PZC Vissers willen zaad van platen Kermis op halve snelheid Neder-Duitse euro was kunstproject Voormalig raadslid en 'Abdijhersteller' Onderdijk overleden z-uuear FLEXl lüsure' Waddenzee biedt nog kansen bij nader inzien Brandalarm door kookplaatje Sloeweg tot in herfst afgesloten agenda textieldruk groothandel Adverteren? In de PZC natuurlijk s 12 dinsdag 13 augustus 2002 Niet alleen waren de attracties op de speciale dag voor gehandicapten gratis, maar ook werd de snelheid aangepast als het ze te snel ging. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam YERSEKE - De Producentenor ganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur (PO) in Yerseke wil mosselzaad opvissen van de droogvallende platen in de Waddenzee. Er is een vergun ning aangevraagd bij staatsse cretaris Odink van Natuurbe heer en Visserij. Begin augustus heefteen onder zoek naar de aanwezigheid van mosselzaad in het westelijke deel van de Waddenzee plaats gevonden. Daarbij werd, op een klein stukje in het Molenrak na, nauwelijks mosselzaad aange troffen. De resultaten van het onderzoek geven volgens de PO weinig hoop op een mosselzaad vangst van enige betekenis. Ver wacht wordt dat het visbare be stand ruimschoots onder de 400.000 mosselton (één mossel- ton is honderd kilo) zal liggen. Daarom vindt de PO dat er meer visgebied moet komen. Ook de droogvallende platen in het oos telijke deel van de Waddenzee zouden volgens de organisatie opengesteld moeten worden. Het is nu nog verboden daar te vissen, omdat de platen als voedselreserve voor de vogels dienen. De PO meent echter dat de mosselvissers op basis van eerder gemaakte afspraken recht hebben op het mosselzaad dat op de platen ligt. In het be- Over de toekomst van de kerncentrale Borssele loopt een rechtszaak in Den Bosch. Die is echter niet aangespannen door EPZ om sluiting te voorkomen (PZC, zaterdag 10/8), maar door het Rijk om sluiting eind 2003 af te dwingen leidsbesluit 1999-2003 staat dat het bevissen van de droogval lende platen wordt toegestaan, mits in het diepere westelijke deel van de Waddenzee minder dan 400.000 mosselton zaad ligt. Dat is nu het geval. Volgens de PO bevatten de pla ten momenteel een groot be stand aan mosselen. Een schat ting leert dat het gaat om 700.000 tot een miljoen mossel ton. Hoeveel daarvan moet wor den opgevist, weet de organisa tie niet. Dat hangt af van de daadwerkelijke hoeveelheid zaad die uit het westelijke deel wordt gehaald. In een binnen kort op te stellen visplan hoopt de PO meer duidelijkheid te ge ven. Overigens is het niet de eerste keer dat de PO een vergunning vraagt voor het vissen op de droogvallende platen. Tot grote ergernis van de mosselbranche wees de vorige staatssecretaris dat soort verzoeken consequent van de hand. In haar brief aan de nieuwe staatssecretaris stelt de PO dat aanvullende visserij op de droogvallende platen nood zakelijk is om de continuïteit van de bedrijfstak te verzeke ren. VLISSINGEN - De Vlissingse brandweer is met twee voertui gen, waaronder een ladder wagen, maandagavond rond 18.30 uur uitgerukt voor een brandje aan de Schelde- straat. Oorzaak was een oververhit kookplaatje. De brand bleek mee te vallen en was snel ge blust. door Rosalie Buizer GOES - Voor driehonderd voor namelijk verstandelijk gehan dicapten stond gisteren een middagje vol plezier en avon tuur op het programma. Op de Goese kermis konden zij gratis alle attracties bezoeken, poffer tjes eten en een suikerspin ha len. Organisator Johan Ordelman vindt het leuk dat hij