Moerspui roemloos ten onder PZC In Ellesdiek is t'r een olifant 'esignaleerd Straks is gelukkig een heleboel gedoe achter de rug V FORTEN EN LINIES Ojp koze* dinsdag 13 augustus 2002 Met als motto De parels en de ketting lanceerde een werkgroep in 2000 het idee voor herstel van de Staats- Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen. Historische verdedigingswerken, vooral uit de 16e en 17e eeuw, waarvan de sporen in de regio nog altijd, meer en minder opvallend, aanwezig zijn. Rijk en provincie stelden geld beschikbaar voor een nader onderzoek, dat momenteel wordt uitgevoerd door het bureau H+N+S. Na de zomervakantie moet dit uitmonden in een visie over aanpak van een project, waarover ook met de streek van gedachten wordt gewisseld. Eerherstel voor de linies, forten, schansen, vestingwer- ken, die eeuwen later nog steeds een verhaal te vertellen hebben. In Buitengebied aandacht voor een aantal van de parels en daarmee ook voor de ketting die voor de samen hang zorgt. In deze aflevering fort Moerspui bij Zuid- dorpe. n -v^ÊBÉ Plaats van het vroegere Moerspui, met vijf bolwerken, vele barakken en burgerwoningen een fort van betekenis. foto's Peter Nicolai De gemeente Axel doet het laatste decennium haar best de forten en schansenroute ten zuiden van Ax el als toeristische trekpleister te pro moten. Langs de forten Sint Joseph, Sint Jacob en Sint Livinus loopt bij voorbeeld een fietspad over voorma lige dijken, die eerder niet toeganke lijk waren. Het fort Sint Jacob is in 1995 zelfs prachtig opgeknapt. Axel pronkt de laatste jaren dus met haar historie. Maar aan het begin van het fietspad aan de Waterpoort straat, vlakbij de Provinciale Weg rich ting Zuiddorpe, lijkt de gemeente de toeristische aantrekkelijkheid van de fortenroute zelf geweld aan te willen doen. Een enigszins scheef gezakt ANWB-bord meldt: ,,In feite zijn de for ten en schansen in Zeeuws-Vlaanderen alleen indrukwekkend door hun aantal. Het waren doorgaans slechts aarden wallen, omringd door een al dan niet met water gevulde gracht. Binnen de wallen bevond zich een primitief kampement voor de soldaten." Voor de forten die vanaf het eind van de zestiende eeuw tot aan de jaren dertig van de zeventiende eeuw door de Span jaarden werden opgeworpen - naast de heiligen Joseph, Jacob en Livinus waren er ook versterkingen gewijd aan Sint Jan, Sint Marcus (of Marck) en Sint Ni- colaas - mocht dat misschien opgaan. Maar voor het een stuk zuidelijker gele gen fort Moerspui zeker niet. Dat fort is pas in 1644 door Spanjolen opgeworpen nadat Sas van Gent in Staatse handen was gevallen. Het fort moest er met het wat oostelijker gelegen fort Francipany voor zorgen dat de legers van stedend winger Prins Frederik Hendrik niet verder richting Hulst konden opruk ken. Dus kreeg het aan de Moerspui gelegen fort ver het moerassige land instekende bolwerken, rondom een ruime binnen plaats waar in tijden van nood wel drie honderd man gelegerd konden worden. In tegenstelling tot de 'heiligenlinie' moet Moerspui het zonder informatie borden en zonder herstelwerkzaam heden doen. Belangstellenden die de overblijfselen van de sterkte terug willen vinden, dienen dat op eigen kracht te doen. Een klein groen kringeltje op land kaarten zou mensen de goede weg kun nen wijzen en ook de locatie aan de Ronduiteweg kan voor speurders een aanwijzing zijn. Maar wel een erg misleidende, zegt de Hulster historicus Paul Stockman mis prijzend. Moerspui was tenslotte geen redoute (waarvan ronduite een verbaste ring is),Een redoute is niet meer dan een gesloten vierkante aarden wal waar eventueel in het middenstuk een primi tief sol datenkampement kan staan. Maar Moerspui was met vijf bolwerken, vele barakken en burgerwoningen een fort van veel meer betekenis. Behalve de voorraadschuren en de burgerwoningen, waar mensen konden wonen die voor de voedselvoorziening zorgden, wees ook de aanwezigheid van gemetselde regenbak ken er op dat soldaten langere tijd in het fort verschanst moesten kunnen zitten. In het drassige veen was geen verszuiver water voorhanden, dus werden regen bakken als opslagplaats van drinkwater neergezet", doceert Stockman. Hoewel Moerspui als fort