«IfiililLE ZEEUWS Partijen eisen prijscompensatie Wolkbreuken zetten delen van Nederland onder water JACKPOT P2 €2,5MILJOEN Tuurl ijk. rrr Zilver Vroemen op steeple Euro zou leven duurder hebben gemaakt Saddam paait VN en daagt VS uit Gifwolk bedreigt duizenden levens in Zuidoost-Azië Marktdag in rumoerig Kashmir (bijna) iedereen gaat naar verschoore Morgen V Duurzame garnalenvisserij Museum moet cultuurhart worden Ajax verslaat PSV mnKÊÊmmiÊmmmm VS dreigen militaire steun te schrappen om strafhof Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 20° 14c NW t Droog Af en toe zon en droog. Matige noordwes tenwind bij een maximumtemperatuur van 20 graden. 245e jaargang no. 189 maandag 12 augustus 2002 los nummer 1,00 in i ii Hi i imn—i—mn rim "wni—riiT doorErwin Buter en Guus Mater DEN HAAG - President Nout Wellink van De Ne- derlandsche Bank (DNB) heeft dit weekeinde voor opschudding gezorgd met zijn uitlatingen. De euro zou volgens hem een gro ter opdrijvend effect heb ben gehad op de prijzen dan tot nu toe werd ge dacht. Politieke partijen, consumentenorganisaties en brancheorganisaties vielen na zijn uitspraken over elkaar heen. De oppositiepartij PvclA wil compensatie voor de gestegen prijzen. GroenLinks en de Con sumentenbond eisen een prij- zenstop. De grootste regerings partij CDA voelt daar echter niets voor en vindt dat de consu ment zelf op zoek moet naar de beste koopjes. Koninklijk Hore ca Nederland en MKB Neder land verdedigen zich door onder meer te wijzen op de kosten die de invoering van de euro mee brengt. Opgejaagd Wellink zei vrijdag in het televi sieprogramma NOVA dat de in januari ingevoerde rekeneen heid de inflatie in juli met 0,6 procentpunt heeft opgejaagd. In die maand kwam de inflatie uit op 3,5 procent. In februari bedroeg het euro-effect nog 0,3 procentpunt. NEW YORK - Een drie kilome ter dikke gifwolk boven Zuid- oost-Azië vormt een bedreiging voor de levens van honderddui zenden mensen en kan ingrij pende klimatologische veran deringen veroorzaken. Dat stelt de milieuorganisatie van de Verenigde Naties UNEP in een rapport dat vandaag wordt gepresenteerd. De UNEP stelt in het rapport dat onder meer bosbranden en een forse toename van het gebruik van fossiele brandstoffen voor au to's, industrie en energiecentra les hebben geleid tot het ont staan van de gifwolk boven Zuidoost-Azië. Volgens de UNEP kunnen honderdduizen den mensen grote ademhalings problemen krijgen. De milieuorganisatie van de VN stelt dat de gifwolk ook van in vloed is op de klimatologische omstandigheden. Het is moge lijk dat de gemiddelde neerslag in het noordwesten van Azië, het westen van China en het westelijk deel van Centraal- Azië op termijn met 40 procent afneemt. Daardoor zal alleen al in India de opbrengst van de rijstoogsten in de winterseizoe nen met 10 procent afnemen. Bovendien veroorzaakt de nevel zure regen, waardoor schade aan gewassen en bomen ont staat. ANP/RTR/DPA Gekeken naar de detailhandel- prijzen bleek het euro-effect zelfs gemiddeld 1,4 procent punt. In februari was dat ge middeld 0,7 procentpunt. De DNB leidt hieruit af dat veel prijsverhogingen nog na janua ri zijn doorgevoerd. Het viel de president dan ook 'een beetje tegen, in deze mate'. Hij baseert zich op onderzoek dat DNB later deze maand be kendmaakt. MKB Nederland, met veel aan gesloten winkelbranches, wijst erop dat de invoering van de eu ro de detailhandel 3 miljard eu ro heeft gekost. Dat geld moet op een manier worden terugver diend, stelt de koepelorganisa tie. Ook Koninklijk Horeca Neder land rekent voor dat prijsstij gingen onvermijdelijk zijn. Ste gen de prijzen voor een biertje of portie bitterballen in de eerste zes maanden van 2002 met ge middeld 6,8 procent, de kosten vooreen horecaondernemer ste gen in 2001 met 6.6 