Schiphol voor miljoenen getild i Hoog dodental in het verkeer Ruzie in LPF is niet uniek PZC Dance Parade glijdt soepel door Rotterdam Gebroeders Bos doen meer onthullingen in vandaag gepubliceerd boek Politie zoekt J Angolese jongen Jeugdige 1 asielzoeker krijgt geen geld meer Zaak-Fortuyn trekt 440.000 kijkers Nepagenten Amsterdam opgepakt Klein aantal overvallen bij Blokker Auto gestolen tijdens wildplassen Stille tocht slavernijmonument 12 augustus 1952 Inventaris KPNQwest geveild maandag 12 augustus 2002 van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Een illegaal sa menwerkingsverband van gTote Nederlandse bouwbedrijven heeft luchthaven Schiphol voor miljoenen benadeeld. De zoge naamde Schiphol Acht maak ten illegale prijsafspraken en verrekenden onderling de extra verkregen winsten. Deze nieuwe onthullingen over bouwfraude staan in het gelijk namige boek dat vandaag wordt gepresenteerd. 'Bouwfraude' is gebaseerd op informatie van klokkenluider Ad Bos en ge schreven door diens broer, Cok Bos. In het boek is een deel van de schaduwboekhouding van bouwbedrijf Koop Tjuchem uit j Nieuw Vennep opgenomen. Daarin wordt beschreven hoe de Schiphol Acht een aantal grote Schipholprojecten onderling verdeelden. In totaal gaat het om projecten met een waarde van ruim 55 miljoen euro. Bou wers die een collega-bedrijf het werk gunden, kregen daarvoor ruim twee miljoen euro uitge keerd, terwijl daar geen presta tie tegenover stond. De Schiphol Acht bestaat uit Koop Tjuchem, het Hoofddorp- se Dura Vermeer, Ballast Ne- ZWOLLE - Een recherchebij- J standsteam van 25 mensen is op zoek naar een 9-jarige Angolese jongen uit een asielzoekerscen trum in Almelo. De politie sluit een misdrijf niet uit. De jongen, Didinho Sebas- tiao, zou volgens de eerste ver halen met zijn 15-jarige broer bij een kennis in de Zwolse wijk Holtenbroek hebben gelogeerd. De broer ging op het station een kaartje kopen voor de terugreis naar Almelo. Toen hij terug kwam, zou zijn broertje zijn ver dwenen. De politie houdt er re kening mee dat Didinho elders in het land opduikt, omdat hij vaker met de trein reisde. ANP ;m DEN HAAG - Uitgeprocedeer- - de jonge asielzoekers krijgen - vanaf volgende maand geen 2S leefgeld meer. 67 Het betreft ongeveer vijfhon- 22 derd voormalige alleenstaande 16 minderjarige asielzoekers 19 (ama's), die inmiddels boven de achttien jaar oud zijn. Voor hen gelden dezelfde regels als voor 'gewone' volwassen asielzoe- 75 kers die zijn uitgeprocedeerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie gaat M het om een maatregel die al een 20 jaar geleden zou worden door- 22 gevoerd. „Zij maakt deel uit van het nieuwe vreemdelingenbe- 18 leid. Belangenorganisaties drongen aan op uitstel, waar door de maatregel nu in septem ber ingaat." „De uitgeprocedeerde jonge asielzoekers kunnen gebruik maken van de regeling om terug te gaan naar hun land van her komst. Er is geen plaats meer voor ze in de opvang", zei de woordvoerder zaterdag. Tot half september krijgen de voormalige ama's nog een dag vergoeding en een uitkering voor onder meer een ziektekos tenverzekering. ANP dam, Koninklijke Wegenbouw Stevin, Heijmans, Ooms en HWZ, dat onderdeel uitmaakt van de Hollandse Beton Groep (HBG). Andere bouwbedrijven werden systematisch buitenge sloten. 'Bouwfraude' meldt verder dat voormalig directeur Ad Bos van bouwbedrijf Koop Tjuchem verdachte is in het bouwfraude schandaal dat het Openbaar Ministerie (OM) momenteel uit zoekt. Verder loog oud-minister Korthals van Justitie, toen hij vorig jaar zei dat Bos drie ton eiste in ruil voor de beruchte schaduwboekhouding van Koop Tjuchem. Bos zou slechts hebben aange boden voor dat bedrag ander half a twee jaar in dienst te treden van het OM om de hele il legale boekhouding uit te plui zen. Lange baan „Dit was niet meer dan een voorstel. Korthals misbruikte dit voorstel door de pers te ver tellen dat Ad Bos drie ton had