Indonesië zet historische stap Boeren Zimbabwe nog in onzekerheid PZC Twee doden bij vuurgevecht in joodse kolonie Noodweer eist opnieuw levens in Europa en Azië Saddam zou inspecteurs willen toelaten Volkscongres besluit om president rechtstreeks te laten kiezen Zoon Bouterse hoofdverdachte wapendiefstal Iran levert leden Al Qaeda uit Fossets recordpoging mislukt Familievete loopt uit op bloedbad Explosie Afghanistan was ongeluk Minister betrokken in coke-affaire Eerste illegalen Maleisië gestraft Russen dreigen Georgië met geweld Turkse minister Dervis stapt op na druk Ecevit maandag 12 augustus 2002 van onze redactie buitenland LONDEN - De Iraakse presi dent Saddam Hussein heeft een Britse parlementariër gezegd dat hij internationale wapenin- i specteurs wil toelaten. Dat be- i richt het Britse weekblad The Mail on Sunday, j Het blad baseert zich op de Brit se parlementariër George Gal- loway (lid van de Labour-partij van premier Blair) die donder- dag in Irak was en Saddam in een geheime ondergrondse bun ker bij Bagdad ontmoette. Vorige week nodigde Bagdad VN-wapeninspecteurs uit voor 'technische gesprekken', die een basis zouden kunnen vormen voor wapeninspecties. Londen en Washington hebben het aan bod afgedaan als een truc. Vol gens Galloway wil Saddam be tere betrekkingen met Londen en vroeg de president zich af waarom Groot-Brittannië 'zich meer tegen ons keert dan andere Europese landen'. Saddam zei ook dat zijn troepen klaar staan en in de straten en op de daken zullen vechten en zich nooit zul len overgeven bij een eventuele invasie. De Britse premier Blair is de enige belangrijke rege ringsleider in Europa die Was hington steunt in de harde op stelling tegenover Irak. De Britse bevolking is volgens opiniepeilingen tegen een even tuele oorlog tegen Irak. Iraakse functionarissen zeiden de laat ste tijd herhaaldelijk te hopen dat Londen zijn harde opstel ling tegenover Irak verandert. In Londen worden de uitlatin gen van Saddam dan ook gezien als een poging van de dictator om een wig te drijven tussen Londen en Washington. „Zon der ons is het veel moeilijker voor de VS om een invasie te be ginnen", zo citeert het blad een hoge Britse functionaris. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken was niet bereik baar voor commentaar. Iraakse oppositiegroepen, die vrijdag in Washington verga derden, zijn eensgezind in hun streven de Iraakse dictator Sad dam Hoessein te verdrijven Dat zei Hamid al-Bayati van de Op perste Raad van de Islamitische Revolutie na afloop van de ver- gadering.RTR/AFP doorTheo Haerkens JAKARTA- Indonesië heeft in de afgelopen tien dagen een his torische stap gezet naar verdere democratisering. De zitting van het hoogste staatsorgaan, het Raadgevend Volkscongres of MPR, werd zaterdagnacht afge rond. Onder meer werd besloten de president voortaan recht streeks te kiezen en de militai ren uit de volksvertegenwoordi ging te bannen. Met de beslissing om de bevol king haar president al in 2004 rechtstreeks te laten kiezen, verminderde de MPR zijn eigen macht aanzienlijk. Want het was zijn taak de president te kiezen en zo nodig af te zetten. De beslissing om nu het staats hoofd rechtstreeks te kiezen, komt voor uit angst voor poli tieke spelletjes en de macht van het geld in het hoogste staatsor gaan. Een ander belangrijk besluit was om de 38 zetels die militai ren en politie bezetten in parle ment en MPR te schrappen. Vanaf de volgende verkiezingen zal de volksvertegenwoordiging alleen nog gekozen leden heb ben en geen benoemde. De strijdkrachten blijven echter voor en achter de schermen een belangrijke factor. Vrouwengroepen Het besluit heeft ook gevolgen voor de benoemde vertegen woordigers van de zogenoemde functionele groepen binnen de MPR. Dat zijn beroepsgroepen, maar ook bijvoorbeeld verte genwoordigers van vrouwen- PARAMARIBO - Dino Bouter se, zoon van de ex-legerleider Desi Bouterse, wordt aange merkt als hoofdverdachte van de wapendiefstal bij de CIVD, de Centrale Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in Paramari bo. De diefstal werd twee weken geleden gepleegd. Dino bevindt zich vermoedelijk op Curayao. Het Openbaar Mi nisterie heeft zijn opsporing en aanhouding gelast. President Ronald Venetiaan heeft het on derzoeksteam gevraagd voorlo pig geen mededelingen aan de pers te doen over het onderzoek. Mensen die eerder werden aan gehouden