dus heel wat meer voorstelde dan de uitkijkpostjes in de noordelijker gelegen 'Sintenlinie' kreeg het imposante verdedigingswerk geen deftige heiligennaam. Stockman denkt dat de Spaanse naam misschien verloren is gegaan na de verovering door de Staatsen, nog geen jaar na de oprich ting. Zijn Axelse collega-historicus, ge schiedenisleraar en publicist Adrie de Kraker heeft echter een plausibele ver klaring. „De heiligen werden er alleen bijgehaald als de plaats van vestiging niet echt bekend was of geen naam had. Voor een verdedigingswerk bij de spui aan de Moervaart lag de naam voor de hand." De topografische naam van een fort kon af en toe nog wat verrassender uit de hoek komen, weet De Kraker. Zo is fort Francipany niet genoemd naar een heili ge of de eerste Zeeuwse nuntius, maar stond de sterkte op het land van Franske van de Panne. Dat is waarschijnlijk door de Spanjaarden, verbasterd tot Franci pany, weet de Axelse historicus. En als doctor in de geschiedenis en serieus schrijver vertelt De Kraker geen ver haaltjes. „Ik heb de officiële akten ge zien." Voor De Kraker en Stockman zijn de met struiken en bomen begroeide aarden De naam Ronduiteweg (bij fort Moerspui) verwijst naar 'redoute', een gesloten vier kante aarden wal waar eventueel in het middenstuk een primitief soldatenkampe- ment kon staan. wallen die nog resten van het eens glori euze fort Moerspui direct herkenbaar als verdedigingswerk. Leken moeten toch echt wel even het onverharde landbouw- weggetje aan de zuidkant van de Ronduiteweg inrijden om een kijkje te nemen. Bij het betreden van het voorma lige binnenplein, nu een akker waar de graanoogst al in balen staat opgesla gen, kunnen ook minder historisch en militair onderlegden zich voorstellen dat de hoge groeneilandjes in het land bouwareaal vroeger de uitsteeksels van een machtig verdedigingswerk wa ren. Die machtigheid is overigens niet met krijgskundige feiten te staven. De Span jaarden gaven een jaartje na de stichting, in november 1645, fort Moerspui zonder veel slag of stoot prijs. Frederik Hendrik was Hulst gewoon van een andere kant binnengevallen en vroeg zijn achterneef Willem Frederik, kolonel in het prinse lijk leger, om de overblijvende sterktes Moerspui, Sint Marcus en Francipany in te nemen. Nadat de Spanjaarden met hun kanonnen enkele soldaten van Wil lem Frederiks legermacht doodden, overlegde de bevelhebber met de prins van Oranje. Frederik Hendrik was dui delijk: „Men moet se allen Jootslaen en geven se geen quartir (genade, red)." Toen de kolonel vervolgens een dam aan legde om het fort beter te kunnen besto ken, zagen de Spanjolen het hopeloze van de situatie in en besloten ze de on derhandelingen te openen. Stille trom Willem Frederik liet de bloeddorstige taal van zijn achterneef vervolgens voor wat die was en liet de vijand ongestoord vertrekken toen die het fort met stille trom verlieten. Misschien dat Moerspui, dat in 1682 na inundatie bijna verdween en daarna begin achttiende eeuw korte tijd weer in gebruik werd genomen, nog enige faam had verkregen als Willem Frederik net als zijn achterneef tot een gevreesd en erkend stedendwinger was uitgegroeid. Of de kolonel een kundig bevelhebber was, weet niemand meer. Willem Frederik schoot zichzelf in 1664 per ongeluk dood zonder grote militaire roem te hebben vergaard, die op het arme fort Moerspui had kunnen afstralen. René Hoonhorst Het gaè nog a. Eêst ezels in Middelburg, toen een wolf in 't land van 'Ulst, een slange in Sas van Gent, een papegaaie in de trein van Goes naè Vlissinge en noe een dolfijn in de Wester- schelde. Was het eêst nog buten het toeristenseizoen, noe is't het 'r middenin. Op plekken daè a normaal gin mensen komme, lit staè toeristen, daè stikt het noe van de drukte, 'k Zag a 't wae- terschap a borden 'ezet ao mie uutleg over de diekwerken, daè stoenge a bankjes en een pick- nicktaefel en een ijscokarre za nie lank mi op z'n eigen litte wachte. Binnen de kortste keê- ren is t'r een betaeld parkeerter rein en staè d'r borden ni het Westerscheldedolfinarium De Biezelingse Ham. De eêste broadjes Dolfijn of een pistolet Biezelingse ham zitte a in d'n oven. En de provincie mè geld uuttrokke