Vissers willen zaad van platen Geen vreemd volk op tunnelterrein Gemeente geen schimmig fort C-Ji cömfbrto .T. Politie blundert met beelden pinpasdief Voormalig raadslid en 'Abdijhersteller' Onderdijk overleden Muziekvereniging Concordia eeuw oud Waddenzee biedt nog kansen VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE zeeuwse almanak Gezond PZC BEVELANDEIM/THOLEN dinsdag 13 augustus 2002 door Rob Paardekam YERSEKE - De Producentenor ganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur (PO) in Yerseke wil mosselzaad opvissen van de droogvallende platen in de Waddenzee. Er is een vergun ning aangevraagd bij staatsse cretaris Odink van Natuurbe heer en Visserij. Begin augustus heeft een onder zoek naar de aanwezigheid van mosselzaad in het westelijke deel van de Waddenzee plaats gevonden. Daarbij werd, op een klein stukje in het Molenrak na, nauwelijks mosselzaad aange troffen. De resultaten van het onderzoek geven volgens de Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur weinig hoop op een mosselzaad vangst van enige betekenis. Ver wacht wordt dat het visbare be stand ruimschoots onder de 400.000 mosselton (één mos- selton is honderd kilo) zal lig gen. Daarom vindt de Producenten organisatie van de Nederlandse Mosselcultuur dat er meer vis- gebied moet komen. Ook de droogvallende platen in het oos- Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN Noordzandstraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 telijke deel van de Waddenzee zouden volgens de organisatie opengesteld moeten worden. Het is nu nog verboden daar te vissen, omdat de platen als voedselreserve voor de vogels dienen. De Producentenorgani satie meent echter dat de mos selvissers op basis van eerder gemaakte afspraken recht heb ben op het mosselzaad dat op de platen ligt. In het beleidsbesluit 1999-2003 staat dat het bevis sen van de droogvallende platen wordt toegestaan, mits in het diepere westelijke deel van de Waddenzee minder dan 400.000 mosselton zaad ligt. Dat is nu het geval. Visplan Volgens de Producentenorgani satie bevatten de platen mo menteel een groot bestand aan mosselen. Een schatting leert dat het gaat om 700.000 tot een miljoen mosselton. Hoeveel daarvan moet worden opgevist, weet de organisatie niet. Dat hangt af van de daadwerkelijke hoeveelheid zaad die uit het westelijke deel wordt gehaald. In een binnenkort op te stellen visplan hoopt de PO meer dui delijkheid te geven. Overigens is het niet de eerste keer dat de PO een vergunning vraagt voor het vissen op de droogvallende pla ten. Tot grote ergernis van de mosselbranche wees de vorige staatssecretaris dat soort ver zoeken consequent van de hand. In haar brief aan de nieuwe staatssecretaris stelt de PO dat aanvullende visserij op de droogvallende platen noodza kelijk is om de continuïteit van de bedrijfstak te verzekeren. Francisca Ditiecher gaat met de koffiekar rond. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Een beetje onwennig zitten ze er bij, de sta giaires die een week lang bij de gemeente Borsele komen wer ken. Het moet ze ook wel een beetje duizelen, want na een uit leg over de organisatie op maan dagochtend, zijn ze 's middags op de afdelingen geïnstalleerd waaraan ze zijn toegewezen. En die afdelingen zijn groot. Fabian Traas en Annelien van den Bosse, allebei 15, zitten bij voorbeeld op woonomgeving. En daar valt van alles onder. Nu zitten ze nog naar het gemeente lijk Groenbeheerplan op de computer te kijken, maar over een paar dagen gaat het weer over verkeersveiligheid. Dan mogen ze in Oudelande zeggen hoe zij de ruimte voor het ver keer zouden inrichten om het veiliger te maken. Het stageproject is een voort vloeisel van het Jeugdwerk plan, nog opgesteld door de vo rige burgemeester J. Mandos. De bedoeling is jongeren te leren dat de gemeente helemaal niet een onbereikbaar overheidsfort is, waar schimmige besluiten worden genomen. Bovendien kunnen ambtenaren door het stageproject leren hoe jongeren tegen producten aankijken die de gemeente levert. Op de afdeling woonomgeving bleek al meteen hoe inwikkeld de zaken kunnen liggen. Anne lien uit Lewedorp, die voor de deur van haar huis automobilis ten op het gas ziet trappen, vroeg zich af waarom er in de Korenweg nog geen drempel ligt. Ze kreeg te horen dat de ge meente dan meteen ruzie zou krijgen met haar vader over de scheuren die in huis ontstaan. Zo leren de jongeren rekening te houden met alle aspecten van het gemeentelijk beleid. Praatje Francisca Ditiecher (15) heeft een stageplek bij interne zaken gekregen, samen met nog twee anderen. Het vak van ambte naar vindt ze prima, zolang het maar in haar belangstelling ligt. Nu rijdt ze met de koffiekar door het gemeentehuis maar morgen zit ze op de postkamer en ook de receptie valt onder in terne zaken. Francisca heeft op Groot Stelle voor handel en ad ministratie gekozen, dus de sta geplaats sluit best goed aan. ,,Wat je met zo'n koffiekar leert. