Feyenoord strikt WK-revelatie Van Marwijk vreest aanval Turken Veteranen op gravel Jan Ullrich twijfelt aan zijn toekomst 16 Rotterdamse volksclub telt vier miljoen euro neer voor Koreaan Song Verbeek: Song kan absolute sensatie worden Vrouw Rumsas blijft in hechtenis Franse arbiter bij CL-duel van Feyenoord Voetbalbons gaat voor presidentschap Nikos Machlas krijgt boete Ono live op de buis in Japan Libregts ontslagen bij Grazer AK Debuut Romario met twee treffers Schalken staat hoger dan ooit Ruzie Keane en McCarthy over blessures Van Moorsel van de partij bij NK tijdrijden dinsdag 13 augustus 2002 door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Zijn entree is één van de meer gecompliceerde en vrolijkere dan de presentatie van een doorsnee-aankoop van Feyenoord. Het moment alleen al - 24 uur voor de Europa-Cup wedstrijd tegen Fenerbah^e - lijkt wat ongelukkig, maar in de Kuip is men veel te blij dat de tweede grote aankoop is ge slaagd. De Koreaan Chong-gug Song, één van de beste spelers uit het elftal van Guus Hiddink op het afgelopen WK, wordt als een grote versterking voor Feye noord beschouwd. Het nieuws dat hij in Rotterdam is neerge streken blijkt in de loop van de dag niet meer tegen te houden en dus besluit Feyenoord hem rond het middaguur, als de inkt van de handtekening van zijn vijfjarige contract nog nat is, maar even voor te stellen aan de pers. In een blauw maatkostuum en met zijn geverfde rood-bruine haren is hij een bijzondere ver schijning. Tenger gebouwd, maar langer dan de doorsnee Aziatische voetballer en wie hem ontmoet begrijpt waarom hij in zijn eigen land het idool is van alle vrouwelijke fans. Chong-gug Song, voor wie vol gens de Koreanen een bedrag van vier miljoen euro moest worden betaald, heeft status ge kregen door zijn kwaliteiten als voetballer, maar het feit dat hij een modieuze en aantrekkelijke jongeman is heeft er toe bijge dragen dat hij samen met spits Ahn tot de twee populairste en aanbeden internationals be hoort. De pas 23-jarige rechter verde diger of middenvelder is in ei gen land tijdens het WK gewend geraakt aan de soms hysterische belangstelling. Van een handvol toeschietende fotografen en en kele tv-camera's in de perszaal van het Feyenoord-stadion draait hij zijn hand dus niet om. Maar van nature zijn Koreanen bescheiden en ook Song stelt zich heel gehoorzaam op. Zijn manager vindt dat hij een rood- ROTTERDAM - Chong-gug Song kon wel eens een sensatie worden in de Nederlandse com petitie. Met de 23-jarige Zuid- Koreaanse international heeft Feyenoord in potentie een twee de Shinji Ono in huis gehaald. Want net als in het geval van de succesvolle Japanner, lijkt ook de onvermoeibare Song zowel in sportief als in commercieel opzicht een schot in de roos. ..Feyenoord zal hem alleen even de tijd moeten geven", zegt Pim Verbeek, die als voormalig as- sistent-bondscoach van Zuid Korea geen moment twijfeit aan de kwaliteiten van Song. „Daar hoeft niemand zich zorgen om te maken." De veertigvoudig international was bij het duo Hiddink/Ver- beek een vaste waarde aan de rechterkant. „Het predikaat verdediger wil ik hem niet ge ven", zegt Verbeek, tegenwoor dig jeugdtrainer bij PSV. „Met Zuid Korea speelden we 3-4-3 en was Song de meest rechtse man op het middenveld. En als de tegenstander met drie spit sen speelde, stond hij rechts back. Song is een dynamische speler die de hele rechterkant kan bestrijken. Dat houdt hij ook gewoon negentig minuten vol, want hij heeft een geweldig loopvermogen. Een ander voor deel is dat hij net als alle Korea nen tweebenig is. Met links of rechts legt hij zo een bal over dertig meter neer. „Geef hem de tijd om te wen nen", adviseert Verbeek. „In Zuid-Korea is Song een absolu te topper, maar hij komt toch in een andere cultuur terecht. In Korea benaderen spelers elkaar positief. In Nederland hebben voetballers een andere instel ling en word je vaak verrot ge scholden. Ik neem trouwens aan dat Feyenoord hem die