iets kan doen voor gehandicapten. Hij is exploitant van grijpautomaten en organiseert al 2 5 j aar een gra tis middag voor gehandicapten. ,,Het is inmiddels een traditie geworden voor ons. Als je ziet hoe gelukkig die mensen zijn, dat is echt geweldig", vertelt Ordelman. „Voor gehandicap ten is het vaak niet mogelijk om een kermis te bezoeken. Het gaat vaak te snel of er is geen be geleiding. Nu passen we de rit ten aan en letten de medewer kers van de attracties goed op." Bij de Dance Parade - dit zijn snel ronddraaiende bakjes - staat een groepje te wachten om de attractie te betreden. Mark staat zenuwachtig te trappelen. „Wanneer mag ik er nu in?", vraagt hij ongeduldig aan zijn begeleidster. Op de vraag of hij dit niet eng vindt, antwoordt hij stoer: „Nee joh, dit is juist hart stikke gaaf." Mark blijkt inder daad stoer, want even later stapt hij vrolijk het bakje weer uit en eng was het helemaal niet volgens hem. Voor diegene die de snelheid iets te veel lijkt, wordt er een rondje op halve snelheid ingelast. Me dewerker Twan Rixel van de Dance Parade zorgt ervoor dat alles goed verloopt. „Om en om doen we een rondje op volle snelheid en een rondje op halve snelheid. Zo kan iedereen ge bruik maken van onze attractie. Als we zien dat het niet goed gaat met iemand stoppen we meteen." Van de aangepaste ronden maken andere mensen ook gelijk gebruik. „Kan ik thuis zeggen dat ik ook ergens in ben geweest", vertelt een held op sokken lachend. Veel te hoog Bij het reuzenrad is het een drukte van belang. Voor veel ge handicapten is dit een attractie waar niet zoveel lef voor nodig is. Maar voor S. Verhagen uit Goes is dit al te veel.,Ik vind het rad veel te hoog. Ik ki j k wel van af beneden hoe iedereen er in gaat, dat is voor mij genoeg." De extreme Mega Booster wordt wel gemeden. De snelheid wordt ook niet aangepast. Slechts een enkele Goesenaar waagt zich in het zestig meter hoge gevaarte. Maar Desiree van 't Gors, dag besteding voor verstandelijk gehandicapten, vertelt en- thouisiast dat ze er zo direct in zal gaan. Haar begeleider staat er een beetje witjes bij, hij zal met haar meegaan. Desiree wordt in het stoeltje gehesen en daar gaat ze dan. Haar medebe woners staan op een rijtje naar boven te kijken. „Oh, kijk dan, daar gaat ze", roept er een hard. Het lij kt alsof Desiree onderweg spijt krijgt van haar beslissing. Haar gezicht betrekt, maar als er vanaf de grond gezwaaid wordt, zwaait ze enthousiast te rug en steekt ze twee duimen de lucht in. Na vijf minuten staat ze weer met haar beide benen op de grond. Met een diepe zucht zegt ze: „Ikvondhet leuk."Het istijd geworden om naar de poffer tjeskraam te gaan voor een gra tis portie. door Maurits Sep SEROOSKERKE (W) - W. On derdijk. voormalig raadslid van de gemeente Veere en gepensio neerd hoofd van het bureau technische dienst van de pro vinciale griffie, is gisteren over leden. Hij is 79 jaar geworden. Onderdijk was als hoofd van de technische dienst van de pro vincie ruim veertig jaar betrok ken bij de restauratie en het onderhoud van de Abdij van Middelburg. Vanwege die be trokkenheid kreeg hij de bij- HEINKENSZAND - De Sloe weg (N254) is voorlopig afgeslo ten voor alle verkeer. In opdracht van de provincie is gisteren begonnen met groot schalige onderhoudswerk zaamheden. De afsluiting duurt tot en met 31 oktober. Het ge deelte tussen de Bemhardweg- West en de Stoofweg bij 's-Hee- renhoek gaat maandag 26 au gustus weer open. Na de opening van de Wester- scheldetunnel, maart volgend jaar, wordt