Aandacht voor de vakantiesores PZC O, o, o, wat zijn wij toch slim! Scoop wil jongeren vaker in contact brengen met cultuur Geboeid door klei en oersfeer I 10 Slachtofferhulp kunst cultuur Marcel Verreck promoot boek met treinmarathon Eyskens opent festival van Z-Vlaanderen Expositie in ziekenhuis De Honte Orgelconcert in Nieuwe Kerk van Zierikzee Tentoonstelling beeldsculpturen dinsdag 13 augustus 2002 door Jacques Cats Je zult het maar treffen dat je, zoals vorige week gebeurde, vertoevend aan de boorden van het Gardameer in la bella Italia, door een mitrailleur- vuur van hagelstenen wordt getrof fen. Autoruiten naar de filistijnen, het dak van de heilige koe veranderd in één grote poffertjespan, caravan on der de deuken. Daar zit je dan in den vreemde, worstelend met een taalpro bleem en met de constatering dat ga rages massaal dicht zijn omdat Italia nen graag tegelijk vakantie vieren. Geen vervangende ruiten beschik baar om de thuisreis te kunnen aan vaarden. Er is ook geen vertrouwd so ciaal netwerk om op terug te vallen. Gelukkig is daar dan nog die mobiele telefoon; doorgaans een doorgeefluik voor non-informatie, maar een gods geschenk onder zulke ontregelende omstandigheden. Zo'n natuuruitbarsting met al die na re gevolgen: het zou een mooie klus zijn voor een Stichting Slachtoffer hulp zoals die al jaren in Zeeland functioneert. Sinds kort bestaat er in die dienstverlening een zomerse vari ant: de toeristenslachtofferhulp. Ge pensioneerd techneut bij de Konink lijke Landmacht Ben van de Ven is één van de meer dan zestig vrijwilligers van Slachtofferhulp. „Ontzettend mooi werk"', vindt hij. „Je staat men sen niet alleen emotioneel bij, maar ook vaak in praktische zin." Slachtofferhulp en toeristenslachtof ferhulp, daar bestaat niet zoveel ver schil in. Als je tijdens je vakantie in de problemen raakt, maak je in grote lij nen dezelfde dingen mee als wanneer je in je dagelijkse doen bent. Alleen komt een toerist eerder in een extra benarde situatie te verkeren omdat die meestal ver van huis zit, op een plek waar hij heg nog steg weet en al zeker de weg weet te vinden naar de verschillende instanties. Je zult maar in het buitenland door beroving of diefstal alles kwijt raken. Op wie kun je dan een beroep doen? In zo'n geval biedt de toeristenslachtofferhulp een schouder om even tegen te leunen. Beladen term Bij ieder incident waarmee de politie wordt geconfronteerd, komt de vraag aan de orde: u heeft het een en ander meegemaakt. Wilt u slachtofferhulp? „Veel mensen weten niet wat die hulp voorstelt", heeft Van de Ven ervaren. Ben van de Ven: „Als vakantieganger ben je kwetsbaarder." „Het is ook een beetje een beladen term. Een mens speelt niet graag de rol van slachtoffer, knapt zijn zaakjes lie ver zelf op." Omdat de politie in de hectiek rond een incident nog wel eens vergeet om te wijzen op het bestaan van slachtofferhulp, trekt de organi satie zelf ook na of er bijstand nodig is. De vrijwilligers zijn op afroep be schikbaar. Ze houden verder spreekuur op politiebureaus, zoals in Renesse, Zierikzee en sinds kort in Se- rooskerke. Volgend jaar wordt ook een post in Zeeuws-Vlaanderen inge richt. Wat de hulpverleners zoal tegenkomen? Vaak zijn het verkeers ongevallen, in ernst oplopend tot dodelijke slachtoffers. „Trieste toe standen zijn dat", weet Van de Ven. „Mensen zijn totaal ontredderd." In zulke gevallen kan de hulpverlener emotionele steun bieden, maar ook helpen een aantal zaken weer op de rails te zetten. Het valt op dat Slacht offerhulp minder met de emotionele kant bezig zijn maar meer met het praktische gedeelte. Van de Ven: „Mijn invulling is dat mensen dat stukje emotie vaak verdringen. Men heeft er veelal eerder behoefte aan om een aantal praktische problemen met geld of verzekeringen op te lossen." De