Plastic bekertjes wekken irritatie 7 De Kaloot is het ideale strandje Moluks buurtfeest steunt noodhulp H Productschap pleit voor duurzame garnalenvisserij Scharendijke in beeld als duikplaats voor gehandicapten 1L_ 1 Binnen en buiten is glas taboe tijdens horecafestival in Vlissingen Dode bij botsing in Zierikzee Expositie bij Vrijmetselaars Woning onbewoonbaar na korte binnenbrand zeeuwse almanak Eerste klas Onze excuses 4 hiervoor' Na 19.00 schenken wij alleen nog in plastic glazen, p: WALCHEREN maandag 12 augustus 2002 luis-i Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - Bezoekers van het horecafestival in Vlissingen reageerden afgelopen weekein de verbolgen op de regel van de gemeente Vlissingen om ook in de cafés drank in plastic bekers te tappen. Glas en blik waren verboden. Alleen zachte plastic bekertjes werden tijdens het driedaagse festijn getoleerd. „Dat we op het terras of bij een tappunt op straat uit veilig heidsoverwegingen geen drank in glazen mogen serveren, kan ik begrijpen. Maar dat we bin nen een tripel uit moeten schen ken in twee bekertjes, dat doet pijn. Elke ondernemer wil kwa- ZIERIKZEE - Bij een botsing tussen een motor en een rolstoel op de N59 bij Zierikzee is zater dagmiddag een 68-jarige man uit Rijswijk overleden. Het slachtoffer reed met zijn elektrische rolstoel over de Rijksweg. Volgens de politie is de man vermoedelijk fout gere den en wilde hij ter hoogte van de tunnel bij de Schuurbeque- Boeyestraat de rijbaan overste ken naar het parallel lopende fietspad. Hij zag daarbij een uit de richting van Nieuwerkerk naderende motor over het hoofd. De man overleed ter plekke aan zijn verwondingen. De 49-jarige motorrijder uit. Zierikzee liep bij de aanrijding een gebroken sleutelbeen op. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. In verband met de onduidelijke toedracht van het ongeluk, roep de politie mogelijke getuigen op contact op te nemen met het bureau in Zierikzee. liteit leveren. Dat kan niet op deze manier", zegt Martijn van de Woestijne, van café Soif aan het Bellamypark. Hij is niet de enige die moeite heeft met de strenge voorschrif ten van de gemeente. Het me rendeel van zijn collega's mop pert of interpreteert de regels wat vrijer. Soms heerst ondui delijkheid. „Als een klant op het terras een broodje en een glas rode wijn bestelt, dan mag ik wel een wijnglas geven. Dat doen we dus niet. want dan krij gen we ruzie met de andere klanten. Maar in de vergunning staat dat drank in een glas is toegestaan, mits in combinatie met een maaltijd." De Stichting Evenementen Commissie Vlissingen heeft van de gemeente de vergunning ge kregen, waaraan vier pagina's eisen voor ondernemers aan het Bellamypark en de Nieuwen- dijk is gekoppeld. Niet alleen de toegestane geluidsniveaus van de bands waren er in opgeno men, ook verkeersmaatregelen, heffing van precariorechten, re gels voor openbare orde en vei ligheid en de volledig aanspra kelijkheid van de stichting voor eventuele schade aan gemeen te-eigendommen en onrust op straat. Bjarne Bleijenberg van café Bleij aan het Bellamypark en penningmeester van de stich ting: ,,We organiseren een klein schalig festival, maar deze re gels zijn ons inziens gericht op grootschalige evenementen, zo als het 5-meifestival. Dan is het hier overvol. We stellen voor om de regels aan te passen aan de verschillende type festivals en aan de grootte. Daarover gaan we met de gemeente in gesprek. Op 5 mei hoor je niemand kla gen over bier uit een plastic be kertje. Maar wel als dat bij het kleinere Horecafestival ge beurt." De ondernemer slaat de spijker op zijn kop, vindt een aantal be zoekers. Bleijenberg: „We kun nen wel begrijpen dat gemeen ten door tal van