te vervelen. In de kern Terneuzen worden tot en met donderdag op verschillende plaatsen activiteiten gehou den, evenals in Hoek. Daar is het thema 'de ruimte', met on dermeer robots, raketten en ufo's bouwen. In en om het Meulengat in Sluiskil is er de ze week ook van alles te bele ven en op het korfbalterrein in Zaamslag zijn er woensdag en donderdag allerlei spelletjes in het teken van de 'de boerde rij'. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De politie Zee land heeft de Nationale Recher che Informatiedienst gevraagd om in een volgende uitzending van Opsporing Verzocht een blunder te rectificeren. De Vlis- singer die vorige week op tv was te zien, blijkt niet de dader te zijn van een diefstal in Oost- Souburg. De politie onderzoekt nog hoe de fout kon ontstaan. Het programma Opsporing Ver zocht toonde maandag 5 augus tus beelden van een pinnende man. Hij werd ervan verdacht met een gestolen pas geld op te nemen. Nog tijdens de uitzen ding meldde een Vlissinger zich. Hij bevestigde dat hij de pinner was, maar ontkende schuldig te zijn aan diefstal. Met de beelden trachtte de poli tie een twee maanden oude zaak op te lossen. In de nacht van za terdag 25 op zondag 26 mei werd ingebroken in een huisartsen praktijk in Oost-Souburg. Naast geld werd ook een pinpas meegenomen. Met deze pas trachtte een verdachte daarna geld te pinnen bij de Rabobank in de Spuistraat in Vlissingen. Nader onderzoek van de politie wijst dat er sprake is van een be hoorlijke flater. De op video vastgelegde man pinde met zijn eigen pas en niet met de gestolen pas. De uitgezonden beelden zijn van het verkeerde pinappa- raat. De 'echte' verdachte pinde wel op het bewuste tijdstip, maar op een ander apparaat. Hiervan zijn volgens politie woordvoerder J. van Mourick ook beelden vastgelegd. Of die alsnog worden uitgezonden, is niet duidelijk. Niet alleen is er al zoveel commotie over de zaak, ook moet nog onderzocht wor den of de kwaliteit wel volstaat om uit te zenden. De betrokken man is inmiddels op de hoogte gesteld van de fout. Van Mou rick: ,.We hebben hem een grote bos bloemen gestuurd." door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De 26e Mossel feesten in Philippine staan in het weekeinde van 24 en 25 au gustus in het teken van ver trouwde programma-onderde len zoals de uitreiking van de gouden mossel, mosselen koken op de markt en een rommel markt. De uitreiking van de gouden mossel gebeurt traditioneel tij dens de opening van de Mossel feesten. Ieder jaar opnieuw zet het organiserende feestcomité een persoon of instelling, die zich op bijzondere wijze ver dienstelijk heeft gemaakt voor de promotie van Philippine of de mossel in zijn algemeenheid in het zonnetje. Ook de interna tionale wedstrijd mosselen opensteken ontbreekt niet. De strijd om de Philippinetrofee maakt al zestien jaar deel uit van de Mosselfeesten. Natuurlijk is een feest niets zon der muziek. Fanfares en drum korpsen, streetbands, een disco op vrijdag in café Marinet en een feestavond met bingo in ge meenschapshuis De Kaaie leve ren op die manier een bijdrage aan het programma. Verder is er op beide dagen een kermis en wordt voor de achtste keer de Mosselrit - een toertocht voor recreatiefietsers - gehou den. Wandelaars komen aan hun trekken met de wandeling door de natuur die is uitgezet door wandelclub De Kwartels. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De drie be zwaarmakers tegen de bouw van het appartementencomplex Waterfront, op de plaats waar de watertoren in Terneuzen heeft gestaan, besluiten pas in de loop van deze week of ze de strijd voortzetten. Dat zegt E. van Ooij-Ortelee, een van de mensen die zich van meet af aan heeft verzet tegen de bouw van de woontorens. De bestuursrechter stelde de be zwaarmakers eind vorige week in het ongelijk. Daarmee kan de bouw van Waterfront nu einde lijk van start gaan. „Ik ben er zelf al een paar dagen over aan het nadenken", zegt ze. „Ik acht nog een behoorlijke kans aan wezig om naar de Raad van Sta te te stappen. Maar ik wil daar over nog overleggen met de andere bezwaarmakers", aldus Van Ooij-Ortelee, die zegt uiter aard teleurgesteld te zijn over de uitspraak van de rechter. Wethouder K. van der Hoofd (volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening) noemt het vonnis 'goed nieuws'. „Ik had er ook op gehoopt en gerekend." De wethouder wil direct na de bouwvakvakantie met aanne mingsbedrijf Van der Poel over leggen over de verdere gang van zaken. Bedrijfsleider M. van der Staal van Van der Poel is eveneens blij met de uitspraak. „Niet alleen voor onszelf, maar ook voor de kandidaat-kopers en de ge meente. Volgende maanden ne men we een besluit wanneer we met de bouw gaan begin nen." Advertentie) Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 Advertentie ürl VERKEER "VRAAG HET JAAP" Vanavond officiële opening www. duurzaam veiligwzvl. nl. Bekijk actuele info over het project en vraag Jaap Hennekeij het hemd van het lijf over rotondes, controles, BOB enzovoort. Chat-sessie van 19.30 tot 21.30 uur. Praten gaat Anne steeds be ter af. Haar zinnen worden langer, de woorden moeilij ker en hun volgorde logi scher. Voor een tweejarige spreekt ze heel behoorlijk, vinden haar trotse ouders, die zelf als onderwijzeres en journalist nogal kien zijn op correct taalgebruik. Op vakantie in Vrouwenpol der verraste Anne, opgroei end in Noord-Brabant, on- langs echter met een onver valst dialect. „Dè wul ik nie", riep ze uit, toen voorgesteld werd maar eens een middag slaapje te houden. „Van mij heeft ze het niet", ontkende vader ten stelligste op de verbaasde blikken van de Zeeuwse buren. Om zijn onschuld te bewijzen citeer de hij een oude tante. Die sta melde, toen ze hem als kleine jongen ontmoette: „Ooh, hij praot Nidderlans. Ach, as-tie verders mar gezond is." PHIVETERREHV geen toegang Op het uitkijkplatform bij de Westerscheldetunnel (Terneuzen) wijst een moeder haar kinderen aan waar de ingang zit. foto Peter Nicolai vlakbij, fietste hier weieens langs en dan word je toch nieuwsgierig. Een jaar geleden ben ik hier ook al eens geweest, toen die treintjes hier nog reden met van die tunnelstukken. Dat was in drukwekkend. Nu begint het allemaal alweer wat kaler te worden. Ze zeggen dat het hier straks weer bouwland wordt, net als vroeger. Dat kun je je toch bijna niet voorstellen?" Jaap van Rooijen komt uit Oost-Bra bant, maar heeft familie op Zuid-Beve- land wonen. „Ik dacht: ik ga eens in die tunnel kijken; er zal wel een of andere rondleiding zijn. Maar je mag er jam mer genoeg niet in. Ik kom zelf uit de bouw en had al veel over deze tunnel gelezen. Wat ik ervan gezien heb - in het centrum en op de videofilm - is echt im ponerend. Dat krijgen wij Nederlan ders toch maar weer mooi voor elkaar." Postbode Het Tunnelcentrum heeft inmiddels 157.000 bezoekers over de vloer gehad Daar zijn mensen bij die regelmatig him neus binnen steken en er dan direct ook een bezoekje aan de dijk aan vast breien, om de vorderingen met eigen ogen te volgen. In het centrum kennen ze het verhaal van die postbode, die ze ker in de beginfase dagelijks even kwam kij ken hoe de zaken ervoor ston den. Stonden de transportbanden stil en werd er dus geen specie afgevoerd, dan verkondigde hij aan wie het maar horen wilde dat er weer iets mis was met de tunnelboren. Een kenner dus. Miek Geerts schat dat van de 157.000 bezoekers er tot nu toe minstens 