toeristenslachtofferhulp is zeer van nut bij het overwinnen van taal barrières. In opmerkingen klinkt vaak de opluchting door: 'nu kan ik in mijn eigen woorden duidelijk maken wat ik voel en wat er moet gebeuren'. Daarnaast gaan dingen in het gast land nog wel eens anders dan de toe rist thuis gewend is. In Duitsland is de rechtsgang in die zin anders dan in Nederland dat er vaak eerder een be roep wordt gedaan op rechtshulpver zekeringen. Er wordt veel sneller niet- materiële schade geclaimd. Bij de oos terburen wordt verder standaard pro- ces-verbaal opgemaakt, waarna ad vocaten de zaak afwikkelen. Van de Ven: „In Nederland moet je veel meer zelf de touwtjes in handen nemen." Dat je als toerist eerder het risico loopt om slachtoffer te worden, is vol gens Ben verklaarbaar: „Mensen zijn in de vakantie met een heleboel din gen bezig, behalve met veiligheid. En zeker als je kampeert, ben je kwets baarder dan wanneer je in je eigen huis verblijft. Daar wordt misbruik van gemaakt". Soms kan heel simpel ondersteuning worden geboden. Van de Ven haalt het foto Mechteld Jansen voorbeeld van een Duitse gezinnetje aan. Dat had zoveel zin in een patatje, dat vergeten werd de auto af te slui ten. Bij terugkeer bleek de tas met geld en alle waardepapieren verdwe nen. Gevolg: totaal geen contanten meer om zelfs ook maar de thuisreis te kunnen aanvaarden. „Met een voor schot kunnen zulke gedupeerden al enorm geholpen worden." De Stichting Slachtofferhulp is ook voor de financiële ondersteuning van toeristen voor een belangrijk deel af hankelijk van lokale overheden. Het bestaan van deze dienstverlening zou eigenlijk onderdeel moeten uitmaken van de promotie van het totale toeris tische product Zeeland, meent Ben van de Ven. Door te laten weten dat je maximale hulp krijgt aangeboden wanneer je tijdens je vakantie iets overkomt waar je niet op zit te wach ten. „Het moet toch een goed gevoel geven dat er de nodige aandacht aan je sores wordt besteed". Een pot en een schilderij van Bep Franzel. foto Peter Nicolai door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is een on gewone vraag die cabaretier en schrijver Marcel Verreck de treinreizigers stelt. „Goeiedag. Vindt u het leuk als ik u een ver haal voorlees?" De auteur heeft een mooie stunt bedacht om zijn literaire debuut Een wonder middel te promoten. In één dag doet hij met de trein alle twaalf provinciehoofdsteden en Rot terdam en Amsterdam aan. Meer dan duizend kilometer treinen van 's ochtends vijf voor zeven, vertrek uit Middelburg, tot kort voor middernacht, aan komst in Amsterdam. Onder weg leest hij voor of zingt hij een liedje van zijn nieuwe cd Van Mars. Maandagochtend blijkt het eer ste verhaal meteen een schot in de roos. Net na Middelburg of freert Verreck zijn speciaal ver vaardigde 'menukaart' aan een man die daarvoor Het Finan- cieele Dagblad even opzij legt. Op de kaart staan de hoofdstuk titels van Een wondermiddel, een boek met verhalen die een jongen aan een meisje vertelt om haar voor zich te winnen. „Een soort omgekeerde 1001 Nacht", aldus Verreck. De man kiest voor het hoofdstuk 'O, o, o, wat zijn wij toch slim!', dat gaat over mensen die zichzelf verrij ken. In tegenstelling tot de 'zelf verrijkers uit het bedrijfsleven', de 'droefgeestige graaiers' die zoveel geld op de beurs verdie nen dat ze het nooit meer kun nen opmaken, heb je ook men sen als de verteller, die zich rijk voelt bij een symmetrisch mo ment op de kilometerteller (133331) of een natuurwande ling als 'elders in het land' ieder een 'zwoegt voor het dagelijks brood'. Als het verhaal is voor gelezen, klapt de man in zijn handen. „Het eenmansapplaus is voor mij", constateert Verreck tevreden. Hij informeert nog even waarnaar de man op weg is. Naar Amsterdam, is het ant woord. Daar werkt hij op de beurs. Verreck begint