procent. ..Als wij onze prijzen niet had den verhoogd, dan had dat voor veel horecabedrijven tot onge zonde financiële situaties ge leid", meent de koepelorganisa tie. De detailhandel, het ministerie van Financiën en DNB hadden vooraf afspraken gemaakt dat de invoering van de euro niet mocht worden aangegrepen voor extra prijsverhogingen. Die winkeliers die toch de prij zen extra hebben verhoogd, snijden volgens woordvoerster E. Prins van het MKB in hun ei gen vingers. Mensen kunnen immers naar de concurrent stappen. Makkelijk Prins vindt het makkelijk dat consumenten alle prijsverho gingen aan de euro toe schrij ven. „Vaak is het ook ontevre denheid. Een flink deel van de mensen is nog steeds met ge wend aan de euro en geeft meer geld uit dan anders." Uit hetzelfde DNB-onderzoek bleek dat consumenten dachten dat in de eerste helft van het jaar de prijzen met gemiddeld 7,3 procent waren gestegen, terwijl de werkelijke inflatie over de zes maanden 3,6 procent be droeg. Het ministerie van Financiën wilde geen commentaar geven. ANP SRINAGAR - Groentetelers in Kashmir komen bijeen op een drijvende markt op het Dal- meer in Srinagar, de zomer- hoof dstad van de opstandige In diase provincie. Het meer was ooit een belangrij - ke attractie, met een toestroom van zo'n 720.000 binnen- en buitenlandse toeristen per jaar naar het 'Zwitserland van het Oosten'. Het dertienjarige con flict om Kashmir heeft de pro vincie tot een van de meest ge militariseerde zones ter wereld gemaakt. Ook gisteren kostte geweld tus sen het Indiase leger en militan te separatisten aan dertien mensen het leven. De geplande verkiezingen in India, in sep tember en oktober, leiden mo gelijk tot verheviging van het geweld door militante moslims tegen het Indiase bestuur in de enige deelstaat van het land, waar moslims in de meerder heidzijn. foto Kamal Kishore/RTR Advertentie Advertentie 13 AUGUSTUS Koop nu uw Staatsloten bij o.a. Primera, Bruna en Postkantoren. Voor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel met: 0900-300 49 50 0.35 p.m.) of kijk op www.staatsloterlj.nl. van onze redactie binnenland RIJSSEN - Op verscheidene plaatsen in het land hebben zich het afgelopen weekeinde pro blemen voorgedaan, als gevolg van hevige regenval. Een wolk breuk boven Rijssen heeft gis termorgen een enorme schade aangericht. Volgens de brand weer bedraagt de strop ten min ste 1 miljoen euro. Vijftig brandweermensen van de korpsen uit Rijssen, Holten en Nij verdal waren bezig het re genwater weg te pompen. Aan het einde van de middag zijn 75 kelders leeggepompt. De brand weerlieden waren gisteravond nog volop bezig met het weg pompen van het water in de huiskamers van tientallen wo ningen. „We zijn heel blij met de hulp die ons van alle kanten wordt aangeboden. Burgers met pompinstallaties en boeren met giertanks hebben geweldig ge holpen", zei brandweercom mandant Wolterink. De kelder van de Noorderkerk liep geheel onder. De brandweer heeft 150.000 liter water uit de ruimte gepompt. Zes auto's stonden er geparkeerd. De 1600 kerkgangers moesten na de dienst uit voorzorg nog een tijd je binnenblijven. Ook enkele scholen hebben waterschade Waarschijnlijk kunnen de kin deren vandaag wel gewoon naar school. Ook in het Gelderse Put ten zorgde een wolkbreuk, die in de nacht van zaterdag op zon- Advertentie) de allerlaatste Historische Markt in Veere zie pagina 4 f dag naar beneden kwam, voor veel overlast gezorgd. De politie kreeg diverse meldingen binnen over ondergelopen woningen en kelders. Volgens haar was sprake van een 'gigantische regenbui', waardoor de riolering het niet aankon en straten blank kwa men te staan. De politie en brandweer moesten op ver scheidene plaatsen assistentie verlenen. In het oosten van de provincie Groningen zorgden hoosbuien, onweer en