Gyimesi grijpt naast de beker PZC Gemengde gevoelens bij interview Van Wely DM® Jalabert blijft een haantje de voorste Van Moorsel en Vink stappen af Mr. Hurdles slaat opnieuw toe J Friso Nijboer scoort meer weerstandspunten dan Hongaarse medewinnaar Lammers heeft weer iets nieuws Van Grunsven is er toch weer bij Krajicek dubbelt in Washington Becker verliest van McEnroe Plaquette voor Jan Nolten Si si v: (Qj@ Seks Dubbelganger door Koen de Vries VLISSINGEN - Hoewel Zoltan Gyimesi gisteren beslag legde op de eerste plaats van de zesde editie van het Hogeschool Zee land schaaktoernooi, was de 25- jarige Hongaar allerminst de opgewektste speler in de zaal. Lang zag het ernaar uit dat al leen hem de overwinning zou toekomen, maar na een sensa tionele overwinning in 'bles suretijd' van Friso Nijboer op Michael Gurevich moest hij de zege met de Leidenaar delen. Uiteindelijk bleek zelfs dat niet de naam van Gyimesi, maar die van Nijboer in de gigantische wisselbeker gegraveerd moet worden, omdat hij de meeste weerstandspunten verzamelde. En dat laatste deed de 25-jarige Gyimesi de meeste pijn. Hij wil de vandaag dolgraag naar Boe dapest afreizen met de fraaie bokaal in zijn bagage, die aan zijn vrouw en zoontje laten zien en vervolgens zijn naam onder die van de eerdere eindwinnaars Igor Giek, Michael Gurevich, Alberto David, Ivan Sokolov en Jeroen Piket laten graveren. Hij had daar wel tweehonderd euro (van de 1500 euro die hij ver diende) voor over, liet hij een van de organisatoren weten. Tot ieders verbazing spuwde de computer uiteindelijk de naam van Friso Nijboer uit als beste speler van het toernooi. Dat ver raste ook Nijboer, die meteen na zijn zege op Gurevich toegaf dat de wisselbeker alleen Gyimesi toekwam. ,,Hij heeft het hele toernooi tegen sterke spelers ge schaakt, ik heb maar drie seri euze tegenstanders gehad." Vertraging Het bleek echter dat de tegen standers die Nijboer in de negen ronden trof meer punten had den gescoord dan de negen te genstanders van Gyimesi. De eerste wedstrijdronde speelde daarbij een belangrijke rol. Gyi mesi trof daarin Zeeuws-Vla ming De Putter die 3,5 punt scoorde, terwijl Nijboer een bye had omdat de trein die hem van Zoltan Gyimesi (links) en Friso Nijboer eindigden samen op de eerste plaats in het HZ-schaaktoernooi. het Lost Boys-toernooi in Am sterdam naar Vlissingen ver voerde grote vertraging opliep. Het reglement zegt dat in het ge val van bye's het puntentotaal van de speler zelf telt, in het ge val van Nijboer 7,5. Uit dit scenario mag echter ook geconcludeerd worden dat Nij boer de eindzege meer dan toe kwam. Hij startte door de ver traging bij de NS met een half punt achterstand en wist die toch nog in te lopen. Dat ge beurde overigens wel met bloed, zweet en tranen. Bijna elke dag moest hij tot in de kleine uurtjes strijden voor zijn puntje. Een nederlaag in de zesde ronde tegen de Belg Geert van der Stricht (speler van HWP uit Sas van Gent) maakte hem bijna kansloos voor de eindzege, vooral omdat hij woedend op zichzelf was. ,,Het heeft me tot drie uur de volgende dag gekost om daar mee af te rekenen. Dat ik verlies door een blunder kan gebeuren. Maar het kwam voor al doordat ik weer eens veel te veel tijd verbruikte. Vroeger verloor ik daardoor vaak, maar dat mag tegenwoordig absoluut niet meer gebeuren." Nijboer herstelde zich knap. Zaterdag versloeg hij in een ma rathonpartij de Rus Sergei Kas parov en gisteren moest Michael Gurevich zich gewonnen geven. Ook dat gebeurde niet zonder slag of stoot. Nijboer, die 's nachts door de spanning maar een paar uurtjes geslapen had, kwam met een gewonnen stel ling uit de opening, maar liet het voordeel langzaam maar zeker glippen. „Negen van de tien spe lers zouden de wedstrijd door zo'n tegenvaller nooit meer ge wonnen hebben. Uiteindelijk slaagde ik er toch nog in om in een moeilijke eindfase Gurevich te verslaan. Over die mentale veerkracht ben ik eigenlijk nog het meest tevreden. Met die zege voegde de Leide naar zich nog bij Gyimesi, die als eenzame koploper de laatste ronde was ingegaan en vlot re mise speelde