geëist." In de ogen van Bos was het juist het OM dat afspraken steeds op de lange baan schoof. „Na twee jaar steggelen was er nog steeds niemand bij het OM die enige moeite deed om echt geïnformeerd te worden." Het ministerie van Justitie weerspreekt de beschuldigin gen aan het adres van oud-mi nister Korthals. Het zegt vast te houden aan de versie in de brief van Korthals aan de Kamer vo rig jaar november. De kwade ge nius achter de schaduwboek houding en het wegwerken van Ad Bos bij Koop Tjuchem wordt in het boek aangeduid als Man fred Reve. De gefingeerde naam is een anagram en staat voor Fred Veermand ie nog steeds di recteur van het bedrijf is. De fir ma Koop Tjuchem wil niet op de publicatie reageren. ANP/GPD HILVERSUM - De rechtstreekse uitzending op televisie van de pro-formazitting in de rechtszaak tegen Volkert van der G. heeft gemiddeld 440.000 kijkers getrokken. Dat blijkt uit cij fers van Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) van de NOS, die zaterdag zijn bekendgemaakt. Een deel van de zitting in de rechtszaal in Amsterdam-Osdorp werd vrijdag door de NOS op Nederland 2 en RTL5 recht streeks uitgezonden, een ander deel werd opgenomen en aan het eind van de middag uitgezonden. ANP ROTTERDAM - Deelnemers van de Heineken Dance Parade tonen hun kwaliteiten als dansers. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Naar schatting 350.000 mensen hebben zaterdag in Rotterdam het grootste dance-evene- ment van de Benelux, de Heineken Dance Parade, bezocht. Politie en orga nisatie spraken van een zeer geslaagde mobiele danceparty waar de sfeer 'vrij en blij' was. De in groten getale aanwezige politie trad streng op tegen het verbod op alco hol in en langs de stoet. Regelmatig werden er mensen uit het publiek ge haald die hun bierblikjes op de Heine ken Dance Parade moesten weggooien. De politie deelde tientallen 'mini-pro cessen-verbaal' uit voor het drinken van alcohol op straat. Ook verrichtte de politie dertien arres taties. De mensen werden aangehouden voor diverse delicten zoals openbare dronkenschap, drugshandel, mishan deling en het dragen van een vuurwa pen. Er reden 31 wagens mee in de parade. De beloofde regen bleef uit tijdens de tocht door de binnenstad. Daardoor werd het festijn vooral kleurig en vro lijk. foto Edward Oudenaarden/ANP Dit jaar reden voor het eerst diepladers mee, om zo meer variatie te geven aan de lange stoet wagens. Daarvoor moest wel een andere route worden uitgestip peld, omdat de diepladers niet alle bochten in de Rotterdamse straten kon den nemen. Op de wagens stonden veel al schaars geklede 'dance-trekkers'die de toeschouwers aanstekelijke bewe gingen aan het dansen kregen. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Een relatief hoog aantal mensen is het afgelopen weekeinde omgekomen door ongevallen in het verkeer. Drie jonge mannen verongeluk ten in de nacht van zaterdag op zondag toen de auto waarin zij zaten bij het Gelderse Beesd te water raakte. De slachtoffers, twee broers van 19 en 24 jaar uit Bunschoten-Spakenburg en een 24-jarige plaatsgenoot, la gen al ongeveer vier uur dood in het water toen zij werden ge vonden. Een busje met pech in de Botlek tunnel op de Al5 bij Hoogvliet veroorzaakte zaterdag een reeks aanrijdingen. Daarbij kwam een 28-jarige motorrijder uit Spijkenisse om het leven. Een 37-jarige Rotterdamse raakte zwaargewond. Het busje, bestuurd dooreen 30- jarige in Rotterdam wonende Australiër, kwam op de middel ste van de drie rijstroken in de tunnel tot stilstand. Voertuigen schoten links en rechts voorbij, maar een auto kon het busje niet meer ontwijken. In totaal waren vijf auto's en een motor betrok ken bij de aanrijdingen. Bekneld De motorrijder werd daarbij aangereden door een auto. De man werd tientallen meters meegesleurd, bekneld tussen de tunnelwand en de auto. Hij overleed later in het Erasmus Medisch Centrum Rotterdam aan zijn verwondingen. Gister