Kabinet moet visserij steunen Topdrukte in Bresjes 7 De vlegels klepperen er lustig op los Hontenisse en Hulst vragen inwoners naar toekomstvisie Productschap Vis pleit voor duurzame garnalenvisserij Gedeputeerde Hennekeij breekt lans voor sector tijdens visserijdagen Anti-varkenscomité blij met weigeren vergunning voor mesterijen Hengstdijk Dode bij botsing in Zierikzee zeeuwse almanak Eerste klas ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 12 augustus 2002 door Harold de Puysseleijr BRESKENS - Het nieuwe kabi net moet het economische be lang van de visserij beter op waarde schatten dan het vorige. Daarom moeten de provincie, de gemeenten en de visserij sector nog meer gezamenlijk optrekken dan nu al het geval Die oproep deed gedeputeerde J. Hennekeij afgelopen zaterdag tijdens de opening van de Visse rijfeesten in Breskens. De uit reiking van de wimpels aan de vissers die het afgelopen jaar gemiddeld de beste prijzen voor hun aan land gebrachte vis hebben gekregen, vormde traditiegetrouw het officiële startsein voor de visserijda gen. ..Soms lijkt het wel of voedsel voor vogels een groter belang dient dan voedsel voor de mens", sneerde de gedeputeer de. „Vis en visserijproducten zijn streekproducten van grote naam en faam, en daarmee van grote economische betekenis. Ik vind dat dat belang zwaarder mag meetellen in allerlei poli tieke afwegingen", aldus Hen nekeij, zelf inwoner van Bres kens. De gedeputeerde schetste een aantal bedreigingen voor de Zeeuwse visserij, zoals de slui ting van de Voordelta, de bouw van windmolens in zee, en de aanleg van de tweede Maas vlakte, in ruil waarvoor een nieuw waterreservaat van 31.000 hectare moet komen waar niet gevist mag worden. „Er zij n dus nog genoeg redenen om als regionale overheden en visserijsector gezamenlijk op te trekken." Platform Nu komen die partijen samen al op voor de belangen van de vis serij onder de vlag van het plat form dat daartoe is opgericht. Maar deze regionale visserij raad mag wat de gedeputeerde Subsidie voor speelterrein van Saeftinge HULST - De gemeente Hulst wil de watersportvereniging Saef- tinghe 3500 euro toestoppen voor de inrichting van een speelterreintje op de dijk schuin voor het clubgebouw van de vereniging. Het huidige speelterreintje ach ter het clubhuis voldoet niet aan de wettelijk voorgeschreven veiligheidseisen. Het college van burgemeester en wethou ders merkt in een voorstel aan de gemeenteraad op, dat de jachthaven van Paal en het clubgebouw van de watersport vereniging door veel dagjes mensen met kleine kinderen wordt bezocht. De club heeft zelf geen geld om een veiliger speelterreintje aan te leggen. Zo'n voorziening betekent vol gens het college een toegevoeg de waarde voor de recreatie bij de jachthaven van Paal. Voor opgesteld dat het waterschap Zeeuws-Vlaanderen er aan meewerkt om het nieuwe speel terreintje op de dijk aan te leg gen, is het college dan ook be reid de watersportvereniging eenmalig extra geld te geven. De adviescommissie Financiën uit de gemeenteraad bespreekt het voorstel donderdag 22 augus tus. Extra geld voor veiliger verkeer Hulst en Heikant HULST - Het college van burge meester en wethouders van Hulst wil iets meer dan een half miljoen euro uittrekken voor verkeersmaatregelen in Hei kant en de Hulster wijken Tra gel, Linie en Hooghuis. Dat blijkt uit een voorstel van het college aan de gemeenteraad. Voor Heikant gaat het om (aan vullende) maatregelen in de El- lestraat en de woonwijken van het dorp. Daarnaast worden de hellingen van de bestaande ver keersplateaus in de Vylainlaan aagepast. In de wijken Tragel en Linie in Hulst zijn al verkeers- remmende maatregelen getrof fen en gaat het om de verdere vervolmaking van de verkeers veiligheid. Het college heeft daarnaast besloten ook in de Hulster wijk Hooghuis voorzie ningen te treffen op basis van de principes van duurzaam veilig verkeer. Aanhoudende klachten over te hard rijden in deze wijk hebben B en W tot dat besluit gebracht. Het voorstel komt donderdag 22 augustus voor advies van de ge meenteraad aan de orde in de vergadering van