tegen Sergei Tivia- kov, en eindigde daarmee net als in 2000 en 2001 op een gedeelde eerste plaats. Voor Gurevich waren de druiven zuur, vooral nadat zijn voormalige landge noten Tregubov en Giek hem een simpele weg naar remise via eeuwig schaak hadden gewe zen. Nu restte de voormalig winnaar slechts een gedeelde achtste plaats met 6,5 punt. Ge deeld derde werden vijf mannen voor wie het Russisch geen vreemde taal is: Sergei Tiviakov (Nederland), Pavel Tregubov (Rusland), Giek (Duitsland), foto Ruben Oreel Viorel Iordachescu (Moldavië) en Vyacheslav Ikonnikov (Rus land). Koen Leenhouts sloot het toernooi af als beste Zeeuw op een gedeelde achtste plaats. De achttienjarige Oostburger kwam uit op 6,5 punt na een knappe zege in de laatste ronde op de IJslander Vidarsson, die met een rating van 2378 punten aanmerkelijk hoger stond dan Leenhouts (2222). Dat de Zeeuws-Vlaming knap pres teerde bleek ook uit het feit dat hij evenveel punten scoorde als Michael Gurevich, Europees kampioene Stefanova, Neder lands-teamspeler Erik van den Doel en toptalent Jan Werle BREMEN - Nog even en hij krijgt de bijnaam professor. Hoe. keybondscoach Mare Lammers blijft vernieuwen. Zaterda; speelde zijn Nederlandse vrouwenteam op het vierlanden- toernooi in Bremen tegen Rusland tijdelijk met een heuse vliegende keep. Voorstopper Janneke Schopman verving bij wijze van experiment de doelvrouw. Met succes, want Oranje won met 7-0. Lammers staat bekend om zijn innovatieve be denksels. Zo kwam hij onlangs met een speciaal ontworpe; bh met hartslagmeter voor zijn speelsters. Ook ontwikkelde hij een hockeystick met een speciale krul, zodat hij veel we; heeft van de staf van sinterklaas. Bovendien was hij de uitvin, der van een videobril, om tijdens de wedstrijden beelden te rug te zien, en bedacht hij het 'lammeren', een nieuwe wijze van uitlopen bij een straf corner. ANP KOOTWIJK - Het heeft er even om gespannen, maar Neder lands grootste naam op hippisch gebied gaat toch deelnemen aan de Wereldruiterspelen. Als laatste in de rij bij de dressuur voegde Anky van Grunsven zich gisteren met Krack bij een selectiewedstrijd in Kootwijk bij de groep van vier, die in sep tember naar Jerez afreist. Coby van Baaien (Ferro), Ellen Bontje (Silvano) en Gonnelien Rothenberger-Gordijn (Wey- den) prijkten al min of meer als zekerheidjes op de lijst van de nieuwe - en tijdelijke - bondscoach Ghislain Fouarge. Inde laatste selectiewedstrijd in Kootwijk overtuigde Van Gruns ven. Ze werd derde. ANP WASHINGTON - Richard Krajicek komt deze week niet in actie in het enkelspel. De Muiderberger heeft besloten te dub belen in Washington. Hij vormt een koppel met de Slowaak Dominik Hrbaty. Krajicek was de afgelopen twee weken tief bij de toernooien in Toronto en Cincinatti. Met het oogopi zijn elleboog, die hem twintig maanden uit de roulatie hield vindt zijn arts het niet verstandig dat hij weken achtereen en- keipartijen speelt. ANP ESSEN - John McEnroe is het nog steeds niet verleerd. Tij-j dens een demonstratietoernooitje in het Duitse Essen toondt de voormalig toptennisser nog maar eens zijn klasse. Voor' ruim 3000 enthousiaste toeschouwers gunde de 43-jarigej Amerikaan de 34-jarige Boris Becker slechts vijf games: 6-! 6-2. Becker zou gisteren naast Jan Siemerink in de Duitse] competitie aantreden. Hij heeft zich echter na de nederlaa-j tegen McEnroe met een blessure teruggetrokken. ANP PUY DE DOME - Wim van Est moest ervoor vallen, Jan Nol ten moest er een heroïsch duel met Fausto Coppi voor uitvech ten: een plaquette op een Franse berg. Sinds vorig jaar staater een herdenkingsteken voor Van Est op de Aubisque, sinds du weekeinde heeft Nolten een monumentje op de Puy de Dóme De plaquette is een halve eeuw na dato onthuld. In 1952 reec Nolten in zijn tweede profwedstrijd de Ronde van Frankrijk In de bergetappe waarin de renners de Puy de Döme moesten trotseren, toonde de Limburger in een kopgroep van vijf grote vorm. Hij loste zijn vluchtmakkers, onder wie Bartali. Coppi echter kwam terug en passeerde uiteindelijk Nolten. De Ne derlander, die dat jaar overigens