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De politie Zee land heeft de Nationale Recher che Informatiedienst gevraagd om in een volgende uitzending van Opsporing Verzocht een blunder te rectificeren. De Vlis- singer die vorige week op tv was te zien, blijkt niet de dader te zijn van een diefstal in Oost-Souburg. De politie on derzoekt nog hoe de fout kon ontstaan. Het programma Opsporing Ver zocht toonde maandag 5 augus tus beelden van een pinnende man. Hij werd ervan verdacht met een gestolen pas geld op te nemen. Nog tijdens de uitzen ding meldde een Vlissinger zich. Hij bevestigde dat hij de pinner was, maar ontkende schuldig te zijn aan diefstal. Met de beelden trachtte de poli tie een twee maanden oude zaak op te lossen. In de nacht van za terdag 2 5 op zondag 2 6 mei werd ingebroken in een huisartsen praktijk in Oost-Souburg. Naast geld werd ook een pinpas meegenomen. Met deze pas trachtte een verdachte daarna geld te pinnen bij de Rabobank in de Spuistraat in Vlissingen. Nader onderzoek van de politie wijst dat er sprake is van een be hoorlijke flater. De op video vastgelegde man pinde met zijn eigen pas en niet met de gestolen pas. De uitgezonden beelden zijn van het verkeerde pinappa- raat. De 'echte' verdachte pinde namelijk wel op het bewuste tijdstip, maar op een ander ap paraat. Hiervan zijn volgens po litiewoordvoerder J. van Mou- rick ook beelden vastgelegd. Of die alsnog worden uitgezonden, is niet duidelijk. Niet alleen is er al zoveel commotie over de zaak, ook moet nog onderzocht worden of de kwaliteit wel vol staat om uit te zenden, aldus de woordvoerder. De betrokken man is inmiddels op de hoogte gesteld van de fout. Van Mou- rick: „We hebben hem een grote bos bloemen gestuurd." foto Dirk-Jan Gjeltema is hoe je met mensen om moet gaan. Er zitten overal heel ver schillende mensen en met de meesten maakt je een praatje. Ik vind het echt heel leuk." Francisca heeft bij de aanmel ding gekozen voor interne za ken, maar niet iedereen kon bij de afdeling van zijn keuze wor den ingedeeld. Veel belangstel ling was er bijvoorbeeld voor de bestuursafdeling. Op de afdelingen sociale zaken en burgerzaken zitten geen sta giaires. Daar zijn te veel per soonsgegevens, die moeten wor den beschermd. Volgende week treedt er weer een verse lading jonge Borselaren aan. De stagi aires hoeven het niet voor niets te doen. Ze krijgen 85 euro, een salaris dat gelijk is aan dat van een gemiddeld vakantiebaan tje. door Maurits Sep SEROOSKERKE (W) - W. On derdijk, voormalig raadslid van de gemeente Veere en gepensio neerd hoofd van het bureau technische dienst van de pro vinciale griffie, is gisteren over leden. Hij is 79 jaar geworden. Onderdijk was als hoofd van de technische dienst van de pro vincie ruim veertig jaar betrok ken bij de restauratie en het onderhoud van de Abdij van Middelburg. Vanwege die be trokkenheid kreeg hij de bij naam 'de Abdijhersteller'. Door zijn functie speelde hij ook bij de restauratie en het onderhoud van andere provinciale gebou wen een belangrijke rol. Bij zijn vervroegde uittreding in no vember 1985 werd lovend vast gesteld dat hij 'nooit begrotin gen overschreden' had. Zijn deskundigheid op het ge bouw van bouwen benutte On derdijk tevens in zijn werk als CD A-raadslid in de voormalige gemeente Veere. Hij vertegen woordigde het CDA (voorheen ARP) een kwart eeuw. Onder dijk vervulde in het maatschap pelijk leven in Serooskerke een vooraanstaande rol.W. Onder dijk was drager van de ereme daille in goud in de Orde van Oranje Nassau. Hij wordt aanstaande donderdag om 14.00 uur begraven in Seroos kerke. door Wout Bareman TERNEUZEN - Weken geleden maak te tunnelbouwer Kombinatie Middel plaat Westersclielde (KMW) er wat beduusd melding van. In de Wester- scheldetunnel in aanbouw waren ver nielingen aangericht. Door wie? Nie mand die het wist. Kwaliteits- en veiligheidscontroleur Edward Oele: „Het moet de een of an dere gestoorde zijn, denk ik. Maar wel een werknemer van een van de aanne mers, want mensen die hier niets te zoe ken hebben, zetten geen stap op het terrein zonder dat dat direct wordt ge signaleerd. Maar je moet toch wel een idioot zijn om op je werk dit soort ver nielingen aan te richten." De vastgestelde schade: bekladding van de tunnelwand, die net was voor zien van hittewerende bekleding en dus opnieuw moest worden behandeld en kapotgetrokken leidingen en kabels. De politie heeft de zaak in onderzoek. ,,En we zijn nu dubbel zo oplettend. Het personeel is ook ge waarschuwd dat KMW dit zeer hoog opneemt. Tja, zo iemand opsporen is natuurlijk hartstikke moeilijk. Er lo pen hier vierhonderd mensen rond en die hebben allemaal een speciale sleu tel. In de tunnel zelf hebben we nu ook extra bewaking, maar die mensen kun nen natuurlijk niet overal tegelijk zijn. Inclusief de kelders moeten ze wel 26 kilometer tunnel in het oog houden." Buitenstaanders zijn in de tunnel door gaans niet welkom. Oele: „Slechts bij hoge uitzondering en dan alleen onder begeleiding. Dat is puur uit veilig heidsoverwegingen, want het is nog steeds een enorme drukte in de tunnel nu we volop in de afbouwf ase zitten. Eerst had je die treintjes die af en aan reden en nu is er gewoon werkverkeer met busjes en bestelauto's. Dan kun je daar niet te veel 'vreemd volk' bij heb ben." Hek Begin september '97 werd een groot aantal bomen gerooid in de Nieuw Neuzenpolder. Het was de voorbode van de tunnelbouw. Het 35 hectare gro te bouwterrein van de tunnel kreeg daarna snel vorm. Waar ooit bieten, aardappels en uien werden geteeld, maakten de tractoren en combines plaats voor het machinepark, de instal laties en kantoren van opdrachtgever Rijkswaterstaat en tunnelbouwer KMW. Het hele terrein werd ook direct voorzien van een metershoog hek om nieuwsgierigen buiten de poort te hou den. En nieuwsgierigen waren er te over. Die eerste maanden stonden ze op de dijk, fietsten eens langs de omhei ning of maakten een praatje met de be wakers. Maar óp het terrein kwamen ze nooit. Oele: „We hebben hier 24-uurs- bewaking, in de avond en nacht is er zelfs dubbele bewaking. Ach, overdag melden zich weieens toeristen, maar die verwijzen we steevast naar het Tun nelcentrum aan de rand van de polder." Miek Geerts van het informatiecen trum: „Bezoekers krijgen uiteindelijk ook de kans iets meer van het bouwter rein te zien vanaf ons uitkijkplatform. Toegegeven, nu we in de afbouwf ase zitten, is het bij de tunneltoerit niet meer zo spectaculair als eerder toen die treintjes nog heen en weer reden, maar de mensen krijgen toch even een beeld van het werk." Dat wordt beaamd door mevrouw De Putter. „Ik woon hier Op het uitkijkplatform bij de Westerscheldetunnel (Terneuzen) wijst een moeder haar kinderen aan waar de ingang zit. foto Peter Nicolai PRIVETERREIN geen toegang vlakbijfietste hier weieens langs en dan word j e toch nieuwsgierig. Een jaar geleden ben ik hier ook al eens geweest, toen die treintjes hier nog reden met van die tunnelstukken. Dat was in drukwekkend. Nu begint het allemaal alweer wat kaler te worden. Ze zeggen dat het hier straks weer bouwland wordt, net als vroeger. Dat kun je je toch bijna niet voorstellen?" Jaap van Rooijen komt uit Oost-Bra bant, maar heeft familie op Zuid-Beve land wonen. „Ik dacht: ik ga eens in die tunnel kijken; er zal wel een of andere rondleiding zijn. Maar je mag er jam mer genoeg niet in. Ik kom zelf uit de bouw en had al veel over deze tunnel gelezenWat ik ervan gezien heb - in het centrum en op de videofilm - is echt im ponerend. Dat krijgen wij Nederlan ders toch maar weer mooi voor elkaar. Postbode Het Tunnelcentrum heeft inmiddels 157.000 bezoekers over de vloer gehad. Daar zijn mensen bij die regelmatig hun neus binnen steken en er dan direct ook een bezoekje aan de dijk aan vast breien, om de vorderingen met eigen ogen te volgen. In het centrum kennen ze het verhaal van die postbode, die ze ker in de beginfase dagelijks even kwam kijken hoe de zaken ervoor ston den. Stonden de transportbanden stil en werd er dus geen specie afgevoerd, dan