tijd geeft. Dat hebben ze met Ono immers ook prima gedaan." Mocht Song zich net zo makke lijk aanpassen als Ono, dan heeft Feyenoord er ook in com mercieel opzicht een interessan te speler bij. „Hij is één van de populairste spelers in Korea", weet Verbeek. „Song heeft een fantastische uitstraling, heeft geen vedetteneigingen en is daardoor overal geliefd. Rond het wereldkampioenschap in Zuid-Korea en Japan had hij flink wat commerciële activitei ten. Veel bedrijven maakten toen graag gebruik van zijn po sitieve uitstraling. Feyenoord kennende, zullen ze daar ook wel op inspelen." GPD wit Feyenoord-shirt moet aan trekken, dus doet hij dat. Zijn manager vindt dat hij achter de microfoon moet plaatsnemen, dus klimt hij op het podium. Song glimlacht naar iedereen die hem voor de lens haalt en kijkt verder een beetje onwe zenlijk rond. Dat is ook niet zo vreemd, want de man die door Guus Hiddink is ontdekt en an derhalf jaar geleden bij de selec tie van Zuid-Korea werd ge haald, verstaat niets van wat er om hem heen wordt verteld. Song spreekt geen Engels en kan zich alleen in zijn eigen taal verstaanbaar maken. Trainer Bert van Marwijk, die de speler alleen van de tv-beel- den op het WK kent, moet straks met handen en voeten werken om Song de dingen duidelijk te maken. De manager heeft er al een oplossing voor. Hij zet een 'assistent' in Rotterdam-Zuid, die dag en nacht bij Song moet blijven om hem op het trai ningsveld en bij Feyenoord overal heen te loodsen. „En snel op Nederlandse les", zegt de manager. Eerste bod Op het moment dat de spelers bus van Feyenoord wegrijdt uit de Kuip richting trainings kamp, neemt Song de tijd om uit te leggen dat hij zich vasthoudt aan het succes van Shinj i Ono en waarom hij voor Feyenoord heeft gekozen. Een week gele den zat zijn manager nog in Londen te onderhandelen met Tottenham Hotspur. „De Brit ten waren niet eerlijk. Over de telefoon was een eerste bod ge daan van twee miljoen pond, maar éénmaal in Londen wilden ze alleen praten over huren." „Feyenoord speelt in Neder land, het land van Hiddink. En Pim Verbeek, de assistent van Hiddink, had ook goede dingen over Feyenoord verteld. Hij is hier nog trainer geweest. Ik wist dat hier een goede competitie was en dat Feyenoord een grote club is. Dat maakte voor mij de keuze heel gemakkelijk." Feyenoord won de Uefa Cup en grote internationale prijzen helpen bij de uitstraling van een club in het buitenland. Maar hoeveel spelers Song eigenlijk kent van zijn nieuwe werkge- ver?Hij is eerlijk: „Ééntje, Shin ji Ono..." Twintig minuten later is zijn bliksembezoek aan de Kuip voorbij. Hij stapt in een zilveren bolide met clubofficial Jan Mas tenbroek en, uiteraard, zijn ma nager. Ze gaan naar het hotel. Vanavond zit hij op de tribune om Feyenoord aan het werk te zien tegen Fenerbahce, morgen zit hij al weer in het vliegtuig te rug naar Pusan in Zuid-Korea. Daar komt hij volgende week nog in actie met een All Stars team, een soort afscheidswed- strijd met de helden van het WK. Voor datzelfde duel vliegt Guus Hiddink als coach ook even te rug naar Zuid-Korea. Vervol gens neemt Song in een tweede wedstrijd bij zijn club Pusan Icons afscheid van de suppor ters. Song popelt echter om in Neder land aan de slag te gaan. „Onder Guus Hiddink ben ik uitge groeid tot een goede voetballer. Ik heb techniek en 'skills'. Op het WK heb ik geleerd tegen grote sterren te spelen en in een goed team te functioneren. Nu wil ik hier, bij Feyenoord, laten zien dat ik een complete speler ben. Ik kan niet wachten tot het moment dat Feyenoord tegen PSV voetbalt. Dan kan ik het 'Mister Hiddink' allemaal per soonlijk laten zien." GPD foto Robin Utrecht/ANP Song geldt in eigen land als een idool van vooral vrouwelijke fans. Kalou speelt tegen Fenerbahce achter spits Van Hooijdonk door Jochem Lippmann ROTTERDAM - Met de winst van de Uefa-beker nog vers in het geheugen begon Bert van Marwijk op 6 juli optimistisch aan het nieuwe seizoen. De