om mensen naè Zeê- land te kriegen. Ze krauwe van aolles uut d'r gat en mae zelden at het elpt. Eén groate vis en aol les kom goed. Z' 't a dikkels 'probeerd mie groate doaie vissen an't strand en zeê'onden wor ok geregeld in 'ezet om leven in de brouwerië te kriegen, mè dat wil toch nie echt. Dat went te gauw, 't is kortstondig en deurzichtig. Ze zie zógenaemd een zeê'ond, de instanties worre 'ewareschuwd en het spul kom op gank. De ge- meênteambtenaeren naè d'n diek, Rijkswaterstaat, het wae- terschap, het bestuur van de Wadden vereniging, de dieren bescherming, de brandweer, de politie, de traumahelikopter en nog een helikopter om 't beêst vrom te briengen naè Pieterbu- ren, waè a ze 'n den dag te vo ren los 'elaeten 't Bin goeie oefeningen, mè 't gaè veeste gauw. Ze kunne dat te goed. Je krieg eerder een zeê'ond in Pieterburen dan je 'n ouwe moe der in 't zieken'uus. 't Volk ei gin tied om d'r na te komme kie ken. Mae goed, mie die dolfijn is 't goed 'elukt en ik ope at het mie dien olifant ok wat wordt. Je motte mae es ge kieke. Olifant? Wiste je dat dan nog nie? Nieuwe petaoten In de drie'oek Ellesdiek, Ouwel- ande, Driewegen is t'r eêrgistere een olifant 'esignaleerd. Een be hoorlijke groaten en wit, bienae wit. Een medewerker van het Russisch Staatscircus ei wiste kieke en die schat at 'n een jaer of tien, twaalve is. Te oud voe 't circus. Die ou z'n eigen in leven mie nieuwe petaoten, die at n eêl makkelijk weet te rööien mie z'n groate slagtanden van minstens een meter an weerskanten. Die doe tweê béden teglieke uut. Verschillende boeren d'r a be hoorlijk schae en daè wor deur de ZLTO bekeke wie a daè voe zou motte opdraaie. Wellicht dat via een regeling van Vitaal Platteland de boeren een ver goeding kunne kriege. Noe a t'r zelden noggebruuk 'emikt wordt van de vergoedingsrege ling voe graencirkels, wille ze dat potje bestemme voe 'schade door uitheemse zoogdieren aan landbouwgewasssen in het waardevol cultuurlandschap'. Of a je ok vergoeding kan kriege a je daè net buten ligt, is nog de vraège. Wellicht a dat via het stimuleringsfonds voe toerisme vergoed wordt. Inmiddels is 't r a een stróóm van nieuwsgierige mensen uut de omgeving op gank 'ekomme, mè het is glad nog nie zö makkelijk om het beêst in beeld te kriegen. Die bluuf in de regel behoorlijk varre van de weg en at 'n ligt, liekt het nie vee meêr as een kae- le plekke in 't land. Volgens de heer Nicolaj Rastikova van het Russisch Staatscircus is het nie verstandig om d'r dicht bie te kommen, want het dier zou agressief kunne reagere en een flaere mie de slagtanden kan doadelijk weze. Oe a 't beêst ier verzeild 'erocht is, is moeilijk te zeggen. In geên geval ontsnapt uut een circus, wan dat zou di rect bekend weze. Meugelijk is t'n as verstekeling mie een schip uut India mee'ekomme naè Vlis- singe-Oöst en eênmal daè gearriveerd de kant van Zuud- Beveland op'ekomme. Deze verklaering strookt mie de mel ding van tweê dagen vrom dat 'r in de Sloepolder sporen 'evonde bin in de peeën en 't graen van een nog onbekend beêst. Oe at het noe vadder mot, is on bekend. De gemeênte studeer nog op meugelijkheden. Het dierentuuntje in 'Oedjeskerkeei wè belangstelling, mè de ge meênte voel daè niks voe. Ok agrarisch ondernemer Van 't Westeinde wil d'n olifant wè voe rondritten. „Dat zou op- A nieuw een móóie uutbreiding weze van ons bedrief. Nest ver koop van wien, een Japanse theetuun en een minicamping, lieke tochten deur de Zak per olifant ok wee een echt streekei gen product", aldus een enthou siaste Van 't Westeinde. Mè die zou dan wè subsidie willen om een tweêpersöóns draegstoel te litte maeken voe op dat beëst z'n rik. Vange en afvoere naè Blijdorp in Rotterdam staè vooralsnog bo- venan volgens de gemeênte, mè de directie van de dierentuun wil dan wè zeker'eid at'n z'n ei gen nie agressief gedraegt en ok at 'n een permanente verbluufs- vergunning kriegt. „In 't geval van een olifant zou dat gin pro bleem weze. Zelfs nie onder het regime van Balkenende. Voe mensen ligt dat anmerkelijk moeilijker", volgens een mede werker van de vreemdelingen dienst. Tunnel De LPF Borsele is van plan om vraegen te stellen in de eêst- kommende Bosselse