verkondigde hij aan wie het maar horen wilde dat er weer iets mis was met de tunnelboren. Een kenner dus. Miek Geerts schat dat van de 157.000 bezoekers er tot nu toe minstens 150.000 een kilometerslange wande ling voor over hadden om vanaf het uit- kijkplatform een blik over het bouw terrein te werpen. Er wordt overwogen om het Tunnel centrum niet, zoals aanvankelijk de be doeling was, te sluiten en af te breken op het moment dat de tunnel volgend voorjaar in gebruik wordt genomen. Het centrum zou eventueel verplaatst worden naar een locatie dichter bij de tunnel en een permanente expositie moeten gaan herbergen. Er wordt nog gezocht naar medefinanciers. Mis schien wil die postbode wel een duit in het zakje doen; kan hij na zijn pensio nering mooi aan de slag als gids. door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Mu ziekvereniging Concordia is honderd jaar geworden en dat zal heel Sint Philipsland horen. In verband met het eeuwfeest heeft een speciaal daartoe opge richte feestcommissie voor het hele jaar activiteiten bedacht. Hoogtepunt zijn twee PROMi- Se-concerten, die vrijdag 6 en zaterdag 7 december worden gegeven. De opzet komt overeen met het megafestijn Night of the Proms, waar klassiek en pop op een aantrekkelijke manier ge mixt worden, Net als in Ahoy in Rotterdam is dat ook in dorps huis De Wimpel in Sint Philips land het geval. Verschillende uit dit dorp af komstige muzikanten treden als solist voor het voetlicht. Er treedt een plaatselijke band op en er is medewerking van een 65 mensen tellend gelegenheids koor. Frank Sinatra, Blof, Deep Purple, Borsato's Ik leef niet meer voor jou en Verdi's Aida zijn enkele van de musici en nummers die de revue passeren. Twee jaar geleden werd, meldt bestuurslid en Concordiamuzi- kant Jeroen van de Velde, een zelfde concexl op poten gezet. Dat bleek zo'n succes dat het honderdjarig bestaan van de vereniging is aangegrepen om opnieuw met zo'n groots concert op de proppen te komen. Maar er staat na de zomervakantie nog meer op het program. Toeterroute Woensdag 28 augustus kunnen kinderen in De Wimpel een pa pieren muziekinstrument ko men maken. Een week later, 4 september, is het toeterroute. Dan maakt de muziekvereni ging samen met kinderen een rondtocht door het dorp. Zater dag 31 augustus kunnen vol wassen dorpsgenoten meedoen aan een zeskamp. Dit evene ment wordt samen met de voet balvereniging georganiseerd. Op 21 september gaan de Con- cordiamuzikanten met collega muzikanten van vier andere korpsen (Concordia uit Tholen, Euterpe uit Sint-Maartensdijk, Accelerando uit Sint-Annaland en de Oud-Vossemeerse Mu ziekvereniging) de straat op. Al le vijf verenigingen maken - af zonderlijk - een rondgang om uiteindelijk een gezamenlijk concert te geven op de Voor straat. Op 27 september volgt een lampionnenoptocht door het dorp. Om alle activiteiten te kunnen bekostigen wordt maandag 19 en woensdag 21 au gustus, onder begeleiding van muziek, gecollecteerd op het dorp. Jong bloed De vereniging die honderd jaar geleden werd opgericht door burgemeester Van der Sleijden doet het, anno 2002, goed. Des tijds telde de club vijftien leden. Nu heeft Concordia, schetst Van de Velde, 55 leden - waaronder een groot aantal jeugdigen. De muziekvereniging bestaat uit een fanfare, gedirigeerd door Walter Siol, en een drumband die onder leiding staat van Hans Orgers. Voor speciale gelegen heden, bijvoorbeeld de zeskamp eind deze maand, wordt er met muzikanten van beide afdelin gen een dweilband opgericht. Praten gaat Anne steeds be ter af. Haar zinnen worden langer, de woorden moeilij ker en hun volgorde logi scher. Voor een tweejarige spreekt ze heel behoorlijk, vinden haar trotse ouders, die zelf als onderwijzeres en journalist nogal kien zijn op correct taalgebruik. Op vakantie in Vrouwenpol der verraste Anne, opgroei end in Noord-Brabant, onlangs echter met een on vervalst dialect. „De wul ik nie", riep ze uit, toen voorge steld werd maar eens een middagslaapje te houden. „Van mij heeft ze het niet", ontkende vader ten stelligste op de verbaasde blikken van de Zeeuwse buren. Om zijn onschuld te bewijzen citeer de hij een oude tante. Die sta melde, toen ze hem als kleine jongen ontmoette: „Ooh, hij praot Nidderlans. Ach, as-tie verders mar gezond is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21