incidenten in het land, voorzichtiger zijn ge bmh—~ iHTrïnwrr door Mieke van der Jaqt BORSSELE - Ze hebben net een zandkasteel gebouwd: Daniël de Jonge van bijna zes uit Scho- re, samen met zijn moeder en zijn zusje. Nu het water wat op komt, is het lekker spetteren. Daniël heeft een schoen gevon den: een plastic waterschoen in een kindermaatje. Hij stelt vast dat hij niet weet van wie die is, bekijkt hem van alle kanten, blikt nog eens in de rondte of er ergens een tweede ligt en gooit hem dan maar in de kalme bran ding van de Westerschelde. Zijn moeder is blij dat ze de zwemspullen toch maar heeft meegenomen. Ze kwamen ei genlijk alleen maar om te spelen en om haaientanden te zoeken. Maar het weer is zo meegevallen en het water komt zo gunstig op, dat ze toch maar in het water zijn gegaan. Voor de moeder van Daniël en voor haar kinderen is de Kaloot het ideale strand: „Lekker rustig en je kunt nog eens wat anders doen dan alleen maar zonnen en zwemmen. Haaientanden zoeken, bijvoor beeld. Ik kom al jaren hier op dit strandje, want we hebben eerst in Heinkenszand gewoond. Toch zoek ik nu nog maar voor de tweede keer haaientanden want ik las er nog maar kortge leden over. We moeten het nog leren, al blijken de kinderen in staat om de meest miniscule tandjes te zien liggen." Ze hebben gehoord dat het strand misschien gaat verdwij nen maar waarvoor weten ze ei genlijk niet. „Toch zonde want MIDDELBURG - Vrijmetse laarsloge La Compagnie Dura ble houdt gedurende een week een tentoonstelling, met de titel Zomerreces. Leden en hun familie, waaron der vrijetijdsschilders, beeld houwers en sieradenmakers, la ten hun creatieve uitingen zien in het logegebouw aan de Sta tionsstraat in Middelburg. De tentoonstelling is te bezich tigen van maandag 12 tot en met zaterdag 17 augustus. De ope ningstijden zijn op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van half twee tot vijf uur en op donderdag en zaterdag van elf tot vijf uur, worden, maar deze voorschrif ten voeren ver. We gaan de Ame rikaanse cultuur achterna. Gaat er iets mis, dan moet dui delijk zijn wie verantwoordelijk en aansprakelijk is. Voor orga nisatoren is dat een behoorlijke last. We willen gewoon iets leuks organiseren voor Vlissin- gers en toeristen. De laatste we ken is het stil in de stad. Door zo'n festival krijgt Vlissingen weer kleur. Maar eerlijk gezegd: de zin vergaat een beetje om je in te zetten voor een bruisende stad als je aan zoveel dingen moet voldoen." W. Ovaa van de gemeente Vlis singen van de afdeling milieu weet van de onvrede onder on dernemers en bezoekers. Hij zegt dat de voorschriften voor de vergunning zo stellig zijn om duidelijkheid te verschaffen. „In de vergunning staat onder andere dat het podium uiterlijk weg moet zijn op maandag zes uur en dat het terrein schoon en opgeruimd moet zijn. Gebeurt dat niet, dan volgt heus niet di rect een boete. We doen niet zo moeilijk." Ovaa erkent dat door inciden Alleen plastic 'glaswerk' was toegestaan op het Bellamypark. foto Ruben Oreel hier kun j e altijd goed zicht hou den op de kinderen omdat het zo rustig is." Van de vereniging Redt de Kaloot hebben de Scho renaren nog niet gehoord, ter wijl een clubje dat ijvert voor het behoud van het fossielen- strand, toch regelmatig A-vier tjes onder de ruitenwissers van geparkeerde auto's stopt. Kees Jacobusse uit Middelburg heeft weieens zo'n velletje on der zijn ruitenwisser aangetrof fen. „Een paar weken terug, toen het zo warm was. Ik heb het, geloof ik, in de auto gelegd maar niet meer gelezen. Je moest je toen haasten om snel te gaan rijden, zodat je niet levend verbrandde.Ook voor hem zou het verdwijnen van het Kaloot- strandje een tegenvaller zijn. Op de Walcherse