oe- fenmeester van Feyenoord leef de in de veronderstelling dat hij zes weken de tijd had om een uitgeruste spelersgroep voor te bereiden op de eerste ontmoe ting in de derde ronde van de Champions League. De voorbereiding werd echter verstoord door een waslijst van blessures. De Uefa hielp ook al niet mee. Met het Turkse Fener- bahge treffen de Rotterdam mers vanavond in een voor drie kwart gevulde Kuip een sterke tegenstander Zo erg als twee jaar geleden is het volgens Bert van Marwijk LYON - De onderzoeksrechter in Bonneville heeft een negatief advies afgegeven over een ver zoek van Edita Rumsas tot voorlopige vrijlating. De vrouw van wielrenner Rai- mondas Rumsas zit sinds eind juli in de vrouwengevangenis van Bonneville vast op verden king van betrokkenheid bij 'ge organiseerde dopinghandel'. Een definitief besluit van de Franse rechtbank over het ver zoek en het vervolg van de zaak valt pas vandaag of morgen te verwachten. Mocht de recht bank het advies overnemen, dan hebben de advocaten van Edita Rumsas aangekondigd in be roep te gaan. Edita Rumsas werd op de slot dag van de Ronde van Frankrijk bij een controle in de Alpen be trapt op het vervoer van een gro te hoeveelheid verboden midde len. De wielrenner eindigde in de Tour de France verrassend als derde. De renner heeft een dringend verzoek naar Frank rijk terug te keren naast zich neergelegd. AFP niet. Net overgekomen van For- tuna Sittard moest de oefen- meester zijn nieuwe ploeg in vier weken klaarstomen voor Sturm GrazNet na het voor Ne derland teleurstellend verlopen Euro 2000 was het een komen en gaan van spelers. De missie mis lukte waardoor Feyenoord een jaar moest afzien van de inkom sten uit de lucratieve Cham pions League. Van Marwijk denkt dat zijn for matie vergeleken met twee jaar geleden veel aan kracht en ver trouwen heeft gewonnen. Hij had echter alleen meer met zijn groep willen experimenteren. Dat was echter niet mogelijk omdat veel sleutelspelers van zijn ploeg geblesseerd raakten. Van Hooijdonk, Paauwe, Ono, Van Wonderen, Leonardo en Zoetebier misten een deel van de voorbereiding. „Dat is jam mer want ik had sommige spe lers graag op ander posities wil len zien spelen." Van Marwijk twijfelt nog over wie op de lange termijn de rol van de naar AC Milan vertrok ken Tomasson moet vertolken. Tegen Fenerbahge start Kalou als schaduwspits. „Dat wil hij graag en kan hij goed", aldus Van Marwijk. „Bovendien pres teert Lurling sterk als linksbui ten en kan Emerton uitstekend als rechtermiddenvelder uit de voeten. Kalou heeft echter wei- ROTTERDAM - De Europese voetbalbond Uefa heeft de Fransman Stéphan Bré aange steld als scheidsrechter voor het eerste duel in de voorronde van de Champions League tussen Feyenoord en het Turkse Fener bahce. De 36-jarige politieagent uit Bretagne krijgt assistentie van zijn landgenooten Lionel Dag- orne en Michel Lebourvellec. Vierde official is Améziane Khendek. Bré leidde in 2001 het Uefa-bekerduel tussen POAK Saloniki en PSV. ANP nig met van Hooijdonk kunnen oefenen. Ik heb Lurling ook niet lang met Pierre zien spelen. Ik weet nu wel wat de beste oplos sing is. Maar ik had graag nog meer tijd gehad." Het laatste geldt ook voor Van Haaren. Ook na een jaar blessu releed is de verdediger nog steeds voorbestemd om de nieu we linksback van Feyenoord te worden. Ramon speelde goed tijdens de voorbereiding. Hij is niet geblesseerd maar hij heeft AMSTERDAM - Een deelnemer aan de categorie 80+ in actie tijden de nationale tenniskampioenschappen voor veteranen. Het toernooi dat op de gravelbanen van Tennispark Gold Star in Amsterdam plaatsvindt, ging gisteren van start en duurt tot en met zondag. foto Juan Vrijdag/ANP door alle inspanningen wel een terugslag gekregen. Daardoor durf ik het niet aan om met hem te beginnen", aldus van Mar wijk die nog niet de beschikking heeft over de zieke Van Persie en geblesseerde Smolarek. De trainer van Feyenoord zag Fenerbahfe tijdens een toernooi in Oostenrijk