Museum wil cultureel hart worden PZC Visserij Breskens draait relatief goed PvdA Hulst wil strandwachten in Hontenisse Werken voor Toeristenkerk is geen opgave SNS bank Nieuwe directeur zet toekomstlijnen uit voor Middelburgse expositieruimte Jongen verbrandt geslachtsdeel Caravan schiet los Dieven actief op Schouwen Automobilist ramt boom Surfers botsen Vliegtuigje landt op boerenakker Auto gestolen Haventje Paal weekeinde in teken Saeftinghefeesten 1 SNS bank ontketent SNS bank wenst alle een revolutie in hypotheekadviseurs hypotheekland: veel sterkte de de SNS Plafondrente3. i komende weken. door Harold de Puysseleijr HULST - De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Hulst dringt er bij het gemeentebestuur van fusiepartner Hontenisse op aan om in de nieuwe gemeentebe groting geld opzij te zetten voor de strandbevvaking in Perkpol- der. Fractievoorzitter Paul Plas- schaert wijst er in een brief aan maandag 12 augustus 2002 het college van B en W en de ge meenteraad van Hontenisse op, dat er niet alleen oog moet zijn voor het ambitieuze project Kloosterzande aan Zee, dat be oogt Hontenisse nieuwe econo mische impulsen te geven na de verdwijning van de veerdienst volgend voorjaar. „Als daar al leen geld voor wordt vrijge maakt en er geen geld is voor de veiligheid van de toerist, zal dat geen reclame zijn om toeristen te trekken", betoogt hij namens de Hulster sociaal-democraten. Die doen de buurgemeente nog een tip aan de hand om het pro bleem van het tekort aan strandwachten bij Perkpolder op te lossen. De reden dat er weinig animo voor het baantje bestaat, ligt volgens de PvdA aan het gebrek aan beloning. „Navraag bij de gemeente Oostburg wijst uit dat het daar geen enkel probleem is om jaarlijks aan ongeveer vijf tig gediplomeerde strandwach ten te komen. De beloning ligt op het minimumloon." De Hulster raadsfractie doet daarom de suggestie aanslui ting te zoeken bij de Stichting Sportbelangen in Oostburg, die de werving van de strandwach ten aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust regelt. De nieuwe gemeente Hulst, die per 1 janua ri door de fusie van Hulst en Hontenisse ontstaat, zou daar geld in de begroting voor 2003 moeten reserveren, vindt de PvdA. door René Schrier MIDDELBURG - Een wissel tentoonstelling over het rijke Zeeuwse erfgoed uit de zeven tiende eeuw, discussie met deskundigen over het Zeeuws Museum en een spectaculair vernieuwde entree zijn drie lij nen die de nieuwe museumdi recteur Valentijn Byvanck voor de toekomst heeft uitgezet. In de notitie Het Zeeuws Museum in ontwikkeling heeft hij die ge dachten verder uitgewerkt. Het Middelburgse Abdijplein moet het cultuurhart van Zeeland worden, schrijft hij in de notitie. De eerste wisseltentoonstelling Terug naar Zeeland is gewijd aan het Zeeuwse erfgoed uit de zeventiende eeuw, dat in de af gelopen twee eeuwen verspreid is geraakt over Nederlandse musea als het Rijksmuseum en het Mauritshuis en musea in Gent, Lille en Petersburg. Deze tentoonstelling opent tegelijk met het museum, in het voorjaar van2004. Jaarlijks zullen er drie wisseltentoonstellingen zijn in de zalen boven de Balanspoort. Voor het eerst sinds vijftig jaar zullen in 2004 de Zeeuwse wandtapijten gezamenlijk te zien zijnDe presentatie Zeeuws Licht wisselt ieder kwartaal en bestaat uit een groep schilderij en die rond een bepaald thema bijeen zijn gebracht. Verder zul len in samenwerking met arche ologen kleine exposities onder het motto 'vers uit de grond' ge presenteerd worden. Voor de inhoudelijke vernieu wing van het museum is een breed kader van deskundigen uit Zeeland en van daarbuiten aangetrokken. Verhalenvertel lers, historici, kunsthistorici, archeologen, planologen, erf goedkenners en volkskundigen zijn in werkgroepen bijeenge bracht om mee te denken over de cultuurhistorie van Zeeland en de wijze waarop deze in het museum kan worden getoond. Deze deskundigen vormen een levend archief waaruit kan wor den geput voor de nieuwe op stellingen in het museum. De vragen die zijn gesteld in de oriënterende