Vragen bij strandtent vergunning Geen vreemd volk op tunnelterrein Woning bejaarde vrouw brandt uit cömfofto ji Goesenaren boos om komst noodlokalen op hondenui tlaat veldj e Politie blundert met beelden pinpasdief in Opsporing Verzocht Gemeente vraagt advies minister om kwestie in bestemmingsplan te regelen VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE zeeuwse almanak Gezond Beledigende wildplasser mag dubbel betalen rioorFamke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet vraagtekens bij de ministeriële eis dat voor een strandtent een bouwvergunning moet worden afgegeven. Voor de paviljoens, die alleen in het seizoen op het strand mogen bivakkeren, lijkt een tijdelijke standplaatsver gunning op grond van de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV) in de praktijk beter. Dit probleem is nu bij het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) aangekaart. In afwach ting van een antwoord heeft de gemeente de verdere procedure van het 'bestemmingsplan strand' in de wacht gezet. Of de ze pas op de plaats betekent dat alle paviljoens, inclusief de vijf toekomstige permanente strandtenten, komende winter opnieuw moeten afbreken, weet wethouder G. van de Velde-de Wilde nog niet: „Daar moeten we ons nog over beraden. Tot nu toe hebben de paviljoens langs de Schouwse kust ge meentelijke toestemming voor hun seizoensverblijf gekregen op grond van de APV. De ge meente is hiervoor al herhaalde lijk op de vingers getikt door de inspecteur voor de ruimtelijke ordening: strandtenten, die als bouwwerk onder de Woningwet vallen, moeten een bouwver gunning hebben. Met het oog op de op handen zijnde legalisering van de situatie via een nieuw be stemmingsplan strand, heeft Schouwen-Duiveland de in- Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing C-J HOEKMAN^! Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Rolf Bosboom GOES - Inwoners van Goes- Oost zijn verontwaardigd om dat de gemeente het enige hon- denuitlaatveldje in de wijk een jaar lang voor andere doelein den wil gebruiken. Op het ter rein moet tijdelijke huisvesting voor het Hoornbeeck College komen. De reformatorische school voor middelbaar be roepsonderwijs begint binnen kort met nieuwbouw op de hoek van de Van Dusseldorpstraat en de Oranjeweg. Het 'strontveldje', zoals de plek tussen de vroegere BB-bunker en het gymnastieklokaal aan de Oranjeweg wordt genoemd, be staat sinds 1998 Toen kwam het in samenspraak met de gemeen te tot stand na een actie tegen de vele hondenpoep in Goes-Oost. Sindsdien is het uitgegroeid tot een belangrijke ontmoetings plek voor hondenbezitters uit de wijk. Precies die locatie heeft de gemeente uitgekozen om de tij delijke huisvestingsnood van het Hoornbeeck College te leni gen. Er worden, zo is de bedoe ling, enkele gestapelde noodlo kalen geplaatst. Daarvoor is wel een tijdelijke vrijstelling van het bestemmingsplan noodza kelijk. De bijbehorende in spraakprocedure is eind juli in gang gezet. Onder aanvoering van C. van 't Westende is er een protestactie op gang gekomen. Zij heeft een bezwaarschrift ingediend, dat ook is ondertekend door 120 wijkgenoten. „Eerst worden wij de wijk uitgejaagd; nu worden we de wijk weer ingejaagd, met alle problemen van dien voor de mensen die geen honden heb ben", vat Van 't Westende het ongenoegen samen. Zij heeft in april al een brief aan het ge meentebestuur gericht in een poging te voorkomen dat het veldje tijdelijk een leslocatie wordt. „Daarin hebben we ook een aantal alternatieven aange dragen." De gemeente heeft er destijds op gewezen dat de formele proce dure nog in gang moest worden gezet en dat inspraak tot dan diende te wachten. Dat moment werd eind juli, zodat de tijd nu begint te dringen. Binnenkort begint het schooljaar weer, ter wijl het oude schoolgebouw eind vorige maand is gesloopt. Van 't Westende: „Wij hebben een probleem, maar in feite heeft de school ook een pro bleem." De bezwaarmaakster wijst erop dat het veldje het enige echte stukje openbaar groen in de wijk is. Uitwijkmogelijkheden zijn er volgens haar niet. Voor de school ziet Van 't Westende wel diverse alternatieven, zoals achter en rechts van de brand weerkazerne. Ook bewoners van de De Graaffstraat hebben bezwaar gemaakt tegen de tijdelijke vrij stelling van het bestemmings plan. Hun voornaamste argu ment is dat de groengordel tussen Goes-Oost en Kloetinge in het verleden geleidelijk gro tendeels is opgeofferd. De ge meente zou bij de bouw van de brandweerkazerne hebben toe gezegd dat dat de laatste bebou wing zou zijn. Argumenten Wethouder M. 