150.000 een kilometerslange wande ling voor over hadden om vanaf het uit kijkplatform een blik over het bouw terrein te werpen. Er wordt overwogen om het Tunnel centrum niet, zoals aanvankelijk de be doeling was, te sluiten en af te breken op het moment dat de tunnel volgend voorjaar in gebruik wordt genomen. Het centrum zou eventueel verplaatst worden naar een locatie dichter bij de tunnel en een permanente expositie moeten gaan herbergen. Er wordt nog gezocht naar medefinanciers. Mis schien wil die postbode wel een duit in het zakje doen; kan hij na zijn pensio nering mooi aan de slag als gids. zien van hittewerende bekleding en dus opnieuw moest worden behandeld en kapotgetrokken leidingen en kabels. De politie heeft de zaak in onderzoek. „En we zijn nu dubbel zo oplettend. Het personeel is ook ge waarschuwd dat KMW dit zeer hoog opneemt. Tja, zo iemand opsporen is natuurlijk hartstikke moeilijk. Er lo pen hier vierhonderd mensen rond en die hebben allemaal een speciale sleu tel. In de tunnel zelf hebben we nu ook extra bewaking, maar die mensen kun nen natuurlijk niet overal tegelijk zijn. Inclusief de kelders moeten ze wel 26 kilometer tunnel in het oog houden." Buitenstaanders zijn in de tunnel door gaans niet welkom. Oele: „Slechts bij hoge uitzondering en dan alleen onder begeleiding. Dat is puur uit veilig heidsoverwegingen, want het is nog steeds een enorme drukte in de tunnel nu we volop in de afbouwfase zitten. Eerst had je die treintjes die af en aan reden en nu is er gewoon werkverkeer met busjes en bestelauto's. Dan kun je daar niet te veel 'vreemd volk' bij heb ben." Hek Begin september '97 werd een groot aantal bomen gerooid in de Nieuw Neuzenpolder. Het was de voorbode van de tunnelbouw. Het 35 hectare gro te bouwterrein van de tuimel kreeg daarna snel vorm. Waar ooit bieten, aardappels en uien werden geteeld, maakten de tractoren en combines plaats voor het machinepark, de instal laties en kantoren van opdrachtgever Rijkswaterstaat en tunnelbouwer KMW. Het hele terrein werd ook direct voorzien van een metershoog hek om nieuwsgierigen buiten de poort te hou den. En nieuwsgierigen waren er te over. Die eerste maanden stonden ze op de dijk, fietsten eens langs de omhei ning of maakten een praatje met de be wakers. Maar óp het terrein kwamen ze nooit. Oele: „We hebben hier 24-uurs- bewaking, in de avond en nacht is er zelfs dubbele bewaking. Ach, overdag melden zich weieens toeristen, maar die verwijzen we steevast naar het Tun nelcentrum aan de rand van de polder." Miek Geerts van het informatiecen trum: „Bezoekers krijgen uiteindelijk ook de kans iets meer van het bouwter rein te zien vanaf ons uitkijkplatform. Toegegeven, nu we in de afbouwfase zitten, is het bij de tunneltoerit niet meer zo spectaculair als eerder toen die treintjes nog heen en weer reden, maar de mensen krijgen toch even een beeld van het werk." Dat wordt beaamd door mevrouw De Putter. „Ik woon hier door Wout Bareman TERNEUZEN - Weken geleden maak te tunnelbouwer Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) er wat beduusd melding van. In de Wester scheldetunnel in aanbouw waren ver nielingen aangericht. Door wie? Nie mand die het wist. j Kwaliteits- en veiligheidscontroleur j Edward Oele: „Het moet de een of an- I dere gestoorde zijn, denk ik. Maar wel een werknemer van een van de aanne mers, want mensen die hier niets te zoe- 1 ken hebben, zetten geen stap op het 1 terrein zonder dat dat direct wordt ge- signaleerd. Maar je moet toch wel een idioot zijn om op je werk dit soort ver nielingen aan te richten." De vastgestelde schade: bekladding van de tunnelwand, die net was voor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31