harde wind zaterdag voor overlast. Daarbij kwam de gemeente Bellingwedde zonder De Britse parlementariër Galloway heeft afgelopen donderdag van Saddam Hoessein te horen gekre gen dat Irak weer VN-in- specteurs wil toelaten. Dat meldde de Mail on Sunday dit weekeinde. Saddam zei ook dat zijn troepen klaar staan en in de straten en op de daken zullen vechten en zich nooit zullen overgeven bij een r** invasie. Vissen met grovere zeven spaart kleine garnalen. Dat stelt het productschap voor Vis. De organisatie komt met dit pleidooi omdat de consument gruwt van te kleine garnalenBovendien kan de handel besparen op de pelkosten als er alleen grotere garnalen worden gevangen. 'Duurzaam vis sen' noemt het productschap dit voorstel. Het Zeeuws Museum aan het Middelburgse Abdijplein moet het cultuurhart van de provincie worden, vindt de nieuwe museumdirecteur Valentijn Byvanck. Onlangs liet hij weten welke vernieuwingen hij wil doorvoeren om dat te bereiken. Landskampioen en be kerwinnaar Ajax heeft gisteren de tweede prijs van het seizoen gewon nen. De Amsterdammers waren voor eigen publiek tijdens de strijd om de Jo- han Crui jff Schaal te sterk voor PSV: 3-1. Vorige week wonnen de Amster dammers het Amsterdam Tournament. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18 van onze redactie buitenland NEW YORK - De regering-Bush wil de militaire steun intrekken aan landen die weigeren een verdrag te sluiten met Washing ton over het vrijwaren van Ame rikaanse staatsburgers voor uit levering aan het Internationaal Strafhof (ICC). Dat heeft de Amerikaanse krant The New York Times zaterdag gemeld. Volgens de krant zijn buiten landse diplomaten afgelopen week op het ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden en op de hoogte gesteld van het voornemen. De regering-Bush wil met zo veel mogelijk landen bilaterale verdragen afsluiten om te voor komen dat Amerikaanse staats burgers worden uitgeleverd aan het Internationaal Strafhof in Den Haag. Roemenië tekende als eerste land zo'n speciaal verdrag met de Verenigde Staten. Ook Israël heeft zo'n akkoord met de VS afgesloten. Washington wil het ook met Ne derland op een akkoordje gooi en. Buitenlandse Zaken in Den Haag liet al eerder weten dat de VS met hun tegenwerking van het ICC 'op de verkeerde weg' zitten. De Noorse minister van Buitenlandse zaken, Jan Peter sen, heeft tegen de BBC gezegd dat zijn regering geen verdrag met de Amerikanen zal sluiten. Volgens hem overdrijft de rege ring-Bush het probleem en zijn er vele waarborgen om te voor komen dat het strafhof wordt misbruikt. Noorwegen, dat lid van de NAVO is, ziet het hof als een mijlpaal in de ontwikkeling van het internationaal recht. Invasie wet Begin augustus tekende presi dent Bush de 'Den Haag-inva- siewet' Die biedt hem de moge lijkheid om Amerikanen met geweld uit handen van het ICC te bevrijden. ANP/DPA (Advertentie) Kinderen rennen door het water na een wolkbreuk in het Overijsselse Rijssen. foto Vincent Jannink/ANP stroom te zitten, waaide in Wes- terlee een feesttent om, liepen woningen onder water en werd een meubelzaak in Kolham door de bliksem getroffen. Veendam In Veendam had vooral het noordelijke deel van de gemeen te veel last van het water. Tien tallen mensen belden de brand weer met het verzoek om het water weg te pompen. Het wa terpeil in het riool moet echter eerst zakken, voordat het water kan worden weggepompt. ANP pagina 5: noodweer treft Europa en Azië straat: postcode: plaats. telefoon: c noteert u mij voor een proefabonnement van m.v 6 weken voor 15.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- 8 713214 000019 r noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 19.25). C per kwartaal met automatische incasso 52,-) r per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1