te grijn zen. „O, dus u heeft precies het juiste verhaal gekozen." Net als de hoofdpersoon in het verhaal zullen Verreck en zijn begelei der Michiel Niesen van uitgeve rij Vassallucci maandag onge twijfeld wel eens hebben ge dacht: „O, o, o, wat zijn wij toch slimWant de publiciteitsstunt loopt, om het toepasselijk uit te drukken, als een trein. In Mid delburg zijn PZC en Omroep Zeeland ingestapt, radiomaker Rob Stenders belt kort voor sta tion Roosendaal op om Verreck live in de uitzending te halen en zo staan er op bijna elke etappe ontmoetingen gepland met ver tegenwoordigers van zowel lan delijke als regionale media. Als Verreck naast een reiziger aan schuift om voor te lezen, weet het duo meteen twee televisie camera's en twee fototoestellen op zich gericht. Column „Ik wilde mijn boek promoten op een manier waarop het ei genlijk nog nooit is gedaan", verklaart Verreck. „Ik ben co lumnist voor Metro. Op bijna elk station zie je die groene bak ken met kranten staan en door reacties op mijn column ben ik ervan doordrongen dat de trein een plek is waar veel gelezen wordt. In mijn enthousiasme ben ik achter de reisplanner ge kropen en toen bleek het te kun nen alle provinciehoofdsteden in één dag met de trein aan te doen. Mijn uitgever Vassallucci staat bekend om zijn spectacu laire manier van publiciteit ge nereren, dus die zagen het ook zitten. Dus inderdaad, via inter views op radio en tv en artikelen in de krant moet dit zich als een inktvlek over het hele land ver spreiden. Eerlijk is eerlijk, we hebben dit niet voor niks in au gustus gepland. Toen ik redac teur was van Propria Cures heb ben we eens een boekje gemaakt over prins Willem-Alexander. Dat presenteerden we ook in au gustus. Alle media van Neder land vlogen erop af. Dan kun nen ze een extra onderwerp kennelijk goed gebruiken." De auteur bekent dat hij tijdens de rit van Eindhoven naar Maastricht, waarvoor zich tot dusver nog geen journalist heeft aangemeld, mogelijk niet al te veel zal voorlezen. „Om mijn stem een beetje te sparen en uit te rusten. Want ik merk nu al dat het flink zweten is. En het is toch een beetje afhankelijk van de aanwezigheid van een came ra of ik voorlees." NS Verrecks marathon wordt on dersteund door de NS, die sinds vorig jaar sponsor is van de Boe kenweek. De vervoersmaat schappij die tot voor kort door velen vooral met vertragingen werd geassocieerd, steekt daar mee zijn nek uit, aldus Verreck. „Ik heb er wel vertrouwen in dat ik vanavond Amsterdam haal. Mijn kleine belang is in deze operatie gekoppeld aan het gro te belang van de NS. Zij willen laten zien dat het kan, duizend kilometer per trein door Neder land, zonder al te veel vertra gingen. Je weet natuurlijk nooit wat er gebeurt, maar in het reis schema zijn redelijk ruime over- staptijden opgenomen." Hoe versleten hij bij aankomst zal zijn. kan Verreck 's morgens om half acht nog niet inschat ten „In mijn column schrijf ik vandaag dat ik onderweg mis schien het Jan-Peter Balkenen de-gevoel zal ervaren. Oftewel: Waar ben ik in godsnaam aan begonnen?" door Anita Tournois GROEDE - De keramiek van kleikunstenares Bep Franzel straalt een oersfeer uit. Deze kunstenares is de hoofdexpo sant van een nieuwe expositie in Gallery d'Ouwe Smisse. Twee andere nieuwkomers zijn Ans van der Zweep en Theo Schotel. Van der Zweep's etsen werpen een blik op het leven van alle dag. Schotel is geïnspireerd door de Chinese schilderkunst. Franzel, uit Krimpen aan de IJs- sel, is geboeid en gebonden door het materiaal klei en weet het op een bijzondere manier uit te buiten, voor deze kunstenares is het de materie bij uitstek om weer te geven wat haar aantrekt en wat ze wilt zeggenDe natuur met al haar verschijnselen is een onuitputtelijke inspiratiebron. Speciaal geboeid door hetgeen verweerd, roestig of vergaan