werkgroepen vor men de grondstof voor een reeks avonden met lezingen, presen taties, debatten en ronde-tafel gesprekken waarin genodigden hun toekomstvisie op (deelge bieden van) het museum met het Zeeuwse publiek delen. De avonden worden georganiseerd in samenwerking met Scoop en zullen medio 2004 worden ge houden. Een deel ervan gaat over de geschiedenis van Zee land, een ander deel over spe ciale onderwerpen zoals de Gouden Eeuw en de museale presentatie van streekdrachten, en een derde deel over de toe komst van het museum. Vanaf medio 2004 dient het mu seum zich aan met een nieuwe ingang. De ingang wordt onder streept met een glazen wand die, geplaatst op keidemiveau, de gevel van het bestaande intact laat en een glimp van de nieuwe publiekruimtes laat zien. On derdeel van de nieuwe ingang is een terras waarmee het museum zich opent naar het Abdijplein. Onder het terras zijn sporen te zien van een deel van een oude ringwal die stamt uit de vroeg ste bebouwing van Zeeland. In het gebouw zal een mediatheek te vinden zijn. In de avonduren fungeert het museumcafé als sa lon voor lezingen, films en pre sentaties. Het vernieuwde Zeeuws Museum wil niet alleen terugkijken. Het ziet het als zijn taak om aspecten van de huidi ge cultuur zichtbaar te maken. Een voorbeeld daarvan is de lancering van een programma over architectuur en vormge ving in Zeeland. Andere zaken waar werk van wordt gemaakt zijn digitalisering van de collec tie, educatie en communicatie en marketing. swb SCHARENDIJKE - Een zestienjarige jongen uit Heeze- Leende heeft zaterdagnacht bij een kampvuur op het strand aan de Brouwersdam brandwonden opgelopen. Het slachtof fer maakte deel uit van een groep die een spelletje stond te spelen rond de brandstapel. Telkens werd iets in de vlammen gegooid. Op een bepaald moment ontstond er een kleine ont ploffing. De zestienjarige stond er te dicht bij, waardoor zijn geslachtsdeel vlam vatte. Hij rende de zee in om zijn zaakje te blussen. De bewakingsdienst van een recreatieteam heeft hem uit het water gehaald en met een strandvoertuig naar de dam gebracht. Daar werd de jongen opgevangen door de inge schakelde hulpdiensten. Hij is overgebracht naar het zieken huis in Goes. SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam is vrijdagavond even voor half elf een caravan losgeschoten van een rijdende auto. De 44-jarige Duitse vakantieganger kwam uit de rich ting van Ouddorp en merkte plots dat zijn caravan er alleen vandoor ging. De aanhanger kwam tot stilstand tegen een vangrail van de spuisluis in de dam en raakte zwaar bescha digd. Onderzoek wees uit dat de man was vergeten het veilig heidsmechanisme van zijn caravan te verbinden aan de trek haak van de auto. ZIERIKZEE - Op verschillende plaatsen op Schouwen-Dui- veland werden mensen de afgelopen dagen de dupe van dief stal. In de Zierikzeese Poststraat werd een bezoekster uit het Belgische Halle zaterdag in een onbewaakt ogenblik beroofd van haar portemonnee. Een Duitse gast raakte op de Jan van Renesseweg in Renesse tijdens het uitladen van de kinderwagen zijn tas kwijt, met daarin bankpassen en enkele pampers. Op de Brouwersdam werd een man uit Ernst gedupeerd, door de diefstal van audio-apparatuur, cd's, een jas en een gsm-te- lefoon uit zijn auto. Een Weertse werd eveneens het slachtof fer van een autokraak op de Laone in Renesse. Behalve haar gsm, mist de vrouw een geldbedrag van vijfhonderd euro, cd's en een brillendoos. ZOUTELANDE - Op de DKoddelaan in Zoutelande is zater dagochtend een ongeluk gebeurd, waarbij twee inzittenden van een auto gewond zijn geraakt. De bestuurder, een 25-jari- ge man uit Tilburg, was onder invloed van alcohol achter het stuur gestapt. Hij reed rond zes uur in Zoutelande tegen een boom. De bijrijder raakte gewond aan zijn gezicht. Beide mannen zijn naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, waar de bestuurder een bloedproef moest ondergaan. De auto is zwaar beschadigd. KAMPERLAND - Een twaalfjarige surfer uit Zwijndrecht is zaterdag gewond geraakt nadat hij