Grovere zeef beter voor garnaal 7 De Kaloot is het ideale strandje Drie gewonden bij ongeluk Kortgene Nachtje slapen in het Thoolse zwembad ■mmnm Expositie over afval in Ecoscoop Renesse Scharendijke in beeld als duikplaats voor gehandicapten Ter Valcke steunt Randhof in bieden specialistische zorg Productschap pleit voor duurzame visserij Dode bij botsing in Zierikzee Jij Wandeltocht zeeuwse almanak Eerste klas BEVELANDEN/THOLEN maandag 12 augustus 2002 door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De garna- lenvissers zouden er verstandig aan doen hun zeven iets grover te maken. De vissers vangen dan wellicht minder, maar het klei ne spul krijgt dan de kans om groter te worden. Duurzamer vissen dus. De consument, die klaagt over kleine, dure garna len, krijgt dan ook zijn zin en bovendien zullen de pelkosten lager uitvallen. Voorzitter P. Loonen van het Productschap Vis opperde dat zaterdag bij de opening van de Visserijdagen in Colijnsplaat. Hij zette, voorafgaand aan de uitreiking van de Colijnsplaatse ZIERIKZEE - Bij een botsing tussen een motor en een rolstoel op de N59 bij Zierikzee is zater dagmiddag een 68-jarige man uit Rijswijk overleden. Het slachtoffer reed met zijn elektrische rolstoel over de Rijksweg. Volgens de politie is de man vermoedelijk fout gere den en wilde hij ter hoogte van de tunnel bij de Schuurbeque- Boeyestraat de rijbaan overste ken naar het parallel lopende fietspad. Hij zag daarbij een uit de richting van Nieuwerkerk naderende motor over het hoofd. De man overleed ter plekke aan zijn verwondingen. De 49-jarige motorrijder uit Zierikzee liep bij de aanrijding een gebroken sleutelbeen op. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. In verband met de onduidelijke toedracht van het ongeluk, roep de politie mogelijke getuigen op contact op te nemen met het bureau in Zierikzee. garnalen- en viswimpels, de be dreigingen voor de visserij op een rijtje. En dat zijn er nogal wat. De visserij heeft te maken met allerlei regels op milieuge bied en ook economisch gaat het niet altijd voor de wind. Toch heeft Loonen er vertrouwen in dat het nieuwe kabinet meer oog zal hebben voor de economische positie van de vissers en dat het primaat niet meer aan natuur en milieu zal zijn. Overigens spoorde de voorzitter de vissers aan meer dan nu met één mond te spreken en vooral samen op te trekken in het Productschap. Een verdeelde gemeenschap is immers makkelijker uit elkaar te spelen en met alle bedreigin gen is dat risico levensgroot. Bezorgd Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland, ook lid van het bestuur van het Product schap Vis, opende de visserijda gen in de Vismijn in Colijns plaat. Hij toonde zich bezorgd over de afname van de visgebie- den in de kustwateren, waarvan de Zeeuwse vissers met name afhankelijk zijn. België staat buitenlandse vissers binnen de drie mij lszone niet meer toewat overigens is aangevochten. Maar een gebied voor Rotter dam wordt van de visserij afge nomen omdat een tweede Maas vlakte moet worden ontwikkeld en het tienvoud daarvan wordt natuurontwikkelingsgebied: ook niet meer beschikbaar voor de vissermannen. Bovendien zijn er plannen voor vliegvel den, windmolenparken en aardasboringen, allemaal op plaatsen waar de vissers hun netten uitgooien. Al die somberheid mocht overi gens in Colijnsplaat de pret niet drukken. Het uitgelezen brade- rieweer bracht een groot pu bliek op de been, dat kooplustig bleek, gezellig en dat goed ver teerde. De wimpels voor de beste kwali teit vis en garnalen, die het afge lopen jaar zijn opgevist, gingen voor