morgen kwam een 65-jarige vrouw uit Leveroy om het leven in het Midden-Limburgse Kel- pen-Oler. De vrouw fietste van uit een zijweg plotseling de straat op en gaf daarbij geen voorrang aan een auto. De 50- jarige automobilist uit Keipen kon haar niet meer ontwijken. Zij overleed ter plaatse. Een verkeersongeval in Bergen Een partijleider die na forse interne kri tiek het veld moet ruimen. Kamerleden die het voortdurend met elkaar oneens zijn. Ruzie tussen Tweede-Kamerfractie en partijleiding over de te volgen koers. De politieke nieuwkomer LPF lijkt aan chaos ten onder te gaan. Maar dat hoeft niet, want de LPF is niet uitzonderlijk, stelt historicus Koen Vossen. De voorgan gers van het CDA deden het niet heter in het begin. door Ap van den Berg DEN HAAG - De legendarische oer-anti- revolutionair Abraham Kuyper was zeer charismatisch. Een gewiekst politicus die met grote woorden kiezers in betovering bracht. Ongeveer zoals Pim Fortuyn dat ruim een eeuw later in het kwadraat was. Toen de gereformeerde voorman het rond de eeuwwisseling (1901-1905) tot minis ter-president schopte, dreigde de ARP (Anti-Revolutionaire Partij) ineens te ontploffen. Eenmaal aan de macht won de redelijkheid het plots van de onwrikbare standpunten en de bloemi-ijke retoriek. Binnen de partij wist de gehaaide Andries Popke Staalman de groeiende onvrede over haar leider te bundelen in wat hij 'de erfgenamen van de jonge Kuyper' noem de. Hetgeen met veel herrie en misbaar ge paard ging, in zalen en in kranten. Want Kuyper wenste onder geen beding zijn - wat hij noemde - 'oude plunje' af te leg gen. „Wat toen bij de ARP gebeurde, vertoont veel trekken van wat de LPF nu over komt", zegt Koen Vossen van het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis in Den Haag. De historicus heeft zich met het oog op een promotie ondergedompeld in een studie 'Kleine partijen, 1918-1967'. Waar de onvrede in de LPF toe leidt, is niet te voorspellen. Maar de recente opiniepei lingen, waarin de LPF virtueel acht tot elf zetels verliest, geven wel een richting aan Uiteindelijk boette de ARP aan kracht in toen leden, die het leiderschap van Kuy per te dominant vonden, de Christelijk Historische Unie (CHU) oprichtten. Pas in 1975 verzoenden die twee zich en vorm den ze samen met de Katholieke Volks partij (KVP) het Christelijk Democratisch Appèl (CDA). ,,Net als onze samenleving is het politieke landschap steeds aan verandering onder hevig. Soms werken diepgaande geschil len en schandaaltjes als een turbo. Denk aan de relatief snelle ondergang van DS'70 van Willem Drees junioren de Boe renpartij van boer Koekoek", doceert Vos sen. „In het algemeen kun je stellen dat partijen met een ideologie minder risico lopen op schipbreuk. De vergelijking is makkelijk getrokken met de meeste ouderenpartijen van 1994- 1998, die aan een gebrekkige voorberei ding (net als LPF) en aan kinderachtige bonje en achterklap ten onder gingen. Daar komt bij dat Fortuyn een machtsva cuüm heeft achtergelaten. Vossen: „For tuyn had met een machtwoord ruzies kun nen bezweren. Nu roept de één dat Pim 'dit' heeft bedoeld, de ander spreekt dat tegen en Pim zelf kan niets meer zeggen. Dat kan een aanzienlijk probleem wor den." GPD AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft zaterdag op verscheidene plaatsen in de binnenstad negen nepagenten ge arresteerd. De mannen hadden het vooral voorzien op Aziati sche toeristen. De nepagenten zeiden te controleren op vals geld en drugs en beroofden hun slachtoffers bij het fouilleren. De arrestanten variëren in leeftijd van 27 tot 44 jaar, aldus een woordvoerder van de politie. De mannen reden in auto's met Franse kentekens. Ze droegen donkerblauwe pakken en lichtblauwe overhemden. In de au to's trof de politie neppolitiepassen aan. ANP DEN HAAG - Het personeel van de Blokkerwinkels is dit jaar vijfmaal het slachtoffer geweest van een gewapende roof overval. Vorig