de Sloeweg de voor naamste verbindingsweg met de A58. De Sloeweg krijgt een nieuwe asfaltlaag. Bij de op- en afritten van de A58 (afslag Heinkenszand) worden roton des aangelegd. Die moeten de verkeersveiligheid bevorderen, maar ook wagens vanuit het Sloegebied stimuleren de A58 te nemen in plaats van de Nieuwe Rijksweg langs 's-Heer Arends- kerke en 's-Heer Hendrikskin deren. Dat verkeer wordt via een 'bypass' om de eerste roton de naar de oprit van de snelweg geleid. Vanaf de A58 is de afslag Hein kenszand tot en met 31 oktober volledig afgesloten. Ook vanaf de Noordzakweg is het tot dan niet mogelijk de Sloeweg op te rijden. Borden geven de diverse omleidingen aan. naam 'de Abdijhersteller'. Door zijn functie speelde hij ook bij de restauratie en het onderhoud van andere provinciale gebou wen een belangrijke rol. Bij zijn I vervroegde uittreding in no- vember 1985 werd lovend vast gesteld dat hij 'nooit begrotin- j gen overschreden' had. Zijn deskundigheid op het ge- bouw van bouwen benutte On derdijk tevens in zijn werk als raadslid in de voormalige ge meente Veere. Hij vertegen woordigde het CDA (voorheen ARP) een kwart eeuw. Onder dijk was woordvoerder bouwen en financiën. In 1990 zei hij het openbaar bestuur vaarwel. Onderdij k vervulde in het maat- I schappelijk leven in Seroosker- ke een vooraanstaande rol. Zo was hij voorzitter van de mu ziekvereniging EMM. Verder was hij actief voor de afdeling Zeeland van de KNVB en bij de sportvereniging Serooskerke. Door zijn inzet voor het vereni- j gingsleven in zijn dorp werd hij ook wel 'de burgemeester van Serooskerke' genoemd. W. Onderdijk was drager van de eremedaille in goud in de Orde van Oranje Nassau. Hij wordt aanstaande donderdag om 14.00 uur begraven. Vooraf gaand vindt een herdenkings- dienst plaats in de gereformeer de kerk in Serooskerke. Die begint om 13.00 uur. STREEKACTIVITEITEN ~j BURGH - HAAMSTEDE - Ingang slot, 19.00 uur: Excursie Slot Haamstede; Museum Burghse Schoole, 19.00 uur Theaterrondleiding; RENESSE -Transferium, 10.00 uur: Stait fietstocht met gids; Tranferium, 13.30 uur-17.30 uur: Start tocht'Strijd tegen het water'; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur, 19.00 uur: Start excursie Boswachterij; Restaurant Zeelust, 20.00 uur: ZoeZaa Gezelschapsspel; ZIERIKZEE - Havenplein, 12.00 uur, 13.15 uur, 14.30 uur, 15.45 uur en 16.30 uur Optreden Bulgaars folklore ensemble T riavna; Centrum, 10.00 uur-17.00 uur: Maritiem dag; Den Hogen Blok, 13.30 uur: Fietsen voor senioren route Pepermolen; lieer, waar dan heen? Tot U alleen! Gij zult ons niet verstoten. Uw eigen Zoon heeft tot uw troon de weg ons weer ontsloten. Gezang 4495 Moegestreden, maar dankbaar voor wat hij mocht ontvangen, is toch nog onverwacht, door de Here tot Zich genomen mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa HINDRIK FREDERIK MEIJER - Henk - emeritus predikant 14 april 1916, +11 augustus 2002, Alteveer Onstwedde Scharendijke Scharendijke: H. M. Meijer-Visser Naaldwijk: Ernst en José Berkel en Rodenrijs: Netty en Dick Hellevoetsluis: Albertje en Rob Eibergen: Gerda Kleinkinderen en achterkleinkind "Vita Nova" Korenbloemstraat 28, 4322 BV Scharendijke De dienst van Woord en. Gebed voor familie, vrien den en belangstellenden zal gehouden worden vrij dag 16 augustus in de "Bethlehemkerk" van de S.O.W.