in verband met de diefstal van wapens, zouden be zwarende verklaringen tegen de zoon van de ex-legerleider heb ben afgelegd. Een deel van de wapens en pistolen werd in de woning van een van de verdach ten aangetroffen. ANP groepen. Zij komen eveneens niet meer terug in het parle ment. Veel rumoer was er in de afgelo pen dagen over invoering van de islamitische wetgeving of sha- ria. Voorstanders, zoals de PPP van vice-president HamzahHaz en de PBB van minister van Jus titie Yusril Izha Mahendra, be pleitten invoeging van zeven woorden in de Grondwet om moslims te verplichten de sha- ria in acht te nemen. Daar bleek lang geen meerderheid voor te vinden Zaterdagnacht ontstond ook veel tumult over het voorstel om in de economische paragraaf het woord 'pribumi' in te voe gen. Dit woord, dat zoveel bete kent als 'zoon van het land' stamt uit de koloniale tijd en wordt uitsluitend gebruikt om onderscheid te maken tussen de Chinese Indonesiërs en de rest. Dat is opmerkelijk, omdat er ook andere etnische groepen zijn zoals arabieren en Indiërs. Het gebruik van 'pribumi' viel onder de vorige president Habi bie officieel in ongenade. De suggestie het nu in te voeren in de grondwet komt voort uit de wens niet-Chinese Indonesiërs meer kans te geven zakelijk vooruit te komen. Etnische Chi nezen maken ongeveer 5 pro cent uit van de bevolking, maar hebben wel zo'n 70 procent van de economie in handen. Tegenstanders wezen er terecht op dat er weliswaar supperrijke Chinese magnaten zijn, maar dat het gros van de Chinezen net zo moet sappelen als de gemid delde Indonesiër. Onder presi dent Wahid is een begin ge maakt met het schrappen van de tientallen wetten en regels die etnische Chinezen discrimine ren. Invoering van het omstre den 'pribumizou dit proces, dat door president Megawati wordt gesteund, teniet doen. GPD Een Israëlische agent van de bereden politie slaat in op een groep vredesactivisten bij een controlepost aan de rand van Jeruzalem. van onze redactie buitenland foto David Guttenfedder/AP GAZA - Israëlische soldaten hebben gisteren in de Gazastrook een Palestijn doodgeschoten die probeer de de joodse nederzetting Dugit binnen te dringen. Dit hebben Palestijnse zegslieden gemeld. Volgens de Israëlische radio raakte bij het vuurgevecht ook een soldaat gewond. De Palestijn was over het hek van de nederzetting die ongeveer 15 kilometer ten zuidoosten van Nabloes ligt, geklommen. Hij opende daarna het vuur op een auto met daarin een echtpaar. De vrouw was op slag dood, haarman raakte zwaargewond. Een andere ko lonist raakte gewond en is in een ziekenhuis opgeno men. In Washington voerde een Palestijnse delegatie gesprekken met Amerikaanse regeringsfunctionaris sen over veiligheidskwesties. De Palestijnse leider Arafat zei in Ramallah dat het onderhoud tussen de Palestijnse minister van Binnenlandse Zaken Razzak Al Yahya en CIA-directeur Tenet 'zeer positief' waren verlopen. De gesprekken in de Verenigde Staten gaan vooral over hervorming van het Palestijnse veilig heidsapparaat. Dat is onder meer nodig om een einde te maken aan de aanslagen in Israël en dat is weer een eis van de Israëlische regering voordat de vredeson derhandelingen opnieuw kunnen worden opgepakt. Zaterdagavond drong een andere Palestijn de neder zetting Mehora op de Westelijke Jordaanoever binnen en doodde een Israëlische vrouw. De man is vervol gens door militairen doodgeschoten. DPA/AFP/RTR door Eelco van der Linden BULAWAYO - Het lot van de bijna drieduizend Zimbab waanse boeren die geacht wer den voor zaterdag hun land te hebben verlaten, blijft onduide lijk. Hoewel de meerderheid tot nu geen gehoor heeft gegeven aan het ontruimingsbevel, is er niet tegen hen opgetreden door leger of politie. De Unie van Commerciële Boe ren (CFU) meldde gisteren dat 'alles rustig is' en geen arresta ties verricht zijn. De verwachting is dat president Mugabe vandaag richting zal geven als hij zijn speech uit spreekt ter nagedachtenis van de overwinning op het blanke minderheidsregime in 1980. De bejaarde president, 22 jaar aan de macht en in maart op dubieu ze wijze herkozen voor nog eens zes jaar, zegt met de herverde ling van land het proces van de kolonisatie te voltooien. Critici menen dat hij de 'land- WASHINGTON - De Iraanse autoriteiten hebben zestien le den van het terreurnetwerk Al Qaeda die uit Afghanistan naar Iran waren gevlucht, gearres