't Hart (ruimtelij ke ordening) zegt dat het ge meentebestuur op korte termijn beslist over de ingediende be zwaren. „We hebben goed ge luisterd naar de argumenten die naar voren zijn gebracht en op basis daarvan komen we moge lijk tot een heroverweging." Volgens 't Hart zijn diverse loca ties tegen elkaar afgewogen. „Naar ons oordeel was dit de minst schadelijke." Een van de moeilijkheden elders was dat de gemeente de grond niet in eigen dom heeft. Dat de inspraakprocedure pas nu wordt gevoerd, valt volgens de wethouder de gemeente niet te verwijten, maar het schoolbe stuur. „De aanvraag is pas heel laat bij ons binnengekomen." dinsdag 13 augustus 2002 specteur vooralsnog buiten de deur weten te houden. Nu dat bestemmingsplan in de maak is, moet de gemeente deze koe wél bij de horens vatten. Wat betreft de vijf beoogde permanente paviljoens is de kwestie zo klaar als een klontje: de exploitanten van die strand tenten moeten straks een bouw vergunning bij de gemeente aanvragen. Maar voor hun col lega's, die ook in het nieuwe re gime gewoon van 15 maart tot 1 november op het strand mogen blijven, is dat nog maar de vraag. „Dat is nog een knelpunt; of voor de seizoenpaviljoens een bouwvergunning of een stand plaatsvergunning conform de APV afgegeven kan worden", stelt wethouder Van de Velde. Aan een bouwvergunning voor een tijdelijk paviljoen kleven in de praktijk een aantal proble men. Zo moet deze vergunning vóór aanvang van de bouw wor den afgegeven. Staat het pavil joen op het strand, dan verloopt de vergunning. Wanneer de strandtenteigenaar het daarop volgende jaar wederom zijn pa viljoen wil opbouwen, zal hij keer op keer een nieuwe bouw vergunning moeten aanvragen. Dilemma De gemeente heeft dit dilemma nu voor advies bij het ministerie neergelegd. „Het probleem is dat er nog geen reactie van VROM is. Er lijkt een vraag ge steld te zijn waar niet één, twee drie een antwoord op is te ge ven", aldus Van de Velde. Bij een rondgang langs andere kustge- meenten is al gebleken dat iedereen dit probleem verschil lend heeft opgelost. De wethou der is gebrand op een goede oplossing, te meer om te voorko men dat het nieuwe bestem mingsplan straks vernietigd wordt. Van de Velde: „De proce dure voor het bestemmingsplan strand ligt nu even stil. Dat be tekent waarschijnlijk dat het niet vóór de winter kant en klaar is. Maar we willen dit nu goed regelen." Het interieur van de woning is door de brand volledig verwoest en het huis is onbewoonbaar. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - Een woning aan de Strandweg in Nieuw-Haamstede is gister morgen bij een felle brand zwaar beschadigd geraakt. De 80-jarige bewoonster wist de brandende bungalow bijtijds te ontvluchten. De brand is vol gens de technische recherche veroorzaakt door kortsluiting in de koelkast. De melding van de brand kwam gistermorgen omstreeks kwart over acht binnen bij de eenheid Haamstede van de vrijwillige brandweer Schouwen-Duive land. Volgens M. Vermeer van de brandweer moet de brand op dat moment al minstens een uur aan de gang zijn geweest. De brand werd bestreden met vijf tien manschappen en twee tankautospuiten De 80-jarige bewoonster van het huis is volgens Vermeer door het oog van de naald gekropen. Zij werd wakker omdat ze een klap hoorde. Ze dacht toen ze eenmaal wakker was eerst dat het mistig was, maar de 'mist' bleek rook te zijn die onder de deur door haar slaapkamer bin nendrong. Via de schuifpui kon de vrouw het huis snel verlaten, waarna zij eerst de auto nog een stukje verzette om vervolgens de brandweer te alarmeren. De vrouw werd zekerheidshalve door een arts onderzocht, maar bleek geen letsel aan de brand te hebben overgehouden. Zwarte rook Hoewel er door de dikke zwarte rook vrijwel geen zicht was, wist de brandweer de woning brand snel onder controle te krijgen. Enkele uren na het sein brand meester stelde de techni sche recherche een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Vrij snel werd duidelijk dat kortsluiting in de koelkast in de keuken de brand veroorzaakt had. De schade wordt voorzichtig