-gemeente, Bethlehemplein 2 te Scharendij ke, aanvang 13.15 uur. Aansluitend zal de begrafe nis plaatshebben op de algemene begraafplaats te Scharendijke, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er in "De Putmeet", Ingridstraat 32 te Scharendijke. gelegenheid tot condoleren. pak de telefoon en neem de kor van idee naareindp vanaf bierviltje, flop pak de telefoon en neem de kortste weg van idee naar eindprodukt! het idee levert u: uit uw hoofd, vanaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tas tot jas, bedrukt of niet,l keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.- 0111 - 450026 fax 0111 - 450031 Beeldend kunstenaar Rutger Paets uit Hilversum, die claimt de maker van de verbouwde twee-euromunt te zijn. foto ANP door onze regioredactie HILVERSUM - Beeldend kun stenaar Rutger Paets uit Hilver sum zegt de maker te zijn van de twee-euromunt met een Neder landse basis en een Duitse rand die vorige week werd aangetrof fen. De ontdekker van de munt, P. van Es uit Vrouwenpolder, heeft echter zijn twijfels of Paets wel echt de maker van de munt is. Paets claimt het geestelijk ei gendom van het vervaardigen van Nederlandse euromunten met een 'buitenlandse' rand. Naast de munt met een Duitse rand heeft hij twee-eurostuk ken voorzien van randen uit België, Frankrijk, Italië, Grie kenland, Portugal en Oostenrijk en in omloop gebracht; gewoon door ermee te betalen in de win kel. Paets kwam op de gedachte voor zijn project toen hij de eer ste 'buitenlandse' euromunt in handen kreeg. Hij vindt het goed dat landen hun eigen iden titeit hebben willen geven aan de euro. „De Europese Unie legt ons van bovenaf op dat we Eu ropees moeten denken en kij ken. Maar dat werkt niet zo." Toen vorige week een van zijn munten werd 'ontdekt', schrok Paets. Hij had niet verwacht dat het al zo gauw zou gebeuren. Hij had de munten een kleine drie weken eerder in omloop ge bracht. De man uit Vrouwen polder die het stuk in zijn porte monnee ontdekte, bekeek de munt nader omdat hij lichte be schadigingen aan de rand zag. Het ging om een van de eerste door Paets bewerkte munten, inmiddels is hij er meer bedre ven in en veroorzaakt hij minder beschadigingen. „De munten en de randen gaan gemakkelijk van elkaar. Al past de rand van sommige landen beter dan die van andere. Ze zijn niet alle maal even gemakkelijk inwis selbaar, ze komen uit verschil lende fabrieken. Sommige moet ik er met grof geweld in slaan." Hij vindt de kwaliteit slecht: „Net als de eenwording". Thaise bath Paets houdt zich ook bezig met 'oud' geld. Hij vouwde de rand van een 500-lirestuk om een één-euromunt. Maar de kunste naar houdt het niet bij Europa: hij plaatste ook de rand van muntstukken van de Thaise bath om Nederlandse euromun ten. „De munten zijn perfect uitwisselbaar." Naast zijn mun- tenproject schildert Paets en maakt hij objecten/installaties, litho's en grafieken. Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën zei vori ge week donderdag het niet waarschijnlijk te achten dat het om een verwisseling ging. Hij dacht eerder aan een misdruk. Gisteren zei de woordvoerder dat het stuk moet worden on derzocht bij de Koninklijke Ne derlandse Munt in Utrecht om te bepalen wat ermee is ge beurd. De 'eigenaar' van het Neder lands-Duitse muntstuk, P. van Es uit Vrouwenpolder, hoopt vandaag duidelijkheid te heb ben over de twee-euromunt. Een expert van De Munt in Utrecht heeft Van Es uitgeno digd om de munt te onderzoe ken. De expert gaat er volgens Van Es op basis van een kran tenfoto van uit dat het om een gemanipuleerd geldstuk gaat. Uitsluitsel kan hij pas geven na het zien van de munt. Van Es heeft overigens zijn twij fels of Paets wel echt de maker van de munt is. „Hij