in aanvaring was geko men met een andere surfer op het Veerse Meer bij Kamper land. De jongen had zijn plank bij een windvlaag niet onder controle, zodat hij omsloeg. Zijn mast raakte de plank van een andere surfer, die ook om ging en wiens mast vervolgends de enkel van de jongen raakte. De jongen moest met de ambulan ce naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes worden ge bracht. NOORDWELLE - Een éénmotorig zweefvlieg tuig is gisteren boven Noordwelle in de proble men geraakt. De piloot zag zich ge noodzaakt het toestel in een bietenveld bij de Koe- tenisseweg aan de grond te zetten. De noodlanding verliep gesmeerd, zodat de piloot en zijn passagier ongedeerd bleven. Het vliegtuig liep schade op aan de propeller en moest daarom worden wegge sleept. ZIERIKZEE - Van het 's Heer Lauwendorp in Zierikzee is vrijdagavond een auto gestolen. Het gaat om een grijze Opel Ka- dett Club met een Duits kente ken. In schril contrast met het landelijke beeld versterkte de vloot van Breskens zich met enkele nieuwe schepen. door Romain van Damme en Harold de Puysseleijr BRESKENS - De vissersvloot en de vis mijn in Breskens doen het in vergelijking met die in de rest van het land niet slecht. Voor het eerst in jaren zijn er weer nieuwe boten besteld. Dat staat in schrille tegen stelling tot de rest van Nederland, waar Noordzeevissers massaal de boot defini tief aan de ketting leggen. Tot nu toe houden er dit jaar maar liefst 22 Noordzeevissers mee op. Veel meer dan in voorgaande jaren, toen slechts een enkeling stopte. Opmerkelijk is dat het vooral de grote kotters van 300 pk en meer zijn die uit de vaart worden geno men. Volgens de vissers ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. „We mogen te weinig vis vangen en de brandstofprijzen blij ven hoog. Er is geen lol meer aan", ver zuchten de vissers. De kotters hebben meestal miljoenen gekost en verdwijnen nu voor een grijpstuiver op de sloop of naar een Afrikaans land. Alleen in Breskens zijn andere geluiden te horen. Daar is nog wel vertrouwen in de toekomst van de visserij. Voorzitter J. de Bliek van de visserij vereniging Ons Belang zei dat afgelopen weekend tij dens de uitreiking van de visserijwim pels op de Visserijfeesten in Breskens. Ondanks die lichtpuntjes is het de visse rij in zijn algemeenheid het afgelopen jaar 'bepaald niet voor de wind gegaan', benadrukte ook Bliek. „De garnalen hebben het laten afweten, vooral in De Zuid, en de kust- en de kleine visserij doen het niet best. Het gaat zelfs zo slecht dat sommige bedrijven de visserij is stil gelegd in afwachting van betere tijden, omdat de kosten hoger zijn dan de ver diensten." Ook de grote viskotters in Breskens heb ben volgens de voorzitter van Ons Belang geen goed eerste half jaar gekend, hoewel foto Charles Strijd de verwachtingen zijn dat het aan het einde van de rit nog allemaal wel mee zal blijken te vallen. „Want de aanvoer be gint inmiddels weer flink toe te nemen." Ook met de kabeljauwstand gaat het vol gens De Bliek de goede kant op. „Nu maar hopen dat de kortingen op de ka beljauwquota ook eens stoppen en dat de visserij kan profiteren. Anders hebben we daar ook niet veel aan." Die optimistische vooruitzichten kon hij niet schetsen voor de zogeheten kleine vloot (kotters met minder dan 300 pk aan boord). „Daar is en blijft de situatie zor gelijk en het is de vraag hoe het jaar ver der zal verlopen." van onze regioredactie PAAL - Het haventje van het buurtschap Paal is in het week einde van 24 en 25 augustus het decor voor de jaarlijkse Saef tinghefeesten. Watersportvereniging Saef- tinghe tekent al meer dan 25 jaar voor de organisatie van dit tweedaags festijn, dat werd op gezet als alternatief van de ter ziele gegane kermis in Paal. De Paalse feesten beginnen za terdag om 10.00 uur met een rommelmarkt, 's Middags varen om 16.00 uur de platbodem schepen uit voor het admiraal- zeilen. De boten varen in forma tie langs het admiraalschip. Door saluutschoten en het strij ken van de fok wordt gelijktij dig een groet gebracht aan de