geschat op een bedrag tussen de 50.000 en 100.000 euro. Het in terieur van de woning is door de brand volledig verwoest en het huis is onbewoonbaar. Er wordt nog naar alternatieve huisves ting voor de bejaarde vrouw ge zocht. Naburige woningen lie pen geen schade op. door Wout Bareman TERNEUZEN - Weken geleden maak te tunnelbouwer Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) er wat beduusd melding van. In de Wester- scheldetunnel in aanbouw waren ver nielingen aangericht. Door wie? Nie mand die het wist. Kwaliteits- en veiligheidscontroleur Edward Oele: „Het moet de een of an dere gestoorde zijn, denk ik. Maar wel een werknemer van een van de aanne mers, want mensen die hier niets te zoe ken hebben, zetten geen stap op het terrein zonder dat dat direct wordt ge signaleerd. Maar je moet toch wel een idioot zijn om op je werk dit soort ver nielingen aan te richten." De vastgestelde schade: bekladding van de tunnelwand, die net was voor zien van hittewerende bekleding en dus opnieuw moest worden behandeld en kapotgetrokken leidingen en kabels. De politie heeft de zaak in onderzoek. „En we zijn nu dubbel zo oplettend. Het personeel is ook ge waarschuwd dat KMW dit zeer hoog opneemt. Tja, zo iemand opsporen is natuurlijk hartstikke moeilijk. Er lo pen hier vierhonderd mensen rond en die hebben allemaal een speciale sleu tel. In de tunnel zelf hebben we nu ook extra bewaking, maar die mensen kun nen natuurlijk niet overal tegelijk zijn. Inclusief de kelders moeten ze wel 26 kilometer tunnel in het oog houden." Buitenstaanders zijn in de tunnel door gaans niet welkom. Oele: „Slechts bij hoge uitzondering en dan alleen onder begeleiding. Dat is puur uit veilig heidsoverwegingen. want het is nog steeds een enorme drukte in de tunnel nu we volop in de afbouwfase zitten. Eerst had je die treintjes die af en aan reden en nu is er gewoon werkverkeer met busjes en bestelauto's. Dan kun je daar niet te veel 'vreemd volk' bij heb ben." Hek Begin september '97 werd een groot aantal bomen gerooid in de Nieuw Neuzenpolder. Het was de voorbode van de tunnelbouw. Het 35 hectare gro te bouwterrein van de tunnel kreeg daarna snel vorm. Waar ooit bieten, aardappels en uien werden geteeld, maakten de tractoren en combines plaats voor het machinepark, de instal laties en kantoren van opdrachtgever Rijkswaterstaat en tunnelbouwer KMW. Het hele terrein werd ook direct voorzien van een metershoog hek om nieuwsgierigen buiten de poort te hou den. En nieuwsgierigen waren er te over. Die eerste maanden stonden ze op de dijk, fietsten eens langs de omhei ning of maakten een praatje met de be wakers. Maar óp het terrein kwamen ze nooit. Oele: „We hebben hier 24-uurs- bewaking, in de avond en nacht is er zelfs dubbele bewaking. Ach, overdag melden zich weieens toeristen, maar die verwijzen we steevast naar het Tun nelcentrum aan de rand van de polder." Miek Geerts van het informatiecen trum: „Bezoekers krijgen uiteindelijk ook de kans iets meer van het bouwter rein te zien vanaf ons uitkijkplatform. Toegegeven, nu we in de afbouwfase zitten, is het bij de tunneltoerit niet meer zo spectaculair als eerder toen die treintjes nog heen en weer reden, maar de mensen krijgen toch even een beeld van het werk." Dat wordt beaamd door mevrouw De Putter. „Ik woon hier PRIVETERREIN geen toegang vlakbij, fietste hier weieens langs en dan word je toch nieuwsgierig. Een jaar geleden ben ik hier ook al eens geweest, toen die treintjes hier nog reden met van die tunnelstukken. Dat was in drukwekkend. Nu begint het allemaal alweer wat kaler te worden. Ze zeggen dat het hier straks weer bouwland wordt, net als vroeger. Dat kun je je toch bijna niet voorstellen?" Jaap van Rooijen komt uit Oost-Bra bant, maar heeft familie op Zuid-Beve land wonen. „Ik dacht: ik ga eens in die tunnel kijken; er zal wel een of andere rondleiding zijn. Maar je mag er jam mer genoeg niet in Ik kom zelf uit de bouw en had al veel over deze tunnel gelezen. Wat ik ervan gezien heb - in het centrum en op de videofilm - is echt im ponerend. Dat krijgen wij Nederlan ders toch maar weer mooi voor elkaar. j Praten gaat Anne steeds be- j ter af. Haar zinnen worden i langer, de woorden moeilij- i ker en hun volgorde logi scher. Voor een tweejarige spreekt ze heel behoorlijk, vinden haar trotse ouders, die zelf