de garnalen naar de Yerse- Garnalenpellers aan het werk tijdens de wedstrijd garnalen pellen. ke 137 van Anton Sinke en voor de vis naar de Tholen 5 van Jo- han Bout. Bij de viskwaliteit eindigde de Ouddorp 18 van J an Bezuien. De op een na beste kwaliteit garnalen werd de Co lijnsplaatse haven binnengeva ren door de Yerseke 52 van de Gebroeders Koster. Een derde foto Willem Mieras plaats was er voor de garnalen- kotter Kortgene 9, van de firma Mol. door Esme Soesman THOLEN - In zwembad De Spetter in Tholen wordt van donderdag 15 op vrijdag 16 au gustus de jaarlijkse kam- peerovemachting gehouden. Het thema dit jaar is het Wilde Westen. Kinderen worden in cowboy- of indianenkleding verwacht. Het festijn begint donderdag om 14.00 uur. Vanaf dat moment kunnen kinderen hun tent op het grasveld plaatsen. Om 16.00 uur beginnen de water- en veld- activiteiten. 's Avonds volgen een nachtspel en lampionnen- optocht onder begeleiding van muziekband Concordia. De vol gende dag wordt er ontbeten en gezamenlijk ochtendgymnas tiek gedaan. Vanaf negen uur 's ochtends kunnen ouders hun kinderen weer ophalen. De kampeerovemachting is be doeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Kinderen kunnen zich tot en met woensdag 14 au gustus opgeven. ■I Hm door Marcel Modde RENESSE - Wat een beetje troep niet doet, wordt duidelijk met een bezoek aan de afvalex- positie in het Renesser Ecosco- pe. De reizende tentoonstelling is opgezet ter ondersteuning van een Zeeuwse campagne in de strijd tegen zwerfafval. De ereboog van plastic, papier, bekertjes, bakjes en alles meer wat dagelijks bij een doorsnee bushalte zonder al te veel moei te valt te vinden, is direct con fronterend. Een goed uurtje verzamelen en je hebt de hoe veelheid voor de bijzondere bin nenkomer van de afvaltentoon- stelling binnen. Foto's tonen sappige weiden be zaaid onder een witte deken na een popconcert of wat te denken van de opbrengst van een dagje braderie. In een soort catwalkachtige op stelling zijn zes felblauwe vuil nisbakken aan weerszijden van de stoep geplaatst. Wie de dek sels oplicht, kan onder meer een (plastic) rat zien zitten die zich tegoed doet aan een achteloos weggegooide boterham. In het gangetje van de ereboog gaan achter 'spionnetjes' met behulp van holografische projecties he le fabriekshallen en volle win kelstraten schuil. Campagne De expositie die zaterdag in het recreatief natuur- en milieucen trum Ecoscope van start ging, maakt deel uit van de campagne Zwerfafval. Mooi niet! Door de hele provincie gaan in september 38 scholen aan de slag met dit onderwerp. De tentoonstelling dient ter on dersteuning van die milieules- sen, evenals de leskisten die voor dit doel beschikbaar wor den gesteld. De campagne sluit aan bij het landelijk initiatief van de Stich ting Nederland Schoon. Na 15 september verhuist de expositie naar andere een plek bezuiden de Oosterschelde. f j V*' Haaientanden zoeken op het strand bij Borssele. foto Willem Mieras KORTGENE - Drie mensen zijn zaterdagochtend ernstig ge wond geraakt bij een ongeluk op de Oost-westweg bij Kortgene. Tegen half twaalf verzuimde een Duitse automobilist, die ko mend uit de richting Kamper land linksaf de afrit naar de Deltaweg wilde inrijden, voor rang te verlenen aan een Roo- sendaalse automobiliste die over de Oost-westweg uit de richting van Kats reed. De Roo- sendaalse zat met nog een vtouw en vier kinderen in de leeftijd van 5 tot 9 jaar in de au to. In de Duitse auto zaten vier mensen. De brandweer van Noord-Beveland en vijf ambu lances waren snel te plaatse. De drie gewonden werden naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht. Beide auto wrakken moesten worden weg- getakeld. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt BORSSELE - Ze hebben net een zandkasteel gebouwd: Da niël de Jonge van bijna zes uit Schore, samen met zijn moe der en zijn zusje. Nu het water wat opkomt, is het lekker spet teren. Daniël heeft een schoen gevonden: een plastic water schoen in een kindermaatje. Hij stelt vast dat hij niet weet van wie die is, bekijkt hem van alle kanten, blikt nog eens in de rondte of er ergens een tweede ligt en gooit hem dan maar in de kalme branding van de Westerschelde. j Zijn moeder is blij dat ze de zwemspullen toch maar heeft meegenomen. Ze kwamen i eigenlijk alleen maar om te spelen en om haaientanden te zoeken. Maar het weer is zo meegevallen en het water komt zo gunstig op, dat ze toch maar in het water zijn gegaan. Voor de moeder van Daniël en voor haar kinderen is de Ka- loot het ideale strand: „Lekker rustig en je kunt nog eens wat anders doen dan alleen maar zonnen en zwemmen. Haaien tanden zoeken, bijvoorbeeld. Ik kom al jaren hier op dit strandje, want we hebben eerst in Heinkenszand ge woond. Toch zoek ik nu nog maar voor de tweede keer haaientanden want ik las er nog maar kortgeleden over. We moeten het nog leren, al blij ken de kinderen in staat om de meest miniscule tandjes te zien liggen." Ze hebben gehoord dat het strand misschien gaat ver dwijnen maar waarvoor weten ze eigenlijk met. „Toch zonde want hier kun je altijd goed zicht houden op de kinderen omdat het zo rustig is.Van de vereniging Redt de Kaloot hebben de Schorenaren nog niet gehoord, terwijl een club je dat ijvert voor het behoud van het fossielenstrand, toch regelmatig A-viertjes onder de ruitenwissers van geparkeer de auto's stopt. Kees Jacobusse uit Middel burg heeft weieens zo'n velle tje onder zijn ruitenwisser aangetroffen. „Een paar we ken terug, toen het zo warm was. Ik heb het, geloof ik, in de auto gelegd maar niet meer ge lezen. Je moest je toen haasten om snel te gaan rijden, zodat je niet levend verbrandde." Ook voor hem zou het verdwijnen van het Kalootstrandje een te genvaller zijn. Op de Walcher- se stranden is hij met zijn hon den, twee retreivers, niet zo welkom. „Bovendien moet je eens proberen om daar te ko men. Hier rijd ik bijna in een rechte lijn naartoe, ik kan al tijd parkeren en als het warm is, en hoog water, zit ik nog eerder in water dan die hon den." Jacobusse heeft weieens geprobeerd een haaientand te vinden, maar dat is mislukt. „Ik moet die beesten in de ga ten houden. De familie Suijkerbuik uit Et- ten-Leur komt juist voor de haaientanden. Normaal ge sproken zoeken ze met zijn vieren, maar nu er binnen zeer korte tijd een derde telg ver wacht wordt, is Pa alleen met twee zoons („en een mobiel tje") op pad. Maarten, de oud ste, heeft al een half busje van een fotorolletje vol en Lucas, de jongste, vond een hele grote grijze: een juweel. „Dat is voor mijn broertje of zusje", zegt Lucas en dat is een heel ge schenk, want volgens zijn va der weet Lucas niks kostbaar- ders dan haaientanden. „En dit is de mooiste die we ooit ge vonden hebben. Ook de Suijkerbuikjes hebben van het dreigende verdwijnen van het Kalootstrandje ge hoord, maar dat ze zich aan kunnen sluiten bij een Vereni ging die dat tegen wil houden, wisten ze niet. Achteraf herin nert Pa Suijkerbuik zich wel dat er eens wat te doen was op het dijkje bij de koelwateruit- laat. „Dat moet dan die club geweest zijn. Eerlijk gezegd baalde ik daar toen wel van, want ik dacht dat ze iets aan het verkopen waren. Ik nam aan dat iemand dit strandje ook al commercieel ging ex ploiteren." Raggen Tegen hoog water stuiven er twee grote, zwarte honden over de dijk die gaandeweg een duintje is geworden. De bazen komen er achteraan. De reu plant meteen zijn vlaggetje op het zandkasteel van Daniël en zijn zus en het teefje vindt de schoen, die inmiddels in de veekrand is gespoeld. De aanwezige honden maken kennis, raggen wat, rennen wat en maken hekgolven in het water. Dan schuift een wolk voor de zon: tijd om op te bre ken. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Voorzitter B. Mathijssen van de Stichting Kunstrif Zeeland wil bij De Kabbelaar in Scharendijke een duikplaats creëren voor licha melijk gehandicapten. Behalve een aanpaste toegang tot de Grevelingen, is hij van plan ook een gebouw neer te zetten met aangepaste faciliteiten. Mathijssen is initiatiefnemer van het kunstmatig rif in de Grevelingen. Oktober vorig jaar werden bij Scharendijke en Den Osse de eerste twee riffen aan gelegd. Volgende week wordt dit project afgesloten met het afzinken van de laatste honderd betonnen bollen ter hoogte van Dreischor. Aansluitend op dit initiatief is Mathijssen aan de slag gegaan met de ontwikke ling van een nieuw plan: een aangepaste duikstek voor men sen in een rolstoel, inclusief de bouw van een complex met faci liteiten voor omkleden en dou chen en instructeurs om de duik te begeleiden. Daartoe moet bij duikcentrum De Kabbelaar op het niveau van de haveningang, om de pier heen, een weg wor den aangelegd naar de water kant. Aan een volledig aangepaste voorziening in de openlucht is volgens Mathijssen grote be hoefte. Bovendien zou Schou- wen-Duiveland zich daarmee nog nadrukkelijker op de (inter nationale) kaart zetten, aldus de voormalige duikcentrumeige naar. Omdat zijn plan in een zeer pril stadium verkeert, wil hij er inhoudelijk nog weinig over kwijt. Wel wordt van het initiatief reeds melding ge maakt op de internetpagina van de Nederlandse Onderwater sport Bond (NOB). Mathijssen werd deze zomer door de bond gehuldigd voor zijn vernieu wende plannen voor de duik sport. Zodra de derde en laatste fase van het rif-project is afge rond, krijgt Mathijssen z'n han den vrij voor verwezenlijking HHHHHHHHHI van zijn volgende 'droom'. „Ik loop al zo verschrikkelijk lang met dat idee rond. Daar moet gewoon iets mee te doen zijn. Er is bijna niks voor die mensen op dit gebied. Duiken kan hen een fantastische erva ring opleveren. Door de situatie van gewichtloosheid onder wa ter maakt het niet uit dat de boel onder het middel niet meer werkt. Wanneer ze dan boven dien een eigen ruimte tot hun beschikking hebben waar ze zich redelijk zelfstandig kun nen omkleden, dan is dat toch geweldig?" Mathijssen moet nog op zoek naar ünanciëringsbronnen. De eerste contacten op dat front zijn volgens hem hoopgevend. Ook moet hij nog overleggen met de provincie en de gemeente over de mogelijkheden. Dat ge beurt zodra de plannen in grote lijnen uitgewerkt op papier staan. Frans-Kok-rif Het kunstmatig rif beantwoordt volgens Mathijssen aan alle doelstellingen. „In anderhalve maand tijd was er al heel wat begroeid. Het is echt fantastisch mooi om te zien. Kreeft, krab, van alles zit er in." Het rif bij Dreischor wordt vernoemd naar Frans Kok. De in het vorige de cennium overleden inwoner van het ringdorp was de grondleg ger van de NOB en stond aan de wieg van de ontwikkeling van de duiksport in Nederland. Kok had indertijd het enige duikcen trum op Schouwen-Duiveland- .Het Frans-Kok-rif wordt vrij dag 23 augustus onthuld met een korte ceremonie