is, bijvoorbeeld hout of staal. Voorbeeld hiervan zijn de 'hou ten' sokkels, waarop haar ob jecten zijn geplaatst. Bij nader inzien zijn ze echter van kera miek. Planeten Andere inspiratiebronnen zijn eb- en vloedbeweging van Lek en IJssel en de planeten. Eb en vloed zien we terug in golvende lijnen in haar schalen en objec ten. Een ander veelvuldig toege past lijnenpatroon is de mense lijke figuur. Naast deze lijnen gebruikt Franzel tekens, waar bij pijl en spiraal het vaakst voorkomen. Spiraaltjes van draad zijn aangebracht in een pot en een schaal. Bij de pot zijn verschillende delen met ijzer- draad aan elkaar vastgemaakt en een opengewerkt randje is voorzien van een spiraaldraad. Bij de schaal op drie pootjes en uit twee delen zitten de drie spi raaltjes aan de binnenkant op de bodem. De kleinere binnen- schaal balanceert hierop. De bolvorm, een van de favorie te vormen, komt steeds terug en is te zien in de wereld van de pla neten. Deze vormen kun je door ze te verplaatsen van positie veranderen. Bijzonder zijn twee objecten waar de kunstenares glas toepast. Bij het ene voor werp is het binnenste doorschij nend en vormt een doorkijk. Een ander object moet een grot voor stellen, waar water doorloopt en binnenin ligt een druppel van glas. Opvallend is dat veel van haar werk uit twee delen be staat, die bij elkaar horen en el kaar versterken. De toegepaste kleuren, meest roest en blauw tinten, vindt men ook terug in de natuur. Het meest recente werk zijn haar schuttingobjecten. Hier valt veel te ontdekken: tek sten, verweerde en bemoste de len, tekens van de tijd, affiches en tekeningen. Franzel ver- door HenkPostma MIDDELBURG - Er komt in Zeeland een plan van aanpak om scholen en scholieren ener zijds en culturele instellingen anderzijds nader tot elkaar te brengen. Aanleiding is de constatering dat Zeeuwse scholieren het minst gebruik maken van ckv- bonnen: vouchers waarmee leerlingen goedkoop theaters, musea en bioscopen kunnen be zoeken voor het schoolvak cul turele en kunstzinnige vorming (ckv). De provinciale welzijnsorgani satie Scoop ziet op dit vlak een taak voor zich weggelegd. Sa men met de scholen denkt Scoop eind oktober een plan gereed te hebben dat verbetering moet brengen in het cultuuraanbod voor middelbare scholieren. Scoop-woordvoerder Willem Huijbreghs erkent dat sprake is van een 'inhaalslag': de samen werking tussen scholen en cul turele instellingen is in Zeeland nog niet optimaal. Scoop houdt zich al jaren na drukkelijk bezig met het opzet ten en verbeteren van het cul tuureducatief aanbod voor scholieren. De organisatie heeft daar negen medewerkers voor in dienst, deels werkend op parttime-basis. „We zijn in Zee land de aangewezen organisatie om bemiddeling en ondersteu ning te bieden", zegt Huij breghs. „De afgelopen jaren hebben we veel energie gesto ken in de cultuurmenu's voor het basisonderwijs. Het ontbrak aan menskracht om ons na drukkelijker op het voortgezet onderwijs te richten. Nu de cul tuurmenu's voor het basison derwijs op het goede spoor zijn gezet, kunnen we meer voor het voortgezet onderwijs gaan doen. Bonnen Sinds de invoering van het vak culturele en kunstzinnige vor ming voor de hogere klassen van vwo en havo in het schooljaar 1999/2000, verstrekt de Stich- beeldt hetgeen ze wil zeggen, net als in al haar overige werk, in een originele eigen taal met picturale en grafische elemen ten. Nieuw werk Twee nieuwkomers in Gallery d'Ouwe Smisse zijn Ans van der Zweep en Theo Schotel. Van der Zweep exposeert figu ratieve kleurenetsen met een humoristische ondertoon. Het zijn meestal indrukken uit het dagelijkse leven, met een voor keur voor dieren. Schapen, kip pen, koeien en poezen voeren de boventoon. Keuvelende mannen en vrou wen, gezeten aan een tuintafel, op een bank of in een strand stoel