nog wel een rit won. werd na j de Tour in zijn provincie als een held onthaald. ANP BR net lan wa; Da: de sec opt Die J.E tijc door Koen de Vries Het interview met Loek van Wely dat zaterdag in de Volkskrant stond, was het gesprek van de dag tij dens de laatste ronde van het HZ- schaaktoernooi in Vlissingen. In het vraaggesprek met King Loek dat geïllustreerd wordt door een foto van de schaker bij een zeer schaars ge klede dame, slaat de veelvoudig na tionaal kampioen uit Tilburg - vorig jaar mede-winnaar van het HZ-toer- nooi - wild om zich heen. Zo noemt hij een collegaschaker, de Indiër Viswa- nathan Anand, een vuile rat en een chicken en zijn teamgenoot Ivan So kolov een zakkenvuller. Ook Jan Tim man en de Spaanse Rus Sjirov ki ïjgen onder uit de zak. Vooral het laatste Seks voor de wedstrijd leidt bij vrouwelijke sprinters tot een bete- l re prestatie. De mannen kunnen amoureuze contacten voor een race j beter mijden. De Duitse sprintcoach j Uwe Hakus heeft dit in het tijdschrif Fit for Fun gezegd I ,,Uit wetenschappelijke onderzoeken blijkt dat vrouwen na seks beter pres- t teren omdat de testosteronspiegel stijgt. Bij mannen gaat het niveau na een orgasme juist naar beneden. Er komt dan minder spanning op de spie- I ren te staan." Bovendien gaat het ten koste van de concentratie. „Iedereen moet zelf be palen wat hij er voor over heeft om zijn doel te bereiken." Er lopen twee Simon Vroemens rond op de EK atletiek in Mün- chenDe tweede Simon heet Casper en I is de tweelingbroer van de zilveren 1 medaille-winnaar op de 3000 meter I steeple chase. Casper kreeg zaterdag de ene felicitatie na de andere. „Goed gedaan Simon." I Hij lachte erom, wist dat uitleggen 1 geen zin had. Ook een Italiaanse tele- visieploeg van Eurosport kon het ver- I schil niet zien en vroeg Casper mee te j doen aan een anti-rookcampagne j Met zijn duim naar beneden moest hij 'No' zeggen. „Ik heb ze drie keer uit- gelegd dat i k Simon niet ben Toen ze j het uiteindelijk begrepen, vonden ze j het leuk om een grap uit te halen en mij te nemen in plaats van Simon. Dat I vond ik ook wel grappig. Dus stond ik daar 'no' te roepen. Ik ben benieuwd j of ik die campagne ooit terugzie en of j mensen er intrappen." deel van het interview kreeg in Vlis singen veel aandacht, omdat dat over het nationale team ging dat begin dit jaar in het Spaanse Leon de Europese titel greep. Drie van de vijf spelers die van die ploeg deel uitmaakten, speel den in het HZ-toernooi: Sergei Tivia kov, Friso Nijboer en Erik van den Doel. Tiviakov weigerde commentaar te geven op het krantenartikel omdat hij geen vertrouwen meer heeft in de Nederlandse pers. Te veel en te vaak zijn zijn woorden verdraaid, vindt hij. Aan Friso Nijboer liet hij echter weten dat het een schandalig verhaal vond. Van Wely toont geen enkel respect voor anderen, zei hij. Van den Doel wordt door Van Wely een rare jongen genoemd, die geen enkele teamgeest toonde: 'hij zat meer bij het vrouwenteam dan bij ons'. De Leide naar had gisteren geen enkele moeite met die opmerking: „Dat van dat vrouwenteam is gewoon waar. Die vrouwen waren heel wat makkelijker in de omgang dan de mannen.De vol gende keer gaat hij desondanks ge woon weer op stap met het Neder lands team, kondigde Van den Doel aan: „Maar het is niet echt om vrolijk van te worden. Je gaat op stap met zes schakers en die zijn allemaal intro vert, ze hebben allemaal hun streken. Aan de andere kant, we gingen dan wel weinig met elkaar om, we wilden wel allemaal kampioen worden." Volgens Friso Nijboer speelt Van Wely een soort spelletje, waarvan de pers dankbaar gebruik maakt. Van den Doel wilde dat spelletje wel meespe len. „Schrijf maar op: het lijkt wel of Van Wely te weinig aandacht van zijn moeder krijgt. Zelf heb ik daar weinig problemen mee, want ik woon nog bij mijn ouders." Van den Doel, Nijboer en Tiviakov hadden zich vooral geërgerd aan de dingen die Van Wely over teamcaptain Genna Sosonko zei. De eerste twee lieten doorschemeren dat er wel een kern van waarheid zat in de kritiek (Sosonko zou zich in Leon vooral op de koffielikeur