de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling. BRESKENS - De verkeersregelaars die aan de toegangswegen tot het vissersdorp stonden, hadden het voorbije weekeinde weer de handen vol om de auto's van de tienduizenden bezoekers aan de vijftigste Visserijfeesten in Breskens de goede kant op te dirigeren. Dweilorkesten, gratis vis, bootjes kijken, de rommelmarkt en de braderie, vuur werk en een artiestengala. Deze vaste succesformule brengt ieder jaar in 'Bresjes' een massa volk op de been. Op één incident na verliepen de festiviteiten rimpel loos. Afgelopen zaterdagmiddag was er even sprake van paniek toen de tweemas ter Galant uit Amsterdam tijdens de zwemwedstrijden in de haven binnen kwam varen. De schipper van de Galant negeerde herhaalde oproepen van de reddings brigade en voer met zijn boot dwars door de haven heen. De ongeveer twintig deel nemers aan de drieduizend meterwedstrijd hadden daar net het keerpunt gerond. Het liep goed af, er vielen geen gewonden. foto Charles Strijd Wielrenner over de kop ZUIDDORPE - Een 36-jarige inwoner van het Belgische Lochristi is afgelopen za terdagmiddag met zijn race fiets ten val gekomen op het fietspad aan de Provinciale weg. De man reed in de richting van de Belgische grens. Op een gege ven moment maakte hij een zwieper en sloeg over de kop. De voorvork van de racefiets is ver nield. De Belg liep bij het ongeval een gebroken arm en schaafwonden op. Hij werd per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Terneuzen. door Edy de Witte KOEWACHT - Voor de 77 jarige Achiel Rollier uit het Belgische Stekene is het meer een routine klusje. Samen met vijf metge zellen van de landelijke Gilde- vereniging Stekene slaat hij er met de authentieke dorsvlegel flink op los. „Pas als het ritme van de slag als muziek in de oren klinkt, dan loopt het lekker", zegt hij tegen de omstanders. „Deze noeste ar beid heb ik zelf jarenlang op het land uitgeoefend." Het handmatig vlegeldorsen is zondagmiddag één van de de monstraties bij het historisch tractorenfestival op het erf van de familie Vercauteren aan de Heistraat bij Koewacht. Het terrein ademt één brok nostal gie uit. Er staan ruim honderd old-timer tractoren van onder meer de merken Hanomag, John Deere, Farmall, Deutz en Lanz Bulldog opgesteld. De voertui gen worden geregeld aan de praat gebracht. Met gasbran ders worden de gloeikop moto ren eerst voorverwarmd. Het werk van de zes vlegeldor- sers wordt geregeld onderbro ken voor een welverdiende pint. Want de jaren gaan bij deze am bachtslieden meetellen. Het zweet gutst al snel van het voor hoofd. Als zij even de dorsvlegel neerleggen lu*ijgt het publiek te zien hoe in de loop der tijd de eerste machines hun intrede de den in de akkerbouw. Een stuk van een nabijgelegen roggeak- ker wordt met de pikbinder ge maaid. Hierna gaat het graan met de hooivork in een uit 1965 stammende Geringhoff dors machine. De dorscabine wordt door een vooroorlogse Lanz Bulldog tractor met gloeikop met een riem aangedreven. „Normaal werken we het graan van deze drie hectare grote ak ker op een middag weg", zegt Mare Vercauteren van de orga niserende Oude Trekker Club Koewacht. „Door het natte weer van de laatste weken gaat het nu wat stroever." De nog natte graankorrel speelt ook Theo van Broeck uit Kapelle- door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - De Stichting Regionale Bestrijding Varkens Invasie (RBVI) is blij dat de gemeente Hontenisse weigert de hernieuwde aanvra gen voor een milieuvergunning ten behoeve van twee megavar- kensmesterijen in Hengstdijk te honoreren. Lavi BV uit Reusel wil aan de Kamperweg in die plaats 6806 varkens gaan houden. J. Wel- vaarts uit Boxtel heeft een soortgelijke aanvraag voor 7498 varkens aan de Rummersdijk. De stichting RBVI wijst er in een verklaring op dat dergelijke grote varkenshouderijen 'een te grote aanslag op onze streek doen door de uitstoot van stank en ammoniak.' Niet welkom De oorspronkelijke aanvragen en procedures van beide onder nemers dateren van eind 1993. „Na de vele duizenden bezwa ren destijds en de talloze proce dures