vormen vredige tafereel tjes, maar voorzien van komi sche trekjes. Schotels werk is sterk geïnspi reerd op de Chinese schilder kunst. Met een dik penseel met fijne punt en een minimum aan lijnen maakt hij op moerbei-, rijste-, of xuanpapier een tref fend schilderij. Soms zwart wit, soms ingekleurd met Chi nese pigmenten maar altijd voorzien van een rode stempel, het signatuur van de kunste naar. Tentoonstelling tot 27 augustus in Gallery Atelier d'Ouwe Smisse, Mo lenstraat 19 in Groede. Openingstij den: do. t/m za. 10.30 tot 17.00 uur ting Cultureel Jongeren Pas poort (CJP) aan de scholen bonnen waarmee scholieren i goedkoop naar theater, bio scoop of museum kunnen. Lan delijk maakt 73 procent van de scholieren van die bonnen ge bruik. Zeeland zit daar met 61 procent aanzienlijk onder, fc Limburg, waar scholen en cul turele instellingen intensief sa menwerken, worden de bonnen het meest gebruikt. Daar maak: 80 procent van de scholieren er gebruik van. Volgens woordvoerder Martin Kamphuis van het CJP in Am sterdam heeft de lage score in Zeeland mede te maken met de grote reisafstanden in Zeeland ,Met name in Zeeuws-Vlaande ren is er een probleem met de bonnen. Daar gaan leerlingen naar culturele instellingen in België, waar de bonnen niet gei- digzijn." TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt vrijdag 6 september offi cieel geopend door de Belgische minister van Staat Mare Eys- kens. Eyskens is voorzitter van het Festival van Vlaanderen en staat bekend als een liefhebber van cultuur. Als politicus was hij minister en zelfs een periode eerste minister van België. De, opening vindt plaats in het Scheldetheater in Terneuzen om 18.00 uur. Vanaf 20.00 uur verzorgt het I Symfonieorkest van Vlaande ren onder leiding van David An gus in het Scheldetheater een concert. Op het programma bal letmuziek (Jeu de Cartes) van Stravinsky, de ouverture La Ce- nerentola van Rossini, de 41ste symfonie en het 21e pianocon cert van Mozart met als solist Dejan Lazic. TERNEUZEN - De kunstenaars Frans Kegels uit Sas van Gent en Frans Room uit Wormerveer houden tot eind september ex posities in de expositieruimte van ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen. Kegels maakt overwegend ruimtelijke kunstwerken in brons. Zijn werk is bijna altijd gerelateerd aan de mens, die hij realistisch uitbeeldt, idealiseert! of filosofisch verbeeldt. Frans Room exposeert vuurto-' rens. Door de invoering van nieuwe elektronische navigatiesyste men is dit maritieme erfgoed, nagenoeg overbodig geworden, en zijn de vuurtorens nu objec ten met een hoogst onzekere toekomst. Met name om die re den besloot Room ze voor het nageslacht vast te leggen. Hier bij zit ook zijn absolute favoriet de twaalfzijdige constructie, van de vuurtoren in Schevenin- gen. Beide exposities zijn tijdem kantooruren te bezoeken. ZIERIKZEE - Organist Rimb Verhage geeft op woensdag 2! augustus een concert op hel Kam Van der Meulen orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Op het programma staan onde: meer Ciacona van Pachelbel Praeludium et Fuga van Men delssohn en Trio van Krebs. Verhage is behalve al twaalf jaar organist in Zierikzee er. Oude Tonge, ook dirigent van drie koren en heeft een lesprak tijk. Het concert begint oit 20.00 uur. OUDDORP - Anja Grinwis, Nel Tanis en Margreet Struyk expo-, seren tot en met donderdag 29 augustus met hun beeldsculptu ren in 't Blaeuwe Huus in Oud dorp. De drie vrouwen hebben geza- melijk een cursus kleien ge volgd bij Clarine Belemans 't Blaeuwe Huus is geopend var. maandag tot en met vrijdag var 83 0 tot 173 0 uur en op zaterdag van 8.30 tot 16.00 uur. Marcel Verreck (r) draagt in alle vroegte een verhaal uit zijn nieuwe bundel voor aan Henk van Beek, reiziger uit Kwadendanune. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26