rond het af zinken van de laatste betonnen bollen bij de duikplaats Dreischor. Na afloop wordt in het duikcentrum Waterworld in Nieuwerkerk een bijeenkomst gehouden, waar door de biolo gische werkgroep van de NOB uitleg wordt gegeven over de veelbelovende ontwikkeling van het planten- en dierenleven op het kunstmatig rif in de Gre velingen. door Mieke van de Jagt GOES - De besturen van ver pleeghuis Ter Valcke en ver zorgingshuis Randhof in Goes tekenen deze week een samen werkingsovereenkomst die er toe moet leiden dat bewoners van Randhof, die extra zorg be hoeven, die zorg ook krijgen. Uiteindelijk zullen in Randhof twintig ouderen met een ver pleeghuisindicatie kunnen wo nen omdat voor die mensen een speciale unit zal worden ge bouwd. Al eerder ging Ter Valcke sa menwerkingsverbanden aan met verzorgingstehuizen in de regio Zuid-Beveland. In totaal zestig verpleeghuisbedden ver dwenen uit Ter Valcke om in Poelwijck in 's-Heer Arendsker- ke, in Cederhof in Kapelle en in het reformatorische tehuis Re- hoboth in Goes te worden neer gezet. De extra zorg die een ver zorgingshuis uit de normale middelen niet kan geven, is in die tehuizen toegevoegd. Speci alistische zorg en behandeling worden vanuit Ter Valcke gege ven. Om de wachtlijsten voor de ver pleeghuizen terug te dringen, heeft het Rijk extra geid be schikbaar gesteld. Daaruit kan nu een extra verpleeghuisunit bij Randhof worden gebouwd. Randhof ligt op maar een steen worp afstand van Ter Valcke, dat zelf voor een ingrijpende nieuwbouw staat. De twintig verpleeghuisbedden komen op een speciale afdeling op de be gane grond, waarin ook twee huiskamers voor de verpleeg huispatiënten zullen worden in gericht. Bewoners van Randhof die allengs meer en specialisti sche zorg nodig hebben, kunnen op die manier veel langer in hun vertrouwde omgeving blijven. Bovendien worden de wacht lijsten korter omdat bij deze operatie de twintig bedden niet van die van Ter Valcke hoeven worden afgetrokken. Ter Valcke bood sinds enkele ja ren al extra zorg aan bewoners van Randhof met zwaardere problematieken Die zorg wordt, vooruitlopend op de bouw van de verpleeghuisunit, nog uitgebreid. Rond het einde van dit jaar is het de bedoeling zes mensen met een lichamelij ke handicap en veertien demen terden ouderen in de speciale unit te huisvesten. De bouw kundige aanpassingen behelzen vooral het aanbrengen van rol stoeltoegankelijk sanitair en keukenblokken en het realise ren van huiskamers voor de de menterenden. KWADENDAMME - Langs de kreekrest De Zwaakse Weel bij Kwadendamme wordt op zater dag 24 augustus een wandelex cursie gehouden. De tocht be gint om 10.00 uur bij de werkschuur van Natuurmonu menten aan de Zwaaksedijk. De Zeeuwse was een dagje weggeweest en zat op de te rugreis naar huis uit te puffen in de trein vanuit Roosen daal. Ze reisde eerste klas en tegenover haar zat een con ducteur. Na een poosje kwa men er twee tienermeisjes de coupé binnen. Met veel gegie chel ploften ze neer. „Ojee", riep de een, „dit is eerste klas. Hier mogen we niet zitten." „Ach, wat maakt het uit", zei de ander die kennelijk wat brutaler was uitgevallen. „We blijven lekker zitten en als de conducteur komt, zeg gen we gewoon dat we het niet gezien hebben." De dis cussie ging nog wat door, maar uiteindelijk won de brutaalste van de twee. Ze bleven zitten. Ondertussen kon de conducteur zijn la chen nauwelijk inhouden- .Hij stond op en zei: „Dames, goedemiddagMag ik even uw kaartjes zien...Zij zullen voorlopig niet meer in de eer ste klas gaan zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19