admiraal. Aan het begin van de avond ver zorgt de fanfare Nooit Gedacht uit Graauw een concert op het feestterrein. De muzikanten maken daarna nog een rond gang door Paal. Om 21.00 urn- barst in de havenloods de 'Yes terday never dies'-party los. Een disjockey draait vooral mu ziek uit de oude doos. Zondagmorgen begint om 11.00 uur een eucharistieviering met pastor Weemaes als voorganger. De gezangen tijdens de dienst worden verzorgd door de Can- torij der Basiliek uit Hulst. Na de mis klinken in de loods nos talgische zeemansliederen. Om streeks 16.00 uur voeren vissers uit Paal verse garnalen aan. Diezelfde tijd kunnen belang stellenden aan boord stappen van de versierde plezierjachten voor een gratis rondvaart. Het onder aan de dijk gelegen café In 't zicht der Schelde houdt ter gelegenheid van de Saeftinghefeesten zaterdag en maandag 26 augustus een schie ting op de liggende wip. Deze beginnen om 14.30 uur. Advertentie door Edith Ramakers VLISSINGEN - Als het vrijwil ligerswerk in de katholieke Toe ristenkerk een opgave zou zijn, zou hij het geen zestien jaar heb ben volgehouden. De Vlissinger J. van der Jagt kreeg gisteren voor zijn jarenlange inzet voor de Toeristenkerk, oftewel de Emmauskerk in Dishoek, een pauselijke onderscheiding. „Ik ben erg vereerd, maar het is niet nodig. De vrijwilligers, veertien bij elkaar, vormen inet elkaar een hecht team. Het gaat van zelf én ik ben hier gewoon graag." De toeristenkerk in Dishoek is geen gewone kerk. De diensten worden in de openlucht gehou den. De bezoekers zitten in het midden, centraal in een soort hof Fietsen worden gestald in de kerk, honden mogen binnen komen (mits ze stil onder de stoel liggen) en kinderen schro men niet om tijdens de mis op te staan. ,,De sfeer is bijzonder", vindt ook Van der Jagt. „En als het regent, pakken we de stoelen op en schuiven we naar de zij kanten, waar we mooi net droog kunnen zitten." Maar gisterochtend scheen de zon en volgden ongeveer 250 mensen de viering. De katholie ke kerk 'staat open voor alle ge zindten'. „Want het gaat om de 1 Aalmoezenier Sweere (rechts) speldt de heer Van der Jagt de onder scheiding op. foto Ruben O reel ontmoeting", zegt aalmoezenier J. Sweere, die verbonden is aan de Emmauskerk. De kerk is van half mei tot half september voor de zondagviering in gebruik. Hij roemt zijn 'open kerk'. „We proberen het alle mensen hier naar hun zin te maken. Ze ko men hier samen om op zondag iets moois en iets zinvols te bele ven." In 1963, bij de oplevering van de kerk, lag dat anders. De kerk moest katholieken in de gelegenheid stellen op Walche ren hun 'zondagsplicht uit te oe fenen'. „Ze kwamen hierin Zee land op vakantie en moesten naar de kerk kunnen gaan. Maar nu komen ernaast toeristen ook veel Walchenaren, katholiek en protestant." Beeldengroep Van der Jagt en Sweere vinden dat de naam van de kerk, de Em mauskerk, goed gekozen is. Pas toor Omer Giellet uit Breskens maakte speciaal voor deze kerk in 1984 de beeldengroep, de Em maüsgangers. „De Emmaüs gangers hadden een mooie ont moeting met Jezus, nadat hij aan het kruis was gestorven. Mooie ontmoetingen wil je ook tijdens de vakantie hebben", zegt Sweere. Giellet maakte het beeldvertelt Sweere, omdat hij ervan over tuigd is dat iedere toerist iets van de zoekende Emmaüsgan gers in zicht heeft. „Soms te leurgesteld, soms blij, ontvan kelijk voor ontmoetingen en altijd blij als hij te horen krijgt: 'blijf bij ons, het wordt avond'." Van der Jagt heeft een zwakke plek voor de beeldengroep. „Ik zie het al jaren als mijn taak om de beelden mooi te houden. Ze staan er nu slordig bij. In het hout zitten barsten en de verf is eraf. Ik zette vorige week de brander erop en duizenden mie ren kropen eruit. Ze vreten de beelden op. Maar ik begin nu aan de grote opknapbeurt. De Emmaüsgangers worden weer als vanouds." r SNS Plafondrente: de hypotheekrentevariant die alle andere overbodig maakt. Bel gratis 0800-18 80 of vraag het de hypotheekadviseur van uw intermediair of SNS bank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9