teerd en overgedragen aan Sau- di-Arabië, heeft The Washing ton Post gisteren bericht. De krant baseerde dit bericht op een interview met de Saudische minister van Buitenlandse Za ken, prins Saud Al Faisal. De prins zei dat de Iraanse autori teiten zich ervan bewust waren dat alle informatie die de Saudi- ers los konden krijgen van de zestien verdachten onmiddel lijk zou worden doorgespeeld naar de Amerikaanse autoritei ten. In feite betekent dat dat de rege ring in Teheran niet alleen met Saudi-Arabië, maar ook met de Verenigde Staten samenwerkt, aldus de prins. De Amerikaanse president George Bush heeft ge zegd dat hij Iran rekent tot de 'as van het kwaad'. Irak en Noord- Korea hebben datzelfde stem pel van Bush gekregen. AP kwestie' gebruikt om de opposi tie te bestrijden en zijn greep op de macht te continueren. Plan nen voor hei-verdeling, inclusief financiering door de internatio nale gemeenschap, liggen al ja ren klaar. Mugabe prefereert echter zijn eigen strategie, met als gevolg dat de buitenwereld in plaats van steun tot sancties is overgegaan. Toch wordt rekening gehouden met een verrassing deze maand. „Voor Mugabe is het cruciaal dat hij kan zeggen: ik heb het land teruggegeven, de eer is ge red", zegt Mare Bloch, Zimbab- wes meest vooraanstaande eco nomisch analist. Bloch gelooft dat een compromis met de blan ke boeren nog mogelijk is en Mugabe in het gunstigste geval daarna zou kunnen aftreden. „De honger en de economische chaos kunnen als katalysator dienen voor zo'n besluit." Retoriek Maar tot nu overheerst de reto riek. De machtige minister van Lokaal Bestuur, Ignatius Chombo, noemde zaterdag in de regeringskrant The Herald de blanken een 'arrogant en racis tisch zooitje'. GPD OMARAMA - De Amerikaanse avonturier Steve Fosset wordt in Nieuw-Zeelandse Omarama aan gekleed voor zijn poging om het hoogterecord zweefvliegen te vestigen. De miljardair slaagde daar gisteren echter niet. De 58-jarige Fossett had met zijn compagnon Einar Enevoldson in de plaats Omarama drie we ken moeten wachten op gunstige wind. De twee wilden met hun zweefvliegtuig voorbij de hoogte- grens van 14.938 meter. Ze slaagden erin een hoogte te bereiken van 9100 meter, waarna ze te rugkeerden naar de grond. Een eerdere poging mislukte zaterdag al. Fossett zei dat hij nu tot volgend jaar juni moet wachten voor een nieuwe poging, omdat de wind dan het gunstigst is. Fossett slaagde er begin vorige maand in om als eerste met een luchtballon een non-stop solo vlucht om de aarde te maken. foto Simon Baker/RTR CAIRO - Een slepende vete tussen twee families in Opper- Egypte heeft 22 levens geëist. Twee mensen raakten gewond. Dit heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Cairo za terdag bekendgemaakt. De 22 werden gedood nabij het dorp Gerga, in de provincie Sohag. De slachtoffers behoorden tot de Hunayshat clan. De leden van deze clan waren in een bus op weg naar de rechtbank in Gerga om een rechtszaak bij te wonen tegen twee verwanten die worden verdacht van de moord op een lid van de rivalise rende familie Abdel Halim in april. Leden van deze familie schoten op de bus om wraak te nemen. AFP/RTR ISLAMABAD - De enorme explosie in de Afghaanse stad Jalalabad vrijdag is waarschijnlijk het gevolg van een onge luk. Dit heeft een hoge Afghaanse functionaris zaterdag te gen het persbureau AIP gezegd. Bij de ontploffing kwamen ongeveer vijftig mensen om het leven. Bijna honderd raakten gewond. De ontploffing deed zich voor op het kantoor van hulpverle ningsorganisatie ACLU, een bureau dat zich bezighoudt met de wederopbouw van het land. Volgens directeur Karim is de ontploffing waarschijnlijk ver oorzaakt door de grote zomerhitte. De explosie deed zich voor in de voorraad dynamiet die werd gebruikt voor de aanleg van wegen. DPA/RTR ROME - De Italiaanse politie verdenkt minister Gianfranco Miccichè van Economie ervan dat hij cocaïne heeft laten be zorgen op zijn werkplek. Dat hebben Italiaanse media zater dag gemeld. De Siciliaan Miccichè is lid van Forza Italia, de partij van premier Berlusconi. De kranten citeren uit een politieverslag, waarin staat dat eind juli 11 mensen zijn aangehouden, omdat ze ervan werden beticht betrokken te zijn bij de handel in cocaïne. Onder de arrestanten was Alessandro Martello, een bekende van de mi nister. Nader onderzoek wees uit dat de man regelmatig zijn gezicht op