een uur aan het werk. Assistent-trainers Been en Metgod bekeken de Turken ook allebei een keer. „Een sterke ploeg", luidt de conclusie van de technische staf van de Rotter dammers. „Vooral in aanval lend opzicht heb ik ze heel hoog zitten", weet Van Marwijk. „Or tega kan nog steeds goed voet ballen. Washington is een sterke Braziliaanse spits en Revivo is een topper uit Israël. En dan hebben ze natuurlijk ook nog doelman Rüstü en jongens als Ogün en Abdullah. Verdedigend zijn ze af en toe niet sterk. Hope lijk kunnen we daar van profite ren. Al zal het niet makkelijk worden." Vermoedelijke opstelling Feye noord: Zoetebier; Gyan, Van Wonde ren, Paauwe en Rzasa; Emerton, Bosvelt, Ono en Lurling; Kalou en Van Hooijdonk. ANP SEOUL - De Zuid-Koreaanse vice-president van de interna tionale voetbalbond Fifa Chung Mong-joon stelt zich waar schijnlijk kandidaat voor de presidentsverkiezingen in de cember. Uit opiniepeilingen blijkt dat Chung na het succes van Zuid- Korea op het wereldkampioen schap voetbal de twee belang rijkste kandidaten van de ge vestigde partijen ruimschoots achter zich laat. De vijftigjarige Chungis een onafhankelijk par lementslid. Zijn vader Chung Ju-yung is de oprichter van het industriële conglomeraat Hy undai en deed in 1992 met wei nig succes een gooi naar het pre sidentschap van Zuid-Korea. AP AMSTERDAM - Nikos Machlas heeft van Ajax een fikse boe te opgelegd gekregen omdat hij de regels niet heeft nageleefd. De Griekse spits trainde gisteren na een goed gesprek mei trainer Roland Koeman wel weer mee met de A-selectie. Machlas vertrok zaterdag zwaar teleurgesteld uit de Arena omdat hij niet tot de achttien spelers voor het duel met PSV om de Johan Cruijf Schaal behoorde. Hij kwam ook niet op- j dagen bij de training van het tweede elftal. Koeman kondigde i daarop maatregelen aan. De Griek is momenteel achter Mido en Zlatan de derde centrumspits van Ajax. ANP TOKIO - De verrichtingen van de Japanse international I Shinji Ono in de Nederlandse competitie bij Feyenoord zijn rechtstreeks te volgen in zijn geboorteland. Het bedrijf Sky Perfect Communications Inc. heeft de exclusieve rechten ver- worven om beelden van de Holland Casino Divisie in 2002- 2003 en 2003-2004 in Japan uit te zenden. Dat meldt het pers- bureau Kyodo. Alle wedstrijden van Feyenoord zullen in ie- der geval rechtstreeks te zien zijn. ANP GRAZ - De Oostenrijkse club Grazer AK heeft coach Thijs Li bregts ontslagen. De trainer moet wegens de slechte seizoen- start vertrekken. In de eerste vijf wedstrijden wist de ploeg geen overwinning te behalen. Assistent Christian Kèglevits neemt de taken van Libregts over. Hij zal Graz AK morgen ook leiden in de voorronde van de Champions League tegen Lokomotiv Moskou. Libregts was in het verleden trainer bij Sparta, Feyenoord, Excelsior en PSV en de Griekse clubs Olympiakos, Iraklisen PAOK Saloniki. Hij leidde het Nederlands elftal naar het we reldkampioenschap in 1990, maar moest voor de eindronde vertrekken. Leo Beenhakker nam de supervisie over. Libregts was ook even bondscoach van Nigeria, waar hij in 1999 werd ontslagen. RTR/ANP RIO DE JANEIRO - Romario heeft zijn debuut bij Fluminense opgeluisterd met twee doelpunten. Mede dankzij de twee tref fers van de Braziliaanse aanvaller won de ploeg de competi- tie wedstrijd tegen Cruzeiro met 5-1. Onder toeziend oog van 67.000 toeschouwers benutte Romario in het Maracana stadi on in de 43e minuut een strafschop. Zijn tweede doelpunt maakte hij in blessuretijd. Romario speelde vorig week nog in I Eindhoven in de wedstrijd tussen de allstars van PSV en de1 ploeg die in 1988 de Europa Cup I veroverde. Ook daarin scoorde hij twee keer. RTR LONDEN - Sjeng Schalken is opnieuw gestegen op de we reldranglijst. De Limburgse tennisser kwam vorige week voor het eerst in zijn loopbaan de toptwintig binnen. Na de Masters-Series in Cincinnati, waar hij de tweede ronde be reikte, steeg hij naar de achttiende plaats, zijn hoogste