raadsver gadering over de veiligheid van de Westerscheldetunnel. „Er is in geen enkel opzicht voorzien in het bewaken, noch afsluiten van de tunnelingang voor der gelijke uitheemse dieren", aldus een woordvoerder die a z'n ei gen mie zurge afvraegt wat a je as automobilist mö doe a je 'al- verwege de tunnel een olifant tegenkomt. Ondertussen groeit de belang stelling voe het zeldzaeme beêst. De beste plekke is om tus sen Ellesdiek en Zwemersdam vanaf de Zeêdiek de polder in te kieken, 's Ochtens vroeg wilt 'n in de buurte van het Zuudgors ok nog wè 's den diek oversteke voe een bad in eên van de diepe re kreken. „Nie roepe, nie aaie, mè stille laete doe", aldus het advies van olifantenkenner Hartog van de Zeeuwse Volks universiteit. Engel Reinhoudt De Bierkreek tussen IJ- zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kwekerij, waar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er allevier een baan bij. Door de ingebruikname van het nieuwe bevloeiingsveld loopt het noodveld op het erf van De Bierkreek langzaam maar zeker leeg. Volgens Hans gebeurt dat niets te vroeg omdat de opgepotte rozen te dicht op elkaar stonden en met name door hun vrij zware vertakkin gen meer dan gebruikelijk had den te lijden onder meel- en sterroetdauw. Zwarte vlekjes op de blaadjes van de toevallig in de buurt staande apollo en de alotria bevestigen zijn woorden. „Op zich vormen die niet zo'n groot probleem, maar het mag natuurlijk niet te gek worden", verklaart hij. Het nieuwe pottenveld is nog niet helemaal klaar. De aanleg van de laatste betonnen buiten rand om het veld gebeurt deze week. Ook komt er nog een windsingel van eigengekweekt bosplantsoen. Omdat de wind nu nog vrij spel heeft, staan de potten in speciaal geconstrueer de windrekjes. Deze betonijze ren geraamtes op pootjes - ge schikt voor drie-, vier-, en vijf- literpotten - zorgen ervoor dat ze niet omwaaien. „Straks is gelukkig een heieboel gedoe achter de rug", verzucht een zichtbaar opgeluchte Geer tje. Uiteindelijk heeft de aanleg van het pottenveld ruim zes we ken vertraging opgelopen, doordat de financiering lang op zich liet wachten en de aanne mers minder goed op elkaar wa ren ingespeeld dan verwacht. De periode waarin de rozen naar hun nieuwe stek verhuizen is precies goed, omdat de potten in augustus altijd worden opge schoond. „Het onkruid en dooie takken gaan er dan uit. Verder worden ze bijgesnoeid waar door ze voor de winter zwaarder vertakt raken", aldus Hans. Het ruim 2.400 vierkante meter grote nieuwe pottenveld met een capaciteit van bijna 33.000 opgepotte rozen is van alle ge Het nieuwe pottenveld op De Bierkreek is bijna klaar. foto Peter Nicolai makken voorzien en neemt dus veel arbeidsintensief werk uit handen. Zo zorgt een computer gestuurde bevloeiingsinstalla- tie ervoor dat de rozen tijdig en voldoende water krijgen. Dit re genwater wordt voortdurend gerecycled en komt uit een spe ciaal hiervoor aangelegd bassin, dat binnen afzienbare tijd wordt vervangen door een veel grotere wateropslag. Bij gebrek aan regenwater is het ook moge lijk grondwater met speciale pomp naar boven te halen. Acht afzonderlijk in te stellen kleppen zorgen ervoor dat het veld per sectie kan worden bere gend. Het water stroomt via een geringe helling onder de opge potte rozen. Die nemen het wa ter met de hieraan toegevoegde meststoffen op. „Ook is het mo gelijk via sproeikoppen boven gronds te beregenen. Dat is bij voorbeeld handig als in het voorjaar de rozen die net in hun potten zitten even 'frisgezet' moeten worden", legt Eric uit. Door een precieze afstelling van de watertoevoer - de grond in de pot is hierdoor aan de onder kant vochtig en aan de boven zijde droog - hebben de rozen straks veel minder last van on kruid. Dat bespaart ook weer veel extra werk. Verder is het mogelijk met een kleine tractor op de paden - waar ook rolstoe lers kunnen komen - tussen de pottensecties te rijden, waar door heel makkelijk kan worden gesproeid. „De breedte van de secties is hierop ook aangepast. Inclusief looppad zijn ze even breed als de uitgeklapte sproei- installatie", aldus Eric. René van Stee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20