als onderwijzeres en journalist nogal kien zijn op correct taalgebruik. Op vakantie in Vrouwenpol der verraste Anne, opgroei end in Noord-Brabant, on langs echter met een onver valst dialect. „Dè wul ik nie", riep ze uittoen voorgesteld werd maar eens een middag slaapje te houden. „Van mij heeft ze het niet", ontkende vader ten stelligste op de verbaasde blikken van de Zeeuwse buren. Om zijn onschuld te bewijzen citeer de hij een oude tante. Die sta melde, toen ze hem als kleine jongen ontmoette: Ooh, hij praot Nidderlans. Ach, as-tie verders mar gezond is." door Ron Magnée VLISSINGEN - De politie Zee land heeft de Nationale Recher che Informatiedienst gevraagd om in een volgende uitzending van Opsporing Verzocht een blunder te rectificeren. De Vlis- singer die vorige week op tv was te zien, blijkt niet de dader te zijn van een diefstal in Oost- Souburg. De politie onderzoekt nog hoe de fout kon ontstaan. Het programma Opsporing Ver zocht toonde maandag 5 augus tus beelden van een pinnende man. Hij werd ervan verdacht met een gestolen pas geld op te nemen. Nog tijdens de uitzen ding meldde een Vlissinger zich. Hij bevestigde dat hij de pinner was, maar ontkende schuldig te zijn aan diefstal. Met de beelden trachtte de poli tie een twee maanden oude zaak op te lossen. In de nacht van za terdag 25 op zondag 26 mei werd ingebroken in een huisartsen praktijk in Oost-Souburg. Naast geld werd ook een pinpas meegenomen. Met deze pas trachtte een verdachte daarna geld te pinnen bij de Rabobank in de Spuistraat in Vlissingen. Onderzoek Nader onderzoek van de politie wijst dat er sprake is van een be hoorlijke flater. De op video vastgelegde man pinde met zijn eigen pas en niet met de gestolen pas. De uitgezonden beelden zijn van het verkeerde pinappa- raat. De 'echte' verdachte pinde namelijk wel op het bewuste tijdstip, maar op een ander ap paraat. Hiervan zijn volgens po litiewoordvoerder J. van Mou- rick ook beelden vastgelegd. Of die alsnog worden uitgezonden, is niet duidelijk. Niet alleen is er al zoveel commotie over de zaak, ook moet nog onderzocht worden of de kwaliteit wel vol staat om uit te zenden, aldus de woordvoerder. De betrokken man is inmiddels op de hoogte gesteld van de fout. Van Mou- rick: „We hebben hem een grote bos bloemen gestuurd." RENESSE - Een 22-jarige Zierikzeeënaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse twee bekeuringen op gelopen. De man werd door twee leden van de bereden poli tie in het uitgaanscentrum be trapt op wildplassen. Toen de man door de twee agen ten op dat ongewenste gedrag werd aangesproken, reageerde hij met beledigingen en sloeg hij het paard van een van de agen ten twee keer op het achter werk. De man werd daarop aan gehouden en afgevoerd naar het bureau. Op wildplassen staat een boete van 45 euro. Het beledigen van een ambtenaar in functie kostte de Zierikzeeënaar nog eens 190 euro. Postbode Het Tunnelcentrum heeft inmiddels 157.000 bezoekers over de vloer gehad. Daar zijn mensen bij die regelmatig hun neus binnen steken en er dan direct ook een bezoekje aan de dijk aan vast breien, om de vorderingen met eigen ogen te volgen. In het centrum kennen ze het verhaal van die postbode, die ze ker in de beginfase dagelijks even kwam kijken hoe de zaken ervoor ston den. Stonden de transportbanden stil en werd er dus geen specie afgevoerd, dan verkondigde hij aan wie het maar horen wilde dat er weer iets mis was met de tunnelboren. Een kenner dus. Miek Geerts schat dat van de 157.000 bezoekers er tot nu toe minstens 150.000 een kilometerslange wande ling voor over hadden om vanaf het uit kijkplatform een blik over het bouw terrein te werpen. Er wordt overwogen om het Tunnel- centrum niet, zoals aanvankelijk de be doeling was, te sluiten en af te breken op het moment dat de tunnel volgend voorjaar in gebruik wordt genomen. Het centrum zou eventueel verplaatst worden naar een locatie dichter bij de tunnel en een permanente expositie moeten gaan herbergen. Er wordt nog gezocht naar medefinanciers. Mis schien wil die postbode wel een duit in het zakje doen; kan hij na zijn pensio nering mooi aan de slag als gids. foto Peter Nicc'ai Dp het uitkijkplatform bij de Westerscheldetunnel (Terneuzen) wijst een moeder haar kinderen aan waar de ingang zit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25