is het deze twee aanvra gers nog steeds niet duidelijk dat ze in Oost-Zeeuws-Vlaan deren in het geheel niet welkom zijn", zegt woordvoerder K. Steijaert van de stichting RBVI. „De meeste aanvragers van des tijds hebben eieren voor hun geld gekozen. Zoals Van Sleu- wen, die zich eerst rond Graauw wilde nestelen." Steijaert komt tot de conclusie dat 'onze jare- lange strijd grotendeels toch niet voor niets is geweest'. „Ho pelijk komen ook deze laatste twee ondernemers alsnog tot in keer." Tuinbank weg HULST - Uit de voortuin van een woning aan de Abdijstraat in Hulst is vrijdagnacht een tuinbank gestolen. De bank zat met bouten vastgenageld aan de straatstenen. De waarde van de bank bedraagt een tiental eu- betreft een nog zwaarder ge wicht krijgen dan nu het geval is. Het nieuwe europese beleid gaat in de ogen van Hennekeij wat dat betreft niet ver genoeg. „Als je betrokkenheid en draag vlak van de visserijsector voor het nieuwe beleid wil, dan zul je de visserijraden meer dan een adviserende stem moeten ge ven." door Conny van Gremberqhe HULST - De gemeenten Hulst en Hontenisse geven de komen de weken de bevolking alle gele genheid om mee te praten over de toekomst van de Oost- Zeeuws-Vlaamse dorpen en ste den. Het Zeeuws Instituut voor Welzijn en Cultuur, Scoop, is begin dit jaar in opdracht van de gemeentebesturen begonnen met een onderzoek naar de soci aal-maatschappelijke structu ren binnen de verschillende ker nen, de demografische opbouw van de plaatsen en een inventa risatie van de wensen op het ge bied van wonen en recreatie. In het kader van dit onderzoek werden in diverse kernen zoge naamde dorpsschouwen gehou den De bewonersavonden die de komende weken gepland staan, zijn een tweede stap in het onderzoeksprogramma. De basis voor de gesprekken met de ingezetenen van de Hul ster en Hontenisser kernen vormen de verslagen van de dorpsschouwen, aangevuld met beleidsgegevens en cijfermate riaal van de gemeenten. Dit on derzoeksmateriaal is weergege ven in kernbeschrijvingen, die op de praatavonden worden ge presenteerd en die gezien moe ten worden als handvatten voor verder onderzoek. De kernbeschrijvingen plus de bevindingen op de bewoners avonden kunnen voor de diverse politieke partijen in het nieuwe Hulst een keur aan programma tisch interessante zaken opleveren, omdat tijdens de bij eenkomsten kan worden opge tekend wat er onder de bevol king in de dorpen leeft, wat mensen belangrijk vinden en wat zij -bijvoorbeeld aan nieu we voorzieningen - wenselijk vinden. Een praatavond in Phi lippine, waar Scoop een soort gelijk onderzoek in uitvoering heeft, bracht naar voren dat de Philippinaren een nieuwe voor ziening voor ouderen - een woonzorgcentrum- wensten. Het gemeentebestuur van Sas van Gent is naar aanleiding van die opmerkingen samen met de woningbouwvereniging RZVW en de plaatselijke dorpsraad de mogelijkheden van de oprich ting van zo'n voorziening aan het onderzoeken. De eerste bewonersavond in Oost-Zeeuws-Vlaanderen vindt plaats in Clinge op maandag 19 augustus. Plaats van handelen is zaal Malpertuus. Aanvang 19.30 uur Twee dagen later volgt Vogelwaarde. Samen komst in het dorpscentrum ook om 19.30 uur. De inwoners van Kloosterzande, Walsoorden en Kruisdorp kunnen hun zegje doen op dinsdag 27 augustus in Zaal van Leuven, zelfde tijd. ZIERIKZEE - Bij een botsing tussen een motor en een rolstoel op de N59 bij Zierikzee is zater dagmiddag een 68-jarige man uit Rijswijk overleden. Het slachtoffer reed met zijn elektrische rolstoel over de Rijksweg. Volgens de politie is de man vermoedelijk fout gere den en wilde hij ter hoogte van de tunnel bij de Schuurbeque- Boeyestraat de rijbaan overste ken naar het parallel lopende fietspad. Hij zag daarbij een uit de richting van Nieuwerkerk naderende motor over het hoofd. De man overleed ter plekke aan zijn verwondingen. De 49-jarige motorrijder uit Zierikzee liep bij de aanrijding een gebroken sleutelbeen op. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. In verband met de onduidelijke toedracht van het ongeluk, roep de politie mogelijke getuigen op contact op te nemen met het bureau in Zierikzee. brug parten. De rogge krijgt hij in zijn door een Lister stationai re 3 PK dieselmotor met ver- dampingskoeler aangedreven maalderij niet gemalen. Als hij uiteindelijk droge haver ge bruikt, draait de maalmolen op volle toeren. Van Broeck is zelf helemaal bezeten van old timer landbouwwerktuigen. Samen met de nodige familieleden heeft hij twaalf van zijn twintig tactoren naar de Heistraat gere den. De stationaire motor uit 1935 heeft hij in België op de kop getikt. De derde editie van het histo risch festijn trok flink wat pu bliek. Zaterdagmiddag maak ten een aantal tractoren een rondrit in de omgeving. door Mieke van der Jaqt COLIJNSPLAAT - De garna- lenvissers zouden er verstandig aan doen hun zeven iets grover te maken. De vissers vangen dan wellicht minder, maar het klei ne spul krijgt dan de kans om groter te worden. Duurzamer vissen dus. De consument, die klaagt over kleine, dure garna len, krijgt dan ook zijn zin en bovendien zullen de pelkosten lager uitvallen. Voorzitter P. Loonen van het Productschap Vis opperde dat zaterdag bij de opening van de Visserijdagen in Colijnsplaat. Hij zette de bedreigingen voor de visserij op een rijtje. De visse rij heeft te maken met regels op milieugebied en ook econo misch gaat het niet altijd voor de wind. Toch heeft Loonen er vertrouwen in dat het nieuwe kabinet meer oog zal hebben voor de economische positie van de vissers en dat het primaat niet meer aan natuur en milieu zal zijn. Overigens spoorde de voorzitter de vissers aan meer dan nu met een mond te spreken en vooral samen op te trekken in het Productschap. Een verdeel de gemeenschap is immers mak kelijker uit elkaar te spelen en met alle bedreigingen is dat risi co levensgroot. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland. ook lid van het bestuur van het Product- schp Vis, opende de visserijda gen in de Vismijn in Colijns plaat. Hij toonde zich bezorgd over de afname van de visgebie- den, met name in de kustwate ren, waarvan de Zeeuwse vis sers met name afhankelijk zijn. België staat buitenlandse vis sers binnen de drie mijlszöne niet meer toe, wat overigens is aangevochten. Maar een gebied voor Rotterdam wordt van de visserij afgenomen omdat een tweede Maasvlakte moet wor den ontwikkeld en het tienvoud daarvan wordt natuurontwik kelingsgebied: ook niet meer beschikbaar voor de visserman nen. Bovendien zijn er plannen voor windmolenparken en aardasboringen, allemaal op plaatsen waar de vissers hun netten uitgooienAl die somber heid mocht overigens in Co lijnsplaat de pret niet drukken Het uitgelezen braderieweer bracht veel publiek op de been. Auto duikelt in voortuin SLUISKIL - Een 31-jarige au tomobilist uit Terneuzen is af gelopen vrij dagavond rond half twaalf goed weg gekomen na een eenzijdig ongeval op de Ka- naalweg in Sluiskil. Hij gleed met zijn auto de dijk af en kwam op zijn kop tot stilstand in de tuin van een woning. De be stuurder maakte zich uit de voe ten, maar kon enige tijd later door de politie worden aange houden Hij mankeerde niets, maar de auto en de tuin liepen flinke schade op. De mannen werken zich in het zweet tijdens het historisch tractorenfestival. foto Wim Kooyman De Zeeuwse was een dagje weggeweest en zat op de te rugreis naar huis uit te puffen in de trein vanuit Roosen daal. Ze reisde eerste klas en tegenover haar zat een con ducteur. Na een poosje kwa men er twee tienermeisjes de coupé binnen. Met veel gegie chel ploften ze neer. „Ojee", riep de een, „dit is eerste klas. Hier mogen we niet zitten." „Ach, wat maakt het uit", zei de ander die kennelijk wat brutaler was uitgevallen. We blijven lekker zitten en als de conducteur komt, zeg gen we gewoon dat we het niet gezien hebben." De dis cussie ging nog wat door, maar uiteindelijk won de brutaalste van de twee. Ze bleven zitten. Ondertussen kon de conducteur zijn la chen nauwelijk inhouden. Hij stond op en zei: „Dames, goedemiddag. Mag ik even uw kaartjes zien... "Zij zullen voorlopig niet meer in de eer ste klas gaan zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27