positie ooit. Door zijn overwinning in Cincinnati keerde de Spanjaard Carlos Moya terug in de toptien. De lijst wordt aangevoerd door de Australiër Lleyton Hewitt, die in de eindstrijd van1 Moya verloor. Richard Krajicek komt weer in de buurt van de1 tophonderd. Na zijn derde ronde in Cincinatti steeg hij van de 152e naar de 123e plaats. ANP door Marc van Veen NEUSS - Voor het eerst heeft Jan Ullrich zich openlijk zorgen gemaakt over zijn toekomst als wielrenner. De Duitser zegt in een vandaag verschijnend in terview met de Duitse krant Bild dat hij niet weet of hij ooit nog op de fiets stapt. „Ik weet niet of ik me weer kan motiveren. En of mijn gebles seerde knie weer helemaal in orde komt, moet de toekomst uitwijzen", zegt hij in het onder houd met het schandaalblad. Bild heeft doorgaans goede con tacten met topsporters. Ullrich is tot het voorjaar van 2003 geschorst wegens een posi tief uitgevallen dopingcontrole. Ullrich gaf toe in discotheek ta bletten -waarschijnlijk XTC- pillen - te hebben genomen. Op dat moment was hij in een kli- LONDEN - Roy Keane heeft tij dens het afgelopen WK het Ierse elftal verlaten omdat bonds coach Mick McCarthy hem ervan beschuldigde dat hij bles sures verzon. De speler van Manchester United heeft dit gisteren gezegd in een interview met The Times. „Iedereen dacht dat we ruzie hadden omdat ik ontevreden was over de accommodatie, maar dat is onzin. Hij beschul digde me ervan dat ik deed alsof ik geblesseerd was. Ik zou mijn teamgenoten in de steek hebben gelaten. Dat is de ergste be schuldiging die er is. Ik had het gevoel dat ik de grootste boos doener was in deze zaak." Zonder Keane werd Ierland bij het WK in de tweede ronde uit geschakeld. Hij zou in het natio nale elftal willen terugkeren, maar weigert ooit nog onder McCarthy te spelen. Het con tract van de coach loopt nog twee jaar door. „Het is duidelijk dat ik nooit meer onder hem zal spelen. Maar misschien biedt een voorzitter hem binnenkort een baan bij een club aan. Ik zal dan zeker over een terugkeer nadenken. Ik zou mijn interna tionale carrière graag op een an dere manier willen beëindigen." RTR niek herstellende van een knie blessure. Ullrich vluchtte ver volgens naar de Verenigde Staten, waar hij tot het week einde verbleef. „Voor mij en de fans is het be langrijk geweest dat ik geen do-1 pingmiddelen heb gebruikt. Dat I ik niemand bedrogen heb." Op - een persconferentie op 6 juli ze; de Duitser al een vreselijke domheid te hebben begaan „Voor mij hebben die pillen niets met doping te maken", zei hij toen. Beloftes In de ogen van Ullrich heeft de laatste Ronde van Frankrijk uitgewezen dat de wielerwereld1 zit te wachten op een sterke con- current voor Lance Armstrong, die de ronde voor de vierde keer op zijn naam schreef. „En velen zien in mij die sterke concur rent. Als ik terugkom, zal ik sterker zijn dan daarvoor." Ploegleider Walter Godefrootj liet zich onlangs al twijfelend uit over een sterke rentree van Ullrich. „Jan is vaker belofte? niet nagekomen", zei de Belgi sche manager van Telekom. De sponsor besloot naar aanleiding van de positieve test het salaris van Ullrich stop te zetten. S1D WOERDEN - Leontien Zij laard-Van Moorsel heeft van de: wielerbond KNWU toestem ming gekregen woensdag deel te nemen aan de nationale titel strijd tijdrijden in Zaltbommel De wielrenster had aanvanke lijk niet ingeschreven wegen?' deelname aan de Grande Bouclé Feminine. Ze verliet zaterdag de Franse ronde. Zijlaard-Van Moorsel gaf vervolgens aan te willen starten op het NK tijdrij-1 den. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk voor vrouwenl gingen maandag akkoord me' het verzoek van Farm Frite? Hartol, de ploeg van Zijlaard- Van Moorsel, om de renster vrij te geven. De Fransen hadden op gronc van de reglementen haar deel- name kunnen tegenhouden) Ook de KNWU reageerde posi tief op het verzoek de olympisck j kampioene toe te laten. ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16