geconcentreerd heb ben), maar dat het geen pas geeft om dat zo te uiten. Nijboer: „Je moet ook een beetje be leefd kunnen zijn. Kijk, Loek is niet helemaal normaal. Hij heeft moeite om teleurstellingen in zijn leven te verbergen." van onze sportredactie SAN SEBASTIAN - Hij mag dan stoppen, maar hij zorgt er wel voor dat dat niemand zal ontgaan. Laurent Jalabert neemt dit seizoen afscheid van het wielerpeloton. De man die in de Tour een rit en de bolletjes trui won, was zaterdag opnieuw de sterkste. Nu in de Clasica San Sebastian. De renner van CSC-Tiscali won de wedstrijd voor de tweede maal op rij. Deze keer deed hij het als beste sprinter van een kopgroep van vijf. De Spanjaard Astarloa en de Italiaan Missaglia grepen de minder aansprekende podium plaatsen. JaJa wil niet als een afgegleden topcoureur eindigen. „Ik heb grote renners zien eindigen in de anonimiteit", zei hij na afloop in San Sebastian. „Ik wil dat niet. Als ik zou willen, tekende ik vandaag een prachtig nieuw contract. Maar ik geef er de' voorkeur aan om op hoog ni veau te stoppen." Johan Museeuw, de Belg die za terdag pas op 21 minuten en 22 seconden van de winnaar arri veerde, behield de leiding in het wereldbekerklassement. Hi; wist van tevoren dat hij niet in Baskenland zou schitteren. As tarloa klom naar de derde plaats, hij profiteerde van het uitvallen van de Amerikaan George Hincapie. Die kwant zwaar ten val. De Nederlandse deelnemen! waren geen moment vooraan. Michael Boogerd kwam als 138e over de streep, op 12.13. De Amerikaanse Tourwinnaar Lance Armstrong reed vooral mee. Hij maakte deel uit van de grote groep die op 41 seconden van Jalabert finishte. ANP/AFP door Guido van Riet MÜNCHEN - Colin Jackson heeft opnieuw toegeslagen. De Britse topatleet, 35 jaar inmiddels, greep in München zijn vierde Europese titel op de 110 meter horden. 'Mr. Hurdles' klokte 13,11 seconden en bleef de Let Stanislav Olijars (13,22) en de Pool Artur Kohutek (13,32) voor. Jackson, sinds 1993 ook wereld recordhouder met een tijd van 12,91was opgetogen over zijn gouden medaille. „Ik was erg 'cool', genoot van elk moment", zei hij. foto Gero Breloer/DPA door Alexander van Eenennaam COURCHEVEL - Leontien Zij laard-Van Moorsel en Elsbeth Vink zijn zaterdag tijdens de ze vende etappe van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen afge stapt. Van Moorsel deed dat in de bergrit net na het beklimmen van de Col de Madeleine. De renster van Farm Frites Har- tol zat tegen onderkoeling aan en wilde geen risico nemen met het oog op de WK later dit jaar. Vink gaf op aan de voet van de Madeleine. Zij was betrokken bij dezelfde valpartij als Mirjam Melchers, eerder deze week. Melchers gaf vrijdag op, Vink deed dat zaterdag. De weersom standigheden voor de rensters zijn al dagen beroerd. Zaterdag regende het voor de vierde dag oprij. De ritwinst ging naar Edita Pu- cinskaite uit Litouwen. De etappe ging van Aix-les-bains naar Courchevel, over 133,5 ki lometer. De Russin Stahoerskaia en de Spaanse Somarriba Arrola arri veerden 9 seconden na Pucins- kaite. Voor Stahoerskaia was dat genoeg om de leiding in het J klassement over te nemen van Judith Arndt. De achtste rit werd gisteren ge wonnen door de Russische Va- lentina Polkanova. De etappe ging over 113 kilometer tussen Couchevel en Vaujaiiy Stahoerskaja behield de lei- derstrui. Doedee De rustdag komt Baukje: I Doedee vandaag erg gelegen. De J Zeeuwse verloor in het week einde veel tijd in de bergetap- 1 pes, maar was wel bijtijds bin nen. Doedee zag niettemin af „Ik heb mijn karaktergrens ver legd", zei ze. „Ik ben blij dat ik nog leef." De Bevelandse kwam zaterdag totaal verkleumd aan en ver dwaalde na afloop enigszins Nadat ze tot ver voorbij haar hotel was gereden, werd ze door de politie naar de plek van be stemming gebracht Gisteren reed ze met verschillende jacks over elkaar, maar klaagde voortdurend over kou. In de laatste kilometers werd ze uit voorzorg begeleid door een am bulance. Inmiddels is haar Spaanse ploeg uitgedund tot vijf rensters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26