jaar deden zich elf overvallen voor bij de vijf honderd filialen van Blokker. Dat heeft Jaap Blokker, mede- eigenaar van de Blokker Holding, dit weekeinde bekendge maakt. Afgelopen week ontstond commotie bij de presentatie van het jaarverslag van Blokker, waarin werd gesteld dat het aantal roofovervallen op winkels van het concern door allochtonen 'verontrustend groot' zou zijn. Volgens Blokker is het merendeel van de zestien roofoverval len van de afgelopen anderhalfjaar gepleegd door overvallers van buitenlandse of allochtone afkomst. GPD ZWARTSLUIS - Hoge nood bij een 22-jarige man uit het Overijsselse Sint Jansklooster leidde zaterdagochtend vroeg tot diefstal van zijn bestelwagen. De man wilde rond kwart over drie een plasje doen bij een parkeerplaats aan de weg tussen Zwartsluis en Meppel. Hij liet de motor van zijn bestelauto lopen en liep zo'n 15 meter van het voertuig vandaan om zijn blaas te legen. Op dat mo ment kwamen twee personen op een scooter aanrijden. De duopassagier sprong snel de wagen in en reed ermee weg. Het voertuig is later 'behoorlijk beschadigd' teruggevonden op een viaduct van de A3 2, liet de politie IJsselland gistermid dag weten. ANP AMSTERDAM - De Surinaamse organisatie Soso Lobi houdt vandaag een stille tocht naar het slavernijmonument in het Oosterpark in Amsterdam. De onthulling van het monument op 1 juli was alleen toegankelijk voor genodigden. De tocht moet een waardige afsluiting vormen na het rumoer dat tij dens en na de onthulling ontstond, aldus Soso Lobi. De vele belangstellenden werden toentertijd tijdens de bij eenkomst op grote afstand gehouden. De groep verzamelt zich twee uur vanmiddag bij het multiculturele ouderencen- trum Tabitha in de Pijp. ANP DIRECTEUR - N.V. Konink lijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft een nieuwe directeur. Werktuigkundig in genieur C. Kapsenberg, Delf tenaar van geboorte, was tot nu toe hoofdingenieur van de afdeling machinebouw. Hij is sinds 1921 in dienst van De Schelde. RINGRIJDEN - Prins Bern- hard heeft drie medailles ge schonken voor de winnaars van de Walcherse ringrijkam- pioenschappen, die komend weekeinde in Vlissingen plaatsvinden. In de hoofdklas se komen zestig ringrijders uit, die zich geplaatst hebben via voorrondes in de dorpen. De Wereldomroep zal verslag doen van de wedstrijd. TBC - De tbc-bestrijding bij rundvee is in Zeeland effectief. Hoewel de provincie vorig jaar zo'n tienduizend runderen meer telde dan het jaar ervoor, nam het percentage besmette dieren aanzienlijk afDit komt onder meer doordat zieke die ren worden opgeruimd. KONING - Prins Hoessein, de zeventienjarige zoon van de zieke koning Talal van Jorda nië, is uitgeroepen tot de nieu we koning. In mei volgend jaar wordt hij achttien en kan hij zelf gaan besturen. Tot die tijd doet regentschapsraad dat. op Zoom kostte zaterdagoch tend een motorrijder het leven. De man verloor de macht over het stuur. Hij werd van zijn mo tor geslingerd en belandde te gen een boom. Een 26-jarige au tomobilist uit Den Bosch veroorzaakte zaterdagmorgen door spookrijden op de A2 bij Liempde een ongeval. Daarbij raakten drie mensen gewond. ANP HOOFDDORP - Belangstellenden voor de te veilen inventaris van het jongstleden failliet verklaarde KPNQwest probeerden zaterdag tijdens de kijkdag in Hoofddorp de fitness-apparatuur. foto Toussaint Kluiters/ANP Uitgever: J C Boersema Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (ad|unct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Weaener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7,--) per maand 19,25 per kwartaal 52,-- perjaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag-1,~ zaterdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118)484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes. Tel (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Behoort tot UJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3