stranden is hij met zijn honden, twee retrei- vers, niet zo welkom. „Boven dien moet je eens proberen om daar te komen. Hier rijd ik bijna in een rechte lijn naartoe, ik kan altijd parkeren en als het warm is, en hoog water, zit ik nog eer der in water dan die honden." Jacobusse heeft weieens gepro beerd een haaientand te vinden, maar dat is mislukt. „Ik moet die beesten in de gaten houden Haaientanden De familie Suijkerbuik uit Et- ten-Leur komt juist voor de haaientanden. Normaal gespro ken zoeken ze met zijn vieren, maar nu er binnen zeer korte tijd een derde telg verwacht wordt, is Pa alleen met twee zoons („en een mobieltje") op pad. Maarten, de oudste, heeft al een half busje van een fotorol letje vol en Lucas, de jongste, vond een hele grote grijze: een juweel. „Dat is voor mijn broer tje of zusje", zegt Lucas en dat is een heel geschenk, want volgens zijn vader weet Lucas niks kost- baarders dan haaientanden. „En dit is de mooiste die we ooit gevonden hebben." Ook de Suijkerbuikjes hebben van het dreigende verdwijnen van het Kalootstrandje ge hoord, maar dat ze zich aan kunnen sluiten bij een Vereni ging die dat tegen wil houden, wisten ze niet. Achteraf herin nert Pa Suijkerbuik zich wel dat er eens wat te doen was op het dijkje bij de koelwateruitlaat. „Dat moet dan die club geweest zijn. Eerlijk gezegd baalde ik daar toen wel vanwant ik dacht dat ze iets aan het verkopen wa ren. Ik nam aan dat iemand dit strandje ook al commercieel ging exploiteren." door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De garna- lenvissers zouden er verstan dig aan doen hun zeven iets grover te tnaken. De vissers vangen dan wellicht minder, maar het kleine spul krijgt dan de kans om groter te worden. Duurzamer vissen dus. De consument, die klaagt over kleine, dure garnalen, krijgt dan ook zijn zin en bovendien zullen de pelkosten lager uit vallen. Voorzitter P. Loonen van het Productschap Vis op perde dat zaterdag bij de ope ning van de Visserijdagen in Colijnsplaat. Hij zette, voorafgaand aan de uitreiking van de Colijns- plaatse garnalen- en viswim- pels, de bedreigingen voor de visserij op een rijtje. En dat zijn er nogal wat. De visserij heeft te maken met allerlei re gels op milieugebied en ook economisch gaat het niet altijd voor de wind. Toch heeft Loo nen er vertrouwen in dat het nieuwe kabinet meer oog zal hebben voor de economische positie van de vissers en dat het primaat niet meer aan na tuur en milieu zal zijn. Overi gens spoorde de voorzitter de vissers aan meer dan nu met één mond te spreken en vooral samen op te trekken in het Pro ductschap. Een verdeelde ge meenschap is immers makke lijker uit elkaar te spelen en met alle bedreigingen is dat ri sico levensgroot. Bezorgd Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland, ook lid van het bestuur van het Product schap Vis, opende de visserij- dagen in de Vismijn in Colijns plaat. Hij toonde zich bezorgd over de afname van de visge- bieden in de kustwateren, waarvan de Zeeuwse vissers met name afhankelijk zijn. België staat buitenlandse vis sers binnen de drie mijlszöne niet meer toe, wat overigens is aangevochten. Maar een ge bied voor Rotterdam wordt van de visserij afgenomen om dat een tweede Maasvlakte moet worden ontwikkeld en het tienvoud daarvan wordt natuuront wi kkelingsgebied ook niet meer beschikbaar voor de vissermannen. Bo vendien zijn er plannen voor vliegvelden, windmolenpar ken en aardasboringen, alle maal op plaatsen waar de vissers hun netten uitgooi en. Al die somberheid mocht ove rigens in Colijnsplaat de pret niet drukken. Het uitgelezen braderieweer bracht veel pu bliek op de been, dat kooplus tig bleek, gezellig en dat goed verteerde. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Het Midzo mercomité, dat bestaat uit leden van het centrum Mae Uku en de Stichting Maluku, kijkt terug op een geslaagd driedaags Mid zomerfeest in Oost-Souburg. „Geslaagd, omdat het gezellig was en omdat we veel geld heb ben opgehaald voor noodhulp aan de Molukken", zegt N. Pat- tinama, van het Midzomercomi té. Deze week wordt het geld ge teld. „Maar ik kan nu al zeggen dat het er goed uitziet. Alleen de kinderen liepen met de sponsor loop 'een rondje om de Molukse wijk' al zo'n 450 euro bij elkaar. Op de feestavond hebben we nog eens ongeveer 450 bezoe kers geteld. Dat tikt aan". De opbrengst van het midzo merfeest gaat dit keer naar de stichting Horizon Holland. De stichting zet zich op dit moment in voor betere leefomstandighe den voor weeskinderen en vluchtelingen in de verschillen de kampen op de Molukken. Het midzomercomité steunt ook Baileo Maluku. Deze organisa tie is al vanaf het begin van de onlusten op de Molukken actief. Zij werkt aan verzoening en we deropbouw. In de vluchtelin genkampen zetten zij boven dien Emergency-teams in. Lootjes De Molukse wijk in Oost-Sou burg trok donderdag, vrijdag en zaterdag veel bezoekers. Iedere Molukker uit Oost-Souburg leek een bijdrage te willen leve ren aan het gekozen goede doel. De lootjes voor de tombola gin gen grif van de hand en de Mo lukse hapjes en gerechten kon den niet aangesleept worden. Ook bij de rommelmarkt en boe kenstalletjes werd aardig ver kocht. Door de demonstraties bankdrukken, body-building en optredens van dans- en zang groepen en muziekbands, ble ven de mensen hangen. „De sfeer was uitstekend. We zijn za terdagavond zelfs nog een half uurtje langer doorgegaan. De mensen hadden geen zin om op te houden", zegt Pattinama. ten in het land de regels zijn aangescherpt. „Het probleem is dat we voor de veiligheid altijd uit moeten gaan van het ergste scenario. We stellen daarom strenge voorwaarden en er moet een EHBO-post aanwezig zijn. De regels zijn niet bedoeld om de organisatoren af te schrik ken. De gemeente is juist blij met elk evenement. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Voorzitter B. Mathijssen van de Stichting Kunstrif Zeeland wil bij De Kabbelaar in Scharendijke een duikplaats creëren voor licha melijk gehandicapten. Behalve een aanpaste toegang tot de Grevelingen, is hij van plan ook een gebouw neer te zetten met aangepaste faciliteiten. Mathijssen is initiatiefnemer van het kunstmatig rif in de Grevelingen. Oktober vorig jaar werden bij Scharendijke en Den Osse de eerste twee riffen aan gelegd. Volgende week wordt dit project afgesloten met het afzinken van de laatste honderd betonnen bollen ter hoogte van Dreischor. Aansluitend op dit initiatief is Mathijssen aan de slag gegaan met de ontwikke ling van een nieuw plan: een aangepaste duikstek voor men sen in een rolstoel, inclusief de bouw van een complex met faci liteiten voor omkleden en dou chen en instructeurs om de duik te begeleiden. Daartoe moet bij duikcentrum De Kabbelaar op het niveau van de haveningang, om de pier heen, een weg wor den aangelegd naar de water kant. Aan een volledig aangepaste voorziening in de openlucht is volgens Mathijssen grote be hoefte. Bovendien zou Schou- wen-Duiveland zich daarmee nog nadrukkelijker op de (inter nationale) kaart zetten, aldus de voormalige duikcentrumeige naar. Omdat zijn plan in een zeer pril stadium verkeert, wil hij er inhoudelijk nog weinig over kwijt. Wel wordt van het initiatief reeds melding ge maakt op de internetpagina van de Nederlandse Onderwater sport Bond (NOB). Mathijssen werd deze zomer door de bond gehuldigd voor zijn vernieu wende plannen voor de duik sport. Zodra de derde en laatste fase van