zei dat hij de munt met een hamer heeft bewerkt en verder liet hij zich er niet over uit", aldus een scepti sche Van Es. „De munt zelf toont overduidelijk sporen van een tang. Daarnaast zegt de kunste naar dat hij ook met Belgische munten heeft geknutseld. Vrienden van ons hebben dat geprobeerd, het bleek helemaal niet te kloppen." Koud kunstje Tot slot heeft Van Es de indruk dat er inmiddels op grote schaal met de twee-euromunten ge knutseld wordt. Hij zegt door heel wat mensen gebeld te zijn die meedelen dat het een koud kunstje is. „Met een hydraulisch persje druk je hem er zo uit, zegt men." Zijn enthousiasme over de munt is daardoor een stuk minder geworden. „Maar ik wil het wel zeker weten. En het is leuk om op deze manier contact te maken met De Munt, om te zien wat daar allemaal gebeurt. Dat is een leuke bijkomstig heid." Gemengde munten zijn een wettig betaalmiddel. Het Openbaar Ministerie kan nog geen uitsluitsel geven over de vraag hoe het staat met de straf baarheid van het kunstproject. Paets zei eerder zich er van be wust te zijn dat zijn werk waar schijnlijk strafbaar is. Met droefheid geven wij u kennis dal, na een kort ziekbed, van ons is heengegaan onze lieve moeder en oma ANNA WIERINGA-NIJDAM sinds 31 mei 2000 weduwe van Martent Wieringa geboren overleden 9 augustus 1917 11 augustus 2002 te Groningen te Zierikzee Heesch: loop en Anja Wieringa Mark en Mélanie Thomas en Marloes Zierikzee, Arcus zorgcentra, locatie "Cornelia" Correspondentieadres: Bachlaan 47, 5584 BL Heesch. De crematieplechtigheid zal donderdag 15 augustus om 13.00 uur plaatsvinden in het crematorium te Middelburg, Westelijke Oude Havendijk 3. Na de plechtigheid is er in de ontvangkamer van het crematorium gelegenheid tot condoleren. Moeder zijn is alles geven, zorgen, lijden, liefde en leven. Moeder zijn is alles derven, alles... en tevreden sterven. Bedroefd om haar heengaan maar dankbaar dat een verder lijden haar bespaard is gebleven, geven wij u kennis dat. na een liefdevolle verzorging in zorgcen trum "Vremdieke". nog vrij onverwacht van ons is heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en overoma SUZANNA VERHELST sinds 5 februari 1977 weduwe van Cornells Constantinus Pladdet in de gezegende leeftijd van 95 jaar. Temeuzen: M. F. Deseijn-Pladdet P Deseijn Adrie en Ria Marianne en Constantijn Peter en Sandy Terneuzen: P. Stoffels-Pladdet A. M. Stoffels Levien en Mieke Roland Frank en Verona Annelies en Jos Arjan Martin Lianne en Henk Conny en Bram Robin llona Sylvia en Tom Remco Jordy Daphne Sluiskil: G. Pladdet Hoek, 11 augustus 2002. Correspondentieadres: Stuvesande 674. 4532 MN Temeuzen De afscheidsdienst zal worden gehouden j donderdag 15 augustus om 14.00 uur in de Nederlands Plervormde kerk, Louisa- straat 43 te Sluiskil. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvin den op de Algemene Begraafplaats te Sluiskil. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in "de Ark". Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, ge lieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Een ru enthad in uw eigen tuin. Dat is /xts écht genieten volgens Hc.xileisutv. Zwemmen dobberen, s/tanden, ontspannen... genieten. U kunt kiezen uit talloze formaten. Zelf houwen of die mensen van Ele.xi htm werk laten doen. Het is betaalbaar! En het kan snel. Graag vertellen u r ook meer over onze bubbelbaden en massage baden. Hel toppunt van genieten... De Roterij 4 Butgh-Haamstede 01II652300

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28