het ministerie liet zien. AFP KUALA LUMPUR - Verschillende rechtbanken in Maleisië hebben illegale immigranten de afgelopen dagen veroordeeld tot gevangenisstraffen en stokslagen. Dit hebben kranten in Maleisië zaterdag gemeld. Het gaat om de eerste veroordelin gen sinds de nieuwe keiharde immigratiewet in het land van kracht is geworden. Het gaat om vijf Indonesiërs en twee mannen uit Bangladesh. Zij werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van tussen de zes maanden en twee jaar en een of twee stokslagen. Na het uitzitten van de straf worden ze het land uitgezet. AFP MOSKOU - Alleen geweld kan een einde maken aan het pro bleem van de Tsjetjeense verzetstrijders die opereren vanuit het buurland Georgië. Dit heeft de Russische minister van Defensie, Ivanov, zaterdag gezegd. De rebellen hebben hun basis in de Pankisi-vallei in Georgië. „De kwestie kan alleen met geweld worden opgelost", zei Ivanov. „Het onderhandelen met terroristen, hen proberen te overtuigen, hen vatbaar te maken voor rede is zinloos. Dat weet iedereen." AFP tenrijk de dijken te versterken en mensen te evacueren. In Duitsland ondervindt vooral het zuiden overlast van de aan houdende stortregens en on weersbuien. Een medewerker van het Rode Kruis kwam zater dagavond om het leven, nadat hij in een ondergelopen straat in Wolfenbüttel in Nedersaksen de macht over het stuur van zijn auto had verloren. Ook verschillende landen in Azië hebben te maken met ex treme weersomstandigheden. De autoriteiten in China maak ten gisteren bekend dat hevige stortregens tot overstromingen in de provincie Hunan in het midden van het land hebben ge leid. Daardoor zijn de afgelopen dagen zeker zeventig mensen om het leven gekomen India In het berggebied Uttaranchal in het noorden van India leidden de stortregens van de afgelopen dagen tot aardverschuivingen. Daardoor zijn tot en met giste ren zeker 33 mensen omgeko men. Ook Noord-Korea kampt met overstromingen en aard verschuivingen. Zeker veertien mensen zijn omgekomen. ANP/DPA/RTR/AFP door Hans Heyt MÜNCHEN/PEKING - Het noodweer heeft dit weekeinde opnieuw levens geëist en grote overlast veroorzaakt in Europa en Azië. In India, China en Zuid- Korea kwamen door overstro mingen tientallen mensen om het leven en in Rusland steeg het dodental als gevolg van dijk doorbraken tot 58. Russische hulpverleners zoch ten dit weekeinde in het gebied van de Zwarte Zee naar mensen die worden vermist, nadat daar donderdag na zware regenval rivieren buiten hun oevers wa ren getreden. Reddingswerkers vonden op nieuw een aantal stoffelijke res ten van vermisten, waarmee het dodental is opgelopen tot 58. Meer dan 1500 mensen in de re gio van de Zwarte Zee zijn ge- evacueerd. In Roemenië, Tsjechië en Bulga rije vielen dit weekeinde in to taal zeven doden door het nood weer. Oostenrijk kampt met de ernstigste overstromingen in ruim honderd jaar. Meer dan 6000 hulpverleners zijn ingezet om langs de Donau en andere ri vieren in Neder- en Opper-Oos- van onze redactie buitenland ANKARA - De Turkse minister van Economische Zaken Kemal Dervis is zaterdag opgestapt. Daarmee maakt hij een einde aan wekenlange speculaties over zijn politieke toekomst. Masum Turker, partijgenoot van president Bulent Ecevit, volgt Dervis op. De partijloze technocraat Der vis (52) is de architect van de miljardendeal met het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF), die een eind moet maken aan de financiële crisis van Turkije. Hij werkte ruim twintig jaar bij de Wereldbank en keerde begin vorig jaar terug naar Turkije, nadat in het land in een ernstige economische crisis was komen te verkeren. Dervis was onder druk gezet door Ecevit. De premier had ge zegd dat de minister moest op stappen als hij zijn pogingen om de linkse partijen te verenigen niet zou opgeven. Dervis maakt zich nu op voor de vervroegde verkiezingen op 3 november. Hij streeft naar een centrumlinkse regering. Hij steunde openlijk de afgetreden minister van Buitenlandse Za ken Ismail Cem bij de oprich ting van de nieuwe Partij van het Nieuwe Turkije. De pro- westerse Dervis en Cem zijn er van overtuigd dat ze een sterk links blok moeten vormen om een kans op succes te hebben in de verkiezingen van november. Vorige maand diende Dervis ook al zijn ontslag in, maar toen weigerde Ecevit dat te accepte ren. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5