het rif-project is af gerond, krijgt Mathijssen z'n handen vrij voor verwezenlij king van zijn volgende 'droom1. ..Ik loop al zo verschrikkelijk lang met dat idee rond. Daar moet gewoon iets mee te doen zijn. Er is bijna niks voor die mensen op dit gebied. Duiken kan hen een fantastische erva ring opleveren. Door de situatie van gewichtloosheid onder wa ter maakt het niet uit dat de boel onder het middel niet meer werkt. Wanneer ze dan boven dien een eigen ruimte tot hun beschikking hebben waar ze zich redelijk zelfstandig kun nen omkleden, dan is dat toch geweldig?" Mathijssen moet nog op zoek naar financieringsbronnen. De eerste contacten op dat front zijn volgens hem hoopgevend. Ook moet hij nog overleggen met de provincie en de gemeente over de mogelijkheden. Dat ge beurt zodra de plannen in grote lijnen uitgewerkt op papier staan. Frans-Kok-rif Het kunstmatig rif beantwoordt volgens Mathijssen aan alle doelstellingen. „In anderhalve maand tijd was er al heel wat begroeid. Het is echt fantastisch mooi om te zien. Kreeft, krab, van alles zit er in." Het rif bij Dreischor wordt vernoemd naar Frans Kok. De in het vorige de cennium overleden inwoner van het ringdorp was de grondleg ger van de NOB en stond aan de wieg van de ontwikkeling van de duiksport in Nederland. Kok had indertijd het enige duikcen trum op Schouwen-Duiveland. Het Frans-Kok-rif wordt vrij dag 23 augustus onthuld met een korte ceremonie rond het af zinken van de laatste betonnen bollen bij de duikplaats Dreischor. Na afloop wordt in het duikcentrum Waterworld in Nieuwerkerk een bijeenkomst gehouden, waar door de biolo gische werkgroep van de NOB uitleg wordt gegeven over de veelbelovende ontwikkeling van het planten- en dierenleven op het kunstmatig rif in de Gre velingen. Voor de zekerheid heeft de brandweer het hondje van de buren uit huis gehaald. foto Ruben Oreel door Edith Ramaker VLISSINGEN - Bij een woning brand in de Bonedijkestraat in Vlissingen zijn gisteravond een Vlissingse vrouw en drie kinde ren met de schrik vrijgekomen. Zij konden tijdig de brandende woning verlaten. De brand ont stond rond kwart voor zes. Een van de kinderen speelde met een aansteker. Toen de vlam te dicht bij een gordijn kwam vatte het vlam. Het vuur greep snel om zich heen. De moeder heeft nog een poging gedaan om het vuur zelf te blussen, maar dat lukte niet. De bewoners zijn allemaal naar buiten gegaan en hebben de brandweer gewaar schuwd. De brandweer had de brand in de benedenwoning binnen zeven minuten onder controle. Door de rook- en roet- schade is de woning onbewoon baar verklaard. Twee parkieten hebben de brand niet overleefd. J. van den Boom, officier van dienst van de brandweer Vlis- singen/Middelburg schat de schade op 40.000 euro. Drie dagen was het feest in de Molukse wijk in Oost-Souburg. foto Ruben Oreel De Zeeuwse was een dagje weggeweest en zat op de te rugreis naar huis uit te puffen in de trein vanuit Roosen daal. Ze reisde eerste klas en tegenover haar zat een con ducteur. Na een poosje kwa men er twee tienermeisjes de coupé binnen. Met veel gegie chel ploften ze neer. „Ojee", riep de een, „dit is eerste klas. Hier mogen we niet zitten." „Ach, wat maakt het uit", zei de ander die kennelijk wat brutaler was uitgevallen. „We blijven lekker zitten en als de conducteur komt, zeg gen we gewoon dat we het niet gezien hebben." De dis cussie ging nog wat door, maar uiteindelijk won de brutaalste van de twee. Ze bleven zitten. Ondertussen kon de conducteur zijn la chen nauwelijk inhouden- Hij stond op en zei: „Dames, goedemiddag. Mag ik even uw kaartjes zien. .."Zij zullen voorlopig niet meer in de eer ste klas gaan zitten. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7